Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2954. Zaterdag 2 September 1893. 33e Jaargang. BKKKNIJMAKING. PUBLICATIE. DE STILLE COMPAGNON. De liiirjfinBsler der gemeente Ter Seuzen Binnenland. abonnement Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 5 September 1803, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 1 September 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wetliouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op aitikel 203 der gemeentewet Brengeu bij deze ter kennis van de Iugezetenen, dat de Begrooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer Gemeente, voor het jaar 1894 aan den Raad is aangeboden, en heden voor een tijdvak vau veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de secretarie der Gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, afschriften of afdrukkeu van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 31 Augustus 1893. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester der gemeente BOSCHKAPELLE, brengt bij deze ter aluemeene keunis, dat bij gelegenheid der kermis alhier op den 8 en 9 September aanstaunde, alle vreemde kramers, liedjeszangers en dergelijke ten strengste zullen worden terug geweerd. De Burgemeester voornoemd, COLLOT d'ESCURY. JPolitielz. Overzicht. Eergisteren kwam Gladstone's home-rule-voor- stel in het Lagerhuis in derde lezing, nadat men, zoo tusschen de geanimeerde debatten over Ierland door, eenige dagen had gewijd aan begrootiugs- discussien. De premier nam bij deze plechtigheid 't woord, daverend begroet door zijn aanhangers. Een uur lang zette bij zijn betoog voort, wijzend op de verhouding tusschen Zweden en Noorwegen, welker vereeuiging gebaseerd is op een volkomen afscheiding van de gemeentelijke en de rijksaange- legenheden, die beiden landen beeft geschonken 80 jaren van vrede en eensgezindheid een leer- FEUILLETON. i) In bet jaar 1685 was de oude rue du Temple te Parijs een der drukste strateu van de stad. Men vond daar winkel naast winkel, werkplaats naast werkplaats en de gebeele straat langs zag men de uithangborden van kooplieden en fabrikanteu boven de deur uitsteken. Op een mooien morgen in de Meimaand van bovengenoemd jaar ging iemand de straat door, die algemeen de aandacbt trok. Het was een kleine, stevig gebouwde man van rijperen leeftijd, wiens gelaat ontsierd werd door een zwarte lap over bet linkeroog. Op een dikken stok steunende, hinkte hij voort en bij nadere beschouwiug be- inerkte men, dat hij drie vingers van de rechterband mistte. Hij was als een zeeman gekleedeen wijde broek, een open wainbuis, dat met een band om het middel werd vastgehouden en een oude matrozenhoed. Zonder zich te bekommeren om de nieuwsgierige blikken der voorbijgangers, monsterde bij aan- dachtig de huizen aan beide zijden van de straat. Hij scheen een winkel te zoeken en ontdekte ook eindelijk, wat hij zocbt. Het was een goudsmids- winkel in een smal, onaanzienlijk huis, dat zijn aaudacht trok. In de kleine uitstalkast lagen eenige gouden en zilveren sieraden, oogenschijnlijk rijke tegenstelling met de 93 jaren van de veree- niging tusschen Groot— BriUanuie en Ierland. De uitspraken der groote schrijvers, en der beschaafde wereld teu gunste van home—rule, releveerde Glad stone, 't betreurend, dat de discussie er over in 't Lagerhuis, zoo weinig geschikt is geweest om den goedeu roep van dat wetgevende lichaam te handhaven de .grand old man" gaf toe, dat er slechts weinig tijd zal overblijven voor de zaken vau algemeen belang, rakende't ganscbe Vereenigde Koninkrijk, welk euvel raoet geweten worden aan de oppositie. De sluiting der debatten heette Glad stone een noodzakelijk kwaad ter bestrijding der obstructie—taktiek de discussie zal toch nog 82 dagen hebben geduurd, wat eenig is in de geschie- denis. Den tijd der Kamer heette Gladstone een schat, die 't land toebehoort, dezen schat heeft de oppositie verspild door 930 redevoeringen tegen home-rule te houden, welke op haar beurt 459 beantwoordingen uitlokten, ten gunste der wet. Bij een verzet tegen beter weten in, zal er een gewel- dige bewegiug in Ierland ontstaan voor volkomen scheiding en in de omstandigheid, dat daarin een groot gevaar zou schuilen, ligt volgens Gladstone, een verwijt voor Groot-Brittannie. De afgevaardigde Courtney stelde voor bet home- rule—voorstel eenvoudigweg te verwerpen en lichtte dit even naive als oude plannetje nader toe, beette 'i zelfs iu overeenstemming met den wensch der uatie. John Redmond, de leider der Parnellisten, zeide, dat Gladstone's plan nog wel niet alles gaf, dat Ierland er nog altijd geen ineester in zijn eigeu huis door worden zou, docb dat 't toch een stap is in de goede richting en daarom voor 't oogen- blik wel aanueinelijk. Zoo spraken nog eeuigen er voor en anderen er tegen en toen ging men maar weer naar buis, in de heilige overtuiging, dat er van vacantie vooreerst nog mets kan kotnen de verschdlende begrootingen moeteu ook nog worden behanaeld, desnoods door morgen- en avondzittingen. En dan komt men waarschijnlijk 1 November al weer saam voor de berfstzittiug Er worden, der traditie van jaren her getrouw, zoo af en toe nog wel pogingeu gedaan on eens te zien hoe de houding van de mogendheden is tegenover den stand van zaken in Egypte, in Bilgarije enz. en al geschiedt dat ook tusschen de mededetlingen en de beschou wingen over oproerige bewegingen iu 't zuiden van ous werelddeel of de vrijving tusschen eukele mogendheden in 't verre oosten door, toch wijdt men er wel even de wndacht aan. Zoo wist men bv. dat de regeereme vorst niet van groote waarde. Boven de kast itak een uithangbord uit, met het opscbrift Etienne Ceozet, Goudsmid en Juwelier. Alle reparation goedkoop en net De vreemde trad den winkel binnen, lie tevens tot woonkamer diende. De geheele vorraad aan winkelwaren scheen in de uitstalkast te liggen. In den achterwand stond een deur (talf open, waardoor het geluid van hamerslagen wercvernoinen. Een jouge mooie vrouw, die in den winkel zat te naaien, stond bij het binneutrede van den vreemde van haar werk op en vroe, wat hij begeerde. „Ik zou gaarne mijnheer Crozet sprefen," luidde het antwoord. //Ik kom uit West-Idie en moet hem een groet overbrengen. En missaien kouden wij nog wel zaken doeu ook." Zij bood hem een stoel aan en rieptoen z/Etienne 1" De hamerslagen hielden op en onmiddellijk daarna verscbeen de goudsmid in iju werkpak. Hij was nog jong en bad een verstaud? voorkomeu. ,/Wat blieft u, mijnheer?Hert u misschien werk voor mij z/Werk ja, misschien nog leer dan dat, wauneer wo het ten rninste eens knnen worden. Maar vooraf zou lk gaarne vernmen, of u de neef is van zekeren Jean Crozet,die in West- Indie mijn beste vriend was." ,/Jean Crozet?" mompelde de gudsmid, terwijl hij even nadacht. //Ja, ik gelof, dat er een deugniet van dien naam iu mil familie was. Ik zelf heb hem nooit gezieu, msr mijn moeder, van Bugarije als prins van Coburg de begrafenis zou komen bijwonen van zijn bloedverwant, hertog Ernst, en nauwelijks had men daaromtrent de zeker- heid of er werden berichten rondgestrooid, waarbij keizer Wilhelm's deelneming aan de begrafenis- plechtigheid sterk werd in twijfel getrokken. Tegen deze interessante nieuwtjes in, toog de Keizer echter naar Coburg en zat Dinsdagmiddag met den vorst van Bulgarije aan tafel, ja 't is om de Russeu buiten zich zelven te brengen hij sprak zelfs met den jougen man, die gelukkig den takt had gehad zich in 't kellnerpak (rok en witte das) te steken, omdat hij, als zijnde niet erkend als vorst van Bulgarije, geen uniform van dat land kon dragen en een Duitsohe uniform komt hem niet toe. Iu alien deele was de schijn en 't decorum dus gered, docb over de verhouding tusschen den Keizer en den Prins aan tafel, is men't maar niet eens. Eerst wast'tde Keizer had als voorwaarde aan zijn deelneming gesteld volstrekte vermijding van een gesprek met den vorst, zoo iets dus ge- eischt als volkomen negeeringtoen vertelde men, dat daarvau niets aan was Wilhelm II was zelfs in geauimeerd gesprek geweest met deu tegenover hem zitteuden Prins, had met hem gedronken en geklonken, doch alles buiten de politick of de familie-aangeiegenheden om en zoo is dus alles naar behooren gegaan. Bij't afscheid drukte Wilhelm II Ferdinand van Bulgarije berhaaldelijk de band, docb dat zal Rusland toch wel niet bewegen tegen Bulgarije op te trekken opvallend vdor alles was de afwezigbeid van een vertegenwoordiger van Czaar Alexander, den breeder van de Hertogin- weduwe, gemalin vau den overledene. Dezer dagen hebben een groot aantal mannen en vrouwen te Chicago, aan deu voet van het monument van Christophorus Columbes, een meeting geliouden. Vijfbonderd Italianeu begaven zich naar een winkel, in welks kelders geweren en vaandels geborgen waren, die aan de Italiaansche kolonie beboorden. Ze eischten die op, doch de eigenaar vau den winkel gaf bun geld, waarvoor ze Atnerikaansche en Italiaansche vlaggen kochten. Ze keerden nu naar de plaats der meeting terug, waar de opgewondenheid iutusscheu zeer groot gewordeu was. De menigte begon de politie, die aanwezig was, met alles wat voor de band kwam, te gooien, tot deze plotseling een charge uitvoerde, waardoor de massa spoedig uiteen gejaagd werd. Men had trouwens ook kanonnen gereed staan, om iu tijd van nood de plaats scboon te vegen. zaliger gedachtenis, heeft me dikwijls wat van hem verteld. Hij deed leelijke dingen, werd weggejaagd en ging op zee. Naderhaud hebben we niet meer van hem gehoord." z/Ja, ja juist zoo iets van deu goeden Jean. Nu, hij werd bij Maracaibo zwaar gewond en kort voor zijn dood zei hij //Pierre, mijn trouwe kameraad als je ooit weer gezond te Parijs komt, breng dan mijn laatste groeten aan mijn famiiie ffEn heeft hij anders niets gezegd Heeft bij niets van belang iiagelaten „Ha haDe arine Jean had niets om na te laten als scbuldeuhij was een speler, en het geluk begunstigde hem nooit." z/Nu mijnheerbin z/Ik beet Pierre Richon. Niet lang geleden diende ik nog onder de Boekaniers, de vrijbuiters van West—Indie." z/Mijn oom Jean was zeker ook een vrijbuiter z/Hij was een van de dapperste." ,/Nu, ik dank u wel voor de boodschap. Maar daar straks sprak u ook terloops van zaken, die u met mij wenscht te doen. Hoe bedoelde u dat De vreemde greep met de linkerhand in den binnenzak van zijn buis en haalde daaruit een doosje te voorschijn, dat hij opende. Daar flonker- den diamanten en ghnsterden parels hem tegen wel waren ze alien klein, maar zeer zuiver. Met scherpen blik zag de goudsmid zijn bezoeker aan, als wilde hij vragen waar zijn deze juweelen gestolen .Nu, wat zegt ge daar van sprak de oude vrijbuiter. /;Ik heb nog meer van dat goedje! Ook grootere en mooiere Dat alles heb ik mee gebracht uit Spaansch-Amerika, mijnheer Van den 27 tot 30 Augustus zijn te Leerdam 11 gevallen aangegeven van Aziatische cholera. Van de lijders zijn er 5 overleden. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat- schappij heeft bet volgende scbrijven tot hare agenten gericbt Met het oog op de uit verscbillende plaatsen van Europa gerapporteerde gevallen van cholera, is door den surgeon-general, chef van den marine- hospitaal-dienst der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, besloteu dat tot nadere aankondiging aile derde klasse-passagiers gedurende 5 dagen vbbr bunne inscbeping naar Noord-Amerika, in de haven van inscbeping onder toezicbt vau den in elk dier havens gestationeerden, tot bedoelden marine-hospi- taal-dienst behoorenden Ainerikaanschenarts, moeten blijven en dat al huu bagage voor afvaart moet worden gedesinfecteerd. Derde klasse-passagiers voor de des Woensdags vertrekkende stooinschepen moeten derbalve uiterlijk Vrijdag en die voor de des Zaterdags vertrekkende stoomschepen uiterlijk Maan- dag van te voren te Rotterdam zijn, en zich onmid dellijk na aankomst aan de kantoren der Maatscbappij vervoegen. De kosten van verblijf en voeding a f 1,20 per dag en per volwassene zijn voor rekeuing van de passagiers. Het is reeds algemeen bekend, dat, in verre de meeste gevallen, de verspreiding der cholera te wijten is aan het gebruiken van ongekookt water, ongekookte melk, euz. Doch minder algemeen is het bekend, hoe ook de cholera verspreid wordt door het gebruiken van verscbillende spijzen of levensmiddelen, zooals vruchten, bladgroeuten, enz. Dunham vond, dat cbolera-organismen, opzettelijk op salade geplaatst, in een gedekte scbaal en in de gewoue kainertemperatuur, bunne levensvatbaar- heid of vitaliteit bebielden gedurende vijf dagen op gekookte bloeinkool gedurende zes tot tien dagen en op ongekookte bloemklool zelf dertien dagen, terwijl zij op platgedrukte aardbeieu niet langer dan vier-en-twintig uren in het leven bleven. Dr. Friedrich zegt Op komkommers, bloemkool, witte kool, euz. blijft de cholera-bacil verscheideue dagen leven; op spinazie, gehouden in eene vocbtige atmosfeer, waren nog na twaalf dagen bacillen aanwezig en zelfs blootgesteld aan de gewone kamer-atmosfeer, ver- dwenen zij slechts eerst na zes dagen. Wat het bestaan blijven van cholera-organismen in thee betreft, is het zeer merkwaardig, dat zij in een 3-percents-aftreksel van zwarte Cbiueesche thee Buitgemaakt bij de plundering van Vera Cruz, Maracaibo, Merida, Campeche en Carthagena En ik heb er een boogen prijs voor betaaldmijn linkeroog, drie vingers van mijn rechterband en de helft van mijn linkervoet Met bet oog van een keuner beschouwde Crozet de kostbaarheden en zeide eindelijk //Die steenen en die parels ook zijn vroeger gezet geweest. Waarom heeft u ze uit bun kassen gebroken z/Verduiveld, dat is eeuvoudig geuoegOm ze gemakkelijker te kunnen meeuemen. Het goad, waar ik ze uitgebrokeu heb, verkocbt ik in W est- Iudie bij het gewicht. Maar de edelgesteenten en parels hield ik zorgvuldig bij mijdat was een schat, dien ik gemakkelijker kon ineevoeren dan een zak met goud." z/Dat is waar. Maar om welke reden laat u mij die juweelen zien „Wel, omdat u de neef van mijn vriend is, wensch ik zaken met u te doen." z/Ik ben maar een kleine baas, een jonge be ginner. Geld heb ik niet en werk daarom meest voor rijke vakgenooten, die mijn bekwaamheid naar waarde weten te schatten meestal heb ik repara- tiewerk. Helaasik bezit de middeleu niet om deze kleinoodien vau u te koopen." ,/Welnu, dan wil ik uw compagnon worden. Ik geef u deze edelgesteenten en parels om ze te verkoopen. Ge brengt ze zoo duur mogelijk aan den man en ontvangt daarvoor het vijfde deel van de winst. Zijt ge met dit voorstel tevreden „lk zou geen voordeeliger conditieu kunnen verlangen. Zullen wij hiervau een klein geschrift opmakeu z/Niet noodigVoor een ouden vrijbuiter i» TER IEIMSCHE (OIRAVT Dit lilad verscli ijnt Oinsd Jilt- en Vrijilasavond IiiJ den u llgever I*. .1. V A W 11 E 8 A W E te Ter Keuzeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1