Gemengde berichten. TER NEIJZEY, 29 Augustus 1893. hij nog minder. Dit is zeker, dat door Let veel- vuldig bezoek, vooral op de scholen en op werk- plaatsen, het onderwijs schade begint te lijden en men dus in de toekomst geuoodzaakt zal zijn andere maatregelen te nemen. Daarbij komt het hem voor, dat vele dier bezoekers, die nooit iets voor de inrichting hebben gedaan of gegeven, de inrichting bezoeken alsof zij er een zeker recht op hebben. Hij vraagtwelke inrichting in geheel Europa is aan te wijzen, die men zoo vrij heeft kunnen bezoeken, als tot nu toe de weesinrichting te Neerbosch, en hij meent in ieder geval het recht te behouden, om ten minste de uren te bepalen, wanneer de inrichting voor de bezoekers openstaat. Dientengevolge is bepaald, dat de in richting voortaan open zal zijn van 's morgens 911 en 's middags van 26 uur, terwijl des Zaterdags en Zondags de inrichting voor alle be zoekers zal gesloten zijn. De directeur-generaal der afdeelingen posterijen en telegraphie richtte tot de directeuren der ver- schillende rijkstelegraafkantoren een rondschrijven waarin hij hen uitnoodigt om van 2026 dezer maand aanteekening te houden van den tijd dien ieder besteller gedurende gemeld tijdvak in loop- dienst doorbrengt. Hij deed zulks op grond, dat hem is gebleken, dat den bestellers op sommige kantoren een dagelijksche diensttijd wordt opgelegd van 11$ uur, terwijl hij wil trachten den loopdienst tot een maximum van 8 uur te beperken. Naar aanleiding van dit bericht schrijft men aan De Telegraaf Indien ZEd. een humane regeling voor die be- ambten wenscht te heffen, zal hij zich zeker niet laten verschalken door de woorden loopdienst en kantoordienst. Toen onder Minister Havelaar voor eenige jaren een opgaaf werd gevraagd naar den gemiddelden diensttijd van de postboden, heeft men ook met de woorden loopdienst, werkelijke dienst of kantoor dienst gemanoeuvreerd. Is een besteller, hetzij bij den telegraaf- of post- dienst of den vereenigden dienst 11 it 12 uur in touw en hij loopt er slechts acht uur van, dan wordt het wachten op 't kantoor op telegrammen, het verrichten van stempelwerk of sorteeren der brieven voor hem niet gerekend als dienst en een loop dienst van 8 uur opgegeven. Is dat wel humaan Donderdag vierde de oudste iDgezetene van Wolfaartsdijk zijn vijf en tachtigsten jaardag. Het was de ook ver buiten zijne omgeviug bekende J. van der Baan, wien dat voorrecht ten deel viel. Van verschillende zijaen en op allerlei wijze ontving de nog geheel heldere grijsaard bewijzen van deel- neming. Een eerepoort was voor zijne woniDg opgericht en 's avonds bracht het muziekgezelschap hem eene serenade met fakkellicht. Naar de cholera-barak te Hansweert werd Zaterdag vervoerd de stoker van de sleepboot Baaf, die, Yrijdag van Dordt gekomen, dien ochtend even vo<5r het vertrek naar Belgie ernstig ongesteld werd. Ook de knecht van schipper Schot, wiens schip reeds outsmet was, is aldaar opgenomen. De sleepboot Raaf mocht de reis naar Belgie niet voortzetten en wordt door de politie bewaakt. Schipper Touw is herstellende. Nader meldt men, dat de stoker van de Baaf Zaterdag avond is overleden en op de alge- meene begraafplaats te Kruiningen is ter aarde besteld. De sleepboot wordt ontsmet en ligt onder toezicht der politie. Het kind van schipper Schot is mede overledende broeder en de vrouw des schippers zijn ook in de barak opgenomen. Hij zelf is beterende. Aan een particulier schrijven uit Padang ontleenen wij het volgende: Op Zondag 23 Juli jl., des namiddags om 1 uur, brak hier een hevige brand uit, welke terstond een kolossalen omvang verkreeg en zich ernstig liet aanzien. geheel veranderd en zeide vriendelijk lachend „Wel, juffrouw alles komt nog goed terecht Er is hier een schouwburg-diricteur uit Marseille. Hij heeft u zien spelen en is verrukt door uw spel hij wil u volstrekt aan zijn schouwburg verbinden Ik was ten zeerste verbaasd en verheugd over dezen gunstigen ommekeer in mijn lot. In de spreekkamer trof ik een jong, schoon man aan die in voorkomen meer op een edelman dan op een tooneelspeler geleek. Zoodra juffrouw Eirard de kamer uit was, sprak hij tflk heb u zien spelen en moet erkennen dat het tooneel van het spook met het doodshoofd door niemand beter gespeeld kan worden. En uw stem klinkt ook zeer goed, ze lijkt veel op de stem van een jonge vrouw, die ik kende en die onlangs gestorven is. Ik wil u gaarne aan mijn schouw burg verbinden dan zal ik uwe schulden betalen en ik geef u driehonderd francs voorschot. Wil u morgen met mij vertrekken Ik heb een goede reiskoets Met tranen van dankbaarheid in de oogen nam ik zijn voorstel aan. Wij vertrokkeu echter niet naar Marseille, maar naar een klein kasteel bij Villeneuve. Daar vertelde hij mij het volgende „Ik ben de ridder de St. Aignan en een neef van den graaf de St. Aignan. Wanneer deze zouder erfgenamen sterft, komen zijn titels en goederen van rechtswege aan mij te vervallen. Nu wil h'j voor de tweede maal in het huwelijk treden en dat is in strijd met mijn belang. Hierop heeft het stukje betrekkiDg, dat opgevoerd moet worden en waarvoor ik u een engagement heb aangeboden Door den wind werden de vonken wijd en zijd medegevoerd en begon het dra op verschillende plaatsen te branden. De brand woedde in de onmid- dellijke nabijheid van de Chineesche wijk met zijne vele toko's, alle tot den nok met koopwaren gevuld. Geen wonder dat men hiervoor ten zeerste bevreesd was, doch tot nu toe (27 Juli) zijn die toko's niet aangetast. Onder de pakhuizen en magazijnen, die een prooi der vlammen werden, waren er die ten deele met klapperolie waren gevuld. Deze olie gaf natuurlijk niet weinig voedsel aan het vuur en droeg er veel toe bij om het voortwoekeren van den brand te bevorderen. Om het wegvloeien der gloeiende olie te verhinderen, werden om de aange- taste perceelen goten gegraven. Met alle macht was men voortdurend in de weer om den brand te blusschen; 10 handspuiten, bediend door het gar- nizoen, door inlanders en kettinggangers, wierpen onafgebroken hare stralen in de vuurmassa, maar er was geen blusschen aan. Drie dagen aaneen brandde het flink door en wanneer de wind maar even aanwakkert, begint het telkens weeropnieuw te branden, wat hoofdzakelijk daaraan moet worden toegeschreven dat de woningeD der Chineezen en Inlanders voor het meerendeel gedekt zijn met atap-bladeren die als pek branden. Er is dan ook bevel gegevsn de atap van de omliggende huizen te verwijderen en verboden atap als dakbedekking te gebruiken, wanneer niet daaronder zink of hout is aangebracht. Tot heden werden reeds 35 perceelen in de asch gelegd, waaronder ook het bureau der Sumatra Courant en het kantoor der stoomvaart-maatschappij Oceaan. De schade wordt bij benadering op een millioen gulden geschat, doch er valt nog niet veel te schatten daar de brand nu (27 Juli 's av. 9 uur) nog altijd niet gebluscht is. Het vuur is later gedoofd, voor een deel dank zij den hevigen regens. In de op Donderdag 31 Aug. a. s. des voor- middags te 10 uren te houden vergadering van den raad alhier, komen de volgende punten in behandelingvaststelleu gemeente-rekening over 1892 idem rekening burgerlijk armbestuur en commissie grindweg over 1892; begrootingeu burgerlijk armbestuur en commissie grindweg voor 1894; aanbieding gemeente-begrooting voor 1894; wijziging gemeente-begrooting 1893; adres vVer- eenigde handswerklieden" om lokaal voor verga dering adres onderwijzer Van den Broeke be- trekkelijk overplaatsingbenoeming lid burgerlijk armbestuur; ingekomen stukken en mededeelingen. Een kaaskoopman uit Oud-Beierland, Zaterdag met zijn schuit van Hansweert hier komende, is Zondagnacht aangetast geworden door krampen, brakingen etc. Zondagmorgen overgebracht naar de barak voor besmettelijke ziekten aan den Oostdijk, overleed hij reeds ongeveer te 3 uur 's middags. Daar hier alle verschijnselen aanwezig waren om te denken aan cholera, werd door den heer Burgemeester den Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht ontboden, die dan ook gisteren alhier aankwam en na kennisneming met de verschijnselen kon verklaren dat waarschijnlijk hier sprake is van cholera. Een bacteriologisch onderzoek zal binnen enkele dagen uitmaken of dit al of niet zoo is. Een tweede geval van minder ernstigen aard deed zich gisteren voor bij een werkman op Java. Deze is evenwel herstellende. Intusschen worden de noodige maatregelen ge- nomen om de gevreesde ziekte te bestrijdeu. Wij kunnen gelukkig constateeren dat de gezond- heidstoestaud in onze stad uitstekend is en deze ge- vallen niet den minsten grond totongerustheidgeven, ook al wordt uitgemaakt, dat de lijder aan cholera Het zijn slechts drie kleine tooneelen het eerste speelt op een kerkhof, het tweede op een bal masque en het derde weer op het kerkhofelk tooneeltje duurt slechts eenige minuten.'' Ik ontstelde hevig van deze woorden, maar hij stelde mij gerust en zeij, Als de streek mis- lukt, welnu dan is het een grap geweest, die wij ons als gemaskerden veroorloofden, en niemand kan ons iets aanwrijven. Maar als het gelukt, dan krijgt ge dadelijk duizend francs en voortaan jaarlijks een lijfrente van twaalf honderd francs per jaar, onder voorwaarde van uw stilzwijgen over de geheele zaak ,/Ik kon dus mijn leven lang verzorgd zijn Dit lokaas verblindde mij en ikgaf mijntoestemming. Zoo voerden wij dan den streek uit. De plechtige woorden die ik als spook tot den graaf sprak, had de ridder mij in den mond gelegd. Bij een bezoek had hij toevallig een vertrouwelijk gesprek tusschen den graaf en zijn thans overleden vrouw afgeluisterd en daar maakte hij nu gebruik van. Met de gewone bedrevenheid speelde ik mijn rol. Dat ik tweemaal op het kerkhof moest vertoeveil, ontstelde mijn gemoed niet weinig, ik gruwde van mij zelven. Maar de ridder had het uitdrukkelijk zoo gewild de schijn dat de gravin de St. Aignan baar graf verlaten had en daarin weder was teruggekeerd, moest zoo misleidend zijn als slechts mogelijk was. En juist daardoor leed zijn boosaardig plan schip- breuk. Ik waande plotseling mij aangegrepen door een geestenhand en snelde voort in vreeselijken angst, zonder op den ridder te wachten, die mij volgens afspraak met zijn rijtuig zou komen halen is overleden, maar moeten toch aandringen op I groote omzichtigheid in het gebruik van kanaalwater, voor welk doel ook, daar waarschijnlijk veel van het braaksel en de outlasting van den overledene daarin terecht kwam. Voorts koke men zijn drinkwater en melk en make zich niet ongerust. Te 's Gravenhage is geslaagd voor Duitsch, 1. o., de heer K. Jasperse van Groede. Axel. De Augustus collecte voor de school met den bijbel heeft dit jaar alhier opgebracht ruim 215. Het vorige jaar bedroeg de collecte f 205. Hulst, 28 Aug. Maandag werd door de ver- eeniging „Landbouw Belang" te Graauw in het vWapen van Zeeland" alhier de levering aan- besteed van 63600 kilo superphosphaat, houdende 14% stikstof oplosbaar in water. Er waren acht biljetten ingeleverd door de heeren Clerk Vercouteren, te Gent, voor f 3,09 J. A. Pateer, te Hontenisse, voor f 3,17P. A. Adriaansens, te Hontenisse, voor ./3,27$; Coene en Schoenmaker, te Uden, voor _/3,31; H. Vlaminck, te St. Jansteen, voor f 3,31$ Aug. Rottier, te St. Jansteen, voor f 3,34$ E. P. Staal, te St. Jansteen, voor f 3,36 Joh. de Jonghe, te Dordrecht, voor f 3,38 alle per 100 kilo. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. St. Jitnsteeii. De duivensocieteit „de Zwaluw" gaf Zondag een concours op Doornijk, waaraan 56 duiven deelnemen. De duiven werden te 11,30 uur (volgens telegram) te Doornijk losgelaten met regenachtig weer er veranderlijken wind, waardoor het den beestjes veel moeite koste om thuis te komen. De prijzen werden behaald als volgt F. Geerts, Verrebroek, fr. 19,50 (650 M. per minuut)C. de Bruin, Hulst, fr. 11 (621,3 p. m.) A. de Kind, Kemseke, fr. 30,50 (571,6 p. m.) A. de Guchtenaer, Koewacht, fr. 23 (569,6 p. in.) J. de Saegher, St. Jansteen, fr. 8 (566,1 p. m.) E. Schiffer, Hulst, fr. 8 (557,3 p m.)J. Begijn, Hulst, fr. 7 (534,7 p. m.)J. d'Haens, Graauw, fr. 6 (509,8 p. m.)E. Bleijenbergh, St. Jansteen, fr. 20,50 (464,9 p. m.) en P. Stevens, St. Jan steen, fr. 3 (457 p. m.) Oostburg. In dit kanton doen zich twee ge- vallen van cholera vooreen te Hoofdplaat en een te Zuidzande, het laatste bij eenen vreemdeling. De lijder te Hoofdplaat schijnt aan de beterhand te zijn. Breskens. De heer W. H. H. Dijkman, predi- kant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Babylonienbroek, gemeente Meeuwen in Noord-Braband. Te Wolfaartsdijk heeft een landbouwer tien gemeten uien verkocht voor het enorme bedrag van f 4000. De voorlaatste zitting van den gemeenteraad te Middelburg kon niet doorgaan, wijl behalve de burgemeester geen enkel raadslid nog de wet- houders tegenwoordig waren. In een raadsvergadering, door den burge meester van Tegelen belegd om de geloofsbrieven der herkozen ledeu te onderzoeken, was bij wijze van protest, geen enkel lid verschenen de raadsleden willen onder den tegenwoordigen burgemeester niet meer ter vergadering verschijnen. Nu de jacht op waterwild reeds een paar wekend geopend is, beginnen de klachten menig- vuldiger te worden, dat het wild zoo bijzonder klein van stuk is. Vrij algemeen wordt mede- gedeeld, dat, zeer tot schade van den wildstand, de te vroege opening der jacht de eenige reden is van dit verschijnsel. Stelde men de opening uit tot den tijd, dat alle exemplaren konden vliegen, Aanhoudend meeDde ik door den geest van de overleden gravin vervolgd te worden. Nacht en dag doolde ik rond, ik weet zelf niet hoelang, totdat medelijdende boeren mij vonden." Op verdere vragen beschreef zij tot in bijzonder- heden, hoe het akelige tooneel tijdens het bal was afgespeeld. De ridder de St. Aignan was een voornaam heer, de justitie moest zulke lieden in dien tijdontzien. Er werd daarom een uitvoerig verslag van het gebeurde naar den koning gezonden, met verzoek den ridder te mogen gevangen nemen. Namens den koning gaf kardinaal Fleury bevel den ridder in stilte te vatten doch deze scheen bijtijds gewaarschuwd te zijn. Hij vluchtte naar Spanje en vertrok later naar West-Indie, waar men zijn spoor niet terug kon vinden. De tooneelspeelster Fanchon Jadis werd volgens een oud gedenkschrift, in een vhuisvan verzorging" geplaatst. Wat daarmee bedoeld wordt, is niet recht duidelijk misschien was het een soort gevan- genis, waar men lieden opsloot, die konden mee- praten van dingen, die verzwegen moesten worden. Met alle voorzichtigheid stelde men den graaf de St. Aignan in kennis met den waren staat van zaken en langzamerhand nam hij in beterschap toe. Dank zij de zorgen van Dr. Duponchel, herstelde hij geheel. Hij huwde met Marion de Caylus en leefde met haar jaren lang in geluk en vrede. Een zijner afstammelingen was de overste de St. Aignan, die onder Napoleon diende. E I j\ 1) E. dan zou de wildstand er niet helangrijk door achter- uitgaan en de buitgemaakte vogels zouden een betere kwaliteit bezitten. Zooals het nu gaat, kan het niet blijven. Binnen weinige jaren zullen strekeu, tot nog toe overvloedig van wild voorzien, even uitgestorven zijn als zoovele andere oorden, waar voorheen scharen van watervogels hun verblijf hiel- den. Eene latere opening is en in het belang van den wildstand en iu dat der jagers. Te Edam zal van 23 Sept. tot 1 Oct. a. s. kermis worden gehouden. De kramers eu verdere kermisreizigers, die daar een standplaats willen bekomen, zijn echter verplicht een bewijs over te leggen, dat in de gemeenten, waar zij de laatste veertien dagen verblijf hebben gehouden, #sedert 1 September geen geval van besmettelijke ziekte zich heeft voorgedaan." Stellig zijn er niet veel gemeenten waar in den tijd van 14 dagen geen enkel geval van mazelen, roodvonk, keelziekte, typhus, pokken enz. voorkomt, zoodat de Edamsche kermis slechts hier en daar een kraam belooft te doen zien. Paardenspellen, apen- en hondentheaters enz. kunnen dan ook blijven waar zij zijn, want mond- en klauwzeer, kwade droes, dolheid, miltvuur, schaapspokken enz., zijn door het heele land verspreid. Waarlijk, de vrees van Edam's burgervader is denig. Uit Borculo meldt men De reizigers, welke Zaterdag avond met den locaaltreiu van 7,30 van Buurloo kwameu, zijn aan een groot gevaar ontkomen. Circa 5 meter van de spoorwegbrug, welke over de Berkel ligt, werd een koe overreden, waardoor de twee locomotieven welke voor dezen trein waren, ontspoorden. De voorste locomotief tuimelde van de spoorbaan af en kwam bijna in de rivier; de andere kantelde dwars over de spoorbaan. Doordat de wagons losraakten, bleven deze staan en kwamen de passagiers met den schrik vrij. Het wekte groote verwondering, dat zelfs machi- nisten en stokers ongedeerd bleven. De Limb. Koer. deelt volgenderwijs het treurig lot mede van een kind, dat nabij Voereudaal (Limburg) door horzels een soort wespen is doodgestoken. Vier kmderen der echtelieden Heuts, respectie- velijk 12, 6, 3 en 1$ jaar oud, speelden samen in de weide van een buurman. Ze zagen hazel- nooten staan, ze besloten die te plukken en zetten zoolang het kleine broertje op korten afstand van een boom neer. Toen het kindje daar zat, kwamen een paar horzels, die in den boom hun nest hadden, om zijn hoofdje rondvliegen. Het kind sloeg argeloos naar de brommende dieren. Als op een sein viel toen de geheele zwerm horzels op het arme schepseltje aan. Iu een oogwenk was het kind bedekt door het bruine ougedierte en wel 200 scherpe, giftige angels dedeu hun raoordend werk in de bloote lichaamsdeelen van het hulpelooze wicht. Beentjes, armpjes, ooren, neus, mond, heel het hoofdje toonden wond bij wond. Vreeselijke pijnen moet het arme kind hebben uitgestaan. Schreeuwend eu kermend trachtte het de leelijke dieren van zich af te weren. De andere kinderen waren intusschen te hulp gesneld. Het oudste, een knaapje, zag het hachelijke van dien toestand in eu spoedde zich naar huis om de hulp des vaders in te roepen. De beide anderen meisjes kleedden zich tot op het hemdje uit en wierpen haar broertje de kleedjes en schortjes toe. Ook zij werden daarbij op deerlijke wijze gestoken. Toen eindelijk de vader kwam, moest hij zijn kindje met een mestvork wegrollen uit de macht der vreeselijke dieren. Redding kon hij 't arme wicht echter niet meer brengeu. Onder onbeschrijfe- lijke pijn bezweek het kind aan de gevolgen van bloedvergiftiging, door de vele steken veroorzaakt. Door de Nieuwer-Amstelsche politie zijn een paar jongens aangehouden van 15 en 16jarigen leeftijd, die er hun werk van maakten valsch geld te fabriceeren, door middel van platgeslagen stukjes soldeersel tusschen kwartjes en dubbeltjes op de tramrails te leggen, zoodat, wanneer de tram daarover heen reed, de beeltenis en het jaartal er op afgedrukt stonden. Bij een paar koekebakkers mocht het hun reeds gelukken voor deze valsche muntstukjes lekkeruijen te koopen, totdat zij eindelijk betrapt en aan de politie overgeleverd werden. Naar aanleiding van het te Gent voorge- komene geval van cholera-achtige 'ouikloop, bevat de Impartial de volgende bijzonderheden. De dokter Felix Dutry, chef van den gezondheids-dienst, is belast met het toezicht en onderzoek van alle schepen der binnenlandsche vaart, die de stad binnenkomen door de sluis van Brussel (Heirnisse). Maandag der vorige week constateerde hij, dat een schippersvrouw van een schip met steenkolen, komende van Antwerpen, door cholera-achtige buikloop aan getast was. Daar besmetting te vreezen was de kajuit diende tot verblijf van mau, vrouw en een half dozijn kinderen drong de dokter er op aan dat de vrouw naar het gasthuis vervoerd zou worden. De schipper verzette er zich hardnekkig tegen, zoodat de vrouw aan boord bleef en Dinsdag- morgen stierf. Haar begrafenis gaf aanleiding tot een zeer hartverscheurend tooneel. Reeds des morgens had de politie moeilijkhedeu met de bloedverwanten van de overledene en enkele bewoners der oevers, want het volk beschouwt in het algemeen de strenge

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2