Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2953. Woensdag 30 Augustus 1893. BEKENDMARING. lis 33e Jaargang. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen feuillbton Binnenland. ABONNEMENTi Per drie maanden binneu Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den GemeeDteraad is belegd tegen Donderdag den 81 Augustus 1898, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 28 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Jr*olitieli Overzicht. Een wijdloopig geschrijf over de internationale verhoudingen, over de verplichtingen en rechten van de eene mogendheid tegenover de andere ziedaar wat er van het incident van Aigues-Mortes dagteekenend vau nu juist een week geleden, is overgebleven, den pogingen van zekere Dmtsche bladeu oin 't zaakje door verdachtmaking en op- hitsing nog eenigeu tijd sleepende te houden, ten spijt. De kalmte is in de gemoederen weergekeerd te Parijs zoowel als te Rome en met de straf- waardige pogingen, door anarchisten en sociaal- democraten in sommige steden van Italie aangewend om internationale verwikkeling uit te lokken, door geweldplegingen vis-h-vis den Frauschen eigendom, alles op rekening natuurlijk van het patriottisme van 't Italiaansche volk is 'took mis: de politie heeft den boozen>. toeleg der heeren doorzien rekening houdend met 't geen reeds elders is geschied als geuoemde elementeu in troebel water aan 't visschen gaan (te Parijs is t nog oulangs gebleken ter gelegenheid van de onlusten in t Quartier Latin) heeft men met krachtige hand ingegrepeu en bier en daar de oproerige leiders achter slot ep grendel gezet. Zoo werdeu te Rome een dertigtal anarchisten gearresteerd, op weg naar een samenkomst, welke belegd was om besprekingen te houden hoe 't best van de schoone gelegenheid kon worden geprofiteerd door aan 't plundereu en veruielen te gaan. Te Milaan bleef t ongelukkig niet bij woordendaar trok een woeste bende, hoofdzakelijk uit anarchisten bestaande, door de voornaamste straten, sloeg de lantaarns en spiegel- ruiten stuk en bombardeerde de cellulaire gevangenls met steeuen. Het aantal der in hechtenis genomenen beloopt 23 en de bevolking eischt energiek optreden tegen deze horde geweldplegers. ie Napels ging 'ter ook onrustig toe; te Genua moesten de trams 't ontgelden en Palermo wordt door de militaire macht geheel bewaakt. Nu moge echter volgens sommige berichten het aantal te Napels gearresteerden vele honderden beloopen en te Rome mogen zelfs 53 anarchisten ziju ingerekend 'tis toch waarlijk al te dwaas om uit al die feiten de gevolgtrekking te maken, dat onder 't volk de outevredenheid over het gebeurde te Aigues—Mortis in gelijke mate wast als in hooger sferen te Parijs en te Rome de emotie afneemt en alles er geleidelijk weg binnen 't normale terugkeert. Van patriottisme, van edele verontwaardiging is onder de oproerige menigte niets te bemerken, te Rome en Napels zoomiu als te Milaan en Livorno'tzijn alles pogingen, door anarchisten en socialisten aangewend om de stemming van 't oogenblik te exploiteeren en te doen ontaarden. Op Fransch grondgebied tracht men zoo hier en daar ook te toonen, dat men in liefde tot het vaderland de Regeering verre overtreftte Ajaccio werd door een troep jongelui, die Frankrijk onafge- broken lieten leven om Italie dood en verderf toe te wenschen, het wapenschild van het Italiaansche consulaat afgerukt en in de gemeenten Marron en Villey-Saint-Etienne nabij Nancy is het tot neftige twisten gekomen tusscheu Italiaansche en Fransche werklieden, zoodat, ter voorkoming van ontaardiug ervan in dadelijkheden, vier brigades gendarmes ziju afgezonden. Ouderwijl zijn te Aigues—Mortes opnieuw vijf verdachten gearresteerd en heeft de Italiaansche consul-generaal, zetelend te Marseille, aan den Minister Briu geseind, dat alles correct ging en dat tegen de schuldigen door de militaire zoowel als door de burgerlijke autoriteiten, met gestrengheid wordt opgetreden. Men kan nu juist niet beweren, dat de minister van fiuancien van Rusland, Witte, de Duitschers in de laaste weken erg heeft verwend door vriendelijk- leden of plichtplegingen, integendeel en zoo kan 't dan niet anders of 's mans openlijke bekentenis, te Nischni-Novogorod afgelegd, dat beide lauden, Rusland dus zoowel als Duitschlaud, onder de gevolgen van den tarieven-oorlog lijden, moet te Berlijn eeu gunstigen indruk maken zoo iets als de eerste stap op den goeden weg is't, meent men eu zelfs de bauale phrases betrekkelijk hoop op beterschap door den zege van 't gezond verstand, worden om en omgekeerd eu ook al gunstig uitgelegd. Men moet nu maar hopen, dat 's Ministers woorden nader worden bezegeld door daden, doch zoolang Dnitschlands optreden nog wordt beschouwd als een uiting vau willekeur, lijkt ons de kans op een spoedige bijlegging van 't douane-conflict nog niet zoo heel groot 3) Zooals we reeds zeiden, hadden de raadselachtige gebeurteuissen op het kerkhof 8t. Medarde te Parijs de gemoederen van vele menscheu in Frankrijk hevig aangegrepen en ook in Agen wonen niet weinig lieden, die aan geestverschijuingen geloofden Deze zeiden nu /,Ziet ge Het is alles waar Niet alleen te Parijs, maar ook bij ons geschieden wonderen De wijsgeerigen en vrijdenkers, waartoe ook Dr, Dupouchel behoorde, wisten daar aanvankelijk niets vau belang op te antwoordenvoor dit geheim- ziunige voorval konden zij geen natuurlijke ver- klaring vindeu. Den derden dag kwam er wat meer licht in deze duistere zaak. Eenige knapen, die bij het kerkhof St. Sulpice op een weg tusschen tuiuen en wijnbergen speelden, vonden een verfrommelc doodshoofdmasker vau zijde en een hand, die uit hout gesneden was en meesterlijk het ontvleesde geraamte van een menschenhand nabooste. Het was duidelijk, dat deze voorwerpen in verband moesten staan met de geestverschijning. Maar met welk doel was deze akelige vertooning afge- speeld, die zulke noodlottige gevolgen kon hebben Dat kon oumogelijk een onschuldige grap geweest ziju! Nu zeiden de vrijdenkers tot de bijgeloovige Over een tweetal weken reeds, 10 of 11 September a. s zal 't pleit van Gladstone's home-rule-voorstel door het Hoogerhuis beslist zijn, nadat vijf dagen te voren met de tweede lezing een aanvang zal zijn gemaakt. Op onmiddellijke ontbinding van het Parlement na de onvermijdelijke verwerping door 't Huis der Lords, rekent niemand, hoewel de unionisteu, dat vurig zouden wenschen. In elk geval zal Gladstone in 't Hoogerhuis nog meuigen knauw en kneep te verduren hebben aau het voorstel om Ierlaud een zelfbestuur te bezorgen, is natuurlijk niets goed in beginsel en iu uitwerking is 't al even afkeurenswaardig en dan is er 't is de meerderheid in 't Hoogerhuis, die we hier sprekend opvoeren geen enkele reden om't den wil der bevolking te heeten alle andere vraagstukken hebben den doorslag gegeven en in 1886 heeft de natie immers nog duidelijk haar meening doen kennen iu negatieven zin Nu zou men wel iu alle bescheidenheid kunnen vragen waarorn de uitspraak der natie iu hoogste instantie, in 1886 zoo duidelijk en klaar was, zoo zuiver en beslissend in 't oog der edele Lords, terwijl aan die van 1893 een beteekenis wordt gehecht, tegeuovergesteld aan die, welke zij eigenlijk heeft, doch zoo nauw moet men 't niet nemen 't is immers politiek Te Apeldoorn en op Het Loo zal de 13de verjaardag van H. M. de Koniugin luisterrijk worden gevierd. Op het feestterrein, het Wilhelminapark, zullen de schoolkinderen die zich iu optocht daarheen begeven, met draaimolens eu verschillende spelen worden beziggehouden. Een wedstrijd van versierde sportkarretjes is mede georganiseerd. Een elftal jongejuffrouwen, gekleed in de nationale kleederdracht uit elke provincie, zal H.M. op dien dag geluk komen wenschen. Natuurlijk is er den geheelen dag overal muziek en tot slot 's avonds vuurwerk. Ook in de legerplaats bij Laren zal de 31,te niet onopgemerkt voorbijgaan. Eene commissie van officieren heeft zich ten doel gesteld den dag te vieren met een generaal assaut en volksspelen in den voormiddagvoordrachten, concert en groote militaire taptoe met fakkellicht en schitterend vuur werk des avonds. De beide bataljons infanterie uit de garnizoens Middelburg en Vlissingen vertrekken op heden CWoensdag) ten 7 ure met een extra-treiu naar de legerplaats bij Reijen. De Zweedsche regeering heeft de havens van Zuid-Holland en Zeeland besmet verklaard door cholera. Naar aanleiding van het feit, dat te Rotterdam van de tot dus ver voorgekomen 9 choleragevallen er slechts vier een doodelijken afloop hadden, wordt in het U. D. de opmerkiug gemaakt, dat uit deze gunstige sterfteverhouding blijkt, dat de ziekte te Rotterdam niet kwaadaardig optreedt. Bijna zonder uitzonderiug zijn de aangetasten personeu, die met de scheepvaart en schipperij in betrekking staanen elk geval staat tot dusver op zichzelf. Te Leerdam zijn 5 nieuwe ziektegevallen van Aziatische cholera voorgekomen, terwijl later nog 1 persoon werd aangetast. Twee der aangetasten waren desinfecteuren. Het aantal lijders in die gemeente is nu reeds tot 13 gestegen. Van gemeentewege wordt den ingezetenen gratis gekookt water verstrekt. In het bijzonder wordt tegen het gebruik vau Liuge-water gewaarschuwd, daar dit besmet is. De bekende Vlaamsche componist Peter Benoit vertoefde Zaterdag te Breskens ten huize van den heer J. G. Gerritsen, burgemeester, en men wilde van die gelegenheid gebruik maken om hem een ovatie te brengen. De zangvereeniging vereenigde zich des namiddags onder leiding van hareu directeur, den heer F. A. Wisse, en deed eenige zangstukjes hooren, waar- onder o. a. 't Wilhelmus volgens de oude toon- zetting. Daarna brachten de muziekgezelschappen uit Groede en Schoondijke, respect, onder leiding der directeuren A. Brakman en J. du Bois, 't zij afzonderlijk, 't zij gecombineerd eenige nommers ten gehoore, waaronder o. m. de Braban?onne, 't Wien Neerlandsch bloed en enkele marschen. Na afloop dezer uitvoeringen werden de direc teuren en bestuursieden der vereenigingen den componist voorgesteld, die zich eenigen tijd met hen onderhield. Na de ingezetenen nog op wat muziek te hebben onthaald, keerden de gezelschappeu naar hunne woonplaatsen terug. 't Is te begrijpen, dat Neerbosch in den laatsten tijd druk bezoek heeft gehad en de heer J. vau 't Lindenhout acht het noodig hieraan en perk te stellen. Honderden personen melden zich dagelijks aan en of zij alien komen uit ware belangstelling, wordt door hem betwijfeld, en dat de inrichting zelve van dergelijke bezoekeu veel vruchl voor de toekomst zal trekken, gelooft „Hebt maar geduld De zaak zal langzamer- hand wel upgehelderd worden Men behoefde inderdaad niet lang meer te wachteu. In den morgen van den vierden dag na het bal, had Dr. Duponchel zijn patient bezocht en hem in zoodanigen toestand aangetroffen, dat hij niets dan den dood of krankzinnigheid voorzag. Juist had onze dokter het grafelijk paleis verlaten, toen Dr. Guerin van bet stadsziekenhuis hem tegen het lijt liep en zeide Wel waarde collega ik ben er juist op uit om a te zoeken. Ge moet met mij naar het ziekenhuis. Een uur geleden hebben eenige boeren uit het dorp Martory ons een jonge vrouw gebracht, die zij in verschrikkelijken toestand in het bosch hebben gevonden. Het is buiten twijfel, dat zij met die spookgeschiedenis in nauwe betrekking staat. Aanhoudend praat zij van het kerkhof St. Sulpice en gelooft, dat de hand van een geest haar aanhoudend vervolgt en haar wil meetrekken. Met vluggen tred ging Dupouchel met Guerin uaar het ziekenhuis. In een afzonder'lijke kamer vonden zij de patiente, bewaakt door eene oppasseres. Blijkbaar lag zij in een ijlkoorts, want aanhoudend sprak zij verwarde taal. „Trek je weer aan mijn rok Wil je me mee- nemen in het graf?" klouk het ophartverscheureuden toon van haar lippen. „Ik smeek u, vergeef mij. Ik weet het, gij zijt de gravin van St. Aignan. Oh, ik zal het nooit weer doen De ver- vloekte ridder." ,/Zoo ijlt ze voortdureud," zeide Guerin. „Nu begrijp ik den samenhaug," fluisterde Duponchel hem toe." Hier is het werktuig, waar- vau men zich in eeu vreeselijke intrige bediend heeft. Van die waanzinnige verbeelding geloof ik het ongelukkige schepsel te kunnen bevrijden. Hij vatte de patiente bij de hand eu zeide /Ongelukkige, verlicht uw geweten door eene vol- ledige bekentenisIk wil u verlossen van de geestenhand, die u meetrekt Zij keek hem vragend aan. Waart gij Vrijdagnacht gemaskerd op het kerkhof St. Sulpice Droegt ge toen een doodshoofdmasker achter uw zwart zijden masker?" Zij knikte bevestigend. ,/En toen werd er aan uw japon getrokken, zoodat ge er van ontstelde ,/Ja, ja," riep zij bevend uit. ffDat was ge6n hand van een geest; het was het hondje van de gravin de St. Aignan, dat ge- woon is den nacht bij het graf van zijn meesteres door te brengen. Den volgenden dag heb ik zelf het beestje gezien het speelde nog met het lapje, dat het van uw japon had gescheurd." Zij dacht een oogenblik na, haar gelaat verhelderde en zij vroeg fluisterendewWas het werkelijk zoo „Ja, dat kan ik bewijzen Zij streek de verwarde haren van haar voorhoofd weg, haalde met blijkbare verlichting een paar malen diep adem, keek Duponchel dankbaar aan en zeide zacht,,Ik wil alles bekennen De chef der politie en andere gerechtelijke ambtenaren werden ontboden en toen werd het volgende getuigenis opgeteekend z/Ik heet Fanchon Jadis, ben een en twintig jaar oud, van beroep tooneelspeelster en sedert mijn prilste jeugd op de planken. Om mijn leelijk gelaat noemde men mij spotteud #Fanchonette" wat ,/nacbtuil" beteekent. Ik heb een goede stem ik zing, dans en speel met talent, doch voor de dankbare rollen ben ik niet te gebruiken. Ik was steeds de booze fee, de leelijke toovenares of het vreeselijke spook in de kluchten, die de heeren Lesage en Ornaval iu de zuidelijke provincien vertoonden, laatst in het stadje Moissac aan de Garonne, niet ver van Agen. Daar voerden wij een tooverspel op, waarin ik verscheeu als een spook met een doodshoofd, dat een klagend lied zong. Wij maakten echter helaas slechte zaken, wij hadden met die stukken geen bijval van het publiek. Op zekeren dag kondigde onze directeur, mijnheer Dugazon, ons aan, dat hij bankroet was. Hij verdeelde de laatste ontvangsten onder ons, voordat de schuldeischers daar beslag op konden leggen mijn aandeel bedroeg zeven francs. Daar kwam ik slecht mee uit, want in mijn logement was ik zes en tachtig francs schuldig. Ik betaalde de zeven francs op afrekening en wilde uitstel vragen voor het overige bedrag, maar ik wist waarlijk niet waar ik het geld van daan zou halen. Het was Januari en zeer koud. Mijn hospita werd echter woedend, toen ik van uitstel sprak. Binneu een uur moest ik de geheele rekening voldoen, of ze zou mij in de gijzeling laten zetten. Ik had geen centime meer, ik had geen vooruitzichten, geen hoop, ik besloot aan mijn ellende eeu einde te maken. Ik liep naar de rivier en wilde mij er in storten. Maar het water was zeker erg koud, en ik gevoelde vrees. Ik keerde daarop naar mijn woniug terug, liever wilde ik naar de gevangenis voor schulden dan vrijwillig den dood in te gaan. Toen ik met een angstig kloppeud hart bij juli'rouw Firard weer binneu trad, was zij TER \EIZEVS( HE OLUAVT llit I verscl.ijnt Uinsdag- en VrlJ.l»K»vo...l bij den uitgeve* J. YAM WE g A X K te Ter Ke..»en. TJIT DE vorige eeu w,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1