Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2951. YVocnsdag 23 Augustus 1893. 33" Jaargang. fkuilleton. 16 8, &i$@Hl[)ili8i[l3 Binnenland. ABONNEMENT- 1) I. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. I»it lilad v.-rsrl.ij.it Dinidag- en Vrijdagavon.l bij den ultgever 1-. J. V A M I» E S A K 1> E te Ter »e«ten. Jr*olitieli Overzicht. Eergisteren hebben de verkiezingen in Frankrijk plaats gevonden en wat er van te verwachten was, eukele vage bedreigingen met verschrikkelijke onthullingen ten spijt, is geschied zoowel te Parijs zelve als allerwegen in de departemeuten, is 't kalm gebleven, voor Frankrijk wonder kalm zelfs, ge- durende de gelegenheid tot stemming en de mede- deelingen van incideuten, die door de telegraaf overgebracht worden, lijken inderdaad een parodie op de gebeurtenisseu van vorige maleu, dat de natie werd opgeroepen om te ricbteu over de manuen wier mandaat geeiudigd is. Nu was er dan ook weinig reden tot emotie of seusatiewat in deze nog vodr korten tijd is geprobeerd, was eigenlijk een hopeloos pogen, zouder kans op welslagen. Zoo is ook de spanning met betrekking tot den uitslag minder groot de zesje der republikeinen is immers boveu alien twijfel verbeven en 't is dan ook op enkele bepaalde candidaturen, dat alle belangstelling zich concen- treertuoch de conservatieven, zooals in 1884, noch de boulangisten zooals in 1889, behoeft men te duchteu en wie in deze dagen inderdaad twijfel mocht uitspreken in 't voortbestaan der Republiek zou zich inderdaad blootstellen aan spot en hoon. Strijd is er alleen tusschen de republikeinen in verschilleude kleurschakeering oDderling. Districten waar de candidaten program ma's hebben samenge- steld, bepaald tegen de republikeinsche instellingen gericht zijn er eigenlijk nietde zuivere monarchis- tische candidaten moeten met een lantaamtje ge- zoclit worden. Ongerept of wel versterkt zal de Republiek uit de algemeene verkiezingen te voorschijn treden en zoo zal 't dan alleen intressant zijD, wie der direct of indirect in de politiekeschandalen betrokkeneu, door het kiezerscorps aan den dijk zullen worden gezet wat definitief eerst over twee weken zal blijken. Gekozen zijn, voor zoover tot dusver bekend, Lockroy, Mathe, Brisson, Ronannet, Labat, Burdeau, Siegfried, Mesureur, Berger en in herstemmiug komen Goblet, Guyot, Berry, Emile Ferry, Lerolle (couservatief), de radicaal Irebault en Audrieux, Floquet, Lagasse en Barres. Om 10 uur eergister- avond waren 18 resultaten bekend 5 defiuitieve en 13 herstemmingenom 11 uur bekend 39 resultaten: 15 defiuitieve, 24 herstemmingen, (in het Seiue-departement de meeste herstemmingen, Peytral gekozen, Drumout geslagen)om 12 uur 112 resultaten bekend, waarvan 46 definitief en 66 herstemmingen (de boulangisten Laguerre, Lalou en Dumonlil konden toen als geslagen tfordeu beschouwd. Lafargue, de bekende socialistische leider, kan ook voor geslagen worden gehouden herkozen zijn daarenten Paulin Mery, Richard en Ernest Roche, alien boulangistenRouvier en Reijnal zijn herkozen Clemenceau hadte Draguigiion om middernacht 438 stemmen, zijn tegenstander 583. Om kwart vdor vier gisterenmorgen waren 311 resultaten bekend, 196 waren definitieve en de overige 115 waren herstemmingen. Toen hadden de gematigde republikeinen 66 zetels veroverd, de gerallieerdeu 12, de niet radicale republikeinen 42, de radicalen 55, en de socialisten 7, terwijl de rechterzijde zich mocht verheugen in 18 definitief veroverde zetels, bij een verlies van 11 mandaten. Voor deze verkiezingen was de stand van zaken aldus2060 was het getal der candidaten en 514 leden der vorige kamer stelden zich opnieuw candidaat, zoodat er een 1546 candidaten waren bijgekomen, 53 volksvertegeuwoordigers stelden zich met meer candidaat, 't zij vrijwillig of door den nood gedwongen. Op 't gebied der internationals politiek is er weer 't een en ander te melden door de treurige inci- denten te Aiguesmortes, die vermeld zoudeu zijn geworden onder rubriek „buitenlausch gemetigd nieuws" als de meeste slachtoffers der ongeregeld- heden niet waren geweest Italianen (volgeus officieele cijfers zijn 6 Italianen gedood en 22 gewond tegen 1 doode aan de zijde der Franschen en 7 gewonden). Terwijl de regeering der Republiek nog druk met haar ouderzoek bezig is en als eerste resultaat van haar bemoeiingen mededeelt, dat de Franschen zijn aangevallen door de Italianen en de twist ontstaan is in droukenschap en opgewondenheid, is 't in tal van Italiaansche gemeenten tot heftige betoogingen gekomen tegen Frankrijk, te Rome zoowel als te Napels, Turijn, Como, Bologna, Genua en Messina, waar het Duitsche volkslied even luiden bijval vond als 't Italiaansche. Met het oog op de geweldige agitatie allerwegen (dank zij den oujuiste, onvol- ledigen mededeeling) heeft de regeering van Italie alle maatregelen genomen ter vermijding van ernstige incideuten en ter beschermitig van 't gezantschap en de consulaten van Frankrijk. 'tis immer ge- vaarlijk de hartstochten op te wekken, doch dubbel gevaarlijk is dit, waar 't twee naties betreft, in zoo eigeuaardige verhoudingen levend als Italie en Frankrijkmen weet immers hoe spoedig 't tot geweldpleging komt en dan is gematigdheid en kalmte van weinig nut meer: dan komt de politiek op 't appel. Eergister heeft het Zwitsersche volk door het referendum uitspraak gedaan over de vraag, of het TJIT DE vorige eeuw. slac'nten van vee, naar de joodsche manier, 't is te zeggen zonder het eerst te hebben verdoofd, verboden moet worden of toegelaten mag blijven. Deze kwestie betreft de ritueele handelingen der Joden, wien hun godsdienst verbiedt vleesch te eten, dat bloed bevat. Nu is het een feit, dat, wanneer men de beesten eerst door een slag op de hersens verdooft, de bloetvaten niet meer zoo goed krimpen en dus bij het slachten zekere hoeveelheid bloed behouden. De beweging tegen die manier van slachten is voornamelijk in de Duitsche kantons ontstaan en berust op eene weekelijke gevoeligheid der overdreven diereubescherming. Het voorwendsel, dat de dieren te veel gekweld worden bij het slachten zonder verdooving, is niet houdbaar, daar de wetenschap heeft aaugetoond, dat het doorsuijden der aderen tusschen den romp en den kop alle werking der hersenen doet ophouden. Op een zoelen avond in de maand Februari van het jaar 1729 heerschte in de stad Agen aan de Garonne eene ongewone drukte. In de groote stadszaal werd een bal masquti gegeven, waaraan door de voornaamste ingezeteuen van de stad en hare omstreken werd deelgenomen. Daar schitterden honderden lichten, daar hoorden men vroolijk gelach en opwekkende muziek, daar zag men het bonte gewoel der gemaskerden en slechts bonderd schreden verder lag in den helderen maueschijn het groote kerkhof met zijn witte marmeren grafmonumenten waaronder de dooden stil en vreedzaam den eeuwigen slaap sliepen, nadat zij het bal masque des levens hadden door- leeft en den schuimenden beker der vreugde geledigd hadden. Jean en Pierre, twee mannen, die samen met een draagkoets hun brood verdienden, hadden juist een adellijke dame in het costuum van een Spaansche danseres naar het bal gebracht en stonden uit te kijken naar een nieuw vrachtje, toen zij door een heer met een zwart masker werden aangesproken met de vraag //Ben jelui vrij ,»Ja wel, mijnheerantwoordde Jean met een beleefde buiging. „Dan moet je een dame gaan afhalen en naar het bal brengen. Hier is een tweefrancs-stuk. De dame betaald natuurlijk niets en ze zal geen woord met je spreken." „Best, mijnheer En waar moeten wij de dame afhalen? "Welk buis?" ,/Volstrekt niet uit een huis. Je ziet daar ginds het hek wel van het kerkhof, niet waar? Daar wacht je en doet het portier van je draagkoets open. Er komt dan een dame, die instapt zonder een woord te spreken. Je brengt haar naar het bal, begrepen „Zeer goed, mijnheer Jean en Pierre sloegen de zeelen van de draagkoets over hunne schouders en richtten hunne schreden naar het aangewezen hek van het kerkhof, terwijl de heer met het zwarte masker de trap van de stadszaal besteeg, boven in het portaal staan bleef en achter een zuil verscholen hen naoogdehij hoorde in de zaal de dansmuziek en vroolijk gelach weerklinken. Toen Jean en Pierre voor het hek waren, zetten zij de draagkoets neer en opende het portier. De maan scheen helder; zij keken rechts den weg over, die langs den kerkhofmuur liep, en links in de nauwe straat, naast de St. Sulpitius-kerk, doch er was geen dame te zien. Daar keek Jean toevallig door het hek van het kerkhof enplotseling rilde hij van angst, en schrik. Nog bevend tluisterde hij zijn kameraad toe ,/Kijk, daar komt ze!" Bij een groot, prachtig grafmonument, niet ver van het hek, stond eene in het zwart gekieede dame met een zwart masker. Zij keerde zich om, schreed langzaam naar het hek voort, opende dit Bij Prov. blad no. 81 deelt de Commissaris der Kouingin in Zeeland aan de burgemeesters in die proviucie mede dat, blijkens ambtsbericht van den districts-veearts, in de Noord-Brabantsche ge meenten Klundert en Zevenbergen de schaapspokken zijn uitgebroken. Hij verzoekt den burgemeesters, de veehouders ten hunnent te wijzen op het gevaar dat er bestaat voor overbrenging dezer verwoestende ziekte, en hun aan te bevelen vreemde schapenhouders of kooplieden niet bij hunne schapen toe te laten, en zoo mogelijk geene schapen in Noord- Brabant aan te koopen, of althans de aaugekochte niet onmiddellijk met hunne kudden in aanrakking te brengen, indien de herkomst niet volkomen onver- dacht is. De waarschuwing tegen het toelaten van vreemde kooplieden in stallen en weiden is boveudien zeer uoodig, omdat in Belgie, en voornamelijk in de proviucie Oost-Vlaanderen, de besmettelijke long- ziekte zich in de laatste dagen op verschillende plaatsen heeft vertoond. Naar de Tijd verneemt, is de post op de Staatsbegrooting over 1892/93 bijdragen aan de gemeenten in de kosten der stichtiug van school- lokalen, geheel uitgeput, en wachten tal van ge meenten sedert maanden te vergeefs op de uitbe- taling der rijks-bijdrage. De pokken breiden zich te Charlois langzaam uit. Behalve dat er te Hillesluis vele gevallen zijn bijgekomen, vooral op Rotterdamsch gebied, en sloot het ook weer achter zich, zonder eenig gedruisch te maken, en stapte zwijgend in de draagkoets. Dit kwam den beiden dragers zeer vreerad voor, maar in de vele jaren, dat zij hun beroep hadden uitgeoefend, waren zij gewoon geraakt aan vreemde avonturen met //voornaam volk" en verdiepten zich niet verder in het geval. Zij namen de draagkoets op en brachten de dame naar het portaal van de stadszaal, waar zij uitstapte zonder iets te zeggen. De zwart gemaskerde heer, die op haar scheen gewacht te hebben, trad uit de schaduw der zuil te voorschijn en zeide tot de dragers ffIk huur jelui voor twee uren. Hier zijn zes francs." ffDauk u, mijuheer!" riep Jean. „Wat moeten wij daarvoor doen Moeten wij nog eene dame gaan halen (/Neen Je moet hier wachten tot middernacht. Je blijft ter beschikking van deze dame, als zij terugkeert en in je draagkoets plaats neemt, breng je haar naar de plaats, waar zij ingestapt is." »Dus aan het hek van het kerkhofBest, mijnheer 1" ,/En je zwijgt er over!" wO, wij weten wel, wat ons past, mijuheer U zal over ons tevreden zijn De heer knikte, nam den arm der geheimzinnige dame en ging met haar naar de balzaal. ,Dat is merkwaardig," sprak Pierre tot zijn makker. Tegenwoordig loopen de voorname dames bij nacht op het kerkhof en laten zich dan naar het bal brengen. Als koetsdrager beleeft men toch vreemde dingen 1" en er enkele personen aan zijn overleden, heeft ook aan het Sluisje zekere Mastenbroek, een alleen wonend man, ze gekregen. Zooveel mogelijk worden door de bevoegde macht maatregelen genomen om het verbreiden tegen te gaan, doch eigenwijsheid en domme overmoed van buren en familie zijn dikwijls oorzaak, dat de beste bedoelingen van de overheid worden verijdeld. Zondag werd de „nationale" meeting gehouden, ten gunste van de „afschaffing van het privaat- bezit", zooals het programma meldde. Het weer was prachtig, wel wat zonuig en warm, doch er was nog al wat wind, die het hoofd koelde tijdens den tocht van Heerenveen naar het meetingsterrein. Te 11 uur werd de stoet te H. opgesteld, meer dan 120 vaandels en vlaggen alle rood wapperden in de lucht, de muziek liet zich hooren en voorwaarts ging het, zeer geregeld. De burgemeester van Schoterland, de heer Engel- wandelde aan het hoofd van den tocht en man, zorgde, met weinig politiemacht, voor het geregeld voorttrekken. Op het terrein aangekomen kreeg het groot getal vaandels een plaatsje langs de tribunedie aldus versierd, een aardig gezicht opleverde. De meeste banieren waren van afdeeliugen van den S. D. B., die voor A. K. S. in de provincie Friesland en Groningen, verder uit Overijsel, Gelderland, Noord- en Zuid-Holland. De meeting werd geopend door den heer Y. Kuyper, voorzitter van het comitti, die hulde bracht aan den burgemeester van Schoterland en wees op het sterk aangroeien der socialistische partij. Daarna traden achtereenvolgens als spreker op Emmenes, Troelstra, Van der Zwaag, Polak, Domela Nieuwenhuis, mej. Keller, Van Helsdingen, Spiek- man, Heimans en Van Vlaardingen. Men sprak over de afschaffing van het privaat bezit, dat de oorzaak was van alle maatschappeliike kwaleu, die thaus te aanschouwen waren. Dat was de eenige oorzaak en daarom moest daartegen met alle kracht ge- streden worden. Vooral Domela Nieuwenhuis, Heimans en Van Emmenes hadden een aandachtig gehoortoen men wist waar D. N. zou optreden stroomde het publiek derwaarts. In de pauzen lieten zich socialistische zangver- eenigingen hooren. Te vijf uur betrad de secretaris van het comite de tribune en las 15 telegrammen van adhsesie voor, in den loop van den dag ontvangen van Van Kol uit Zwitserland, uit Amsterdam, Goes, Dordrecht, Wormerveer, Rotterdam, Haarlem, Mid- delburg, Maastricht en Vlissingen. vOch, als je er over nadenkt, is het toch zoo vreemd niet," antwoordde de ander." In Parijs gaat het er tegenwoordig nog heel anders uaar toedat weet ik van den koetsier van een prins, die hier een poosje geleden doorgereisd is. Daar hebben tegenwoordig op het kerkhof van de St. Medardus-kerk geestverschijningen plaats, en dooden worden weer levend. In den nacht komen daar vele Parijzenaars bij elkaar, voorname dames laten zich gemaskerd daar heen dragen en ze vallen bij hoopen in zwijn, als ze de geesten zien." #Dat is bijna niet te gelooven." ffDe koetsier van den prins heeft het me plechtig bezworen, toen we met een groot gezelschap bij den ouden Perrin zaten," verzekerde Jean op stelligen toon. De koetsdrager had werkelijk gelijk. Sedert het jaar 1727 waren vele dweepzieke gemoederen onder den bedwelmendeu invloed van zeker bijgeloof eerst in Parijs, later in geheel Frankrijk. Het boven natuurlijke oefende een demonischen invloed uit. Op het graf van Framjois de Paris op het St. Medardus-kerkhof geschiedden teekenen en wonderen, naar men beweerde. De geesten van afgestorvenen verschenen, zieken werden plotseling genezeu en gezonden vielen in hevige stuiptrekkingen neder. De vurigste ijveraars voor deze geestver- storende ziekte noemde men, ,/Convulsionaires." Tallooze geschriften voor en tegen werden in het licht gegeven. Zij, die meer verlicht waren en de vrijdenkers spotten er te vergeefs mee, het hielp niets, de dweepzucht was overmachtig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1