A1 g emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A AMIES! 1,111 Mi. No. 2950. Zaterdag 19 Augustus 1893. 33e Jaargang. aanbesteden: Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. ABONNEMENT: Het aanbrengec van eenige ver- beteringen aan de lokalen der vier openbare scholen in die gemeente. FEUILLETON Uw TER \EIZEMSCHE (OlItAM Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel rneer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blail verscliijnt llinsilas;- en Vrij«l»s«voml bij «len uitgever P. J. A S ME S A Al M E te Ter Weuzen. Burgeineester en Wethouders van de gemeente HONTENISSE, zullen op Zaterdug den 2 Sep- teinber e. k., des namiddags half 4 uur, in het gemeentehuis in het opeubaar Aanwijzing Donderdag 31 Augustus e. k., des voormiddags 8 uur, te beginuen aan de school aan den Molenhoek. Het bestek ligt ter lezing ten Gemeentehuize en is tegen betaling van tieu cent aldaar verknjgbaar. Hontenisse, den 18 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, P. A. ADRIAANSENS, Wethouder id Burgemeester. p. J. VAN BRA BAND, Secretaris. folitieli Overzicht. Het ontwerp betreffende home rule vordert, maar langzaam, uiterst langzaam. Woeusdag heeft het Britsche Ragerhuis zich ver- eeuigd met een door den minister voor lerlaud John Morley op art. 3 voorgesteld amendement, waarvau de strekking is dat de Iersohe wetgevende wacht ook de bevoegdheid zal missen om wetten te maken op het dragen en gebruikeu van wapeuen voor militaire dueleiuden en het vormen van ver- eeuigingen tot oefening in den wapenhandel voor militaire doeleiuden. Men verwacht, dat de behaqdeling eerst in het laatst der maand zal afloopeu, Bij maanden, bij weken en ten slotte bij dagen, heeft men de periode berekend, welke de Eransche natie scheidde van het oogenblik, dat zij, als hoogste rechter, uitspraak zou moeten doen over het beleid der manueu, die gedurende vier jaar de belangen vau land en volk hebben beharpgd of wel verzuimd hebbeu dat te doen. Nu is R nog maar enkele etmalen reeds is de gelegeubeid tot caudidaatstelling gesloten en men weet, dat er voor de Kamer van no" geen zeshouderd ledeu, 2060 candidaten zijn, waarvan 371 voor Parijs alleen, lb44 voor de departeroenten en 45 voor de de kolonipu in ^.lgiers. Ondanks Panama eu de zaak Dupas, is er geen twijfel of de uitslag van de raadpleging van het kiezerscorps zal zijn beslist ten guuste der Republiek, alR gekef van monarchistische leiders en audere fanatieke ew Bewerkt door Amo. 17) Norman slond op eu ontbood een rijtuig om hem naar het gerechtsgebouw te brengeu. Onder we" las hij nog vluchtig de laatste bladzijden vau Elisabeth Novorka's belyenteqis. Zij sprak daarin oyer de poging, die zij den avqnd na den moord gedaan had om Victor te bewegen weer bij haar moeder de kamer te betrekken of de liefdesbetrekking te herstellenook schilderde zij naqwkeqrig de ruwe afwijzing, waaryan Norman qngezjeq getujge was geweest. Vervolgens beschreef zij op uiterst uauwkeurige wijze haar gemoedstoestaud en den loop van haar gevoelens tijdens de dagen na den moord. Duidelijk bleek daaruit, dat zij er op voorbereid was gevangen genomeu te worden, maar uit enkele telkens terugkeerende uitdrukkiugen bleek ook duidelijk, dat zij vast besloten was haar daad niet voor een aardschen rechter te verantwoorden. Toen Norman dus tien minuten daarua de gewichtige papieren aan den icptyej qyerlyandigde, yeppiqade hij uipt op een zorgvuldige bewaking pan te driugen, daar de gevangpue het plan koesterde om zelfmoord te plegen. Doch het gesprek tussohen beide heeren was nog niet afge- loopen, toen per telefoou het volgende bericht werd vijanden der republiek om godsdienstige redenen, ten spijt. Zoo sjaat 't alles kalm tot-het laatste oogenblik toe, dank zij het tijdsverloop tusschen het Panaina-schandaal eu het huidige moment. Een paar maanden vroeger en de kausen zouden voor de vijanden der Republiek zeer gunstig hebben gestaau, nu is men er van overtuigd, dat de Republiek als regeeringsvorm niet mag worden aansprakelijk gesteld voor de fouten eu misslagen van enkele leidende persoonlijkheden. Uit de omstandigheid, dat de rechterzijde in tal van districten geen candidaten heeft gesteld, mag men uiet de gevolgtrekkiug maken, dat 't daarom alles als van een leieu dakje zal gaan zouder kamp of emotie, iutegeudeel de aanbaugers der Republiek, verdeeld iu verscheidene nuances, bestrijdeu elkaar in deu regel heftig en zoo zal de 20 Augustus dan ook geen volledige resultaten oplevereu, maar zullen de hersteminingen van 3 September eerst de beslissing breugen. Eeruand Theodore Barriere is het slachtoffer van een aauslag gewotden, die bijua noodlottig zou zijn afgeloopen. Als candidaat voor het eerste kies- disirict van Sarlat beypud hij zioh in een cafe, nabij het station van Orleans te Parijs, toen een dame het cafe biDneukwam, Barriere uitjouwde en een revolverschot op hem loste. De kogel verwondde Barriere aan het hoofd, doch slechts zeer licht. Men wil, dat de daderes qen grayin is. Toen zij in haar rijtuig steeg, hpordeu enkelen haar zeggeq //Dan eeq volgendeu keer." Barriere heeft geweigerd een aanklacht in te diengq, In Prqisen begint uieu zieh reeds te interesseeren voor de verkieziugen van deu Landdag, uitge- schreven tegen de laatste week van October en de eerste week van November, doch bepaalde agitatie is er niet en zal er wel niet komeu ook, daar de kiesbeweging immer een gausciA aqcfeye as dqq die vqor den Rijksdag, jm Sweden verkeert men op 't oogenblik ook al in de verkiezingsdrukte, doch 't zal wel September worden eer de uitslag bekend is. Vrijhandel of protectie is 't parool eu de aan hangers van eerst- genoemd systeem hopen vast en zeker ey cfe WCnden en verdedigers der haqdefshesqhermittg onder te krijieq Qngelukkig doen de tot dusver bekende resultaten niet verwachten, dat de werkelijkheid aan die verwachtingen zal beantwoorden gekazen zijn evenveel protectionisten als vrijbaqdelsmannen. Ook speelt de strijd met I^qoyweg-en in deze ver kieziugen eeq gypute rol i de bevolking van Zweden begint zoo geleidelijk weg haar geduld te verliezen en wenscht een energiek optredeu tegenover Noor- wegeus eischen eu verlangens, wat yaq liberalen en radicalen uiet is te yyephten. In Noorwegen wint de lyevyegiug met betrekking tot de scheiding ontvaQgeuElisabeth Novorka, verdapht van den moord op mevrouw ^ieyel^iqg, heeft bij het onderzoek vergiff yeyborgen weten te houden en dit in haar eel medegenomen. Eeuige minuten geleden vond men haar dood.' Schouderophalend sloeg de rechter zijn schriftpreB dicht en zei,/Ze heeft de voorkepr gegeveu aan deu Hoogsten Rechter/' TIENDE HOOEDSTUK. Twee dagen lang was Norman zoo zeer door zijn ambtsplichten in beslag genaraen, dat hij er niet aan kon denken Wally Reimar eens weder te zien. Qudeytqsscheu was het gebeurde door de dagbladen reeds lang opeubaar gemaakt, en zulks iu een vorin, waardoor mevrouw Sieyekiqg zooveel mogelijk gespaard werd, Een half waaqzinuige jonge dame heette het had wegens haar ongegroude jaloerschheid de beklagenswaardige mevrouw Sieveking in een hinder- laag gelokt eu daar neergeschoten. Op nieuw werd bet slachtoffer door geheel Wetnen beklaagd, doch nu was de nieuwsgierigbeid der meuigte bevyecfigd en spoedig werd de algemeene aaq^pht qp audere dingen gevestigd, zoodat bjnneu korten tijd de moord op het Prater zoo goed als vergeten was. Den derden dag na Elisabeth Novorka's zelf moord ontving Norman een brtefje van den vql- genden inhoud ,/Geachte heey Norman Heden verlaat ik het 'nuis van mijn zwager om als juifrouw vau gezelschap op te treden bij de tusschen beide landeu, ook meer en meer veld, zelfs in 't leger vormt zich nu een partijgeestde hoofd-officieren zijn heftige strijders voor de unie, de minderen in rang eveuwel zijn de ultra-radicale beginselen toegedaan, welke politeke beweging den Minister van oorlog maatregelen heeft doen nernen. Men kent de beslissing van de Noorsche Storthing in zake 's Konings civiele lijst, een optreden waariu niets te veranderen valt, orndat de Storthing bestaat uit 65 radicalen, 35 conservatieven en 14 gematigden. Het zilvervraagstuk blijft in de Vereenigde Staten alle aandacht vragen. Niet minder dan lOOafge- vaardigdeu hebben zich laten iuschrijven voor deelneming aan de beraadslagingen in 't Huis van afgevaardigden. In den Senaat schijut een meer- derheid te zijn tegen de intrekkiug der wet-Sherman zonder meer en reeds is hunnerzijds een compromis vastgesteld, dat de zaak op de lange baan brengt. t Ziet er leelijk uit in Argentinie sinds de gansche republiek iu staat van beleg is verklaard. 't Liep naar omstandigheden zeer gunstig, doch 't gebrek aan doortastendheid van den president Saenz Penna heeft alles doen misloopen met zijn radicalen premier Del Yalle had hij alles moeten doen om do toestandeu normaal te maken door vervanging van de nationalistisohe provinciate be- sturen, doch juist tpeq alles, dank zij Del Valle's maatregeleq deu goeden weg opging, krabbelde de president aehteruitDel Valle moest aftreden en qieuwe mannetjes vervingen het kabinet, De benoemiug van een nationalist tot goqveioeur van Buenos-Ayres, alsmede eeq poging tat eeq over- eenkomst met het Gqngres zetteq alles opnieuw in vuur en vlam qq ap R oogenblik staat Argentinie voor eeq gevaarlijke periode. De Minister van fiuaqoiqn maakt de samen- stelling bekend yaw de bij Koniuklijk besluit, kracbtena, do artikeUn 29 en 37 der wet op de yenoagensbeR.sting, iugestelde raden van beroep. Die te Middelburg is als volgt samengesteld voorzilter Jbr. Mr. A. van Reijgersberg Yersluijs te Middelburg leden 1°. Mr. J. M. Isebree Moens te Zierikzee. 2°. Mr. A. P. Snouck Hurgrouje te Middelburg3°. Mr. J. P. E. van der Mieden van Opmeer te Middelburgplaatsvervangende leden 1°. B. G. van der Have te Ouwerkerk 2°. Mr. G. Luoasse te Middelburg3°. Mr, H. M- G. Kloppenburg te Ter Neuzen. De leden en plaatsvervangende leden sub. 1° zijn door heeren gedeputeerde staten, die sub. 2° door de rechtbank en die sub. 3° door den Minister benoemd. barones von Wiedenbriiek. Deze dame is in diepeu rouw over een zoou, die in den bloei zijus levens ten grave daalde. Bij deze dame hoop ik een omgeving en een levenswijze te vinden, die het best met mijn eigen stemming overeenkomt. Er zullen misschien maanden verloopen, eer ik u zal kunuen wederzien en daar men voor zulk een langer tijd niet van een waren vriend seheidt zonder een woord van afseheid, zoo dienen deze regelen o.m u mijn hartelijke groeten en mijn oprechte wenschen voor uw welzijn over te brengeu. Eveuals de natuur zich gereed maakt om zich te hullen in haar winterrouwkleed, zoo is bet met den dood mijuer beklagenswaardige zuster, ook voor mij winter in mijn leven geworden. Doch de dichters zeggen dat op den winter de lente volgt voor de harten der menschen evengoed als voor de bloemen. Zau dit waar zijn Met lioogachtiqg en daukbaarheid Wallx Reimar." En de lente kwam hoe lang haar komst ook uitbleef voor deze twee jonge zwaarbeproefde zielen. Op een dey eerste zonnige leutedagen wandelde een schqon jeugdig paar arm in arm door de lanen van hat Prater. Dat waren Norman eu Wally, die sedert vier en twintig uren verloofd waren door hunne liefde had het verleden veel van zijn afschuwelijkheid voor hen verloren. Zij hadden Josephine nog niet vergeten doch de tijd had zijn Op het ontwerp Kiesrecht zijn nog de volgende amendementen voorgesteld 1°. Van den heer Valette om artikel 6 aldus te lezen ,/De uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en de landmacht, in geval van oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden." 2°. Van den heer Gerritsen. a. om art. 3. laatste zinsnede te lezen #Onderstand aan de inwonende vrouw of minder- jarige kinderen, met voorkennis van den echtgenoot of vader verstrekt, wordt geacht door dezen te zijn genoten." b. om aan art. 6 toe te voegen //In een gedeelte van het grondgebied des rijks, dat in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard." 3°. Van den heer Eerf om het woord „meer- derjarige" in artikel 1 in den tweeden regel te doen vervallen en in den derden regel, tusschen de woorden »die" en //de" in te voegen de woorden zzgehuwd of gehuwd geweest zijnde den leeftijd van 23 jaar, die ongehuwd zijnde, den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en die." Bij aanneming vau dit amendement vervalt de slot-alinea van artikel 2. De Tweede Kamer is gisteren tot nadere bijeenroeping uiteengegaan na aanneming van de onteigeningswet voor de verbreeding van de Nobel- straat te Utrecht en van het ontwerp, regelende het recht op en het pensioenbedrag voor de weduwen van ambtenaren, die voor 1836 in dienst waren (de zoogenaamde oude weduwen). Een der bepalingen is op voorstel van den heer De Beaufort (Amst.) uit het outwerp gelicht, nl. die waarbij het pensioen voor den onder de oude wet gepeusioneerden maar later herplaatsten amb- tenaar naar de nieuwe wel dus naar eeu voordeeliger grondslag kan berekend worden. Teveus is ongepraejudiceerd gelaten de regeling van de bezoldiging der leden van den Pensioenraad. Er werden verschillende rapporten over verzoek- schriften uitgebracht bij een van welke de heer Van de Velde zich voorbehield te gelegenertijd ter sprake te brengeu de tot klachten aanleidiug ge- geven hebbende toepassing der maatregelen tegen het moud- en klauwzeer, tengevolge waarvan schade was geleden door reclamanten-landbouwers. In /.Maison Stroucken" te Amsterdam werd Woensdagavond door eeu 1500-tal personeu een meeting bijgewoond om te protesteereu tegen de hou- dingvan enkele Tweede-Kamerleden, die zich bij de behandeling van het kieswetsoutwerp minder wel- willend over een deel van het volk hebben uitge- weldadige werking reeds doen gevoelen. Zij dachten nog wel met weemoed aan het gebeurde, doch hun geluk werd daardoor niet geschaad. Van Victor Carey, den gevierden kunstenaar, heeft men later in Weenen niets meer gehoord. Het wekte eenig opzien, toen hij korten tijd na den dood van mevrouw Sieveking zijn voordeelig contract met den schouwburg verbrak en een plaats aannain bij den schouwburg eerier afgelegen stad. Onder zijn vereerders van beider sexe werd daar veel over gesprokeo en vele gissingen werden gemaakt. Men dischte allerlei romantiscbe ver- halen op, doch niemand kwam eenigermate de waarheid nabij. Op zekeren dag had de beroemde tooueelspeler bezoek gehad van den heer Rudolf Sieveking. Nadat deze hem zonder eeu groet of eenig inleideud woord de beide brieven getoond had, die Carey aan zijn vrouw geschreven had, zeide hij op kalmeu toon doch zeer nadrukkelijk, dat het met zijn grondstelliugen niet overeenkwam te duelleeren met een komediaut, maar dat hij hem met de rijzweep zou afranseleu waar of wanneer hij hem mocht ontmoeten. De kunstenaar vond dit vooruitzicht niet zeer aanlokkelijk en gaf er daarom de voorkeur aan iu de provincie nieuwe triomfeu te vieren. E I X I) E.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1