it 1 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. Oefening in den Wapenhandei. No. 2948. Zaterdag 12 Augustus 1893. 33e Jaargang. Binnenland. Zijn Eer en Zijn Eed. FEUILLBTON Na eenig debat is aangenomen met 48 tegen 46 stemmen het voorstel van den voorzitter om na het algemeen debat over de kieswet, in het openbaar te behandelen het wetsontwerp op handels- en fabrieksmerken, wijziging van hoofdstuk 5 der Staatsbegrooting en wijziging der Indische be- grooting. TER RANT ABONNEMEN T Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIilN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit lila.cl verscliijnt llinxda^- en Vrijcla^avoncl liij den uifgfever 1". J. V A M D E I A ]V D E te Ter Neuzen* Jongelingen van 17, 18 en 19 jaar, die zich gedurende den aanstaanden winter tot 1 Maart 1894, vrijwillig in de gemeente willen oefeneD in den wapenhandei, worden verzocht zich uiterlijk vddr den laatsten dezer maand bij den ondergeteekende daarvoor aan te melden. Het verdient zeer aanbeveling, van de bestaande gelegenheid om des wege kosteloos het vereischte onderwijs te outvangen, gebruik te inaken. Ter Neuzen, 9 Augustus 1893. De burgemeester aldaar, J. A. VAN BOVEN. F*olitieli Overzicht. In Frankrijk worden de onthullingen van Dupas nog druk besproken. Een inedewerker der Matin deelt een gesprek rnede met een ambtenaar van het departement van binnenlandsche zaken, die de beweringen van Dupas bevestigde, maar zonder te willen toegeven, dat Dupas bevel had, Arton niet gevangen te nemen. Van den Minister-president Dupuy wordt verteld dat hij in een gesprek met Ducrei en Millevoye zou hebben gezegd, dat hij Fransche bladen kende, die door het buitenland waren omgekocht. No verlangen de Justice, de Paris, de Evendment en andere bladen, dat hij namen zal noemen. Zoo hij dit niet doet, zulleu de perssvudicaten zich met de zaak bemoeien. Zoo gaat het onstichtelijke gehaspel eiudeloos voort. Gladstone's aankondiging, dat het Lagerhuis van Engeland eene najaarszitting zal houden, is door de liberalen met voldoenim; begroet. Wei had de Daily News eenige dagen geledeu reeds gemeld dat het Lagerhuis in de derde week van October weder zou worden bijeengeroepen, maar zoolang Gladstone dit niet uitdrukkelijk had bevestigd, bleef de regeeringspartij vreezen, dat het jaar 1893 zou voorbij gaan, zonder dat ook slechts een deel der beloofde hervormiugswetten zou ziju tot stand gekomen. Dat zou in het zeer waarschijnlijk geval dat in het volgend jaar nieuwe algemeene ver- kiezingen moeten worden gehouden, zeker de nederlaag der liberale partij tengevolge hebben gehad. Terecht schrijft dan ook de Daily News, dat Gladstone's verzekering, dat hij de taak die het land hem heeft opgedragen, zal volbrengen, der libe rale partij in het geheele land nieuwe kracht geeft. Bewerkt door Amo. 15) Wei een minuut lang waren beiden als verstomd, toen vroeg Norman ernstig, doch zonder haar los te laten „Wat wilde u met den revolver doen U had t.och niet het voornemen een van ons beiden te dooden, wel Hij schopte het wapen weg, zoodat het tegen den muur aan den overkant der kamer vloog. „Zoonu kan u mijn arm wel loslaten Of vreest u, dat ik nog gevaarlijk ben zonder dat ding?" Haar vastberaden in de oogen ziende liet Norman werkelijk haar pols los. ,/Ik vrees niets, mejuffrouw," antwoordde hij, „maar om uwentwil zou het mij spijten, wanneer ik nogmaals genoodzaakt werd u mijn meerderheid in lichaamskracht te toonen." Weer keek zij hem met vlammende blikken vol haat aan, toen scheen ze zich plotseling zwak te gevoelenzij werd vaalbleek en zocht een steun om zich vast te houden. ,/Het is toch alles onzin," zei ze met een grijns- lach. ,Maar wil u dien revolver niet in bewaring nemen, mijnheer? Voor de justitie is het een voorwerp van gewicht, ze noemen dat, geloof ik een corpus delicti. Met dien revolver heb ik in den avond van den 4 October Josephine Sieveking doodgeschoten." Norman had moeite om een kreet van verrassing Op het oogenblik zijn 500000 mijnwerkers en personen, die van den arbeid van dezen afhaukeiijk zijn, werkloos. De leiders van de staking trachten dat getal zoo groot mogelijk te maken. Op hun bevel hebben de mijnwerkers van Northumberland 16Y4 pet. loonsverhooging geeischt. Daar deze vordering door de bezitters der mijnen afgewezen is, besloot het mijnwerkerscomite te New-Castle de leden te laten stemmen over het al of niet staken van den arbeid. Eerst Dinsdag a. s. wordt het resultaat bekend daar echter een meerderheid van twee derden voor de eiudbeslissing noodig is, meent men, dat het werk daar niet gestaakt zal worden. De arbeiders uit Northumberland hebben zich van het begin af uiet krachtig voor de staking verklaard, maar een afwachtende houaing aange- nomen. Ook de eisch der werklieden uit Durham is door de mijnbezitters Maandag geweigerdze verklaarden zich echter bereid de loouen door een scheidsgerecht te doen vaststellen. Of deze voorslag door de arbeiders aangeuomen zal worden, is de vraag. In de Noord-Wales hebben thans 40,000 mijnwerkers den arbeid ge staakt en 4000 bladtin-bewerkers zijn tengevolge van gebrek aan kolen ontslagen in Fife en Kinross, twee Schotsche districten, leggen biunenkort ruim 10,000 arbeiders het werk neer, terwijl dit besluit ook genomen is door al de andere Schotsche mijn werkers, wanneer niet een verhooging van 60 cent per dag wordt toegestaan aan hen, wier loon reeds verlaagd was en een verhooging van 30 cent per dag aan hen, die nog niet in een vermindermg gedeeld hebben. Woods, de tweede voorzitter van den mijnwerkersbond in Groot-Britannie, heeft Maandag in een groote vergadering van mijnwerkers uit Lancashire een rede gehoudeu, waaruit blijkt, dat van ziju kant op een verzoeneud tegemoetkomen niet te rekenen is. Als het aan ons ligt, moet hij gezegd hebben, dau is de staking over drie maanden nog niet geeindigdhet gaat ons niet aan, hoe het laud dat zal kunnen dragen. In Zuid-Wales daarentegen veroordeelden Maandag de mijnwerkers op een vergadering de werk- staking. De bezuinigingen bij het departement van oorlog in Spanje kunnen natuurlijk niet worden uitgevoerd zonder nadeel voor sommige plaatsen en voor vele personen. En ofschoon ieder de noodzakelijkheid dier bezuinigingen erkent, wil niemand, dat zij op zijne kosten geschieden. Zoo zijn te Vittoria onlusten uitgebroken, toen daar werd vernomen, dat volgens de nieuwe organisatie het militair kommando der noordelijke provincien te ouderdrukken. Eensklaps werd voor hem het geheim van den moord onthuld, het geheim, dat hem ondanks Carey's brieven weer duisterder was geworden en hij begreep wel, dat Elisabeth Novorka de waarheid sprak, toen ze zichzelve van den moord beschuldigde. Daarom wist hij zich beter te beheerschen dan bij den aanvang van hun gesprek. Hij nam den revolver van den groud, stak dien in zijn zak en zei „U handelt verstandig door uwe daad niet te loochenen, maar nu zal u ook wel weten, wat mijn plicht mij gebiedt. Ik hoop dat u mij de vervulling van dien plicht niet noodeloos zal moeilijk maken. Ik neem u gevangen en verzoek u mij zonder tegenstribbelen te volgen." ,/WelzekerWaarom zou ik tegenstribbelen, nu ge toch getoond hebt, dat ge sterker zijt dan ik. Maar is u dan niet begeerig te verneraen hoe een vrouw er toe kwara een medemensch, een rnede- zuster te ver ,/Het staat niet aan mij daar naar te vragen, dat is de plicht van den rechter, voor wien u nog dezen voormiddag uw hart kan uitstorten." ,/Misschien word ik daarin verhinderd, of mis- schien heb ik er dan geen lust in ik verzoek u daarom deze papieren bij u te steken ze bevatten een uitvoerige bekentenis van mijn zoogenaamde schuld. Wat daarin staat, is letterlijk de waarheid het is uitvoeriger en heeft meer samengang dan eene mondeliuge bekentenis zou kunnen hebben." Zij reikte hem de papieren over, waaraan ze naar het scheen nog zat te schrijven toen hij binnentrad. Ze deed dat zoo kalm en bedaard, dat Norman er verwonderd van was, on toen hij zorgvuldig de papieren in zijn borstzak wegborg, van daar naar Bilbao zou worden verplaatst. De stad is in staat van beleg verklaard. Ook le Valladolid hadden om eene dergelijke reden volksoploopen plaats, maar de regeering laat bekend maken, dat zij de noodige maatregelen heeft genomen om streng de orde te handhaven. Eitidelijk zal, nadat er een jaar over is gesproken de Emir van Afghanistan een ouderhoud hebben met een buitengewoon gezant der Indische regee ring en te wel Dschellabad, of indien de Emir zijn hoofdstad niet kau verlaten, te Kaboel. Aan Sir Motimer Durand, secretaris-generaal van het Indisch departement van buitenluudsche zaken, is deze gewichtige zending, die vooral de oplossing van grenskwesties ten doel heeft, opgedragen. Die oplossing is dringend geworden, nu de Russen de Pamir hoogvlakte bezetteu. De Emir heeft in de laatste maanden zich zeer voorkomend betoond jegens Engeland dat hem een aanzienlijk jaargeld betaalt. Desniettemin ver- trouwen de Engelschen hem niet veel. De rede van den Minister van Binnenlandsche zaken Woensdag gehouden werd met groote belangstelling door eeu overtalrijk publiek op de tribunes verbeid. De kwestieu van de taak der Proviuciale Staten en van het verkiezingsstelsel voor de gemeenteraden stelde de Minister al dadelijk buiten debat. Allereerst rechtvaardigde hij de indiening der kiesrechtontwerpen door de herinnering, dat de liberalen in 1891 kiesrechthervorming hebben aan- vaard dat de regeling van het kiesrecht steeds op den voorgrond heeft gestaan en dat het tegenwoor- dige Miuisterie dit als zijn hoofdtaak beschouwde. Allerminst heeft het kabinet de Kamer verrast. Trouwens alien aanvaarden uitbreiding van kiesrecht. Eenmaal aan de orde is de oplossing van het vraag- stuk een onafwijsbare eisch van het oogenblik en de Minister hoopte hiervoor op de medewerking der Kamer, zich tevens verheugende over den steun dien het voorstel in den lande vindt. Ten Iweede de grondwettige quaestie breedvoerig behandelende, ontkent hij ten stelligste, dat deze regeling algemeen stemreeht beoogt, constateerde hij, dat het geschiktheidskenteeken met veler wensch overeenstemt en de overgangsbepaling de schrijf- proef niet te drukkend inaakt voor de tegeuwoordige kiezers. De bezwaren tegen de aanvraag zijn niet overwegend. Van de zijde der werklieden zijn ze niet vernomen. Ten aanzien van het welstands- teeken zal de Min. daarover afzonderlijk laten be- toonde haar gelaat zelfs een spottenden glimlach. Toen deed zij eeu paar schreden naar de deur, doch Norman trad haar in den weg. Zonder eenige aandoening te laten blijken, zei ze „Ach ja, ik vergat, dat ik uw gevangene ben, maar als u mij niet vergunt om mijn hoed en mantel te halen of het dienstmeisje te roepen, zal u dat in mijn plaats moeten doen." Zonder haar uit het oog te verliezen stapte hij naar de deur en opende die. „Nu kan u het diensmeisje roepen," zeide hij, ,/tnaar in uw eigen belang raad ik u aan haar niet te laten bemerken met welk doel ik hier gekomen ben." Zij antwoordde slechts met een trotschen blik en gaf het dienstmeisje kortaf haar bevelen betreffende haar hoed en mantel. Zoodra zij daarmee gekleed was en haar handschoenen dichtknoopte, zei ze heel kalm,/Ik ben gereed, mijnheerU ziet, dat ik het u niet lastig maak In het rijtuig, dat was blijven wachten, voerde Norman zijn gevangene naar het gerechtsgebouw. Zij werd daar voorloopig in een eel opgesloten in afwachting van haar overbrenging naar de gevangenis. Norman hield het voor noodig den gevangen- bewaarder aan te bevelen, dat hij een wakend oog op de jonge dame hield, want ondanks haar uiter- lijke kalmte was het zeer goed mogelijk, dat zij een poging tot zelfmoord zou doen. Met ziju onmiddellijken chef had Norman slechts een kort gesprek, want ook deze wenschte den rechter dadelijk met de gewichtige vangst bekend te zien. Toen Norman gereed was te vertrekken, kon de oude heer zich niet onthouden hem de hand op den schouder te leggen met de woorden slissen, afgescheiden van de bewijsraiddelen, maar reeds nu verklaarde hij het voorgestelde welstands- teeken voorzien in eigen onderhoud en dat van het gemis niet te kunnen loslaten. De maatschap- pelijke welstaud wordt voldoende bewezen door de vaste woning, blijkende uit de bevolkingsregisters en door de financieele onafhankelijkheid. Aan eenige bezwaren is wel tegemoet te kornen. Meer waarborgen wil hij wel geven maar men bedenke wel, dat de bezwaren omtrent de bedeeling voort- vloeien uit de Grondwet. De uitsluiting der be- deelden moet dus gehandhaafd worden. Wat de aangekondigde wijzigingen betreft, heeft de Regeering geen verdere voornemens om de wet te wijzigen. Zij zal elk voorstel tot verbetering erkentelijk en nauwgezet overwegen. Dan zal de aannemelijkheid blijken. Amendementen die de kern of het beginsel aantasten, wijst de Regeering zeer stellig af. Kortom de Regeering zal een afwachtende houding aannemen tegenover alle vriendschappelijke amendementen. De Minister verdedigde vervolgens de beginselen van zijn ontwerp, met het oog op de maatschappelijke behoeften en de verzorging der sociale belangen. Zonder het staatsbelang en de rechtvaardigheid te miskennen kan ruime uitbreiding van stemreeht niet langer uitstel lijden. De opgesomde gevaren ducht hij niet. Bij vorige kiesrechtuitbreidingeu bleek niet van overstemming van de eene door de andere klasse. Onze staats- en maatschappelijke instellingen staan vast genoeg om niet te worden omvergeworpen door een uitgebreid kiezerstal, trouwens het beste middel om socialistische propa ganda tegen te gaan. Hoe meer volksinvloed, hoe sterker de monarchie, waaraan ons volk gehecht is. Wil men later geen storing, men werke mede tot instandhouding en versterking van het geheel. Daarom rekent de Regeering op de medewerkiug van de vertegenwoordiging. (Bravo's). Daarna is het kiesrechtdebat voortgezet. De heer Van Houten bestrijdt bij repliek deze kiesrechtregeling, die eene voor hem ongewenschte vermeerdering van macht en invloed aan het parlement zal geven, dat zeker aan de achting en het vertrouwen in het bestaande niet zal te boven gaan en ontvouwt nader het verschil tusschen de Regeering en hem, ten aanzien van de kenmerken. ,/Ik wist wel, wat ik deed, toen ik u deze zware taak opdroeg. Op schitterende wijze is mijn ver trouwen in u gerechtvaardigd aan uw eigen ver- diensten zult ge het daarom te wijten hebben, als ge sneller bevordering maakt dan velen uwer collega's." NEGENDE HOOFDSTUK. De politie—agent, die bij den schouwburg op post stond, was nog niet afgelost, toen Norman weer bij hem kwam. Zichtbaar klaarde het gelaat van den man op, toen hij ontbeven werd van zijn opdracht betreffende den tooneelspeler Carey. ,/Ik heb het wel gedacht, dat hier een misver- stand in het spel moest zijn," zeide hij. ,/Zulk een voortreffelijk kunstenaar Norman liet den man in dien waan. Hij be- taalde den koetsier en besloot in de allereerste plaats nu den inwendigen meusch eens te gaan versterken. Zoodra hij een restaurant was binnen- getreden en spijs en drank besteld had, kon hij zich niet weerhouden een blik te werpen in de papieren, die Elisabeth Norvoka's uitvoerige schuld- bekentenis bevatten. Het handschrift was groot, steil en blijkbaar in haast aan het papier toevertrouwd wie het niet wist, zou niet gezegd hebben, dat dit het hand schrift eener dame was. Na een glas wijn gedronken te hebben begon Norman te lezen, doch weldra begreep hij, dat hij over te weinig tijd kon beschikken om alles door te zien. En de eerste tien of twaalf bladzijden schenen geheel gewijd te zijn aan eeu beschrijving van haar grenzenlooze liefde voor den acteur Carey, die sedert Januari bij haar moeder op gemeubileerde kamers gewoond had. Bevatten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1