A i g e m e e d Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2947. Woensdag 9 Augustus 1893. 33e Jaargang. BKKENDMAK1NG. Binnenland. l)e Burgemeester der gemeente Ter \euzen Zijn Eer en Zijn Eed. ABONNEMENT- FEUILLETON TER vkizi:\s< Hi: COIRUT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushooders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. l»it Mail verscliijnt Hinsiilas- en Vrijclasjavontl bij lien uitgever I*. J. I I b A W U E te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegeu Donderdag den 10 Augustus 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 7 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. tJolitieli Overzicht. Een depeche uit Bangkok brengt het bericht, dat de Fransche vlag te Kohsichang thans is weg- genomen. De Siameesche douane-beambten hebben hun posten weer ingenomen. De Fransche kruiser Forfait ligt in de haven van Cantaboon. Er worden nog steeds drukke besprekingen ge- voerd tusschen het Siameesche hof en Kohsichang, waar admiraal Humann zich bevindt. De officieele stukken betreffende de regeling van het geschil, waarbij Siarn zich verklaart te ouder- werpen aan het Fransche ultimatum, zijn Vrijdag door beide partijen geratificeerd. De Fransche gezant, de heer Pavie zou naar Bangkok terugkeeren eu zijne functie hervatten. Het wordt uiet alleeu bevestigd, dat de Russische re»eering bij de Duitsche stappen heeft gedaan teu gunste van de weder-opvatting der onderhandelingeu over een handelstractaat, maar, naar de Nowoje Wremja uit goede bron verneemt, hebben die stappen ook het geweuschte gevolg gehad de Duitsche regeering heeft namelijk het voorstel van het Russische gouvernement, om de onderhande- lingen over een handelstractaat te Berlijn commis- soriaal voort te zetten, aangenomen. Overigens heeft echter het kabiuet te Berlijn het zaak geacht zich niet al te toeschietelijk te betoonen eu daarom aan de Russische regeering in overweging gegeven eerst den lsten September met die onderhandelingeu te beginnen, waarop een toestemmeDd antwoord uit St. Petersburg is gevolgd. Uit dit laatste blijkt, dat het medegedeelde bericht der Daily Chronicle, ofschoon, wat ae hoofdzaak betreft, volkomen juist, abusievelijk vermeldde, dat er reeds twee ambtenaren van het douane-departement te St. Petersburg naar Berlijn zouden zijn vertrokken. De Russische gedelegeerden voor de onder- handeliogen zijn wel reeds benoemd, maar nog uiet vertrokken; zij zijn de onder-directeur van het departement van handel en nijverheid, linsirjasew, de onder—directeur van het departement der in— en uitgaande rechten, Sagubin, en de agent van het Russische Ministerie van financien te Parijs, Arthur Raffalovitch. Nu zou men meenen, dat, in het vooruitzicht van eene regeling, de tariefoorlog in hevigheid zou afnemen, maar tot heden blijkt niets daarvan. Integendeel, van eergisteren wordt uit St. Petersburg bericht, dat de verhooging van het tarief van invoerrechten in Finland voor goederen uit Duitsch- land dezer dagen tegemoet wordt gezien Alleen wat de v6or het uitbreken van den tariefoorlog door Duitsche kooplieden in Rusland afgesloteu contracten van levering aangaat, schijnt de Russische regeering meer tot eene inilde op- vatting geneigtl. De graanfirma Neufeld Co. te Berlijn ontving r.amelijk eene telegraphische mededeeling van den Russischen Minister van financien, iuhoudende dat de aanspraken, welke Duitsche firma's maken op vergoeding der iuvoer- rechten, door de Russische rechters zullen worden beoordeeld naar de voorwaarden, waarop de con tracten zijn gesloten. De eischen der kooplieden zullen dus in Rusland niet worden afgewezen zonder meer. In verscheidene Duitsche bladen zal nu onge- twijfeld, op grond hiervan, te velde worden getrosken tegen de regeering te Berlijn, die, gelijk men weet, het niet noodig acht vergoeding uit te keereu aan de kooplieden, die voor den tanefstrijd con tracten afsloten en nu schade lijden door de wijzi- ging der tarieven. Andere bladen echter zulleu de regeering weder steunen de Norddeutsche en de Kolaische verklaardeu zich reeds bij voorbaat op de hand van het gouvernement, dat volgeus hen met anders kan handelen. Overigens wijzen zij er o. a. op, dat de strijd reeds lang geleden te voor- zien was. Het Russische blad Grashdanin weet te vertellen, dat de Russische regeering een omwenteliug in Noorwegen verwacht, en wel op grond van het feit, dat Noorweegsche republikeineu heiinelijk op op groote schaal wapenen koopen, welke Noorwegen binnengesmokkeld wordeu. Het blad knoopt hieraan een beschouwing vast en zegt, dat de Russische regeering de vestigiug eener republiek in Noorwegen geenszins onverschillig zou aanzien. Dit zou reeds hieruil gebleken zijn dat de Finlandsche Landdag van de regeering be vel heeft ontvangen om het Finsch-Noorweegsche spoorwegontwerp niet verder te behandelen. De jongste berichten uit Buenos-Ayres bevatten, dat de radicalen omstreeks 8000 man bijeentrekken rondom Pereyra en Temperley, nabij La Plata, waar de aartsbisschop en tal van dames de regeering der provincie smeeken haar ontslag te nemen. Intusschen is in het Zuiden der provincie Santa- Fe, waar de radicalen, gelijk men weet, hadden gezegevierd, weder een opstand uitgebroken, tegen de nieuwe regeering. De radicalen zulleu dus daar van voren af aau moeten beginnen. Bewerkt door Amo. 14)- Norman knikte den man vriendelijk ten afscheid toe en verliet het gebouw. Buiten gekomen wenkte hij den politie-agent, die daar op post stond, en vroeg //Ken je mij „Ja wel, mijnheer „Ben je goed bekend met de uitgangen van dezen schouwburg ,/Ja wel, mijnheer 1" Hoe veel uitgangen worden over dag gebruikt? ^Alleen de groote deur hier." „Dus moeten de tooneelspelers, die nu repetitie hebben, noodzakelijk hier voorbij gaan „Er is geen andere deur open." „Ik vertrouw op deze inlichtingen, die op dit oogenblik van veel belang zijn. Nog iets ken je den tooneelspeler Carey De politie-agent glimlachte even en antwoordde ,Wie zou dien groote kunstenaar niet kennen „Goed Dan moet je dien grooten kunstenaar gevangen nemen, als hij den schouwburg verlaat, voordat ik hier teruggekeerd ben. Dat doe je op bevel van mij en op mijn verantwoordelijkheid. Je blijft mij verantwoording schuldig, als hij door een andere deur mocht ontsuappen." De politie-agent, die in zijn vrije avonden blijk- baar veel den schouwburg bezocht en Carey hoog scheeu te eeren, stond stom van verbazing. Norman keek op zijn horloge, wenkte den koetsier en gaf hem onder het in stappen bevel in Snellen In de algemeene vergadering van het hoofd- bestuur met de „vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen", gehouden op Vrijdag 4 Augustus 1893, iu het koffiehuis de „Prins van Oranje" te Goes, werd besloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, om huune erkentelijkheid aan den Minister te betoonen, voor het nieuwe wetsontwerp op den suikeraccijns en Z.Ex. tevens te verzoeken, het ornslag vrije K.G. zoo mogelijk te verhoogen. De commissie in zake Neerbosch is Zaterdag jl. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht bijeen geweest. Het ligt in het voornemen der commissie, zoo spoedig mogelijk alle belangstellenden in de inrich- tingen van den heer Van 'tLindenhout uit te noodigen om voor 15 September aanstaande bij de verschillende sub-commissies naarmate van het onderwerp, mededeeliugen te doen aangaande feiten of omstandigheden, die zij van belang achten, dat door de commissie worden onderzocht. De vergadering begon, naar men aan het Utr. Dagbl. mededeelt, met zich een bestuur te kiezen. Daartoe werden aangewezen als voorzitter Mr. De Beaufort, als onder—voorzitter de heer Hovv, als secretaris de heer Den Boer, als penningmeester de heer Van Limburg Stirum. Nog werd besloten tot tweeden secretaris te be- Doemen en tevens tot lid der commissie Mr. Prikken, te Amersfoort. Teneinde haar werkzaamheden met zorgvuldig- heid en regelmatigheid te kunnen verrichten, besloot de vergadering vervolgens een sub—commissie uit haar midden te benoemen en wel: 1. tot onderzoek van den financieelen toestand van Neerbosch 2. tot onderzoek van den paedagogischen toestand, en 3. tot onderzoek der hygienische toestanden. Naar aanleiding van een bezoek aan Neerbosch gebracht schrijft J.(ohanna) v. W.(oude) in de ,/Hollandsche Lelie" een artikel, waaraan het vol- gende wordt ontleend O, wie zelf kinderen met teederheid en nauwlettende zorg heeft opgekweekt, wie ze in dagen van ziekte heeft verpleegd en hunne honderden behoeften heeft bevredigd, wie ze heeft vertroost in hunne hulpeloosheid, wie lachjes looverde, waar traneu waren, wie hunne dankbare kusjes voelde en hunne lieve woordjes hoorde, die moet hier (in de ziekenkamers) een groote leegte gevoelen de zorg van een medegevoelend, warm vrouwenhart Dat er geen liefde hare wakende haud uitbreidde over die wilde troepjes buiten, dat was natuurlijk, desnoods kon daar een weesvader met een stok tusschen hebben gestaan orde en tucht kunnen niet gemist worden. Maar hier. Daar was een kind van eenige maanden, vroolijk en gezond. Het zat in een wagentje. Het was voor 20 gulden door de moeder aan kermisreizigers verkocht, maar door den predikanl van het dorp gered en naar Neerbosch gezonden. Wat deed de arme kleine in die besmette atmosfeer der zieken- kamer Daar waren acht of tien zeer kleine kinderen om eene lage tafel gezeten, alien op den leeftijd waarvan trouwe, vroolijke moeders zeggen ,/Han- denbindertjes." Maar hier bonden zij niemands hauden. Zij lagen op de tafel ingeslapen, of neergezonken in hunne stoeltjes, ons onverschillig aanstarend. Zonder speelgoed. Zonder aanspraak. Hadden zij pijn P Of waren zij daar maar, evenals het kleinste, wegens hunne hulpbehoevendheid en zwakte Waarom dan in een lokaal met tering- lijdertjes Een tweejarig kleintje met een zwerend hoofd zat in kussentjes. Het hing zoo ongelukkig over de zijleuniug, dat ik niet laten kon het zacht op te richten en toe te spreken. Het draaide ver- schrikt het bleeke gezichtje naar mij om, en zonk toen dadelijk weer neer. Aan een lange tafel waren grootere zieken. Op een bank langs den muur, achter die tafel, zaten twee of drie meiden kleedjes te naaien. Aan opstaan om een van alien te helpen, schenen zij niet te denkenwant of zij zouden zich onder de tafel hebben moeten laten glijden, of de naast haar gezetenen zouden alien hebben moeten opstaan om haar door te laten. Sommige jongens (meisjes zagen we weer niet) herstelden en lazen in godsdienstige boekenmaar sommigen ook zagen er zeer ziek uit. Een er van, twaalf jaren schatte ik hem, hing op de tafel en zijne oogen hadden een zeer zieke, wanhopige uitdrukking. ,/Wat scheelt jou, vent vroeg ik. draf naar het opgegeven adres van mevrouw de weduwe Novorka te rijdeu. Onderweg las hij de beide brieven van Carey nog eens over, doch nu met meer aandacht en kalmte dan te voren. Bij deze tweede lezing werd zijn zelfvertrouwen echter aanmerkelijk geschokt. Wel was zijn kleeding dezelfde als van den vluchtendeu mourdenaar, verder had hij het briefje van te houdeu voorstellingen en repetition, dat op de plek van den moord was gevonden, ook werd in een van de brieven die plek voorgeslagen om er eene ontmoeting met de vermoorde dame te hebben altemaal aan- wijzingen die een ervaren criminalist zouden doen denken, dat hij den moordenaar gevonden had. Doch voor de eerste maal in zijn leven kwam Norman nu tot de ervaring, dat eene aaneeuschakeling van onaantastbareschuld-aanwijzingen niets is dan een nietig spinneweb, zoodra de verdaciite ontkent of zijn persoonlijkheid aan de verdenking alien grond ontneemt. Juist diezelfde brieven, welke Norman te voren gehouden had voor onweerlegbare be- wijzeu van Carey's misdaad, kwamen hem nu voor als getuigen voor zijn onschuld. Het karakter, dat zich in Carev openbaarde, kwam wel overeen met den ir.druk," dien Norman in den avond van den 5<isn October van den acteur ontvangen had. Een ijdel, met zichzelf ingenomen komediant, die be- dwelmd door de gemakkelijk verworveu gunst der vrouwen zich een half god waant, een geweten- looze Don Juan, die steeds mooie woorden gereed heeft om den tegenstand van schoone vrouwen te overwinnen een zwetser, een lafaard zoo n man moest Carey volgens den inhoud zijner brieven zijn. Maar een moordenaar? Neen, neenriep telkens een stem in Norman's biunenste, zoo luid, dat hij op het punt stond den koetsier bevel te geven naar den schouwburg terug te keeren, ten einde zijn bevel aan den politie-agent te kunnen intrekken. Doch juist hield de vigelante stil voor het huis, waar mevrouw Novorka moest wonen. Ofschoon Norman niet hoopte veel belangrijks te zullen vernemen, besloot hij toch de twee trappen te be- klimmen en de dame te ondervragen, alvorens verdere stappen tegeu Carey te ondernemen. Een jeugdig dienstmeisje opende de deuren op zijn vraag antwoordde zij, dat mevrouw was uitge- gaan, maar als hij soms de juffrouw wilde spreken, kon hij binnenkomen die bestuurde toch alles/ #Wie is de juffrouw vroeg Norman. „Is zij een dochter van mevrouw Norvorka „Zij is een stiefdochter. Maar omdat mevrouw veel ziek is en ook niet wel bij het verstand bestuurt de juffrouw de geheele huisbouding." ,/Goed Yraag dan de juffrouw te spreken 1" Het dienstmeisje keek hem verwonderd aan. ,/Haar te spreken vragen Waarom? Ga hier deze kamer maar binnen. Ouder gewoonte zal de juffrouw wel weer aan haar schrijftafel zitten schrijven." Zij wees op een deur en Norman was nu wel genoodzaakt zelf aan te kloppen. Een zware stem met metaalklank riep „Binnen 1" Toen hij daarop binnentrad, stond een slanke jonge dame op van voor de schrijftafel, waaraan zij gezeten had. Op het eerste gezicht herkende Norman in haar de jonge dame, die hij in den avond van den 5 October in storm eu regen had zieu staan wachten op Victor Carey, met wien zij daarop een kort maar heftig gesprek had gehad. Nu zag hij natuurlijk niet die vreeselijke uitdrukking van woesten hartstocht op haar gelaat, zij kwam hem nu voor als een schoonheid. Van een aange- namen indruk was echter ook geen sprake, want zij had ziekelijke donkere kringen onder de oogen en de scherpe lijnen om haar mond getuigden van onvrouwelijke hardheid. Natuurlijk liet Norman niet bemerken, dat hij haar herkende. Hij groette haar met een beleefde buiging en zeide ,/Als ik uw dienstmeisje goed verstaan heb, dan heb ik de eer mejuffrouw Novorka te zien." „Ik heel Elisabeth Novorka," antwoordde zij, #en wie is u, mijnheer?" ,/Ik ben ambtenaar van de politie en kom „U komt wegens den moord op mevrouw Sieve- king," viel zij hem zonder eenige ontroering in de reden. ,/Ik weet het, ik weet hetreeds sedert vijf dagen heb ik de heeren van de politie verwacht." Hoe deze woorden hem verrasten is onmogelijk te beschrijven. Voorzichtig en langs omwegen had hij in den loop van het gesprek langzaam op zijn doel willen afgaan en hij had zich die taak tamelijk zwaar voorgesteld. Nu bleek dit meisje met zijn geheime bedoeling bekend te zijn en zij sprak zoo kalm en bedaard, alsof het een zeer alledaagsche zaak betrof. //Had u mij verwacht, mejuffrouw?" vroeg hij, niet in staat zijn verwondering te verbergen. //Maar als u wist, dat wij inlichtingen van u zouden vragen, waarom is u dan niet uit eigen beweging tot ons gekomen HaliaWaarom? Welk een dwaze vraag! Wel, omdat ik ondanks alles toch mijn vrijheid en mijn leven nog lief heb I"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1