Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2946. Zaterda^ 5 Augustus 1893. 33e Jaargang. Binnenland. Zijn Eer en Zijn Eed. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. JPolitielz. Overzlcht. De Belgiscbe minister van staat en oud-minister Woeste, die na afloop de Kamerzitting zich naar zijn buitenverblijf in de gemeente Uccle begaf, werd daar door een onbekend gebleven persoon opnieuw beleedigd en geslagen, zoodat bij zich genoodzaakt zag in de kerk van Uccle te vluchten, vanwaar hij onder bedekkiug der politie zich huis- waarts begaf. De aanrander had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Waarschijulijk was bij een „wreker" van Leveque, den anarchist, die in April den heer Woeste aanrandde en deswege tot ge- vangenisstraf veroordeeld werd. In alle opzichten is de Siameesche aangelegenheid nu als geeindigd te beschouwen, zelfs geen eukel Engelsch blad loochent de beslecbting van den strijd, doch dat die in Erankrijks vooraeel is en Engeland eigeulijk een vrij droevige figuur maakt, geeft men in Louden maar niet zoo grif toe, alleen heeft de oppositie getracht en tracht zij nog de nederlaag der Engelsche diplomatie, 't zij die ouverinijdehjk was of niet, te exploiteereu ten nadeele van de tegenwoordige regeeringGladstone's gezag wil men treffen door den titularis van buitenlandsche zaken zijn ontevredenheid te doen gevoelen een vrij gewoue partij-taktiek. De afgevaardigde Richard Temple was t, die gisteren in 't Lagerhuis kalmweg voorstelde de begrooting van Minister Rosebery (buitenland) met 12,000 te verlagen oiu dezen langs dieu ongewonen weg te dwiugen tot bet geven van nadere verklaringen betrekkelijk het Fransch-Siameesch conflict, dat Eugelandsch handel in 't algemeen en dim) van Louden in't bijzouder iuteresseert. De heer Temple zeide, dat er gesproken werd van zoo iets als een nederlaag door de Engelsche diplomatie geleden Siam zou door Frankrijk hardvocktig behandeld zijn en met E igelands belangen zou niet in voldoende mate rekening zijn gehouden. Nijdig lief voegde hij er nog bij te verwachten, in deze een verkeerden indruk te hebben gekregeu, en om hem tot een betere meeniug te brengen, achtte hij nadere toelich- tiugen noodig van den titularis van buitenlandsche zaken, hij waagde in afwachting daarvan echter de op- merking, dat 't geen Frankrijk eischt, onrechtmalig is voor°een deel, buitensporig voor een auder. De namens Rosebery 't woord voerende Grey, verklaarde zich ontdaan en teleurgesteld over 's heeren Temple's uitlatingen en hij gaf de ver- zekering, dat uit de openbaarmaking der diplomatieke onderhandelingen zou blijken, dat het tegenwoordig bewind even krachtig zich heeft doen gelden als het vorige. Het eilaud Chantaboon zal niet langer dan een maand bezet worden gehouden, de blokkade is reeds opgeheveu en ter bescliermiug van de Britsche ouderdanen was al 't noodige gedaan, terwijl de regeling van het onzijdig gebied geen moeielijkheden zal opleveren. Nu zou men zoo zeggeu dat 't daarmee genoeg kon zijn, doch neen eerst verweet de ex—minister voor Ierland, Balfour, Rosebery, dat deze te weinig acht had geslagen bp Engelands belangen en hij wraakte de aanneming der voorwaarden, die Frankrijk gelegenheid schenken tot nieuwe annexation, daarna verklaarde Harcourt, de bekende leider der uuionisten, dat hij de blokkade beschouwde als een daad van oorlog. Temple scheen toen toch medelijden te krijgen met het kabiuet of eigeulijk meer in 't bijzonder met den Minister van Buitenlandsche zaken, want hij trok zijn amendeinent tot budgetbesnoeiing in. Er is natuurlijk altijd nog kans dat 't laatste woord in zake Siam nog niet is gesproken, ook niet in 't Lagerhuis van Eugeland, doch het meeste waarschijulijk toch wel De nieuwe Bulgaarsche Sobranje telt 161 zetels en 152 daarvan zijn bij de algemeene verkiezingen der regeeriugspartij toegevallen. Als men uu weet dat die oppositie van 9 stemmen eigeulijk iu hoofd- zaak precies 't zelfde wil als de regeeringsaanhang, doch alleen tegen de regeering en Stambouloft persoonlijk gekant is, dan zou men Bulgarije bijua voor den heilslaat of 't beloofde land gam houden en daarvan is 't nu toch nog een heel eind af, ook al geven Stambouloff en de vorst hun hoogen beschermers, directen zoowel als indirecten, dan ook alle reden tot tevredenheid. Omtreut de mijnwerkers-beweging in Engeland loopen de berichten uiteen terwijl de een, naar aanleidiug van Ashtou's uiting der mogelijkheid op een mislukking, ditmaal voor de arbeiders, t waar- schijnlijk heet dat 't spoedig alles weer in orde zal zijn, gewaagt de auder juist van de samenkomst van een iuternationale commissie van mijnwerkers te Londen ter vaststelling van de houding der Euro- peesche broeders en zelfs zouden de Duitschors reeds geweigerd hebben kolen naar Engeland te verzenden. Den guustigen oflicieelen berichten ten spijt, schijnt 't in Argentinie nog maar lang niet rustig le zijn. De regeering van Santa-Fe heeft gecapitu- leerd voor de opstandelingeu, die te Rosario 100 dooden en 300 gewondeu hadden. Te La Plata zegevieren de radicalen ook, evenals te Santa Gatha- rina en onderwijl heeft het Cougres het voorstel i de regeering om bemiddelend tusschenbeiden te treden, verworpen wel een bewijs van de eigenaardige toestanden Yele leden wenschen het overschot op de ver- mogeusbelasting ten bate der gemeenten zien aan- FEUILLETON Bewerkt door Amo. 13) In koortsachtige spanning liep Norman naar het venster en las Zeer geachte en aanbedene uievrouw De woorden, die uw lippen spruken, toen u mij liet heengaan, klonken als een vvaarwel voor eeuwig", maar uit uwe oogen las ik iets, dat mij niet alle hoop ont- neemt. Het is immers niet mogelijk, dat wij elkaar zouden hebben leeren kennen, om elkander na een eerste ontmoeting weder voor eeuwig te rnoeten verliezen. In mijn veel bewogen leven heb ik aan voorbeschikkingen leeren gelooven, en ik houd het voor een voorbeschikking, dat juist ik te reenter tijd kwam om u uit een gevaarlijken toeslaud te redden. Niet om dank te oosten voor mijn onbe- duidenden ridderdienst, maar omdat ik het een hopelooze onderneming acht tegen de macht van het noodlot te strijden, vertrouw ik er vast op, dat mijn ootmoedig, innig gemeend verzoek om een onderhoud met u niet onverhoord zal blijveu. Heden avond ben ik vrijbij het invallen der duisternis zal ik mij op den Konstantijnheuvel in het Prater bevinden en u daar met kloppend hart afwachten. Alles, wat sedert eeuwen door de dichters gezegd is van de engelachtige goedheid en barm- kartigheid der vrouw zal ik voortaan als leugen en misleiding moeten beschouwen, wanneer u weigert te voldoen aau het eerste bescheiden verzoek van uw ridder, die gaarne nog honderdmaal zijn leven voor u zou wagen. Tot weerziens dus geslingerd tusschen hoop en vrees. Eeuwig de uwe, Victor Carey. „De dwaas," mompelde Norman, terwijl hij het briefje nog eens vluchtig overkeek om den datum te vinden. Hij vond dien echter niet en het couvert, dat een poststempel moest vertoonen, was zeker verscheurd. Het tweede briefje, dat hij nu opnam, droeg echter wel een datum en daaruit zag Norman dat het vijf dagen voor Josephine's dood geschreven was. Deze brief luidde „Hoog geachte mevrouw U is niet gekomen en u heeft mij geen antwoord waardig gekeurd. Dit was voor mij een harde strafik heb die verdiend, want ik had moeten bedenken, dat u mij veel te weinig kende om de juiste bedoeling van mijn brief te vatten. Wellicht heeft mijn schrijven u beleedigd, toch was het slechts een onhandige uiting van mijne vereering voor u. Geloovende aau de edele vriendschap tusschen twee gelijkgezinde inenschen, wensch ik u gaarne te ontmoeten, alleen met het doel u een blik in mijn ziel te doen slaan. Bepaal zelve tijd en plaats voor eene ontmoeting en ik bezweer u, dat ik nooit meer zal pogeu om mij aan u op te dringen, wanneer u mij na dit gesprek uw vertrouwen en uwe vriendschap onwaar- dig oordeelt. Met ware hoogachting, Victor Carey. Met angstige opmerkzaamheid had Wally het gelaat van Norman gade geslagen, terwijl hij de beide brieven las. Aan de uitdrukking van zijn gelaat kon zij wel bespeuren, dat deze papieren waarde hadden. Daar verschrikte zij van toen Ter eere van H. M. de Koningin-Regentes was op haar verjaardag op den grooten achtervijver van het Haagsche Bosch een Chineesche brug ver- rezen. Men zou vruchteloos in ons land een bouwwerk zoeken zoo rijk van ornamentatie. Prach- tig kwamen de van licht schittereude lijnen en bogen tegen den donkeren waterspiegel en het oinringende groen uit, en tot zelfs in den hoogsten top van den toren, die zich op het midden der brug verhief, ontbrak geen lichtje, dank zij der bij na volkomen windstilte. De verlichting van Bosch en vijvers was als naar gewoonte. Tusschen groen lampions als reusachtige orauje-appelen, langs de boorden der vijvers guirlandes van vetglaasjes. Op verschillende punten in het Bosch deden zich muziekkorpsen hooren, zoo onder anderen in de eveneens feestelijk verlichte tent van de Witte de Kon. milit. kapel. Ook iu den tuin van het Kon. Zool. Bot. Genootscbap was het recht gezellig. Feestlicht schitterde ook daar aan den muziek- tempel waar het korps van Mann uit Leiden zich deed hooren, en langs alle lijnen van het hoofd- gebouw, terwijl een dansvloer om de estrade bewees dat er nog een napretje in 't verschiet was. Het weder hield zich gedurende den avond vrij goed. Het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten (welke het patent moet vervangen) vangt aau met een algemeene hulde aau de werkzaamheid en het talent van den Minister van financien bij zijn hervorming van het belastingstelsel en bevat daarna een beschouwing over de algemeene belastiugpolitiek der regeering, zoowel wat de Rijks- als wat de gemeente-belastingen betreft. Hierbij werd gevraagd eene globale raming van de opbrengst der vermogens- belastiag en welke voornemens de Regeering heeft ten aanzien van een eventueel overschot dat door vele leden verwacht werd. In die verwachting waren enkelen weinig geneigd tot aanneming der drukkende hedrijfsbelastiug. Enkelen hadden liever afschafhng van vleeschaccijns geweuscht. Een aantal leden wilde een overschot op de middelen niet besteden tot uitzetting der gewone staatsuitgaven en een niet minder aanzieulijk getal leden in geen geval tot vermeerdering der oorlogsuitgaven. Over den afstand van het personeel aan de gemeenten behield de meerderheid zich het oordeel voor. Overigens werd algemeen een verbeterde regeling der gemeentebelastingen een dringende eisch geacht. hij dus nog meer inlichtiugen verlangde, antwoordde zij beschroomd „Neen, ik heb u alles medegedeeld. En gelooft u, dat noodwendig ook andere personen deze brieven moeten inzien „Het is mijn plicht ze onmiddellijk in hauden van den rechter te stellen, want deze brieven kuunen Josephine's moordenaar overtuigen, als hij misschien zou willen ontkennen." ,/Haar moordenaar, zegt u Gelooft u dan, dat deze Victor Carey ,/Uwe zuster vermoord heeft, ja, dat geloof ik, jutfrouw Wally Doch op dit oogeublik kan ik u verder niets zeggeu. Plotseling is thans mijn tijd kostbaar geworden." Hij stak de brieven bij zich en greep zijn hoed. Wally, die door zijn laatste woorden zeer ontsteld was, hield hem met een weuk van haar hand nog een oogenblik terug. /,1k weet, dat u alleen zal handelen volgens de eischen van uw eer en uw geweten, en daarom moest ik elken wensch onderdrukken, die u kon toe- schijuen een uiting van wautrouwen te zijn. Ik hoop echter, dat u mij niet verkeerd zal begrijpen of boos op mij wordt. De inhoud van deze brieven is helaas, maar al te zeer geschikt om een vlek op de nagedacbtenis mijuer zuster te werpen, en de gedachte dat juist ik ze aau den dag bracht en ze aan de overheid in handen gaf, is voor mij uiterst pijnlijk. Met deze papieren heb ik niet alleen Josephine's goeden uaam maar ook de rust van mijn eigen hart aan uwe handen toevertrouwd. U zal daar wel aan denken, als u van deze papieren gebruik maakt, niet waar P" Hij keerde zich om eu keek haar flink iu de Over de vrijstelling van land-, tuin- en boschbouw liepen de gevoelens sterk uiteen, want tegenover een aantal bestrijders, waaronder voorstauders van het ontwerp, stouden een aantal verdedigers Eerst- genoemden achtten de vrijstelling in strijd met het beginsel der wet en de voorstanders der vrijstelling wezen op de omstandigheden waarin de landbouw verkeert. Slechts enkele leden hadden bezwaar tegen de geheimhouding, maar de groote meerderheid bleek voor dit stelsel te zijn, hoe wel zij den waarborg voor de geheimhouding ook na de verbetering van het ontwerp onvoldoende achtte. Het bericht, dat onlangs in sommige bladen stond, als zoude de opbrengst der vermogens- belasting de raming verre overschrijden, mist volgens de N. R. Ct. elken grond van zekerheid. Daartoe zou vanwege het departement aan de inspecteurs der registratie eene opgave moeten ge vraagd zijn, terwijl de N. R. Ct. met zekerheid kan meedeelen, dat die opgaaf tot heden noch gevraagd noch gedaan is. Door de vereenigiug van deurwaarders der directe belastingen is een adres aan den Minister van financien ingezonden, waarin zij er op wijzen, dat, nu door de Tweede Kamer de wet tot keffing eeuer belasting op bedrijfs- en andere inkomsten is aangenomen, hun belooning zeer ernstig wordt bedreigd, doordien zij in het vervolg de inkomsten van het bezorgen van patentbladen, de kosten van vervolging van patentplichtigen en de vergoeding der daaruit voortvloeiende oninbare posteu zullen missen, waartegen naar hun bescheiden meeuing de kosten van vervolging der aanslagen in de be lasting op bedrijfs- en andere iukomsten niet zullen kunnen opwegeu, en dat, indien de wet op de personeele belasting zal worden herzien, hunne inkomstem zeer stellig ook weder zullen dalen dat dus alles bijeengenomen een belangrijke achteruitgang van hunne inkomsten door hen moet worden tegemoet gezien, waarom zij verzoeken dat hen voor een en ander schadeloosstelling zal worden toegekend. In de door het Laudbouwcomit^ gehouden tweede vergadering is rapport uitgebracht over het wetsontwerp op den suikeraccijns. De conclusie daarvan luidt dat bij de voorgestelde verhooging uitbreiding der suikercultuur mogelijk is eu dat een definitieve regeling wenschelijk is met betoog op de oprichting van cooperatieve beetwortelsuiker- oogen. //Ik zal handelen, alsof deze brieven aan mijn eigen zuster gericht waren, jutfrouw Wally," zeide hij eenvoudig wegzij reikte hem de hand tot afscheid en de blik die zij toen met hem wisselde bevatte een schooue belofte. ACHTSTE HOOFDSTUK. Norman had besloten nu de eerste stappen op eigen verantwoordelijkheid te doen, eensdeels om geen tijd te laten verloren gaauanderdeels omdat hij meende op die wijze zijn belofte aan Wally op de beste wijze te kunnen vervulleu. In weinige minuten had hij zijn plan gereed. Hij riep een vigelante aan en liet zich naar den schouw- burg brengen. In het kantoor van den directeur gekomen, vond hij daar slechts een schrijver. Norman rnaakte zich niet bekendals politie-beambte maar deed zich voor als een vereerder van den kunstenaar Victor Carey, die in alle stilte een aaugename verrassing voor den beroemdec tooneel- speler voorbereidde. De mededeeliug, die hij op zijn uavraag ontving, bevatte zoo meende hij een onverwachte, nieuwe aanwijzing van Carey's misdaad, want na eenig zoeken in een aanteeken- boekje antwoordde de schrijver eenigszins norsch #Sedert den 5den October woont mijnheer Carey in de Klokstraai n°. 12, eerste verdiepiug, bij deu kleermaker Rospott." In den avond van den 4en October was de moord gepleegd en de moordenaar kon zeer goed redenen gehad hebben, waarom hij onmiddellijk na de daad van woning veranderde. Als terloops en op on- verschilligen toon vroeg Norman, waar mijnheer Carey dan vroeger gewoond hadde schrijver antwoordde daaropffIu de Keizer Josephstraat TER NEIIZEAISC1E <01 RUT lilad verscliijnt Dioailat;- en VrijdagaTond ^PUZ6I1« i mtjever den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1