Algemeen Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2945. Woensdag 2 Augustus 1893. 33e Jaargang. Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. JPolitiefa. Overzlcht. FiGXJILLBTON. TER NEIIZENSCHE (01RAVT ABONNEMEN T Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit l>lml verscliijnt llinsda^- en Vrijila||avoii(l l.ij den uitgever I*. Jl. t A It D E S A II I. te Ter \eiuen. Twee weken juist heeft het Franscb-Siameesche conflict de wereld in beroering gehouden, zijn er betoogen gevoerd over Frankrijks eischen en Siam's verplichtingen, is er gedebatteerd over Engelands positie vis-Avis het geschil en tegenover de door de Groote Republiek geeischte oplossing en daar eensklaps hoewel niet zoo heel onverwacht, in verbaud met de houding der Siameezen in het laatste etmaal of daaroiutrent komt uit Bangkok het bericht, dat de regeering van Siam zonder eenig voorbehoud Frankrijks voorwaarden aanneemt. Prius Vadhana, de gezant van Siam te Parijs, was 't die Zaterdag in alle plechtigheid mededeeling ging doen van deze heugelijke tijding aan den titularis van buitenlandsche zaken en deze, na in alien vorin kennis te hebben genomen van dit resultaat der Fransche doortastendheid (ongeoor- loofde brutaalheid zouden sommige booze lieden zeggeu) snelde naar zijn collega en chef, den premier Dupuy, wantwaar hart vol van is, loopt de mond" van over, 't Leek Dupuy een ernstige en belangwekkende zaak en daarom besluot hij in buiteugewoueu ministerraad mededeeling te doen van 't hem gerapporteerde en hij schreef een ministerraad uit welke echter uit te wemig deel- nemers bestond am eeu vruchtbare gedachtenwis- seling uit te lokken behalve de beide geuoemdeu waren er slechts drie der departementshoofdeu bijeen te brengen. Nu zou men zoo zeggen, dat de overige heeren't best uit de krant hadden kunneu vernemen of dat meu 't hun wel even gauw had kuunen seiuen, maar dat zou niet strooken met de waardigheid en dan moest men zich ook niet al te iugeuomen toouen met den loop van zaken, zelfs moest men voor den vorm nog wat aarzelen met zijn antwoord want Siam heett gedraald met zijn inwilliging, het heeft 't zells gewaagd te weigereu de Mekong voortaan als de greus van zijn gebied te beschouwen en eigenlijk moest zulk eeu snood verzet voorbeeldig gestraft worden. Hoewel dus na kennisneming van Siam's onder- werping de heeren Zaterdag huiswaarts keerden met het plan Zondag opnieuw zich te vereenigen ter besprekiug van 't geen aan Siam moest geant- woord worden, kon men toch reeds spoedig met zekerheid zeggen, dat dat alles puur verloon was. Zoo bleek dan ook toen Sadi Carnot, expres uit Marly overgekomen, den kabinetsraad presideerde. De heeren namen kennis van Siam's ouderwerping als ware 't hun eeu nieuwtje en in vijf kwartier was men 'ter over eens (die „men" waren vijf der Ministers plus Carnot; de overigen vonden Bewerkt door Amo. 12) ZEVENDE HOOFDSTUK. Toen Norman den volgenden morgen zijn zitkamer binueutrad, vond hij op de schrijftafel onder de ingekomen stukken ook een briefje met rouwrand, waarvan het adres door een dames- hand was geschreven. Daar hij met weinig dames bekend was en zeer ingetogeu leefde trok deze brief natuurlijker wijze dadelijk zijn aandacht. Nieuwsgierig scheutde hij den omslag open reeds bij den eersten blik in dien brief werd hij diep ontroerd. Het sciirijveu luidde „Geachte Heer Wat u gisteren op last uwer superieuren gedaan hebt, beschouw ik als een beleediging voor de nagedachtenis rnijuer beklagens- waaraige zuster eD als een onbevoegd ingrijpenin de heilige rechten van onschuldige personeu, doch dit geeft mij toch nog niet het recht om aan de waarheid te kort te doen. En dat deed ik gisteren zonder het bijna zelf te weten, toen ik op een vraa" van u antwootdde. Ik ben bereid die verkeerde handeling te herstellen, doch is kan alles niet aan het papier toevertrouweu, hoe gaarue ik u ook het pijnlijke van een outmoeting met mij zou willen besparen. Het is waar, ik behoor tot de familie Reimar en heb daarom alleen reeds voor immer alle aauspraak op uw hulp en bijstand verloren, maar in uw hoedauigheic van ambteuaar, tot beschermiDg van hen, die in 't niet der moeite waard zich naar Parijs te begeven voor zoo'n formaliteit) dat 't maar 't best was te vergeven en te vergeten. Siam's aanbod werd dus aaugenomen en het incident is daarmee besloten, ouder voorbehoud natuurlijk van de verwezenlijking van al 't door de Republiek geeischte tot in de deinste bijzonderhedeu. DeveUe gafdeu Siameeschen gezant kennis van die beslissing in gunstigen zin en de zich aan boord der ^Forfait" bevindende Pavie, de gezant van Frankrijk bij de Siameesche regeering, kreeg laugs telegrafischeu weg last't zelfde ter kennis te brengen aan 't bewind te Bangkok. Eveuals 't een paar dageu heeft geduurd eer de blokkeering der Siameesche kust tot. een feit was zal 't nog wel een etmaal of twee drie aanloopen, alvorens alles op den ouden voet is teruggebracht daar ver weg in 't oosten, doch dat doet tot het feit der beeindiging mets af en de zelfverheerlijking heeft in de Fransche bladen dan ook reeds een aanvang genomen, terwijl de meer bescheiden orgauen uitspraken vau buitenlandsche collega's publiceeren, waarin Frankrijks overwinning evenzeer wordt gere- leveerd als Engelands uederlaag (beide op diplomatiek gebied, wel te verstaan.) Zeker is't dat de premier Dupuy in zijn vuistje kan lachen doordien Siam is geeindigd met toe te geven, iets, waarmee 't in de gegeven omstaudigheden wijselijk had moeteu begiuueu, zijn niet alleeu alle geruchten van ver- deeldheid in het kabiuet weggevaagd, maar kan de regeering ook vol vertrouwen de algemeeue ver- kiezingeu tegemoet zien. De tarieven-oorlog tusschen Duitschlaud en Rus- land, van beide zijden met gelijke verbittering ondernomen onder goedkeuring en aansporing van de hooge bewindvoerders van beide landen, vormt onafgebroken het ouderwerp van doorwrochte be- schouwingen in de groote organen, meer nog om 't geen er in de toekomst voor de algemeeue politiek uit kan voortvloeien dan in verbaud met de recht- streeksche fiuancieele nadeelen voor de verbruikers in 't eene zoowel als in 't andere land. Rusland wil Duitschlauds represaille-maatregel niet onbeant- woord latenhet maximum-tarief zal tegenover Duitsche producten nog met 50 percent worden verhoogd en de Minister vau finaucien Witte heett van den czaar bij ukase onbeperkte volmacht gekre- gen om op eigen gezag al die beschikkingen te nemen, welke hem noodig en nuttig lijkeu. En ondertusschen is 't tusschen Rusland en Oosteurijk op economisch gebied alles vcouleur de rose," zelfs bestaat er kans dat Oosteurijk op den voet van de meest begunstigde uatie zal worden behandeld voor Duitschland inderdaad om razend nood verkeeren, zult u mij toch uw hulp niet willen onthouden. Mijn zwagvjr keert vaudaag nog niet van zijn jachtpartij terug, u hebt dus geen outmoeting met hem te vreezen, wanueer u in den loop van den dag voor de laatste maal, dat beloof ik u plechtig mij komt bezoeken. Ik ga niet uit, op elk uur kuut u mij dus thuis vinden. Wally Reimar." Hoe koel en vormelijk dit briefje volgens de bedoeling van Wally moest klinken, toch was het voor Norman de smartkreet vau eeu gepijnigd hart geen rnacht ter wereld zou hem weerhouden hebben om aan haar oproeping gevolg te geven. Hij dacht er niet lang over na, wat Wally toch wel voor onwaarheid kon gezegd hebben hij dacht er niet aan, dat zij hem misschien een gewichtige mededeeling betreffeude den moord wilde doen. Hij wist alleen nog, dat hij haar zou wederzien, en daarbij kwam een mengeling van zaligheid en angst, die hem oumogelijk maakte rustig na te denken. Zonder aaugediend te zijn, voerde het dieustmeisje een half uur later den heer Norman in de spreekkamer van Sievekiug, waar Wally hem reeds scheeu te wachten. Beideu waren blijkbaar verlegen, doch Wally overwon het eerst haar beschroomdheid. „Ik dank u, dat ge gekomen zijt," sprak ze op zachten toon." Eerst toen ik mijn brief verzonden had, begun ik te begrijpen, dat die u zeer on be scheiden moest voorkomen." „Dan hebt ge u zeer vergist, mejuffrouw," ant- woordde hij met warmte. ,/Niet alleen als politie- ambtenaar maar nog veel meer als vrieud zal ik u steeds ten dieuste staau, voor zoover u de vriend- schap niet versmaadt van een man, die volgens te wordenvan zijn vrienden moet men 't maar hebbeu, zijn tarieven-oorlog met den Rus komt Oostenrijks handel en nijverheid ten goede In alle rust en kalmte hebben in Bulgarije de verkiezingen voor de Sobranje plaats gevonden, noodzakelijk geworden door de grondwetsherziening. Een vierde gedeelte der kiesgerechtigden ongeveer hebben zich van hun plichi gekweten en de regeering heeft alle reden tot tevredenheid al haar candidaten zijn gekozen. In de Argentijnsche Republiek is 't nu weer eens tot eeu revolutie gekomen en wel in de provincies San-Louis, Santa-Fe en Buenos-Ayres, terwijl uitbreiding naar de provincies San Juan en Corrientes wordt gevreesd. Spoorwegen zijn opgebroken over lange afstanden, telegraaflijnen zijn afgesneden en reeds heeft de revolutiepartij eeuige kleine overwinningen behaald op de regee- ringstroepen. In de drie eerstgenoemde provincien is de staat van beleg afgekondigd en volgens een laatste mededeeling uit Rosario, hebbende opstande- lingen bij een schermutseling de nederlaag geleden met een verlies vau 60 man aan doodeu en ge- wonden, terwijl generaal Costa, gouverueur van Buenos-Ayres, meent, dat hij 't zaakje best kan redden zonder hulp der regeeriugstroepen. Gisteren werd te 's Gravenhage in het gebouw der Eerste Kamer een buitengewone algemeeue vergadering gehouden van het Nederlandsch Land- bouwcomiie onder voorzitterschap van den heer C. J. Sickesz. In behandeling kwam een adres van den Nederlandschen Slagersbond om onder- steuning vau zijn verzoek aan de Regeeriug ter zake van de keuring vau vee en vleesch. Op grond dat deze zaak niet rechtstreeks tot de taak van het Laudbouwcomite behoort, werd voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen. Door de heeren Heidema en Waldeck werd het hooge nut betoogd van de gemeentelijke keuring, zoowel voor den laudbouw als voor het internationaal vertrouwen in ons vee. Ten slotte werd, op voorstel van den voorzitter, besloten niet op het adres in te gaan, zonder daarom het veterinair toezicht, keuring van vee in 't algemeen niet later aan een groudig onderzoek te onderwerpen. In bespreking kwam de toestand van den land- bouw met betrekkiug tot het tijdelijk gebrek aan veevoeder, in welken toestand iutusscheu door de weersgesteldheid eenige verandering is gekomen ten goede. Verschilleude leden van het comite de begrippen, die in uwen kring omtreut de eer gelden, niet meer in het voile bezit vau zijn eer is." Blij verrast keek zij hem aan haar stem verried echter nog eenigen schroom, toen zij antwoordde „In ernst kan u niet zoo over u zelveu spreken, mijuheer Norman Wat men toen van u zei, kan oumogelijk waar zijn „En wat zei men dan toen, juffrouw Wally vroeg hij. „Duid het mij ten kwade, dat ik die oude geschiedenis weder aanroer, maar ik zou niet gaarue door u voor beter of slechter gehouden worden dan ik werkelijk ben. Men zei toen, dat ik mij geduldig had laten beschimpen, dat ik een lafaard was niet waar Het hoofd gebogen en tot achter de ooren kleurend antwoordde zij zonder Norman aan te zien „Iets dergelijks was het, maar ik heb het nooit kunnen gelooven." »Ik dank u voor deze woorden, juffrouw Wally, maar te gelijker tijd moet ik u zeggen, dat ik zooveel vertrouwen slechts ten deele verdien. Wat men u destijds medegedeeld zal hebben, is zeker wel digt bij de waarheid, voor zoover het de feiten betreft. Ik heb werkelijk gezondigd tegen de wetten der ridderlijkheid en der krijgsmanseer en ik heb op minder eervolle wijze het leger verlaten, omdat ik mij niet kon zuiveren van de verdenking, dat ik een lafaard was." Deze verklaring trof haar pijnlijk, haar lippen trilden zeuuwachtig, terwijl zij te vergeefs naar eenig antwoord zooht. Norman bemerkte zeer gued welken indruk zijn woorden hadden gemaakt, hij vervolgde na een poos gezwegen te hebben Ik kon mij van die verdenking niet zuiveren, want dedeu daaromtrent mededeelingen uit de verscnil- lende provincien. O. a. verklaarde men omtrent Zuid-Holland dat in 't algemeen de eerste snede hooi grootendeels is verloren gegaan. Alle ver- wachting is gevestigd op de tweede snede, die zich gunstig laat aanzien. \erschillende proefveldeu zijn mislukt. Wat de andere culturus betreft, ze zijn zeer uiteenloopend. Het wintergewas van tarwe staat over 't algemeen zeer gunstig. De zomergewassen staan over 't algemeen zeer onguostig, vooral de bieten, ofschoon die in de laatste weken nog veel verbeterd zijn. De haver staat algemeen zeer slecht. Deze verschillende mededeelingen resumeerende, constateerde de voorzitter, dat de toestand in Neder land in 't algemeen niet zoo ongunstig is als in naburige landen. Toch zijn er strekeu waar de toekomst met zorg wordt tegemoet gezien, al kan in den nazomer nog veel terechtkomen. Gebrek aan veevoeder is hoofdzakelijk het kwaad, dat des te ongunstiger is, omdat het kan leiden tot veever- koop en achteruitgang vau het landbouwbedrijf. Waar de toestand in sommige streken dus zorg wekt, schijnt het ernstig overweging te verdienen iets te doen. In de afdeelingen zou de vraag opzettelijk worden overwogen of het op den weg van het landbouwcomite ligt handelend op te treden. Donderdagavond is Dr. Johan Metzger eu familie op zijne villa te Domburg aangekomen. Volgens het Domburgsch Badnieuws schijnen weder vele aanzienlijke personen zich onder zijne be handeling te zullen stellen, te oordeelen althans naar de vele aanvragen om plaats in de verschillende hotels. In de Woensdag te Arnhem gehouden ver gadering vau den Geneeskundigen raad vau Utrecht en Gelderland kwam, naar aanleiding eener op- merking van Dr. Thijssen, Neerbosch ter sprake. De adjunct-inspecteur heeft daaromtrent belangrijke rapporten onder handen, die echter veel tijd vorderen. Zijne inzichten waren vroeger oubepaald gunstig en ook nu nog, hoewel hem is gebleken, dat ver- beteriugeu noodig zijn, waartoe welwillende mede- werking wordt oudervonden. Onder auderen sliepen wel twee kinderen in een beddaaraan is of wordt een eiude gemaalct. Voorts kwam de ge- neesheer alleen in aauraking met kinderen, die in de ziekeninrichting waren opgenomenvoortaan worden op militaire wijze geneeskundige visitaties gehouden en bij de opnemiug der kinderen door den geneesheer onderzocht. Spreker wees er eiudelijk op, dat men bij de beoordeelingen van toestanden op Neerbosch vooral ik mocht niet spreken ik mocht aan geen enkel sterveling mededeelen waarom ik alle uitdagingeu tot een tweegevecht moest afwijzeu. Ook thans, nu ik reeds lang de vrijheid terug heb gekregen om hierover te spreken, zou ik aan niemand anders een verklaring willen geven van mijn weigering om te duelleeren. Doch voor u wil ik niet staan als een eerlooze lafaard, tegenover u wil ik mij zuiveren van alien blaam. En daarom zal ik aan u alleeu mededeelen, wat nog nooit iemand van mij heeft vernomen. Ik ben de zoon van een officier, die in een duel met een student gedood werd. In beschonken toestand had de student om eene onbeduidende kleinigheid twist gezochthet daarop gevolgde duel ontuam mij mijn vader. Mijn moeder bleef met twee onmondige knapen acliter. Onze eenige naaste bloedverwaut, een oom van vaderszijde, dieude als overste bij het leger. Het was dus natuurlijk, dat mijn broeder en ik ook officier wilden worden. Ik was de de jongste met trots en bewondering keek ik naar mijn broeder Egon op, die een jaar vroeger dan ik de officiers—uniform droeg. En nooit zal ik vergeten hoe gelukkig eu vroolijk hij terugkeerde van zijn eerste verlof en mij toen vertelde hoeveel geuoegen zijn bezoek onze moeder gegeven had. Ach, dat geluk en die vreugde zouden slechts van korten duur zijnde hoop, die de arme zwaar beproefde vrouw van haar flinken zoon koesterde, zou weldra ijdel blijken. Om eeu dame, wier goeden naam hij ridderlijk had verdedigd, kreeg mijn broeder weiuige maanden later twist met een kameraadeen uitdagiug volgde eu stervend werd Egon van de plaats weggedragen. Mijne moeder, die per telegraaf ontboden was, kwam

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1