Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2942. Zaterdag 22 Juli 1893. 33e Jaargang. Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. ABONNEMENT- FEUILLETON TER Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. RANT ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blail verscliijnt Diiiailair- ea Vrijilagavonil Iiij lien uttgever 1". J. t A SI H E SAM U E te Ter Semen. lr*olitieli Overzicht. De Kamer van afgevaardigden te Brussel heeft zich eergisteren vereenigd, met algemeene stemmen, met een voorstel om de jaarlijksche bezoldiging van de leden der Kamer op 4000 francs te stellen, onverschillig of zij te Brussel dan wel elders wonen. Ook is goedgekeurd een voorstel om, evenals in Eraukrijk, den leden vrij reizen op alle staatssporen toe te staan dit laatste voorstel werd met 80 tegen 35 stemmen aangenomen. De berichten betreffende een ultimatum, door Frankrijk aau Siam gesteld, schijnen bevesiigd te worden, ofschoon de Britsche regeeriug, blijkens verklaring van sir Edward Crey eergisteren in het Lagerhuis, nog geen bericht daarointrent ontving het eenige wat men te Louden wist omtrent de bewoordingeu, waariu Frankrijk's eiscb is vervat, is hetgeen door den Franschen Minister Develle in de Kamer van afgevaardigden te Parijs werd medegedeeld. Waaruit dan de bevestiging schijnt te blijken ,J Uit een Reuter-depeche uit Parijs, volgens welke de Fransche zaakgelastigde te Bangkok, de heer Pavie, bevel heeft outvangen om aan het hof van Siam een ultimatum der Fransche regeering te overhandigen, waarop binnen 24 uren antwoord gewacht wordt. Daarbij zouden geeischt worden een schadeloosstelling van 3,000,000 francs en vele kleiue schadevergoedingen aau particuliereu. Indien de Siameesche regeering in die eischen niet toestemt, zou Frankrijk de blokkade der kusten willen afkondigen. Willigt zij echter de eischen wel in, dan zal men, als blijk van haren goeden wil, voor Frankrijk vergunning vragen een fort bij een guustig gelegen aukerplaats te mogen bezetten. De streek, waarover de kwestie loopt, is de provincie Lowang Prebang, op den rechteroever van de Mekong. Siam nu zal ook de aanspraken, die Frankrijk op het bezit dier provincie maakt, moeteu erkennen. Blijft de officieele bevestiging van dit alles niet uit, d. w. z. heeft Frankrijk inderdaad een ultimatum aau Siam gesteld, dan is spoedig een beslissing, hetzij dan een gunstige, hetzij een ongunstige, te verwachten. Slechts blijft voor het oogenblik dit een open vraag, of Siam zich het mes op de keel zal laten zetteu, om vervolgens, door augst gedreveu voor Fraukrijks eischen te bukken. In te Louden uit Bangkok ontvangen mededee- lingen nu wordt twijfel hieromtrent uitgedrukt, of de Siameezen zullen toegeven. Een machtige partij in Siam zou voor gewapenden tegenstand Bewerkt door Amo. 9) Zij verwaardigde zich niet hem hierop te ant- woordeneerst na een poos van stilte vroeg zij ,/Is u gereed met uw taak, mijuheer ,/Als deze schrijftafel geen geheime bergplaats bevat, heeft de inhoud ervan verder geen belang voor mij. Had mevrouw Sieveking geen andere plaats om hare brieven te bewaren Een ondeelbaar klein oogenblik keken zij elkander aan Norman zag wel, hoe toornig Wally's oogen fonkelden. yNeen," verklaarde zij op vasten toon; ,/sls er zoo'n geheim vak of een andere bergplaats voor hare brieven was, zou ik die weten." „Dit antwoord is voor mij voldoende om van verder onderzoek af te zien Ik zal u zoo spoedig mogelijk van mijn onaangenaam gezelschap ont- slaan, doch voor dat ik heenga zou ik nog gaarne een vraag tot u richten, een vraag, waartoe ik wegens mijn ambt geen recht heb en waarop u mij dus het antwoord kunt weigeren heeft uw zuster ooit in betrekking gestaan tot een tooneel- speler, die den naam Victor Carey draagt .J*' Zonder zelfs een oogenblik daar over na te denken, schudde Wally het hoofd. Dien naam hoor ik nu voor de eerste maal. Ten huize van mijn zwager kwamen nooit meuschen, die tot den schouwburg in betrekking stonden, en als mijn zuster hier of daar met een tooueelspeler kennis zijn en de toebereidselen voor een eventueelen oorlog zouden dan ook met ijver worden voortgezet, in spijt van de ongelijkheid in kracht tusschen Frankrijk en Siam. Het congres der arbeidersvereenigingeu te Pa rijs heeft ook nog het besluit genomen bij de volgende verkiezingen geen candidaten te kiezen, dan die, welke voor de arbeidsbeurzen op de bres zullen springen, ze zullen verdedigenwanneer men ze aanvalt, en zullen trachten, dat op plaatsen waar er nog geen beurzen zijn, er een opgericht zal worden. Dan moeten ze in de Kamer een wetsvoorstel indien of steunen, waarbij aan een werklooslid van een scheidsgerecht schadeloosstel ling wordt verleend. Verder werd besloteu een stakings- en weerstandskas te stichten, opdat de arbeidsbeurzen altijd over een millioen te beschik - ken hebbeu. Het voorstel om van ieder lid eener werkliedenvereeuiging 5 cent per maand voor deze kas te vorderen, werd verworpen en men besloot, de bijdrage voorloopig op 2^ cent vast te stellen. In tijd van nood echter zal men die tot 5 cent kunnen verhoogeu. De kas mag eerst zes maanden na haar stichting aangesproken worden. Men vergelijke met deze bijdragen van 2| en 5 cent per maand die der Engelsche werk- lieden Het voorstel, de manoeuvres wegens de droogte niet te doen plaats hebben, is zeker goed bedoeld, maar, schrijft een phttelandbewoner aan de Strass- burger Post, het zou zeker door onze landlieden niet ondersteund worden. Nog altijd is het in onze streken met genoegen vernomen, dat er manoeuvres zouden gehoudeu worden, daar er dan gelegenheid was, vee voor goede prijzeu te verkoopen. Wanneer de manoeuvres plaats hebben, zullen onze boeren, die zoo gaarne vee verkoopen zouden, meer de gelegenheid daartoe hebbeu, en dat voordeel zou opwegen tegen de nadeelen, die manoeuvres veroor- zaken, indien ten minste geen al te groote massa cavalerie opgeroepen wordt en stroo en hooi uit de magazijnen geleverd wordt, zooals door den Minister van oorlog beloofd is. Het is nog veel te weinig bekend voor welke spotprijzen vee verkocht is en hoe men ten platteulande wenscht, dat de regee ring vee uit de eerste hand mocht koopen. Slechts wauneer veel cavalerie opgeroepen werd, zou een manoeuvre nadeelig zijn. Het is te hopen, dat de regeeriug hierin den juisten weg zal kiezen. gemaakt had, zou ze dat voor mij niet geheim gehouden hebben." „Dank u," zeide hij met een beleefde buiging. tfUwe woorden overtuigen mij geheel, dat het spoor, dat ik sedert eenige dagen meende gevonden te hebben, toch niet het rechte is. Vaarwel, jutfrouw Reimar laat mij ten minste de zwakke hoop, dat u niet boos op mij is wegens hetgeen ik hier als ambtenaar heb moeten verrichteu." Blijkbaar had zij een scherp antwoord op de lippen, doch zij hield dit terug. Reeds had Norman de kamer verlaten, toen zij half luid zei„Ik zal er naar trachten." Terwijl zij deze woorden uitsprak, kon hij de uitdrukking van haar gelaat niet meer zien, en wist dus niet of die woorden een halve toestemming of een verdekte weigeriug bevatten. ZESDE HOOFDSTUK. Laat in den namiddag van dien dag werd Norman nogmaals bij den rechter ontboden. Het gelaat van den rechter stood niets vroolijker dan dien morgen. vDat was vergeefsche moeite," zeide hij en wees op het pakje brieven, dat Norman hem onmiddel- lijk na de huiszoekiug gebracht had. ffHet zijn alle slechts brieven van vrieudinnen en bekenden, waarvan de inhoud niets is den babbelpraat en kwaadsprekerij over bekenden, maar ze bevatten geen enkel lichtpunt in die onverdraaglijke duisternis. Ik zou u dan ook niet weer lastig gevallen zijn, als ik niet iets had gevonden, dat, geloof ik, voor u persoonlijk van belang is. Iemand ik weet niet wie het was heeft mij gezegd, dat ge met mevrouw Sievekiug voor haar huwelijk in nauwere De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederl.-Indie is een man van groote werkkracht en begaafdheden en doorkueed in Indischetoestanden. In Indie geboren, werd hij voor zijne opvoeding naar Nederland gezonden. Te Delft, waar hij studeerde voor Indisch ambtenaar, was hij reeds om zijn vlugheid van geest zeer gezien. In 1858 of 1859 als O.-I. ambtenaar uitgezonden doorliep hij de gansche ambtelijke carriere en steeds vervulde hij de hem opgedragen taak met onder- scheiding. O. a. was de heer Van der Wijck resident van Tagal en Soerabaja. Later werd hij benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch Indie en ten slotte vervulde hij er den zetel van vice-president. Na ougeveer 33 jaar in den Indischen dienst te hebben doorgebracht, werd hij in 1892 op zijn verzoek gepensioneerd en maakte hij de terugreis naar Nederland, om echter reeds in den aanvang van dat jaar weder naar Indie terug te keeren, thans in particuliere betrekking, namelijk als com- missaris der Paket-maatschappij. De Staatscourant no. 165 bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten der Schippersvereenigiug #De Eendracht" te Amsterdam. Het doel dezer vereeniging is, de schippers ten opzichte van de bevrachting in nadere aanraking te hrengen met de vervrachters zelven, fabrikanten, factors, cargadoors enz., ten einde hen niet meer geheel en al afhankelijk te doen zijn van tusschen- persouen het verkrijgen van een geschikt lokaal waar de bevrachting geschiedt, opdat de schippers niet langer genoodzaakt worden hiertoe hoofdzakelijk gebruik te maken van herbergen. Dit doel tracht zij te bereiken door onderlinge samenwerking en bespreking; het zoeken van steun bij bevrachters, Kamer van Koophandel, gemeeutebestuur, mannen van invloed en voorstanders van volksveredeling en opheffing. Provinciaal blad n°. 75 bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij op grond van de overweging dat het mond- en klauwzeer spdert geruimen tijd, in deze provincie niet is voorgekomen en dat de gezoudheidstoestand van het. vee in de andere provincien des rijks gunstig is, zoodat weder tot de algemeene toepassing van art. 24« en b van het provinciaal reglement be treffende den veeartseuijkundigen dienst en politie kan worden overgegaan, bepaald is met intrekking van de besluiten van 2 September 1892 (Provinciaal blad n°. 86) en 13 Januari 1893 betrekking hebt gestaan, en daardoor ook het eerst haar lijk hebt herkend. Ik vermoed daarom, dat ge dezelfde persoon zijt als de luitenant Norman, van wien in dit dagboek zoo menigmaal gesproken wordt, en ik geloof, dat ge mij daukbaar zult zijn, wauneer ik u een blik gun in deze belang- rijke aauteekeningen van wijlen mevrouw Sieveking voordat ze weder aan de erfgenamen worden terug- gegeven." De rechter stond onder zijn ambtgenooten bekend als een man, die veel hield van bijteuden spot, zoodat Norman eerder misuoegd dan tevreden was over deze onverwachte deelneming in zijn particuliere zaken. Het scheelde niet veel, of hij had het boek afgewezen, doch bij den strijd, dien hij in zijn binnenste voerde, overwou het zeer begrijpelijk ver- langen naar een blik in de ziel der vrouw, die voor zijn leven zoo uoodlottig was geweest. Met een kort woord van dank nam hij het boekje aan en, terwijl de rechter zich weer met zijn schriftureu ging bezighouden, trad Norman aau een venster om daar met kloppend hart de hartsgeheimen van Josephine Reimar te leereu kennen. Reeds op de eerste bladzijde vond hij zijn naam vermeld. De datum boven aan deze regels herinnerde hij zich nog zeer goed dien dag had hij in gezelschap van een bevriend officier zijn eerste bezoek gebracht ten huize van mevrouw Reimar, de weduwe van een hofraad. Het scheen, dat hij bij deze eerste ontmoeting geen bijzonderen indruk op de oudste dochter had gemaakt, want zij schreef terloops Van daag braeht Von Linsingboff een zijner bekenden mee. Hij heet Norman en is eerste luitenantiemand met een gunstig voorkomeu en naar het schijnt een ontwikkeld verstand, (Provinciaal blad n°. 7), ontheffing te verleenen a. van de verplichting om, alvorens vergunning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee, te huis behoorende in deze provincie, het door een provincialen veearts te doen onderzoeken b. van de verplichting om het uit andere provincien des rijks ingevoerde rundvee, overeenkomstig art. 19 van het reglement afgezonderd te houden. Op de aanvraag om een provinciale bijdrage in de aanlegkosten van een stoomtram Brouwershaven- Zierikzee—Zijpe—St. Philipsland—Steeubergen is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabanc afwijzend beschik t. Uit eene mededeeling der Prot. Nbr. over Neerbosch blijkt, dat de commissie, die zich met het onderzoek heeft belast, in drie afdeelingen zal gesplitst worden, een juridische, een paedagogische, en een hygienische, waardoor de werkzaamheden van zelf verdeeld worden. Men stelt zich voor, dat het minstens drie maanden zal duren, alvorens de rapporten openbaar gemaakt worden. De classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk te Harderwijk heeft met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De classicale vergadering van Harderwijk, over- wegende a. dat de vereeniging der Chr.—Gereformeerden en Doleerenden den naam aangenomen heeft van ,/Gereformeerde kerken in Nederland"; b. dat deze vereeniging hiertoe geen recht heeft, aangezien deze naam in vele oorkouden van fondsen en stichtingen aau de Ned. Herv. kerk is toegeschreveu c. dat er zoodanige fondsen en stichtingen bestaan, die niet eens door de organeu onzer kerk beheerd worden d. dat daaruit rechtsonzekerheid ontstaat, wanneer de Herv. Kerk dezen naam prijsgeeft verzoekt de Eerw. Algemeene Syuode, om het recht op den alouden naam ^Gereformeerde kerken", zoowel bij de Hooge Regeering alsook bij de ge- rechten te handhaven, wanneer hetzelve zou worden betwist. Uit het eiland Yoorue wordt geschreven Wegens de buitengewone droogte zal het hier een een vroege maar schrale oogst zijn. Tar we, rogge, koolzaad en erwten zullen een voldoend beschot geven, docb paardenboonen, waarin zich weder de luis vertoont, minder goed. Haver, aardappelen en vlas blijven beueden het middelmatige. Gras is er bijna niet meer en de hooioogst en klaver- gewassen geven nog niet de helft van een middel- matig gewas. maar hij heeft geen noemenswaardig vermogen met bewo.nderenswaardige openhartigheid verklaarde hij dit zelf. Gedurende bijna den geheelen tijd van zijn bezoek zat Wally in haar halfduister hoekje en staarde hem als in verrukkiug met groote oogen aan. Toen hij vertrokken was, plaagde ik haar uatuurlijk terdege om haar dweepen met den mooien luitenaut. Werkelijk schijnt zij liefde voor hem opgevat te hebbeu, want ofschoon zij alles ontkende, scheelde het weinig, of zij brak in tranen los. Maar het heeft uatuurlijk niets te beduideneen onbemiddeld officier is voor Wally een even oumogelijke partij als voor mij. En daarbij ze is nog bijna een kind Als Liusinghoff mij nu eindelijk zijn liefde maar verklaarde 1 Elsa Friedlander zegt, dat hij minstens anderhalf millioen bezitzij weet dat van haar broederLiusinghoff's besten vriend. Bij het afscheid nemen drukte mijnheer Yon Liusinghoff mij weer zoo hartelijk de hand, dat ik het van pijn wel had kunnen uitschreeuwen. Maar wat win ik bij al die kleine vertrouwelijkheden, als hij me zijn liefde niet verklaart. Of ik hem bemin Ik weet het niet, maar zeer spoedig zou ik leeren hem lief te hebben, wanneer ik alsjong- gehuwde vrouw en als gelukkige mede-eigenares van zijn anderhalf millioen foei, Josephineschaam je toch Ik zou dit blad wel uit mijn dagboek willen scheuren, maar neen, wat ik hier geschreven heb, zal ik laten staan als een waarschuwing voor mij zelve. Ach, ik zou Linsinghotf van harte gaarne een blauwje laten loopen, als ik niet de onbemiddelde dochter van een reeds lang overleden armen hofraad was."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1