Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via an deren. GELDLEENING. f2500- No. 2941. Woensdag 19 Juli 1893. 33e Jaargang. Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. ABONNEMENT- FEUILLETON 8) TER IEIIZENSCHE (OIRAVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit Itlail verscliijnt IlinsilaK- en Arijilng-nvontl bij den uittjever P. 3. V A IS BE S A A B E te Ter Xenzen. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG t brengen ter kennis van belanghebbendendie wenschen deel te nemen aan de geldleening uit krachte van het besluit van deu gemeenteraad, dd. I 1893, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 16 Juni 11. n°. 36, ten laste der gemeente aan te gaan tot een bedrag van in 5 aandeelen ieder van f 500,tegen eene rente van hoogstens vler ten honderd in het jaar, dat tot 1 Augustus e. k. ter secretarie der gemeente gelegenheid zal bestaan tot het iuleveren der inschrijvingsbiljetten welke moeten ouderteekeud zijn en vermelden het aantal obligation, waarvoor wordt ingeschreven, de rente waarmede genoegen wordt genomeu, benevens de dagteekening en de namen en de woonplaats van den inschrijver. Wauneer voor meer dan f 2500,wordt inge schreven, koraen het eerst in aaninerkmg de inschrij- vingen waarbij de laagste rente bedongeu wordt, terwijl bij gelijke rentebepaling door het lot zal worden beslist welke zullen worden aangenomen. Zaamslag 7 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders, C. DE BOKX, Voorzitter. E. II. WORTMAN, Secretaris. IE*olitleb. Overzicht. Een half jaar ongeveer is de Rijksdag van 1890 er aan bezig geweest en twaalf dagen sleciits de nieuwe Rijksdag en toeu nam hij het met 16 stemmen meerderheid aan de meerderheid van I Donderdag voor de tweede lezing was toegenomen met drie stemmen en de minderheid was gedaald met twee stemmen. Dat //het" was het militaire voorstel, welks verheffing tot wet een supplementair krediet voor 18931894 noodig maakt ten bedrage i van 71,282,547 mark, verdeeld in 23,211,848 mark voor gewone, telkens weerkeerende uitgaven en 48,060,699 voor eenmaal. Voor Pruisen's rekeuing komt, wat de telkens terugkeerende uitgaven betreft, een som van 17,302,201 mark, voor Saksen 1,701,314, voor Wutemberg 702,946 mark. Terwijl Donderdag zeven afgevaardigden waren thuisgebleven en vijf mandaten niet vervuld werden, bedroegen die getallen Zaterdag respect ievelijk 5 Bewerkt door Amo. De woning van den heer Sieveking had hij niet i weder betreden. Gemakkelijk genoeg had hij daartoe een voorwendsel kunnen vinden, maar hij had er niet naar gezocht. Een gevoel van vrees hield hem daarvan terug geen vrees voor een ontmoeting met zijn vijand, maar de vrees voor een ontmoeting j met Wally Reimar. De trekken van haar gelaat en haar oogen waren sprekend die van Josephine, alleen nog schooner en zachter en in dien nacht na den moord, toen zij hem vol droefheid zoo innig dankbaar had aangekeken, had hij met heimelijk beven gevoeld welk een wonderlijke macht die oogen nog over hem hadden. Doch niet ten tweede male wilde hij de onbeschrijfelijke bitterheid smaken die zijn leven reeds eenmaal had vergiftiga, I niet ten tweeden male wilde hij de poorten van een hemel vol liefde en geluk voor zich geopend zien om bij het uitstrekken zijner hand naar die verleidelijke heerlijkheid te ontwaren,datallesslechts I een bedriegelijk droombeeld was. Zijn manhaftig besluit om de verzoeking te weerstaan en Wally niet weer te zien leed schip- breuk op de vervulling van zijn plicht. De rechter had hem ontboden, en in den loop van I het gesprek sprak hij de onderstelling uit, dat mevrouw Sieveking bij een heimelijke samenkomst het slachtoffer der jaloezie was geworden. Op een toon, die zijn vast besluit verried, zeide hij /Tot hedeu heb ik bij alle nasporingen het gevoel en 6 en het aantal aan de stemming deelnemenden dus 386 afgevaardigden. De drie stemmen meer ten gunste van het regeeringsvoorstel kwamen van Ahlwardt, Leusz en Liebermann von Sonnenberg. De redevoeringen, in de laatste zitting van den Rijksdag gehouden, waren vrijwel onbeduidend, nog eens kwam Bebel, de socialistische leider, op tegen het wetsvoorstel en de onmiddellijke uit- vloeisels ervan en wat de overige heeren betoogden was noch nieuw noch interessant, alleen slaagde de vrijzinnige Rickert er in den rijkskanselier te doen verklaren, dat de tweejarige diensttijd onder zeker voorbehoud, op den duur zal worden gehandhaafd en dat tot dekking van de nieuwe uitgaven voor de legeruitbreiding noch de brandewijn, noch het bier of levensmiddelen zullen worden belast. De voorlezing van de keizerlijke boodschap tot sluiting der zitting geschiedde met het gewone vertoon door den kauselier en aan die formule voegde hij nog enkele woorden van dank namens den Keizer en de bondsvorsten toe, voor de wel- willendheid en de offervaardigheid van den Rijksdag woorden hem in den mond gelegd door Keizer Wilhelm zelven, die gedurende de zitting van het paleis naar den Rijksdag was gekomen om met zijn kanselier en den afgevaardigde Slumm een particulier onderhoud te hebben, dat drie kwart uurs duurde en niet weinig opzieu baarde. De regeeringsvriend You Stumm en de Pool Von Koscielski hebben hun loon voor den ijver in zake de legerwet aan den dag gelegd, reeds beeteerstgenoemde kreeg van den Keizer de Hohenzollernorde en de laatste onder een vrieudelijk compliment aan 't ad res der vader'iandslievende Polen de kroonorde. Des jongen khedives uitstapje naar Constantiuopel naar zijn suzerein sultan Abd-ul-Hamid heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht, zelfs heeft men weten te vertellen, dat Turkije's heerscher bij Eugelaud op vaststelling van den tijd van ontruiming van Egypte heeft aangedrongen en dat lord Cromer, de Britsche minister-resident, in Egypte zou worden teruggeroepen. Dat plotseling optreden van den sultan is nogal onwaarsc'djnlijk, 't heeft meer weg van een verziuseltje van Britschen oorsprong, dan van een aan de werkelijkheid ontleende mededeeling, doch het gerucht omtrent de terugroeping van Cromer is minder onwaarschijnlijk, daar men hem verantwoordelijk stelt voor des jongen khedives uitstapje een doom in 't oog van John Bull. Brittannie zou gaarne wat krachtiger optreden aan de boorden van den Nijl en in verband met die gezindheid klinkt de mededeeling van or.lusten te Alexandrie nogal verdacht, wat de Engelsche auto- van den echtgenoot en van de zuster der vermoorde vrouw zooveel mogelijk ontzien, maar ik zie, dat ik langs dezen weg mijn doel niet zal bereiken. Als de personen uit de naaste omgeving van het slachtoffer niets weten of veinzen niets te weten, dan moeten wij op een andere wijze te werk gaan om eenig aanvangspunt te vinden, al moeten wij daardoor het gevoel van enkele personen kwet- sen. U moet in de woning van den heer Sieve- king huiszoeking doen, mijnheer Norman." ,/Een huiszoeking?" herhialde Norman getroffen en duidelijk was op zijn gelaat te zien, hoe hij over deze ouverwachle opdracht ontstelde." Maar mijnheer, waar zou ik naar moeten zoeken P" Naar de brieven en papieren van mevrouw Sie veking ik wensch ze zoo volledig mogelijk in handen te krijgen. Voorzichtige vrouwen ver- nietigen gewoonlijk wel de brieven, die haar later in ongelegenheid zouden kunnen brengen, maar mevrouw Sieveking moet, te oordeelen naar alles wat ik tot heden gehoord heb, niet altijd voor- zichtig gehandeld hebben. In ieder geval moeten wij deze poging doen om licht in de duisternis te brengen. Ik hoop, dat u door den heer Sieveking of zijne huisgenooteu niet bemoeilijkt zult worden. Mocht dit echter toch het geval zijn, dan is dit een verdacht teekeu beschouw u dan als gemach- tigd om zonder aanzien des persoons met al de strengheid op te treden, die u in het belang der zaak nuttig en noodig oordeelt." Hij reikte den beambte nu het bevel over tot in beslagueming van al de papieren en brieven, welke mevrouw Sieveking raocht hebben nagelaten. Norman nam het aan zonder verdere tegenwerpingen te makenhij zag duidelijk, dat aan het wel overwogen riteiten echter niet heeft doen aarzelen het pantser- schip //Inflexible" naar Alexandrie te doen ver- trekken. Fraukrijks zucht om zijn Oostaziatisch gebied uit te breiden, 't zij door geweld of door list, heeft geleid tot een conflict als gevolg van 't geen de politici heeten een „misverstand", een van die ongelukjes, waaraan opzet ten grondslag ligt. Siam heeft reeds sinds lang den veroveringslust der Franschen opgewekt en Engeland loerde er ook reeds lang op. Beide rijken nu, hadden permissie van koning Chulalongkom, den heerscher over Siam gekregen om, ter bescherming van hun onderdanen, elk ben oorlogsschip de Menam-rivier te doen opvaren, doch om meer iudruk te maken, liet Fraukrijk in den nacht van Donderdag op Yrijdag er nog twee de Menam opvaren. De Siameesche forten van Pack-Nom vuurden een Franschman werd gedood en twee gewondde Franschen vuurden terug en een 40tal Siameezen werden gedood of gewond, zoodat 't een conflict in alle geur en kleur is. De hoofdstad Bangkok heeft eene bevolking van 350,000 zielen. Van den handel is 34 pet. in handen der Engelschen. Het staande leger van Siam is slechts 12000 man sterk. Zijn zeemacht bestaat uit twee schroefstoomschepen, van 1000 ton met acht kanonnen, en eenige kanonneer* booten. De Haagsche correspondent van de N. Grou. Ct. zegt naar aanleiding van de niet-herkiezing van Jhr. Six in de Eerste Kamer, dat hij toch misschien spoedig zijn mandaat zou hebben neergelegd daar hij, naar de correspondent bij gerucht vernam, aan- gewezen is als opvolger van Jhr. Van Panhuys voor het ambt van Commissaris der Koningin in Overijsel. De onderhandelingen tusschen Duitschland en Nederland over den iuvoer van vee gaan slechts langzaam vooruit. Toch is er hoop, dat de grond slag voor eene overeenkomst tot wederzijdsche tevredenheid wellicht o. a. hierin gevonden wordt, dat Duitschland zijn grenzen opent voor Neder- landsch vee, hetwelk onder een bepaalden leeftijd is, als het nog alleen voor de melkerij en fokkerij gebruik wordt, en Nederland daarvoor levend Duitsch slachtvee toelaat. Het is mogelijk, dat men ongeveer op deze wijze tot overeenstemming komt. Met het denkbeeld, dat tegelijk opgerezen is, van een veeconventie, (zoo iets als een ehole- besluit van den rechter toch niets meer te ver- anderen was. Ongeveer een uur later ging hij op weg naar de Praterstrat. Al had hij aan zichzelveu plechtig beloofd, dat hij zich noch door liefde noch door haat zou laten beheerschen bij de streuge vervulling van zijn plicht, toch voelde hij zijn hart sueller kloppen, toen hij aan de woning van den heer Sieveking aanschelde. Het dienstmeisje, dat bij zijn eerste bezoek de deur voor hem geopend had, opende ook nu. Zij was in rouwkleediug en loonde een ernstig gelaat, zooals hier in huis passelijk was. Op Norman's vraag naar den heer des huizes antwoordde zij, dat haar meester niet thuis waszij wist ook niet, waarheen hij gegaan was of wauneer hij terug zou komen. Maar de juffrouw was thuis. Willeus of on- willens moest Norman zich dus bij Wally laten aandienen. Nauwelijks had hij een minuut in de kamer gewacht of uit de aangrenzende kamer trad het schoone meisje te voorschijn, dat hij nooit weder had willen outmoeten. Zij was in een eenvoudig rouwgewaad gekleed. Aan haar oogen was duidelijk te zien, dat ze geschreid had, en haar gelaat scheen smaller en doorzichtiger van kleur dan bij zijn eerste bezoek. Bovendien verkeerde zij op dit oogenblik in een vreesachtige spanning, wat duidelijk bleek uit het beven van haar stem, toeu zij Norman begroette. Deze verzamelde al zijn wilskracht en zeide: Juffrouw Reimar, ik heb niet kunnen vermoeden, dat ik mij nogmaals in mijn weinig benijdenswaardige hoedanigheid van politie—beambte bij u zou moeten vervoegen, maar het noodlot bekommert zich weinig om onze wenschen. Daar raconventie) schijnt de Duitsche regeering het voor- loopig niet te kunnen vinden. Overigens is bij de tegenwoordige onderhandelingen niet te vergeten, dat de Duitsche regeering voorzichtiglijk met de agrarische meerderheid in den Duitschen Rijksdag rekent. 1 usschen Duitschland en Denemarken wordt tegenwoordig ook ernstig onderhandeld over de opheiling van het verbod van vee-invoerhier doen zich evenzeer veel moeilijkheden voor. Volgens het verslag aan de Provinciale Staten werden sedert het jaar 1844 in Zeeland 59 polders ingedijkt, ter gezamenlijke grootte van 9686,74,77 hektaren. De grootste heet Anna Jacoba (bij St. Philipsland) met 744,30,70 hektaren en de kleinste Henriette (bij Zierikzee) met 4,26,40 hektaren. Aan de weesinrichting te Neerbosch is ge- legateerd door mevrouw H. J. Swaan, echtgenoote van den heer J. van Westerkappel, een som van f 7000, onder den last van uitkeering aan een dienstbode. Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren aan de M. Crt. Het koolzaad kan wonderen verrichten. Dezen winter werd die plant vrij geteisterd door de winter- vorstin het tijdperk van bloei begonnen de insecten aan het vernielen, zoodat sommige landbouwers zelfs aan het omploegen gingeu andere landbouwers verwachtten een schrale opbrengst. Die verwachting is gelogenstraft. Het gewone beschot van 12 tot 15 hektoliters is dit jaar vrij algemeen en bij velen daarboven. Een partij zaad, waartoe de ploeg gereed stond, wiji het niets beloofde, bracht nu 14 hektoliters op. Een andere partij, die in gelijk geval verkeerde, bracht het tot 16 hectoliters. Ongelooflijk klinkt het, en toch werd het mij van verschillende zijden verzekerd, dat een land- bouwer, te IJzendijke, 21 hektoliters ruim per gemet gedorschen heeft. Dit prachtig gewas had van de insecten niets te lijden gehad, wat algemeen aan de aanwezigheid van honingbijen toegeschreven wordt. Belgische bijenhouders hadden een groote hoe- veelheid korven in de nabijheid van het koolzaad geplaatst. Woensdag j. 1. werd te Oostburg op de graanmarkt het eerste zaad verhandeld. Zaterdag j. 1. op de graanmarkt te IJzendijke was koolzaad het over- heerschende artikel in handelsomzet. Een ouzer kooplieden kocht aldaar de aanzienlijke hoeveelheia van 300 hektoliter. Meest werd tegen 9,25 omgezet, een prijs hooger dan verleden jaar. Daar'om gaat het zoo vlug van de hand. men mij gezegd heeft, dat u zwager niet thuis is, ben ik wel genoodzaakt mij met mijn minder aan- gename opdracht tot u te wenden." //Mijn zwager is weer zoo ver op dreef, dat hij voor eenige dagen ter jacht is gegaan," antwoordde zij eenigzins verbitterd, doch voegde er toen met verwondering bij n,maar wat onaangenaams zou mij nu nog kunnen overkomen nadat bet verschrik- kelijkste is gebeurd wat mij treffen kon Op verschoonende wijze maar toch overeenkomstig de waarheid, deelde Norman haar nu mede, wat hij kwam doen en daarbij ontging het hem niet, hoe Wally's wangen met een licht rood overtogen werden. //Men meent dus de eer van mijn overleden zuster door zulk een afschuwelijke verdenking te mogen aantasten." zeide zij op onvriendelijken toon. //Van u, mijnheer Norman, had ik juist niet verwacht u met zulk eene onwaardige zending belast te zien, als deze is." Het ver wij t, dat in deze woorden lag opgesloten trof hem als een steek in zijn hartdoch uiterlijk was daarvan niets te bespeuren, alleen zijn gelaat verbleekte. Elke poging tot rechtvaardiging of opheidering versmadende, verzocht hij de jonge dame met beleefden ernst hem de plaats te wijzen waar mevrouw Sieveking hare brieven bewaarde. Doch Wally stond in twijfel of zij aan dit verzoek zou voldoen, en haar mond trok zoo zenuwachtig, alsof zij in tranen zou uitbarsten. ,/Wie zegt u, dat ik die plaats weet?" vroeg ze. „Als u daar een geheim hoopt te ontdekken, is het dan niet veel waarschijnlijker, dat mijn zuster dit ook voor mij angstvallig heeft ver- borgen p" #lk heb list gezegd, dat ik aan Josephine's

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1