Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2940. Zaterdag 15 Juli 1893. Gemengde berichten. 33e Jaargang. Binnenland. RECHTSZAKEN. Arroudisseiuents-reclitbauk te Middelburg. P. J. K., oud 54 j., werkmau te Ter Neuzen, iijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. In de zitting der Prov. Staten van Dinsdag werd behalve de reeds vermelde benoeming van een lid der Eerste kamer o. a. nog behandeld Voorstel van Ged. Staten om afwijzend te beschikken op een adres van F. Staal c. s. om de tolkeffing op de wegen in onderhoud bij de provincie af te schaffen, op grond dat de provincie de inkomsten niet kan missen, en dat de bezwaren zouden zijn uit den weg te ruimen door afkoop. De heeren Van Waesberghe-.Tanssens en Fruij- tier bestreden het voorstel van Ged. Staten en pleiten voor afschaffen, terwijl de heeren Heijse, Pompe en Snouck Hurgronje het voorstel verde- digden. Ten slotte wordt een voorstel van den beer Van Waesberghe-Janssens aangenomen, om Ged. Staten uit te noodigen, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om alle tollen in de provincie af te schaffen. Aangenomen werd het voorstel tot toekenning van een pensioen van f 500 aan den gezag- voerder bij de stoombootdienst op de Wester- Schelde P. Quaars. Aangeboden werd de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten [en uit- gaven voor 1894, bedragende in ontvang en uitgaaf /405,420,99£, met een post voor onvoor- ziene uitgaven ad 11,435,89 Enkele artikelen gaven volgens de G. Crt. aan- leiding tot discussie. Naar aanleiding eener vraag of voldoende geheimhouding wordt betracht, deelt de voorzitter mede, dat hij instaat voor de geheimhouding van alien, die dat verschuldigd zijn. De heer Hennequin dat opmerken, dat een kabinetsbrief heeft afgedrukt gestaan in de Midd. Crt., waarop de voorzitter antwoordt, dat dit dadelijk onderzocht is en dat is gebleken, dat de Midd. Crt. dien brief had overgedrukt uit de N. R. Crt., zoodat de fout niet in Zeeland lag. Bij den post voor den stoombootdienst op de Wester-Schelde ontspon zich een breede discussie, waaraan de heeren Van Rompu, Moes, Snouck Hurgronje, Hennequin, Van der Meer, Ham- macher en Heijse deelnemen. Zij betreft klachten overonderhandsche aanbesteding van steen- kolenretourkaarten, die alleen des Zondags, niet ook in de week, uitgegeven worden be- looningen aan commissarissen en agenten; schoon- houden der booten en der kajuiten te geringe controle vanwege den directeurgeringe diepte der haven te Ter Neuzen gevaar van de plank, die de reizigers aldaar aan en van boord moet brengengemis der correspondentie met Holland; goederenvervoer, dat het passagiersvervoer be- lemmert. De heeren Gedeputeerden weerlegden verschil- lende bedenkingen en zeiden voorts overweging der grieven toe. Bij den post voor subsidie aan den stoom bootdienst WalzoordenVlake wees de heer Fruijtier op het slechte postvervoer naar Hon- tenisse. De geheele begrooting werd eindelijk zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De door den heer Van't Lindenhout gevormde commissie hield eergisteren hare eerste vergadering in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De heer Van 't Lindenhout deelde aan de com missie mede, dat hij den omvang van haar mandaat geheel aan haar eigeu beoordeeling oveiliet en haar tevens alle vrijheid toekeude om zich zoovele nieuwe leden te assumeeren, als zij dat wenschte. De commissie hield daarop buiten tegenwoordig- heid van den heer Van 't Lindenhout hare eerste vergadering, die op verzoek der aanwezigen werd geleid door Mr. W. H. de Beaufort te Leusden, terwijl het secretariaat werd waargeuomeu door den heer Den Boer te Almkerk. Daar enkelen van de door den heer Van 't Lindenhout uitge- noodigde leden voor de benoeming hadden bedankt, bijna uitsluiteud wegens gebrek aan den noodigen tijd, besloot de commissie nog een aantal nieuwe leden uit te noodigen door welke uitnoodiging de ver- schillende kerkelijke en staatkuudige gevoelens ook meer gelijkelijk in de commissie zullen vertegen- woordigd zijn. En wanneer de commissie zich door opneming dezer nieuwe leden definitief zal geconstitueerd hebben, zal zij hare werkzaamheden kunnen aau- vangen. Daar het haar voornemen is, een veelzijdig en ernstig onderzoek in te stellen naar de geheele inrichting van de stichting van den heer Van 't Lindenhout, in verband met de klachten die tegeuwoordig worden uitgesproken, is het niet te verwachten, dat zij zeer spoedig met haren arbeid gereed zal zijn, te minder daar de commissie bijna uitsluitend bestaat uit manuen die in verschiliende betrekkingen zijn geplaatst en die derh.dve niet over ruimte van ledigen tijd kunnen beschikken. Het publiek zal dus eenig geduld moeten oefenen, maar het kan er zich van overtuigd houden, dat alle waarborgen beslaan voor een onpartijdig en nauwkeurig onderzoek. In het Nieuws van den Dag bespreekt de heer Van Deth het verwijt, iugebracht tegen den heer Van Houten te Almkerk, dat deze den heer Van 't Lindenhout zou hebben aangeboden voor f 300 de brochure niet uit te geveu. Uit een copie van den brief door Van Houten aan den heer Jacob van 't- Lindenhout geschreven, blijkt, dat deze een vordering op de weesinrichting meende te hebben van f 193 en dat hij wanneer hem daarenboven f 100 als schadevergoeding voor zijn arbeid aan de brochure werd toegestaan en als de ailernoodigste verbeteriiigen werden aangebracht de reeds geschreven brochure met zou uitgeven. TEH \EUZE\, 14 Juli 1893. Het weder was prachtig, geen last van de warinte en ook geen hinder van eenige gevallen regendruppelen, onder het genot d'arvau werd dan ook gistereu op het bekende boomrijke terrein even buiten deze veste, het derde Vlaamsch zendingsfr est gehouden, waarbij ruim 2000 belangstellendeu waren opgekomen de provinciale stooraboot van Vlissingeu zette er circa 170 en de stooinboot Stad Zierikzee ruim 400 hier aan wal, grootendeels gekomen uit de Zeeuwsche eiianden. Een lOtal sprekers traden op twee spreekplaatsen op, behandeleude hoofdzakelijk de onderwerpen met de zending in betrekking, wier namen enz. bereids vroeger in ons blad zijn opgegeven twee sprekers waren verhinderd op te treden, namelijk Ds. Poort van Middelburg en Ds. Notten van Erraelo. De lofzangcn werden begeleid en rnede- werking verleend door het harmoniegezelschap yllosanna" van Goes. Evenals bij de vroegere opkomsten is alsnu ook alles in goede orde atgeloopen en brengen dergelijke samenkomsten altijd voordeel aan voor vele inge- zeteneu, niet het minst voor de rijtuigverhuurders alhier, die op gisteren weder goede zaken hebben gemaakt, bij het vervoeren van bezoekers naar- en van het feestterrein. Tot ontvanger-griffier van den polder Lievens, zoo ook van den polder De Loose, in deze gemeente, is benoemd de heer J3. Dregmans te Axel. Voor het admissie examen tot de l8te klasse der It. II. burgerschool te Middelburg slaagde o. a. E. 11. 1\ van Borssuin Waalkes, alhier, leerling der Christelijke school, hoofd de heer H. Koelmans. Dinsdag avond omstreeks half negen zweefde boven Ter Neuzen een luchtballon. In korten tijd was deze over de Schelde en daalde neder ongeveer negen uur te Oudelande in een perceel bouwland van den heer A Lous. De ballon was te half aeht te Gent opgelaten, met zich voerende de heeren Edmond en Duyk uit Brussel. Blijkens bekeudmakingen zal de gewone jaar- lijksche herijk der maten en gewichten dit jaar alhier plaats hebben in de oude school op 18, 19, 20 en 21 Juli, telkens 's morgeus van 912 en 's namiddags van 14$ ure den 18deu's mor geus van 912 ure, voor de in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten. Te Hoek iu het gemeentehuis op 17 Juli. Voor de overige plaatsen van het 5e district zal de herijk op de volgende dagen plaats hebben Westdorpe, 22 Juli des voormiddags Sas van Gent, ook voor Philippine, 22 Juli des namiddags en 24 Juli; Zuiddorpe, ook Overslag, 25 Juli des voor middags; Koewacht, 25 Juli des namiddags; Axel, 26 en 27 Juli; Zaamslag, 28 Juli; Hulst, ook voor Olinge en St. Jansteen, 29, 31 Juli en 1 Augustus Rapenburg (gemeente Stoppeldijk,) voor de gemeenlen Stoppeldijk, Hengstdijk en Bosch- kapelle, 2 Augustus Graauw, 3 Augustus Kloos- terzande (gemeente Hontenisse,) voor de gemeenten Honteuisse en Osseuisse, 4 en 5 Augustus. Axel. De heer J3. Dregmans alhier is benoemd tot. ontvanger-griffier van den Yisscherspolder, in deze gemeente. Axel, 13 Juli. De alhier gestationeerde mare- chaussee C. van Boven is fcevorderd tot brigadier- titulair en wordt met ingang van 14 Julia, s. als zoodanig overgepLatst uaar Boxtel. Axel. Gemeentcraadszitting van Dinsdag 11 Juli. Tegen- woordig de heeren L. van Dixhoorn, M. A. Smies, P. van Hoeve, L. Lamaitre, P. Koster, P. Dregmans, C. N. Jansen van Rosendaal en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig de heeren J. Wolfert en P. Dieleman. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Wordt voorlezing gedaan van een brief van den heer ingenieur van den Rijks waterstaat te Ter Neuzen houdende bericht, dat aan het verlangen om eenige schotbalken in den Buthduiker te plaatsen, om het water op de Axelsche kreek op te houden, zal worden voldaan. Aangenomen voor kennis- geving. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de heeren A. van der Hooft en L. Jansen van Rosendaal kennis hebben gegeven, dat zij hunne benoeming tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur alhier aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Wordt in behandeling gebracht het voorstel van burge- meester en wethouders om de jaarwedden van de onderwijzers Dijkwel en Jansen ieder met f 50 te verhoogen. De heer Jansen van Rosendaal vraagt of het niet wensche- lijker zou zijn om den onderwijzer Jansen eene gratificatie van f 100 te geven dan het tractement te verhoogen de Raad zou dan bij verlrek van genoemden onderwijzer naar zijne meening niet verplicht zijn een anderop te roepen tegen de door den Raad vastgestelde jaarwedde. De voorzitter zegt, dat een gratiiicatie of verhooging van jaarwedde al ver hetzelfde is en indien de onderwijzer Jansen mocht vertrekken de Raad niet verplicht is een ander op dezelfde jaarwedde op te roepen. Hij vindt het voorstel om de jaarwedden van beide onderwijzers met f 50 te verhoogen zeer billijk. De heer M. A. Smies heeft niets tegen het voorstel, maar komtneer op het gezegde van den onderwijzer Jansen, dat hij niet blijft indien zijne jaarwedde slechts met f 50 wordt varhoogd. De heer Jansen van Rosendaal geeft den Raad in bedenking om den onderwijzer Jansen eene jaarlijksche gratificatie te geven van f 100, aangezien het niet opgaat later een onder wijzer op te roepen op minder tractement. De voorzitter zegt, dat nog vele oproepingen gedaan worden van f 500 en f 550, dat het bezit der hoofdacte door den onderwijzer Jansen hier niet in aanmerking komt en het niet alleen dezen maar ook Dijkwel geldt. 55. i. zou dan aan boiden eene gratificatie moeten worden verleend. De heer Jansen van Rosendaal zou er voor zijn, den onderwijzer Jansen eene gratificatie te geven van 100 en de jaarwedde van den onderwijzer Dijkwel met f 50 te verhoogen. De voorzitter zegt, dat de tractementen dan niet geeven- redigd zijn en dat beiden hetzelfde recht hebben. Hij gelooft niet, dat indien de jaarwedde van den onderwijzer Jansen met 50 wordt verhoogd deze zal vertrekken dit staat hem echter vrij, de Raad kan zich niet verbinden aan een persoon die zegt ik moet zooveel hebben of anders ga ik heen. De heer Smies maakt bezwaar het voorstel in te willigen omdat Jansen dagelijks staat te vertrekken. De heer Lamaitre verklaart dat Jansen wel gezegd heeft naar elders te solliciteeren indien hij maar f 50 verhooging krijgt. maar misschien is hij wel veranderlijk. De voorzitter is van meening dat zoo de jaarwedde met f 50 wordt verhoogd, Jansen niet vertrekken zal. Hierna brengt de voorzitter het voorstel van burgemeester en wethouders om het tractement van de onderwijzers Dijkwel en Jansen ieder met f 50 te verhoogen in stemming, welk voorstel met 7 tegen 1 stem wordt aangenomen. Tegen stemde de heer M. A. Smies. De ingang der verhooging wordt zonder hoofdelijke stemming bepaald op 1 Oct. e. k. 3. De voorwaarden van aanbesteding van petroleum ten dienste der straat- en schoolverlichting voor 1893/94 worden na voorlezing vastgesteld zooals die waren voor het dieust- jaar 1892/93. De heer C. N. Jansen van Rosendaal vraagt of er geene pogingen in het werk kunnen worden gesteld om aan het station Kijkuit eene brievenbus geplaatst te krijgen. De voorzitter zou het beter achten die op het gehucht Kijkuit zelve te plaatsen, om reden de bewoners van - t Port" er anders nog te ver van verwijderd zijn. Hiermede stemmeu ook de heeren Smies en Koster in. De heer Jansen van Rosendaal is van meening dat men meer kans van slagen zal hebben aan het stationdaar passeert dagelijks met den trein een bode uit Ter Neuzen, die wellicht met de lichting der bus zou kunnen belast worden. De voorzitter is van gevoelen dat het 't best zal zijn te verzoeken eene bus te plaatsen hetzij op het gehucht Kijkuit zelve, hetzij aan het station, er tevens bij verzoekende nog een bode aan te stellen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Het kohier der schoolgelden van het 3e kwartaal, het suppletuir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1893, alsmede een paar reclames in zake hoofdelijken omslag worden z. h. s. besloten te behandelen in eene besloten vergadering. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houden van eene beslotene vergadering. Ilengstdijk, Voor lid van den gemeenteraad zullen dit jaar periodiek at'tredeu, de heeren P. de Jonghe, J. Staes en C van Putte. Osseuisse. De drie leden van den gemeenteraad aan de beurt van aftrediug, zijn de heeren J. F. Rosseel, J. Seij en P. de Waal. Als een bijzonderheid schrijft men ons uit Osseuisse: Bij den landbouwer J. Bogaart aldaar heeft een vogeltje zijn nest gebouwd in de buis van een pomp en wel op de hartklep. Ter nadere verklaring diene, dat de pomp sedert 3 of 4 maanden geeu water meer geeft en dat de klep aan den zuiger outbreekt. De pomp staat in de onmiddel- lijke nabijheid der woning en het is aardig om te zien, hoe het diertje onbevreesd voor menschen en dieren, zich langs de staug van den zuiger laat afglijden om voedsel aan zijn jongeu te brengen. De rechtbank heeft iu hare zitting van 14 Juli de volgende vonuissen uitgesproken J. d. R., oud 18 j., schipperskuecht te Ter Neuzen, is wegens mishaudeliug veroordeeld tot 7 dagen gevaugenisstraf. C. S., oud 17 j. arbeider te Koewacht, is wegens als voreu, veroord. tot 6 maanden gevaug. C. L. P., oud 32 j., werkmau te St. Jansteen, is wegens als voren, veroord. tot 7 dagen gevang. E. B. v. W., oud 18 j., arbeider te Ter Neuzen, is wegens mishaudeliug en mishandeling van ambteuareu, veroord. tot 1 maand gevang. is wegens beleediging van ambtenaren, veroord. tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. J. B. K., oud 41 j., arbeider te Ter Neuzen, is, beklaagd van diefstal, vrijgesproken. G. B., oud 12 j., te Ter Neuzen, is wegens als voren, veroord. tot 6 weken gevaug. Eergisteravond had tusscheu Warmond en Piet- Gijzenbrug een spoorwegongeluk plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De sneltrein 38 ParijsAmsterdam, die om 7 uur te Amsterdam moet aankomen, kwam op den overweg van den Leidschen straatweg tusschen genoemde gemeenten juist op het oogenblik, dat de Noord-Zuid-Holl. stoomtram van Leiden naar Haarlem dien overweg passeerde. De machine van den sneltrein reed iu voile vaart tegen den laatsten wagen van de stoomtram, waarin zich toevallig alleen de conducteur bevond. Deze, de botsiug voorziende, had juist den tijd van den wagen te springen, toen deze door de locomotief werd omvergereden en totaal verbrijzeld, 266, dat de stukken naar alle kauten vlogen. De conducteur kwam er met lichte kwetsuren af. Overigens zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De botsing had verder tengevolge, dat de loco motief van den sneltrein defect werd, zoodat een nieuwe machine uit Leiden moest worden ontboden, om den sneltrein naar Amsterdam te brengen, waar deze tegen halfnegen aankwam. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de omstan- digheid, dat de boomen aan den overweg niet waren gesloten, waardoor de machinist van de stoomtram in de meening verkeerde, dat de baan vrij was. In de stoomtram bevond zich eene pleegzuster, die onmiddellijk den gewondeu conducteur de eerste hulp verleende. Ruim 11 uur 's avonds is op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam tusschen de Korte Niezel en de Oude Kennissteeg zekere F. V. door drie personen plotseliug aangegrepen en op den grond geworpen. Een der aanranders ging op zijn beenen zitten, de tweede sloeg hem op het hoofd en de derde sneed zijn broekzak uit, waarin een portemonnaie met f 11. Van de brutale roovers is niets ontdekt. Men schrijft uit Barendrecht Hoe groot het aantal leden der verschillende gemeenteraden in het land moge zijn, dat aan de beurt der periodieke aftrediug is, zullen er zeker weinigeu worden gevonden die zulk een groot aantal jaren zitting hebben gehad, als de wethouder dezer gemeente, de heer A. Leeuwenburg Wz. Reeds 44 jaren werd door hem als raadslid zitting genomeu waarvan een groot getal als wethouder. Bij de aanstaande verkieziug heeft hij verzocht niet meer in aanmerking te korneu. Uit Ees meldt men nog, d. d. 8 Juli. Omtrent het gruwzame feit, alhier de vorige week voorgevallen, vernemen wij thans nader dat de vermoorde Rika Wenning door haar vader gewaar- schuwd was om, wanneer zij alleen thuis was, de deuren goed te sluiten. Dien raad niet vergetende heeft zij misschien een emmer water gehaald of iets anders gedaan, waarop zij door W. in hare woning is overrompeld. Eene eikenhouten pin, die boven de deurklink werd gestoken, lag niet op de gewoue plaats, maar in de keuken, zoodat zij deze heeft willen gebruiken. Eene van Rika's klompen werd stuk op de goot gevonden, hetgeen het vermoeden eener worsteling versterkt. De vin- gerhoed, dien zij bij het naaien heeft gebruikt of willen gebruiken, is nog om hare hand gevonden. Een eetlepel lag mede buiten de deur en was zeer verbogen. Hoe die er gekomen is, weet men niet. Omtrent de verwonding verneemt men, dat ieder der toegebrachte schoten op zich zelf zoo zwaar getroffen had, dat elk afzonderlijk reeds den dood tengevolge zou hebben gehad. Men schrijft uit Beverwijk De politie is er in geslaagd de hand te leggen op drie beruchte personages, die Beverwijk onder zijn inwoners mag rekenen. G. v. d. K., P. ten B. en K. de G. waren ongeveer 9 uur (dus op kharlichten dag) bezig, uit het graanpakhuis van den heer Hooyer 3 zakken haver te vervoeren, toen zij bij dat werk plotseliug werden verrast door een bezoek van den eigenaar. Alle drie zetten het op een loopen, doch in korten tijd was de politie hen op 't spoor. In den loop van den dag werden twee der deugnietcn naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. Naar men uit de Tielerwaard schrijft, hebben vele veehouders in die streek weder ergen last en groote schade van losloopende en, zoo het schijut,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5