Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. GELDLEENING. f 2500,- No. 2940. Zaterdag 15 Juli 1893. BEKENDMAKING. 33e Jaargang. Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. FFTJILLETOJNI (Wordt vervolgd.) TER IVEIIZENSCHE (OIRAVT ABONNEMEN T Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,S2£. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blait verscliijnt llinstlut;- en Vrijtlajfavond bij ilen uitgever J. V A M It !'- S A S D E te Ter A'euzen. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend dat de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van drie leden van den geineenteraad voor de vervulling der plaatsen van de heeren J. VAN WIJCK, M. DE REGT en J. C. DE JONGE, die met September a. s. aau de beurt van aftreding zijn, zal plaats hebben op Diiisdug 18 dezer, van 's morgeus 9 tot 's namiddags 5 uren, op het gemeentehuis. Hock, 6 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLFERT, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG breDgen ter kennis van belanghebbendendie wenscben deel te nemen aan de geldleeniug uit krachte van het besluit van deu gemeenteraad, dd. 28 Apnl 1893, goedgekeurd door Gedeputeerde 6 Juni p Stateu van Zee land bij besluit van 16 Juni 11. n°. 36, ten laste der gemeente aau te gaau tot een bedrag van in 5 aandeelen ieder van 500,tegen eene rente van hoogstens vier ten houderd in hel jaar, dat tot 1 Augustus e. k. ter secretarie der gemeente gelegenheid zal bestaan tot het inleveren der inschrijvingsbiljetten welke moeteu onderteekend zijn en vermeldeu het aantal obligation, waarvoor wordt ingeschreven, de rente waarmede genoegen wordt genomen, benevens de dagteekeniug en de namen en de woonplaats van den iuschrijver. Wanneer voor meer dan f 2500,wordt inge schreven, komen het eerst in aanmerking de inschrij- vingen waarbij de laagste rente bedongen wordt, terwijl bij gelijke rentebepaling door het lot zal worden beslist welke zullen worden aangenomen. Zaamslag 7 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. Bewerkt door Amo. 7) Ook wanneer Carey werkelijk een lange grijze jas en een slappen hoed gedragen had, in plaats van de korte overjas en deu hoogen cilinderhoed die hij uu droeg, zou Norman toch gevoeld hebben dat langer vasthouden aan zijn dwaze, door niets gestaafde verdenking slechts een beletsel kon zijn voor den goeden gang van het gerechtelijk onderzoek. Verdrietig en vol ongeduld bleef hij den loop van het gesprek tusschen Stiegler en Carey gadeslaan. Hij werd bijna boos op den agent, die Carey nog steeds aan de praat hield, ofschoon deze den sigaren- koker beslist had afgewezeu, daar die zijn eigendom niet was. Eindelijk droop de vermomde agent af, en de tooneelspeler stapte onder zijn parapluie langzaam voort. Zonder bepaalde reden daarvoor te hebben, oogde Norman hem na, doch plotselmg werd zijn belangstelliug gewekt. De slanke jonge vrouw, die hij geheel vergeten had, snelde den rijweg over en trad met opgeheven handen Victor Carey in den weg. Wat zij met elkaar bespraken kon Norman niet verstaan, doch uit hunne bewegingen maakte hij op, dat Carey deze outmoeting niet zeer aangenaam voud en dat hij haar eeu onvrieu- delijk of afwijzend antwoord had gegeven. Het volgende oogeublik tuimelde zij achteruit en hief toen dreigeud de vuist tegen hem op. Dit alles gebeurde in weinige oogenblikken, want Carey scheen niet genegen dit blijkbaar levendig gesprek op de openbare straat lang te laten duren. Hij vervolgde zijn wegde dame, die hem aanvankelijk folitieli Overzicht. In alle kalmte heeft de Kamer van afgevaardigden van Frankrijk, eergisteravond met 396 tegen 28 stem men de begrooting voor 1894 aangenomen, waarna zij om te kuunen deelnemen aan de nationale feesten tot Dinsdag a. s. uiteenging. Vo6r de scheidiug heeft Burdeau nog een welsprekend betoog gehouden ten gunste van de republikeiuen en ter bevestiging en toelichtiug van zijn beweren gaf hij een opsomming van 't geen al zoo door de republi keiuen is tot stand gebracht, ondauks de tegenwerkiug der rechterzijde. De naweeen van feestjes en partijtjes zijn haarpijn en te vereffeneu rekeningen en bij opstootjes heeft men ook zoo iets verwoudeu en gearresteerden en schadeloosstellingen, geeischt door hen, wier persoon of eigendom 't heeft moeten outgeldeu Zoo zijn nu nog eeu 185 tal ageuten niet in staat hun dienst waar te nemen, terwijl nog een zestal gewonde burgers in 't ziekeuhuis verpleegd worden. De aangerichte materieele scbade is ook nog zoo gering niet. Zoo eischeu de verschillende koflie- huizeu van het Ouartier 'Latin f 4800 voor de vernielde tafels en stoelen, die door toeval of opzet zijn omgekomen de omnibus- en tramweg-maat- schappijen hebben een gezameulijke rekeniug mge- dieud, groot f 120.000, wegeus verbranae en als barrieade-middeleu gebezigde voertuigen en onder- breking van het geregelde verkeer. Voorts moet de stad f 6000 uitkeeren wegens geheel of gedeeltelijk vernielde kiosken en open- gebroken straten. f 600 eischeu de eigenaars van huurrijtuigen alles te zamen een f 144,000. Dit is ter geuezing ter voorkomiug van erger nog heeft de Minister van Oorlog 20,000 manschappen geleverd, die moesten worden vervoerd, gevoed en gekazerueerd, terwijl zij voor dergelijke karweitjes ook nog iets extra's outvangen. Voor de cavalerie, de artillerie en de genie, zijn de kosten aldus hoofdofficiereu 10 francs soldij per dag, officieren van lageren rang 6 fraucs enz., alles te zamen een dagelijksche extra-uitgave van f 32,000. Met de transportkosten komt men tot een totaal van f 144,000 en dat sommetje, gevoegd bij de geeischte schadeloosstellingen, kau men zeggen, dat de kleine revolutie een f 300,000 heeft gekost een duur vermaak voor het Parijsche straatpuDliek De Kamer-commissie voor de Belgische grondwets- herziening heeft aan de kamer de volgende oplossing voorgesteld van het vraagstuk der reorganisatie van deu Senaat. Deze zou zijn sameugesteld uit le. een aantal leden, gelijk aan de helft van dat eenige schreden gevolgd was, zag van haar voor- nemen af en keerde om. Norman drukte zich zoo dicht mogelijk tegen den muur om haar onbemerkt te kunnen laten voorbijgaanzij zou hem echter misschieu niet eeus opgemerkt hebben, als hij haar juist in deu weg was getreden. Nog nimmer te voren had Norman zulk een wilde wauhopige uitdrukking op het gelaat eener vrouw gezien, als hij uu zag in de trekken van dit hoogstens twiutigjarige meisje. Misschien was zij in gewoue omstaudigheden mooi te noemen, doch nu had haar gelaat iets afschrik- wekkendshaar oogen sloudeu als die van een waanzinnige. „Arm meisje dacht Norman. ,/Ook u heeft de schoone Victor Carey het hart gebroken. Nu begrijp lk, waarom wind en regen u niet deerden, terwijl ge op hem stondt te wachten." Met eenige waardeerende woorden liet hij Stiegler vertrekken en zocht toen zijn woning op. Sedert veertig uren had hij niet geslapen, doch nu dreigde de vermoeidheid hem te overweldigen. Nauwelijks had hij zich outkleed te bed begeven, of hij vie! in een diepen slaap. V IJ F D E HOOFDSTUK. Reeds waren vier dagen na den moord verloopen en nog altijd bevatten de dagbladen het bericht, dat de politie tot heden geen spoor van den moordenaar bad kunnen vindeu. Eenige arrestatieu waren gedaan, doch de gevatte personeu weer spoedig op vrije voeten gesteld. De rechter Hornuug, die het onderzoek leidde, gold voor een zeer bekwaam, scherpziuuig man. In eenige moeilijke gevallen had hij spoedig de bewijzeu voor de schuld der misdadigers aan het licht weten te brengen en ook nu had hij zijn taak der Kamer (evenals onder het bestaande stelsel), die gekozen zouden worden door de kiezer9 met meervoudig stemrecht voor de Kamer, op zijn minst 30 jaren cud 2e. 26 leden, naar evenredigheid van het bcvolkingscijfer, gekozen door de 9 pro- vinciale raden. De voorwaarden voor verkiesbaarheid zouden zijn voor de Senaatsleden, sub. lo. genoemd een mini mum leeftijd van 40 jaren (gelijk tlians) en het betalen van ten minste 1500 francs in de directe belastingen (terwijl tegenwoordig daarvoor vereischt wordt 1000 Ned. gulden of 2116 francs) en voor de Senaatsleden, sub. 2o. genoemd, alleen de minimum-leeftijd van 40 jaren. Deze voorstellen zijn aangenomen door de rechterzijde der commissie tegen de linkerzijde, en hebben derhalve niet de minste kaus om, z66 als zij daar liggeu, door de Kamer te worden aange nomen maar de vooruitstrevende liberalen zijn geueigd te stemmen vdor een voorstel om 26 leden aan den Senaat toe te voegen in ruil voor den 30-jarigen leeftijd. Eveueens zullen de doctrinair- liberalen onder de uiterste omstandigheden den verkiesbaarheids census van 1500 frcs. goedkeuren, in ruil voor de tegemoetkomingen in democratischen geest aan de vooruitstreveuden, ten aanzien van den leeftijd voor het kiesrecht en de voorwaarden van verkiesbaarheid van de bovenbedoelde 26 Senaatsleden. In het Engelsche Ligerhuis heeft de ouder- minister van kolonieu Buxton medegedeeld, dat de Fransche admiraal Limornous aan New-Found- land terugbetaling heeft gevraagd van ae onder protest betaalde invoerrecliten van levensmiddelen welke op een Engelsch schip uit Halifax war en ingevoerd voor de Fransche visschers, die aau het visschen waren op het deel van de kust, dat deu Franschen bij tractaat is toegestaan. Ook heeft hij teruggave gevraagd van de koopwareu, die wegens niet-betaling der invoerrechten in beslag waren genomen. De regeering van New-Foundland heeft het verzoek geweigerd de Fransche admiraal heeft toen een formeel protest ingedieud en is onmid- dellijk naar het Fransche eiland St. Pierre vertrokken. De Engelsche regeering heeft over deze zaak nog geen mededeeling ontvangen van de Fransche regeering. Bij de behandeling van het ontwerp betreffende den suiker-accijns in de afdeelingen der Tweede aanvaard in het voile vertrouwen op een spoedige afdoeuing. Doch dag aan dag werd hij zichtbaar ontevredener, want de getuigenverhooren leverden niets belangrijks op en de gebeime politie scheen in deze zaak tolaal niets te kunnen ontdekken. In de dagbladen werd voortdurend gesproken over den man met een lange grijze jas en een slappen hoed en daar de politie een belooning van twee duizend gulden had uitgeloofd voor dengene, die den moordenaar zou aanwijzen, meldden dagelijks verscheidene menschen zich aan, die den geheim- zmnigen man meenden gezien te hebben. Hunne opgaven waren zoo met elkaar in tegenspraak en grootendeels berusten zij zoo veel op de verbeeldiug, dat de waardeloosheid ervau bleek, voordat men eenig onderzoek daarnaar gedaan had. Op het laatste ontving de rechter zulke getuigen dan ook niet zeer malsch. Daar men reeds dadelijk het vermoeden had ver- worpen, dat de moord gepleegd was om diefslal te kunnen plegen, had de rechter met grooten ijver ouderzocht naar de betrekkingen, die mevrouw Sievekiug onderhield om langs dien weg tot eenig spoor van den moordenaar te geraken. Dit onder zoek was niet moeilijk geweest, want het leven der vermoorde dame bevatte voor hare bekenden geen geheimen. Het was echter niet gelukt iets te vinden, dat met haar plotseliugen dood in betrekkingkonstaan. Als echtgenoole van een man, wiens vermogen geschat werd op eenige millioenen, was Josephine Sieveking in stilte door velen benijdhet was daarom niets meer dan uatuurlijk, dat onder de lieden, bij wie men informeerde naar het karakter en de leveus- wijze der overledene, eeuigen waren, wier verkla- riugen niet al te gunstig uitvielen. Voornamelijk werd haar behaagzucht te laste gelegd. Ook stond vast, dat die oudeugd meermalen aanleiding had gege- Kamer werd de wenschelijkheid uitgesproken van een definitieve regeling van den suiker-accijns omdat de industrie noodzakelijkerwijze lijden moest onder de voortdurende onzekerheid. Velen wilden de voorloopige maatregelen voor een tijdperk van minstens zes jaar genomen zien, doch anderen gaven er, om bovengenoemde reden de voorkeur aan, dat de Regeering b. v. binnen twee jaar een afdoende definitieve regeling voor- stelde. De aandacht der Regeering werd voorts ge- vestigd op de minder goede verhouding, die ter zake van de cultuur van beetwortels hier te lande bestaat.in zoover de boeren meer en meer afhankelijk worden van de machtige vereeniging van beutwortel- suikerfabrikanlen. En gevraagd werd, of er geen middel zou zijn te vinden om een deel van de premien, die de fabrikanten genieteu, aan de landbouwers te ver- zekeren en om dezeu minder afhankelijk te maken van de willekeur hunner werkgevers. Maar van andere zijde werd betoogd, dat de premien der fabrikanten ook aan de landbouwers ten goede komen. Eukele leden voegden hiorbij, dat de heffiug van inkomende rechteu op granen het eenige middel zou zijn, om de boeren ouafbaukelijk te maken van de fabrikanten. Ook de toestand der rafhnaderijeu kwam ter sprake. Sommige leden meenden, dat aan de raffiuadeurs eene langere aftrek voor fabrieksverlies moest worden toegestaan, maar zij dan ook verplicht moesten worden te deelen iu den omslag, voor het geval de accijns minder dan 8£ millioen opbrengt. Bij vele leden bestoudeu bezwaren tegen de voorgestelde maatregelen om te waken tegen de out- trekking van accijns aan de schatkist. Tegen de zaak in beginsel had men geen bezwaar, maar de thans voorgestelde voorschriften achtte men onbillijk en te bezwarend voor de beetwortelsuikerfabrikanten, zoo omtrent het het bedrag der overponden als vooral wat betreft eene zoo plotselinge en belangrijke verhooging van den aanslag. Dezen wilde men over zes jaren verdeeld zien, tenzij (voigens enkele leden) de omslagvrije aauslag op 54 iu plaats van 44 millioen kilogram gesteld werd. De opening der jacht op waterwild, zijnde eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrie- ken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze proviucie, is door Gedeputeerde Staten bepaald op Maandag 24 Juli aanstaaude. ven tot heftige tooneelen tusschen de echtgenooten. Ofschoon deze inlichtiugeu wel geschikt waren om een lichte schaduw te werpen op Josephine's nagedachtenis, brachten zij het onderzoek naar den geheimzinnigen moord geen stap verder. Het vermoeden lag dus voor de hand dat mevrouw Sieveking in het nachtelijk duister het slachtolfer was geworden van een noodlottige vergissing. Zeker zou de rechter wel aan dit vermoeden vastgehouden hebben, maar er was iets, dat hem daarvau terug- hield. Er wa9 nog geen voldoende verklariug gevonden, waarom mevrouw Sieveking zoo laat in den avoud alleen of in gezelschap van een man, die haar echtgeuoot niet was, in het park was gegaan. Met geweld was zij er niet heengebracht, dat was zonneklaar. Het was dus te voorzien, dat de zaak in het duister zou blijven, zoolang men de oorzaak van haar onverklaarbaar bezoek aan het Prater niet wist. Doch niemand had daaromtrent eenig vermoeden. Mevrouw Sieveking had, toen zij uitging, aan niemand gezegd waar zij heen ging, en alle personen, die de rechter verhoord had, verklaarden, dat zij voor dit bevreem- dende feit stouden als voor een onoplosbaar raadsel. Ook Norman ging gebukt onder het vruchtelooze van alle gedane nasporingen. De met elken dag ernstiger wordende gelaatstrekken van zijn chef zouden in andere gevallen niet zoo'n diepen indruk op hem gemaakt hebben, daar hij zich bewust was, dat hij zijn plicht ten voile had vervuld, maar in dit bijzondere geval had hij aan zichzelven beloofd, dat de misdaad, aau Josephine gepleegd, moest geboet worden. Met elk uur nam bij hem de vrees toe, dat hij de schijubaar door het noodlot hem opgelegde taak niet zou kunnen vervullendit drukte zwaar op hem en stemde hem mismoedig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1