A1 g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Goed drinkwater in ruime hoeveelheid, No. 2939. Woensdag 12 Juli 1893. 33e Jaargang. BKKENDMAK1NG. BEKENDMAKING. lie lliirgcmeesler der genieenle Ter Neuzen Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. abonnement- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ilit blatl verscliijnt ninsilatr- en Vrijrtagavonil bij <Ien liitjjever I". J. t A IS K 8 X II E te Xer A enzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 13 .Villi 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 10 Juli 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Nadat bij een voorloopig onderzoek in de Apotheek alhier van het water uit den gegraven put in de drooge vest buiten de poort naar Axel al aaustonds zeer bevredigend resultaat was ver- kregen, is het water ter nadere onderzoeking opgezonden naar het bureau voor Scheikundige en Mikroskopische onderzoekingen te Uiddelbunr. Het dieDaangaande van den heer Dr. J. J. COLTVEE ontvangen bericht luidt „Het resultaat van het onderzoek is: Helder, nagenoeg kleurloos, reukeloos, Keukenzout gehalte 87,75 milligram per liter, Red uceerend vermogen 15,8 n u Kalkgehalte niet bepaald, het bleek echter vrij sterk kalkhoudend te zijn, welk kalkgehalte na eenigeu tijd zeer waarschijnlijk zal verminderen. Nitraten en Nitrieten en Ammoniak verbindingen, die op rottende dierlijke stoffen zouden wijzen, afwezig. Conclusie. Het water is vrij van onzuivere en schadelijke bestanddeelen en als drinkwater goed te keuren." Ter Neuzen, 11 Juli 1893. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van IIOEK maken bekend dat de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van drie leden van den gemeenteraad voor de vervulling der plaatsen van de heeren J. VAN FETJ3X.LETON Bewerkt door Amo. 6) De portier nam de zoo hoog geprezen sigaar weer uit den mond en bekeek die aaudachtig. #Och, kom, maak dat anderen wijs," zeide hij of heb je sorns in de sigarenkist van den eenen of anderen rijken heer gegrepen „Dat juist niet, maar als je zwijgen kan, wil ik je wel wat vertellen. Ken je dezen koker en hij haalde een lederen sigarenkoker te voorschijn, veel mooier dan men bij een smidsknecht zou zoeken. De portier bekeek het voorwerp vluchtig, schudde het hoofd en zei„Neen, ik ken het ding niet. Waar heb je dat gestolen P" „Ho, ho, geen beleedigingen asjeblief. Deze sigarenkoker is niet gestolen, wel eerlijk gevonden. Als ik hem niet had opgeraapt, dan zou een ander het gedaan hebben, die de lekkere sigaren misscbien niet zoo naar waarde wist te schatten. Maar ik dacht, dat je den koker wel zou herkennen, omdat ik hem gisteren hier in bet gebouw heb gevonden." ,Hier in het gebouw vroeg de ander met een wantrouwenden blik. #Hoe kwam jij daar „Ik moest iets herstellen aan de electrische geleiding en omdat er juist repetitie was, bleef ik met opzet een beetje treuzelen om zooveel mogelijk van het stuk te hooren. Ik vind //Mijn Leopold" altijd even mooi ffMijn Leopold Ja, van dat stuk hadden we gisteren repetitie, dat is zooEn heb je toeu dien jigareukoker gevonden VVIJCK, M. DE REGT en J. C. DE JONGE, die met September a. s. aan de beurt van aftreding zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 18 dezer, van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren, op het gemeentehuis. Hoek, 6 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLFERT, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. ir*olitielz Overzicht. De eerste lezing van het militaire voorstel is Zaterdag reeds ten einde gevoerd door Duitschlands nieuwen Rijksdag. De verschillende partijen hadden haar voorvechters in 't vuur van het debat ge- zoudeo en zoo kon men dan, nadat Von Caprivi nog eeus in 't kort in 't belang der wet had gepleit, van Bennigsen vernemen dat zijn partij (de nationaal- liberale) er vd6r was, van Preiss, dat zijn partij- genooten, de Elzassers, er tegen zijn, en 't zelfde, hoewel op andere gronden, van Richter en Boeckel respectievelijk vrijzinnig en anti-semietisch van hunne politieke geloofsbelijdenis. De Pool Jaza- zewski verklaarde zich met zijn partijgenooten vddr de wet en Rickert van de vrijzinnige ver- eeniging, eveneens. Allen voorspellingen in tegengestelden zin ten spijt, kan men nil rekenen op de aanneming der wet naar berekening met ongeveer 30 stemmen meerderheid. Met 222 tegen 135 stemmen heeft Ilalie's Kamer Zaterdag de bankwet aangenomen, nadat de kalmte in 't begin der zitting was verstoord door den afgevaardigde, tevens lid der enquete-comraissie, Bovio, die meende dat gecompromitteerde afge- vaardigden niet konden meesteramen en dus eerst het rapport der commissie gepubliceerd wenschte te zien. Het tumult was heftig, doch Giolitti slaagde er in de kalmte te herstellen en zoo kan dus de Senaat de bankwet in behandeling nemen. 't Wordt nu in Servie bittere ernst met de vervolgiug van het kabinet-Avakumovitschreeds hebben de leden ervan een aanschrijving gekregen om binnen vijf dagen vodr de commissie te verschijnen, bij gebreke waarvan zij bij verstek zullen worden gevonnist en de aanklacht luidt mobilisatie van het leger met het oog op de verkiezing onwettige sameDstelling der Skoupchtina en ongeoorloofde verlenging van de handeistractaten met Oosteniijk. In de Italiaansche kamer ontslond een hevig tumelt, toen Bovio verklaarde, dat hij zijne goed- keuriug niet kon hechten aan het door de kamer „Ja, en ik moest me sterk vergissen, als ik niet weet, wie den koker verloren heeft. Het was een tooneelspeler met een langen grijzen jas en een slappen hoed. Hoe hij heet weet ik natuurlijk niet, maar hij had zwart haar en een glad geschoren gezicht." De portier dacht een oogenblik na. „Dat is Victor Carey geweest, onze eerste amoureux. Dat is de eenige die zoo'n malle nieuwmod:sche jas met een koetsierskraag heeft en zwart haar dat komt uit. Ja, en van hem is het wel te verwachten, dat hij sigaren van een kwartje per stuk rookt. Ze vertellen hier nog wel andere dingen van hem." ,/Wat dan zooal p" vroeg de ander uieuwsgierig Hij heeft toch een zachtzinnig voorkomen." „Nu dat ben ik niet met je eens. Als hij je aankijkt, is het precies, of hij je met zijn oogen wil doorboren. Maar de dames houden daar wel vanje moest eens hooren, hoe ze van hem praten als ze mij voorbij gaan bij het einde van een voorstellir.g waarin hij heeft meegespeeld. Het is bijna, of hij een bovenaardsch wezeu is ik heb hooren vertellen, dat hij elken dag minnebrieven ontvangt, en ik geloof dat het waar is." De smidsknecht scheen veel belang te stellen in deze mededeelingen omtrent het leven van den heer Carey. Hij wilde daar volstrekt nog meer van weten en de portier, die gaarne den tijd met een gezellig praatje doorbracht, dischte hem verscheiden verhaaltjes op, zooals die menigmaal de ronde doen van tooneelspelers, die bij de dames in gunst staan. De namen, die de smidsknecht zoo gaarne ook had geweten, kwam hij r.iet te hooren, zoodat onze vriend na verloop van een uur eigenlijk uiets ontvangen rapport van het comite voor de bankwet. Hij verlangde, dat ieders verantwoordelijkheid nauw- keurig zou worden omschreven, onverschillig of het afgevaardigden, senatoren of ministers betreft. De opschudding werd z66 groot, dat de voorzitter zich genoopt zag den hoed op te zetten en de zitting te schorsen. Nadat zij hervat was, stelde Cavalotti eene motie van orde voor, betrekking hebbende op de aansprakelijkheid van parlements- leden, welke motie echter tot nadere beslissing werd verdaagd. Ten slotte werd het wetsontwerp betreffende de reorganisatie der circulatie-banken met groote meer derheid aangenomen. Het door Bovio bedoelde document was een brief van de commissie van enquete, waarin deze verklaarde, geen rapport te kunnen uitbrengen, alvorens te hebben kennis genomen van de stukken over het proces der Banco Romano, welke stukken de minister van justilie had geweigerd over te leggen, daar de instructie nog niet is gesloten. De rust en vrede zijn in de Fransche hoofdstad thans niet verder verstoord. Algemeen is men van oordeel, dat de opstootjes eindelijk tot de geschiedenis behooren. Intusschen zullen de buitengewone maatregelen nog eenige dagen door de prefectuur van politie worden voortgezet. Te Clermont-Ferrand zal een plechtige lijkdienst worden gehouden voor Nurger. Uit Parijs zijn reeds twee wagons met kransen gezonden. Sinds Dinsdag worden in het Hotel des Invalides geen bezoekers bij het graf van Napoleon I toe- gelaten. De wachter zegt, dat hiertoe bevel is gegeven, omdat men niet weet wat er gebeuren kan. De verslaggevers der Parijsche bladen hebben ge- durende het oproer een moeielijke taak gehad, die door het ruwe optreden der politie zelfs met leveusgevaar gepaard ging. In plaats dat hun kwaliteit van journalist hun als vrijgeleide gold, scheen het wel of de agenten daarin eene aanleiding vonden om hen nog ruwer te behandelen. Een reporter werd zelfs zoo hevig verwond door een sabelhouw, dat hij ir. het gasthuis moest opgenomen worden. De Association des journalistes parisiens heeft dan ook met rechtmatige verontwaardiging geprotesteerd tegen dit optreden der politie, en zal eene deputatie tot den minister van binnenlandsche zaken zenden, om hem te ver- zoeken voor de pers een carte de service beschikbaar te stellen, die zichtbaar kan worden gedragen. Daardoor hopen de vertegenwoordigers der pers voortaan gevrijwaard te zijn voor de sabelhouwen der politie. anders had vernomen dan dat Victor Carey te recht of ten onrecbte bij zijn collega's te boek stond als een echte Don Juan. De heerlijke sigaar was intusschen bijna opge- rookt, zoodat de smidsknecht na een duidelijke zinspeling van den portier, hem nog een twecde aanbood. „Dat is de laatste," zei hij, „en nu bemerk ik, dat ik met die sigaren heb omgesprongen, alsof ze mijn eigendom waren. Dat is de eerste maal in mijn leven, dat ik me een kleine oneer- lijkheid heb te verwijten, maar den koker behoud ik in geen geval. Als mijnheer Carey van avond in den schouwburg is, zal ik aan den uitgang op hem wachten en hem den koker teruggeven, wanneer hij dien als zijn eigendom herkent. Die paar sigaren moet hij maar beschouwen als een belooning voor den eerlijken vinder." De portier vond deze overdreven eerlijkheid wel een beetje belachelijk doch hij deed geen poging om den smidsgezel van zijn goed voornemen af te brengen. Integendeel, hij beloofde, dat hij bij het einde der voorstelling den smid den heer Carey zou aauwijzen, als hij hem niet herkende, wanneer deze toevallig zijn lange grijze jas niet aan had. De smidsknecht ging nu heen met de belofte van terug te zullen komen, tegen het einde der voor stelling. In het smalle straatje ter zijde van den schouwburg bleef de smid staan weinige oogenblikken kwam de rechercheur Norman uit een schuilhoek te voor schijn en liep op den smid toe. Wel, Stiegler heb je nieuws //Ja wel, mijnheer Ik heb een man in lange grijze jas en met een slappen hoed gevonden, maar of hij de man is, dien wij zoeken, weet ik niet." J. 1. Vrijdag te 1 uur werd de vergadering van de afdeeling „Zeeland" van het Nederl. Rund- veestamboek, in de groote zaal van het bad-hotel te Domburg gehouden, door den heer E. van den Bosch als waarnemend voorzitter geopend. Zij werd bijgewoond door een 200 tal personen zoo leden als belangstellenden, waaronder de burgemeester van Domburg. In zijn openingsrede bracht de heer v. a. Bosch warme hulde aan den afgetreden voorzitter, den heer Gerlach, en den afgetreden vice-voorzitter, den heer Riemens. Aan de Regeering werd erken- telijkheid betuigd voor den steun, dien zij den landbouw verleent, o. a. door het oprichten van proefstations en landbouwscholen. Ook wijdde hij een woord van ingenomenheid met de benoeming van den heer I. G. J. Kakebeeke (ter vergadering tegenwoordig) tot directeur en leeraar aan den Goeschen winter—cursus en sprak de hoop uit, dat de heer Kakebeeke niet alleen de leeraar, maar ook de vriend van den Zeeuwschen landbouwer worden zal. De vergadering stemde gaarne in met deze wooraen. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, werden eenige mededeelingen gedaan o. a. dat het ledental sedert het eind van 1892 geklommen is van 139 tot 186, en dat in het Stamboek een honderdtal dieren zijningeschreven. Uit de rekening bleek, dat zij aanwijst een batig saldo van f 36, wat veel mag genoemd worden, dewijl voor de keuringen f 172,70 moest worden uitgegeven. Yervolgens werd besloten om de be- paling in te trekken, dat vanwege de afdeeling van de inschrijvingskosten voor koeien f 2 wordt geresti- tueerd. Het rapport over de stierenkeuring, alsnu aan de orde, was zeer gunstig te noemen. Die keuringen hebben het burgerrecht verkregen en met bijzonderen lof werden vermeld die te Tholen, Kruiningen en Heinkenszand. Een voorstel om de keurings-rapporten voortaan te drukken en als brochure aan de leden uit te reiken, werd aangehouden. Medegedeeld werd, dat een verzoek is gericht tot de Prov. Staten om een crediet te erlangen ten behoeve der stierenkeuringen. Eeu voorstel tot het benoemde eener commissie tot het ontwerpen van een reglement voor de keuringen werd aangenomenterwijl tot leden dier commissie werden benoemd de leden vau het best uur en de heer Job Van der Have. In plaats van den heer Gerlach werd met bijna En nu verhaalde hij kort en bondig wat hij van den praatlustigen portier had vernomen. „Wij moeten in elk geval dien man zien," voegde hij er bij, „al is u niet van plan hem in hechtenis te nemen. De portier heeft beloofd, dat hij me bij het uitgaan van den schouwburg den man zou aanwijzen. Terwijl ik hem dan aanspreek en hem eenige oogenblikken aan de praat houd, kan u misschien in de nabijheid hem eens op- nemen. Norman keurde dien voorslag goed en toen de voorstelling was afgeloopen mengde hij zich onder de lieden, die hun betrekkingen of vrienden uit den schouwburg kwamen afhalen. Zijn geduld werd op een tamelijk harde proef gesteldde laatste bezoekers hadden reeds lang het gebouw verlaten en nog altijd had de vermomde politie- agent geen reden om het weer aangeknoopte ge- sprek met den portier af te breken. Het was intusschen begonnen te regenen en daardoor juist trok het zijn aandacht, dat aan de overzijde der straat eene vrouw even geduldig als hij heen en weer stapte. Over haar japon droeg zij een fraai kort manteltje, doch zij had geen parapluie om zich tegen den regen te beschutten. Norman kon haar gelaat niet goed zien, maar de omtrek van haar gedaante, haar houding en haar veerkrachtige gang verrieden hem, dat zij nog jong moest wezen. Niet om een bepaalde reden, doch alleen om aan een oubestemd verlangen te voldoen zou Norman zeker de straat zijn overgestoken om de wachtende vrouw beter in het oog te kunnen vatten, als een gewichtiger reden hem niet aan zijn plaats gebonden had. Zeer spoedig daarna moest hij zijn opmerkzaamheid van die jonge vrouw afwendeu, want op een wenk van TER \EIZE\SCIIE C01IRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1