Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2938. Zaterdag 8 Juli 1893. 33e Jaargang. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Handelsbericbten. TER NEEZEN, 7 Juli 1893. Te Hulst had dezer dagen de eerste zomer- vergadering plaats van de ten vorigen jare opgerichte administratieve vereeniging van burgemeesters, secre- tarissen en ontvangers in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij een 22tal ledeD tegenwoordig waren. Nadat de voorzitter, de heer Van Boven, met een kort woord de opgekomenen had verwelkomd, werd door hem, namens de vereeniging, het eere- lidraaatschap aangeboden aan den als gast tegen- woordigen heer H. G. Hartman, secretaris der gemeente Goes, die de voornaamste grondlegger van de vereeniging is en daaraan ook verder gewich- tige diensten heeft bewezen. Onder warme dankzegging en met de beste wenschen voor de toekomst der vereeniging werd het eere—lidmaatschap door den heer Hartman aan- geuomen. Na afdoening van eenige huishoudelijke aange- legenheden werd de vraagbus geopend en daarin een drietal vragen gevonden. De eerst aangetroffene was „zou het geene overweging verdienen dat ook deze vereeniging, in navolging van en in overeenstemming met de vereeniging in Zuid- en Noord-Beveland, pogingen aanwende om de secretanssen der gemeenten op te nemen onder de deelgerech- tigden in het rijkspensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren P" De heer Hartman leverde voor de toestemmende beantwoording dier vraag een warm en uitvoerig pleidooi in het belang dier gelijk hij de secre- tarissen noemde, ploegpaarden in gemengden dienst voor rijk, provincie en gemeente, toonde aan hoe die ambtenaren met werkzaamheden van rijkswege worden overladen, zonder daarvoor eenige vergoediug te erlangen of schadeloos te worden gesteld, en meende te weten dat de gezindheid der Regeering voor de bevordering van het in de vraag beoogde doel tegenwoordig niet ongunstig is. Deze regeling alleen op de secretarissen toepasselijk te maken werd, behalve om de opgenoemde reden, volgens hem en gezaghebbenden ook daardoor ge- rechtvaardigd, dat de ontvangers meer alleen voor de gemeenten werkzaam zijn, terwijl de periodieke aftreding van de burgemeesters een bezwaar is, den maatregel ook op hen toe te passen. Het denkbeeld om alleen de pensionee ring van secretarissen te bevorderen werd als te eenzijdig bestreden door de heeren Oggel en baron Collot d'Escury (Boschkapelle), die wezen op de verant- woordelijkheid der burgemeesters en op de omstan- digheid dat ook voor de secretarissen op hunnen ouden dag in vele gemeenten wordt zorg gedragen. De voorzitter sloot zich bij die bestrijding aan. Ofschoon hij ten hoogste waardeerde de verdiensten van de secretarissen en inzonderheid die van den ijverigen secretaris van Ter Neuzen, tevens secretaris der Vereeniging, moest hij toch opmerken dat in niet weinig gemeenten anderen dan de secretaris of anderen met hem werkezels zijn dat gewoonlijk de geldelijke verantwoordelijkheid van den ontvanger te ligt wordt geteld dat, letteude op de eischen des tijds, aan pensioneering van alle gemeente ambte naren moet worden gedacht, zooals dan ook reeds uit eigen beweging door niet weinig gemeente- besturen wordt gedaan dat volgens hem het streven behoorde te zijn, om te verplichten dit goede voorbeeld algemeen te doen voigen, met handhaving van de zoo deugdelijke grondslagen van onze be- roemde gemeeutewet, volgens welke de secretaris, wat en hoeveel ook zijn werk zijn moge, de hulp blijft van den raad, van burgemeester en wethouders en van den burgemeester. De voorzitter wil ten opzichte van de burge meesters alleen zeggen hij zou er liefst heele maal over zwijgen dat het volgens hem, niet goed is die titularissen altezeer van den secretaris afhankelijk te doen zijn en voor de vervulliug dier betrekking het bezit van eigen vermogen te veel tot vereischte te moeten stellen en dat behoort te worden zorg gedragen dat de burgemeesters ook zelven werken. Hij merkt daarbij o. in. op dat toen vroeger de kautonrechters eveneens aan perio dieke aftreding onderworpen waren, een hoogst nuttige en heilzame maatregel die volgens hem op veel meer ambtenaren moest worden toegepast, zij toch evenals thans, nu zij levenslang worden benoemd, aanspraak hadden op pensioen. Na langdurige besprekingen werd de zaak ter nadere beoordeeling naar eene volgende vergadering verdaagd, ook in afwachting van het resultaat der overwegingen in de zuster-vereeniging Zuid- en Noord-Beveland. De tweede vraag luiddeKis registratie van een proces-verbaal van aanbesteding door een gemeentebestuur aan te bevelenP" Waarschijnlijk met het oog op de registratie- wetten, die boemaus, wat zij evenwel niet behoorden te zijn, voor administratieve en comptabele ambte naren, was men aanvankelijk weifelend en onzeker in de beantwoording. De heer De Lozanne wees op een geval waarin aanzienlijke boete wegens niet registratie van zoo- danig proces-verbaal was toegepast. De voorzitter vroeg of dit niet was geweest v6or de jongste beslissing van den Hoogen Raad, waarbij die registratie niet verplichtend was geoordeeld, wat door den heer Yan Waesberghe-Janssens bevestigend werd beantwoord. De voorzitter merkte op dat de regeering thans de leer huldigt dat geene betaliDgen, het gevolg van aanbestedingen, kunnen worden verantwoord, teuzij het proces-verbaal gc- registreerd is, welke leer echter door anderen, o. a. door den grooten registratieman Sprenger van Eijk niet wordt gedeeld. Hij deed daarbij uitkomen hoe gewenscht het was, bij den ongunstigen finan- cieelen toestand der gemeenten, althans dergelijke uitgaven van de gemeenten niet te vorderen. Hierna kwam men vrij algemeen tot de conclusie dat tot het doen registreeren van dergelijke stukken eerst diende te worden overgegaan, wanneer zij in rechten moesten dienen. Het derde vraagbriefje luidde 1°. Moet in de geboorteakte worden ver- meld vuaarom de vader de aangifte zelf niet heeft gedaan P 2°. Hoe moet al. 2 van art. 25 van het burgerlijk wetboek worden uitgelegd P De steller dier vragen had aauleiding gevonden haar te doen wegens ontvangen opmerkingen van het Openbaar Ministerie, waarbij o. a. het eerste werd gevorderd, terwijl de wet het niet voorschreef, en deze met straf bedreigt den ambtenaar van den burgerlijken stand, die iets in de akte vermeld wat de wet niet noemt. Hierover had slechts een korte gedachtenwisseling plaats, waarna de beraadslaging daaromtreut werd verdaagd, omdat de tijd voor de deliberation te ver was verstreken. Niettemin had hierop nog eene vrij uitvoerige gedachtenwisseling plaats tusschen den heer Hartman en den voorzitter over het niet brengen van bedeelden op de kiezerslijsten. De voorzitter nam b. v. niet aan dat het de bedoeling van art. 80 derGrondwet kon zijn personen, die bij het opmaken van de kiezerslijsten zeer welgesteld zijn,desniettegenstaande toch van die lijsten af te laten, wanneer zij in het vorige jaar eeuigen onderstand hadden genoten en daartegen wel op die lijsten te brengen de bedeelden van het loopende jaar, maar die in het vorige jaar geen ondersteuning hadden genoten, welk gevoeleu door den beer Hartman, zich houdende aan den tekst van het artikel, sterk werd bestreden, die even wel toezeide dit punt tot een onderwerp van behandeling in het tijdschrift voor administratief- recht te zullen maken. De eetlust begon de vraaglust te vervangen en na korte pauze vereenigde men zich aan een vrienschappelijken maaltijd, waarbij het aan warme woorden en heildronken niet ontbrak, terwijl de eerste door den voorzitter aan onze Koninginnen gewijdde heildronk, op verlangen van de vergadering, aan HH. MM. per draad werd overgebracht, waarop eene dankzegging werd ontvangen. De volgende vergadering zal worden gehouden te Axel. St. Jansteen. Yan 1 Januari tot 30 Juni, de eerste helft van dit jaar, zijn op het telephoonkautoor alhier 180 telegrammen behandeld, waarvan 83 ontvangen en 97 verzonden. de wetenschap dat K. 0. een broer heeft, die voor ;e jaren naar de Oost vertrok en waarvan men dien tijd niets meer vernam. Hij besluit Een bende zigeuners zou Woensdagmorgen van uit Den Haag over de grenzen worden gebracht, onder geleide van 2 rijksveldwachters. Bij Overschie kroop de heele familie in den wagen, nadat het paard even had uitgerust, en voort ging het, in gestrekten draf, naar Rotterdam door Kralingen, maar waarheen, dat wist niemand. De twee veld- wachtcrs waren de bende wel achterna gedraafc maar hadden den vermoeienden wedstrijd al spoedig opgegeven. Dinsdagmorgen te 5 u. 20 m., vertrok per stoomtram van Breda naar Geertruidenberg, om verder over een afstand van eenige uren naar het Keizersveer te marcheeren, een detachement van het regiment infanterie, sterk 200 onderofficieren en minderen, onder bevel van den kapitein Timmer- man, ten einde aan genoemd veer proeven te nemen in het overzetten van troepen over de rivier. Die tocht is slecht afgeloopen, daar in't gehee p. m. 80 manschappen op de gewone wijze konden terugkeeren en de rest, door de hitte en vermoeienis overmand, in ziekenwagens en gerequireerde trams naar Breda moesten teruggevoerd worden. Een zeer brutale oplichterij zeker niet eene van de alledaagsche soort, had dezer dagen te Zaandam plaats. J. Z. komt op zekeien dag tot na voor dien broer door te gaan. Aan de woning gekomen van K. O., valt hij dien onder de hevigste vertoouingen van vreugde om den hals, welke blijdschap ook weldra zijn uitwerking doet gevoelen op het hart van K. O. Eeestelijk wordt de verloren gewaande broeder onthaald, terwijl hij van zijn avonturen vertelt en als hij om eenig reisgeld vraagt om zijn Militaire Willemsorde in ontvangst te gaan nemen, die hij zegt verdiend te hebben, wordt hem dit terstoud gegeven. Ook schoon linnengoed verstrekt men aem om knap voor den dag te komen, waarna hij vertrekt met de belofte des avonds weer te keeren. Hij komt niet, ook niet 2, 3, 4 dagen daarna, zoodat men de waarheid zijner verhalen in twijfel trekt en de politie hiervan in kennis stelt. Toen hij acht dagen daarna terugkeerde, werd hij in lechtenis genomen en geboeid naar Haarlem gevoerd. letzelfde tooneel had hij afgespeeld bij de zuster van K. O. De landbouwerszoon E. Warringa, te Ees, die voor eenigen tijd verkeering had gehad met Rika Wenning, 23 jaar oud, heeft dit meisje door wee revolverschoten in hare woning gedood. Wetende dat Rika's broeders op het land waren om gras te maaien en dat haar vader van huis was vertrokken om een voer turf te halen, is hij naar huis gegaan om haar alleen te ontmoeten. Mis- schien heeft hij haar hier verzocht om de liefdes- jetrekking die door het meisje op verzoek des vaders afgebroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelukt zijn Rika daartoe over te halen. Een zilveren halsslotje, vroeger door Warringa aan Rika gegeven, werd op de tafel gqvouden, dat zij zooals men denkt aan hem zal hebben willen teruggeven. Voorts moet er eene worsteling hebben plaats gehad hetwelk men meent te mogen afleiden uit rrabben op des meisjes bloote armeu. Toen moet hij de twee schoten op haar gelost hebben, waarvan een haar achter het oor en een in den schouder trof. Rika is toen naar buiten gevlucht en wilde eene achterdeur aan den zuidkant der woning weer binnentreden. Hier is zij bezweken. Een der buurvrouwen heeft op hetzelfde oogenblik Warringa uit den bander ten noorden van het huis zieu komen. Bij het gewonde meisje komende, zag zij nog eenige teekenen van leven. Spoedig trad de dood inhevige bloedstorting had niet plaats. Het lijk is te Berger geschouwd. De justitie en de heer Bakker, arts, uit Assen, waren omstreeks 8 uur aldaar ter plaatse aanwezig waar de laatste met Dr. Eledderus, uit Borger, de lijkschouwing heeft gedaan. Op hetzelfde oogenblik kwamen de marechaussees Gerloffs en Kemper met den vermoedelijken dader die gevlucht en in de zoogenaamde Heerenkamp, een dennenbosch bij Schoonoord, in eene greppel gevonden was. Hij had nog eene revolver en eenige boterhammen bij zich. Hij is eerst bij het lijk gebracht waar hij zoo men verneemt heeft ontkend. Later is hij naar het cachot der marechaussee en vervolgens naar Assen vervoerd Brigham Young, een der overleden Mormonen- chefs, schreef in een Amerikaansch blad eens eenige jeremiaden over de vrouwencompagnie der Mormonen waaraan ik het volgende ontleen. „De hand des Heeren rust zwaar op onsonze vrouwen worden weerspanning. Dat monster, de mode, is uit het Westen tot ons gedrongen en brengt hare hoofden op hoi en doet haar vergeten dat de man het hoofd der vrouw moet wezen. Martha, mijn 38,te vrouw, begeert een crinoline van mij ik beloofde ze haar, want anders krijgt zij 'top haar zenuwen. Nu zullen zich natuurlijk de anaere 37 ook aanmelden. Waar zal de ruimte in mijn huis van daan komen als daar de vrouwen in wijduitgezette crinolines heenscharrelen Oulangs beleelfde ik een fraai tooneel. Ik had Hann, mijn 29ste vrouw, een rosehoed gekocht, die ze mij in een zwak oogenblikRad afgetroggeld met de belofte. dat zij er de anderen niets van zou vertellen Maar jawel, ze zette het ding toch op en binnen een uur kwamen de andere 37 dames mij ook om zoo'n prul dwingen. Ik vatte moed en weigerde, O wee, mij arme Dadelijk vielen er eenigen in onmacht, anderen kregen lach-, sommige huilbuien kortom ik moest eindigen met een algemeeuen hoeden-aankoop te beloven, als ik te langen leste daar niet als eenig levende tusschen al die lijken wilde staan. De revolutionaire gemeenteraad van St. Denis doet, door een merkwaardige zitting, weer op bijzondere wijze van zich spreken. Nadat in de jongste zitting het tractemeut van den maire, burger Walter, met 1000 fr. was ver- hoogd en gebracht op 6000 fr., en 3000 fr. was toegestaan als supplement aan de adjuncten voor verplaatsiugkosten euz., die nu ook 6000 fr. ge- nieten, diende burger Eoulard, adjunct van den maire, eeu voorstel in om door den raad in de stad te doen aanplakken een kennisgeving, waarbij de burgers worden uitgenoodigd revolvers aan te schaffen om „krachtig, overal en altijd, weerstand te kunnen bieden aan de gewelddaden der politie." De raad was in de wolken over dit voorstel, dat met vuur werd verdedigd door burger Pillot. Het den burgemeester echter toch te kras, die was weigerde het in stemming te brengen en onder geschreeuw en levendig protest der raadsleden de zitting schorste. Yan 16 tot en met 30 Juni. ZEET1JDINGEN. Yan 4 tot en met 6 Juli. Van 4 tot en met 6 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 39 biunenvaartuigen op— en 37 afgeschut; door de Westsl. 2 op- en 2 afgeschut. Dordrecht, 6 Juli. KOER8 VAX IIET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,85 a f 47,90 Engelsch per 12,08 12,09 Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. raanw. Huwelijks-aangiften. 9 Juni. Eduardus Petrus Staal, oud 32 j., jm. en Amelie Bonn, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juni. Jacobus de Rooij, oud 25 j., jm. en Anna Catharina Bernard, oud 24 j., jd. Hen- ricus Josephus Dierinckx (van Doel Belgie), oud 37 j., jm. en Maria Louisa Boogaart, oud30j.,jd. 27 Juni. Eduardus Petrus Staal, oud 32 j., jm. en Amelie Borm, oud 26 j., jd. Geboorten. 2 Juni. Alphonsus Josephus, z. van Petrus Angustinus van Kerkhoven en van Seraphina Baart. 4 Juni. Gustaaf Anthonius, z. van Amandus Poppe en van Maria Lossie. 8 Juni. Franciscus, z. van Petrus Durinck en van Rosina Dorothea Herman. 11 Juni. Martha Emma Coleta, d. van Gijsbrecht Yerstraaten en van Johanna Maria Peijne. 23 Juni. Aloisius, z. van Cornelus de Mulder en van Paulina de Smidt. Overlijden. 15 Juni. Joannes Martens, oud 49 j., echtg. van Helena van de Yelde. St. Jansteen. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Juni. Ce- rillus Josephus Vael, oud 21 j., jm. en Eugenia van Duijse, oud 27 j., jd. Geboorten. 18 Juni. Alouisius Josephus en Carolus Ludo- vieus, zonen van Carolus Ludovicus Adam en van Anthonia de Nijs. 23 Juni. Petrus Alouisius, z. van Augustinus Annaert en van Isabella Theresia Buijs. Emma Isabella, d. van Aloijsius Willekens en van Melanie de Block. Overlijden. 19 Juni. Johannes van Daele (overleden te Vlissingen), oud 22 j., z. van Charles Louis en van Louisa Rosalia Maas. 21 Juni. Prudentia d'Hooghe, oud 21 m., d. van Frederik en van Philippina Rombaut. Westdorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Juni. Leo van Hecke (van Assenede), oud 29 j., jm. en Philomena van Pienbroek, oud 24 j., jd. 27 Juni. Petrus Jacobus Kaas, oud 23 j., jm. en Maria Vervaeck, oud 26 j., jd. Geboorten. 27 Juni. Malvina Maria, d. van Cyrillus Josephus van Waes en Maria Theresia van Acker. Overlijden. 19 Juni. Celina Coleta Augusta Goethals, oud 4 j., d. van Henri en van Ema Oscarina de Vleesehouwer. Datum.1 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Voor Ter Neuzen s 4 Deens. s.s. Goteborg 1637 Windau 5 Duits. s.s. Sirius 1806 Bilbao Eng. s.s. Antiquary 2915 Leith 6 idem River Derwent 2272 Londen idem Elfride 1403 idem V>m Ter Weuzen 5 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen Belg. s.s. Elzine 1853 Middlesbro idem Londres 2367 Londen 6 Eng. s.s. Ibis 3024 Antwerpen idem Camel 1007 Boston idem Kilsyth 5941 Blyth Deens. s.s. Goteborg 1637 Middlesbro Voor (»eat t 4 Deens. sch. Casper 389 Wyborg 5 Deens. s.s. Alice 2761 Riga Belg. s.s. Riga 3361 idem Deens. s.s. Hermia 2963 idem Duits. s.s. Holnis 2378 idem 6 Eng. s.s. Glendale 3100 Kotka idem Spindrift 2003 Londen Deens. s.s. Dana 2897 Gefle idem Ansgar 3863 Riga Van Gent t 4 Duits. s.s. Hans 2910 Burneiland Fra. sch. St. Louise 275 Redon Eng. sch. Rob the Ranter 438 Dublin Duits. s.s. Magnus 4717 New-Castle 5 Eng. s.s. Rosa 1294 Goole idem Sea Belle 2152 Londen Deens. s.s. Heinrich 2625 New-Castle Eng. s.s. Ouse 1929 Goole Van Selzaetei 5 Eng. s.s. Jessie Emelie 243 j Londen Lading. idem idem idem laeadam edig idem hout idem idem idem idem idem stukg. hout idem ledig phosph. idem ledig stukg. idem ledig stukg. ledig Bij matigen aanvoer bleven prijzen van Granen ongeveer onveranderd. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 5,50 a f 6, nieuwe 7,00 a 7,30. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 5,50 a 6.00. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter /3,70 a 4,20. Overmaasche 3,00 a 3,50. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 3,70 a 4,20. Haver dunne /4.50 a f 5,00. Paardeboonen f 5,50 a f 6,Duiveboonen f 6,70 a f 7,20. Witteboonen 5,00 a 7,00. Bruineboonen 7,00 a 8,50. Erwten 7,50 a 8,20. Voeder 6,00 a /7,00. Koolzaad 9,50 a 9,80. Lijnzaad zaai a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5