Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2938. Zaterdag 8 Juli 1893. BEKENDMAKING. 33e Jaargang. figxjilleton. Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Pranco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer/" 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders HOEK maken bekend dat de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van drie leden van den gemeenteraad voor de vervulling der plaatsen van de heeren J. VAJN WIJCK, M. DE REGT en J. C. DE JONGE, die met September a. s. aan de beurt van aftreding zijn, zal plaats hebben op Diusdag 18 dezer, van 's morgens 9 tot 's uamiddags 5 uren, op het gemeentehuis. Hoek, 6 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLFERT, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. In de witte zaal van het koninklijk paleis te Berliju heeft eergistereu de plechtige sluiting van den Pruisiscben Landdag plaats geh,id, waarbij door den koning de gebruikelijke troonrede werd voor- gelezen. De belangrijkste verklaring daann is zeker wel deze, dat de financieele toestand aan het eind van het vorige jaar gunstiger bleek te zijn dan men had verwacbt. Wilhelm eindigde met de hoop uit te spreken, dat de geest van vaderlaudsliefde behouden en de vrede bewaard zal blijven. De Duitsche Rijksdag heeft met groote meerder- heid Von Levetszow, van de conservatieven, tot president gekozen, Buhl, van het centrum, tot eerste en Biirkliu, van de uationaalliberalen, lot tweeden onder-voorzitter. Heden wordt het leger ontwerp ingediend. Te Parijs hebben de heeren studenten en auderen Vrijdagavond tot diep in den nacht gemanifesteerd over een vonnis, uitgesproken over eenige meisjes die op een besloten artisteubal zich hadden laten leenen tot al te artistieke vertooniugeu. Hoewel dat vonnis slechts voorwaardelijk was, meenden de jongelingen toch op een zeer rumoerige wijze te moeten protesteeren. De politie moest herhaaldelijk tusschenbeide komen, en Taakte op verschillende punten der stad met de betoogers handgemeen. Een handelsbediende, die bij zulk eeue botsing tusschen politie en manifestanten voorbijging, werd doodelijk gewond. Reeds den volgenden dag gaf hij Bewerkt door Amo. 5) ffDat is werkelijk een belangrijke getuigenis Maar, mijn waarde Norman, ik zou u toch aanraden met die vingerwijzing voorzichtig te zijn. Het is verbazend, wat de menschen in zulke gevallen hooren en zien om zich een schiju van gewicht te geven of wel om een belooning te krijgen. Die man met zijn groote jas en slappen hoed, ondersteld dat hij werkelijk bestaat, kan evengoed een onschuldig voorbijgauger als de moordenaar van mevrouw Sieveking geweest zijn." „Dat hij bestaat is voor mij buiten twijfel en aan zijn onschuld kan ik nauwelijks gelooven, nadat een tweede getuige hem niet alleeu gezien heeft, maar ook een revolver in zijn hand bemerkte." ffOh, dat is van meer beteekenisLaat eens hooren I" Norman sloeg een andere bladzijde van zijn boekje op en zeide ,/Een half uur na het vertrek van den brillenslijper kwam de koopvrouw Fredrika Lehmann op mijn bureau en verhaalde, dat zij gisteren avond omstreeks tien uur, in de groote laan van het Prater, niet ver van het Piirst theater, in bijna volslageu duisternis, tegen het lijf werd geloopen door een man, die plotseling tusschen de booineu uit kwam en in groote haast naar de stad liep. In haar ontsteltenis heeft zij ook bijna niets van zijn gelaat kunnen zien, maar overigens beschrijft zij zijn uiterlijk voorkomen precies zoo als de brillenslijper, den geest. Nu was het lieve loventje gaande. AVeg met Loze, den prefect, weg met den moordenaar klonk het des avonds weder voor de prefectuur van politie maar hierbij bleef het dien avond. Men vreest, dat ook de begrafenis van den getroffene aanleiding zal geven tot oproerige bewegingen. Het comite voor de begrafenis heeft verklaard niet voor de orde te kunnen instaan als de prefect Loze niet ontslagen wordt. De studenten hebben Maandag volhard in de allertreurigste houding, die ze aangenomen hebben agenten zijn geslagen, ruiten ingeworpeu, kiosken verbrand, het ontslag van Dupuy, den minister- president en van den prefect van politie, Loze is geeischt. Het is bijna overbodig te zeggen, dat een groot aantal lieden, die geen studenten zijn, maar die even veel smaak hebben in wanordelijk- heden en opstootjes, zich bij de bende voegden. Barricades zijn zelfs opgeworpen, en een kerel werd bij de verdediging daarvan het hoofd door een sabelliouw gespleteu. De republikeinsche garde heeft de manifestanten moetei: uiteen jageu, waarbij een vreeselijk gedrang outstoud. Een escadron cavalerie heeft eveneens, in vollen galop, een charge uitgevoerd. De Parijsche bevolking is verontwaardigd over de schandalen, door de studenten veroorzaakt. De Association des Etudiaots protesteert ten krachtigste tegen de handelwijze van een klein deel hunner. Het geheele Quartier-Latin is als het ware in staat van beleg. Patrouilles te paard rijden rond de grond is op sommige plaatsen bezaaid met over- blijfselen van allerlei aard. Er staat geen kiosk meer overeind. Alle winkels zijn gesloten. De ge heele wijk ziet er allertreurigst uit. In den bin- nenhof van de prefectuur van politie heeft men in een hoek een groot aantal projectielen, stukken balken, wandelstokken, stukken ijzer ecz. opgehoopt. Het is de eerste maal, dat sedert de commune, de manifestanten zich op de prefectuur van politie geworpen hebben. De ministerraad is eergisterenavond bijeen ge weest, onder voorzitterschap van den premier Dupuy. Er is beraadslaagd over de maatregelen, die de toestand vereischt. Er is besloten het garnizoen van Parijs te versterken en men heeft naar Ver sailles, Compiegne en Melun getelegrafeerd om cavalerie. Het lijk van Nuger is uit het Hopital de la Charite vervoerd. Tegen middernacht was de rust hersteld, doch toen hebben manifestaties plaats gehad op den rechteroever der Seine. In de straat St. Denis van wiens getuigenis zij geen kennis droeg. Die groote grijze jas en dien slappen hoed heeft zij goed onthouden. Over de kleur van zijn haar en of hij een baard of geen baard had, wist zij niet met zooveel zekerheid inlichtiug te geven als de brillenslijper maar wat zij als haar vermoeden uitsprak, kwam toch tamelijk wel over een met wat de brillenslijper verklaard had. Intusschen stelde ik dadelijk veel belang in haar bewering, dat die man een lang glinsterend voorwerp in de hand had, dat zij op het eerste gezicht voor een pistool hield. Gisteren avond heeft zij reeds met haar buurvrouwen over haar onzachte ontmoeting gepraat en toen dezen morgen de moord bekend werd, hebben die menschen haar aangespoord om die vreemde ontmoeting aan de politie bekend te maken." vKomaan, dat is nog wel geen tastbaar bewijs, maar toch een vingerwijzing, die wij niet gering mogen achten. Ik zal deze verklaringen zonder verwijl naar den rechter zenden. Maar ik bemerk, dat ge nog meer op het hart hebt. Heeft uw bezoek ten huize der vermoorde dame nog iets opgeleverd ,/Ik moest mij beperken tot het ondervragen der dienstboden en huisgenooten, want mijnheer Sie veking weigerde mij alle inlichtingen en de zuster van zijn vrouw was vandaag ziek door de hevige aandoeningzij kon niet in verhoor genomen worden. Alles wat ik vernam isdat mevrouw Sieveking niet gewoon was 's avonds alleen uit te gaan en dat zij gisteren den geheelen dag droevig gestemd en zeer in spanning was. Het kamer- meisje beweert, dat zij haar meesteres heeft zien schreien, korten tijd voor zij het huis verliet en de vrouw vaD den concierge bemerkte dat mevrouw heeft men weer een kiosk, waar dagbladen verkocht werden, omvergehaald en verbrand. Bij de charges, die uitgevoerd werden, zijn verscheidene personeu gewond. Om 2 uur des uachts wilde een bende een baricade opwerpen en vervolgens in brand steken. De agenten voerdeu een charge uit met den stok en de pompiers bluschten het vuur. Het verkeer is in al de straten op den linker- oever zeer moeielijk. De agenten patrouilleeren en jagen alle benden, die ze ontmoeten, uiteen. Volgens de Figaro zijn gedurende de manifestaties revolverschoten gelost uit een venster. Dadelijk is een onderzoek ingesteld in het huis en vier individuen, een Belg en drie Italiauen, zijn gearresteerd en naar het depot gebracht. Bij herstemming is te Beverwijk tot lid van de Tweede Kamer gekozen Mr. Th. Borret (r.-k.) met 1359 stemmen. Op den heer Van Loenen Martinet waren 1277 stemmen uitgebracht. Er waren 2675 stembriefjes ingekomen, waarvan 40 van onwaarde. De beide candidaten, die in herstemming kwamen, waren voorstanders van „fiuale kiesrechtuitbreidiug." De heer Borret had in de vorige Tweede Kamer zitting voor het district Oosterhoutbij de alge- meeue verkiezingen in 1891 werd hij niet herkozen als voorstander van de legerwet-Bergansius. In de vergaderiug der Provincial Staten van Zeeland werd Dinsdag o. a. behandeld Een voorstel van Ged. Staten om tot nader onderzoek in hunne handen te stellen een adres van den Raad van Biervliet om een renteloos voor- schot van f 24600 voor wegsverbetering. Dit gaf volgens 't verslag in de G. Ct. den heer De Bats aanleiding tot de opmerking, dat deze verbetering voor Biervliet eene levensbehoefte isdat het domein met de bestrating van een gedeelte weg op de beslissing der Staten wacht en dat daarom afdoening noodzakelijk is. De heer Hennequin sluit zich hierbij aan. De tegenwoordige Minister van Financien is bereid tot medewerking en de polderbesturen ookmaar lang overdenken zou kunnen leiden tot intrekking van toegezegden steun. Spr. vraagt, waarom men dan toch nog wachten moet De heer Heijse zegt, dat dit voor den heer Hennequin ,/le secret de polichinel" is. De aan- vraag is ingekomen 29 April. Als alles in orde was geweest, zou de zaak wel klaar gekomen zijn. zeer schuw en bedrukt uitzag, toen zij de deur voor haar opendc." „Zoo? En hebt ge niets vernomen omtrent de oorzaak van die droevige stemming Met blijkbaren tegenzin antwoordde Norman na eenig dralen ffEen der dienstmeisjes heeft gisteren morgen een hevigen twist gehoord in de slaapkamer der echtgenooteu mijnheer Sieveking moet daarbij zeer heftig geweest zijn, maar behalve eenige on- samenhangende woordeu heeft het meisje in de aangrenzende kamer niets van het gesprokene kunnen verstaan." De commissaris streek zich langs het voorhoofd en na een poosje nadenkens vroeg hij met gedempte stem//Een heeft de heer Sieveking u alle in lichtingen geweigerd P Welke indruk geeft die weigering op u gemaakt Als hij 's morgens een hevigen twist met zijn vrouw had, waardoor zij den geheelen dag droevig gestemd was, dau dringt zich onwillekeurig de vraag op, of Sieveking misschien zelf de moordenaar van zijn vrouw kan zijn." z/Die vraag heb ik mijzelven ook voorgelegd, maar op grond van mijne informatien meen ik, dat het autwoord hierop ontkennend moet zijn. Een enkel uur uitgezonderd, weet ik van den ge heelen dag nauwkeurig, waar mijnheer Sieveking zich heeft opgehouden ik twijfel er niet aan of hij was op het oogenblik van den moord bijna een uur gaaus verwijderd van de plek, waar zijn vrouw werd gedood." //Was dat huwelijk over het geheel genomen gelukkig of niet Misschien weet ge daar wel iets van uit eigen ervaring z/Vdor haar huwelijk heb ik mevrouw Sieveking Maareen stukje van den te verharden weg lag in Belgiedat wisten de heeren zelf niet. 't Onderzoek was zoo uitstekeud geleid, dat ze de grens niet eens kenden. De heer Hennequin merkt op, dat de heer Heijse zijn terechtwijzingen steeds kleedt in voor de ver gaderiug aangenamen vorm. Is zijn oordeel voorbarig geweest, dan trekt hij dit later terug en maakt een soort van excuus. Het secret de polichinel" was spr. niet bekend. En als meD waarlijk gewild had, zou de zaak wel rijp voor behandeling geweest zijn. De tijd is lang genoeg geweest om bezwaren uit den weg te ruimen. En als de heer Heijse niet uit de hoogte van Ged. Staten en met den spot, die in zijuen mond zoo wel past, de zaak behandelt, zal hij moeten erkennen, dat deze nog wel vbor de in de volgende week te houden ver- gadering in orde kan worden gebracht. De heer Heijse antwoordt dat, als de waarheid scherp is, hij scherp is geweest. 't Kliukt heel eenvoudigals Ged. Staten gewild hadden, kon de zaak afgedaan zijn. Maar dat stukje weg op Belgisch terrein levert groote bezwaren op. Ged. Staten hebben trouwens bewijs geleverd, dat zij de zaak niet tegenwerkenwant ofschoon niet aan alle voorwaarden, voor dergelijke verzoeken gesteld, was voldaan, hebben zij toch de aanvraag niet teruggezouden. Nadat nog de heeren Hammacher, Hennequin en Buteux het woord gevoerd hadden, werd het voorstel van Ged. Staten, om de zaak aan te houden, aangenomen met 30 tegen 10 stemmen, die der heeren Moerdijk,Van Waesberghe-Janssens, M. Bolle, Thomaes, J. A. Bolle, Hennequin, De Bats, Snijders, Hammacher en De Smidt. Voorstellen van Ged. Staten om tot nader onder zoek in hunne handen te stellen verzoeken van den raad te Yerseke om subsidie en renteloos voorschot voor keibestrating van den weg Yerseke— station Kruiningen, en van het bestuur der afdeeling #Zeeland" van de vereeniging //het Nederlandsch Rundveestamboek" om een jaarlijksch crediet van f 1100 gedurende drie jaren, worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedt met een voorstel van Ged. Staten om opuieuw diligent verklaard te worden ten aanzien van de ingediende adressen tot het bouwen van een steiger te Ellewoutsdijk en aan de Zuidnol te Borssele. Alvorens had de heer Heijse op eene vraag van den heer Pompe geantwoord dat er een oogenblik geweest is, waarin Ged. Staten dachten dat er niets van komen zou ten- gevolge van onwil der naast belanghebbenden, die wel gekend, later niet. Wat ik uit de praatjes der dienstbodeu vernam, geeft mij geen recht om daarop een stellig antwoord te geven. Het zal den rechter van instructie wellicht gemakkelijker vallen door ernstig onderzoek op dit punt licht te ver- spreiden." wDit is dus alles? En in welke richtingdenkt ge uw onderzoek voort te zetten i/Ik wil mij eerst overtuigen, of onder de tooneel- spelers van den schouwburg iemand is, die gewoonlijk een lange grijze jas en een slappen hoed draagt. Ik moet zelf erkennendat het een wonder zou zijn, als ik langs dien weg den moordenaar ontdekte. Maar dit denkbeeld wil mij niet loslateu, ik moet mij op de eene of andere manier daar van bevrijden." ,/Dat begrijp ik en ik wil u daarin volstrekt niet hinderen, ofschoon ik eerlijk moet bekenuen, dat ik er geen goede verwachtingen van heb. Is aan de ondergeschikte beamblen reeds medegedeeld, hoe de vermoedelijke dader gekleed was?" z/Welzeker, mijnheerIk heb er ook voor gezorgd, dat de dagbladen een korte mede- deeling ontviugen. Misschien geeft dit aanlei ding, dat nog andere getuigen komen opdagen, die den man in zijn lange grijze jas tijdens zijn vlucht gezien en hem wat scherper in het oog gevat hebben." Het gesprek scheen afgeloopen, maar toen Norman wilde heengaan, hield de commissaris hem nog even terug. z/Ik ben u eigenlijk nog een kleine genoegdoening schuldig," zeide hij vrieudelijk, want als ik gisteren avond geweten had, dat tusschen u en den heer Sieveking reeds lang een inuige vijandschap bestaat,. TEB IE1IZENSCHE COMMIT Uit III ml verscliijnt DinNdag- en Vrijilnffnvnntt bij den uitaever IB. J* 1AM U E S A M D E te Ter Meuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1