Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Via an der en. No. 2936. Zaterdag 1 Juli 1893. 33e Jaargang. Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. 6,20 6,40 4,50 5,10 ISij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Jr*olitieli Overzicht. De Parijsche afgevaardigde Camille Dreyfus heeft in de Kamer een wetsvoorstel ingediend tot afkon- diging eener amuestie voor alien, die wegens staats- misdaden en gepleegde feiten tijdens werkstakmgen waren veroordeeld. De minister-president Dupuy bestreed 't voorstel krachtig, maar deed de toe- zegging, dat ter gelegenheid van het 14de Juli-feest het recht van gratie in ruime mate zou worden toegepast. Het geheele voorstel beoogt enkel om Rochefort weer binnen te halen, was de meening van den afgevaardigde Lavy. De Boulangistische uiterste linkerzijde hief daarop een ,/leve Rochefort" aan. De Kamer weigerde met 337 tegen 117 stemmen over te gaan tot in-behandeling-neming van het voorstel. De „gestolen documenteu", die den boulangist Millevoye zulk een leelijke kool stoofden, maken thans een punt van rechterlijk ouderzoek uit. De directeur van de Cocarde, de heer Ducret, en zijn compaguon in kwade zaken, de heer Northon, beviuden zich beiden in hechtenis. Norlhon heeft den rechter van instructie verklaard, de documenteu voor 10000 fr. te hebben vervaar- digd op aanwijzing van Ducret, die dit bij kris en kras liegen heet. Zoo die stukken met echt ziju, wat hij echter nog niet gelooft, dan heeft men hem een verfoeilijke valstrik gespaunen, zegt de directeur. De Engelsche ambassade heeft aan de dagbladen een nota doen toezenden, verklareude dat Northon nooit in haren dienst is geweest. Wei had hij om eene plaats als vertaler gevraagd en deze aanvrage was door een Fransch afgevaardigde ondersteund met de verklaring, dat de adressant te Marseille sedert 20 jaren met eere bekend was. Ook de burgemeester dier stad had hem een certificaat van goed zedelijk gedrag afgegeven. Hierop had de ambassade het verzoek naar het ministerie van buitenlandsche zaken te Louden gezondenhet resultaat was nog niet bekend. In de bureaux der Cocarde en in de woning van Ducret heelt eene huiszoeking plaats gehad. Brieven van wijlen Boulanger en eeu boekje met aau- teekeningen over de beruchte Wilson-geschiedenis zijn in beslag genomeu. Men verdiept zich nog in sjissingen over deD naam van den Franscheu afgevaardigde van hooge positie, die zich zoo voor den documenten-fabrikant interesseerde. De Minister Develle heeft in de couloirs van de Kamer medegedeeld, dat Cornelis Herz overleden is. Of met den dood van dezen man eenige FEXJILLETON Bewerkt door Amo. 3) Juftrouw Reimar schudde het hoofd. „Sedert u ons huis niet meer bezocht, heb ik niets meer van u gehoord, mijnheerJosephine heeft mij dens voor altijd verboden in haar bijzijn uw naam te noemen Maar hoe kan ik zoo dwaas zijn hierover te spreken," viel zij zichzelve in de reden, terwijl ze van verlegenheid kleurde. //Het onver- wachte wederzien heeft mij verrast dat bracht mij in de war en dan het ongewoon lange uitblijven van mijn zuster, waar ik niets van begrijp. U moet waarlijk een beetje toegevend ziju, als ik u beleedigd mocht hebben." Met eeu haudgebaar noodigde zij hem de kamer binnen te treden. Misschien waren hare gemoeds- aandoeningeu alleeu de oorzaak, dat zij niet bedacht hoe onpasselijk het was, dat zij in dit nachtelijk uur alleen was met een beer In het midden der weelderig gemeubeleerde kamer bleef Norman onder den lichtkroon staan. Hij gevoelde reeds berouw, dat hij dit samenzijn had veroorzaakt en martelde zijn herseuen om een geschikte inleiding te vinden voor het vreeselijke nieuws, dat hij hier krachtens zijn ambt moest bekend maken. A1 gebruikte hij de grootste omwegen, al ging hij op de meest verschoonends wijze te werk om de gruwzame waarheid te open- baren, dan sciieen hem dit toch nog te wreed voor dit teedere bekoorlijke schepseltje, dat hij zich herinnerde als een nauwelijks de kiuderschoenen Panama-zaken in den doofpot komen zal de tijd moeteu leeren. Sommigen zal zeer zeker een pak van 't hart gevallen zijn bij de tijding van Herz overlijden. Yermelding verdient dat de Fransche regeering het besluit van den Parijschen gemeen- teraad, om eene subsidie van 10,000 fr. aan de werkstakende koetsiers te verleenenvernietigd heeft. De arbeiders—vereenigingen hebben zich te onderwerpen aan de bij de wet voorgeschreven formaliteiten, zoo luidde de aanschrijving van onge- vcer eene maand geleden. Op de vereenigingen, die hieraan niet hebben voldaan, wordt de strafwet toegepast. Bij de radicale partij zijn deze besluiten met groote ont^vredenheid outvangen. Te Parijs is reeds eene groote protest-meeting gehouden tegen de maatregelen der regeering ten opzichte der werklieden-vereenigingen. De leiders hebben den gemeenteraad doen weten, dat als de regeering niet toegeeft, de werklieden in het Seine—departe- ment het voorbeeld der Belgische arbeiders (bij de grondwetsherziening) zullen volgen en de algemeene werkstaking afkondigen. De regeering schijut zich volgens bovengemeld plan aan deze bedreigiug niet te storen, en denkt integendeel kras tegen de vereenigingen op te treden, die in strijd met de wet van 1884 georganiseerd zijn. Het Italiaanscbe ministerie moest weder de kabi- nets-kwestie stelleu. De Kamer was begonnen met te beraadslageu over de reorganisatie der banken. De afgevaardigde Cavalotti wilde de beraadslagingeu over de baukwet uitstellen, totdat de enquete-com- missie de stukken zou hebben overgelegd. De voorzitter dezer commissie, de afgevaardigde Mondini, beloofde zich te haasten met haren arbeid. Giolitti, de minister-president, hield echter vol, dat direct tot de beraadslaging moest worden overgegaan en de Kamer verwierp dan ook de motie van uit3tel, door di Rudini ingediend, met 238 tegen 143 stemmen. Het blijkt meer en meer, dat de consulaats- kwestie van Noorwegen eene geheele afscheidiug van Zwedeu tot einddoel heeft. Zoo heeft nu de Storthing een voorstel van een harer leden aauge- nomen, dat in vervolg Noorwegen een eigen vlag zal voeren, zonder eeuig teeken van de unie met Zweden. Dat loopt zoo spaak tusschen de leden der Noordsche unie. Door den Minister van binnenlandsche zaken is de volgende missive gezonden aan de commis- sarissen der Koningin in de provincien ,/Door den Minister van justitie is mijn aandacht ontwassen meisje en dat hij nu met ontroering als een schoone bloeiende jonkvrouw terug zag. Wekte zijn lang zwijgen, haar argwaan op? Gaven zijn bleeke droevige gelaatstrekkeu te dui- delijk te kennen, wat er in zijn binnenste omging Of was plotseling tusschen hem en haar dat spontane zieleverband outstaan, waarvoor de wetenschap nog geen naam heeft gevonden, al kan zij het bestaan daarvau niet outkennen Wij weten het niet doch opeens snelde de jonge dame op Norman toe en met de handen smeekend opgeheven, riep zij z/Ge zijt gekomen om mij een vreeselijke tijding te brengen tracht niet, dit voor mij te verbergen ik lees het op uw gelaat. Het betreft mijn zuster, het kan niemand anders dan mijn zuster betreffen, daar gij de tijding brengt." De beambte greep haar hand en voerde haar met zacht geweld naar een stoel^Ja, op mij rust de onaangename plicht u met iets bekend te maken, dat u zeker zal bedroeven maar ik weet niet, of ik het wel zal durven zeggen terwijl u u zoo ontsteld is. U moet u weten te beheerschen, u moet standvastig en moedig zij juh'rouw Wally Onwillekeurig had hij haar weer toegesproken op de vertrouwelijke manier van vroeger jaren, en zijn stem klonk daarbij zoo hartelijk, dat de commissaris dieu voor een politie-beambte waar- schijnlijk weinig gepast zou gevonden hebben. De uitwerking van zijn woorden was dan ook werkelijk verrassend. Wally Reimar richtte het hoofd weer op, trachtte haar gevoel te beheerschen en antwoordde met eene stem, die slechts weinig meer beefde //Ik ben nu kalm, zooals u ziet. U kunt mij alles gerust zeggenik beloof u, dat ik mij dapper zal houden. •gevestigd op bedriegerijen, door Oost-Indische gegageerden veelvuldig gepleegd met behulp van hun attestation de vita. Zij weten dikwijls voor- schotten te verkrijgeD tegen afgifte der door hen gequiteerde attestation. Deze verliest echter hare waarde voor den geldschieter indien de gegageerde eeu verhuisbiljet neemt, nog vddr den betaaldag in zijne nieuwe woonplaats weder eene attestatie aanvraagt en hiermede gewapend, betaling van het gagement erlangt. u Ten einde bedoelde misbruiken te voorkomen, acht ik het in overleg met de Ministers van financiOn en van koloniOn weuschelijk, dat voortaan, te beginneu met September e. k., de attestation eerst den 14den of 15den van de eerste maand van elk kwartaal, derhalve zoo kort mogelijk vodr den betaaldag, worden afgegeven." De heer Van Deth moest Woensdag voor den rechter-commissaris verschijnen als getuige in zake Neerbosch. Het onderhoud dat de heer Van Deth met den rechter-commissaris had, duurde maar 20 minuten en was slechts van voorloopigeu aard. De rechter-commissaris wees er den heer Vau Deth op, dat hij voor het oogenblik alleen een ouderzoek van de door hem in de brochure vermelde mishandelingen op het oog had en dat daarvoor alleen in aanmerking konden komen de gevallen welke niet waren verjaard. Natuurlijk komen het eerst in aanmerkiug de mishandeiingen, waaraan getuige beweert dat zijn eigen kinderen hebben bloot gestaan. Morgen (Zaterdag) zal de heer Van Deth daarom voor den rechter-commissaris verschijnen met ziju zoontje en den daarop volgenden Dinsdag compareert zijn dochtertje in gezelschap van haar pleegvader, een predikant in Frieslaud. Tegen Maandag aanstaande is de heer Van 't Lindeuhout gedagvaard. Inmiddels zal de heer Van Deth den rechter- commissaris in kennis stellen met de namen en adressen van hen, die als getuigen kuunen optreden van de overige in zijne brochure vermelde mis handelingen In het Oosten schrijft de heer Van't Lindeuhout in zake de beschuldigiugen tegen Neerbosch o. a. Waar het niet alleen mijne overtuiging was, dat het onze roeping kon ziju om te lijden, te dulden, smaad en laster te verdragen, maar dit ook de raad was van mijn beste vrieuden, heb ik tot nu toe het stilzwijgen bewaard en heb aan alien vrijheid gelaten om te zeggen en te schrijveu wat ze wilden. U heeft mij een slechte tijding omlrent mijne zuster mede te deelen, niet waar Zij kan niet naar huis komen, omdat haar eeu ongeluk getroffen heeft, of omdat zij ziek is geworden och, ik bid u, zeg mij alles. IJ ziet, dat ik op het ergste beu voorbereid." En werkelijk zei Norman haar nu alles, al gebruikte hij daarbij eenige omwegen en halve woorden, die haar scherpzinnigheid onmiddellijk wist aan te vullen. De eerste uitwerking van zijne mededeelingen was dan ook juist zoo vreeselijk verpletterend, als Norman verwacht had. Hij moest al zijn overredingskracht inspaunen om het wanhopige meisje van eene onverstandige daad terug te houden immers, zij wilde op staanden voet naar het lijk vau haar zuster Snellen om haar nog eenmaal te omhelzen en te kussen en te ge- lijkertijd zou zij dan de verplettereuae zekerheid gekregen hebben, dat haar zuster door geen lief- koozingen of beden in het leveu teruggeroepen kon worden. Bijna met geweld moest Norman haar terug houden en het duurde geruimen tijd, eer zijn ernstige woorden den weg naar haar bloedend hart gevonden hadden. In deze droevige ure was het natuurlijk niet mogelijk vragen te doen in het belang vau het gerechtelijk onderzoek. Norman zou dat zelf voor een boestachtige gevoellooze daad gehouden hebben en tegenover dit zelfs in haar nameloos wee nog zoo bekoorlijke meisje, zou hij zoo niet gehandeld hebben, al had ziju plicht dit uitdrukkelijk van hem gevorderd. Met eenvoudige ongekunstelde woorden sprak hij haar moed in, en dit maakte des te eerder eeu weldadigen indruk op haar, daar hij alle zinledige Nu mij echter in het openbaar gezegd wordt, dat in deze geschiedenis de naam van den Christus gesmaad wordt en de pers, ook de bevriende, ernstig aaudringt den weg van stilzitten te verlaten wensch ik vau de vrienden, die ons daadwerkelijk tot nu toe hebben gesteuud, zoo spoedig mogelijk te vernemen wat hun gevoelen is. Ik wenschte in dezen niet alleen te handelen. De zaak der weesinrichting, zooverre deze is de zaak van eeu mensch, gaat hun evenzeer aan als mij en daarom is het van't grootste belang voor mij te weten wat zij in dezen mij raden. Omdat spoed moet gemaakt worden, wenschte ik liefst bij de ontvangst van dit blad en na het lezen van deze kroniek aanstonds bericht van hen, liefst per telegram. Aan anonieme brieven of briefkaarten hechten wij geen waarde. Ons besluit zal reeds in de Kleine Courant, die heden 30 Juni verschijnt worden medegedeeld. Ook heelt de heer \an 't Lindenhout aan het Nieuwsblad voor Nederland medegedeeld dat alle stukken betreffende de weezeninrichting thans in handen zijn van een commissie, die eerlang den geheelen toestaud deugdelijk zal onderzoeken. In eene op 23 dezer te Arnhem, ten huize van den voorzitter, den heer G. Ypenburg, gehouden buitengewone vergaderiug van leden van het bestuur der Weesinrichting te Neerbosch, naar aanleiding van de beschuldigiugen tegen de inrichtiug uitge- bracht is na langdurige besprekingen beslolen eene verklaring te publiceeren, waarin de bestuursleden z/hun volkomen vertrouwen uitspreken in, hunne oprechte hoogachting voor en hunne groote erkente- lijkheid aan den directeur en de directrice der weesinrichting te Neerbosch, waarbij zij de bede voegen, dat het hun nog lang door den Heer gegeven worde, met hunne kinderen, met dezelfde liefde en toewijding als tot hiertoe Hem te dienen in den arbeid der verzorging en opvoeding vau arme en verlaten weezen." Op iuitiatief vau Dr. Van Deventer, directeur van het krankzinnigengesticht Meerenberg, is te Haarlem eene Noord-Hollaudsche vereeniging n Mee renberg" opgericht, waarvan de leden (dames) weke- lijks persoonlijk aan de onvermogende verpleegden in het gesticht Meerenberg bloemen en vruchten zullen brengen en de zalen, waarin de verpleegden verblijf houden, van enkele sieraden zullen voorzien en daaraan zooveel mogelijk een gezellig aanzien zullen geven. Een soortgelijke dames-vereeniging bestaat in Amsterdam voor de gaslhuizen, maar inzake de krankzinnigenverplegiug is dit nog een nieuwigheid. schijnschoone troostredenen vermeed en geen hope- looze pogingeu deed om het droevig verlies van haar zuster kleiner voor te stellen dan het was. Haar krampachtig snikken, vergezeld van korte uitroepen van wanhoop, was zachtkens overgegaan in een stil weenen. Zij was weer zoover tot de bewustheid van haar omgeving teruggekeerd, dat zij onmiddellijk hoorde hoe de huisschel tweemaal kort na elkander met een krachtigen ruk in beweging werd gebracht. #Dat is Rudolf!" zeide zij en opstaande wischte zij haar tranen weg met zooveel bedaardheid, dat Norman er verbaasd van stond. //Hij mag het ontzettende nieuws niet uit uw mond vernemen, want hij beschouwt u als zijn vijand, het zou daardoor nog te erger tretfen. Als u hem volstrekt noodzakelijk moet spreken, laat het dan niet zijn voor dat hij door mij er op is voorbereid u te ontmoeten." Zonder op een toestemmend autwoord te wachten, sloeg zij de portieres terug, die de deur der aangrenzende kamer verborgen, en in het volgende oogenblik was haar slauke buigzame gestalte door- achter verdweneu. Norman hoorde eene luide, vroolijk klinkende manuenstem, die bij hem zeker onaangename herinneringen wekte, want plotseling betrok zijn gelaat en hij beet zich op de lip. Weldra echter verstomde die vroolijke stem en een geruime poos was het stil. Norman liet het oog op de pendule vallen en bemerkte met schrik, dat het reeds bijna twee uur was geworden. Zijn samenzijn met Wally had dus bijna twee uren ge- duurd, wat was die tijd snel vervlogen 1 In ge- dachten verdiept deed hij een paar schreden in de kamer, waarvan de geparfumeerde lucht zijn zenuwen onaangenaain begou aan te doen. Hij drukte eeo mum Hit blad verscliijut Diasilag- en Vrijitagavond bij den uitg-ever 1". J. V A W UK S A A O 15 te Ter 1'euien. nm. K aiju

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1