Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Streaming passage bruggen. lifiSK No. 2935. Woensdag 28 Juni 1893. 33e Jaargang. BKKENDMARING. PaardGn- sn Yssmarkt Kermis ol Jaarmarkt abonnement- aanbesteden: Zijn Eer en Zijn Eed. Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. I premien, naar welbe geene mededinging wordt zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke albier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paarden en vee na 11 uren aaugebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden tijdens de markt toegelaten. Voor het uitvoeren van herstellingen zal de gemeenschap voor voertuigen over de twee bruggen over de hoofd- en ravelijnsgracht albier, in den weg naar Axel, van 10 Juli tot en met 5 Augustus it. S. gestremd zijn docb alsdan kuunen plaats hebben over de waterstaatsbrug naast den Zuidbeer en door den bedekten weg. Ter Neuzen, 19 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMXN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen °op Maandag, 3 Juli 1893. des morgens 11 ure, ten gemeentehuize, bij enkele inscbrijving, in het openbaar het ophalen en vervoeren van beer, het schoonhouden van straten, zinkputten en goten, en het op halen en vervoeren van asch en vuilnis aan de huizen in de kom der gemeente, gedurende drie jaren, beginnende 1 October 1893. De voorwaarden liggen ter inzage ter gemeente- secretarie, waar de inschrijvingsbiljetten in een verzegelde bus moeten worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 19 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Whthouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche zal worden gehouden op Dinsdag den 4den Juli 1893, aanvangende des voormiddags t,e 9 - en eindigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd elf 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op llinstliig den 4den Juli e. k. tot en met Donderdag den <idrn dier minimi, en dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Zaamslag, 6 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 0. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. Ir*olitieli Overzicht. De kwestie betreffende de samenstelling van den Belgischen Senaat, waarover de beraadslagingen in de Kamer loopeu, wil maar niet vlotten. Men discusseert lang en breed, maar komt geen stap verder, integendeel wordt de verwarring bij al dat gehaspel steeds grooter. De strijd loopt voor- namelijk over de stelling van Minister Beernaert, dat, zoo art. 53 der grondwet onveranderd bleef, de SeDaats-leden ook verder gekozen zouden moeten worden door de kiezers die ten minste 42 franc betalen, en geenszins door de nieuwe kiezers voor de Kamer, n.l. alle burgers van 25 jaar en daar- boven. De radicale afgevaardigde Jauson bestreed deze opvatting van den premier, en verweet der regeering, dat ze met de eene hand terug wilde nemen, wat ze met de andere gegeven had. Tevens verklaarde hij, dat, zoo deze opvatting werd doorgedreven, de toestand spoedig revolutionair zou worden, en de Kamer van het algemeene kiesrecht met de Census-Senaat in botsing zou komen. De heer Janson verklaarde zich voor eene vertegen- woordiging van belangen, wat ook door Ferron was voorgesteld. Volgens de opvatting van den heer Beernaert zou dus de nieuwe grondwet verwijzen naar een afgeschaft artikel, welke opvatting trouwens in de Kamer ook weinig instemming vond. Toen de gematigd liberale afgevaardigde Graux mededeelde, dat bij verwerping der herzienings-voor- stellen de Koning de onderteekening van art. 47 en 48 zou weigeren, daar de regeering ze alsdan niet aan de koninklijke sanctie zou kunuen onderwerpen, stak er een vreeselijke storm op. De heer Janson protesleerde heftig tegen dit denkbeeld, dat niet. slechts de openbare rust, maar ook de kroon in FBUILLETON Bewerkt door Amo. 2) De inspecteur wierp een blik op zijn aanteeke- ningen, en zei t i/Be letters R. S. in den trouw- ring en J. S. op het ondergoed stemmen daarmee wel overeen. Het treft werkelijk bijzonder ge- lukkig dat u deze inlichtingen kan geven. Wij winnen daardoor veel tijd en dit kan voor den goeden uitslag van het onderzoek van onbetaalbare waarde zijn." Op Norman's gelaat was duidelijk te bespeuren, dat die herkeuning hem juist niet bijzonder gelukkig maakte, al deed hij zijn best om een flink voorkomen aan te nemen. De commissaris had een paar malen met de hand over het voorhoofd gestreken, zooals hij wel meer placht te doen als hij uit de onuitputtelijke voorraadkameren van zijn verbazend geheugen iets wilde opdiepen. Eindelijk zeide hij „Sieveking Rudolf Sieveking Is dat niet de bekende paarden- liefhebber De zoon van wijlen den beursspeculant Sieveking? Hij werd eens gevangen genomen bij gelegenheid, dat we een geheime speelbank over- vielen, maar wij lieten hem toen dadelijk weer vrij, omdat hij niet verdacht werd van strafbare hande- lingen. Hij woont in de Praterstraat, als ik me niet vergis." Die laatste woorden „als ik me niet vergis" bezigde de commissaris gewoonlijk als bij zeker van zijn zaak was, dat wisten al zijn ondergeschikten wel. Norman kon ook thans niets anders doen, dan het vermoedeu van zijn chef bevestigen. Met een tevreden hoofdknikje trok de commissaris zijn horloge uit den zak. „Elf uur twee en twintig minuten," zeide hij „het is wel wat laat, maar in dit geval komt het er op het uur niet aan. Wij zouden den beklagenswaardigen man bericht kunnen laten zenden uit het commissariaat van politie, dat de Praterstraat onder zijn bewaking heeft, maar wie weet, hoe onhandig men daarbij te werk gaat. Ik zou daarom liever zien dat gij die taak vervuldet, mijnheer Norman. Ik behoef u zeker niet te zeggen, dat zulk een ontzettende tijding ook aan den krachtigsten man ter wereld met de grootste omzichtigheid moet worden over- gebracht." Norman talmde met zijn antwoord, zijn borst zwoegde zichtbaar en zijn blikken zwierven rond, alsof hij iets zocht dat hem uit zijn pijnlijkeu toestand kon redden. ,/Als het mogelijk was zou ik gaarne van deze opdracht ontslagen zijn," zeide hij eindelijk. De welwillende glimlach op het gelaat van den ouden heer maakt nu plaats voor een uitdrukking van waardigen ernst. Hij kuchte een paar malen en streek langs zijn gladgeschoren kin. ;/Hm en om welke reden »Mijn vroegere verhouding tot den heer Rudolf Sieveking was niet van vriendschappelijken aard gevaar zou brengen. De heer Graux repliceerde, dat hij dit denkbeeld ook niet aanbeval, en dat hij trouwens de regeering ook geen advies in dezen had te geven. De koninklijke proclamatie van Alexander van Servie heeft op de liberalen een zeer ongunstigan indruk gemaakt. Het orgaan der liberalen roept de geestverwanten op ter verdediging tegen de radicalen. Op de rechtvaardigheid der Kroon valt niet meer te rekenen, heet het. Van hunnen kant willen de radicalen het Kabinet der regenteu wegens hoogverraad aanklagen. De grondwet belet echter eene vervolging der regenten, zoo wordt eenerzijds gemeld. De Skuptchina heeft het antwoord op de troonrede aangenomen. De liberalen worden daarin heftig aangevallen, en tevens wordt verklaard, dat van het grondwettig recht tot vervolging van het vorige ministerie gebruik gemaakt zal worden. Wraakneming schijnt bij de radicalen dus wel dege- lijk voor te zitten. Met de schoone dagen van den staatsgreep zal het, zoo het lijkt, wel spoedig gedaan zijn. 't Geduld van alien, die belangstellen in de gebeurtenissen op politiek gebied, is met betrekking tot de verkiezingen voor Duitschlands Rijksdag wel op een langen proef gesteld, zelfs al laat men de periode van kamp en strijd over legeruitbreiding gansch en al buiten rekeuing, doch evenals aan alles, komt ook aan dit lijden volgens wijlen Van Alphen is geduldoefening schoon en heerlijk een einde een of twee etmalen nog en dan is de volledige uitslag bekend van de raadpleging der natie over een der belangrijkste vraagstukken, waarover de beslissing in onzen tijd van militairisme aan een volk kan worden gevraagd. Men weet hoe weinig beslissends er werd verkregen door do ver- kieziug op 15 dezer, toen een 2000-tal candidaten zich opwierpen voor nog geen 400 zetelshet aantal herstemmingen was toen bijna even groot als het aantal definitief verworven mandaten 180 her stemmingen stonden tegenover 217 districten, welker eerste uitspraak beslissend was. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag hebben allerwegen in Germanie de herstemmingen plaats gevonden, welke zouden be- slissen over het vermoedelijk lot der legerwet niet alleen, doch tevens over de samenstelling van het Wetgevende lichaam des rijks voor de eerstvolgende vijf jaren. De verkiezingen zijn nu voor'oij en heden of uiterlijk morgen zullen de laatste berichten, tot ons gekomen, volkomen zekerheid hebben gebracht over veel, waarover nu nog de sluier der geheim- zinnigheid ligt uitgespreid of waarachter men tot dusver een vraagteeken moest zetten. De resultaten die reeds bekend zijn, geven de volgende samen stelling van den nieuwen Rijksdag die 4 Julia, s. ik betwijfel daarom of ik de rechte persoon zou zijn om „0 ho, het maakt een groot verschil of u als particulier persoon dan wel als politie-arabtenaar tot hem komt. Ik mag u niet verzwijgen, dat uw verzoek mij eenigermate verwondert. Ik dacht, dat ik u een bijzondere dienst bewees door u met deze opzienbarende zaak te belasten. Ik wilde u in de gelegenheid stellen om u te onderscheiden en ik geloofde, dat u met bijzonderen ijver uw taak zou aanvaarden. Ik behoef u niet vooraf te zeggen, dat uw bezoek ten huize der vermoorde dame niet uitsluiteud beoogt haar echtgenoot van het gebeurde te verwittigen, maar dat dit bezoek eingenlijk het begin moet zijn van uwe nasporingen. Als u dus bij uw verzoek blijft volharden, dan beschouw ik dit als een wensch om geheel van het onderzoek dezer zaak ontheven te worden.' Deze terechtwijzing werd niet op onvriendelijken toon maar toch met zoowel nadruk uitgesproken, dat de overige aanwezigen er pijnlijk door getroffen werden en daarom het zenuwachtig trekken van Norman's gelaat aan gekrenktheid en beschaming toeschreven. »Dan hoop ik dat u mijn verzoek als niet gedaan wil beschouwen," sprak Norman eeuigzins benepen. Heeft u nog bijzondere bevelen voor mij?" De commissaris gaf een ontkennend antwoord. Norman richtte daarop nog eenige vragen betreffende de vermoorde dame tot den dokter en tot den inspecteur van politie, waarna hij met een militairen groet de kamer verliet. door den Keizer in eigen persoon plechtig zal worden geopend conservatieven 68 (oude Rijksdag 64), centrum-partij 89 (vroeger 108), liberale volkspartij (Richter) 19, liberale vereeninging 11, nationaal-liberalen 49 (vroeger 40), Polen 16 (vroeger 17), Elzassers 9 (vroeger 10), Zuid-Duitsche volkspartij 6 (vroeger 10), sociaal-democraten 43 (vroeger 36), vrij conservatieven 18 (vroeger 18), anti-semieten 12 (vroeger 6), Beiersche agrariers 2, benevens 1 Deen. Van die alien (341 in 't geheel kunnen een 17 7tal gunstig gestemd worden geacht voor de militaire wet, terwijl de overigen tegen die wet gekant mogen worden geheeten. Van de 56 resteerende districten, welker uitslag nog niet bekend is, zijn er 16, waar de herstemming geschiedt tusschen aanhangers der legerwet en het resultaat dus in geen geval twijfelachtig kan zijn wat die wet aangaat. De meerderheid der regeering ten gunste van legeruitbreiding zou kunnen vari- eeren tusschen 15 en 25 stemmen, ruimschoots voldoende bij de zaak in kwestie, doch, naar de meening van velen, zoodanig saamgesteld dat't voor de verdere regeeringsplannen weinig goeds spell zoo iets als een Pyrrhus-overwinning waarvan men er kort na elkaar slechts twee behoeft te behalen om als verloren te kunnen worden beschouwd 1 Zaterdagavond te half 6 ure kwamen H.H. Majesteiten met gevolg, per extra-trein uit het buitenland weder op het paleis het Loo aan. Ter ontvangst waren aan het eindpunt van den spoorweg op het Loo aanwezig de heeren J. A. van Steijn, intendantJhr. Van Haersma de With, jager- meester; Mr. J. A. van Hasselt, burgemeester en Dr. Vlaanderen, hofarts. Allen werden door H.H. M M. toegesproken en met een handdruk begroet. Als gewoonlijk waren weder vele belangstellenden aanwezig. De onrustwekkende berichten over den gezond- heidstoestand van H. M. de Koningin, die door de Daily Chronicle in de wereld gebracht werden, zijn ook naar Paramaribo overgeseind en wekten daar, door bulletins van De West—Indier verspreid, groote ontsteltenis. Naar aanleiding van het bericht seinde de gouverneur der kolonie op 1 Juni aan den Ned. Minister van Kolonien „Baart toestand Koningin ongerustheid waarop het geruststellende antwoord werd ontvangen ffNeen." De ontvangst dezer heuglijke tijding is met groote feesten gevierd. Het comitd tot het verkrijgen van concessie voor de kortste verbiDding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal door middel Na een kleine poos verlieten ook de commissaris en de inspecteur het ziekenhuis. Al voortstappende zeide de inspecteur»Ik kan het waarlijk niet helpen, maar Norman beviel me vandaag volstrekt niet. De zaak scheen hem persoonlijk te raken." Daarom ben ik juist overtuigd, dat niemand de nasporingen zoo voorzichtig en doortastend zal leiden als hij. Ik heb zijn eerzucht geprikkeld. en hoe meer moeite het hem kost om zijn eigen gevoelens tot zwijgen te brengen ter wille der be langen van den dienst, hoe meer hij bij deze zaak zal leeren." De inspecteur deelde die zienswijze volstrekt niet, doch hij wilde het geduld van zijn chef niet door langer tegenspreken op de proet stellen, en toen de beide heeren na eenige oogen blikken een com fortable restaurant binnentraden kwam hun gesprek als van zelf op andere onderwerpen vac minder ernstigen aard. TWEEDE HOOFDSTUK. Er braudde nog licht bij den concierge van het fraaie huis in de Praterstraat, waarvan de heer Rudolf Sieveking de eerste verdieping geheel bewoonde. Toen de rechercheur Norman uit de vigelante stapte, bemerkte hij dit onmiddellijk en tevens zag hij, dat ondanks het late uur de vensters der eerste verdieping ook nog verlicht waren. Het kostte wel eenige moeite den concierge te bewegen om de huisdeur te openen, want hij had dec laten bezoeker nooit te voren gezien en TER MtZENSCHE COlRiVT -..J, .i.n uitsever I". J. V A Sf G S A W I» E te Ter Seuien. Kit lil nil verscliijnt Dlnsdag- en Vrijilngavoml »>'J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1