Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2934. Zaterdag 24 Juni 1893. 33e Jaargang. Landbouwberichten. Zijn Eer en Zijn Eed. TER NEUZEX, 24 Juni 1893. Maandag a. s. wordt een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephooudienst, geopend te West- dorpe. Het is op werkdagen geopend ran 8 tot 11 uren voor- en van 3 tot 4 en 5 tot 6 uren naraiddags (spoortijd). Op Zon- en feestdagen blijft het gesloten. FEUILLETON Bewerkt door Amo. 1) EERSTE HOOFDSTUK. De eerste najaarsstormen hadden de boomen van het Prater reeds voor een gedeelte van hunne bladeren beroofd. Maar op de ruime wind- en regenvlagen, waarinee September afscheid had genomen, waren eenige rnooie Octoberdagen gevolgd. Het vroeger invallen van de duisternis kondigde wel het naderen van den winter aan, inaar zelfs in den avond van die rnooie najaarsdagen was de lucht zoo zoel dat vele waudelaars dan nog in de fraaie lanen en op de slingerende paden van het schoone park te vinden waren. Het waren meestal vrijende paartjes, die daar zachtkens voortwandelden of op de bankjes onder schaduwrijke boomen elkaar hun hart uitslortten. Zoo zat aan een zijpad bij den Konstautijnheuvel ook een verliefd paartje te fluisteren. Dejonkmau had stellig een gewichtige vraag gedaan, want hij boog zijn gelaat dicht over het hare om het ge- fluisterde antwoord te vernemen, en waarschijnlijk zouden hun lippen elkaar wel in een vurigen kus ontmoet hebben, als er niet ouverwacht iets bij- zonders gebeurd was. In hun onmiddellijke nabijheid viel een schot, dat dadelijk gevolgd werd door de smartkreten eener vrouw. Verschrikt keken de gelieven elkander aan. Daar knalde een tweede schot. De jonkman maakte zich nu haastig los uit de armen zijner geliefde, sprong op en zeide Blijf hier, GertrudeIk ga zien of ik nog hulp kan verleenen." Vruchteloos trachtte het ontstelde meisje hem terug te houden. Moedig snelde hij weg in de richtiug waarvan hij de schoten had hooren knallen. Hij kon misschien een veertig schreden gedaan hebben toeu uit het halfduister een vrouwelijke gedaante kwam opduiken, die hem scheen te na deren. Voordat hij haar echter bereikt had, stortte zij neder. »Help help!" riep hij zoo luid mogelijk. #Help moord Allen, die in den omtrek den schoonen avond genoten, werden door dit geroep opgeschrikt. De jonkman, die onraiddellijk bij de gekwetste was neergeknield, was binnen een paar minuten omringd door een menigte menschen. Twee der omstanders, die zaklautarentjes bij zich droegen, hadden die aangestoken en een bejaard heer, die zich als ge- neesheer bekend maakte, knielde ook bij de bewuste- looze neder om door een vluchtig onderzoek haar toestand te leeren kennen, Ilulst. Voor de paardenkeuring alhier waren aangehracht 10 merrien met veulen, 1 dito zonder veuien en 12 hengsten. Voor inschrijving in het Paardeustamboek waren 6 dieren aangegeven, waar van 3 werden opgenomen. Hontenisse. Dinsdag werd in het Noorden en Donderdag in het Zuiden dezer gemeente een schitterend feest gevierd door de ingezetenen ter eere van hun burgemeester den Hoog WelGeb. Heer H A. A. Baron Collot d'Escury, die dezer dagen zijn zilveren jubild als burgemeester en als rentmeester van het kroondomein vierde. Ieder die van deze feesten getuige geweest is zal de groote beteekeuis daarvau hebben gevoeld en het spreekwoord gelogenstraft zien, dat ondanks werelds loon is. Veel heeft de heer d'Escury voor Hontenisse gedaan, tengevolge waarvan dan ook deze gemeente al spoedig veel beter georgamseerd was dan hare zusteren in het land van Hulst. Maar dankbaar zijn hem de gemeentenaren daarvoor, dit bleek Dinsdag en Donderdag glashelder en daarvau was de jubilaris dan ook zoo overtuigd, dat hij op zijne beurt het bij eene korte dank- betuiging moest laten, waar onuitsprekelijk veel te zeggen was. In weinige kernachtige woorden, daukte ZijnHoogWelGeb. blijkbaar tot in de ziel bewogen voor de eer die men hem bewees. In bijzonderheden afdalende bestond het feest in het Noorden in het houden van een optocht, die van Kloosterzande naar Walzoorden en vau daar uit over Groenendijk naar Kloosterzande terug, door de versierde straten en langs de met vlaggen getooide gebouwen plaats had. De stoet bestond uit eene eerewacht te paard. Een korps oud gedienden uit 0.-Indie. Een met mairozen bemand vaariuig. Verder de harmouie /,St Cecilia" en het mannenkoor »Vrijheid Een- dracht", benevens de rijtuigen waarin de jubilaris met de zijneu gezeteu waren, praalwagens en andere rijtuigen. Te Walzoorden ging de heer d'Escury even aan boord van de prachtig versierde Vlakeboot en maakte daarmede een klein tochtje. Te Lamswaarde ging het er Donderdag even opgewekt en hartelijk toe. De stoet, waarmede men den jubilaris tot Kuitaart te gemoet, ging en verder begeleidde bestond grootendeels uit dezelfde uummers als te Kloosterzande. Alleen zigen wij het vaartuig ver- vangen door den god der zee (Neptunus) en ook een wagen (de werklieden) meer. De school te Lamswaarde was het centrale punt, waar eenige officieele plichtplegingen plaats vonden. „Twee schoten in de borst, ieder daarvan waar schijnlijk voldoende om den dood te veroorzaken," zcide hij tot de omstanders, die in groote spanning zijn oordeel afwachtten. „Het is een hopeloos geval, maar het leven is nog niet uitgebluscht. Zij moet zoo spoedig mogelijk naar het naaste ziekenhuis ver- voerd worden. Is er nog geen politie bij de hand p" ,/Ja wel, mijnheer 1" antwoordde een diepe bas- stem, en twee politie-beambten in uniform drongen met geweld door de dicht opeen gepakte menschen- massa. »Wat is hier gebeurd P Zeker weer een poging tot zelfmoord, niet waar Een groot aantal ongelukkigen, voor wie het leven een last is, kiezen het Prater om hun wan- hopig besluit uit te voeren. Het is dus niet te verwonderen, dat de politie-beambten op den langen duur aan zoo'n geval niet veel gewicht meer toe- kenuen. Doch hun houding veranderde aar.merke- lijk, toen de geueesheer antwoordde ,/Als dokter ligt het niet op mijn weg in de allereerste plaats dit te onderzoeken, maar voor zoover ik uit een oppervlakkige beschouwing der wonden kan opmaken, is hier geen zelfmoord, maar wel een moord gepleegd." Die woorden gingen van mond tot mond en deden menigeen verbleeken. /r/Een moord 1" fluisterde men. „En zoo'n mooi, lief schepseltje I" Ja, de ongelukkige was mooi, ook nu nog, terwijl Alles liep in de beste orde af en werd door prachtig weder begunstigd. Alleen in het Noorde- lijk deel werd de optocht bij het einde eenigszins gestoord door het uitbreken van brand in het naburige Hoek en Bosch. St. Junsteen. Bij deu rijksveldwachter Cremers, alhier, zijn een dozijn kippen ter bezichtiging, die vermoedelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen ergens ont- vreemd zijn, en door de kommiezen V. d. Walle en Keuuing aangehaald op onbekende dieven, die de vlucht namen. Beknopt verslag van het behandelde in de Hoofdbestuursvergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, gehouden te Tholen den 13den Juni 1893. Aanwezig zijn van het uitvoerend deel de voorzitter, penningmeester en secretaris benevens een 13tal afgevaardigden der afdeelingen. De voorzitter opent ten 7 J uur de vergadering en wijst met een enkel woord op het gelukkige feit, dat deze dagen het 50jarig bestaan der maatschappij gevierd zal worden. Hij doet daarbij uitkomen, dat de belangstelling voor de maatschappij, zoo wel in eigen boezem als daar- buiten, is toegenomen, en gunstig afsteekt bij vroeger. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd en naar aanleiding daarvan mede gedeeld, dat het schrijven van het hoofdbestuur, betreffende de wisseiing van boerenzoons, aan den inspecteur der belastingen in Zeeland, naar den Minister is opgezonden. De bescherming der kievit is in het landbouw- comite nog niet ter sprake gebracht. Naar aanleiding van enkele ingekomen stukken wordt besloten bij de Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen nogmaals aan te dringen op het bouwen van een losplaats voor vee aan het station te Vlake te steunen een adres van den Nederlandschen Slagersbond aan H. M. de Koningin-weduwe, betreffende een algemeene rijkskeur van vleesch heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland mede te deelen dat met 12 tegen 5 stemmen besloten is, naar aanleiding van een door genoemd college gestelde vraag te adviseeren, over te gaan tot het in het leven roepen eenerverplichtehengsten- keuring, met de bepaling echter dat alle hengsten, zoowel goed- als afgekeurde, ter dekking ge- bezigd mogen worden. De keurings-commissie moet de redenen van afkeuren bekend maken te steunen een adres van de afdeeling Leiden en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan den Minister van Binnenlandsche zaken, betreffende een te geven vergoeding bij het afmaken van aan mond- en klauwzeer lijdend vee. In de najaarsvergadering van het hoofdbestuur zal vastgesteld worden, waar het volgend jaar de algemeene vergadering der Maatschappij zal gehouden worden. Tot leden-plaatsvervangers naar het Neder- landsch Landbouw-comite worden benoemd de heeren L. J. M. van Waesberghe-Janssens, te Hulst, en B. G. van der Have, te Ouwerkerk. Naar aanleiding van een voorstel van den rijks-landbouwleeraar voor Zeeland, om van wege zij daar op de natte koele aarde lag te sterven. Een der kleine zaklantarens stond naast haar hoofd, en al verspreidde het vlammelje der kaars slechts een spaarzsam licht, toch kon men de schoone regelmatigheid van haar marmeren gelaatstrekken opmerken, waaraan zelfs de naderende dood hunne bekoorlijkheid niet had kunnen ontnemen. Naar haar fraaie kleeding te oordeelen behoorde de dame tot de gegoede klasse, naar schatting zou ze twee- of drie-en-twiutig jaar oud zijn. #Een moord," fluisterde de een den ander toe, „Maar waar is de moordenaar uJa, waar was de moordenaar? Niemand had hem gezien, tot op dit oogenblik had ook nog niemand aan hem gedacht. Al ware hij een krenpele, die op krukken voort moest, dan had hij nu wel honderdmaal gelegenheid gehad om te vluchten. Het zou een dwaasheid zijn hem hier nog te zoeken, niemand deed dit dan ook. Doch de politie-beambten trachtten door allerlei vrageu van de omstanders zooveel mogelijk te vernemen wat later bij het gerechtelijk onderzoek zou kunnen dienen. De jonkman, die het eerst bij de onge- lukkige dame was gekomen, werd uitgenoodigd deze plek voorloopig niet te verlaten. Na verloop van een half uur kwam een zieken- wagen onder toezicht van den geneesheer werd de gewoude, die nog zwak ademde en die door niemand herkend was, in den wagen gelegd, Vooraichtig Bijvoegsel van de Ter Uenzensche Conrant. Axel. Gemeenteraadszitting van 20 Juni jl. Tegenwoordig de heeren L. van Dixhoorn, M. A. Smies, P. Koster, J. Wolfert, L. Lamaitve. C. N. Jansen van Rosendaal, P. Dieleman, P. van Hoeve en D. J. Oggel leden en J. A. van Vesaem, secretaris. Afwezig de heer P. Dregmans. Voorzitter de heer D. J. Oggel, 1De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat aan de orde is de beeediging van bet nieuw benoemd raadslid, den heer P. van Hoeve. Deze legt in handen van den voorzitter de bij de wetten vereischte eeden af en neemt daarna zitting. De voorzitter wenscht den heer P. van Hoeve geluk met zijne benoeming en hoopt dat het zijn doel en streven zal zijn die betrekking op waardige wijze te vervullen dat het hem gegeven moge zijn tal van jaren die betrekking te be- kleeden en steeds de belangen der gemeente te behartigen. Hierna worden de notuleu van de vorige vergadering gelezen en onverandtrd goedgekeurd. 2. Wordt mededeeling gedaan van het proees-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger dd. 13 Juni jl. waaruit blijkt dat in kas is f 1452,10. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van den heer C. Dijkwel, onderwijzer aan de o. 1. school alhier,'houdende verzoek hem eenige verhooging van jaarwedde toe te staan daar het tractement der overige onderwijzers aan de o. 1. school alhier de weitelijk vastgestelde minimum-jaarwedde verre oversohrijdt terwijl zijne jaarwedde slechts gelijk is aan de bij de wet van een onderwijzer met hoofdacte verplichte vast gestelde minimum-jaarwedde. (Wordt behandeld achter punt 6.) 3. Benoeming van leden van het algemeen burgerlijk armbestuur. (Aftredende leden de heeren A. van der Hooft, P. van Hoeve en L. Jansen van Rosendaal.) Voor het eerste lid wordt de heer A. van der Hooft met algemeene stemmen (9) herbenoemd. Voor het tweede lid worden uitgebracht 8 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer P. van Hoeve 7 stemmen en L. Jansen van Rosendaal 1 stem, zoodat de heer P. van Hoeve is herbenoemd. De heer P. van Hoeve, die zich buiten stemming hield, verklaart de benoeming aan te nemen. Voor het derde ltd wordt met algemeene stemmen (9) de heer L. Jansen van Rosendaal herbenoemd. 4. Tot leden van het stembureau voor de a. s. verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad (aftredende leden de heeren P. Dregmans, L. Lamaitre, C. N. Jansen van Rosen daal en wijlen den heer R. van de Ree, worden benoemd de heeren P. van Hoeve en P. Koster terwijl alle overige leden als hunne plaatsvervangers worden aangewezen. 5. Wordt ter tafel gebracht de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1892. Bij monde van den heer P. Dieleman wordt namens de commissie belast met het onderzoek der rekening, gerapporteerd dat die is nagezien en in orde bevonden en adviseert tot goedkeuring. Hierna wordt de rekening met algemeene stemmen goed gekeurd in ontvang op f 2470,58 en in uitgaaf op f 2391,39. De heer P. van Hoeve, lid van voornoemd armbestuur, hield zich buiten stemming. 6. Voorstel verhooging jaarwedde van den onderwijzer Jansen waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De voorzitter licht het voorstel nog even toe aangezien de heeren C. N. Jansen van Rosendaal en P. van Hoeve in de vorige vergadering niet tegenwoordig waren. De heer C. N. Jansen van Rosendaal vraagt of beide verzoekschriftea (Jansen en Dijkwel) niet gelijk kunnen worden behandeld. De heer M. A. Smies zegt dat over het voorstel om de jaarwedde van den onderwijzer Jansen te verhoogen in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt en de ver- zoekschri ften alzoo afzonderlijk dienen te worden behandeld. De heer C. N. Jansen van Rosendaal verklaart dat hij zich met het voorstel in de vorige vergadering gedaan wel zou kunnen vereenigen en er ook beslist voor zou zijn, doch nu Dijkwel ook verhooging vraagt is hij van gevoelen ver- anderd. Hij erkent wel dat indien Jansen weg gaat, het moeilijk zal gaan een ander onderwijzer te krijgen en is ook van meening dat hij zal blijven indien hem verhooging van jaarwedde wordt toegekend. De heer L. Lamaitre verklaart dat Jansen hem gezegd heeft dat hij zal blijven indien zijne jaarwedde met f 100 wordt verhoogd, moest de verhooging maar f 50 bedragen dan zal hij naar elders solliciteeren. De heer C. N. Jansen van Rosendaal is van meening dat men een onderwijzer met hoofdacte niet gelijk mag stellen met een zonder hoofdacte. De voorzitter zegt dat Dijkwel is benoemd als onderwijzer met hoofdacte en Jansen niet, alsook dat de jaarwedde van Jansen reeds f 100 boven het minimum is terwijl die van Dijkwel het minimum bedraagt. Hij is van oordeel dat, zoo de jaarwedde van Jansen wordt verhoogd, Dijkwel uit het oogpunt van billijkheid in geen geval op het minimum mag blijven staan. De heer Lamaitre zegt dat Dijkwel geen bepaalde ver hooging vraagt en hij misschien met f 50 of f 25 wel tevreden zou zijn. De heer Smies is van meening dat Dijkwel niet zou gevraagd hebben indien Jansen niet gevraagd h&d. De heer J. Wolfert zegt, dat, zoo men deze onderwijzers verhoogt men de jaarwedde van den opgeroepen onderwijzer ook dient te verhoogen. De heer Jansen van Roosendaal vraagt, of bij verwerping van het voorstel tot verhooging der jaarwedde van den onder wijzer Jansen, het verzoek van Dijkwel nog in aanmerking komt, waarop de voorzitter antwoordt dat dan door hem namens Burg, en Weth. een nader voorstel zal worden gedaan. Hierna wordt het voorstel van den heer Koster, om de jaarwedde van den onderwijzer Jansen gelijk te stellen met die der andere onderwijzer op f 600, in stemming gebracht en met 6 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren L. Lamaitre, P. Koster en D. J. Oggel. Tegen stemden de heeren J. Wolfert, C. N. Jansen van Roosendaal, P. Dieleman. P. van Hoeve, L. van Dixhoorn en M. A. Smies. 7. Wordt in hehandeling gebracht het verzoekschrift van den onderwijzer met verplichte hoofdacte, den heer C. Dijkwel. De voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor om de jaarwedden van de onderwijzers Dijkwel en Jansen ieder met 50 te verhoogen en dit punt te behandelen in eene volgende vergadering, waartoe zonder hoofdelijkc stemmen wordt besloten. 8. Vervolgens deelt de voorzitter den prijs mede van Northonpompen, t. w. Geboorde Northonpompen van zink voor 10 M., zonder pomp, f 50, voor elke M. diepte meer 3 per M. Als voren van gegoten ijzer, zonder pomp, voor 10 M. f 140, voor elke M. diepte meer f 7.50. Een looden pomp met bak f 30. Een ijzeren, model en grootte als de pomp nabij de woning van C. Haak. f 17. Looden buizen per M. f 2. De Voorzitter zegt, dat men be ter 3 gewone Northon pompen kan plaatsen dan een ijzeren, waarmede de heer De Koster zich ook vereenigt. De heer Lamaitre is voor het plaateen van betere pompen dan die nabij de woning van C. Haak, om reden deze ua verloop van 3 jaren geheel versleten was. Hij meent dat van gemeentewege moet gezorgd worden dat de ingezetenen voldoende water hebben en hierin zou naar zijne meening kunnen worden voorzien door de tegenwoordige pompen een paar M uit te diepen. Hij zou een metselaar willen raad- plegen of er geen cementen buis in kon geplaatst worden, en zou alsdan een proef willen nemen met den put der pomp aan de kazerne. Moest dit een gunstig resultaat opleveren dan zou hij er ook voor zijn eveneens de andere putten uit te diepen. Verder acht spreker het ook wenschelijk, dat van gemeen tewege aan den heer Ingenieur te Ter Neuzen gevraagd wordt balken in de Buthsluis te willen leggen omdat naar zijn inzien het weinige water in de welputten een gevolg is van den lagen waterstand in de Axelsche kreek. De heer Dieleman gelooft niet dat er op dit oogenblik mogelijkheid bestaal om het water te doen rijzen, waarop de heer Lamaitre antwoordt, dat het water nog steeds wordt weggetrokken. De heer Jansen van Roosendaal is ook van meening dat door het leggen van halken de waterspiegel hooger zou worden. De voorzitter zegt een verzoek tot den heer Ingenieur te Ter Neuzen te zullen richteti om het water j M. hooger te krijgen dan den tegenwoordigen stand, nu echter is de Northonpomp aan de orde. De heer Jansen van Roosendaal is tegen het plaatsen van een Northonpomp in de Oude Stad hij zag deze liever op de markt, aangezien het water uit de pomp aldaar niet bruikbaar is. De heer Smies maakt de opmerking dat er vele woningen gebouwd worden. doch de eigenaars dier woningen rekenen er niet op den huurders welputten te geven, waardoor de ongemakken van gebrek aan water geheel ten laste van de gemeente komen. De voorzitter acht het wenschelijk te beginnen met het uitdiepen van den welput aan de kazerne, gelukt. dit goed, dan zou met de andere worden voortgegaan. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Op de vraag van den voorzitter of iemaud nog iets heeft voor te stellen of mede te deelen vraagt de heer Jansen van Roosendaal wie met het onderhoud van den Oostdam belast is, waarop de voorzitter antwoordt, dat de weg door de gemeente en de kanten door de aangrenzende eigenaars behoort te worden onderhouden. De heer Jansen van Roosendaal zegt dat langs den kant van dien weg zooveel brandnetels staan, en indien de gemeente onderhoudsplichtige is, acht hij het wenschelijk deze van gemeentewege te doen opruimen. De heer Van Hoeve is van meening dat de gemeente en de aangrenzende eigenaars ieder voor de helft tot onderhoud verplicht zijn. De voorzitter zegt voor de opruiming te zullen zorgen. Vervolgens geeft de voorzitter kennis dat de Dijkgraaf van den Noordpolder hem heeft medegedeeld, dat aan de sloot achter de Normaalschool een heul zal worden gelegd. Eenige reclames in zake hoofdelijken omslag worden zonder hoofdelijke stemming besloten te behandelen in een beslotene vergadering. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houden van eene beslotene vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5