Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Via anderen, STRAATREINIGING. No. 2934. Zaterdag 24 Juni 1893. 33e Jaargang. A&MBESTBDIIHG. abonnement- aanbesteden: aanbesteden: Binnenland. Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Door de vele advertentien, ons eerst heden geworden, zullen wij morgen in den voormiddag een bijblad uitgeven, waarin alles wat ons thans werd toegezonden en waarvoor geen plaats was, zal medegedeeld worden. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen"op Maanda<r, 2« Juni a. s., 's inorgens 10£ ureu, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting, gedureude 1893/94. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene ver- zegelde bus tot het outvangen der iuschnjvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 15 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag, 3 Juli 1893. des morgens 11 ure, ten geineentehuize, bij enkele inschrijving, in het openbaar het ophalen en vervoeren van beer, het schoonhouden van straten, zinkputten en goten, en het op halen en vervoeren van asch en vuilnis aan de huizen in de kom der gemeente, gedurende drie jaren, beginnende 1 October 1893. De voorwaarden liggen ter inzage ter gemeeDte- secretarie, waar de inschrijvingsbiljetten in een verzegelde bus moeten worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomeu bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 19 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. De herstemmingen voor Duitschlands Rijksdag, die de pers van Germanie onafgebroken in spanning houden, zullen plaats vinden tusscheu 22 en 26 dezer, zoodat er nog wel een week mee zal heengaan eer een eenigszius volledig overzicht zal kuunen worden verkregen van de samenstelliug van het wetgevende lichaam en eer de reeks gissingeu en voorspellingen op eenigszius vaster bazis kan worden opgetrokken. Gewonnen zijn bij de stemming van 15 dezer 25 mandaten, waarvan 9 door de conservatieven, 5 door de nationaal-liberalen, 4 door de sociaal- democraten, 3 door de rijkspartij, 2 door de Elzas- sers (voorstanders van Huene's bemiddeliugsvoorstel), 1 door de vrijzinnige vereenigiug en 1 door de Beiersche boerenpartij en verloreu 68 mandaten, verdeeld als volgt32 door de vrijzinnige ver- eeniging en de vrijzinnige volkspartij te zarnen 6 door de conservatieven, 6 door de nationaal- liberalen, 2 door het centrum, 2 door de rijkspartij, 2 door de Elzassers (tegen de legerwet), 2 door de sociaal-democraten, 1 door de Zuidduitsche volks partij en 1 door de Welfen. Men begrijpt dus, dat door het enorm aantal herstemmingen eerst zal beslist worden aan welke partij of aan welke parlijen de verliezen definitief ten goede komen. Met betrekking tot de positie van Engelands regeering loopen er allerlei opzienbarende geruchten ten aanzien waarvan 't moeielijk is op te maken of zij de vrucht zijn van een of anderen fantasie— rijken kop, of zij in de wereld zijn gekomen tengevolge van een paring tusschen den wensch en de werkelijkkeid, dan wel of er eenige waarheid aan ten grondslag ligt. Van een scheuring van erustigen aard in het kabinet—Gladstone, spreekt men en als aanleidiug daartoe noemt men des premiers streven om home-rule, 't koste wat het wil, er door te krijgeu in het Lagerhuis, terwijl enkele zijner collega's 't toch ook wel raadzaam vinden zoo af en toe eeus iets anders ter hand te nemen, om bij een waarschijnlijke nieuwe raad- pleging der natie, een volledige nederlaag der liberate partij te voorkomen. De mogelijkheid op een breuk tusscheu nationalisteu eu liberalen is voor 't oogenblik weer kleiner, dank zij een accoord tusschen de verschillende fracties over de finan- cieele zijde van het home-rule—vraagstuk. Heden wordt der regeering gelegenheid gegeven zich eeus te uiteu hoe zij denkt over een home-rule plan voor Schotland. Het Lagerhuis behandelde eergisteren twee nieuwe ameudementen op artikel 4 der home—rule—wet eu verwierp ze achtereenvolgens met 42 en 41 stemmen meerderheid. Dat 't er voor de op vacantie beluste afgevaardigden leelijk uitziet, blijkt wel uit de mededeeling van een lid der regeering aan een nieuwsgierig conservatiet. V6or 31 December zal de stemming wel hebben plaats gehad aldus luidde het bescheid doch in elk geval dureu de zittingen onafgebroken voort tot het votum plaats heeft. Tengevolge van een dynamietaanslag te Madrid, zijn gedurende eergisteren nacht huiszoekingen gedaan bij verscheidene auarchisten eu zijn eenige peisonen gearresteerd. De man, die bij den aanslag omkwam, was niet de directeur, tuaar de redacteur van de Anarquia (de Auarchie)de directeur en al de redacteurs van het blad zijn gearresteerd; belangrijke documenten zijn bij hen in beslag genomen, bewijzen, dat er een complot bestond om in Madrid en in de provincie ontploffingen te veroorzaken. Alvarez, dat is de naarn van den gedoode, was belast met de ver- nielingeu te Madrid. Het doel was in de eerste plaats Canovas te dooden. Men wachtte, tot hij uit de Kamer terugkwam. Het toeval wilde, dat omstreeks dien tijd een rijtuig voorbij de saamgezworenen reed, en nu meeudeu dezen, dat het Canovas was, die zich naar huis begaf. Onverwacht sprong de bom, eu doodde Alvarez, wiens arm op een grooten afstand gevonden is. Zijn medeplichtige ontving over het beele lichaam en aan het hoofd ernstige wonden. De zaak wordt ijverig ouderzocbt. Alvarez ging door voor het hoofd der anarcbistische partij in Spauje. Hij was corrector geweest in verscheiden drukkerijen van aagbladen te Madrid en was steeds zeer elegant gekleed. Het begint er in gebeel westelijk Europa zeer ernstig uit te zien met den landbouw. Een Lon- densebe correspondent schrijtt over de verbazende droogte in Engeland. Te Louden evenals te Parijs wordt wegens gebrek aan voedsel geslacbt vee bij menigte op de markt gebracht. Het koninklijk statistisch bureau te Berlijn heeft een buiteugewoou numiner van hare geregelde mededeelingeu uitge- geven, waarin verklaard wordt//dat de voort- durende, naar het Westeii toenemende droogte tot ernstige bezorgdheid omtrent den oogst aanleidiug geeft." Overal wordt over gebrek aan veevoeder geklaagd en alleen de weiden die onmiddellijk aan rivier of beek liggen, hebben een goedeu hooioogst geleverd. Hoog gelegen weiden kouden alleen afgeweid, gewoonlijk niet gemaaid worden. De regeering heeft voorloopig het tarief voor het vervoer van veevoeder over de staats-spoorwegen in Pruisen en bet Rijksland aanmerkelijk verlaagd. De heer Tijdens heeft bij zijne iuterpellatie in de zittiug der Tweede Kamer van gisteren over be- lemmering van den invoer van paarden uit het Noordoosten des lands door de Pruisiscbe regeering aangedrongen dat onzerzijds geen willekeurige bepaliugen worden uitgevaardigd, die Duitscbland aanleidiug kunnen geven den paardeninvoer te belemmeren. De Minister van buitenlandsche zaken antwoordde dat een verbod niet was uitgevaardigd, doch dat een andere maatregel ten opzicbte van de paarden te letterlijk was opgevat, zoodat aan de daaruit outstane belemmering spoedig een eiude zou komen. Het ligt niet in de bedoeling der regeering wille- keurig te handelen. De heer Borgesius meende, dat Nederland aan den invoer van vee zoo weinig mogelijk belemmering rnoest in den weg leggen eu zou gaarne zien dat een international regeling tot stand kwam, om voor altijd de bezwaren op te ruiraen. De heer Henuequin sloot zich daarbij aan. De Minister van buitenlandsche zaken beloofde hiervan den Minister van binnenlandscbe zaken in kennis te stellen, overtuigd dat wij met het buiten- land in het belang van den landbouw, een goede stemming moeten handhaven. Hij deelde mede dat met Belgie en Duitscbland ouderhandeld wordt over een internationale regeling van den uit- en invoer van het wederzijdsche vee. Ouze vergemakkelijking van den invoer van Duitsch slachtvee wordt eveneens overwogen. Na deze interpellation behandelde de Kamer verschillende wetsontwerpen. Naar men verneemt, zal het vaste korps der opzichters van den rijkswaterstaat zich tot den Minister van Waterstaai weuden met het verzoek hunne traktementen meer in overeenstemming te brengen met die van naar hun inzieu met hen gelijkstaande ambtenaren, zooals o. a. de opzichters bij de telegraphie en anderen. Bovendien worden enkelen meer bevoorrecht, doordat hun vrije woning in rijksgebouweu wordt gegeven, terwijl anderen, vooral zij die in groote steden zijn geplaatst, bij de keus huuuer woning er nog rekening mede moeten houden, dat er een vertrek of vertrekje aanwezig moet zijn voor hun kantoor, en waarvoor zij niet de rninste schadeloosstelling verkrijgen. Eene aangekondigde meeting van den heer Domela Nieuwenhuis op Maandag avond te Goes, is niet doorgegaaD, daar slecbts een 20tal hoorders was opgekomeu. De Boodschapper, christelijk blad, is mede van meeuing dat de verklaring van den beer Van 't Lindeuhoutzich op de brochure niet te zullen verdedigen, weinigen bevredigd heeft. //Vrij alge meen scbrijft bet blad zal men wel onder hen die den heer Van Jt Lindeuhout steeds zoo krachtig in zijn arbeid steundeu, een afdoeude weerlegging van zijn hand verwacht hebben." De Graafscbapper, volksblad voor Arnbem en omstreken, Zutpben, de Graafscbap eu Tweuthe, bevat een ingezonden stuk, met de hoofdgedacbte waarvan de redactie verklaart volkomen in te stemmen eu waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd, dat de beer Van 't Lindeuhout zich verautwoorde omdat #de Weesiurichting niet is het eigendom van Van 't Lindeuhout, doch van heel ons Christelijk volk, als waarheen dagelijks uit honderden plaatsen van ons land liefdegaven gezonden worden, en waarvoor tal van vereenigingen werken, maar wat meer zegt, waaraan honderden ouders, voogden of diacouieen hunne kindereu ter verpleging toever- trouwen in de meeuing, dat zij daar een liefderijke eu cbristelijke verpleging outvangen." Ook wordt er in dit christelijk blad op gewezen, dat men evenmin gezwegeu heeft over de brochure van Mevr. Stuten, betreffende het Haagsche krauk- zinnigengesticht, toen bet niet een der geestver- wanten maar een tegeustander gold. Daarua vervolgt het blad ,/Een bruiloftsfeest dat als een Bacbusfeest be- schreven wordt, met opvoeriug van tooneelvoor- stellingen gedurende vier dagen achtereen, terwijl de buitengewoon lange bruidssleep zijner dochter door twintig weesnieisjes, in het wit gekleed, gedragen werd, en dat terwijl de arme weesjes tegelijkertijd oneetbaar bedorven voedsel krijgen. #Een aanklacht als zou Van 't Lindeuhout op zijn reisin Amerika zicb,onbespied door de Christeuen hier in het Vaderland, een lief hebber getoond hebben van naar de comedie te gaan en aan den heer Van Deth zelfs een vrijkaartje daartoe hebben aangeboden. „De mededeeling, dat behalve Van T Lindenhont zelf, zijue beide zouen als zoogenaamde mededirec- teuren ieder f 4000 'sjaars aan salaris outvangen, en dat van de gelden voor de weezen gegeven. z,De staaltjes van verregaande onreinbeid en verwaarloozing der weezen. Niet het minst de gruwzame misbandelingen, waaraan zij zouden bloot- staan en waaruit zelfs lichamelijke verwonding en de dood zou gevolgd zijn. z,Dat alles zijn toch waarlijk geen zaken waarop het stilzwijgen mag bewaard worden, zonder het oor- deel over zich le halen van hem, die zich zoo nadrukkelijk en teeder een vader der weezen noemt integeudeel daar staat dat wij onzen mond zullen openen voor den stomme." Dr. De Blecourt te Hees verklaart bij advertentie in het Haudelsblad, dat gedureude den tijd waarop hij als geneesbeer de praktijk op de weesinrichting te Neerbosch heeft uitgeoefend, geen lijders door hem behandeld zijn, die door mishaudeling direct of indirect ziek geworden of gestorveu zijn. Wij lezen in de N. Rott. Ct. z/Wij ontvingen van enkele oud-weezen der weesinrichting te Neerbosch ten gunste van die iurichting en van haren directeur iugezouden stuk- ken, die wij niet in ons blad opnemeu, omdat o. i. aan dergelijke geisoleerde getuigenissen, die bovenal veel betrekking hebben op den toestand der iurichting vele jaren geleden, slechts eene zeer betrekkelijke waarde kan worden toegekendte meer wijl, blijkens een ingezonden stuk in De Ocbtendbode van een oud—verpleegde van Neerbosch, tegenover de gunstige getuigenissen van oud-weezen, van die zijde ook ongunstige verklaringen worden afgelegd. Alleen een onderzoek door eene onpartijdige com- missie zou o. i. bet noodige licht omtrent den toestand der weesinrichting te Neerbosch kunnen verschaffen, eu op zulk een onderzoek wordt dan ook door de publieke meening zoo algemeen aange drongen, dat wij ons bijna niet kunnen voorstellen, dat de directeur der weesinrichting zich daaraan zou willen outtrekken." TER ]\EUZE\, 23 Juni 1893. De door de #Vereeuigde handwerkslieden" alhier aangekondigde openbare vergadering, was matig bezochtgeen der patroons had aan de uitnoodiging voldaan. De voorzitter opende de vergadering en zeide dat deze was belegd om hen, die nog niet met het streven der vereenigiug op de hoogte zijn, daarmede in kennis te stellen en alsnog gelegenheid te geven tot toetreding. De kring, thans nog klein, had groote verwachting van den steun van het publiek, hij hoopte dat die in mime mate zal worden ge- schonken. De voorzitter gaf verder het woord aan den heer Eijke, donateur der vereeniging, die zich bereid had verklaard het streven der ver eeniging aan de vergadering duidelijk te maken. Hij begon met te zeggen dat bij eigentlijk daar niet op zijn plaats was, daar hij geen handwerks- man is. Hij is echter nog al met vele zaken daaromtrent op de hoogte. In Ter Neuzen staan de handwerkslieden veel achter bij een anderen stand, waar zij eigenlijk boven of waarmede ze minstens gelijk moesten staan. Volgens hem verstrekte cijfers verdient de werkman bier gemid- deld een minimum van f 9 en een maximum van 14 per week of ongeveer 15 of 23 cent per uur. Bij de ambachtslieden varieert dit echter slecbts van 12 tot 14 cent per uur, zoodat het maximum van den ambachtsman nog niet het minimum van den gewonen werkman bereikt. Het werk van den ambachtsman vereischt echter, dat deze niet alleen met de banden maar ook met de hersenen moet werken en verbetering in het loon is dus een eerste vereischte. Gewenscht is dus overeenstemmiug met de patroous om tot overeen stemming te geraken omtrent een zoo mogelijk vasten looustandaard, geregeld naar de bekwaamheid van den ambachtsman. Hij gaf hierna leziug van bet reglement. Daaruit blijkt, dat de vereeniging alle geoorloofde middelen wil aanwenden om de positie van den werkman in verschillende zaken te verbeteren. Er worden o. a. fondsen opgericht totonder- steuning bij ziekte en ongelukken, uitkeering bij overlijden, ondersteuning wanueer een lid 65 jaar oud zijnde oubekwaam is tot werken. TER VEIZEVSCBE COIIRMT Kit blatl verscliijnt Dinsdag- en Vrijitaffavoml bij iten nitgever I". J. t A S O E SAX 1SE te Ter Senzen. 8,08 8,15 8.18 8,23 8,30 8,36 8,50 9,20 9,30 8,07 8,20 8,50 8,55 9,10 9,18 9,23 9,27 9,35 t8,00 8,24 8,38 8,50 8,52 9,45 5.53 7,30 8,02 8,28 8,36 8,44 8,52 9,00

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1