Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. Aanbesteding. No. 2932. Zaterdag 17 Juni 1893. 33e Jaargang. AAMBESTEDIISG. STRATEN enz. aanbesteden OSWV5T5SJ abonnement- a a n b e s t e d e n Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van 1UR NUIJZLA zullen op Maandajr, 26 Juni a. s., 's morgens 10£ ureu, op het gemeentebuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting, gedurende 1893/94. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de geineente—secretarie, alwaar ook eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 15 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .1. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekenddat ter secretarie voor de luge- zetenen ter inzage ligt eene lijst van ontworpen benamingen van straten enz. in de kom der gemeeute. Ter Neuzen, 16 Juli 1893. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Vrijdair, 23 Juni 1893, des voormiddags te 9 uren, ter. gemeeutehuize aldaar, bij enkele inschrijving, onder nadere goedkeuring vau den gemeenteraad, in het openbaar, Het vervangen van de grindbaan door keibestrating van den op- en afrit en van een gedeelte weg nabij de los- en laadplaats der gemeente Zaamslag, over eene lengte van 225 M. Het bestek, waarvan geen afdrukken voorhanden FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 46) Graaf Ilario werd naar zijne woning teruggebracht met eene vreeselijke wonde aan het hoofd, die van de slaap over de wang, de lippen en de kin door- liep. Hij was Diet dood bij zou niet sterven, dat wilde de gravio Diet, die den gekwetste in hare armen ontving, die in weerwil zijner onuitstaanbare pijnen nog de kracht vond tot haar te zeggen „Herinner u wat gij mij beloofd hebt O, als de vrouw telkens als zij daartoe beboefte gevoelt tot den man kon zeggen: „Herinner u wat gij mij beloofd hebtEn de man dan naar haar luisterde en weder zijne rol opvatte van vriend, van beschermer, van minnaar, zooals hij haar beloofde in de oogenblik- ken zijner zachtmoedigheid. »Ik beloof u vriendelijk- heid, trouw, bewonderingIk beloof u toe- geveudheid in uwe vrou welijke zwakheden, voldoeuing van uwe bescheiden en billijke wenscben Ik beloof u de hulp van een vader, de waakzaamheid van een beschermengel O, dan Niet altijd, maar toch te dikwerf weet de man zich niet op bet verheven standpunt van echtgenoot te handhaven. De zachtmoedigheid, de bewondering, de toegevendheid houden op, dat kan vergeven worden Maar als de trouw, de oprecbtheid, de liefde haar begeven En de vrouw komt hem er aan herinneren Maar de man kan gerust tot z'jne gezellin zeggen jHerinner u 1" In het hart der vrouw is iramer zijn, ligt ter lezing ter secretarie der gemeente, en bij den werkbaas J. C. Eijxe in den Eendragt- polder, bij wien inlichtingen voormeld werk be- treffende, te bekomeu zijn. Aanwijs op Maandag 19 dezer, namiddag 4 uren, in de herberg van A. van der Bekk aan de buurtschap de Griete in deze gemeente. Zaamslag, 6 Juni 1893. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. Jr*olitieli Overzicht. Eergisterochtend was het opnieuw aan de demo- cratische linkerzijde der Kamer van afgevaardigden te Brussel oun te beraadslagen over de organisatie van den Senaat. De heer Janson presideerde. Verscheidene senatoren woonden de vergadering bij, maar zij namen geen deel aan de stemming, die ten slotte volgde. Het stelsel van de verkiezing in twee trappen en den minimum-leeftijd van 35 jaar werd algemeen bestreden. Daarentegeu is met 16 legen 2 stemraen het beginsel aangenomen van de door den heer Fdron voorgestelde vertegeuwoordiging der belangeu en van de verkiezing van den Senaat door hetzelfde kiezerskorps als dat der Kamer. Den zesden Mei was 't dat de Rijksdag van Duitschland achtereenvolgens bet oorspronkelijke regeeringsvoorstel betrekkelijk legeruitbreiding en het later door de regeering aangenomen bemidde- lingsvoorstel van den Katholieken afgevaardigde Huene verwierp, welke beslissiug werd gevolgd door de voorlezing van een keizerlijk decreet door den rijkskauselier Von Caprivi, welk gewichtig document het besluit kond deed tot ontbioding van het wetgevend lichaam. Dat is nu bijna zes weken geleden en terwijl we dit neerschrijven, wordt elk Duitscb burger, ouder dan 25 jaar, gelegenheid gegeven zijn veto uit te spreken ten gunste, 't zij van de regeering des Duitscben rijks 't zij van de meerderheid. 't Gaat er vandaag in Germanie eigenlijk om of de wil des volks dan wel de wil der regeering de overhand zal hebben en dat zal beslist worden door het algemeene directe en geheime kiesrecht een recht, door 't volk verworven na hardnekkigen kamp eerst. Hoe de kiescampagne gevoerd is, weet men voor of tegen de legerwet heeft't geklonken en over het militairisme is in een maand tijd dan ook veel geredeneerd, doch niet zooveel dat men er de financieele zijde van het legervoorstel om vergat. Juist door telkenmale de vraag te releveeren wie zal dat betalen en door die vraag te beant- eene teedere snaar (in het hart eener schrandere deugdzame vrouw) die altijd trilt, ook te midden van de stormen der hartstochteu of doodelijke stilte der verlatenheid. Als de man aan wien zij eene gelofte gedaan heeft hij moge haar beminnen of niet haar deze herinnert, hetzij op een oogenblik van wreede ongevoeligheid of van zelfzucht, zij zal hem verhooren en hare gelofte gestand doen. Dat wordt door niemand betwist. Gedurende den droefgeestigen uacht, gedurende de lange eentonige dagen zat de gravin alleen bij de legerstede van haren echtgenoot, die, verhit door de koorts, lijdende door zijne pijnlijke wonde, bedreigd door eene hersenontsteking, geene andere stem wilde hooren dan de bare en geen slok water wilde nemen indien niet hare hand hem die toereikte. De ware liefde keerde in hare voile zuiverheid terug en vervulde van lieverlede weder alle hoeken van het geteislerde hart. De graaf had den geneesheer gevraagd of hij mismaakt zou blijven, en hem was ontwijkend geantwoord „Wij hopen van niet Gedurende het verbinden zijner wonde, dat hem ondragelijke pijn veroorzaakte, hield de graaf het brandende oog op het bleeke gelaat zijner gade gericbt, die zelve evenveel leed, maar ernstig en kalm hare taak vervulde als een ziekenzuster, uit wier hart de liefdadigheid alle andere aardsche gevoelens heeft verdreven. Haar hart bad een schok van onuitsprekelijke teederheid gevoeld toen zij de aanleiding tot het duel vernam, maar tegen- over de toekomst, die zicb aan haar voordeed als het verledene, hernam haar hart zijne terughoudend- heid en onderwierp zich aan de heerscbappij van het koele verstand. Zij had freule Veber laten weten, dat eene ongesteldheid haar verhinderde woorden nu eens ten nadeele van den landbouw, dan weder ten nadeele van handel of Dijverheid, heeft men allengs gewekt een toestand van spanning en onzekerheid, die zich tot 't laatste oogenblik duidelijk heeft gemauifesteerd en afdoende blijkt uit het enorm aantal candidaten (1400 ruim) voor de 397 zetels in den Rijksdag. 't Is waarlijk zoo iets van een Babylouische spraakverwarring op politiek gebied en het eerste gevolg zal zijn een herstemming van een beteekenis als nimmer in de parlementaire geschiedenis van Duitschland is te boek gesteld kunuen worden, terwijl zelfs na die tweede raadpleging van het kiezerscorps, de juiste sterkte der onderscheiden groepen eerst later zal blijken. Varieteiten zonder tal kan men in elke partij opmerken progressisten, die een nationaal-liberaal tintje hebben en katholieken, die zich als Centrum- maunen handhaven, terwijl ze Huene's voorstel zeer wel aanuemelijk heeten. Onmiddellijk na de ontbinding van den Rijksdag stouden de zaakjes van de regeering er goed bij door de scheuring in de vrijziunige partij en de verdeeldheid onder de katholieke afgevaardigden, leek de verplaatsing van de 48 benoodigde stemmen in het voordeel van het legervoorstel nog zoo heel onmogelijk nietdoch de van conservatieve en nationaal- liberale zijde ingestelde pogingen tot bekorting van het algemeen stemrecht, gevoegd bij de stilzwijgend- heid der regeering over de nieuwe belastingen, bedierven alles en 't zou zeker niet te verwonderen zijn als Duitschlands regeering evenals zoovelen v<56r haar, de ervaring opdeed, dat het streven naar aller vriendschap onverstandig is. In afwachting van de eerste resultaten, zijn sommige Duitsche bladen zich weer gaan bezig- houden met de vraag wanneer de nieuwe Rijksdag den arbeid zal aanvangen. De uiterste termijn is 4 Augustus, zijnde 90 dagen na de ontbinding, doch zoolang zal in geen geval gewacht worden in de eerste helft van Juli wordt de Rijksdag weer bij- eengewacht, doch over de alsdau te behandelen wetsvoorstellen valt nog weinig te zeggen, zoolang nog uiets bekend is omtrent het aantal herstemmingen. Terwijl alle officieuse en officieele berichten betrekkelijk den gezondheidstoestand van den presi dent der Republiek gunstig luiden, heeft een enkel blad een pogiDg gedaan om uit Sadi Carnots onge steldheid munt te slaan. Zoo wil men doen ge- looveu, dat zijn dood nabij is, dat 't slechts een kwestie van eenige weken of dagen is en dat de doktoren 't alien eens zijn over het ernstige van den toestand. Van deze verontrustende mededeeling tot haar te komen, maar dat aoodra haar vergunning tot uitgaan werd gegeven zich naar hare sponde zou spoeden. Na twintig dagen in de kamer van haren echtgenoot opgesloten te zijn geweest, zeide zeide zij hem dat zij zich een paar uren ging verwijderen. De graaf smeekte haar, hem niet te verlalen. //Gij verkeert niet in gevaar en moet mij dus toestaan de belofte te vervullen die ik aan een ander heb gedaan." De graaf vroeg niet aan wiehij raadde het, en zelfs de geringste herinnering aan het verledene deed hem terugziuken in de gedruktheid van geest, die de trouw wakende geneesheer zoozeer vreesde. »Mijnheer de graaf heeft een gejaagde pols," zeide de dokter op een middag toen hij zijn gewoon bezoek deed /.Wat heeft u gedaan?" tflk heb nagedacht," antwoordde de graaf. z/Weg met alle gedachten, mijuheerIk mag u zelfs niet vergunnen te droomen, tenzij uwe droomen, u de vroolijkste zaken der wereld voor- spiegelen." Hierop viel de gravin in z/Ik heb iets buitenshuis te doen," zeide zij op ernstigeu toon, ,1k vraag u, dokter, of ik verplicht ben den wensch van mijn echtgenoot te voldoen en te blijven, of wel dat ik de persoon die werkelijk behoefte aan mijne hulp heeft mag gaan bijstaan." //Indien mevrouw mij vraagt of zij zich zonder gevaar van hier kan verwijderen, antwoord ik toestemmend. Mijnheer de graaf heeft slechts rust en volkomeD stilte noodig, maar ik weet niet of hij die rust buiten uwe tegenwoordigheid kan genieten." z/Ik wensch dat Innocenza niet uitgaat," zeide de graaf. tot een bespreking van de opvolging van Carnot, is slechts een stap en daarmede is tevens geopend een terrein voor fantasieen en voorspellingen, dat moeielijk te overzien valt. De kloof tusschen de volgelingen van Parnell en hen, die zich aan Mac Carthy's zijde schaarden, scheen na Gladstone's optreden overbruga de ge- meenschappelijke belangen zouden de punten van verschil geleidelijk weg doen verdwijnen, meende men. Dat't niet zoo is, heeft men kunnen opmaken toen Sexton zich genoodzaakt meende zijn ontslag te nemen als lid van 't Lagerhuis. De eenheid is wel voor 't oogenblik hersteld, doch't zal niet lang duren aldus gelooft en hoopt men in regeerings- kringen en men heeft wel grond voor die ver- wachting. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkies- district Gouda zijn uitgebrachl 2172 stemmen, waarvan 41 van onwaarde. Gekozen de heer Th. G. G. Valette (1.) met 1132 stemmen. Op den heer J. N. Bastert, oud-Minister van waterstaat, als tegenstander van de kiesrechtont- werpen aanbevolen, waren 999 stemmen uitgebracht. Naar men uit JJoraburg meldt, is het thans met zekerheid bekend, dat dr. Mezger tijdens zijn zomerverblijf aldaar ook de gelegenheid zal geven zich onder zijn behandeling te stellen. Naar aanleiding van het bericht nopens de Sequah-Mij., als zou die maatschappij hare bctalingen hebben gestaakt, wordt aan de Tel. het volgende medegedeeld z/De Maatschappij klaagt, dat de heer Davenport de belangen, die hem zijn toevertrouwd, niet met genoegzamen ijver behartigt. Vandaar eenige moeie- lijkheden van persoonlijken aard, die hoegenaamd geen verband hebben met het crediet der maatschappij, dat geheel ongerept is. Op de hem eigen wijze schijnt de heer Davenport op een zijner seances te Zienkzee een voorstelling te hebben gegeven van de kwestie, waarbij de maatschappij, welke hem zoo lang voor haar liet optreden, het natuurlijk moest ontgelden, nu zij reden tot klagen over haren vertegenwoordiger meent te hebben". Het op 15 Mei jl. aangevangen metselwerk van het nieuwe havenstationsgebouw te Vlissingen, waarbij men eerst met moeilijkheden te kampen had, omdat bij de uitvoering de noodzakelijkheid scheen De geneesheer trok de schouders op en de gravin zette zich neder zonder een enkel woord te zeggen. Tegen den avond bracht het dienstmiesje van freule Yeber eene boodschap, die een der bedieuden der familie Ilario fluisterend aan de gravin overbracht. ®Wat is er vroeg de zieke. De gravin boog zich over naar de legerstede en zeide kortweg»Amalia Veber laat mij roepen." Haar echtgenoot antwoordde niet en zij hernam eenigzins aangedaan ,/Amalia Veber roept mij, en gij zoudt zper wreed zijn indien gij mij niet tot haar liet gaan." De graaf kon het hoofd niet bewegen maar hij strekte de hand uit en sloeg dien om het middel zijner vrouw. „Ga niet uit Innocenza! Uw post is hier,dat weet gij." ,/Ik kom terstond terugdenk dat Arnalia nog slechts weinige uren te leven heeft." i/Ik verlang het niet te weten. Ik wil niet alleen blijven." ,/De bediende blijft bij u. Zijt gij bevreesd en hare woorden gingen van een kouden glimlach vergezeld. ,/Ja," fluisterde de graaf, de oogen sluitende. ,/Ik vrees u nimmer te zullen wederzien." ,/"Wees gerust, gij weet dat ik mijne belofte nakom, en juist daarom wil ik die arme vrouw geen verdriet doen, aan wie geen andere troost dan van mij overblijft. Laat mij gaan," zeide zij met vaste stem, zich zachtjes losmakende uit den arm die haar oravatte. De graaf had de kracht niet om haar te weerhouden, maar zijn blik verkreeg zulk eene neerslachtige uitdrukkiug, dat de gravin er door getroffen werdzij herinnerde zich plotseling TER NEIMSCHE COIIRANT 8,08 8,15 8.18 8,23 8,30 8,36 8,50 9,20 9,30 ■>it blail verscliijnt IliiMilag- en Vrij«l»{javon«t bij «len uitjjever 1*. J. IAS IS K I A S D G te Ter Meuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1