Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. bekknumaking. No. 2931. Woensdag 14 Juni 1893. 33e Jaargang. QSIAVBO 22jJ!^312©a Binnenland. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVESTENTIEN: Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 15 Juni 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 12 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht. Eenige dagen nog en de sluier zal opgelicht wordenmen zal in Duitschland het algemeen stemrecht raadplegeu en de uitspraak lijkt ous als eene van het orakel van Delphiouzeker en myste rious. De laatste waarscbuwingen van bladen van alle kleur en riclitiug tot de natie gericht, zij zijn vele eu wie met deu datum der algemeene verkie- zingen minder wel vertrouwd is of beter nog van de heele voorgeschiedenis niets weet hij zou waarlijk tot de conclusie kunnen komen eerst aan deu aanvang van de campagne te staan, zdo veel- vuldig worden de meest afgezaagde betoogen voor en tegen legeruitbreiding opgewarmd, zoo talrijk wordc" gebruik gemaakt van de meest primitieve agitatiemiddelen geen compliment waarlijk voor het kiezerscorps dat door de bladen, die den strijd door dergelijke middelen voeren, dan toch maar geacht wordt dom genoeg te zijn er in te loopen Van die soort is een mededeelmg van de Vorwiirts, het orgaan der sociaal-democrateu, gewagende van een opdracht der politie te Berliju van hooger hand gewordeu om een onderzoek in te stellen naai den indruk, door een eventueele verandering van het algemeen stemrecht te inaken. Dat is een sensatie- mededeeling van al te doorzichtigen aard en van gelijk gehalte, hoewel van ernsliger aard als berus- tende op een basis van waarheid is de mededeelmg, dat Graaf Caprivi al de voorstellen betreffende de dekking der nieuwe legeruitgaven heeft laten vallen en nu5 een enquele heeft doen instellen naar de werking van een rijksinkomstenbelasting, een nieuwe regeling der successierechten, enz. Dat voor Jt overige de onzekerheid groot is, blijkt wel uit de ernstig bedoelde gedachteu- wisselingen over een outbinding van het M elgeveude lichaam, dat nog staat geboren te worden en eerst 4 Juli zal geopeud worden om, behalve wellicht de wet, regelende de maatregelen tegen de cholera, niets anders te behandelen dan de legerwet en dat FBUILLETON Naar het Italiaansch van Totmnasina Guidi door H. C. 45) De graaf schudde het hoofd. ;/Indien gij een der plichten van eene gehuwde vrouw wiltvervullen," zeide hij met eenigszins gemaakte strengheid, begin dan met den voornaam- sten, dien van mij te volgen overal waar ik ga. Ik heb plan eene reis in het buitenland te onder- uemen eu gij zult mij vergezellen." „Neen. Ik zal u hier wachten." De graaf naderde haar. ^Innocenza Gij zult mij vergezellen." „Neen. Ainalia Veber gaat langzaam den dood tegemoet en ik heb beloofd haar de oogen te zullen sluiten." #Zwijg, o zwijg, spreek dien naam niet uit Een booze geest heeft haar op rnijn weg gevoerd." #Zij is eene arme vrouw die gij ongelukkig hebt gemaakt/' „Zwijg, InnocenzaIk wenschte, dat gij de ontzaglijke liefde koudt begrijpen die ik aitijd voor u heb gevoeld de achting, de aanbidding Graaf llario Arnalia Veber Vervloekt zij Amalia Veber riep de graaf in een uitval van woede. Innocenza zag hem aan met een langen blik, in welken het gansche afgnjzen van hare ziel zich weerspiegelde „Ik dacht niet dat gij zoo slecht waart Huisterde zij de handen op haar kioppend hart wel zonder een voorafgaande behandeling in de commissie, teneinde sluiting in Juli nog mogelijk te doen zijn. Terwijl de Nationale Ztg. voor de zooveelste maal beproeft door bangmakerij wankel- moedigen en besluiteloozen alsnog ten gunste van de legerwei te doen stem men en daartoe de moge- lijkheid op Constans' optreden met de zwartste kleureu schildert, hem hevige sympathie toedichtend voor Rusland en allergevaarlijkste plannen met betrekking tot den Elzas, welke landstreek hij zoo maar een, twee, drie zou willen veroveren, viuden we iu verschillende bladen melding gemaakt van een eisch in tal van kiesdistricten den candidaat gesteld. Zooals men weet, heeft de pas overleden Rijksdag juist iu de laatste zittings-periode euorm te kampen gehad met ouvoltalligheid der zittingen en om daarin nu verbeteriug te brengen, is veleu candidaten ook de vraag gesteld of zij willen beloven voor het geval zij gekozen worden, zich van hun parle- mentaire plichten zoo getrouw mogelijk te kwijten een eisch, dien elk kiezer gerechtigd is aan zijn lasthebber te stellen. 't Lijkt wel of Kalnoky's redevoeringen in zijn kwaliteit van titularis van buitenlandsche zaken, eerst in de Hongaarsche, daarna in de Oosten- rijksche delegatie gehouden, niet voorbeschikt zijn nog langer de wereld in beroering te houdeu dan, dank zij sommigen Duitschen bladen, reeds is geschied. In de Kamer van afgevaardigden van Italie liep een interpellate van Pandolfi over Kalnoky's verklaringen op niets anders uit dan op een ver- klaring van Minister Brin, dat ook de Italiaansche regeeriug 't met deu vrede goed meont, doch met de international vredescomites liefst niet officieel iu contact komt. Zaterdag bij de behandeling der begrooting van oorlog werd in forsche tonen de lof verkoudigd van de thans gevolgde buiten landsche politiek en werd de triple—alliantie ge- heeten een garantie voor een laugdurige vrede. In 't vooruitzicht van nog een vijf- of zestal artikelen der home-rulewet, welke aanleiding kunnen geveu tot debatten, van langer duur nog dan die over de eerste drie artikelen, is't waarlijk eene uitkomst als er eeus wat geschiedt dat hoewel zich bewegend binnen de grenzen der politiek toch nog rechtstreeks met de wet van Gladstone in verband staat. Zoo iets in de aftreding van den anti-parnellistische afgevaardigde Sexton wien 'tniet naar den zin was dat in de leiding van 't door zijn fractie bezorgde orgaan Freeman's Journal een plaats werd afgestaan aan de parnellisten. drukkende. Daarop trok zij plotseliug aan de schel. De kamenier trad een oogenblik daarna binnen. „Mijnheer de graaf vraagt of de tafef gedekt is." tfJa mevrouw. „Noodig den rentmeester uit met ons te eten." De kamenier vertrok. »Geef mij de hand, Innocenza Geef mij de hand en laat alles vergeten zijn, om Godswil zeide de graaf met gedempten stem, terwijl hij zijne vrouw volgde, die achter dekameuier de kamer verliet. Zij wendde zich om. i De hand ,/Uwe hand, Innocenza en vergeef mij, ik zweer u De gravin trok de schouders op, terwijl zij den drempel overschreed. Na den maaltijd, die zwijgeude genoten werd, onder bescherming van den braven rentmeester, die juist de man was om een schijn van kalmte in den huiselijken dampkriug te bewaren, begaf de gravin zich naar freule Veber, die zij zeer ziek had verlaten, en de graaf, eene bevige hoofdpijn voorwendende, trok zich iu zijne kamer terug. Het werd donker. Hij gelastte den kuecht hem over een uur een kop thee te brengen. Alleen gebleven, draaide hij de vlam van de lamp wat neder, trok een gemakkelijk kleed aan en strekte zich in zijn leunstoel uit. Hij leed werkelijk. Een kwatier bracht hij dommelende door, toen sprong hij plotseling op en zocht den brief van markies Frosio iu zijn jas. Innocenza! Ik heb op het punt gestaan om naar Rome te gaan om twist met uw echtgenoot te zoeken en hem te dooden. Daarop heb ik mij bedacht en daar gij mij niet wilt ontvaugen, schrijf Sexton is een der beste woordvoerders, een der ijverigste voorvechters van home-rule en dus is de agitatie groot en zijn de pogingen om hem op zijn besluit te doen terugkomen, vele. De matigheidsgenootschappen hebben Zaterdag een demonstratie gehouden in Hvde-Park te Londen. Om vier uur trokken de eerste betoogers voorbij Scotland Yard en om half zeven was de laatste nog niet voorbij genoemde plaats. Een groot aantal manifestanten hebben dan ook niet kunnen slemmen voor de motie, ten gunste van de local veto bill (het recbt der meerderheid om te verbieden, dat op een plaats spiritualien verkocht worden) door sir Wilfrid Lawson voor- gelezen. Eenige wagens hadden een pop, die heen en weer waggelde, aan een schandpaal gehangen. Een verbazend aautal banieren, met opschriften en afbeeldiugen, waren in den stoet te vindeu. Men schrijft uit Den Haag Het is nog geenszins zeker, dat de Tweede Kamer nog dezen zomer de kieswet in behandeling zal nemen, al heeft ook de voorzitter aangekondigd, dat hij voornemens is, daartoe een voorstel te doen. Zelfs is dat zeer onwaarschijnlijk. Aanvankelijk bestond bij velen de meeuing, dat het wenschelijk zou zijn, na afdoeniDg der bedrijfsbelasting de kieswet in discussie te brengen, niet echter om die discussie tot het einde toe voort te zetten, maar met de bedosling om althans een aanvang daarmede te makeu en haar in de volgende zitting zoo spoedig mogelijk weder op te vatten. Op die meening zijn echter sommigen reeds teruggekomen, omdat de discussie over de bedrijfs belasting te lang aanhoudt en het in elk geval noodig zou wezen, dat de Kamer, als eindelijk die discussie is afgeloopen, eenigen tijd rust neemt. Bij de kieswet heeft men nog veel langere debatten te wachtenveel zou men daarmede dus niet vorderen teuzij er de geheele zomer aan gegeveu werd. Van de tegenstanders der wet heeft men niet te wachten, dat zij een voorstel tot dadelijke behan deling zullen ondersteunenzij zien integendeel hun belang iu uitstel. En ook onder de voor- standers zijn er, die geen heil zien in de behandeling eener zoo belangrijke voordracht met eene vermoeide Kamer. Men zegf, dat ook de regeering niet op dadelijke behandeling staat, al is zij bereid om de discussie te aanvaarden op het tijdstip, dat de Kamer bepalen zal. Zij wenscht alleen, dat de ik u. Lees dit ter wille van mijne moeder en om uzelfs wille. Gij acht u in staat een leven van voortdureude vernedering te leiden; geloof mij, uwe krachten zullen te kort schieten en gij zult ge- dwongen zijn later te doen wat het gezond verstand u aauraadt onverwijld te doen. Laat u van uw echtgeuoot scheiden. Waarom de ketenen te dragen die van ijzer zijn geworden Waarom uwe ziel aan helsche pijnen te wagen, terwijl de vrijheid waarop gij aauspraak hebt u vertroostingkan brengen? Geloof mij die vrieudschap voor u gevoel ik zoowel als liefde „Ik wilde u den band niet van de oogen rukken omdat ik een man van eer ben, en ik durfde mijne liefde niet uitspreken omdat uwe onschuld mij vrees aanjoeg, maar nu gijzelve alles gezien hebt, nu zeg ik u offer u niet op voor een denk- beeldigen plichtlaat u niet misleiden door eene bovenmenschelijke deugd. Laat u van uw echtge noot scheiden Ik zal u nooit wederzien, wat gij ook moogt besluiten mijne koffers zijn gereed ik sluit rnijn huis en verlaat het voor aitijd. Daarmede meen ik n het eenige bewijs mijner liefde te geven dat mij veroorloofd is. Maar laat u van uw echtgenoot scheiden Dat is het woord, dat ik dag en nacht, in uw oor wenschte te doen weer kliuken De graaf zag op de pendule. z/Ik kan nog bijtijds komen," riep hij uit, zich haastig kleedende en tegelijkertijd met kracht aan het schelkoord trekkende. „Eene overjas, een paar handschoenen en een rijtuig, zoo snel mogelijk Een oogenblik later stapte hij in het rijtuig en gelastte deu koetsier hem naar de woniug van werkzaamhedeu zoo zullen worden geregeld, dat de nieuwe kieswet bij den aanvang van het volgend jaar in werking kan treden. De centrale commissie heeft niets anders kunnen doen dan de wet, die in staat vaD wijzen is, zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen, maar men verwachl, dat de groote meerderheid der Kamer zal medegaan met een contra-voorstel om de voor dracht tot het volgende zittingjaar te laten liggen. Er is een brochure verschenen van de heeren G. van Deth, oud-kapitein, en A. J. van Houten, onderwijzer aan de weesinrichtingen te Neerbosch. Daarin worden vele zeer ernstige en grievende be- schuldigingen gericht tegen den heer Van 't Lin- denhout en vrij wat medegedeeld, dat tot schaude van de inrichting strekt aitijd als 't blijkt waar te zijn. De redacteur van de Echo, die reeds een onderzoek instelde, niet alleen op Neerbosch zelf, maar ook bij den dokter, de leveranciers enz. enz., kan de verzekering geven, dat alle klachten minst genomen schromelijk overdreven zijn. Eenigen tijd geleden is door den chef van dieust der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een schrijven gericht aan de stationschefs, waarin werd gelast ,/dat aan ministers, bisschoppen, generaals enz.'' voor zoover de dienst dit toeliet op hun verlangen afzonderlijke coupes in den trein moesten worden gereserveerd. Wanneer de woorden #en zoo voort" nu maar betrekking hadden op alle overige passagiers, dan zou ieder daarmede natuurlijk volkomen vrede kunnen hebben. Dan toch zou ieder reiziger, die daartoe het verlangen te kennen gaf, zich gemakkelijk langs de lijnen van de Staatsspoorwegen kunnen laten voeren, wanneer de dienst zelve daartoe geen hinderpalen in den weg legde, wat door vermenig- vuldiging van rollend materieel zou kunnen worden voorkomeu, en zou de voorgeschreveu maatregel alien lof verdienen. Toch schijnt dit bevel, of deze dagorder niet tot alle chefs of alle conducteurs te zijn doorge- drongen. Dat een hunuer althans daarvan geen kennis droeg, moet uit het volgende gebleken zijn. Toen nl. een opper—ofScier uit een garnizoensplaats zich per Staatsspoor naar een andere stad wilde begeven en een afzonderlijke coupe verlangde, weigerde de conducteur daaraan gevolg te geven. En of de officier al verzekerde generaal te zijn, het besliste wederantwoord was„geueraal of korporaal hier is plaats, en hier zult u plaats moeten nemen." De generaal koos eieren -{plaats) voor half geld. markies Frosio te rijdeu. Toen hij zich daar aan- meldde, zeide een bediende hem dat de markies met iemand in gesprek was over zaken. ffLaat mij binnenook ik heb over zaken te spreken," hernam hij op hoogen toon. ,/Wil mijnheer de graaf zoo goed zijn een oogen blik in dit vertrek te wachten „Ik weet waar ik de kamer van den markies kan vinden gij kunt hier blijven Hij liep twee of drie verlichte vertrekken door en bleef staan voor eene deur, waarachter hij hoorde spreken. Hij opende die zonder aarzelen. Frosio zat tegenover een heer; hij keerde zich om en zag graaf llario de kamer binnentreden. Ah, zijt gij terug riep hij nit, zonder op te staan. vTe spoedig, wilt gij zeggen »Neen, op mijn woord van eer. Het verwondert mij slechts, dat gij u niet hebt laten aandienen." jDat is geene gewoonte onder oude vrienden." vGij hebt gelijk," en de markies stond op. Voor het overige," zeide hij, zich rustig tot den heer wendende die reeds vodr hem was opgestaan, wees zoo goed de commissie mede te deelen, dat eene afdoende reden mij belet de directie te aanvaarden die zij mij de eer aandoet mij aan te bieden ik vang nog heden avond een van die reizen aan waaraan ik reeds zulk een groot gedeelte van mijn leven heb gewijd. Gij moogt mij dwaas vinden zoo gij wilt. Ik laat de menschen praten en doe wat mij goeddunkt." Lachende drukte hij den bezoeker de hand en geleide hem naar de deur. uEn thans, graaf llario, waarmede kan ik u van dienst zijn TER MZENSCHE (OIUAVT l>it Mad verscl.ij.it Oinsdag- eu Vrijdagav^id~l.il den aitgever IV J. V A X P E S A 1* E te Ter lemea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1