Aig emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2929. Woensdag 7 Juni 1893. 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Politiek Overzicht. Dezer dagen viel melding te maken van de door Keizer Frans Jozef bij gelegenheid van de ontvangst der delegaties gehouden toespraak en thans is het eene rede van den Minister van buitenlandsche zaken te Weenen, welke de aandacht vraagt. De traditie schrijft haar, evenals 's Keizers toespraak, elk jaar voor en zij wordt altijd met belangstelling tegemoet gezien daar de Minister er een kort overzicht in pleegt te geven van den algeraeenen toestand. Zaterdag nu is die gebruikelijke speech door graaf Kalnoky in de commissie voor de buiten landsche aangelegenheden uit de Hongaarsche delegatie gehouden. Van de betrekkingen met het buitenland gewagende, begon hij met er op te wijzen, dat de verklaringen des Keizers volgens welke er geen wijziging is gekomen in den poli- tieken toestand der mouarchie, natuurlijk betrekking hebben op de verhoudingen van Oostenrijk-Hongarije tot de verschillende mogendheden. Deze toelichting scheen noodzakelijk, daar de door den Keizer gesproken woorden aan'eiding tot rnis- vatting hadden gegeven. In het verder gedeelte zijner rede constateerde de Minister met voldoening, dat eindelijk de tijd is gekomen, dat het niet meer noodig is opnieuw de hechtheid en het voortduren van het Drievoadig Verbond te betoogen. Er is dan ook red en om er zich over te verwonderen, dat het weglaten van eene verklariDg in dien geest (in 's Keizers rede) aanleiding heeft gegeven tot een uitlegging iu tegenovergestelden zin. Kalnoky kon ten stelligste verzekeren, dat er in geen enkel opzicht iets veranderd is in de betrekkingen van Oostenrijk- Hongarije tot Duitschland en Italie. Met deze mogendheden staat de monarchie steeds op den meest vriendschappelijken voet en haar verder streven zal op gelijk doel gericht blijven. De verklariug des Keizers, dat de verhoudingen tot de genoemde mogendheden van zeer vriend schappelijken aard zijn, berust overigens op geen enkele bijzondere gebeurtenis. Het gevoel van veiligheid en de hoop op vrede zullen niet alleen blijven bestaan, maar steeds toenemen in dit op zicht valt eene gelukkige progressie waar te nemen. Hierop sprak de Minister over den militairen toestand. Hij erkende dat de wapeningen overal buitengewoon zijn en daarin een voortdurend gevaar ligt voor den algemeenen vrede. Men kan echter, volgens hem, reeds constateeren, dat bedoeld gevaar minder wordt, dank zij de goede verhoudingen FBUILLETO N Naar het Italiaansch van Tommasina Guidt door H. C. 43) Hij was teruggekomen. Waarom zbospoedig? Neen hij kon het niet wezenmisschien had de rentmeester order gegeven de kamer te luchteu, of had hij een boek, een papier of het een of ander voorwerp uit de studeerkamer noodig Thuis gekomen zonder haar te waarschuwen Neen, dat kon niet gebeurd zijn. Maar de onzekerheid was vreeselijk voor de gravin. Zij greep naar haar mantel, haar hoed, hare haudschoenen en maakte zich gereed om heen te gaan. Amalia Veber gaf een schreeuw. „Ik kom spoedig terug 1" riep de gravin, het ontsteld gelaat naar Ainalia gewend. ,Gij hebt mij een kus willen geven en dat heeft u zoo doen ontstellen. Zeg het maar 1 Gij hebt er spijt van dat gij het gedaan hebt Ach, waarom hebt gij met gewacht En zij weende heele tranen. „Neen, neen, toch niet," herhaalde de gravin, met onstuimige heftigheid tot haar terugkeerende. „Neen, het is niet jegens u dat ik een wrok blijf koes- teren. Gij zijt een ongelukkige, evenals ik. Wees stil, arm, beklagenswaardig schepselHij is het wien ik geene vergilfenis kan schenken hem haat ik, hij is het dien ik veracht, dien ik ver vloek. Gij," en al sprekende streek zij haar met hartstochtelijk gejaagdheid liefkoozend langs de kin en over het vooxhoofd, »gij boet voor uwe tusschen de regeeringen en monarchen en ten slotte zal het misschien geheel verdwijnen. Tot den toestand in de Balkan-staten overgaande, deelde Kalnoky mede, dat in vroegere redevoeringen des keizers alleen in zoover op dien toestand is gezinspeeld als er mogelijkheid bestond op eeu ilreigend aanzien der zaken in Bulgarije of op een zich in de publieke opinie in Oostenrijk-Hongarije openbarende onrust. Intusschen, ook uit dit oogpunt is de toestand verbeterd. Het is niet noodig er in den breede op te wijzen. Wat Italie aangaat, staat vast, dat de overgroote meerderheid van de bevolking aldaar zich bij elke gelegenheid ten gunste van een politiek des vredes uitspreekt. Ook de Franschen hebben hunne redevoering gehad, wel geen „groote officieele", maar een van den man der toekomst", den ex-minister Constans, wiens woord groot gezag heeft. De u Minister met de ijzereu vuist", die eenmaal zijn laud verloste van de boulangisten-plaag, sprak Zaterdag te Toulouse. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat da ophanden zijude verkiezingen bijna eenstemmig in republikeinschen geest zullen uitvallen. Het is echter niet voldoende, dat er eene meerderheid iser moet een aaneengesloten meerderheid zijn, in staat om te regeeren. Spreker zette uiteen, dat de republiek, die nu geen gevaar meer loopt, daar verschillende tegen- standers de wapenen hebben neergelegd, eeu tijdperk van organisatie moet aanvangen. Zij moet ver- draagzaam maar krachtig wezen en de toegetreden conservatieven toelaten zonder huu de regeering toe te vertrouwen. De republiek wil den gods- dienstvrede, maar wenscht geen schrede achterwaarts te doen. Hierop roerde de heer Constants de sociale vraag- stukkeu aau en zeide, dat de arbeiders den eigendom moeten vermeerderen en niet vernietigen. Men behoort het sparen bij de arbeiders aan te moedigen om ondersteuuingskassen voor den ouderdom te vormen. Ook somde spreker de middelen op om het welzijn van den landbouw te bevorderen. Aan het einde zijner rede zeide de ex—minister het volgende „Na 1870 heeft de republiek 1 rauk- rijk omhoog geheven. Frankrijk wil alleen zijn kracht bezigen om het welzijn van alien in het land te bevorderen. Tevens wenscht het den alge meenen vrede te verzekeren met ongeschonden handhaving zijner rechten, welke het door alien en overal zal doen eerbieden." Deze rede werd warm toegejuicht. zonde met smart en met den dood, terwijl hij, nee„ I weet gij het niet? trotsch op zijne oubeschaamde rechten, als heer en meester leeft, lacht eu zegeviert. Ach, ik heb soortgelijke echt- genoolen gekeud, die mij angst aanjoegen, en vurig dankte ik God mij gelukkig gemaakt te hebben door het bezit van een braveu, trouwhartigen, goeden echtvriend Stil, Amalia, om Godswil, stil Dat hevig gesnik is nadeelig voor uwe borst wat ik u biddeu mag, Amalia, ween niet meer, gij zijt mij lief, gij zijt mij heilig geworden, be- grijpt gij Heilig, omdat gij lijdende, omdat gij stervende zijt,omdat gij uw zoon hebt zien sterven. Amalia, ik wil u met kussen overladen, ik heb behoefte aan liefde Dat ik u moge lief- hebben, althans u Voor het bed neergeknield, het hoofd gebogen op den schoot der krauke, de handen geklemd in de plooien van haar nachtgewaad, beheerscht door eene dier vervoeringen van liefde en droefheid, gelijk alleen aau het hart eener vrouw bekend zijn vergat zij geheel en al dat de zeuuwen der arme teringlijderes hiertegen niet bestand waren. Een oogenblik werd het doodstil in het vertrektoen stak de pleegzuster door eene naastbijzijnde deur het hoofd naar binnen. Dit deed de gravin weer tot hare gewone kalmte komen zij sloeg een blik op Amalia Veber, die, achterover op het kussen liggende, in zwijm gevallen scheen. „Ik stel mij onzinnig aan," riep de gravin, „God vergeve het mij," en zij nam een fleschje van de tafel, waaraan zij de zieke liet ruiken. vDank, ik ben nietflauw gevallen," zeide Amalia Veber, de oogen opslaande #geef mij een slokje water dat is voldoende." Uit Flims meldt men, dat H.H. M.M. de Koninginnen Dinsdag met een extra-trein van Chur naar Ragatz zijn gegaan, om die badplaats en de prachtige rotskloof van Bad-Pfiiffers te bezichtigen, waarin uit een bron het warme water opwelt dat door een leiding naar Ragatz wordt gevoerd. De rijweg tusschen deze beide plaatsen is een der schilderachtigste van Zwitserland en de ipSchlucht" van Pfaffers, waarin men over een aanmerkelijken afstand tusschen hemelhooge elkaar aanrakende rotswanden gaat, de merkwaardigste rotskloof van Europa. De gezondheidstoestand van H.H. M.M. is uit- stekend en het weder gunstig. Door den Minister van watarstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat brief kaartformulieren mogen worden gebezigd voor gedrukte berichten en tegen het tarief der drukwerken mogen worden verzonden. In het buitenlandsch verkeer zijn zij echter, krachtens het Weener postverdrag, niet toegelaten. Zooals men weet, is Belgie voor den invoer van Nederlandsch rundvee opengesteld, doch onder zeer bezwarende voorwaarden. Over die voorwaarden klagen niet alleen de Nederlandsche maar ook de Belgische belanghebbenden. In de Gazette van Eecloo, een blad, dat verschijnt in een streek waar veel veehaudelaren wonen, die niet enkel de vee- stalleu der Zeeuwsche eilanden maar ook de groote Hollandsche veemarkten bezoeken en de veemarkteu van Brugge, Gent, Brussel van de schoonste Neder landsche slachtbeesteu voorzien, wordt er over geklaagd, dat deze lieden zich door de bestaande bepalingen in bun bedrijf belemmerd zien, en dat wordt een rampspoed genoemd, die alle dagen toe- neemt, en een verlies, dat alle dagen grooter wordt. De maatregelen, waarover de Belgische kooplieden klagen, betreffen niet alleen de quarantaine van 10 dagen, waaraan het ingevoerde vee is onderworpen en die streng wordt gehandhaafd, maar ook en vooral het voorschrift, dat een verklaring moet worden afgelegd door de overheid der gemeente, waaruit het vee af komstig is dat het daar minstens 15 dagen gestald is geweest en niet van eene markt afkomstig is. Er bestaan dus voor ons geene veemarkten meer in Nederland, klagen de Eecloo- sche kooplieden. Do Gaz. dringt op een onpartijdig onderzoek aan. De stichtingen van Van Marken te Delft trekken ook in het buitenland meer en meer de Ware thans markies Frosio tegenwoordig geweest, dan zou hij zeker de gravin niet als eene vrouw van steen geoordeeld hebben, zooals hij kort geleden had gedaan. XXXIV. Graaf Ilario was er de man niet naar om langen tijd van zijn huis verwijderd te blijven zijne nei- gingen waren niet wereldsch genoeg om hem in de gezelschapszalen voldoening te doen vinden, en zijn hart was niet zoo onaandoenlijk dat het de bitterheid niet zou gevoelen van eene scheiding, juist op het treffende oogenblik van den dood van het kind; waarop hij zijne gansche liefde gevestigd had. De gemoedsaandoeningen van dfn man zijn bij den eersten aanval zeer sterk, maar zij plegen niet van zoo langen duur te zijn als bij de vrouw, die dag op dag herinneringen op elkander stapelt, waarvan zij zich een altaar van altoosdurende droef- geestige aan bidding maakt. Het verlies van het kind vernielde vele vezels in het hart van den graaf, en zoo geweldig was de schok, dat hij voor het oogenblik den indruk der ontmoetiug van de gravin met Amalia Veber verzwakte. Maar na verloop van eenigen tijd werd de herinnering aan het kind wat minder smjdend en nam de ontzettende vernedering de overhand, die zijne zedelijkheid tegenover het edel gemoed zijner vrouw had onder- gaan. Neer te storten van de hoogte waarop hij in twaalf jaren van volmaakte overeenstemming en oogenschijnlijk onberispelijk gedrag gestegeu was plotseling gelijk gesteld te worden met leugenachtige alledaagsche manuen, het was voorwaar geen verkwikkelijk deukbeeld, zelfs al nam meu aan, dat de liefde zijner vrouw den graaf onverscbilhg aandacht. Verleden week ontving de heer Van Marken een bezoek van 17 Duitsche heeren, ge- delegeerden van de ministerien van binnenlandsche zaken, marine en oorlog, van het Rijksverzekering- bureau, directeuren van de Rijks-werkplaatsen voor oorlogsmaterieel, van de Rijks-scheepswerven, van de Rijks-mijnwerken, fabrieks-inspecteurs, geheim- raden, regeeringsradeu, euz. enz., die in opdracht van de Duitsche regeering, onder leiding van ge- heimraad Professor Julius Post, eene reis hadden ondernomen door West-Duitschland met het doel eenige bekende groote industrieele ondernemingen te bezoeken en een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, die daar in het belang van het personeel zijn getroffen.. Het einddoel van de reis was het Agnetapark. Ook de Nederlandsche fabrieks-inspecteur, de heer Struve, was door de directie uitgenoodigd bij het bezoek der vreemde gasten tegenwoordig te zijn. De geheele inrichting met de aanhoorigheden die zooveel mogelijk alle in werking waren gebracht, werd door hen met groote belangstelling bezichtigd en welke hun indruk was blijkt wel het best uit het feit, dat zij bij hun afscheid hetgeen zij hadden gezien eene idylle in de nijverheid noemden. Aanstaanden Vrijdag ontvangt de heer Van Marken weer bezoek. Het zijn ditmaal leden der Engelsche natiouale bakkers-vereeniging 300 in getal die op uitnoodiging van den heer Van Marken, van Londen, waar zij hunne jaarlijksche algemeene vergadering houden, overkomen om een bezoek aan de Gistfabriek te brengen. Donder- dagavond vertrekken zij met een extra-trein uit Harwich om Vrijdagmorgeu te Rotterdam aan te komen en van daar wederom per extratrein naar Delft te worden gebracht. Ook den Haag en Scheveningen zullen worden bezocht. Volgens particulier telegram uit Medam, Vrijdag te Amsterdam ontvangen, beschoten de Atje- hers Pangkalan Brandan (in Laugkat). Te Pankalan Brandan is een etablissement ge vestigd van de „Kon. Petroleum-Maatschappij." Door dezen aanval is de vrees bewaarheid, dat de Atjehers voorbij Tamiang tot in Langkat zouden doordringen, want genoemde plaats ligt 2 uren van de hoofdplaats van dit gewest, Tanjong Poera. Daardoor worden ook tabaksondernemingen van de „Deli- maatschappij," van de Sh. Sum. Tabak Mij." en van particuliere bezitters bedreigd. Te Pangkalan Brandan ligt een bezettiug van 50 man onder een luitenant en de post Tandjong Slamat van de Deli- maatschappij is ook bezet. Als het bericht zich bevestigd, zullen krachtiger was. Maar hoe meer de graaf de liefde en de achting van deze uitstekende vrouw op prijs stelde, hoe pijnlijker en ondragelijker de gedachte werd. En zoo was het. De eenige brief dien hij van de gravin ontvangen had wekte eene sterke begeerte bij hem op om van haarzelve te hooren wat zij verstoud onder verstandige, behoorlijke, noodzake- lijke enz. Dacht zij wellichl over eene gedragslijn, geheel verschillende van die welke hij op 400 mijlen afstand getrokken had. Hij had gemeend alles in orde te kunnen brengen met een fraaie reis in het buitenland, een van die romantische, langdurige reizen, welker ongemakken overwonnen moeten worden door het geld met handen vol langs den weg te strooien. Indien zulke reizen het huwelijksgeluk inwijdden, zouden zij dan met even- zeer een geschikt middel tot herstel van hetzelfde geluk kunnen zijn Waarom niet Graaf Ilario maakte zich niet sterker dan hij was, ais hij durfde beloven nooit weder van den rechten weg te zullen afwijken. Van avonturen, van verstooiingen had hij genoeg, de arme man, die zich diep ongelukkig gevoelde, nu hij tot het besef was gekomen dat hetgeen hij voor een onbeteekenenden misstap had gehouden eene misdaad van ver gaande gevolgen was geweest. Het karakter van Rodolfo Ilario was eene opeenvolging van snel voorbijgaande buien van toorn en lange tijdperken van goedhartigheid. Hij dacht in het geheel niet aau freule Veber en trachtte niet uit te vinden hoe het haar mogelijk was geweest in de kamer van het stervende kind binnen te driugen. Hij dacht aan Innocenza, en de smart overstelpte hem als hij zich haar voor- stelde in de trotsche houding van eene beleedigde maar tevens door het ongeluk ter neer geslagene TER NE11ZENSCHE (01 RAM Dit fcla.l verscl.ijnt liins.lag- en Vrijilagavoort hij den ..itgever l». J. VAST l> E S A X l» K te Ter Xeusen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1