Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. vindt men ruimte voor ongeveer 200 passagiers, waaronder een groot aantal kajuiten, gereserveerd voor 2 personen. De voorkajuit munt bovendien uit door smaak- volle inrichting, terwijl overal voor ventilatie de grootste zorg is gedragen. Een dubbel stel machines, volkomen geisoleerd, is zoodanig ingericht, dat, ingeval een der machines op de reis defect geraakt, de reis toch kan worden voortgezet. Het geheele schip wordt door middei van elec- triciteit verlicht. 's Avonds vond een diner plaats, waarop, behalve op H. M. Koningin Victoria, ook een toast op Koningin Wilhelmina werd uitgebracht. De boot komt reeds 's ochtends te 6 uur aan den Hoek van Holland aan, terwijl het vertrek van laatstgenoemde plaats naar Engeland op 10,30 's avonds is bepaald, met aankomst te Londen te 8,45 's ochtends. TER NEUZEN, 30 Mei 1893. Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap voor het beheer en onderhoud van de Nol tusschen den Kouden en den Lovenpolder, de heer L. W. de Jonge. Op 3 Juni a. s. zal het stoomschip Ella Woermann naar den Congo-staat vertrekken. le Ter Neuzen zullen verschillende burgerlijke ambte- naren van spoorwegen, van de maatschappij Opper— Congo en eene andere handelsmaatschappij zich inschepen om de reis mede te maken. Zondag werd alhier door de handboog- schutterij /,De Wester Schelde" de uitgeschreven gaaischieting gehoudeu. Hieraan namen 56 schutters deel. De uitslag was als volgtde hoogvogel werd afgeschoten door H. Puilaart van Zuiddorpe, de zij- vogels door H. Haubroeck van Zandberg, en P. de Beul van St. Jansteen, de kallen door Ed. de Meijer en Alph. Begheijn van Ter Aeuzen. De laatste 9 kleine vogels werden verloot. Zondagmiddag werd de 19jarige M. E. d. J. alhier, geboren en voorheen woonachtig in Belgie, aardig verrast door de komst van den wachtmeester, die het raadzaam achtte haar in het huis van bewaring alhier te doen opsluiten, op het oogenblik dat zij in gezelschap van personen uit Ter Neuzen per spoor naar Gent zou gaan. Het verdere onderzoek was van dien aard, dat genoemde d. J. als verdacht van diefstal ten naaeele van hare meesteres, alwaar zij reeds eenige dagen vroeger hare dienst verlaten had, voorloopig is aangehouden en den volgenden dag overgebracht naar Middelburg. Eenige kinderen waren 1.1. Zondag aan het spelen op een der bastions onzer veste. Stoeiende viel een jongentje naar beneden, met het ongelukkig gevolg dat hij een arm brak. In de Zaterdag te Axel gehouden vergadering van de afdeeling Z. V. O. D. van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, waar slechts 5 leden aanwezig waren, werd door den voorzitter mede- deeld, dat bij de gehouden collecte 16 was ingezameld. Daar te Amersfoort ook een onderwijzer overleden is, voor wiens nagelaten betrekkingen eene bede om hulp in „de Bode" is gedaan, werd goed gevouden de collecte nog in een paargemeenten, waarin nog geene inzameling gehouden werd voor de wed. IJpenburg, voort te zetten en dan het totale bedrag gelijkelijk over de weduwen IJ. en B. te verdeelen. Een voorstel des voorzitters om bij gemeente- besturen in het arrondissement Axel om subsidie voor den cursus voor de hoofdacte te Axel aan te kloppen, werd goedgekeurd. Daaromtrent werd in het midden gebracht, dat deze cursus den onder wijzers ongeveer f 400 per jaar kost. Aermindert het aantal aeelnemers (thans 20) b. v. met een half dozijn, dan wordt het voor velen onmogelijk plichtbesef tot hem terug te keeren en onder den dekmantel van dien plicht haren afgrijselijken toestand te verbcrgen. Dergelijke edelmoedige gedragingen zijn onbekend in onze onbeschaamde, laaghartige, bedorven maatschappij Yrouwen die zich wreken op slechte echtgenooten, die ken ik vrouwen die zich gedragen gelijk gravin Ilarioneen neenZij wil niet getroost worden, neen Zij stelt zich niet aan als een slachtoffer, zij geeft geen gehoor aan de stem die uit de wereld tot haar opstijgt, en haar beklaagt, haar vleit en haar vereert Zij wil uit zichzclve alleen han- delen. Zij wil niets weten van vrienschap, van wetten, van de publieke opinie. Zij is^ door- drongen van het gevoel van trouw zij eeroiedigt hare ketenen, vergeldt kwaad met goed zij houdt zich staande in den strijd en weet zich over de vernedering eener ontgoocheling heen te zetten. Ik zal haar terugzien aan de zijde van haar gemaal, wiens voet, eenmaal op het hellende vlak der zonde uitgegleden, wederom zal stuikelen, en steeds dieper en dieper zinken. En zij En zij Rein, koel, standvastig, geduldig, zij zal het blijven aanzien Haar bevallige jeugd, hare buitengemeene scnoonheid zal verwelken, zal voorbijgaan zonder liefde Maar ik vermoord hem, dien man Ik zal trachten hem te ontmoeten, dan beleedig ik hem, wij zullen duelleeren, ik doorsteek zijn hartDe zaak is in een paar dagen afgeloopen, want ik reis dadelijk naar ItomeInnocenza wordt weduwe, ik om de groote kosten (waarbij men vooral ook de reiskosten niet vergeten mag) te dragen. Bij het bestaan van een cursus hebben overigens ook gemeentebesturen belang, daar dit tot sollicitatie naar dit gewest zal uitlokken het is een feit, dat het vervuld krijgen van eene vacaturs in dit arron dissement moeite kost, als de markt niet overvoerd is, zooals op 't oogenblik. Veraer werden de huishoudelijke zaken afgedaan. Heden werd door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Hoofdplaat- en Thomaespolders, te Hoofdplaat, bij enkele inschrijving, aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1894, van de aarde-, kratn-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van ge noemde polders. Het minst werd hiervoor ingeschreven door den heer A. Tholens Dz., te Ter Neuzen, voor 6544. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen iu het 6e district d°. 26 Mei jl. is de mast uit de nabij de stompe ton no. 2 van de Kaloot Wester-Schelde, gezonken tjalk verwijderd, zoodat deze geen gevaar meer voor de scheepvaart oplevert, en de daarbij gelegde wrakton opgenomen. Axel, 30 Mei. Heden herdenkt de heer A. E. C. van Dishoeck den dag waarop hij voor 30 jaar tot ontvanger—sriffier van den polder Beoostenbleij Benoorden werd benoemd. Door ingelanden en vertegenwoordigers werd hem als blijk van achting eene prachtige zetel aangeboden. Tot gezworen werd benoemd de heer P. van Fraeijenhove in plaats van den heer L. van Dixhoorn. Zaiunslag. Ill de Vrijdag gehouden jaarlijksche vergadering van stembevoegde ingelanden van den Aan- en Genderdijkepolder is de rekening over 1892/93 goedgekeurd op een bedrag van f 594,18° in ontvang en f 473,075 in uitgaaf, dus met een goed slot van f 121,11. De begrooting werd vastgesteld op een eindcijfer van f 595,64a in ontvang en uitgaaf. Het dijkgeschot voor 1893/94 bedraagt 1,60 per hektare. Herbenoemd werd als gezworen de heer C. de Putter Sr. Ziininslng. In de vorige week zijn bij den landbouwer C. de Putter Sr. in den Aan— en Gender dijkepolder een 50tal kippen gestolen. Oostburg. Bij de Gereformeerde kerk alhier is beroepen de heer J. Brouwer, predikant te Naaldwijk. 's Gravenhage, 30 Mei. Tweede Kamer. Bij het voortgezet algeineen debat over de bedrijfs- belasting verklaarde de Minister dat de nieuwe wet op de grondbelasting zeer spoedig zal ingediend worden en de herziening op het personeel moet wachten totdat de uitkomsten van de vermogens- belasting bekend zijn. De Regeering zal zooveel mogelijk bijdragen dat het doelverlaging van mutatierechten, wordt bereikt. De motie van den heer Poelman tot uitstel der bedrijfsbelasting tot na afdoening van kiesrecht werd na bestrijding ingetrokken. Her algemeen debat is hierna gesloten. Bij art. 1 verdedigden de heeren Van Karnebeek en Kerdijk hunne amendementen om cooperatieve vereenigiugen niet te treffen, als zij aan leden verkoopen. Heden, Dinsdag 30 Mei, is P. J. E., oud 33 j., koopman te Terhole, gemeente Hontenisse, beklaagd van verduistering, ontslagen van rechts- vervolging. enz De openbare verkooping van elf woonhuizen op 26 dezer, te Yeere, brachten te zaraen op 4370. Een huis en erf met pakhuis en grooten tuin aau de markt werd toegewezen voor f 760, een huis voor 52, drie voor 160 ieder, enz. Een felle brand vernielde Zaterdagnamiddag het kasteel van Blaerthum, op ongeveer 45 minuten afstand van Eindhoven gelegen. De vlamraen namen zoo snel in omvang toe, dat aan blusschen niet te denken viel. Niets dan de zware muren bleven van het zeer fraaie kasteel, dat uit de 15e eeuw dagteekent, over. Een antieke deur en een kunstig bewerkt bordes heeft men uit de brandende massa kunnen redden. Het kasteel was de laatste 6 jaren onbewoond, men denkt dat het ongeval ontstaan is door onvoorzichtigheid van werkvolk, dat eenige herstellingen had te verrichten. De gebouwen waren voor f 11,000 verzekerd. llet kasteel was vroeger de residentie der jonkers Van Eijk heeren tot Blarthom-Zeeld en eldhoven volgens het grafschrift op een graf was jonker Rudolf van Eijk in 1580 overleden. In latere jaren waren de taronnen Van Delmermol te Brussel de bezitters dezer heerlijkheid, van wie het door erviug iu eigendom overging aan de tegenwoordige eigenaars, de familie Yerduijneu nabij Luik woon achtig. In het begin dezer eeuw werd het kasteel nog gedeeltelijk vernieuwd. Te Leiden viel op een No. van de staatsloterij de 100,000. Een van de winnaars heeft dat voordeeltje met den dood moeten bekoopen, want hij heeft zich aan misbruik van drank schuldig gemaakt en is in de jenever gestikt. De auderen schiinen betere bedoelingen met het gewonnen geld te hebben, door 't aan verbetering der huishouding te besteden. M. v. B. te Osch en aldaar meer algemeen onder den naam van //de baron" bekend, zoomede zijne zonen haddeu heel wat te goed bij de justitie te 's Hertogenbosch, terwijl velen bovendien de meening zijn toegedaan, dat zij, op welke wijze dan ook, bij de schanddaden van den laatsten tijd te Osch voorgevallen, betrokken waren. M. v. B. dan is met zijn heele omgeving vertrokken naar Amerika. Men ziet dat gezin uit Osch zeker bijzonder gaarne vertrekken, doch het bevreemdt menigeen, dat de justitie dat vertrek, reeds eenige wekeu te voren bekend door de aangekoudigde verkooping van eigendom men, niet heeft belet. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal er den 1 Juni nog geen wijziging plaats hebben in de vaarten der nachtbooten van de stoomvaartmnat- scbappij Zeeland. Bij verschilleude bevoegde personen te Vlissingen, die het blad om inlichtingen vroeg, was van eene wijziging niets bekend, terwijl van eenen veranderden treineuloop ook bij het spoorweg-personeel te Ylissingen geen orders waren ingekomen. Nochtans vertoeft de heer Van Woe'ideren, directeur der maatschappij Zeeland, in Duitschland, om met de verschillende spoorwegdirectien te confereeren, zoodat van eenige verandering, hoewel niet direct ingaande, toch wel sprake kan zijn. De Amsterdammer meldt, dat een geniaal man te Amsterdam door de politie ingerekend is. Sinds eenigen tijd vervoegde zich aan huizen met electrische straatschellen een deftig gekleed, bejaard heer, met de mededeeling, dat hij even naar de batterij kwara kijken. Men liet dan, niets kwaads vermoedend, en in de meening, dat hij van wege den huisheer met het onderhoud der electrische schel belast was, den meheer in huis komen en wees hem de batterij aan. Yan deze gelegenheid maakte dan onze nijvere gebruik om die deelen der batterij, welke waarde hebben, poreuze potten, zinkstaven, klemschroefjes en wat er zoo meer om handen stond, in zijn valies te moffelen. En daarua verdween de man. Frosio brak plotselijk zijne onzinnige alleenspraak af, liet het raampje van het portier zakken, en stak het brandende voorhoofd naar buiten in de koude avondlucht. Hij had het wel noodig. Hij was op het punt zichzelf te vergeten en alle ge- beurtenissen van het raenschelijke leven uit een valsch oogpunt te beschouwen. De goedheid en de oprechtheid van gravin Ilario stuitten hem tegen de borsthet scheen hem onmogelijk den aanblik te kunnen verdragen van de hereeniging dezer I beiden na zulk eene lafhartige beleediginghij gevoelde zich tot een bloedig tooneel aangetrokken, om die vrouw te bevrijden van een monster (hoeveel monsters zijn er niet op aarde en zich haar dan in zijne verbeelding voorstellende alleen, volkomen haar eigene meesteres, kwam de mogelijkbeid van zijn eigen geluk hem voor den geest. Ware zijne moeder in leven geweest, dan zou zij hem tot gezonde inzichten teruggebracht hebben. Maar niemand stond hem ter zijde en hij had alle gelegen heid om door zijne ziekelijke liefde te gronde te gaan. XXXIII. Gravin Ilario had haar middagmaal in een oog- wenk genuttigd. Toen de tafel afgenomen was, zette zij zich weder voor hare schrijftafel, waarop door de zorgdragende hand van den wakkeren rent- meester de twee brieven met het postmerk Rome zoodanig waren neergelegd, dat zij aaustonds in het oog moesten vallen. Zij gunde ze geen blik maar toeu zij een velletje Wij lezen in een der Amsterdamsche bladen Inbraken zijn (in Amsterdam) tegenwoordig zoo aan de orde van den dag, dat men 's morgens eenigszins verwonderd opstaat als er 's nachts niet is ingebroken postpapier uit het schrijfkistje wilde krijgen, stootte zij met de hand tegen de brieven aan, waardoor zij op elkander vielen. Een oogenblik b'eef zij in gepeihs verzonken toen als had zij weerstand gebodeu aan eene zeer sterke verzoeking, greep zij haastig de pen op en schreef met vaste hand //Ik heb uwe brieven niet gelezen, maar door den rentmeester wist ik uw adres. Wend u steeds tot hem wanneer gij iets te bevelen hebt, en begin dadelijk met hem den verkoop te gelasten der twee statiepaarden, die in vergetelheid geraken en een lui leven leiden. Laat tevens het aangenomen werk in mijne kamer staken dat is thans geheel overbodig daar ik geen plan meer heb om iemand te ontvangen. Dank zij uwe handelwijze ligt Amalia Veber ernstig ziekmaak aan den rentmeester uwe beschikkingen bekend die gij te haren opzichte kunt maken. Ik ga naar buiten, daarginds te*** waarheen ik het weesje zond dat ik onder mijne hoede heb genomen. Bij uwe terugkomst zult gij mij bereid vinden tot al wat redelijk, betamelijk en noodzakelijk is; hoe later gij lerugkeert, hoe beter het zal zijn voor mij en voor u. Ik wensch u eene goede gezondheid toe, maar als gij het ongeluk mocht hebben van ziek te worden, zend dan terstond om mij, en ik zal bij u komen indachtig mijne plichten als vrouw en echtgenoote." (Wordt vervolgd). Bij eene voorstelling op Tessel, door een berenleider met twee*beren gegevcn in het lokaal Vergulde Kikkert, werd een meisje op het tooneel, dat door een der beren zou gelikt worden, door den viervoeter op den grond gesmeten en in de wang gebeten. Er ontstond groote verwarring onder het vluchtende publiek. Sommige toeschouwers vielen flauw. De berenleider slaagde er in de aaugevallene te bevrijden, waarop terstond door een geneesheer hulp werd verleeud. Het meisje is er nog vrij goed afgekomen. Als eene bijzouderheid op het gebied van wielrijden diene, dat eergisteren een ingezeten van Lit op een safely naar Den Bosch is gereden (afstand 4£ uur gaans), waarop tegelijkertijd zijn zoontje van twee jaar zich bevond, n.l. vdor op de //rusten", met de handen aau het stuur. Onder- weg moest de vader (veehouder) naar zijn vee gaan zieu, en daartoe de Maas bij Alem overzwemmen daar zoontje ook de koetjes moest zien, nam papa hem op den rug en zwom met den 2jarigen jonge- heer de Maas over. Voorwaar 1 dat belooft een onverschrokken sports man te worden, die kleine! Dirk's eerste schoolbezoek. Donderdag 6 April j.l., 9 uur 's morgens, kwam te Rijswijk, gem. Maurik, Neder-Betuwe, het raadslid Van K. zijn zesjarig zoontje Dirk voor het eerst op school brengeu. De school begon. De vader posteerde zich naast zijn lieveling, met diens hand in de zijne. Kwart voor elven, noodigde de heer De V., het hoofd der school, den vader uit, een kop koffie met hem te gaan drinken in zijn woning en eens te probeereu, den jongen alleen te laten. De vader vond dit goed en zei zoo tot zijn zoontje: //Dirk, ik ga even met den meester een kop koffie drinken, ik kom zoo terug, wees maar niet bang, ik kom stellig weer." Maar Dirk gaf te kennen, dat hij niet alleen durfde blijven en vader nam den kleinen Dirk mee in meesters huis en ging naar den speeltijd weer zoet met Dirk naar school. Des namiddags kwam de vader weer mee en bleef den geheelen schooltijd naast Dirk staan, met diens linkerhaudje iu zijn recbterhand. Zoo ook den geheelen volgenden dag, Vrijdag. Zaterdags probeerde men Dirk tot 11 uur alleen te laten. Na een uur luidkeels geschreeuwd te hebben, werd de jongen zoet en te 11 uur werd hij voor belooning door een nicht, met een rijtuig afgehaald. Hoe zou het nu Maandag gaan. Onderwijl had zich door het dorp het gerucht verspreid, dat Van K. weer het a, b ging leeren met zijn zoontje en er waren er, die bet vermakelijk von den en er om lachten. Des Zaterdagsavonds was de heer Van K. op de societeit. Daar was het dien avond buitengewoon amusant. Men had nu wat te praten. En Van K. werd duchtig geplaagd. Hij kon zich tegen al die aanvallen niet verweren. En 's Maaudags kwam hij uiet met Dirk meer naar school, maar zond zijn arbeider. Dien morgen was het hoofd der school afwezig en zijn zoon nam zijn plaats waar. Deze ergerde zich aan dit schoolbezoek en sprak deu man aan met te zeggen ,/Zou je maar niet heengaan en Dirk alleen laten? Hij heeft het Zaterdag ook alleen uitgehouden, hij heeft wel wat geschreeuwd maar dat houdt wel op." De arbeider antwoordde alleen ,/t Zal nie goan raesler." /,Jawel probeer 't maar eens, ge kunt hier toch niet den geheelen schooltijd Dirk bij de hand houden, hij moet er toch aan gewennen en hoe eer hoe beter," enz. enz. Maar alles stuitte af op het onveranderlijke „'t Zal nie goan mester." Dirk, trek moar 'n laintje en zet moar streepjes," voegde de man er bij, terwijl hij voor Dirk, die zijn hand niet losliet, met zijn vrije hand de liniaal vasthield. Dirk trok een lijntje, zette streepjes en de arbeider stond onwrikbaar pal op deu post, hem door zijn meester aangewezen. Zoo verliep de ochtend. Des na middags was het hoofd der school weer aanwezig. Deze had van zijn zoon de verschijniug van den nieuwen satelliet vernomen. Weer stond deze bij den aanvang der school op zijn post met Dirk's haud in de zijne. #Gij zijt bier van morgen geweest", zei de meester, ,/inaar van middag gebeurt het niet meer, ik kan het niet lauger gedogen, ge moet heengaan." De arbeider zeit zal nie goan mester". Maar de meester begon weer met kracht en aandrang //hoor eens, het moet gaan, ge moet er uit, daar is de deur, ik wil het uiet langer toestaau, het moet uit zijn." De arbeider beweerde opnieuw „'t Zal nie goan mester", en voegde er nu bij//ik heb order om te blijven." »Die order", antwoordde de meester, „is hier niet van kracht, wij zullen er niet langer over praten, ge moet weg//Als 't dan zoo staat", zei de man, „dan neem ik Dirk maar weer mee." ,/Dat kan ik niet verhinderen,"antwoordde de meester, „dat is op uw verantwoording". En de arbeider ging met Dirk weer terug naar het huis van Dirk's vader Van K. Den volgenden morgen werd het vaccinebewijs gehaald en Dirk gaat niet meer school te Rijswijk. (Schoolblad.) De jaarlijksche uittocht naar het kamp van Seist van de mineurs, had te Utrecht Maandag weder plaats. De gewone eerbewijzen ontbraken daarbij alweder niet en de militaire werden zoo mogelijk nog door de burgerlijke overtroff'en. De muziek voorop en omstuwd door eene dichte menigte, trokken de troepen in gepaste stemming door de stad, waar zij van tijd tot tijd door weL

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2