Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2927. Wocnsdag 31 Mei 1893 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- FEU1LLETON HI TER IEEZENSCHE COIIRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit lilml verscliijnt llinsilag- en Vrijit»ff»voncl bij den uitfjever 1*. .1. 1AM II E S A M II E te Ter Meuzen. Ter Gemeente—Secretarie alhier kan steeds inzage worden verkregen van de onlangs vastgestelde voorwaarden, waaronder de invoer in IMlLGlE van rundvee, herkomstig uit Nederland, wordt toegelaten. Belanghebbenden worden ten ernstigste uitge- nood'gd die voorwaarden stiptelijk in acht te nemeu, daar terwijl nu reeds de gunstige bepalingen voor den invoer in ltELGlft van rundvee uit ZEELAND zijn vervallen, het te vreezen is, dat, bij herhaalde overtreding der voorschriften, de Belgische greus voor den invoer geheel zal worden gesloten. Ter Neuzen, 30 Mei 1893. De Burgemeester aldaar, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht. De toespraak, die Keizer Frans Jozef tot de delegation van Oostenrijk-Hongarije heeft gehouden, drukt veel duidelijker dan in vorige jaren het vreedzaam karakter der internationale verhouding uit. Een zeer goeden indruk maakte vooral de verzekering, dat /,zeer vrieudschappelijke betrek- kingeu" tusschen Oostenrijk-Hongarije en alle mogendheden bestaau, en »dat ook de overige, voor het verder behoud van den vrede gunstige omstan- digheden voortduren." Dit is een geheel andere toon, dan de Keizer nog in November 1891 aansloegtoen zeide hij tot° de delegation slechts, dat zijne regeering van alle kabinetten had ontvangen ,/verzekeringen van een vredelievend streven, maar dit had nog niet de gevaren van den politieken toestand weggenoinen, ofschoon de hoop op het behoud van den Euro- peescheu vrede met was uitgesloten." En op de receptie, die op die aanspraak volgde, zeide de Keizer tot den gedelegeerde Dernel, dat de vrede- lievende verzekeringen met voorbehoud moesten worden opgevatzij berustten vooreerst slechts op verwachtingen, welker verwezeulijking in hooge mate wenschelijk was. De ,/Zonen der kruisvaders" in Frankrijk, die zich tot de republiek hebben bekeerd, zijn onaan- genaam getroffen door de rede, die de Minister- president Dupuy te Toulouse heeft gehouden. Zaterdag hield de constitutioneele rechterzijde eeue vergadering om die rede te bespreken. Van het nitlokken van een parlementair debat om den Minister-president te beantwoorden werd afgezien. De voorkeur werd gegeveti aan het houden van eene vergadering of een feestmaal, waar eene rede- voering zou worden uitgesproken om het standpunt Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 41) „Het is vreeselijk omdat het onvermijdelijk is. Ik zal geene advocaten raadplegen, mijne zaak niet voor de rechtbauk breugen ten einde eene scheiding te verkrijgen, want ik verafschuw bovenal die wezens waarvoor geen naam bestaat, zooals de vrouw die met eene reeks van bewijzen, van op- helderingen, om het medelijden der wereld voor zich in te roepen zich wendt, zich keert, beraadslaagt en zich vrij verklaart Vrij Maar het is eene vrijheid, gewonnen ten prijs van een publiek schandaal, van een drama, vertoond ten aanschouwen eener nieuwsgierige menigte, opgewonden van boos- aardigheid en partijdige oordeelvellingen 1 Eene geheel schijnbare vrijheid, die haar geen enkel wezenlijk voordeel voor haar hart kan opleveren Arm hart en de gravin hief de handen ten hemel en bewaarde een oogenblik het stilzwijgen. ffDe vergoedingen die eene scheiding schenken kan," voegde zij er met verontwaardiging bij, „zijn ir. mijn oog van dien aard, dat het honderdmaal verkieslijker is voor altijd te blijven leven met den man die ons mishandeld heeft." „Gij zult derhalve met graaf Ilario vereenigd blijven riep Frosio, buiten zichzelf van verbazing achteruit tredende. Zij nam hem van het hoofd tot de voeten op. ffIo elk geval behoud ik mij voor geheel naar der partij duidelijk te maken. Eene commissie is benoemd om die manifestatie te organiseeren. Het kan niet worden ontkend, dat de royalisten niet kunnen nalaten van tijd tot tijd aan hun gemoed lucht te geven en te verraden, dat hunne jonge liefde voor de republiek zeer koel is. Dit bleek nog dezer dagen uit de rede, die graaf d'Haussonville bij de installatie van den heer De Bornier, in de Frausche academie hield. Zij bevatte vele vinnige uitvalleu tegen de republiek. Ook eenige ehauvi- nistische frasen trokken de aandacht. Over het algemeen is de openbare meening in Frankrijk in den laatsten tijd erg zenuwachiig. Toen de crisis in Belgie haar hoogste punt had bereikt, meende men te Parijs, dat Dnitsche regi- menten reeds op marsch waren naar Brussel. De ontbiuding van den Duitschen Rijksdag wordt be- sproken, alsof het bestaan van het rijk in gevaar is. Toen in de Pyreneeen een Fransche smokkelaar door Spaansche greuswachters was doogeschoten, schreven de bladen, alsof een ongehoord feit was gebeurd. Thans worden niet alleen de gevolgen van het conflict met Siam, dat aan de Engelschen wordt geweten, met felle kleuren geschilderd, maar wiudt men zich ook op over Madagascar. Het orgaan van de dweepers met kolonieu, de Polit. colon., vertelt, dat de Engelsche stoomboot „Woolers," den 6 April aan de kust van Madagascar 36 veldkanonnen met alles wat er bij behoort, heeft outscheept. Het 'olad zegt, dat eene nieuwe Madagascar expeditie onvermijdelijk is. Zeveutien natien, die op de tentoonstelling te Chicago zijn vertegenwoordigd, hebben besloten samen een jury te benoemen, die de prijzen zal toekennen. De officieele commissie voor de ver- deeling der prijzen had zich tegen de benoeming van beoordeehngsjuries verklaard. Zij wilde voor iedere afdeeling een of meer beoordeelaars aanstellen en op hun advies zouden de prijzen worden loe- gekend. Sotnmige inzenders vreesden, dat die heeren zich zouden laten omkoopenanderen raeenden, dat die regeling evenals het verbod, aan de voorwerpen de verkoopsprijzen te hechten, ten doel had, het volk der Vereenigde Staten zoo min mogelijk er op attent te maken, dat het protectionisme de waren duurder maakt en ook voor de kwaliteit niet guustig is. De vereeniging voor de Zondagsrust te Aut- werpen, heeft het volgende plakkaat op de muren der stad en in den omtrek aangeplaktAan de inwoners. Veel is er overal in 't werk gesteld voor het verkrijgen der gedeeltelijke Zondagsrust. Ondersteund en geholpen door meest al de eigeuaars mijn eigen goedvinden mijn echtgenoot te verachten of vrij te pleiten, en ik verzoek, ik eisch," ging zij voort, haar wel wat onvaste stem verheffende, #dat degene die kwaad van hem wil spreken dit op zulk een verren afstand van mij doet dat ik er geen woord van kan hooren „Wat is het middel waarmede gij te vertroosten zijt. vroeg de markies, zoo wit als een lijk. //Gij hebt gezegd, dat er zoo iets besiaat, welnu Zij trok hem naar zich toe en hield zijne hand met geweld in de hare geklemd. tfDat middel bestaat hierin tot mij te zeggen zwaar heeft graaf Ilario misdreven, arme vrouw uw hart is daardoor gebroken, uw trots met voeten getredenmaar zoo het waar is dat gij gezond verstand, goedhartigheid en zielenadel bezit, is thans het oogenblik gekomen die in practijk te brengen op eene wijze uwer waardig Frosio zag haar doordringend aan met een blik, stralende van innig medegevoel. //Gij moest tot mij zeggen," vervolgde de gravin z/bekommer u niet over het oordeel der wereld, volg niet dat allerdaagsche voorbeeld om u van uw echtgenoot te laten scheiden, gelijk zoovele vrouwen doen. Indien graaf Ilario zijn naam onteerd had door valsch spelen, door dronkenschap, door laster, wat zoudt gij dan meer hebben kunnen doen dan wat gij thans in verzoeking zijt te doen Markies viel Innocenza zichzelve in de rede terwijl hare stem trilde van aandoeniDg. //Heden ten dage is de geringschattiug der huwelijkstrouw mode geworden, en dewijl nu ik, gravin Ilario, twaalf jaren heb doorgebracht in volslagen on- wetenheid, in zalige onbekendheid met alle onrein- en bestuurders van groote magazijnen van ver- schillende artikels hebben wij tot nog toe eenen betrekkelijk grooten stap gedaan op de baan des vooruitgangs. Ons doel is echter nog niet ten voile bereikt, en om des te beter te gelukken, richten wij ons thans tot u. Burgers en werklieden. Meet gij wel, dat terwijl gij meest alien een geheelen Zondag vrij zijt, er in de stad nog honderden be- dienden en werklieden zijn, die om uwentwil van de Zondagsrust verstoken blijven? Weet gij, dat die bedienden, na eene geheele week van den vroegen morgen tot den laten avond gewerkt te hebben, den Zondag ook nog „door uwe schuld", als slaven aan den band moeten liggen En nochthans hebben die lieden toch ook het recht op rust, uit- spanning en vrijheid Welnu, burgers en werklieden, verleent aan die bedienden de rust, die gij zelf zoo gaarne geniet En hoe kunt gij dit doen Heel eenvoudig met zooveel mogelijk uwe aankoopen in de magazijuen en winkels te doen tijdens de week. Zijt gij echter genoodzaakt des Zondags te komen, welnu, biedt u dan overal aan ffvoor den rniddag". Koopt z/nooit" meer des namiddags. Wanneer gij aldus handelt, zal men overal verplicht zijn de magazijnen en de winkels 's namiddags //voor den verkoop" te sluiten, omdat er zich dan toch niemand meer aanbiedt, en derhalve zal men aan de bedienden een weinig rust kunnen verleenen. Dus burgers en werkliedea, gedenkt onze raadgeving. Doet uwe aankoopen in de week of anders enkel des Zondags voormiddags." Door den directeur van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren is aan de burgemeesters een schnjven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat gebleken is, dat een aantal weduwen van burgerlijke ambtenaren wegens onbekendheid met de voor haar gunstige bepalingen der wet van 9 Mei 1890 nog geene aanvraag hebben gedaan om in het genot van pensioen te worden gesteld. Om die reden is, zooveel dit mogelijk was, een onderzoek ingesteld naar de nagelalen betrekkingen dier ambtenaren. Tot het doen van verdere nasporingen, welke kunnen leiden tot ontdekkingen van weduwen of weezen, die recht hebben op pensioen, doch dit nog niet ontvan gen, wordt de hulp der burgemeesters ingeroepen. Op de Vrijdag te Vlissingen gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel- houders der Koninklijke maatschappij ,/de Schelde" bleek o. a. uit het verslag van den directeur, dat heden, dewijl ik mij beroemae op de liefde van mijn echtgenoot als mijne zekerste en grootste voldoe- ning zal ik mij daarom nu aanstellen als eene onverbiddelijke vrouw? Zal ik eene lijn trekken met dezulken die mijn echtgenoot beschuldigen, en waaronder niet weinigen zullen zijn die misschien in dergelijke omstandigheden zich niet zullen ontzien eveneens te werk te gaan O ueen neen z/Gij blijft dus bij uw echtgenootriep de markies onstuimig. z/Waarom zoudt gij mij gescheiden wenschen z/Zult gij het toelaten dat hij zijn invloed over u herkrijgt, dat hij onder uwe thans helderziende oogen nieuwe veroveringen maakt De gravin maakte een teeken van verontwaar diging en trad eenige schreden achteruit. z/Zoudt gij mij vrij willen zien om mij naar welgevallen het hof te kunnen maken zeide zij met ijskoude minachting. #Ik zou u mijne eerbiedige vriendschap willen betuigen, in welke aangelegenheid ook," antwoordde Frosio, tot in het diepsle zijner ziel getroffen door de woorden der gravin. z/Ik dank u, markies," vervolgde zij hooghartig »Gij verspilt uw tijd. Ik ben eene trolsche vrouw. Wilt gij het gelooven zod trotsch, dat ik thans alle raadgevingen en elken steun weiger. Dit kunt gij zeggen tot iedereen die naar mij vraagt." De markies verstorad, ten hoogste gegriefd, hield zich goed tegenover de gravin, doch prevelde Hoezeer doet gij mij lijden /,Ware uwe moeder hier, dan zou zij zeggen z/Gaat beiden uws weegs zonder aan elkaar te denken." Gedraag u zoo, dat gij uhaargerust in ons midden kunt voorstellen, die voortreffelijke er over 1892 voldoende winst werd behaald om op gebouwen en verschillende inrichtingen af teschrijven en aan aandeelhouders een dividend te verzekeren van 5 pet. Aan arbeidsloon werd in 1892 nitbetaald circa f 400,000, terwijl ook het vooruitzicht voor de eerstvolgende jaren zeer gunstig is. Bij de herveiling op jl. Zaterdag te Middelburg van het droog dok en de werf met aanhoorigheden aldaar, op 18 Mei op f 40,000 afgemijnd door den heer W. L. van Leeuwen te Middelburg, werd deze geboden som niet verhoogd en evenmin werd bij de mijniug tot hooger bedrag gemijnd. De verkoopers hebben dat bod van 40,000 aange- houden en een termijn van vier weken gesteld voor de beslissing of zij het dok voor de geboden som al of niet zullen gunnen. De 18jarige C. J. Boone, een der twee ver- dachten van den op Hemelvaartsdag te Middelburg gepleegden moord op den machinist van deZeeuwsche boot Burghardt, is op vrije voeten gesteld. De andere, een 21 jarig man, heeft bekend de doodelijke messteken te hebben toegebracht. Het mes, waarmede de moord werd gepleegd, is tot dusver, ondanks de ijverige nasporingen der politie, nog niet gevondeu. Voor de weduwe en weezen van den vermoorde is aan kleine en groote giften reeds voor een bedrag van omstreeks f 2000 ingekomen. Men schrijft nit Londen onder dagteekening van 28 Mei Gisteren werd voor een groot aantal genoodigden, waaronder vertegenwoordigers van de Nederlandsche, de Engelsche en de Duitsche pers, een proeftocht gemaakt met de nieuwe boot van de Great Eastern Railway Company, welke bestemd is voor den uieuwen en verbeterden dienst Harwich Hoek vau Holland. De tocht slaagde uitmuntend. Niet- tegenstaande de wind en het getij tegen waren, legde de Chelmsford zoo is de naam van het stoomschip een afstand van 17J knoopen in 56 minuten af, d. i. met eene snelheid vau 18,2 knoopen per uur, zoodat de zeereis zelfs in dit ongunstige geval niet langer dan 6 uren zal duren. De inrichting en de meubileering der boot is bepaald schitterend te noemen. Niet alleen dat zij hare zusterbooten in grootte overtreft, doch zij bevat 8 waterdichte compartimenten en vervoert 6 reddingsbooten, beuevens ongeveer 1000 reddings- gordels. In het salon, dat zeer kostbaar is gemeuhileerd, vrouw Frosio Frosio ging zij voort op zachtmoedigen toon en uitermate vermoeid ,/laat mij met rust. Ik heb mij den ganschen dag beziggebouden met Amalia Veber te verplegen en ik gevoel dringend behoefte aan rust." ,/Amalia Veber?" riep de markies, het hoofd oprichtende. z/Ja, die arme vrouw Ik ben degene die haar bijstaat in de doodelijke ziekte waaraan zij lijdt." z/Freule Veber door u verzorgd Maar gij zijt immers gravin Ilario, of wie zijt gij P" z/Ik ben gravin Ilario, zeer verschillend, zoo gij wilt, van de persoon die ik weinige dagen te voren was, ma^r zeker oneindig beter, aangezien men door de beproeving gelouterd wordt." z/Dingt gij naar de kroon eener heilige riep de markies, zichzelf vergetende, tot trots en toom geprikkeld door de zelfverloochening dezer ziel, wie hij geene enkele klacht kon ontlokken. z/Zulk eene eerzucht koester ik niet. Wat ik van mijzelve verlang is trouw op mijn post be- vonder. te worden." Dit zeggende gaf zij hem zijn afscheidsgroet. Frosio verliet haar, met het hoofd gloeiende van opgewondenheid. Hij sprong in heteerstehet beste rijtuig dat hij op zijn weg tegenkwam, en met de gebalde vuisten tegen de slapen van zijn hoofd gedrukt dacht hij aan den dag waarop hij gravin Ilario aan de zijde van haar echtgenoot zou ontmoeten. Hij haatte hem. //Mannen van zijn slag," sprak hij in zichzelf, //verdienen een kogel in het hart, en daarentegen beschijnt eene gelukster hun pad. Innocenza, die bezwijkt van smart, bezit zooveel kracht, dat zij hare trauen inhoudt om dien man uog te verdedigen en uiV

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1