Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Een tweede bezending nieuwe Hollandscbe haring is gevolgd. Scbipper A. van der Yalk, van de firms Hoogerwerf Co., bracht 100 ton, in hoofdzaak maatjes, die verkocht zijn van f 32 tot f 40 per ton een paar ton voile brachten 117 op per ton. Yoor de arrondissements-rechtbank te's Bosch stond dezer dagen een herbergier uit Osch terecht, beklaagd van in de zitting dier rechtbank van 30 Maart opzettelijk, tegen beter weten in, voor die rechtbank een valsche verklaring onder eede te bebben afgelegd. De zaak komt hierop neer. Op een der eerste dagen van dit jaar badden twee personen in zijn herberg twist gezocbtzij vernielden een en ander, verbrijzeiden de ruiten en gaven den herbergier ten slotte een geducht pak slaag. Zelfs een stoel sloegen zij op zijn lichaam stuk. Den volgenden morgen deed de man aangifte bij de marechaussee en vertelde de toedracht der zaak in kleuren en geuren, tevens verzoekende proces-verbaal op te maken. In de zitting van 30 Maart nu verklaarde hij van niets te weten, zelfs niet eens zich te herinueren, bij de marechaussee geweest te zijn. Later persisteerde hij bij die verklaring. Het O. M. achlte de schuld wettig en overtuigend bewezen en eiscbte 2 jaren gevan- genisstraf. TER \EUZE\, 26 Mei 1893. In de beden gebouden vergaderiug van stem- bevoegde ingelanden van den Oud Zevenaarpolder, herdacht de heer Aarnout de Feijter den dag waarop hij voor 25 jaar als dijkgraaf van dien polder was benoemd en die betrekking onafgebroken had bekleed. De gezworene, de heer A. Scheele, die bereids gedurende 26 jaar' als zoodanig in het bestuur zitting heeft werd met algemeene stemmen her- benoemd. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen werd heden alhier, bij enkele inschrijving aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1894 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing- werken en van het maken van werken tot dijks- verbetering enz., raming f 15734,29. Daarvoor hebben ingesehreven de heeren A. Tholeus Dz., te Ter Neuzen, voor 18000 A. Yermorken, te Hontenisse, voor f 16698 H. Klaassen, te Zaam- slag, voor f 16632; A. van der Beek, aldaar, voor f 16587 en D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 15960. Bij de aanbesteding op jl. Woensdag te Breskens, van den jaarlijkschen onderhoud enz. aan de waterkeering van het calamiteuse waterschap Oud- en Jong-Breskens, raming f 3794, werd het minst ingesehreven door den heer J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, voor f 3690. Yolgens mededeeling van den inspecteur in het 6e district, d°. 19 Mei jl., is nabij de stompe ton no. 2 van de Kaloot, Wester-Schelde, in 20 M. water, eene tjalk gezonken. Het wrak, waar van de mast een gevaar voor de scheepvaart oplevert, wordt aangeduid door eene groene stompe ton. Hoek, 26 Mei. Beroepen tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, D1. J. Willemse, te Hardinxveld. St. Jiinsteeil. De vorige week brandde door het inslaan van den bliksem een der grootste boederijen uit Zeeuwsch-Vlaanderen af n. 1. die van den heer A. van Duijs. Twee groote schuren en eene groote bergplaats voor stroo zijn in rook opgegaan. Aan- vankelijk meende men dat er slechts zes stuks vee in de brandende gebouwen gebleven waren doch het is later gebleken, dat dit tjetal negen bedraagt. Als men n. 1. weet dat al het vee zich op stal bevond zal dit geene verwoudering wekken. Een vijftig stuks zijn evenwel gered kunmm worden. Het woonhuis, het zoogenaamde wagenhuis en eenige mijten stroo zijn behouden gebleven. Het verbrande stroo, vee en de gebouwen waren verzekerd, zoodat, moge het voor den eigennar geen prettig geval zijn, deze er toch geen financieel nadeel van heeft. Onze brandspuifpn kweten zich goed van hare taak. Reeds op 23 Mei werden van hier aardappels uit den kouden grond naar Antwerpen verzonden. Biervliet. De jaarwedde van mej. C. G. J. le Nobel, onderwijzeres aan de gemeenteschool buiten de kom, is door den gemeenteraad alhier, op haar verzoek van 450 op 500 gulden gebracht. De heer J. Jansen, te Ter Neuzen benoemd, heeft nog geen ontslag als onderwijzer te Biervliet, aangevraagd. 's Gravenliitffe, 26 Mei. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de bedrijfsbelasting be- streed de heer Van de Velde deze sterk, terwijl de heer Bahlmann er voor was. De heer Tijdens verdedigde de vrijstelling voor den landbouw en protesteerde tegen het gesprokene door den heer Bahlmann, die de kieswet een jaar wil uitstellen, om inmiddels de wet op het personeel te herzien. De heer Roell vroeg strafbedreigiug tegen notarissen die hun tarieven niet verlagen. De heer Van Houteu bestreed de vrijstelling van den landbouw en de halveering der pensioenen. Het stoomschip /Schiedam," der Ned.-Amer. Stoomv.-Maatschappij, van Amsterdam naar New- York, vertrok Woensdag met 737 3" kl. passagiers. Aan de weezeninrichting te Neerbosch is gelegateerd f 1000 en 1500, respectievelijk door wijlen mej. de wed. Van de Werve, te Waddingsveen, en den heer I. H. A. Schimmelpenninck, te Deventer. Aan alle ambtenaren en vaste werklieden der gemeente is door 'den Amsterdamschen raad recht verleend op pensioen voor zich, hunne weduwen en hunne kinderen. Het stoffelijk overschot van onzen vroegeren landgenoot proff. Moleschott is, volgens zijn uitersten wil, verbrand en daarna in den wind verstrooid. Nabij Tholen is door den stoomtram de knecht van den slager Van As, uit Tholen, overreden. De ongelukkige is reeds overleden. Te Utrecht heeft zich een geval van pokken voor- gedaan, terwijl daar ook weder enkele gevallen van influenza voorkwamen, echter niet van ernstigen aard. Iu de afgeloopen week zijn nieuwe gevallen van pokken of gewijzigde pokken voorgekomen te Breda 8, te Tilburg 2 en in de gemeenten Bladel, Prinsenhage en Teteringen. De heer A. de Vroom, houthandelaar te Gemonde-Boxtel, hieuw dezer dagen een eik om, waarvan de schors een gwicht behaalde van niet minder dan 1940 halve kilogrammen Bij de verhuringen der klaverlanden te Charlois worden flinke prijzen besteed, tot ruim f 200 per H.A., buiten de onkosten aan zulk eene verhuring verbonden. De kersenverkoopingen te Wage- ningen en in de omstreken zijn begonnen. Men besteed van 1 tot 3 ct. per kilo op den boom. Een 77jarig man reed op Pinkster-Maandag van Renswoude naar Eede per driewieler. Na daar een kenuis le hebben bezocht, ging hij op dezelfde wijze terug. Tegen den treiu, waarin Gladstone van Louden naar Chester reisde, werd een zware steen geworpen, die het venster van den aangren- zenden coupe verbrijzelde en bij na eene dame getroffen had. Door brand bij een groote firma in wijnen te Bordeaux is voor ruim 2 millioen frs. aan wijnen verloreu gegaan (o. a. 400,000 fr. Pichon Longueville)de schade aan de gebouwen bedroeg een half millioen francs. Eenigen tijd geleden, toen onder de koeien van den veehouder H. van Egmond, te Rijnsburg, het mond- en klauwzeer uitbrak, liep het vee van De Haan op een stuk land, grenzende aan het besmette, doch daarvan door een sloot gescheiden. Dadelijk werd het land en het vee van De Haan besmet verklaard (ofschoon er geen ziekte was) en een bord geplaatsl„Besraettelijke veeziekte, mond- en klauwzeer." Door de groote droogte echter was het stuk land zeer spoedig afgeweid en moesten de koeien op ander land o verge bracht worden. De Haan verzuimde echter dit aan te vragen, en toen nu de koeien verweid waren, werd er dadelijk proces-verbaal opgemaakt, en zal het vee deze week worden onteigend. Den geheelen dag loopt een wachter om op te passen, dat het niet wordt verkocht. Daar De Haan niet tot de rijkste boeren behoort, is het voor hem te hopen, dat zich alles nog ten goeae zal keeren. Een zonderling geval doet zich in de gemeente Stratum (N.-B voor. Tengevolge van het afkeureu van een loteling in dienst, wordt de houder van het aan de beurt zijnde nummer opgeroepen deze is echter, onbegrijpelijker wijze zonder ooit op een keuring te zijn geweest, door den militieraad vrijgesteld, vermoedelijk tengevolge van een abuis, daar de broeder van dien loteling krankzinnig is, en men zich in den persoon zal hebben vergist. Die vrijgestelde mag natuurlijk niet worden opge roepen, zoodat de daarop volgende loteling in dienst moet treden. Deze laat zich de vergissing echter niet welgevallen en wendt alle mogelijke pogingen aan, om een nieuwe keuring van zijn voorganger te krijgen. Eene te Utrecht wonende juffrouw van mid- delbaren leeftijd, die nogal eens dikwijls misbruik van sterken drank maakt en tengevolge daarvan reeds tweemaal, telkens voor 6 maanden voor 's rijks rekening, uit logeeren is geweest zag zich dezer dagen wederom door den kautonrechter wegens herhaalde dronkenschap tot zes weken hechteuis veroordeeld. Naar het schijnt heeft de juffrouw ditmaal echter weinig lust om een gedeelle van den zomer in het haar maar al te goed bekende verblijf door te brengen, althans Zaterdagmorgen terwijl haar man eenige oogenblikken voor zaken afwezig was, heeft zij heimelijk de echtelijke wooing verlaten, behalve hare kleeding enz. ruim f 1100 aan bankpapier mede- nemende. Alle pogingen door den man ingesteld om het verblijf zijner lieve vrouw op te sporen bleven vruchteloos, totdat hij gisterenmorgen uit Antwerpen een brief van haar ontving, waarin zij hem mede- deelde, dat zij daar voorloopig dacht te blijven, aangezien zij geen zin had om weer naar de Schans te worden gezonden zooals men haar had beloofd, dat zou gebeuren. Te Maastricht maakt men zich ongerust over de Maasbrug, waarvan een der pijlers door strooming en wieling grootendeels ondermijnd is. Het ge- meentebestuur aldaar heeft de Regeering voorgesteld om met behulp van Rijkssubsidie een ballastdam te leggen ten einde het verder uithollen der rivier- bedding aan de p'jlers tegen te gaan. De Regeering schijnt hiertoe echter niet geneigd te zijn maar zou liever de tegenwoordige brug door een nieuwe vervangen zien. groote verandering had ondergaan sedert hij haar het laatst had gezien. Maar ook hij was veranderd Hij was niet langer de schitterende en zorgelooze reiziger die naar zijne haardstede terugkeerde om rustig zijne herinneringen te genieten. Door den dood zijner moeder getroffen, door eene ware, maar verboden liefde verrast, droegen zijn gelaatstrekken reeds de kenteekenen van het gewonde hart. Toen de gravin tot hem zeide „ik ben bereid u aan te hooren", ontstelde hij en voud geene woorden. De weerschijn van de rosse vlammen verhoogde het schoon der lijnen van het gelaat der arrne vrouw, het hart bonsde hem in de borst. Al de zachte melodieen van vervlogen geluk, van onge- schokt vertrouwen veranderden in zijn geest in het wreedste lied voor een vrouwenhartgij werdt bedrogen, alien weten het, men heeft om u gelachen. In afwachting van hetgeen hij haar te zeggen had boog de gravin het hoofd en verwijderde zich iets van den haard. Frosio stond op. z,Eene vrouw zooals gij moet zich doodelijk gewond gevoelen, en naar de grootte van uw smart moet ook de troost worden afgemeten dien men u aanbiedt. O, gravin, indien mijne moeder zich nog op aarde bevond zou zij de armen voor u geopend hebben als voor eene dochter. Ik bied- u de hand aan als aan eene zuster Het aan bod was edel, maar in zijn mond, die vroeser zulke onvoorzichtige verklaringen had doen hooren, klonk het verdacht. Indien uwe moeder hier was, zou ik God uit den grond van mijn hart danken", hernam zij. „Maar zij is er niet meer, helaas Wij moeten ons onderwerpen." „Yelen vragen mij hoe gij het maakt....' Zoo en wat antwoordl gij „Dat ik nog niet de eer had u te zien." #En nu gij mij gezien hebt?" „Nu zal ik zeggen, dat gij nog altijd gravin Ulario zijt, goed in het geluk, kalm en sterk in uwe groote droefheid Evenzeer als gij nooit veel gemeens had met het meerendeel der vrouwen toen het leven u toelachte in zijne voile pracht, zoo gaat gij ook nu met opgeheveu hoofd den weg der beproevingen. Dat wist ik ook voordat ik u wederzng. Ja, gravin, ik was er zeker van dat ik wel uw persoon, maar niet uw geest veranderd zou vinden." „Ben ik werkelijk veranderd ,/Ja, gravin." „Welnu, het doet ook weinig ter zake. Cij zeidet zooeven dat ik, door eene groote ramp getroffen, aanspraak had op meer dan gewonen troost. Welken troost, markies Zij zag hem aan alsof zij tot in het diepst van zijn gemoed wilde lezen *wees oprecht en antwoord mij terstond." „De beste troost voor u is dat gij het toppunt hebt bereikt van den eerbied der menschen, terwijl hij die u bedroog in de algemeene achting is gedaald. Aan u de achting, de sympathie der wereld, voor den graaf niets dan verachting." Op levendigen toon hernam de gravin „Hebt gij mij anders niets te zeggen?" ,/Ik meen u het voornaamste gezegd te hebbeD van hetgeen in de gezelschappen, waarvan gij nog steeds de afgod zijt, over u wordt gesproken. Thans indien gij het mij vergunt, zal ik u uitsluitend mijn eigen gevoelen mededeelen." „Wacht even. Ik zal eerst de gezelschappen antwoorden, waarvan gij zegt de tolk te zijn. Zij behooren te weten" en daarbij hief zij het hoofd nog fierder op,/Men mag niet vergeten dat ik, voordat ik de misdragingen van mijn echt- genoot ontdekte, dien echtgenoot beminde om hem zelven, maar ook om mij, ter wille van mijnen naam die aan den zijnen verbonden was, en van mijne eigenliefde, die een was met de zijne. Ik was er trotsch op hem toe te behooren, evenzeer als hem te bezitten. Ik was de zijne hij was de mijne Toen ik zijne schuld ontdekt had, is naast de smartelijke outgoocheling in mij een on- veranderlijk gevoel van trots gebleven, dat door niets vernietigd kan worden de eer van den naam dien ik draag riep zij, zich hoog oprichtende uit. „Gij komt dat eergevoel met ongeevenaarde wreedheid kwetsen, mij verhalende vau de groote verachting, waaronder men graaf Uario wenscht te begraven. Maar graaf Uario is mijn echtgenoot vervolgde zij opstaande, de vuist Sallende, terwijl haar oog schitterde. ,/Goed of slecht, getrouw of ontrouw, hij blijft mijn echtgenoot, en wanneer men mij zegt dat hij veracht wordt drijft men mij een dolk iu het hart. Ziedaar den fraaien troost dien gij mij komt brengeu „Maar gravin!" riep de jonge man levendig uit ^Yerlangdet gij dan dat men uw echtgenoot zou bewierooken, opdat gij u door dien geur zoudt laten bedwelmen #Neen. Ik verlang alleen, dat men de kiesch- heid had gehad om de bespotting voor mij ver- borgen te houden, waarvan een troep leegloopers mijn echtgenoot tot mikpunt hebben gemaakt. Een veertien dagen, eene maand, een jaar geleden, waren ongetwijfeld reeds aan iedereen de handelingen van graaf Uario bekend en evenwel was die man niets minder gezocht, bewonderd en gevierd in de wereld. Het schandaal is derhalve ontstaan omdat ik zelf alles begrepen heb Dus is het eene eerbetuiging welke men mij bewijzen wilWaartoe dient deze Met welk reeht en welke rechtvaar- digheid Indien ik mij betamelijk en getrouw bleef gedragen is dat eene reden om mij ten hemel te verheffen Dit is de plicht eener vrouw, de liefde eener gade. Indien mijn echtgenoot eeue De goederentrein van Maastricht naar Venlo van 24 dezer vervoerde onder meer een waggon, waarop een kermiswagen was geladen. Deze rei- zende woning geraakte door welke oorzaak is nog onbekend gedurende den rit in brand en stond bij aankomst aan't station Swalmen in lichte laaie Niet alleen brandde de wagen in korten tijd geheel af, doch werd ook de spoorwegwaggon vrij ernstig beschadigd. In het N. v. d. D. vindt men het volgende als ingezonden stuk ,/Mijn Heer gelieven het volgenden te Plasen in uw veel gelezen Blad het volgenden 21 Mei is bij de Broodbakken J. J. Vessem aan de Overtoom N 136 snach om half twee met een filisepede tegen een pas geschilderden deur aan gereden zoo dat de gehelen deur verbryseld is tot groteu schrik van de bewoonders meu beleef wat met die filicepedes." Een buitengewone trein met varkens, die be- stemd waren voor de pinkstermarkt, is te Tralee in Ierland verongelukt. De trein bestond uit 7 wagens vol varkens, drie personen—rijluigen en den conducteurswagen. Bij het afrijden van een zeer steile helling wilde de rem niet werken, zoodat de trein in voile vaart op het viaduct over een bergkloof aanreed. Met bliksemsnelheid bereikte de trein de brug. Deze, hoewel ze hevig schudde, weerstond de dreuning, doch bij een bocht aan het eind sprong de locomotief uit het spoor en sleurde den trein mede met uitzondering van de beide laatste personen-waggons, waarvan de koppeling brak en die daardoor alleen ontspoorden, zoodat de reizigers met den schrik vrij kwamen. In het dal lagen verbrijzelde wagens, verminkte menschen en varkens op een hoop; hulp van de bevolking kon men niet onmiddellijk krijgen. De machinist en de stoker waren dadelijk dood,een weg-iuspecteur, die den rit medemaakle, was zoo deerlijk gewond, dat hij spoedig nadat hij van onder de overblijfselen der waggons te voorschijn was gebracht, stierf. Van de 12 zwaar gewonden zullen enkelen waar- schijnlijk nog aan de bekomen kneuzingen sterven. Uit Tralee werden dokters en heelmeesters ontboden. Het opruimingswerk is in vollen gang. Van 2 Juli tot 10 September zal te Ant werpen het „negende bestendig festival" plaats vinden. Het wordt aangeboden aan alle zang-, fanfaren-, harmonie- of symphoniemaatschappijen van het land en den vreemde. Een geruststellende mededeeling maar die daarom de wereld nog niet mag doen inslapen is door prof. Virchow gedaan in de jongste vergadering der Berlijnsche Geneeskundige ver- eeniging. Zij komt hierop neer, dat volgens het Berlijnsch comite voor het te Rome te houden internationaal geneeskundig congres een nieuwe cholera-epidemie in Duitschland in dit jaar niet waarschijnlijk is. Men weet, dat aan de Koningin van Belgie dit jaar de gouden roos van den Paus ten deel viel. De plechtigheid der overhandiging zal vooraf- gegaan worden door een plechtigeu dienst in de kerk der Koninklijke parochie St. Jacob op Gouden- berg. Tot het bijwonen van dezen dienst worden het diplomatisch korps en de Kamers uitgenoodigd. De pauselijke nuntius en de bijzondere gezant worden in hofrijtuigen naar de kerk gebracht, geescorteerd door eene afdeeling guides. Ge durende de mis staat de roos voor het altaar. De nuntius doet de Latijnsche gebeden en daarna wordt de roos door eene eeredame aan H. M., die voor het altaar geknield ligt, ter hand gesteld. grove dwaling heeft begaan, is dat eene reden om hem door het slijk te sleuren Zij viel op haar stoel neder, zich het gelaat met de handen bedekkende en snikkende van oneindige droefheid. Dit was een geheel nieuw schouwspel voor den markies. Hij zag en hoorde eene vrouw, die terwijl zij haren echtgenoot verdedigde, tege- lijkertijd hare tranen plengde over de zoo schandelijk beleedigde, zoo laaghartig geschonden liefde. „Gij kuat gerust al wat moeielijk en wat vreemdsoortig is gaan bestudeeren, maar verkwist uw tijd niet met de vrouw te willeu doorgronden 1" sprak markies Frosio in zichzelven en beet zich op de lippen. ,/De vrouw is de hoogste verborgen- heid na die der Godheid En op den schoorsteenmantel leunende wachtte hij het oogenblik af dat de gravin het hoofd zou opheffen. Toer. dit plaats greep, hernam Frosio het woord. ffGeef mij het middel aan de hand om u te troosten bad hij dringend. z,Het middel bestaat, maar het wordt noch u, noch een ander door het hart ingegeven, omdat niemand mij kent." .„Gravin 1" smeekte Frosio met saamgevouwen handen. Deze vervolgde met bevende stem, met doods- bleeke lippen, met levendig gebaar »Ware ik niets anders dan de minnares van graaf Uario, dan zoudt gij u met alle recht kunnen verlustigen in mijne tegenwoordigheid zijn naam te beschimpen, zoolang totdat ik niets meer van hem weten wilde. Maar graaf Uario is mijn echtgenootWij zullen elkander tot aan onzen dood toebehooren Enfrons vrij de weuk- brauwen dat is vreeselijk, niet waar?" z/Ja," stamelde de markies met onverdeelde belangstelling. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2