A1 g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2926. Zaterdag 27 Mei 1893. 33e Jaargang. BEK EN DM A KIN liereiheeril verslag van den toesland der gemeeute, Binnenland. ABONNEMENT- Bij deze courant belioort een bijvoegsel. over het jaar 1892, ingevolge artikel 182 der gemeeutewet opgemaakt en aan den gemeenteraad overgelegd, op heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afdruk, tegen betaling der kosteu, algemeen verkrijgbaar gesteld. FEUILLETON. door H. C. 40) Frosio zag haar iu het gelaat, dat zulk eene TER 1EIIZENSCHE (OIRAAT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit blad verscliijnt en Vrijdaigavoiid bij den uitg-ever I". I A I HE S A X D E te Xer leuzen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeeute doen te weten, dat het Ter Neuzen, den 25 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Het mijuwerkerscongres heeft zich te Brussel Dinsdag nog altijd bezig gehouden met discussies over den werkdag van acht uur, doch is nog niet tot een besluit gekomen. De vergadering heeft zich dan ook niet den heelen dag kunueu wijden aan de behandeling dier zaak, daar 's morgeus de Eransche afgevaardigden Basly en Lamendieu een uitnoodiging ontvangen hadden, zich bij den direcleur der geheime politie te vervoegen. Hier vernamen de beide afgevaardigden, dat ze vdor middernacht Belgie moesten verlaten. Van verschillende zijden werd tegen dit besluit geprotesteerd, terwijl ook besloten werd zich tot den Minister van justitie te wenden. Eerst om zes uur was de Minister Le Jeune te spreken, daar hij in de Kamer zijn begrooting te verdedigen had. Zeer korten tijd daarna werd een deputatie toegelaten die echter geen gunstig resultaat wist te bewerken. Toen de verontwaardiging der mijnwerkers bij het vernemen hiervau wat tot bedaren gekomen was, werd er voorgesteld het congres naar Valenciennes te verplaatsen, wat ver- worpen werd. De andere Eransche afgevaardigden werden overgehaald te blijven. De ministerieele crisis in Italie gevolg van de verwerping van de begrooting van justitie door de Kamer van afgevaardigden is nog altijd niet opgelost, maar de oplossiug schijnt nabij. Men verzekert te Rome, dat alle aftredende ministers hunne portefeuille zullen behouden, behalve de heer Bonacci, de Minister van justitie. Tegelijk met de vervanging van dezen laatste zou een titularis Naar het Italiaansch van Tommasina Guidt Eene vrouw van meer ondervinding zou hare smart hebben weten te verlichten, bedenkende dat de wereld, vol van wederwaardigheden als de hare, er niet zooveel aandacht aan schenktmaar gravin Ilario, zonder achterdocht vertrouwende, onbewust van eenigerlei bedrog, gelukkig in hare onschuld, waarin zij twaalf jaren van haar huwelijk te midden van de samenleving had doorgebracht, vond geen steun, noch in zichzelve, noch buiten haar. Indien zij haren echtgenoot niet bemind had zou het ongeluk dat haar getroffen had onherstelbaar zijn, door overmaat van eigenwaardenu zij hem harts- tochtelijk liefhad bracht het eene onherstelbare wonde aan haar hart toe. Overstelpt door hare smart, was zij nog niet in staat geweest aan de toekomst te denken en een besluit te nemen. Meer werktuigelijk dan uit moreelen aandrang had zij de verpleging van Amalia Veber op zich genomen, die met rassche schreden den dood tegemoet ging daarop had de liefdadigheid in hare edele ziel de overhand bekomen en zij had zich met geheel haar hart aan hare menschlievende taak gewijd. De gravin ontbood een der eerste geneesheeren van de stadeene ziekenverpleegster werd in huis opgenomen het kamertje zag er niet langer koud en ledig uitmet alles wat de rijkdom en de smaak eener vrouw konden aanbieden had zij Amalia om- benoemd worden voor financien, thans ad interim waargenomen door den beer Grimaldi. De Diritto, de Italie en de Opinione noemen den senator Eula Canonico voor justitie en den senator Gagliardo voor financien. Volgens de Independance is er echter sprake van, dat ook de heer Zanardelli in het nieuwe kabinet zal worden opgenomen. In elk geval schijnt dit zeker, dat er, met het oog op de moeielijkheden van het oogenblik, slechts gestreefd wordt naar eene voorloopige oplossing. In de Kamer van afgevaardigdeu te Rome was Dinsdag de begrooting voor buitenlandsche zaken aan de orde. Minister Brin legde verklaringen af omtrent Zanzibar en verschillende koloniale aange- legenheden, welke echter weinig belang voor het buitenland bieden. Omtrent de strijd in Duitschland, over de leger- kwestie meldt men dat het Centrum lang op zijn manifest heeft doen wachten, maar eindelijk is het dan toch verschenen. De inhoud komt hierop neer, dat de oppositie tegen de legerversterking gehandhaafd wordt. De kat.holieken willen geen verhooging der lasteu en weigeren ook het bemiddelings-voorstel van den heer Von Huene te aanvaarden zij zullen stemmen tegen den Keizer en generaal Von Caprivi. Dit laatste wordt wel niet in die woorden gezegd, maar de zin van het manifest is geen andere. Intusschen staat vast, dat de centrurapartij in Silezie aan de afgevaardigden in zake de legerwet de vrije hand wil lateu. Maar in spijt hiervan wordt de hemel voor Keizer Wilhelm al donkerder en donkerder. De katholieken toch zullen hoogst waarschijnlijk in den nieuwen Rijksdag niet minder in getalsterkte zijn dan zij het in den ouden Rijksdag waren. En zij vormen met de democraten en progressisten een belangrijke meerderheid tegen de regeering. Volkomen komt hiermede overeen het oordeel der Russische bladen, die de overtuiging uitspreken, dat de tegenstanders van de legerwet bij de aanstaande verkiezingen in Duitschland zullen zegevieren. De geruchtmakende beweringen der Engelsche bladen betrelfende de plannen der Franschen in Siain worden niet bevestigd. Integendeel, uit officieele berichten, van Eransche zijde ontvangen, schijnt men te moeten besluiten, dat de toestand, voor zoover het van de Franschen afhangt, niet de ge- ringste wijziging zal ondergaan. Het schijnt, ondanks het vergelijk, tusschen dokwerkers en reeders in Hull nog niet in den haak te zijn, althans er komen nog berichten van ringd. Maar de dokter had haar gezegder is geene hoop meerde tering neemt haren loop en laat zich niet tegen houden. Over het verledene was tusschen de beide vrouwen geen enkel woord meer gewisseldde gravin ver- vulde zwijgend en kalm hare taak van pleegzuster Amalia dacht zwijgend en berustend na over hare zonde en hare straf, met het oog de heilige en schoone vrouw volgende die elken dag twaalf uren aan haar ziekbed doorbracht. Een in een doek gewikkeld borduurwerk trok eens de aandacht der gravin. //Was het kussen dat mij op mijn verjaardag gebracht is van u vroeg zij onverschillig. Amalia antwoordde toestemmend en de gravin kwam in verzoeking haar te vragen #Wist mijn echtgenoot dat maar zij zweeg. Amalia echter las hare gedachte op hare lippen. ,/Neen zeide zij met trillende lippen, ffniemand wist dat ik hier was en dat ik werkte om mijn brood te ver- dienen." Toen de gravin tegen den avond in haar paleis terugkeerde, sprak zij geen enkel woordzij begaf zich rechtstreeks naar haar slaapvertrek, waar zij het middagmaal liet opzetten dat haar overigens niet lang bezighield. //Later op den avond van dien dag vertoonde zich de hooge gestalte van een man op dendrem- pel van de ruime vestibule en toen de gravin, binnenkomende, het hoofd omwendde en markies Alessandro Erosio voor zich zag, overtoog eene doodelijke bleekheid haar gelaat. //Mijnheer de markies wacht reeds sedert twee uren," zeide de bediende, ffen is niet in de antrichambre willen gaan." onordelijkheden. Verscheidene niet-lieden van den dokwerkersbond werden aangevallen en mishandeld. De matrozen en stokersbond is met de schikkiug niet tevreden, en roept zelfs van verraadpleging. De vreemde politiemacht blijft nog voorloopig daar ter plaatse, terwijl dragonders de dokken weer be- waken. De toestand is dus nog ernstig. Pinkster I werd in het Hydepark te Londen weer eens eene monsterbetooging gehouden. Deze maal was het ten gunste van Home-Rule. De 15000 deelnemers waren meest uit den neringdoenden en werkmans- stand. In eene resolutie werd o. abij voorbaat dus, het Huis der Lords met het ongenoegen des volks bedreigd, iudien het de Home-Rule, bij aanneming in het Huis der gemeenten, toch wilde verijdelen. H. M. de Koningin-Regentes heeft geen gevolg gegeven aan haar voornemen om voor de be- grafenis van Harer Majesteits vader, den vorst van Waldeck-Pyrmont, zich persoonlijk naar Arolsen te begeven, daar zij de reis van Flims naar Arolsen voor de Koningin te vermoeiend vond en ook niet hare dochter te Elims wenschte achter te laten. Dientengevolge heeft de luitenant-generaal graaf Duraonceau, adjudaut-generaal der Koningin, de Koningin-Regentes ver tegen woordiga bij de begra- fenis, die Diusdag onder groote deelneming van het gansche land plaats had. Na de godsdienst- oefening in de stadskerk, aan welke de Koning van Wurtemberg, de Groothertog van Luxemburg en de afgezanten der Duitsche vorstenhoven deel namen, volgde het overbrengen van het lijk naar den grafkelder te Rhoden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vergunning verleend tot het aauleggen en exploiteeren van een stoomtramweg van Brouwershaven over Zonnemaire, Noordgouwe, Zierikzee, Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse naar Zijpe en van Anna Jacobapolder over St. Philipsland, den Slaakdam en Nieuw-Vosmeer naar Steenbergen. In de voorwaarden tot vergunning is o. a. bepaald, dat de exploitatie van de stoomtram voor 1 Juli 1896 moet aangevangen zijn, en dat de concessi- onnarissen binnen 3 maanden moeten verklaren, dat zij de vergunning aanvaarden. Bij beschikking van den Minister van binnen- latidsche zaken is bepaalddat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofd- onderwijzeres, voor het jaar 1893, zal plaats hebben ,/Vergeef mij gravin dat ik het consigne verbroken heb," zeide Frosio, nader toetredende. ;/Ik gevoel eene onweerstaaubare behoefte om met u te spreken." De gravin kon in tegenwoordigheid van een be diende moeielijk een aanzienlijk man de deur wijzen daarom groette zij en gelastte den bediende haar met de lamp voor te gaan. Deze ging naar het boudoir zijner meesteres, plaatste de lamp op den schoorsteen en vroeg of hij vuur zou aanmaken. »Niet noodig," zeide de gravin, ofschoon zij van het hoofd tot de voeten rilde. Zij had haar boudoir niet wedergezien sedert den morgen dat Rodolfo was vertrokken. /rOntvang mij met goed vertrouwen, bid ik u 1" fluisterde de markies, die hare doodelijke bleek heid opmerkte. Zij antwoordde niet, maar deed eene schrede voorwaarts, wachtte tot de bediende vertrokken was, sloeg den sluier die haar gelaat bedekte, over haren hoed terug, trok den mantel vaster om zich heen en sprak, staande blijvende, kortaf tot den markies z/Ik luister." z/Gravin riep de jonge man, plotseling geheel van houding veranderende hij wierp den hoed van zich en strekte de beide handen met vriendschap- pelijke vervoering naar haar uit. z/Wel? Hebt gij niet gezegd dat eene bepaalde noodzakelijkheid om mij te spreken u genoopt had het consigne te verbreken Gij weet dus dat ik niemand ontvang niettemin noodzaakt gij mij u te woord te staan en gij zegt mij niet onmiddellijk wat gij te zeggen hebtMaar ik heb niet veel tijd, ik stond op het punt van te gaan eten De gravin had baastig gesprokeu en een bittere op 27 Juni e. k., dat de mondelinge examens zullen aan van gen op 17 Juli d. a. v. en dat de commissien, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's Graven- hage, Amsterdam, Deventer en Groningen. De Minister van justitie heeft in eene circu- laire aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven medegedeeld, dat zijne aandacht wordt gevestigd op de omstandigheid, dat, bij de toepassing der wettelijke voorschriften in zake veterinaire politie, op medewerking van de zijde der veehouders en veehandeiaren een ongunslige invloed wordt uitge- oefend door den langen termijn, die verloopt tus schen het plegen van overtredingen en het tijdstip, waarop deze worden berecht, ten gevolge waarvan de veroordeeling zoowel op den delinquent als op zijne omgeving niet tijdig den gewenschten indruk teweegbrengt. Daar de doelmatigheid van de bestrijding eener besmettelijke veeziekte, thans bepaaldelijk van het mond- en klauwzeer, waarraede gewichtige belangen zijn gemoeid en aanzienlijke geldelijke opofferingen gepaard gaan, grootendeels afhangt van eene stipte naleving der wettelijke voorschriften in zake veteri naire politie, verzoekt de Minister hen, de ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten, aan wie de behandeling van dergelijke zaken is opgedragen, op het gewicht der zaak te wijzen en bij hen aan te dringen bovenbedoelde overtredingen zoo spoedig mogelijk ter terechtzitting te brengen. De Kamer van Koophandel te Maastricht heeft de handelaren daar ter stede herinnerd aan de strafbepalingen der wet op het in betaling geven van vreemde pasmunten. Zij werd hiertoe geleid door ernstige klachten over het weder overvloedig in omloop zijn van Belgische twee—, vijf- en tien- centiemenstukken en vooral ook van Pruisische vijf— en tienpfenningstukken. Het 30"te jaarfeest van de Weesinrichting te Neerbosch, zal 14 Juni a. s. gevierd worden. De vergadering wordt, half elf 's morgens, geopend met een feestrede door ds. C. L. Laan, pred. te Rotterdam. Vervolgens wordt verslag uitgebracht van den arbeid onder de weezen in het afgeloopen jaar, terwijl, 's namiddags half twee, een gedenksteen wordt geplaatst in het in aanbouw zijnd ziekenhuis. De eerste nieuwe Hollandsche haring, be- staande in 37 ton maatjes.gevangen door twee loggers van de maatschappij //De Noordzee" te Vlaardiugen, zijn daar Zondag over Leith per stoomboot aange- bracht en voor een gedeelte verkochtde prijs beliep van f 35 tot f 85, naar gelang van kwaliteit. glimlach vergezelde hare laatste woorden, waar- mede zij haar verlangen naar den maaltijd te keunen gaf. z/Vergeef mij, gravin zeide Frosio. ,/Ook al zoudt gij mij bevelen te vertrekken, dan nog zou ik den moed hebben van te zeggen ik ga niet, neen. Ik heb behoefte met u te spreken. Blijf nu niet staan als om mij te noodzaken kort te zijn. Indien gij wilt eten, zal ik wachten." De gravin slaagde er niet in de valsche onver- schilligheid te bewaren, waaronder zij voor een oogenblik getracht had de wanhoop van haar hart te verbergen. Indien markies Frosio haar opzocht, welke andere beweegredenen kon hij daarvoor hebben dan vriendschap en deelneming Den schijn aan te nemen van hem niet te begrijpen, zou volkomen in strijd zijn met haren oprechten aard. Hera lomp behandelen Waarom Als de zoon van hare geliefde peet kon hij altijd op hare welwillendheid aanspraak maken. Gravin Ilario liet spoedig de bittere ironie varen. Zij drukte Frosio de hand en schelde tegelijkertijd. tfLeg vuur aan", beval zij den knecht, ^en breng mij een kop bouillon." Zich daarop tot den markies wendende, zeide zij met beleefde inschikkelijkheid z/Ik maak geene complimenten met u. Laat mij even mijn bouillon gebruiken, dan kunnen wij praten." Zij nam een stoel en zette zich bij het vuur, wees den markies een zetel tegenover haar aan, dronk haar kop bouillon en ontdeed zich van hare handschoenen. z/Thans kan ik u aanhooren", hemam zij daarop op ernstigen toon.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1