II Gemengde berichten. guldens maailoon binnen de provincie blijven en zal alzoo worden medegewerkt, om de heerschenae werkloosheid van den veldarbeider in Friesland te beperken. De kandel in aardappelen is thans in Noord- Braband, dus schrijft men uit Zevenbergen, levendig en worden verhandeld tot f 1,60 h f 1,75 per hektoliter. De stand van de te velde staande vroege aard appelen aldaar kan, even als elders, gunstig worden genoemd. De uitkomst met kunstmest verkregen op sommige akkers van het eiland Texel, is inderdaad verrassend. Dit komt des te sterker uit in den drogen tijd, dien wij beleven. Landen, waar anders geen groen sprietje zou tieren, staan thans tenge- volge der bemesting met z.g. kunstmest zoo voordeelig, dat ze gemaaid zouden kunnen worden. Een dor bouwland, dat gewoonlijk weinig opbrengt, werd verleden jaar met kunstmest bewerkt en bracht ruim 30 hectoliter beste tar we op per hectare. Thans worden er geheele ladiugen kunstmest op het eiland aangevoerd. TER NEUZEIV, 33 Mei 1803. gisteren hier tweeden Pinkster- stil. En geen wonder, wie maar Het was dag bizonder eenigszins kon had de stad verlaten om elders uitspanning te zoeken. De meesten trokken naar Axel om van de kermis en het muziekfeest ter gelegenheid van de inwijdiug der muziektent te protiteeren. Niettegenstaande siechts twee muziek- gezelschappen, dat van Ter Neuzen en Hulst ter feestviering waren opgekomen, was er eerie ontel- bare schare in de oude stad Axel. Het grootste contigent werd wel geleverd door Ter Neuzen. Meer dan 500 personen werden van hier daarheen gevoerd per spoor, terwijl velen per rijtuig de feestvierende stad bezochten. De doodsche stilte in onze veste werd des avonds aangenaam verbroken door de aankomst van het harmonie-gezelschap uit Jumet, dat in Middelburg den vorigen dag een concert gegeven had. Met eene vroolijke, uitstekend uitgevoerde marsch, trok het gezelschap door onze straten naar het station. Daar was des avonds evenals des middags eene ongewone drukte bij het vertrek en de aankomst der treinen. Wij hoorden intusschen van geene ongeregeld- hedeD. Bij de aanbestedingen, op jl. Yrijdag, van den jaarlijkschen onderhoud enz. van de waterkeerende werken, waren de laagste inschrijversvoor den calamiteusen Annapolder de heer J. de Bree Ez., te Ter Neuzen, voor f 3068 raining f 3212,78 en voor den calamiteusen Ardornispolder de heer P. Monje, te Breskens, voor f 1423raming 1528,12. Bij koninkhjk besluit is benoemd tot controleur der directe belastingen enz. te Oostburg de heer J. P. van Nieuwkuyk, thans waarnemend controleur aldaar, en is pensioen verleend aan mej. A. Ph. Hermans, wed. L. H. Haak, directeur van het Rijks- telegraafkantoor en brievengaarder te Walsoorden, ten bedrage van f 330. Hulst. Op 16 Mei jl. raocht een geacht ingezetene dezer gemeente, de heer Eduard de Silva een heug'lijk feest vieren, namelijk 25 jaar lid te zijn van de Zondagsbolders, bij die gelegenheid werd hem een aangename verrassing bereid, want stoetsgewijze met de muziek voorop begaven zich alle leden naar den jubilaris, waar den Koning der holders hem, met een hartelijke toespraak (waarin hij onder meer de toewijding opsomde door hem de vereeniging betoond) een prachtige zetel en zilveren medaille als souvenir aanbood. Diep getroffen voor zooveel blijken van toegene- genheid bedankte de jubilaris voor de eer hem bewe- zen, zijne nette en eenvoudige rede sluitende met een //Lang leve de Zondagsbolders." Op 26 Mei a. s. zullen te Yeere in het open- worden verkocht elf huizen met pakhuis, schuur en tuinen die dus voor een prijsje eigenaar van een huis wil worden, profiteere van die ge legenheid aldaar. Het aantal landverhuizers dat te Rotterdam in de laatste dagen aankomt voor Amerika is z66 groot, dat in het nieuwgebouwde hotel van de N. A. S M. aan de Wilhelminakade plaats te kort komt om hen te herbergen. Ten einde daariu te voorzien, is een houten gebouw in gebrurk genomen tegenover dat hotel geplaatst, en waarin des nachts een 300 personen onder dak gebracht kunnen worden. Men meld uit Utrecht Het bericht dat de Bank van leening was ge- sprongen, zooals het volk zich uitdrukt, en haar directeur en boekhouder waren gevangen genomen, heeft menigeen de schrik op het lijf gejaagd. Eerstens zijn het toch degenen, die den directeur aan zijn borgtocht van f 75000 hebben geholpen, of hem op andere wijze financiee! steunden, die niet onbeduidende verliezen zullen lijden, daar de Bank ongetwijfeld de geleden schade op hen zal verhalen, terwijl verder zij, die panden hebben be- leend er evtnmin gerust op zijn, dat zij voldoende zullen worden schadeloos gesteld. Sedert Woensdag wordt de Bank, die voorloopig niets meer beleent, dan ook als het ware bestormd door lieden die hunne panden komen lossen, doch die, wanneer het voorwerpen van waarde betreft, meestal onverrichte zake weder kunnen heengaan, omdat ze niet meer aanwezig zijn. Het aantal der verduisterde panden moet naar men verzekert eenige duizenden bedragen, zoodat het nog geruimen tijd kan duren voordat de juiste stand van zaken bekend zal wezen. De eenigen, die zich over de tijdelijke onmacht van hunne concurrent verheugen, zijn de houders van huizen met recht van wederinkoop, die dan ook niet zullen nalateu om van deze gelegenheid zooveel mogelijk partij te trekken. Te Laren is (iets wat voor dezen zeker wel nooit in Nederland voorkwam) in het vrije veld onder een blad verborgeu gevonden een struis- vogelei. Het is afkomstig van een struis, die onlangs uit het vogelpark van het buitenverblijf Westerveld te 's Graveland ontsnapte. Men is er nog niet in geslaagd het dier te vangen. Men schrijft uit Enschede aan De Amsterd. Hollanders, in Duitschland werkzaam of woon- achtig wordeu door de Duitsche autoriteiten dikwijls op allerlei wijze bemoeielijkt. Verschillende bewijzen zouden daarvan kunnen geleverd worden, staaltjes zelfs, die in het vrije Nederland, waar ieder vreemdeling als het ware een toevluchtsoord vindt haasi ondenkbaar zijn. Wel is waar bezitten niet alle Duitsche plaatsen waar een vreemdeling woont politiemaatregelen die ons dreigen, als men niet direct een paspoort Heimathschein of ander verlangd wordend legitimatiestuk kan vertoonen, met gevan- genisstraf of uitleiding over de grenzen maar toch worden in den laatsten tijd telkens Hollanders naar hun vaderland teruggevoerd ofschoon zij jaren in Duitschland hebben gewoond, doordat zij misschien gevaar opleveren aan de armbesturen te vervallen of omdat men een paar dagen heeft te kort ge- schoten in het betalen van de noodige Steuer. Zoo b v. werden van uit Munster in Westphalen den laatsten tijd eenige familien over de grenzen gezet, die zeer goed in eigen onderhoud konden voorzien. Een dezer verbannenen, een zeergeloof- „Ja, ik heb het bemerkt." „Leugenaar 1" riep de gravin uit en liet het hoofd op de borst zinken. Een oogenblik scheen zij verslagen, de pijnlijke herinneringen verscheurden haar het hartdaarop vermande zij zich opnieuw en hervatte z,Gij bemindet elkandersedert hoe lang Amalia Yeber brak in snikken uit. „Uw weenen baat niet. Ik verlang eene vol- ledige bekentenis, freule Veber En zij legde eene hand op haren schouder en boog zich tot haar over met eene onheilspellende flikkering in de oogen. tSedert hoe lang misbruiktet gij de liefdadigheid die in den vorm van vriendschap uw persoon om- ringde, u brood verschafte, een dak, eene positie 1 Zeg het mij, hoe lang?" Zij schudde haar onmeedoogend, maar siechts een oogenblik vergat zij zichzelve. De toestand van Amalia toonde reeds te zeer hoe zwaar Gods hand haar getroffen had, en bij dit tooneel van ellende, ziekte en smart mocht het hart eener edelaardige vrouw geen gehoor geven aan de inblazingen der verontwaardiging. ezArme ongelukkige 1" riep de gravin uit, zich verheffeude en het gelaat met de handen bedekkende. „Veel rampzaliger dan ik, die het recht heb u en hem te verachten U en hem 1" herhaalde zij zachter maar met onverholen hartstocht(./terwijl gij beiden niet anders kunt doen dan elkander wederkeerig beschuldigen en verachten. Ik heb waardig man, antwoordde ons op de vraag waarom men hem en de zijnen had uitgeleverd ja mijnheer men wil in bet Amt Mauritz bij Munster geen Hollanders hebben. De Amtmann aldaar zoekt de een of andere vaak onmogelijke reden en er uit u in mijn huis gebracht" vervolgde zij met eene aandoening die naar waanzin geleek. //Ik heb u bemind als eene zuster, ik heb u overstelpt met vriendschapsbewijzen en vertrouwen Ik zou uwen naam tegen de gansche wereld verdedigd hebben, indien de geheele wereld tegen u was opgestaan 1 En verder, Amalia? En verder?" Geen woord, geene beweging ging voor Amalia verloren. Zij schreide niet meerzij hield de handen gevouwen onder het laken, terwijl er van tijd tot tijd een suik aan hare geprangde borst ontsnapte. ,/Toen gij vertrokken waart en mij niet meer schreeft, heb ik, door u we ondankbaarheid getroffen, u van ongevoeligheid beschuldigd en hij antwoordde Ja zij is ongevoelig 1" Hij, verstaat gij Hij O, mijn vertrouwen, mijne liefde, mijue achting 1" Na met bovenmenschelijke kracht zoo lang aan haar natuurlijk gevoel te hebben weerstand ge- boden, barstte de gravin in tranen uit. Zij knielde op den ruwen vloer met de borst tegen het ledikant geleund en hare lokken streken langs de lippen van de zieke. Amalia hief het hoofd op en drukte een kus op de tressen van Innocenza. „Gij zijt gewroken fluisterde zij haar in het oor. //Hij bemint mij niet, geloof mij. Ook ik bemin hem niet 1" voegde zij er bij en viel op het kussen terug. ga je, zoo goed is men niet en reden verstaat de Amtmann daar niet. Het is te hopeu, dat de Hollandsche gezant te Berlijn hier eens een onderzoek naar zal instellen, opdat de Hollanders in het Amt Mauritz niet blijven blootstaan aan dergelijke behandeling. Een gezelschap blinde wielrijders, leerlingen van Dr. Campbell's Royal Normal College for the Blind, vertrok Dinsdag van Londen naar Birming ham. Acht zateu er op eene, zes op eene tweede, twee op een derde machine. Geruststellend met betrekking tot de blinde sportliefhebbers zelven niet alleen, maar ook voor het gemiuachte volk der voetgangers (welks veiligheid op den openbaren weg voor ziende ridders van het wiel reeds erg genoeg wordt bedreigd) luidt de toegevoegde mededeeling dat op elke der drie machines de voorrijder niet blind is. De Senaat te Hamburg heeft tot verbetering van den gezondheidstoestand een wetsontwerp op de woninghuur ingediend, waarbij de stad met hare voorsteden in 36 districten verdeeld wordt. In ieder district worden afzonderlijke beambten belast met bet toezicht op de woningen. Yerder moet iedere woning een deur hebben die gesloten kan worden, er moet een privaat, een waterkraan en een afvoer voor vuil water zijn. Siechts een gezin mag tegelijkertijd van eene woning of een deel daarvan gebruik maken. Yolwassen inwonende van beide seksen moeten gescheiden blijven. De oppervlakte der vensters mag niet minder dan 1,10 der oppervlakte van den grond bedragen. In slaapkamers moet voor ieder kind onder 10 jaar 0,1 M2, voor ieder ouderen persoon 0,2 M2 venster- oppervlakte, evenzoo onderscheidelijk 5 Ms en 10 M3 lucht, benevens een oppervlakte van den grond van 2 M2 en 4 M' voorhanden zijn. Kinderen onder het jaar, die tot het gezin behooren, worden niet medegerekend. Te Sedan, in Erankrijk, sprong verleden week in de lakenfabriek der H'nia Robert Zoon, de stoomketel en dit ouheil had vreeselijke gevolgen. Het geheele gebouw stortte in en alien, die er zich in bevonden, werden bedolven. Tot nog toe zijn veertien dooden en twee en zestig zwaar ge- kwetste werklieden onder de puinhoopen van daan gehaald. De verwondingen zijn zoo ernstig, dat er maar zeer weinig hoop bestaat om de ongelukkigeu in het leven te behouden. De geneesheereu bleven den geheelen nacht op de plaats waar de slachtoffers werden verbonden en ook de burgerlijke en militaire overheden verlieten de plaats van het onheil niet. De directeur der fabriek lag midden -tusschen de dooden. Nog voortdurend zoekt de braudweer naar lijken, er moet echter zeer voorzichtig worden gewerkt, want verscheidene muren staan op invallen. Treurende ouders en andere betrekkingen der honderd vijftig arbeiders, die in de fabriek werkten, omringden de plaats van de ramp. Zij moesten, om nieuwe onheilen te voorkomen, door de politie met geweld teruggedronger. worden. De fabriek zelve levert een droevig beeld van algeheele ver- woestiug op. In de Paradijsstraat der Duitsche stad Metz brak verleden week op de tweede verdiepiug van een huis brand uit. Het onheil werd eerst laat bespeurd en toeu hulp opdaagde, stond het geheele huis reeds in vlam. De brandweer had, daar de straat zeer smal is, een reuzentaak te verrichten en handen vol werk om den brand bij het aaugewezen perceel te beperken. Het gevaar vour de bewoners was ontzettend, want de trappen brandden en ver- hinderden de vlucht. Een vier en dertig jarige vrouw wierp, in haar vertwijfeling, haar kind het raam uit, het werd gelukkig opgevangen toen de moeder zich enkele seconden later uit het raam liet valleu, waren de menscheu die op straat stonden, bevreesd voor het gezicht van den valzij weken achteruit en de arme vrouw verpletterde den schedel op de straatsteenen. Ook het kind was ernstig ge.kwetst en moest naar het hospitaal worden overgebracht. Nog drie andere personen kwamen in de vlainmen ora en hun verkoolde lijken werden later gevonden. Men meent, dat de brand, op onvrijwillige wijze door twee bewoners is gesticht, die dronken te huis kwamen. Toen na het vallen der vrouw het gerucht liep, dat meer personen in gevaar verkeerden en een politie—commissaris en de onder-commandant van de brandweer, met ware doodsverachting in het brandende perceel doordrongen, moesten zij tengevolge van den ontzettenden, verstikkenden rook terugkeeren. Nadat men de vlammen eindelijk meester was, werd naar de lijken gezochtmen vond die op de bovenste verdiepiug. Het waren zekere weduwe Lang, eeu reizend mandenmaker, die den avond te voren eerst in het huis was gekomen en de weduwe nachtverblijf had verzocht en de tweede dochter der ongelukkige, uit het raam gevallen vrouw. De man dezer laatste vrouw, een reizend marskramer, bevond zich niet te Metz en weet nog niets van het ontzettend onheil, dat zijne familie heeft getroffen. De deelnemiug in het lot der ongelukkigeu is in de stad algemeen. Drie administrateurs van het »Comptoir des fondz nationaux te Parijs hebben zich met een bedrag van 1,100,000 frs. uit de voeten gemaakt. Naar men vreest is het passief der maatschappij zeer aanzienlijk. Het gerucht loopt dat de raad van beheer zal bijeenkomen om het Comptoir te reconstrueereu. De aandeelen, die op de beurs 637 frc. deden, daalden plotseling tot 50 frs. In de Nijm. Cour. schrijft A. J. C. K. Ik heb appels gegeten, die meer dan 1800 jaren geleden rijp geworden waren brood, gemaakt van tarwe, die gegroeid was voordat de kinderen Israels door de Roode Zee trokken, besmeerd met boter, die gemaakt was, toeu Elisabeth Kouingin van Engeland was, en daarbij wijn gedronken, die reeds oud was, toen Columbus barrevoets metdejongens van Genua speelde, is de opmerkelijke verkla- riug, afgelegd door een schrijver in de St.-Louis Globe-Democrat. Deze merkwaardige maaltijd, aldus gaat de schrijver voort, werd gegeven door een oudheidkuudige, genaamd Goebel, iu de stad Brussel in 1871. De appels waren van een steenen kruik, die in de ru'iuen van Pompeji gevonden was, de onder lava bedolven stad, van welker inwoners wij de kunst geleerd hebben om vruchten in te maken. De tarwe was genomen van een der vertrekken in een der kleinere pyramiden de boter van een steenen uilstek in een ouden put iu Schotland, waar ze eeuwenlang in een oude kruik onder ijskoud water had gelegen, en de wijn was verkregen uit een ouden wijnkelder in de stad Corinthe. Er waren zes gasten aan tafel en ieder had eeu mondvol van het brood, eeu theelepel vol van den wijn, maar hij mocht zooveel van de boter elen als hij zelf wilde, daar er verscheidene ponden van waren. De kruik met appels bevatte ongeveer twee-derde gallon en de vrucht was even zoet en aangenaam, alsof ze den vorigen dag was ingemaakt. Eene nieuwe secte. Er bestaat in de om- streken van Kiew, sedert 1892, een nieuwe secte, die de Malevantchiua genoemd wordt, naar den naam van zijn stichter Conrad Malevanny, burger van Taratcha. In den loop van den winter 1891/92 liep de mau zijn zaken en daarna eeu krankziunigengesticht, waar hij drie maanden opgesloten was, geweest, uit en verbeelde zich een apostel te zijn. Hij trok de naburige dorpeu door, en predikte de zaligheid van het niets doen, terwijl hij wees op de nieligheid van de meuschelijke bezigheden. Zijn redevoeriugen hadden grooten bijval, zoodat hij weldra een geheele schaar aanhangers telde, waarvan het grootste aantal bestond uit ziekelijken dronkaards, hysterischeu en ^geestenzieners." De Malevantchinen verkoopen hunne boeren- kleederen en schaffen zich in de stad zwarte pakken aan, vilteu hoedeu en regenschermen van schreeu- wende kleuren. De wetten van hun secte verbieden hun eenig werk te doen, uitgezonderd keuken- en waschwerk. XXXII. Haar bevel liet geene uitzondering toe. De gravin ontviug niemand. Sedert eene week was de woning gesloten, en de gravin bewoonde siechts hare slaap- kamer, waar zij ook het middagmaal gebruikte. Elken ochtend ging zij vroegtijdig uit; zij begaf zich naar Amalia en keerde eerst tegen den avond terug. Op visitiekaartjes die in grooten getale hare schrijftafel bedekteD, sloeg zij ternauwernood een oog, al waren zij ook van goede vrienden of bloedverwauten. Twee uit Rome aangekomen brieven bleven onaangeroerd. De rentmeester had haar, met kiesche voorzichtigheid, te keunen gegeven dat het adres van den graaf hem bekend was, zoodat, indien iemand dezen mocht willen schrijven Zwijgend had de gravin het in zijn bescheiden volzin opgesloten verzoek aaugehoord, en de rent meester had er zich toe bepaald de twee uit Rome gekomen brieven steeds eene in het oog vallende plaats op de schrijftafel te geven, opdat zij den blik zijner meesteres niet zouden ontgaan. Elken och tend, als deze was uitgegaan, stak hij het hoofd door de deur om te zien of de brieven nog op de plaats lagen waar hij ze had neergelegd. Zij bleven onaangeroerd. Dan ging de waardige man zuchtende heen om aan den graaf te berichten//Uwe brieven zijn niet geopend." Onder de kaartjes die op hare tafel lagen had een de aandacht der gravin getrokken en zij had de wenkbrauwen gefronst toen zij de letters ontcijferde. „Alessandro Erosio" had zij gelezeu. Een schok ging haar door de leden en lang vervlogen herin neringen doemden voor haren geest op. De naam van Frosio herinnerde haar zekere vage woorden, zekeren ironischen glimlach, eene bijzouderheid vooral waarvan zij de beteekenis toen ter tijd niet had begrepen. Had Frosio, toen hij op een zomeravond vertrouwelijk met haar zat te praten, niet met een zekeren gemaakten eerbied den hoed afgenomen toen zij verzekerde dat Rodolfo de beste der echtgenooten was O, dat gebaar De markies moest alles geweten hebben, en met eene kwetsende, voorgewende beleefdheidsbetuiging zijne geheime gedachte vertolkt hebben. De lief- desverklaring van Frosio, waarvan zij zich geene rekenschap kon geven bij de groote achting welke zij voor dien man gevoelde, kwam haar thans als het natuurlijk gevolg voor van de valsche positie waarin zij zich zonder het te weten bevond. Het slechte gedrag van haren echtgenoot had Frosio tot die vermetelheid verleid en misschien had hij zich een oogenblik gevleid te zullen slagen, bij haar wier afgod door een zuchtje van zijn broos voetstuk kon worden afgeworpen. Deze gedachten deden haar de ondergane verne- dering des te dieper gevoelen, de laaghartigheid van haren echtgenoot, de schaamte over zijne han- delwijze, de onverdragelijke praatjes, die zich als vergiftige slangen om hen beiden slingerden zonder hen ooit los te laten. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2