Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2925. Woensdag 24 Mei 1893. 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbonders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Jr*olitieli Overzicht. In Spanje, waar de geruchten omtrent een minis- terieele crisis reeds sinds eenigen tijd aan de orde van den dag zijn, komt 't niet verder dan tot geruchten Sagasta wil al 't inogelijke doen oin de luidjes tot de zomervacantie, in Juli aanvaugende, bij elkaar te houden, doch dat kan hem heel wat moeite kosten. De titularis van Binnenlandsche zaken, Venanzio Gonzalez, wil oin gezondheids- redenen zijn outslag nemen en dan is de positie van de titularissen van Oorlog en Justitie ernstig geschokt, welke beide heeren op hunne begrootiugen respectievelijk 7 en 3 millioen hebben bezuinigd en nu zelfs de aanvallen van hun volgelingen hebben door te sta3n. Moet het dan toch nog in Frankrijk tot eene minister-crisis komen, zoo vraagt men zich af, wanneer men de gebeurtenissen der laatste dagen nagaat. Pas was het spook der Kamerontbinding verdreven of daar dreigde het ministerie-Dupuy te vallen door het mislukken van de inslelling van een kolouiaal departement. Maar het bleef bij eene verzwakking, en nu doet de zwakke argu- mentaiie van den Minister van Buitenlandsche zaken betreffende de interpellatie over Madagascar en Egypte de positie van het kabinet nog ongunstiger worden. De Karaer was over het antwoord van Develle, wat Egypte betreft, zeer onvoldaan en het lid Deloncle zal daarom voorstellen, dat de regeering verplicht worde tot het jaarlijksch overleggen van een zoogenaamd „Geel Boek'' hetwelk een overzicht zal moeten geven van de diplomatieke betrekkingen tusscben Frankrijk en Egypte. De heer Carnot blijft in beterschap toenemen en zal eerlang weer zijne gewoue bezigheden hervatten. Ook in Italie kan de buitenlandsche politiek der regeering niet de goedkeuring der afgevaardigden wegdragen. Het was de heer Pugliese, die hier zijne ontevredenheid betuigde, en er op wees dat de Minister Brin geene rekening houdt met de lichtgeraaktheid van het volk. Hij bracht verder de houding van Oostenrijk-Hongarije tegenover Italie ter sprake en noemde deze niet altijd vriendschappelijk, en vestigde tevens de aandacht op de versterkingen, welke Frankrijk te Bizerte (Tunis) aanlegt en waarinede het inbreuk maakt op de tractaten. Pandofi verklaarde zich tegen de hooge legeruitgaven, daar het land daardoor te gronde wordt gericht. Volgens latere berichten heeft de Kamer de begrooting van justitie verworpen en verwacht men in politieke kringeu dat het geheele ministerie zal aftreden. De Portugeesche Eerste Kamer heeft het wets- FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door II. C. 39) XXXI. Op den kalen vloer van het kamerlje viel schuins een zonnestraaleen vale zon, maar toch schoon in die dagen van naargeestigen en kouden nevel eene zon, die aan de vogels in de goot en op de daken een lied ontlokteeene zon, die het gelaat van Amalia Veber verlichtte, uitgestrekt op haar armoedig bed met koortsig gloeiende wangen en bleeke, smartelijk saamgeperste lippen. De benedenbewoonster had haar melk en brood gebracht en gevraagd of zij den dokter zou halen. De zieke bedankte. Tot den avoud zou zij alleen blijven de vrouw ging buitenshuis uit werken. De klokjes van eene naburige kerk deden hare welluidende klanken booren van de straat drong het geluid van den hamer van den smid, de zaag van den timmerman, het getrappel der paarden tot de zieke door. De beweging, de vroolijkheid, de arbeid vonden geen weerklauk daarboven, waar loomheid, smart en eenzaamheid eene vrouw verteerden. Amalia Veber zegde hare gebeden op. Van het begin van den dag af, toen zij met kalraer geest aan den dood van haar kind, aan de ontmoeting met gravin Ilario dacht, werd hare zicl met onweer- staanbaren drang tot God getrokken eene behoefte aan devotie doordrong haar gemoed, die de gebeden ontwerp tot regeling der buitenlandsche schuld aangenomen. De vereenigiug van Fransche houders van buitenlandsche waardeu, gevormd tot comite van de Portugeesche londseu, weigerde de voorstellen vau de Portugeesche regeering goed te keuren, omdat daardoor de houders van buitenlandsche schuldbrieven op ongunstiger standpuut worden gesteld dan de houders van binnenlandsche schuld brieven. Ook het Eogelsche comite van houders van Portugeesche fondsen heeft protest aangeteekend tegen het ontwerp. Er dreigt een ernstig conflict tusschen de Ver- eenigde Slaten van N. Amerika en China. De oorzaak ligt in de verscherping der bepalingen op de Chineesche emigralie. Volgens de streuge wet- geving werdeu reeds iD Amerika gevestigde maar niet ingeschreven ChiDeesche inboorlingen met uit- zetting bedreigd. Een aantal Chineezen deed nu een beroep op het Bondsgerechtshof te Washington en betoogde de ongrondwettigheid vau de nieuwe wetten. Het gerechtshof heeft dit beroep ecbter ongegrond verklaard. De Chineesche regeering ant- woordde hierop met eene bedreigiug tot uitze'ttiug van alle Noord-Amerikanen uit het Hemelsche Rijk. Eene afbreking der diplomatieke betrekking stond voor de deur. De regeering der V. Staten heeft echter, zoo wordt gemeld, verklaard, dat de wet tegen de Chineezen niet uit te voeren is. De scherpste bepalingen der wet zullen in de a. s. zitting van het congres dan ook wel worden inge- trokken. Kooplieden vreezen echter, dat het geschil met China den theehandel onder de macht van Engeland en dien in petroleum naar Rusland ver- leggen zal. Cleveland moet voornemens zijn aan het congres een ontwerp van wet aan te biedeu, waarbij het geheele Amerikaansche staatsstelsel naar Engelsch model zou worden omgewerkt. Vrijdagavond had er te 's Hage eene bijeen- komst plaats van een 30tal personen, ter bespreking van het plan om een standbeeld op te richten ter eere van Koning Willem III, waartoe het initiatief is genomen door eenige mannen uit de voiksklasse. Een der aanwezigen opperde al dadelijk het denkbeeld het gedenkteeken te plaatsen op het Koningsplein, dat met zijne omgeving, de Regentesse- laan, een zoo eigcnaardige plek voor dit huldeblijk zou zijn. Hij stelde voor het nationale doel f 290 beschikbaar, terwijl hij tevens een teekening van den plattegrond voor het monument aan het voor- loopig comite aanbood. Van de zijde van het harer kindsheid, in de dagen harer ijdele jeugd in vergetelheid geraakt, in haar hart en op de lippen terugriep. Haar kind was in den Hemel. De gedachte aan hem deed haar tot God opzien. De gravin, wie zij met eigeu hand het vertrouwen van het verledene ontnomen had, rnoest hare rust verloren hebben, en zij bad voor haar met al de innigheid van eene dochter voor hare moeder, vau eene zuster voor hare zuster. Voor hare wijd geopende oogen zag Amalia steeds de wieg van haar stervend kind, de gravin in het midden der kamer, haar met verbazimr aanstareude dan zag zij haar nader komen, en zij voelde weder den kouden vinger, die zich met wreede langzaam- heid haar in het hoofd scheen te boren. Zij bad haastig, in onzamenhangende woorden zij verwarde het eene gebed met het audere, sprak nu in haar eigen taal, dan weder in het Latijn zij telde de Ave Maria's van haren rozenkrans op de vingers af, m.iar prevelde daartusschen verzen van een psalm of spreuken uit het Evangelie en zinnen uit de Heilige geschiedenis. Hare ziel brandde van oneindige liefde voor haar gestorveu kind, de levende gravin en den almachtigen, barm- hartigen God. Op een hevigen aanval van koorts, die haar gedurende den nacht had gekweld, was eene sterke reactie gevolgdeene onverdragelijke warmte deed haar het dek tot haar middel terugslaan. Uit het plooisel van haar gewaad kwam de lange fijne hals te zien, op welke doorzichtige huid de gezwollen blauwe aderen zich duidelijk afteekenden. De zon vervolgde haren weg aan den hemel en hare vroolijke stralen vielen plotseling op het comitd werd erkend, en door teekenen van bijval werd hiermede ingestemd, dat aan het hoofd van deze zaak mannen van invloed moesten staan. Besloten werd over 14 dagen opnieuw te ver- gaderen, opdat het plan inmiddels in wijder kring bekeud worde. De vergadering kenmerkte zich door een klein incident. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door een socialist, die, met de kennelijke bedoeling om de vergadering in de war te sturen, beschouwingen hield over het Koningschap enz. Toen hij te ver ging en woorden sprak, die in dezen kring diepe verontwaardiging wekten, achtte de voorzitter zich verplicht hem tot de orde te roepen en hem tevens onder het oog te brengen, dat deze vergadering alleen belegd was voor voor- standers van het nationale denkbeeld. Toen de man desondanks die wijze van debatteeren voortzette, vroeg een der belangstellenden, zich bekend makende als inspecteur van politie, aan deu voorzitter of hij soms wenschte, dat bedoelde spreker de vergadering verliet. Op het toestemmend antwoord, verzocht de inspecteur den opposant beleefd zich te willen verwijderen, aan welke uitnoodiging hij onmidaellijk voldeed. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de bedrijfsbelasting in de Tweede Kamer betoogde Vrijdagmiddag de heer Dobbelman, dat samenkop- peling der bedrijfs- en vermogensbelasting te zwaar drukt op den handel en vooral op de industrie. Ze moet vervallen. Hij maakt zijn stem nfhankelijk van de oplossing zijner bezwaren. De heer Van Gijn was een warm verdediger van het ontwerp en wilde ook den landbouw zien getroffen. De heer De Beaufort (Wijk bij Duurstede) was in het algemeen voor de wet. Voor ambten&ren zou hij het belastbaar bedrag gaarne hebben zien aanvangeri bij 800. Hij is tegen het treffen van den landbouw. De Minister van financien verdedigde het ontwerp uitvoerig, ontkende zich te laten drijven door de geavanceerden, getuige de scherpe critiek van den heer Gerritsen, die zeide dat terugkeer tot het bimetalisme afhangt vaD de mogelijkheid om de verhouding van 1 tot 20 aan te nemen zonder versmelting van zilver en verklaarde, dat verbetering van het personeel moet wachten tot de opbrengst der vermogensbelasting bekend is in het belang eener bedachtzarae financieele politiek. De regeling der gemeente-finaucien is noodig, maar niet alles gelaat van de zieke, die snel met eene pijnlijke uitdrukking de oogen sloot. Op betzelfde oogenblik kraakte de deur en trad iemand de kamer binueu. Toen Amalia de oogen heropende, zag zij tot hare verbazing het bleeke ernstige gelaat van gravin Ilario voor zich. De gravin ontdeed zich van haar hoedzij was geheel in het zwart gekleed en zette zich bij het bed der ongelukkige, die, als een verschrikt kind, de handen voor de oogen sloeg en droevig begon te schreien. z/Waarom weent gij vroeg de gravin, zonder eenige aandoening. Het antwoord bleef uit en daarom vervolgde zij Zij t gij ziek Wenscht gij een geneesheer Verlangt gij te weten waar uw kind rust? Het rust in het grafgewelf van de graven Ilario. Gij moet daarmede tevreden zijn men kon niet meer doen vWees gegroet, o Maria, gij begenadigde, de Heer is met n fluisterde Amalia, nog steeds de oogen met hare handen bedekkende. „Gij zijt gezegend onder de vrouwen 1" vervolgde de gravin, de oogen ten hemel slaande en de armen kruiselings op hare borst vouwende. „En gij, onder alle vrouwen dezer aarde zult gij de ongeluk- kigste beschermenhaar die slechts dene gunst van u vraagt, van alles te weten Amalia riep de gravin uit, hare oogen op de zieke richtende en met verheffing van stem. /,Ik ben hier gekomen om u te helpen als gij ziek zijt, om u te steunen als gij ongelukkig zijtalles, onder eene voorwaarde. Ik verlang de gansche waarheid te weten, zooals gij die aan uwen Heer zoudt biechten. Ant woord mij I" kan op eens. Heffing van opcenten voor de ge- meenten kan later afzonderlijk geregeld worden. Tal van punten liet de Minister rusten tot de artikelen. Door den heer Gerritsen zijn twee amendementen op de bedrijfsbelasting voorgesteld 1. om in een nieuw artikel 366t's te bepalen, dat de hoofdambtenaren der directe belastingen door den Minister van financien kunnen worden gemachtigd aan gemeentebesturen de inlichtingen te verschaffen, welke voor het opmaken van kohieren voor hoofdelijke omslagen, of andere plaatselijke directe belastingen worden gevraagd 2. om de in werking treding van de wet vast te stellen op een bij de wet nader te bepalen tijdstip. Vanwege de Ministers van financien en van justitie zijn aan de burgemeesters ter aanplakking in hun gemeenten gezonden gedrukte aankon- digingen, waarbij de aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de belangrijke vermindering van de kosten der akien van overdracht van onroerend of roerend goed sederl 1 Mei 1893, door het in werking tredeu van de wet van 27 September 1892. Al de verminderingen worden in de aankondigingen opgenoemd. Voor de weduwe en kinderen van wijlen N. P. Burghardt, op den Hemelvaartsdag te Middelburg om het leven gebracht, is reeds bij de zich daarvoor gevormd hebbende commissie aldaar aan giften ingekomen f 1423,6l£, zoomede aan het bureau vau de Midd. Ct. ontvangen 223,77. Onder de giften bij de commissie was een bedrag van 143,88 J van eenige heeren op de Antwerpsche beurs. De inspecteurs van het toezicht over krank- zinnigeu te 's Gravenhage hebben toestemmend geantwoord op de vraag van het gemeentebestuur aldaar, of de voor gemeenterekening verpleegden met gerustheid aan het krankzinnigengesticht aldaar zijn toe te vertrouwen. Het bestuur was zelfs geneigd tot oprichting van een buitengesticht annex aan 't bestaande en tot opening van een opnemings- station in het oude. In de provincie Friesland is thans een heele beweging op 't getouw gezet, om de greidboeren te bewegen niet meer gebruik te maken van de Duitsche grasmaaiers, die jaarlijks bij honderden de provincie binnenstroomen, om ua eenige weken arbeid met eene niet onbelangrijke geldsora naar hun vaderland terug te keerenmaar om voor het grasmaaien arbeiders uit de provincie zelve aan het werk te zetten, daar de meesten hunner thans het rnaaien goed verstaan. Daardoor zullen duizenden Amalia verwijderde de handen van haar gelaat en hield ze tegen de zon gekeerd. „Dat licht hindert mij zoo," zeide zij zuchtende. In een oogwenk was de gravin aan het venster, liet het linuen gordijn neder en wierp tegelijkertijd een snelle blik naar de overzijde. Daar zag zij de vensters van hare woning. Weder verscheen de rimpel tusschen hare wenkbrauwen als eene streep op haar peinzend voorhoofd. Zij keerde naar het bed terug //Antwoord mij, Amalia Is het waar dat gij naar Weenen zijt gegaan z/Neen." //Die Poolsche vrouw heeft nooit bestaan /rNeen." „\\aar gingt gij heen, toen gij mijne woning verliet //Xaar Toscane." Der gravin ging een licht op. #0 riep zij met trotschen en smartelijken na- druk uit. //Bedriegers Amalia sidderde. z/Gij gingt 's nachts uit Gij lijdet aan somnambulisme Ja," antwoordde de ongelukkige, de uitgeteerde hand aan het hoofd slaande, waar de indruk van de nagels zichtbaar bleef. tfln een winternachtKerstnacht, zijt gij in onze woning binnendrongen, daarbuiten om het kind te zien, en gij hebt het gezieu p" Amalia boog het hoofd bevestigend, bracht hare armen onder het laken en wikkelde zich in de deken. //Gij verloort een zakdoekGij hebt dit later bemerkt?" TER \E1IZE\SCUK COIIRAMT Oit blail verscliijut en Vrijtlttgavonil bij «len uitjfever P. J. V A W IS E S A M II E te Ter leuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1