Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. (Wordt vervolgd). Het droogdok en de werf met aanhoorigheden te Middelburg, gisteren in veiling gebracht, werd voor het droogdok het hoogst ingeschreven voor f 20000 en voor de werf voor f 2500. Voor de gecombineerde perceelen werd geen bod gedaan doch bij mijning werd het geheel afgemijnd op f 40000 door den heer W. L. van Leeuwen te Middelburg. Op 27 Mei a. s. zullen de perceelen worden herveild. Als een bewijs dat het met de vooruitzichten van het landbouwbedrijf ook in het Zuiden van Europa treurig gesteld is, kau dienen, dat te Am sterdam uit Milaan aanvragen ingekomen zijn voor de levering van groote hoeveelheden hooi, en dat wel op een tijdstip, dat er hier te lande bijua geen gras meer voor het vee is, zoodat er aan hooi nog niet wordt gedacht. TER \EIZE\, 10 Mei 1893. In eene deze week gehouden vergadering van de zangvereeniging yNeuzens Mannenkoor" is tot directeur benoemd de heer C. W. Bonwmans, muziekonderwijzer alhier. Met de repetition zal de volgende maand een aanvang genomen worden. Gisteren avond werd de Rijks-politie alhier door een jongen gewaarschuwd dat een vreemd persoon diefstal pleegde bij den winkelier S. van Ralhier. Deze vreeradeling, zijnde een Belgisch zeevarende, had zich in den winkel, waarin op dit oogenblik niemand was, begeven en de toonbanklade ge- deeltelijk geledigd 54,68). Toen de vrouw des huizes gerucht hoorde en de dief bemerkte, riep zij om hulp en hield den dief zoolang in den winkel tot haar echtgenoot en vader kwamen toegesneld. De winkelier hield den dief vast, terwijl de vader diens zakken ledigde in de voor- schoot van zijne dochter. Toen de politie verscheeu nam zij dezen gevaar- lijken persoon over en bracht hem naar het huis van bewaring, alwaar hij later nog getracht heeft zich te verhangen, wat echter is mislukt door spoedige hulp van den bewaarder van het huis van bewaring. Heden middag is hij naar Middelburg vervoerd ter beschikking der justitie. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den polder Visart, de heer A. Cortvriendt en tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap Groote en Kleine Isabella, de heer E, de Ceulenaere. De Noorsche brik Patrie, van Gent met phosphaat naar Dantzig bestemd, op 24 April van Ter Neuzen uitgezeild, is op den 7 Mei bij Sinyge, tijdens zwaar stormweder, lek geworden en ge- zonken. Door het schip Zampa, dat op de nood- signalen van het zinkende vaartuig afkwam, werd de bemanning gered en te Ystad (Zweden) geland. Axel, 18 Mei. In de vergadering van stemge- rechtigde ingelanden van den Capellepolder, heden gehouden, werd tot gezworen herbenoemd, de heer P. Dekker Wz., alhier. Zaamslag. Vergadering van 18 Mei van inge landen van den calamiteuzen Margarethapolder. De rekening over 1892/98 goedgekeurd op een bedrag van 6845,83 in ontvang en f 6692,05$ in uitgaaf, dus met een voordeelig salo ad 153,77 De begrooting voor 1893/94 vastgesteld op een eindcijfer van 6990,30 in ontvang en uitgaaf. Benoemd tot vertegenwoordiger des polders in den dijkraad het aftredend lid de heer A. de Kraker Kz. Herbenoemd als gezworen de heer F. de Ruijter en benoemd in gelijke betrekking de heer A. de Kraker Kz. zulks in de plaats van wijlen den heer Jan de Putter Lz. Kleine Huissenspolder. De rekening goedgekeurd op 4413,32 ontvang en 4245,78 uitgaaf, goed slot 167,54. onregelmatige slagen als wilde het zeggen »Mijn echtgenoot is op reisMijn echtgenoot is een bedriegerMijn echtgenoot heeft mij voorgelogen Mijn echtgenoot heeft mij nooit bemind Toen de rentmeester binnenkwam, stond zij op en bedwong zich om kalm te schijnen. Wees zoo goed," zeide zij, „voor de begrafenis van dit kind zorg te dragen." Hare stem beefde en zij sloeg de oogen neder, zich schamende voor haren uaam en dien van haren echtgenoot. „Bestel een overvloed van bloemen," vervolgde zij //en laat het bijgezet worden in den grafkelder der Ilario's." De rentmeester wachtte in eerbiedige houding nadere bevelen af. „Ik ga niet van hier voordat het lijk moet worden overgegeven aan degenen die het grafwaarts zullen brengen," hernam zij, zich weder nederzettende. De rentmeester bood haar daarop eeD klein sleu- teltje aan. wVan mijnheer den graaf," zeide hij met eene buiging. Zij nam het niet aan. #Ik bid u, inevrouw. Het is de sleutel van de schrijftafel." »Heeft hij bevelen achtergelaten Een enkel trouw en gehoorzaamheid aan u, mevrouw." De begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 4473,18. Benoemd de heer Adr. Tollenaar tot lid van den dijkraad, zulks ter vervanging van den heer P. Dieleman aan de beurt van aftreding. Eendragtpolder. Rekening over 1892/93 goed gekeurd op 6343,86$ in ontvang en f 6065,79$ in uitgaaf, sluitende derhalve met een batig slot van 278,07. Begrooting voor 1 893/94 vastgesteld op eindbe- drageu van f 6307,11. Herbenoemd als lid van den dijkraad de heer J. Vitike en al gezworen de heer J. ScheeleJr. Het dijkgeschot door bovengenoemde polders in 1893/94 op te brengen komt ongeveer op f 30 per hektare. Zuitlilorpe, 18 Mei. Ter heden alhier gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 17 paarden 129 stuks rundvee en 48 varkens. Onder het rundvee be- vonden zich ware prachtexemplaren. De verschil- lende prijzen werden toegewezen aan de heeren Charles Martens, te Wachtebeke, voor het schoon- ste werkpaard A. B. Plasschaert, te Koewacht, voor het schoonste veulen P. de Vos, te Zuiddorpe, voor de schoonste koe P. Bruggeman, te Koewacht, voor de vetste osPh. van Dixhoorn, te Axel en Ch. Martens, te Wachtebeke, voor het grootst aantal paarden ieder 3 stuksA. de Guchtenaere, te Koewacht, voor het grootst aantal stuks rundvee (elf stuks)A. van Megroot, te Overslag, voor het grootst aantal varkens (18 stuks) en H. de Kegel, te Assenede, voor het koopen van het grootst aantal stuks rundvee. Er werden 58 stuks rundvee verkocht, een getal dat betrekkelijk hoog kan genoemd worden, wanneer men in aanmerking neemt dat sedert enkele dagen de voorwaarden op den invoer in Belgie wederom zeer zijn verscherpt. De bewijzen van herkomst moesten op geheel andere manier worden ingericht dan vroeger en aangezien dit nog niet of zeer I weinig bekend was, waren tal van personen niet van deugdelijke bewijzen voorzien en konden alzoo bun vee niet van de hand doen. Wanneer toch zal eens een einde komen aan I die willekeurige bepalingen? Koewacht. Het onweder, dat verleden Dinsdag in zoo bevige mate boven onze gemeente woedde en ons den vurig verlangden regen bracht, heeft ook eenige schade aangericht. De bliksem sloeg namelijk in de woning vau V., vernielde eenige meubels en verliet toen het huis, waarin zich toevallig geeu menschen bevonden. Op eene andere plaats drong hij in den kelder zonder ook daar groote schade aan te richten. St. Jansteen, 18 Mei. Te Kapellebrug is eene vrouw (zekere vrouw Van L.) in hechtenis genomen, verdacht van de vorige week hare woning in brand te hebben gestoken. Ossenisse. Voor de vacante betrekking van onderwijzer of onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier, jaarwedde f 500, heeft zich slechts een sollicitante aangemeld. In December van 1890 waren er voor dezelfde vacante betrekking op een jaarwedde van /"400 vier sollicitanten. Biervliet. Geen Meikoopdag woonden wij nog bij, waarop zoo vele bezoekers waren, als dien van Dinsdag jl. Minstens een dozijn Axelsche karreljes telden wij, en zoowel dezen bewoners uit het 5e district als dien van Groede, Cadzand, Sluis en dichterbij gelegen plaatsen was het niet uitsluitend om de verkooping maar ook om een zomerspeel- reisje door een der schoonste streken van het 4e district te doen. De paarden liepen andermaal niet hoog. De behoefte der pachteres van de hoeve, mej. de wed. Verplanke, tot wederinkoop en vooral het gebrek aan veevoeder bed wong de grootste kooplust. De paarden werden als volgt geveildl: een 7jarige 385, een 9j. 240, een lOj. 320, een 7j. 370, een 5j. 400, een 12j. 205, een 6j. 425, een 14j. 190, een 13j. 360, een 18j. 115, een 4j. 385, een Zij antwoordde met eene beweging van het hoofd die wilde zeggenIk heb u begrepen. De rentmeester legde den sleutel op de tafel en vertrok haastig om hare bevelen te gaan uitvoeren. Het geheele personeel van het huis verkeerde onder den indruk van betgeen zooeven had plaats gevonden. Van mond tot mond ging het verhaal van de arme vrouw, die in de kamer van het kind was versc'nenen, en eenigen der bedienden haddeu haar zeer goed herkend, toen zij wankelende aan den arm van mevrouw Marr*** naar hare woning was teruggekeerd. Dat er allerlei gissingen werden geopperd, spreek van zelf. Ieder verwachtte be velen van de gravin, vreezende dat hem plotseling zijn afscheid zou worden gegeven, tengevolge van het zonderling vertrek van hunnen heer en meester. Toen de geneesheer het paleis verliet ontmoette hij zijnen ambtgenoot, en voegde hem grommende toe ,/Het kwartier dat ik in deze woning heb door- gebracht, heeft op mij den indruk van een drama in een schouwburg gemaakt." Daarop had hij in weinige woorden den dood van het kind verhaald, de aankomst der wanhopige vrouw, het vertek van den graaf.welke zaken, gecommenteerd en met velerlei treffende bijzonder- heden opgesierd, in weinige uren de ronde door de stad zouden doen. De leegloopende bedienden dwaalden door de kamers en kwamen een voor een mevrouw Marr*** 3j. 170, een 14j. 115, een 16j. 155, een 2j. 310, een 2j. 255, een lj. 170, een lj. 180 en een lj. 215 gulden of samen 4965 gulden. De koeien gingen vlug van de hand; van 130 tot 190 gulden, maar voornamelijk het jonge rundvee liep verbazend hoog. Kalveren werden van 40 tot 60 gulden per stuk verkocht. In het begin dezer week heeft men getracht de hulpkade te beschadigen. 't Was nacht, en alles was in diepe rust gedompeld, behalve een of meer vaartuigjes, die men in zuidelijke richting scheen te bespeuren. Daarora vermoedt men, dat Belgen probeerden den aannemer der inpoldering een poets te bakken. De schade was weldra hersteld, doch bij ruw weder en holle zee had de schade vrij beduidend kunnen worden. De heer J. Verheul, onderwijzer aan school A, onlangs benoemd te Leerdam, is Maandag te I.Tzen- dijke, school aan de Klakbaan, benoemd, en zal vermoedelijk de laatste betrekking aannemen. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg van den 17 dezer is rechtsingang verleeud met bevel tot gevangerihoudiDg en instructie der zaak tegen H. J. A., oud 41 j., werkman, geboren en wonende te Ter Neuzen, thans gedetiueerd te Middelburg, ter zake dat hij op 11 Mei 1893 des avonds orastreeks half acht ure opzettelijk brand heeft gesticht in eene stroomijt, toebehoorende aan Marcus de Feijter, staande op een stuk land onder de gemeente Hoek, door die met luciters in den brand te steken waardoor ongeveer 300 bossen stroo zijn verbrand, terwijl er gemeen gevaar voor goederen te duchten was, vermits op 100 passen van die stroomijt eene dergelijke stroomijt stond en eenige passen verder de woning met schuur van genoemden De Feijter was gelegen, waarin kleederen van de aldaar wonende knechts waren geborgen, terwijl de wind in de richting woei van genoemden siroomijt en schuur. Te 's Heer Arendskerke heeft dezer dagen een inwoner zijn acljttiende kind aangegeven bij den ambtenaar van deu burgerlijken stand en wat de bijzonderheid verhoogt is de omstandigheid dat al de spruiten in leven zijn. Gelukkig zijn de ouders welgestelde landbouwers. Met het oog op het in vele gevallen moeielijk, bijna oumogelijk juist invullen der forraulieren voor de vermogensbelastiug waarbij den belastingplich- tige een gevangenisstraf van 6 jaren boven het hoofd hangt geeft de heer J. Pik in zijn Financier den practischen wenk, dat de onder deze belastingwet vallende personen zorgen om, ua de invulliug der formulieren, hun zaken zoo te regelen dat zij bij mogelijke overbrenging naar de gevau- genis, voor eenigen tijd uit hun omgeving kunnen eemist worden De moord te Osch Hoe langzaam het onderzoek in de zaak van I den moord op den heer Hoekman ook vordert de I justitie blijkt telkens uader te komen aan het doelontmaskering van de geheele bende deugnieten, I die te Osch zoo zeer afbreuk doet aan de veilig- heid van personen en goederen. Maandagavond jl. is weer zekere P. de Bie in hechtenis gesteld, tegen wien ook gewichtige bezwaren zijn gerezeu als tot die bende te behooren en medeplichtig te zijn aan bedoelde roisdaad. Nog een aan ander, die ook door velen wordt gebrandmerkt als zeer verdacht, is plotseling uit Osch verdwenen, zonder eenig spoor na te laten en de gedachte dat hij wel eens door anderen, ook leden van de bende, zou kunnen zijn vermoffeld, is velen niet vreemd. De hoe dan ook verdwenen persoon toch drinkt wel eens meer dan voor iemand, die een geheim heeft te bewaren beschouwen, die met de armen over de leuning hangende en half geopenden mond, in een stoel in slaap was gevallen. I, Tegen den avond werden kransen aangebracht en kussens van prachtige bloemen. De gravin nam persoonlijk aan alles deelzij legde met nauwgezette zorg het lijkje in de kist, schikte de^bloemen en vergezelde het tot aan den drempel der woning. Op haar bevel hadden de bedienden hunne gala- liverei aangetrokken en volgden met aangestoken kaarsen den treurigen stoet. Toen alles was afgeloopen vroeg de gravin naar I mevrouw Marr***. Deze werd met moeite uit hare droomen tot de werkelijkheid teruggebracht I en naar de kamer der gravin geleid. „De slaap heeft mij bevangen vergeef mij, I Innocenza De gravin dronk eer. glas melk. vMaar waarom dineert gij heden niet?' „Eene vraag en een antwoord, en dan neem ik afscheid van u, voor altijd zeide de gravin op zoo vastberaden en strengen toon, dat Geltrude geheel ontwaakte. ;/Waar is Amalia Yeber? Ik moet, ik wil het weten." Mevrouw Marr***, hoewel van koude en schrik bevende, haastte zich te antwoorden »Gij hebt er het recht toe, dewijlde on- I voorzichtigheid van Amalia wezenlijk afkeuring I verdient, vau lieverlede had zij dienstig is en men acht de Ossche bandieten ge- makkelijk in staat om tot eigen lijfsbehoud en hun gevaarlijk, zij het dan ook met hun bevriend sujet, naar de andere wereld te helpen. Hoe het ook zij, wij hebben alle hoop dat de justitie, die nu reeds een vijftal in handen heeft en steeds voortgaat met hare nasporingen, eindelijk een vol- ledig succes zal behalen. Men leest in het Haarl. Dagblad Een onzer lezers, een alleszins geloofwaardig man, deelde het na volgende mede Een tmjner vrienden bevond zich met een ander in het station te Amsterdam, toeu plotseling de laatste zei//Kijk, daar heb je Arton", en wees op eenen man, die zich in hunne onmiddellijke nabijheid bevond. ,/Weet je dat zeker vroeg de ander. „Ja stellig, ik heb hem vroeger te Parijs gezien. Hij is het zeker" Intusschen moest een der beide heeren met den trein vertrekken en verzocht daarom aan den ander, de politie te waarschuwen. Deze deed dat, en de mare bracht natuurhjk niet weinig opschudding op het politiebureau teweeg. Vijftig duizend gulden belooning de vangst ware de moeite waardig. Dan, toen men den vogel wilde knippen, was hij gevlogen. Blijkbaar had hij lont geroken. Het schijut echter, dat de politie heeft ontdekt, dat hij in Amsterdam ergens is binnengegaan en dat zij hem op het spoor is. Als nadere bijzonderheden omtrent de flesschen- trekkers in zink kunnen wij mededeelen, dat B., veertien dagen geleden, fijn gekleed kwam bij de firma Raap Zoon op het Waterlooplein te Amsterdam en vertelde, dat hij een partij zink, 10,000 kilo, handelswaarde pi. m. 2400, te koop I had, alles zink van een afmeting, dus iets minder courant. Van Raap kocht de partij voor 1900, verkocht haar dadelijk weder aan de firma Kaas voor f 2100 en deze weder met een winstje aan de firma Van Essen Zoon op de Prinsengracht bij de Leidsche straat. Om het zink machtig te I worden was aldus gehandeld. Van een groote fabriek te Luik had men de partij (een waggon) I gekocht tegen remboursom nu te Amsterdam de partij zonder geld in handen te krijgen, bezigde I een der schurken, die te Luik bleef, het volgende kunstje. Hij meldde zich bij den stationchef van het goederenbureau te Luik, zich voordoende als I klerk van de firma aldaar, zeggende Er is een abuis, de wagen met zink te Amsterdam kan zonder betaling worden afgeleverd, de conditie was niet onder rembours, maar remise na ontvangst. De stationchef telegrafeerde aan zijn collega te Amster dam en deze leverde de partij af. B. zit in de eel, zijn handlanger M. is voortvluc'ntig met 1300 van den buit. Dezelfde personen waren het die de firma Veerhoff Co. in de Kalverstraat hebben opgelicht voor een bronzen groep. Zij dreven zaken onder de firma Dumont Co. in vereeniging met diverse flesschentrekkers. Waar de zweep de baas is, helpen haver noch hooi. Geen paard wordt er oud, geen vee wordt er vet. Ieder degelijke boer weet, dat de zweep niet noodig is. Een vriendelijk woord brengt gemak- kelijker een voer hooi binnen, dan vier paarden. De Chineezen slaan de dieren, welke zij tot arbeid gebruiken nooit. Een muilezel in handen van een vreemdeling onbruikbaar en gevaarlijk, is bij een Chinees rustig en gewillig, hij luistert naar zijn roepen alleen en een lichte trek aan den teugel is voldoende, om het dier rechts of links te doen wenden, en 't blijft op goede en slechte wegen zijn vluggen gang behouden. Ook in bergachtige streken van Beieren en Zwitserland behandelt men de huisdieren zacht en vriendelijk. Ze zijn daar dan ook volgzamer dan elders. Geen herder hoedt zijn vee met de zweep. Toch is het volgzaam en gewillig. Ook in" Noord-Duitschland ziel men tegen den ,/Waar is Amalia Veber?" herhaalde de gravin. „Zij woout daargindstegenover uwe binnen- plaats, op de vierde verdieping van een armzalig huis Op mijn woord, een waar muizennest." De rimpel tusscheu de wenkbrauwen der gravin teekende zich weder scherper af, eene schaduw van verscheurende smart verduisterde hare oogen. Zij bewoog zich niet, zweeg en vergat mevrouw Marr*** weg te zenden. „Ik zal u vergezellen, indien gij hot wenscht." Een schok ging de gravin door de leden trotsch hief zij het hoofd op. Zij sprak geen enkel woord, maar wees met uitgestrekten arm mevrouw Marr*** naar de deur. 1 gij toornt tegen mij riep deze weenende uit. „Gij doet mij onrecht/Junocenzade Hemel weet dat ik geene schuld heb." De arm zonk neder, de wenk was duidelijk maar mevrouw Marr*** dacht zich door hare traneu en gebeden te rechtvaardigen. Plotseling keerde de gravin zich om, opende de deur van het aangrenzende vertrek, ging daarbinnen en sloot de deur achter zich. Mevrouw Marr*** die nu de hoop op eene verzoening opgaf, kleedde zich haastig en liet zich naar hare woning brengen, over haren toestand treurende, zich troostende met de gedachte dat goede diensten zelden beloond worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2