Gemengde berichten. voor. De Paus antwoordde eerst in het Latijn, vervolgens in het Fransch. Z. H. sprak van den droevigen toestand der kerk, maar zeide dal men het vertrouwen niet verliezen moest, want de droefheid zou in vreugde verkeeren. Met lof herdacht de Paus de Nedftlanders, die gekomen waren om met hun leven de zaak van het wereldlijk gezag te dienen, van wie velen de audientie bijwoonden. De gevoelens van de Nederlandsche katholieken waren hem bekend, maar gelukkig was het die te hooreD bevestigen door den aartsbisschop. Daarop volgden de apostolische zegen, de voetkus en de aanbieding der offerande van den St. Pieterspenning. De N. R. Ct. deelt het volgende mede Door een drietal Amsterdamsche ingezetenen, wier namen wij geen vrijheid hebben reeds thans te noemen, is een kolonisatie-plan op het getouw gezet, waarin binnen korten tijd een begin van uitvoering zal worden gegeven. Een hunner vertrekt tegen het einde der maand Juni a. s. naar het Westen der Vereenigde Staten om daar, waarschijnlijk in den staat Washington geschikten boschgrond voor de kolonisten aan te koopen. De hier bedoelde streek, tusschen de zee en de Cascades-Mountains gelegen is bekend om haar gunstig klimaatmen kent daar slechts weinig verschil tusschen zomer- en wintertemperatuur, terwijl in de laatste jaren de gemiddelde sneeuwval niet meer dan 1 decimeter is geweest. De bedoeling is dus niet, gecultiveerden grond, maar boschland te koopen en wel alleen indien men te gelijkertijd contracten kan sluiten met afnemers van het hoot. In de maand Februari 1894 zullen dan 180 personen, liefst uit gezinnen bestaande, in de ge- legenheid worden gesteld daarheen te vertrekken en wel onder de volgende voorwaarden Ieder hoofd van een gezin wordt in het bezit gesteld van 40 acres boschgrond voor den prijs van f 1500, welke sorn echter eerst in vier jaren tijds door hem betaald behoeft te wordenverder verzekeren de ondernemers hem een half jaar levensonderhoud en verschaffen hem vrijen overtocht, gereedschap, eene koe en een varken. Men berekent, dat de 40 acres in vier jaren tijds door den arbeid van twee menschen in gecultiveerd land kunnen worden omgezetgedurende dien tijd kan de kolonist in de opbrengst van het gekapte en gezaagde hout reeds zijn onderhoud vinden, terwijl op de bedoelde wijze de geheele 40 acres geleidelijk acre voor acre voor bebouwing geschikt worden gemaakt en dus de eerste acres allicht reeds vrucht dragen, terwijl de laatste acres nog in den oorspronkelijken staat verkeeren. Bovendien blijven naast elke in 40 bezit gegeven acres 40 acres vrij liggen zoodat deze door den eigenaar der eerste 40 nu of later kunueu worden bijgekocht. In deze wijze van handelen is dit voordeel gelegen, dat het welslagen der onderneming niet voor verreweg het grootste deel afhangt van het al of niet gelukken van den eersten oogst, wat bij het koopen van gecultiveerden grond wel het geval is. Wij kunnen hierbij nog voegen, dat hoewel deze plannen tot heden nog niet openbaar werden gemaakt de aanvraag om voor deze emigratie in aanmerkjng te kornen, de verwachting der drie ondernemers reeds verre overtreft. De commissie die tegen de vervalsching van levensmiddelen waakt, mocht wel eens naar de zon kijken dezer dagen. Ze ziet telkens bloedrood als in de maanden na de Krakatou-uitbarsting. Doch niet door een vnl- kaan waarover we niets te zeggen hebben maar door het branden van hei en veen waarover menschen wel kunnen beschikken wordt de zon rood en de lieden die ademhalen, benauwd gemaakt. bereikt hebben. Daar stortte de kindermeid uit het vertrek van den ziekehare trekken waren verwrongen, zij hijgde naar adem. jyGoede hemel, wat is er gebeurd riep de gravin. „Mevrouw de gravin, daardaar sterft eene vrouw Zij sterft met het kind, zij sterft Ga binnen en zie Gravin Ilario en mevrouw Marr*** gingen gezamenlijk binnen. De geneesheer en de graaf ondersteunden eene vrouw, die, over het bedje gebogen, den laatsten ademtocht van het kind op- ving. Een oogenblik heerschte er eene diepe stilte. Toen de graaf zijne echtgenoote zag, liet hij den arm van de ongelukkige die hij ondersteunde los en trad haar eene schrede tegemoet. Zijn ge- laat had eene aschgrauwe kleur, de haren rezen hem te berge. „Het kind is dood zeide hij, Innocenza aan- ziende en elk woord met grooten nadruk uitsprekende ,/Gij zijt bovenmate gewrokeu. Ik vertrek. Ik heb niemand aan uwe zorg toe te vertrouwen Hij ging door de deur die naar zijne slaapkamer voerde en sloot haar achter zich daarop hoorde men niets meer. Door een geheirazinnig voorgevoel overmeesterd, was gravin Ilario in het midden der kamer blijven staan. De geneesheer zat nog bij de wieg, half verborgen achter het lichaam eener vrouw, en mevrouw Marr*** rekte den hals uit en sperde de oogen open als eene waanzinnige. De geneesheer wendde langzaam het hoofd om. „Ik wenschte dat iemand mij hielp om deze arme vrouw van hier te verwijderen." Onontbeerlijker levensmiddelen dan lucht is er niet Moet nu werkelijk de geheele bevolking altijd maar weer, het eene voorjaar na het ander, de schoone dagen bedorven zien door die barbaarsche wijze van ontginning, welke voor onbewoonde prairien doel- matig, maar in een zeer bevolkt land onzinnig is. Zij die zwakke ademhalingswerktuigen hebben, moeten pijn lijden en hoesten doordat onhebbelijke rooken in 't oosten, dat bij westenwind de Duitsche nabureu even erg hindert. Wagens voor niets-rookers helpen reizigers, maar zij die van het rooken van de reusachtige heidepijp lijden, zijn niet te helpen. Daarom is het zeer noodig dat een //het is streng verboden hier te rooken" op de hooge venen- en arbeidsvelden worde aaugeplakt. Vervalsching van lucht is erger dan eenige andere. H. TER NEUZEN, 16 Mei 1893. In de op a. s. Donderdag des voormiddags te 10 uren te houden open bare vergadering van den raad alhier, zullen de volgende punten worden behandeld Bericht bouwverordeningnadere omschrijving kom gemeentebenoemen onderwijzeraf- en overschrijvingen begrooting 1892 aanvraag om gemeentegrondvoorwaarden aanbesteding straat- reiniging enz.aanvullen commissie voor benaming stratenaannangige zaken, ingekomen stukken, mededeelingen, enz. Bij koniuklijk besluit is o. a. niet ontvankelijk verklaard, op grond dat geen beroep was openge- steld, de voorziening van het bestuur van den Buthpolder, gemeente Axel, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 23 December 1892, omtrent de onderhoudsplichtigheid van den weg over den Doorndijk. In de op 15 dezer gehouden vergadering van ingelanden van den Pierssenspolder is aan den heer L. J. van der Moer, die 4e betrekking van ontvanger- griffier sedert 16 Mei 1892 bekleedde, als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag verleend en is als ontvanger-griffier van dien polder, uit de 6 solli- citanten, met 9 van de 17 stemmen benoemd de heer M. Verbrugge te Ter Neuzen, op den heer J. A. Klaasseu werden 8 stemmen uitgebracht. Gisterenavoud had het 12jarig dochtertje van M. W., alhier, het ongeluk, door water te willen scheppen, in het kanaal te vallen. Zekere F. K., bakkersgezel, die zich geheel gekleed te water begaf, mocht het gelukken het meisje behouden aan den kant te brengen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari Maart April 47 39 50 48 29 s., 8 m., 6 ij., 2 k., 1 1., 1 p.p. 24 s., 5 k., 4 ij., 3 m., 1 h 11., 1 p.p. 31 s., 7 m., 3 ij., 31., 2 h., 2 p.p1 k., 1 p. 27 s., 9 m., 3 h., 3 p.p., 2 k., 2 1., 1 ij., 1 p. 121471 84191 114308 111514 184 431484 Uitgevaren zijn in Januari 32, in Februari 26, in Maart 39 en in April 39 zeeschepen. Zaamslag'. De heer A. H. Riekels, onderwijzer aan de openbare school in den Grooten Huisen- Daar ben ik riep mevrouw Marr***, naar hem toetredende. En toen zij eindelijk het fijne van de zaak begreep, o, toen deinsde zij achter- uithet bleeke en verschrikte gelaat vau freule Veber staarde haar aan. De dokter was er in geslaagd haar van het nog warme lijkje los te maken en duwde haar zacht- kens op een nabijstaanden stoel. //Die vrouw heeft hulp noodig," ging de ge neesheer, tot de gravin gewend, voort. //Kent gij haar z/Araalia Yeberfluisterde de gravin, haar met de armen afwerende. z/Ik ken haar niet" hervatte dij dokter. //Zij kwam plotseling binnen, viel ueder en stond weder op toen het kind stierf." ^Amalia Yeberherhaalde Innocenza, duidelijk en koel. z/Zij raoet een bed hebben, wat azijn, en zij moet toegesproken worden. Ik wensch u goeden morgen." Het was alsof de adem des doods over het jeugdige gelaat van gravin Ilario was gegaan een diepe rimpel lag op haar voorhoofd, alsof zij sedert jaren door eene smartelijke gedachte werd gekweld. De shawl gleed langzaam van hare schouders en viel op den grond. De geneesheer zag haar aan en richtte daarop den blik op mevrouw Marr***, wier ontzetting zich uitte in eene suelle opeenvolging van zenuw- trekkingen, welke hare gelaatstrekken verwrongen. Hij leunde het hoofd van freule Veber op den rug van den stoel, ging zijn hoed halen en boog zwijgende voor de gravin. Yoorbij de wieg gaande, polder, heeft wegens zijn benoeming tot onderwijzer te Gbmmen gemeente Haren met ingang van 1 Juli e. k. eervol ontslag uit zijn betrekking alhier aangevraagd. Zaamslag. Door de vereeniging tot bevordering van christelijk schoolonderwijs te Axel werd Zater- dagnamiddag publiek aanbesteed het bouwen eener nieuwe school aan Spui. Negen inschrijvingen waren ingekomen, te weten Jan van de Velde, te Ter Neuzen voor 2790 C. van den Broeke, te Axel voor f 2740; A. Slijpen, te Axel voor f 2520 P. Duijvestein en P. J. Wisse, te Zaamslag voor f 2448A. Kooman, te Sluiskil, voor 2400 A. Rijnberg, te Ter Neuzen voor 2390J. Drabbe, te Ter Neuzen, voor f 2388 J. de Feijter, te Hoek voor f 2344 D. Galle, te Zaamslag voor /2336. Gegund aan den laagsten inschrijver. Zniddorpe, 16 Mei. Morgen wordt alhier een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Zeeuwscli-Clinge. Tengevolge van het kwaad- aardig heerschen der mazelen is de school aan de Gravenstraat gesloten. Bijna elken dag eischt de anders weinig gevaarlijke ziekte slachtoffers, daar zij met koortsen en soms borstaandoeningen ge- paard gaat. Men schrijft ons uit Vlissingen d.d. 15 Mei Heden werd de eerste steen gelegd van het nieuwe Havenstationsgebouw alhier. Reeds langen tijd werd reikhalzend naar de uitvoering van dit werk uilgezien, daar de inricbtingen van het tegenwoordige station in verband met den dieust op Engeland, lang niet meer voldoen aan hetgeen men thans bij het internationaal verkeer verlangt. Het nieuwe gebouw, dat in de onmiddellijke nabijheid van de aanlegplaats der stoombooten van de Stoomvaart-Maatschappij ^Zeeland" wordt op- getrokken, zal in alle opzichten aan de strengste eischen beantwoorden. Yan af de pontons zal men komen in een over- dekte hal, die oumiddellijk gemeenschap heeft met de visitatie-zaal, welke gelegen is aan de gangen leidende naar de diverse, zeer ruime wachtkamers. In de gangen worden eenige toiletkamers aange- bracht die naar de eischen des tijds zullen worden ingericht. In een vleugelgebouw worden gevonden de vertrekken en toiletinrichtingen voor vorstelijke personen, terwijl een ruime vestibule aan de stadszijde zal worden opgetrokken. Overigens zijn een aantal dienstvertrekken, be- nevens woningen voor den stationschef en diens assistenten in het plan opgenomen. Het geheel wordt een zoogenaamd Kopstation, met hoofd- en tusschenperrons, ieder lang 200 Meter. Het werk, met eenigen tegenspoed begonnen, aangezieti een wijziging in het fundeeringssysteem bij de uitvoering noodzakelijk bleek, is thans echter in vollen gang; met drie stoomheien worden de noodige heipalen geslagen, en zal met zoodanige kracht het werk worden voortgezet dat alles voor de a. s. winter onder de kap is gebracht. Het geheele station zal electrisch worden verlicht en voorzien zijn van waterleiding. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting vau 16 Mei de volgende vonnissen uitgesproken A. C. v. W., oud 27 j., werk man te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Ch. L. K., oud 52 j schaapherder te Hoek, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. M. d. V., oud 25 j., arbeider te Stoppeldijk, is wegens mishandeling veroord. tot 8 boete of 6 dagen hechtenis. trok hij een slip van het laken over het gelaat van het doode kind en vertrok alleen, ontevreden, in gedachten verzonken. Het was nog geen twee minuten geleden dat de gravin was binnengekomen de graaf was vertrokken en ook de geneesheer had zich verwijderd. Twee minuten, in welken korten tijd .zich de hevigste hartstocht had geopenbaard in het hart van twee vrouweu. ISene vrouw had haren zoon zien sterven de andere zag in de asch de vonk van eene ver- schrikkelijke ontdekking. Amalia Veber ontmoette het oog van de gravin en trachtte op te staan. Zij slaagde er echter niet in. Toen wees zij met de hand naar de wieg en zeide met stokkende stem z/Indien het kind leefde, zoudt gij mij nimmer teruggezien hebben." De stem van Amalia was de vonk die het kruit aanstak. Het bloed vloeide met geweld naar het hart, het gelaat, de hersenen van de gravin. Hare levendige natuur hernam hare heerschappij de schrandere en hooghartige vrouw gevoelde een licht opgaan in hare ziel. Haar blik verkreeg eene onzagwekkende, onweerstaanbare uitdrukking. z/Gij zijt de moeder van dit kind Gij, Amalia Veber Bij elk woord deed zij eene schrede voorwaarts en toen zij haren naam uitsprak, stond zij naast de ongelukkige, raakte haar voorhoofd met den vinger aan en hield haar hoofd met geweld achterover gebogen. vVan waar komt gij Uit Weenen Waarom hebt gij uw kind aan mijnen echtgenoot gegeven P" „Vergevingriep Amalia den zoom van haar kleed aangrijpende. Te Bergen op Zoom geraakte Yrijdagmorgen een paard, gespannen voor een kar, waarop zich een kalf bevond op hoi. Het kalf dat bij den slachter A., wonende in de Kortemeestraat, bezorgd moest worden, kwam op een wonderlijke en zeer ongewone wijze bij ge- noemden slachter aan. Toen het hollende paard n. 1. gekomen was voor het huis vau den slager en aldaar een hoek van de straat zou omslaan, werd het kalf, door de plotselinge wending, uit de kar geworpen door de ramen van het slagerhuis en kwam aldaar terecht in de salon. Het paard ,liep in zijn vaart door de deur van het huis er naast en kwam in den gang van die woning tot stilstaan. Het kalf richtte groote schade aan in de slager-salon en het paard vernielde een deur. Of er na verkoop van het kalf nog winst te halen zal zijn is wel te betwijfelen, daar de boer de aangebrachte schade zal hebben te betalen. Natuurlijk veroorzaakto deze gebeurtenis een heele opschudding in het stadje. Vrijdag jl. is, behalve nog 6 andere inwoners van Osch, ook door de justitie gehoord de vrouw van een der voorloopig gehechten en Zaterdag d. a. v. is het bevel tot gevangenhouding tegen Antoon van Beckum door de rechtbank verlengd. Zou men uit een en ander mogen opraaken, dat er in die verschrikkelijke zaak eindelijk eenig licht is opge- gaan Bijna 2 maanden verliepen sedert Hoekman vermoord werd en nog schijnt men zoo goed als niets te zijn gevorderd. In de veengronden in de Pollen (onder Vriezenveen) woedt sedert eenige dagen een erge veenbrand. Verscheidene hectaren zijn door het vuur aangetast en door den fellen wind valt aan blusscheu niet te denken. De wacht, die er dag en nacht bij is, heeft door het opwerpen van zand belet, dat de nabij gelegen huisjes gevaar loopen. Wanneer er geen flinke regenbui komt, kan het echter nog dagen lang voortbranden. In November 1886 is zekere W. A. Lange- laan bij arrest van het hof te Amsterdam tot acht jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens poging tot doodslag op den agent van politie Korfmaker. Hij had zijn sehoenen uitgetrokken was den niets kwaads vermoedenden agent van politie, die na gedaan werk huiswaarts keerde, achteropgeloopen en heeft hem toen met een knuppel hevige slagen op het achterhoofd toegebracht. De bedoelde agent is tengevolge van de gepleegde geweldadigheden voor zijn leven ongelukkig geworden. De veroordeelde Langelaan is nu dezer dagen ten gevolge van een koniuklijk besluit voorwaar- delijk in vrijheid gesteld. In de laatst gehouden zitting van den ge- meenteraad te Numansdorp, in Zuid-Holland, werd o. m. besloten, dat de herbergen des Zondags en op den eersten Kerstdag gesloten zullen blijven. Dit besluit viel met algemeene stemmen op 6en uatwee leden waren afwezig. In den Tielerwaard, waar de aardappelen in de laatste weken niet meer dan 60 a 70 cents per hektoliter konden opbrengen, zijn die thans weder in prijs gestegen tot 1,25. Geheele partijen worden naar Duitschland uitgevoerd. In Zuid-Beveland worden voor Belgische rekening groote partijen blauwe aardappelen voor f 1 tot f 1,10 per hektoliter opgekocht. Een verschrikkelijk ongeluk trof het 7jarig zoontje van de wed. A. de G., te Ameide. Het kind had van een jongen een nog brandend stukje sigaar gekregen en stak dat in een zijner vestzakjes zijn kleederen vatten vlam en door den sterken wind stond het knaapje binnen enkele oogenblikken in lichterlaaie. Aan onmiddellijke pogingen tot redding ontbrak het niet maar te vergeefs binnen enkele uren was het onder vreeselijk lijden bezweken. De gravin deinsde met een gil achteruit, als door een gloeiend ijzer doorstokeu. „Gij vraagt mij vergiffenissteunde zij met op elkaar geperste lippen, terwijl de krachten haar dreigden te begeveu. ffIn den naam van den armen engel dien ik heb verloren //OnmogelijkOnmogelijk schreeuwde de gravin en sloeg de handen voor de oogen. Zij wilde het niet gelooven. Met hoog opgegeven hoofd trad zij andermaal op de lijdende vrouw toe. tfHet is on waarZweer mij dat het niet waar is 1" Amalia verborg haar gelaat in de handen. „Het is niet waar 1" herhaalde de gravin, zich in hare ontsteltenis tot mevrouw Marr*** wendende, die in een hoek van het vertrek op de knieen was gezonken. Daarop snelde zij in de grootste opgewondecheid naar de deur van de aangrenzende kamer, wierp haar open en riep met luider stem ,Rodolfo Een bediende verscheen aan de tegenoverstaande deur en antwoordde haar op eerbiedigen loon z/Mijnheer de graaf heeft zich naar het station laten brengen en zal op dit oogenblik op weg naar Rome zijn." De man had een brief in de hand. De gravin nam dien aan schreed zonder een woord te spreken door het vertrek, ging hare kamer binnen en sloot zich daar op. (Wordt vervolgd). Maand. Getal. Geladen met K.m. inhoud. brnto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, b. hout, 1. ledig, p.p. pijpaarde, p. pitchkolen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2