Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Via an der en. Jaarmarkt teZuiddorpe No. 2 Woensdag 17 Mei 1893. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. 3!L a 33® Jaargang. De Burgemeester der gemeente Ter i\euzen Dinsdag 23 Mei. Donderdag 18 Mei 1893. Binnenland. abonnement- advertentiEn. Vreemdelingen, die voornemens zijn m o r g e n op de Jaarmarkt te Zuid- dorpe, rundvee te koop aan te bieden, wordt in overweging gegeven, voor den eventueelen uitvoer naar Belgieeen bewijs van herkomst, onderteekend .door den Burgemeester hunner gemeente, mede te brengen. Zuiddorpe, 17 Mei 1893. De Burgemeester, A. VAN HAELST. FBUILLBTON 37) Nog eene kamer eu de graviu zou haar doel TER \EIZE\N(UK (01RA\T. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad verscliijnt lliiinlag- en Vrijdagavond bij den nitgever 1". 3. V AI II E I A H' E te Ter lemen. maakt bekend, dat eene Open bare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 18 Mei 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 15 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De BURGEMEESTER van HULST, brengt ter kennis van het publiek, dat wegens het invallen van den Tweedeu I'inksterdilg op Maandag 22 Mei a. s. de gewone wekelijksche Vee-, Graun-, Boter- en Eiermarkt enz. zal gehoudeu worden op Hulst, den 13 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, L-. VAN WAESBERGHE-JANSSENS. OP Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. Een oogenblik was zij op het punt van haar be- wustzijn te verliezende warmte van de kachel, de ruimte die haar omgaf, het indrukwekkende van alles wat haar omringde veroorzaakte haar eene hevige duizeling. Zij zag rond en onderscheidde niets. Had men haar met een viuger aangeraakt dan zou zij gevallen zijn. Zij moest het in zichzelve herhalen het kind sterft Zij vermande zich en luisterde met ingehoudeu adem. Geen stem. Door eene lange reeks van kamers, flauw verhelaerd door het karig licht eener bewolkte lucht, ging de geneesheer met den bediende naar de ziekenkamer. Zij kende het paleis van kamer tot kamer, van top tot teen, en wist derhalve waar de kamer van het jongske was. Linksaf eene gang volgende, zou zij een tweeden ingang bereikeu, die uitkwam in een kleedkamertje in de gang zelve was daar eene deur, die toegang verleende tot het slaapvertrek van den graaf. Zij sloeg den hoofddoek terug en ging vastbe- sloten de gang in. Die gang was met bochten, lang en nauw. Plotseling kwam het denkbeeld bij haar op, dat zij zich onmogelijk verschuilen koD, indien zij hier toevallig iemar.J ontmoettemaar ir*olitieli Overzlcht. Nu de Duitsche bladen de algemeene beschou- wingen over de ontbinding van den Rijksdag, de onmiddelijke aanleiding daartoe en het onvermijdelijk gevolg er van, hebben gesloten en de kalmte zoover is teruggekeerd, dat men zich gedisponeerd gevoelt tot rustige, onpartijdige waarneming, is men eens nader aan 't onderzoeken gegaan in hoeverre de bladen waarheid spreken, die op grond van hun officieus karakter, den volke verkondigden, dat het votum van 6 Mei geen beteekenis had, als niet kunnende geacht worden weer te geven de stemming der natie, maar de persoonlijke gevoelens der afge- vaardigden. Dit nu wordt weerlegd door de publicatie der cijfers, te zamen vormende het votum. Zoo weet men dan, dat van de afgevaardigden, die Pruisen vertegenwooruigen in den Rijksdag, 113 hebben gestemd voor en 110 tegen het wetsvoorstel. Na Pruisen komt Saksen als de provincie, die de Regeering heeft willen steunen met 16 tegen 7 stemmen hebben de afgevaardigden het regeerings- voorstel gesteund. De overige kleine staten van Noord-Duitschlaud hebben met 22 tegen 11 stemmen tegen het voorstel gestemd. Veel teekenender evenwel is de oppositie der zuidelijke staten. Vijf en dertig Beiersche leden van den Rijksdag hebben tegen Caprivi's wet gestemd en slechts een er voor. Wurtemberg 12 tegen, 4 voor; Baden 10 tegen, 3 voor; Hessen 5 tegen, 4 voor, terwijl van 15 afgevaardigden uit Elzas-Lotharingen 7 hebben gestemd, van wie 5 tegen en 2 voor de regeerings- plannen. Wijdloopige commentaren kunnen bij deze cijfers best gemist worden, gebleken is dat bij stemming alleen door Pruisische afgevaardigden, het voorstel tot wet zou zijn verheven, met een geringe meerderheid echter, terwijl de coalitie van al de niet Pruisische staten, met uitzondering van Saksen, de kleine Pruisische meerderheid ten gunste der militaire wet, heeft verandord in een verplet- terende meerderheid er tegen. Dat is in elk geval belangwekkend en 't geeft te denken ook al verwijst men de praatjes der Fransche bladen die den Koning van Saksen, den prins-regent van Beieren en den Koning van Wurtemburg, alien evenzeer geneigd en bereid heeten ora het juk af te schudden, dat elk dier staten vernedert tot vazal-staat, tot leengoed, met Wilhelm II van Hohenzollern als oppermachtig leenheer tot het rijk der legende. Het socialistische orgaan de Vorwarts heeft gepubliceerd een vertrouwelijk schrijven van prins Albert van Pruisen, regent van Brunswijk, waarin gesproken wordt ovst de mogelijkheid op een dit baarde haar geene zorg. Zij moest zich haasteD en liep dus voort. Voor de deur der kamer van graaf Rodolfo gekomen, kromp haar het hart ineen van schrikbevende gleed zij langs den tegen- overgestelden kant van den muur en eindelijk bereikte zij het kabinetje en wilde de deur open- stooten. Deze was dicht. Zij beproefde de kruk om te draaienneen, de deur was van binneu gesloten. Het koude zweet stond haar op het voorhoofd. Zij ging terug tot het vertrek van den graaf en met de vermetelheid, die de angst zelf over een onhoud- baren toestand ons iuboezemt, duwde zij ook tegen deze deur die opensprong. Zij was niet gesloten. De kamer van den graaf was verlaten. Zijn bed onaangeroerd. Zij wist dat men rechts in de zit- kamer van den graaf kwam en links in de kamer van het kind. Zij naderde die kamer en leunde met den schouder tegen den stijl en met het voor hoofd tegen den post van de deur. Verwarde stemmen, een gefluister, een gekerm van een klein kind een paar miuuten vernam zij geen ander geluid. Haar hart werd verscheurd van smarthare hand klemde zich krampachtig om de ebbenhouten kruk en hare spierwitte iippen mompelden jMijn zoon Mijn zooc Wat verwachtte zij Waarom trad zij niet binnen P In haar door schrik beneveld brein had toch de noodzakelijkheid postgevat van te moeten wachten op het vertrek van den geneesheer. Zij begreep dat de tegen woordigheid van een vreemde verschrikkelijk voor haar was. In eene andere ondeelbare tusschenruimte van waanzin en helderheid van geest dacht zij nog aan verzoening tusschen den Keizer en Bismarck een mogelijkheid, aan welker verwezenlijking de prins niet wanhoopt eu die hij zeer wenschelijk heet in 't belang van den binnenlandschen toestand. Dit schrijven, aan welks authenticiteit tal van bladen twijfelen, heeft natuurlijk in Germanie veel agitatie en veel geschrijf en gewrijf gevvekt, meer nog door de publicatie zelve, dan door den inhoud, welke de kansen op een verzoening eer kleiner dan grooter doet schijnen. De Gaulois, die al heel weinig geloof verdieut meldt Telegrammen, te Parijs aangekomen, dee- len een zeer ernstig gerucht mee. De koniugin van Engeland zou aan hare omgeving het voorne- men hebben uitgedrukt, den troon af te staan. Dat nieuws wordt nog niet bevestigd. Men kent het slechts in de onmiddellijke omgeving van H. M. Noch de leden van het kabinet, noch die van het parlement hebben er bericht van ontvan- gen en er b'jgevolg hun gevoelen niet kunnen over uiten. De koningin zou tot dien stap be- sloten hebben om verschillende redenen vooreerst om hare gezondheid en dan wegens het gedrag van Wilhelm II ten haren opzichte. Zekere Le Roy, letterzetter, schrijver en verkooper van socialistische pamfletten, met titels als Twee- maal met den kogel gestraft, Het lied der prole taries, De vrijheid der liefde, De Commune der toekomst, Pas op de Bom enz., heeft den heer Camille Doucet den volgenden brief geschreven Aan den burger, vasten secretaris der Fransche Academie. Burger 1 Ik heb de eer u kennis te geven van mijn voornemen, om mij candidaat te stellen voor de drie openstaande vacturen in de Academie tot nu toe is het proletariaat uitge- sloten van de geleerde vergadering, waartoe gij behoort. Het ware billijk dat ua de geestelijkheid den aael en de gezeten burgers, de vierde stand er op zijne beurt vertegenwoordigd werd. Ik verwacht het niet, met het oog op uw reactionairen geest, want gij weet, dat, zoo ik verkozen werd, ik de korrel dynamiet zoude zijn, welke deze wormstekige instelling zou doen springen. Weinig op de hoogte van de wereldsche en academische gebruiken, zou ik u zeer dankbaar zijn, indien gij mij wildet ontvangen, opdat ik bij u inlichtiugen kou inwinnen over de stappen, die ik in dezen te doen heb. AchteDd, Le Roy. Uit Rome wordt gemeld, dat men op het Vaticaan zich in het geheel niet uitlaat over de Duitsche aangelegenheden. De Paus heeft geen woord gesproken over de gevolgen van het bezoek van Keizer Wilhelm, noch over de verwerping van het de gravin, die zij gezworen had nooit weder te zullen zien. Maar het beeld van het stervende kind verdreef elke bedenking. Zij hoorde, of meende althans te hooren dat iemand schreide, eu duidelijk klonken haar deze woorden in het oor,/Er is geene hoop meer Zij trad vooruitZij zag niets meerzij struikelde over den drempel zij viel eerst op hare knieen en kwam daarua in hare voile lengte op den grond terecht. XXIX. Voor zij zich ter ruste legde had gravin Innocenza hare kamenier gelast haar te wekken zoodra het kind begon te schreien. De kamenier gehoorzaamde. Een oogenblik voordat de geneesheer zich aanmeldde was de gravin uit het bed gesprongenzij maakte haar ochtendkleed vast, toen het geluid van het binnenrijdende rijtuig haar met oprechte smart deed uitroepen „God verlichte dezen anderen dokter Daarop vroeg zij naar mevrouw Marr***. Zij wenschte haar te zien voordat zij zich naar de ziekekamer begaf. In de kamer, die de vertrekken van den graaf van die der gravin scheidde, ontmoette mevrouw Marr*** den geneesheer, vergezeld van den bediende. De dokter ging door naar het kind, de andere wende zich tot de gravin. ,/Dus, Geltrude dat arme schepsel verkeert in groot gevaar Wat zegt Rodolfo er van „Och de manuen zijn alien gelijk 1" riep mevrouw Marr*** uit, zich de oogen afwisschende#zij kunnen zich zelfs niet boven eene teleurstelling verheffen. Ik herinner mij, dat mijn echtgenoot een ganschen dag van streek was toen onze Newfoundlander stierf." militair wetsontwerp. In de hooge geestelijke kringen is het wachtwoord gegeven, zich met bin- nenlandsche kwesties niet in te laten. Nu crisis er is, gelooft men, dat de Paus nog minder dan vroeger gehoor zal geven aan de verzoeken, die hem namens de Duitsche regeering of door het centrum worden gedaan. Men gelooft niet aan een coup d'etat van Wilhelm II. Uit Leiden komt het bericht dat de hoog- leeraar Buys, die reeds sedert geruimen tijd ernstig ziek was, is overleden. Deze tijding, ofschoon na de berichten der laatste dagen niet onverwacht, is daarom niet minder treffend, vooral voor de talrijke kweekelingen der Leidsche hoogeschool, die het voorrecht hadden onder zijn leiding hun studien te kunnen voltooien. De helderheid en degelijkheid van zijne colleges over staatsrecht en volkenrecht maakten op elken student een diepen indruk, maar nog meer leerden zij Buys waardeereo, die later in de gelegenheid waren den hoogleeraar ook buiten de college-zaal te leeren kennen. Als voorzitter der „Studenten- Debating-Club" gaf Buys zich sedert vele jaren ontzagelijke moeite om de vrije outwikkeling der studenten, ook buiten de college—zaal, te bevorderen, terwijl nimmer iemand, die bij zijne studien hulp of raad noodig had, zich te vergeefs tot hem richtte. i Voor de Leidsche hoogeschool is het overlijden van Buys daarom een onherstelbaar verlies. Volgens de Pall Mall Gaz. zouden van het Nederlandsche oorlogsschip Van Speijk dertig man zijn gedeserteerd. De Middelburgers en Vlissingers schijnen zich op Hemelvaartsdag nogal aan ongebondenheid over te geven, zoo erg, dat volgens de Middel- b irgsche Ct. vanwege verschillende kerkbesturen" een beweging zal uitgaan, om de afschaffing van den Hemelvaartsdag als Christelijken feestdag te verkrijgen. Men is aan die zijde tot de over- tuiging gekomen, zegt het blad, dat gedurende een gansche kermis enkelen nog nooit zoo vroeg drouken zijn geweest en er niet zulke ernstige schandalen plaats hadden als op dezen eenen erkenden Christelijken feestdag. De Paus heeft Vrijdaguamiddag ongeveer 400 Nederlandsche pelgrims ontvangen. De aarts- bisschop van Utrecht stelde hen voor en las een adres in het Fransch voorvervolgens las pater Reuser van de jezuieteu-orde, een tweede adres „Gij wilt toch niet zeggen, dat Rodolfo een sukkel is zeide gravin op ruwen toon, met de oogen een doek zoekende om zich over de schouders te slaan. »Geef mij een shawl" riep zij de kame nier toe. Zij wikkelde zich er in en hernam tot mevrouw Marr*** z/De smart van Rodolfo is oprecht, hij heeft gelijk Als mijne Santinella in doodsgevaar ver- keerde zou ik Maar werkelijk Geltrude, is er wezeulijk geen hoop meer voor het kind ,/Ik voor mij, geloof dat het sterven gaat. Wat wilt gij Het was altijd zoo teer, zoo bleek. Ik heb dikwijls tot mijzelve gezegd het zal vroeg sterven." z/Ga met mij, Geltrude." »Wilt gij het zien Ik raad het u af, lieve InnocenzaGij zijt zelve te gevoelig en gij zoudt uwen echtgenoot tot wanhoop brengen I" ,/Neen, neen, ik zal moedig zijn. Ik wil het kleintje en Rodolfo beideu zien." ^Innocenza, ik bid u ffUwe tegenwerpingen zijn nutteloos gij weet, dat ik het gebrek heb mijn zin te willen volgen." Zij opende de deur. Mevrouw Marr*** vreesde voor eene uitbarsting van den graaf, welke onver mijdelijk was op het oogeublik dat de dokter het kind verloren zou verklaren. Zij sraeektezij schilderde met levendige kleuren de pijnlijkheid van den toestandzij herinnerae aan het bevel van den geneesheer om niemand in de kamer van den zieke toe te laten maar te vergeefs. De gravin ging voort zonder te antwoorden, en mevrouw Marr*** begreep dat zij bare woorden verspilde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1