Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHUTTERIJ. No. 2921. Woensdag 10 Mei 1893. 33" Jaargang. BKKKND.MAKING. De jaarmarkt te ZUIDD0RPE Binnenland. ABONNEMENT- Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Ainerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN herinneren belaughebbenden dat zij zich ter iiischrij- ving voor de Schutterij moeten vorvoegen op de gemeente-secretarie, tusschen 14 dezer en 1 Juni a. S. en dat zij, die in gebreke blijven dit te doen, ambtshalve ingeschreven, zonder loting ingelijfd en boveudien tot geldboete moeten verwezen worden. Ter Neuzen, 2 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. zal dit jaar plaats hebben op Douderdag 18 Mei a. s., des morgens van 9 tot 12 ure. De Burgemeester, A. VAN HAELST. lr*olitieli Overzicht. Voor de derde maal sedert het bestaan des rijks is in Duitschland de Rijksdag ontbonden. In 1878 was de oorzaak de verwerping der socialistenwet, in 1887 de verwerping van de vaststelling der legersterkte voor 7 jaren. Ditmaal was het de verwerping der militaire wet. De regeering wilde slechts weinige concession doenbovenal weigerde zij den tweejarigen diensttijd zonder voorbehoud dehuitief in te voeren. Iudieii op dit punt aan de oppositie voldoening was gegeven, zou het ontwerp zijn aangenomen. Thaus zal eeu verkiezingsstrijd beginnen, zeggen sommige bladen, zooals het Duitsche rijk nog niet heeft beleefd. Het algemeene kiesrecht is in gevaar, schrijft het Berliner Tageblatt. Onze ontwikkeling lot rechtsstaat wordt met afbreking bedreigd. Men dringt aan op uitzouderingswetten, op beperking van het recht van vereeniging en vergadering. En op economisch gebied vreet de zelfzucht als een kanker in het rijkslicbaam. Antisemieten en agrariers zijn bezig oin het volksleven te vergiftigen. Het jonkerdom wil weder de alleen heerschende macht in den staat worden. Tot nog toe heeft graaf Caprivi den reactionairen aanloop, door het billijkheidsgevoel, dat hem bezielt, weerstaau. Maar hij zou die partij wanneer zij zich sterk vermeer- FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 36) O gruwel Is er een vader, eene moeder die niet een kreet van wanhoop zou slaken bij het hooren van dit woord De graaf gaf een schreeuw De gravin nam verschrikt Santinella op den arm en snelde de kamer uit. Bleek, bevende van angst zocht zij Rosa op en gaf haar de kleine aan. ,/Vertrek dadelijkdit huis uitriep zij stampvoetende voor de vertaasde oogen van Rosa. „De kleine loopt gevaar door hier langer te blijven. Wij hebben eene ongeneeslijke ziekte in huis breug Santinella weg, om Gods wil Zij gaf bevel de paarden weder in te spannen en het kostte haar alle moeite zich goed te houden. Hare kleine gunsteling, eenmaal in veiligheid, dacht zij weder aan het ongeluk waarmede dat onschuldige schepseltje bedreigd werd, dat zij onder haar dak huisvestte. Zij gelastte niemand binnen te laten en nam plaats bij het wiegje aan de zijde van den graaf. Welk eene ontzettende rampMen behoeft geene moeder te wezen om den drukkenden last te gevoelen die het hart pijnigt bij het zien van het lijden van een klein kindje. #Den voortgang der ziekte te stuiten," had de dokter gezegd en eene zorgvuldige oppassing aanbevolen doch niettemin was bij zijn tweede bezoek de kwaal verergerd, en de dokter, die nog eens v66r den nacht terug zou komen, verborg zijne teleurstelling niet. derde, moeten dienen of voor haar moeten wijkeo. Dient irij haar, dan is het ergwijkt hij voor haar, dan is het nog erger. Want zijn opvolger zou zoo nauw zijn verbouden met het jonkerdom, dat hij geene bezwaren tegen een jonkerheerschappij zou behoeven te overwinnen. Gisteren kwam in het Lagerhuis van Engeland de behandeling der artikeleu van de Ierscbe home rule bill ^n weken lang zal zij duren, daar de oppositie hare krachten inspaut om de beslissing zoolaug mogelijk te verschuiven. Zeker is de afloop volstrekt niet. Voor de tweede lezing hebben ge- stemd alle liberalen, radicaleu, parnellieten en anti- parnellieten, maar het is de vraag of bij de stemming over de afzonderlijke bepalingen dezelfde partij discipline zal kunnen worden gehandhaafd. Het zwakste punt van het ontwerp is de bepaling, dat (,Iersche vertegenwoordigers in het Parlement zullen zitten, doch dat hun getal, in overeenstemming met de bevolking, van 103 op 80 zal worden verminderd." De oppositie verlangde, dat geene vertegenwoor digers van Ierland in het parlement zouden worden toegelaten. Maar ook van radicale zijde werd de bepaling als eene halfheid veroordeeld, daar zij Ierlands voile administratieve vrijheid beperkt en den Ierschen nationalisten bevalt het niet, dat het getal Iersche plaatsen in het Parlement wordt verminderd. Hunne leiders verlangeu, dat 103 Iersche vertegenwoordigers te Westminster ten minste zoolang zitting zullen hebben, als de laud- quaestie, de politie en de justitie niet aan het Iersche parlement zijn onderworpen. Een moeilijke vraag was het, welke door den afgevaardigde Barzilai in de Kamer te Rome tot den Minister vau buitenlandscbe zaken, den heer Brin, gericht werd. Genoemde afgevaardigde verlangde namelijk opheldering omtrent de houding der OosteDrijksche politie te Triest, welks bevolking ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van het Italiaausche koninklijk paar openlijk bewijzen van sympathie aan den dag legde, maar, gelijk men weet, daarin door de politie verhinderd werd. Hoe de Minister er zich uitredde Wei, zeer eeuvoudig hij weigerde te antwoorden. De vraag is echter, of de tegenstanders van de triple-alliantie daarin zullen berusten. Het moet tot een botsing tusschen de republieken Brazilie en Uruguay gekomen zijn. Volgens te Valparaiso uit Montevideo ontvangen berichten is namelijk de Braziliaansche kolonel Amaro nabij Rivera op het grondgebied van Uruguay gekomen om paarden te stelen. Tusschen de Brazilianen en De graaf weigerde het middagmaal te gebruiken hield vol de kamer niet uit te willen, en verzocht zijne vrouw hem alleen te laten. Zijne volslagen moedeloosheid maakte op de gravin een even diepen indruk als de ramp, die het jongske boven het hoofd hing. Zij doorzag met haar fijngevoelig hart en haar gezond oordeel, dat de droefheid van haar echtgenoot hem tot in het diepst zijner ziel trof, en zij gevoelde behoefte hem nabij te zijn in zijne eenzaamheid bij het doodzieke kind, op welks hoofdje de bittere tranen nedervielen van eeu man wien zij niminer tranen had zien storten. Graaf Ilario, als schaamde hij zich, weende ter sluiks, zonder zich de oogen af te drogen, zonder den mond te openen. Dan staande, dan geknield had hij sinds twaalf uren dat wiegje niet verlaten, en toen de gravin, na een oogenblik afwezig te zijn geweest, wederom binnentrad, vond zij hem roerloos, met het gelaat in de handen verborgen, de baren verward van het voorhoofd gestreken, met stokkenden adem, gelijk iemand die in eene vreeselijke wor- steling het onderspit gedolven had en nu nog met wat hem overschoot aan krachten bleef worstelen. Innocenza raakte zijn schouder aan en zeide op gedempten toon ffRodolfo Hij schrikte op. ,/Wat doet gij hier P" riep hij doodsbleek uit. „Ik wil bij u blijven. Ik heb diep medelijden met u Rodolfo „Laat rnij alleen." „Oumogslijk." Toen de dokter 's nachts om twaalf uur terug- kwam was de kranke rustig. ,/Is er hoop?" vroeg de graaf. de Uruguanen onder generaal Garcia kwam het tot een gevecht, waarin 43 Brazilianen en 12 Uruguanen het leven lieten. Men vreest nu, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Brazilie en Uruguay afgebroken zullen worden. Er schijnt, wat den uitslag der presidents- verkiezing in Transvaal betreft, nog altijd groud voor twijfel te zijn. De Volksraad te Pretoria heeft het althans noodig geoordeeld een commissie van leden van de partij van Krriger en van die van Joubert te benoemen, ten einde een rapport uit te brengen over de aanspraken van beide mededingers op het presidentschap. De partij van Joubert is nu bevredigd en ook die van Kriiger is met het besluit ingenomen, waarschijnlijk omdat thans zonneklaar zal blijken, dat „Oom Paul" wel degelijk is gekozen. Bij de verkiezing voor een lid van de Provin cial Staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Middelburg zijn uitgebracht op den heer H. J. van der Meer (anti-rev.) 1678 stemmen en op den beer J. Verkuyl Quakkelaar (lib.) 1581 stemmen, zoodat gekozen is de heer H. J. van der Meer. Naar men verneemt, zal de staatscommissie voor het vraagstuk der droogmaking van de Zui derzee, 16 en 17 dezer een bezoek brengen aan verschilleude havens langs de Zuiderzee, in verband met een ouderzoek naar de belangen der scheepvaart en der visscherij. Aan den heer H. L. C. H. Sarolea, te Heerlen (Limburg), is concessie verleend voor de ontginning van steenkolen over eene oppervlakte van 3379 hectaren in de gemeenten Heerlen, Voerendaal, Hoensbroek, Schaerberg, Nieuwenhagen, Bocholts en Snnpelveld, alle in Limburg. De concessionaris moet de mijnwerken zoodanig inrichten en leiden, dat de noodige waarborgen worden verkregen voor de algemeene veiligheid en het leven van de beambten en werklieden en voor het behoud van de mijnen, dat ongerief of nadeel aan de woningen van de ingezeteneu zooveel doenlijk worde vermeden, en het water van de tot die woningen behoorende putten of bakken niet ont- trokken of onbruikbaar gemaakt worde. Zondag zijn in sommige plaatsen des lands nog Mei-betoogingen gehouden. O. a. hebben er twee te Arnhem plaats gehad, waar DomelaNieuweu- huis, Vliegen, Luitjes, Hermans en Van Emmenes „Dat kunnen wij eerst morgen ochtend beslissen." De hand vau den graaf omklemde als eeu ijzeren band des dokters pols. ^Indien gij dit kind redt Zijne oogen ontmoetten die van de gravin en hij bleef in zijue woorden steken. „Indien gij dit kind redt," vervolgde zij levendig, de uitdrukking van het gelaat van haar echtgenoot tot de hare makende, tfdau zal onze dankbaarheid onuitwischbaar zijn." „Ja, red hem!" bracht de graaf met moeite uit en sloeg de handen in elkaar. Een licht, getemperd door een ballon van donker gekleurd glas, verlichtte het vertrek de gordijntjes van de wieg wareu opgeslagen, opdat het knaapje, welks fijn, wit gezichtje op zijde tegen het hooge kussentje lag, meer lucht zou krijgen. De gravin, in een grooten leuningstoel gezeten, met de voeten in een bout kleed gewikkeld, volgde met de slaperige oogen elke bewegiug van haar echtgenoot. Nauwelijks was de dokter de deur uit, of daar verscheen mevrouw Marr***, wie de droeve mare ter ooren was gekomen en die kwam aanbieden dien nacht te blijven wakeD. Eerst weigerde de gravin haar post af te sta3n, maar, bemerkende dat haar man wrevelig werd, gaf zij toe aan het vriendschappelijk aanbod en ging naar hare kamer. Graaf Ilario verlangde alleen te zijn en in tegen- woordigheid van mevrouw Marr*** voelde hij zich volkomen alleen. Dan kon hij het^juk waaronder hij gebukt ging van zich afwerpen en onbelemmerd zich aan zijne hartstochtelijke droef heid overgeven. Hij raasde niet, hij vloekte niet, wierp geene meubels ten onderste boven, zooals hij weleens deed spraken. Tusschen de bedrijven werd een wande- ling door cfe staa gemaakt, zonder dat de orde verstoord werd. Des voormiddags waren in de groote zaal van Musis Sacrum 600, des namiddags ongeveer 800 belangstellenden samengekomen. Te Zwolle werd een bijeenkomst gehouden op het eiland in het Nieuwe Werk met H. Polak, Mr. Troelstra en Cornelissen als sprekers. Ook de meeting te Wolvega is kalm afgeloopen. Zij werd vrij druk bezocht. Sprekers waren J. Tusveld en J. Pietersen van Enschede en G. v. d. Zwaag van Wolvega. Het programma is verschenen van de alge meene vergadering en de algemeene tentoonstelling van werktuigen te houden den 14 Juni te Tholeu door de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, benevens van de tentoon stelling van paarden, rundvee, schapeu, varkens, pluimgedierte, boter, paardentuig enz., te houden 15 Juni te Tholen, door de afdeeling /Tholen" van de bovengenoemde maatschappij, Meekrap, die in de laatste jaren in het eiland Tholen zoo goed als niet meer verbouwd werd, wordt nu aldaar wederom op vele plaatsen uitgeplant. Tot 5 Mei langer mag het niet zijn op de markten te Leeu warden en te Sneek circa 100,000 kievitseieren verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 15 a 16 cents per stuk. In den beginne werden aanzienlijke partijen, behalve naar het binnenland, naar Belgie en Frank- rijk, later ook naar Duitschland, Italie, zelfs naar Konstantiuopel verzonden, vooral echter naar Enge land. De Deli Courant schrijft dd. 7 April Maandagavond laat werden hier zeer belangrijke en gelukkig zeer guustige berichten uit Tamiang ontvangen. De vijand heeft ongemakkelijk klop gehad, en hoewel ook aan onzen kant de verliezen niet gering zijn, daar een dapper officier zijn leven voor het vaderland liet, terwiji een ander zwaar gewond werd, onze troepen hebben eeu groot succes behaald, dat voor de Atjehers het genoegen vau het doen van uitstapjes naar Tamiang waar schijnlijk wel voorgoed zal bedorveu hebben. Aan een ons welwillend ter inzage gegeven schrijven van eenen der deelnemers aan de expeditie ontleenen wij de volgende bijzouderheden Zondag, 2 dezer, werd tegen den vijand opgerukt, die zich bij Toempa Tengah, nabij Loeboe Batil, een half uur stroomopwaarts van Seroeway in vier bentings geducht had versterkt. Voordat wij deze versterkingen konden aantasten, moeslen wij de in zijne toomelooze driftbuienhij zonk op de knieen en drukte het hoofd in het nog warme bonten kleed, ten einde een lang aanhoudend snikken te smoren, dat mevrouw Marr*** van ontzetting de haren te berge deed rijzen. z/Kom, kom, waarde graaf! Ik had niet verwacht u in zulk een toestaDd te zienals het kind her- stelt, waartoe dan u zoo geheel van streek te maken Indien de kleine 'tgeen God verhoede be- zwijken moet, zoudt gij dan zod onvoorzichtig willen wezen om te ontdekken De graaf snikte niet meer, maar zijne schouders bewogeu zich krampachtig op en en neer alsof hij weende. #Sta op, graaf, om 's Hemels wil, sta op Het kind heeft eigeulijk nooit eene goede gezondheid gehad, en zoo gij uw verstand wildet gebruiken Duid het mij niet euvel, maar gij moogt den Hemel wel danken datAchZij hield op, legde de hand op zijn schouder en trachtte hem in het gelaat te zien. //Bij alle andere ongelukken die u konden overkomen is dit ongetwijfeld wel het minste." De graaf nam de handen voor zijn gezicht weg en zag mevrouw Marr*** aan. Deze week ontzet achterwaarts. A1 het ijselijke dat een mensch bij het zwaarste leed gevoelt was in het uiterlijk vau den graaf te aanschouwen. In zijne roodgeweende, met kringen omgeven groote oogen las men de vertwijfeling zijns harten over het dreigende verlies van alle hoop, alle vreugd zijns levens. De scboone graaf Ilario zoo gezien in de wereld die 50,000 lira's iukomen bezatdie zoo sterk was dat hij in zijne baloorige buien het lichaampje van Santinella tusschen zijne vingers had kunnen TER MI/TWIIII (01 rim It it bind verscliijnt Oiiisilii^- en Vrij»l»ff»von«l bij tleu uitgever I*. J. t A SI O E J S li E te Ter Semen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1