Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. SCHUTTERIJ. No. 2920. Zaterdag 6 Mei 1893 BEHKNPMAKING. ®SU^TB3B 33e Jaargang. De jaarmarkt te ZUIDD0RPE Binnenland. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. leuzeui Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN herinneren belanghebbenden dat zij zich ter insclnij- vinjr voor de Schutterij moeten vervoegen op de gemeente-secretarie, tusschen 14 dezer en 1 Juiii a. S. en dat zij, die in gebreke blijven dit te doen, ambtshalve ingescbreven, zonder loting ingelijfd en bovendien tot geldboete moeten verwezen worden. Ter Neuzen, 2 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. zal dit jaar plaats hebben op Ilonderdag 18 Mei a, s., des morgeus van 9 tot 12 ure. De Burgemeester, A. VAN HAELST. F»oLitieli Overzicht. Ook bij betrachting van de Oosterscbe wijsheid, welke aanraadt niet alleen den avond af te wachten voor men den dag prijst, maar zclfs den volgenden dag, kan men zijn oorspronkelijke meening over het verloop van den eersten dag van Mei niet wijzigen, alleen in tranknjks hoofdstad heeft de manifestatie nog een klein naspel gehad. 't Waren de heeren Dumay en Baudin, afgevaardigden van sociaal-democratische ricbting, die in de Kamer de houding der politie laakten, die spraken van mis'nandeling der gearresteerden en zelfs van uit- lokking van wanondelijkheden door de politie zelve. De Minister van binuenlandsche zaken antwoordde kalm en waardig, dat niemand boveu de wet staat, zelfs niet zij, die haar maken, bij prees de houding der politie en zeide ten slotte dat Baudin zijn arrestatie heeft uitgelokt, door drie weken laug op straat te ageeren. Dat was wel wat al te kras gezegd door den heer Dupuy en toen hij later Baudin aanraadde 't met zijn revolutiouaire plannen niet te probeeren, ging hij weer wat al te ver, hij stelae een soort van premie op de arrestatie van afgevaardigden, ook door een onderzoek te weigeren, welke weigering de Kamer goedkeurde met 319 tegen 130 stemmen en 120 onthoudingen. De belangstelling der open bare meening in Duitschland voor de militaire wet, ingesluimerd FETJILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 35) ii Van hare zedelijke smart ging zij over tot de licha melijke smarten die haar deel waren geworden, tot het gemis van alle weelde niet alleen, maar zelfs van de minst kostbare, door eeue vrouw zoozeer gewenschte geriefelijkheden. Hare voeten waren niet gehard tegen de aanraking met de koude steenenhare leden, gewoon zicb op het zacbte dons uit te strekken, waren niet bestana tegen eene harde peluw. De kale wanden, de vermolmde meubels, de kille haard, het grove aardewerk, het schamele stuk droog brood op tafelZij verwachtte niets anders dan ziekte en dood 1 En zij telde nog slechts twintig jaar. Wauneer het daglicht begon te verdwijnen uit het streepje lucht dat zij uit haar raampje te zien kreeg en zij bij het licht der kaars onmogelijk meer kon zien te werken, dan ging zij zitten schrijven, met geen ander doel dan om haar hart te ontlasten van de kwellende gedachten die het verontrustten. Dan scbreef zij uren acbtereenhet waren verwijtingen, dwaze beschrijvingen van vervlogen droomensoins waren bet vrome verhalen van heilige, reine, allesover- winnende vrouwen een andermaal waren het be schouwingen [die zij alle ouderlooze, onbescbermde jonge meisjes onder de oogen had willen brengen. Zij scbreef//Mijn vader had mij immer verboden paar den scbouwburg te gaan wanneer daar stukken wel door het kleurlooze gescbrijf, telkeumale ver- vallend in een onsmakelijke opwarming van dingen, die reeds vdor maanden er vdor of tegen zijn in 't midden gebracht die belangstelling is weer tterleefd nu de groote dag der beslissing nadert en de bladen van alle richting vullen hun kolommen opnieuw met overwegingen, afgewisseld door mededeeliugen van zeer twijfelachtige vertrouwbaarheid over 't geen de verschillende fracties wel willen besluiten. Zoo geschiedt 't dan, dat de een even stellig spreekt over de verwerping van het militaire voorstel en de daarop volgende soesah der Rijksdag-ontbiuding, als de ander meent te kunnen gewagen van een ontwijfelbaar welslagen door een accoordje, dat in elk geval een meerderheid zou kunnen verwerven, erg gemengd van kleur wel, maar toch der regeering de victorie bezorgend. 't Is evenals immer, zeer moeielijk met juistheid te constateeren waar de verschillende meeningen ophouden het uitvioeisel te zijn van ernstige overpeinzingen en waar de overheersching van de persoonlijke wenschen een aanvang neemt, zoodat de aandacbtige nalezing der artikelen in de Duitsche bladen, eigenlijk weinig licht breDgt. Van een meerderheid voor Huene's voorstel met de hulp van een aantal centrum-man- nen en vrijzinningen of wel door ontbouding aan de stemming door centrum-ledec, gewaagt de een en van een tekort van ruim 20 stemmen spreekt de ander dus eigenlijk een voortduring van de onzekerheid 1 De anti-semiet Ablwardt heeft thans voorgoed als serieus afgevaardigde afgedaan De Duitsche Rijksdag toch vereenigde zicb met algemeene stemmen met het besluit der Ahlwardt-com- missie, dat strekte om het voorstel van Alhwardt te verklaren als van de baan geschoven. De rap porteurs der commissie toonden aan, dat de door Ablwardt overgelegde documenten volstrekt geen bewijs leverden voor Ablwardt's beweringen De anti-semiet heeft daarop zijn voorstel ingetrok- ken, onder handhaving nochtans van zijne overige beweringen met betrekking tot de Rumeeusche Spoorwegmaatschappij, en van zijne bewering, dat de minister Miquel daarbij betrokken zou. zijn. De man kondigde eene openbaarmaking in druk van de gansche aangelegenheid aan. Aan boord van de //Stadt Luzern" kwam het Duitsche Keizerpaar, onder de luide toejuichingen der bevolking, Dinsdag te Lucern aan. Wilhelin II droeg het klein tenue van een generaal der cavalerie en de Keizerin een lilacostuum en in de hand een prachtige bouquet. Nadat de Keizer de Keizerin aan den president van den bond had voorgesteld, van eenigszins twijfelachtige strekking werden op- gevoerd, en hij zou den persoon die hem een boek van Zola bracht het huis uitgejaagd bebben. Thans' zou mijn vader in zijn graf opstaan om mij te vervloekenKort voor zijn dood sprak hij ,/Ik beb geene rijkdommen om u na te laten, maar wees niet ontmoedigd, ik laat u acbter met het klare begrip van de plichten die u te wachten staan, en doordrongen van een edelen trots die u nimrner zal falen." En thans smeek ik van God de genade af mijn vader, zijne stem en zijne woorden te vergeten W as er 's avonds partij in bet grafelijke huis, dan hief freule Veber bet hoofd op, telkens als zij een rijtuig hoorde stilbouden, en liet zij bare ver- moeide oogen rusten op de lantaarns die de duisternis verlichtten. Die avonden kon zij bijna niet besluiten naar bed te gaanhaar geest werd vervuld van allerlei droombeelden, en in gedachten verwijlde zij in de groote zaleD, waarvan zij elk hoekje, elken spiegel, elk behangsel nauwkeurig kende zij zag in bare verbeelding de scboone, kalme, goede gravin Innocenzazag zicbzelve omringd door een uitge lezen, haar met alien eerbied behandelend gezelscbap zij rook den geur der bloemen, zij hoorde het doffe geluid der voetstappen op de bekleede trappen, bet nauw merkbaar kraken der satijnen japonnen op de damasten leuningstoelen, en bare oogleden be gonnen te trillen, hare handen kruisten zich over de hijgende boezem, en ten slotte begon zij zacht onder- drukt te weenen, alsof men haar beneden had kunnen hooren Na middernacht hield het rijden op. Dan bleef zij luisteren naar het sluiten der deuren, lette op bet uitdooven der lampeu van kamer tot kamer en riep een vaarwel toe aan de twee vensters, passeerde Z. M. de revue van de compagnie infan- terie, die als eerewacht dienst deed. In het Schweizer- hof werd het vorstelijk paar een dejeuner aange- boden. Bij het dessert bracht de heer Scbenk een toost uit, waarin hij uiting gaf aan de gevoelens van diepe hoogachting van den bondsraad voor Ilunne Keizerlijke Majesteiten. #Uwe Keizerlijke Majesteiten hebben, door Zwitserland de eer van een bezoek te geven, aan den bondsraad de geluk- kige gelegenheid geschonken, om hen te groeten en uitdrukking te geven aan de diepe gevoelens van acbting en eerbied waarvan de Bondsraad door drongen is. Geheel Zwitserland verheugt zich over dezen gedenkwaardigen dag. Het ziet in deze ontmoeting een bijzondere bevestiging van de uit- stekende betrekkingen, die bestaan tusschen het groote Duitsche keizerrijk en de Zwitsersche con federate, welke steeds bereid is al zijn krachten te wijden aan de verdediging van zijn onafhankelijk- heid en van ziju vnjbeden. Het Zwitsersche publiek stelt het leveudigste belang in alle pogingen en daden, die strekken om aan de volkeren de ouwaardeerbare voorrecbten te verzekeren van den vrede, waarvan de Bondstaten u als den rnach- tigeu verdediger en wachter begroeten. Ik drink op de gezondheid en den voorspoed van den Keizer en de Keizerin van Duitschland. Wilhelm II heeft aan den heer Sehenk zijn dank betuigd in naam van het Duitsche volk, voor de vriend- schappelijke ontvangst, die men hem had bereid. Hij zeide, dat hij in zijn jeugd kennis had gemaakt met het heerlijke Zwitserland, waaraan duizenden zijner landgenooten jaarlijks rust en gezondheid komen vragen. De Keizer wenscht zich geluk met de uitstekende betrekkingen van buurmanschap, die de beide lauden vereenigen, en die, dank de op verdragen steunende handelsrelatien, zullen voortgaan zich te ontwikkelen en te versterken. Hij heeft ten slotte gedronken op den voorspoed van Zwitserland, de Zwitsers en den president van de Bond. Het orchest speelden tijdens den maaltijd bet Duitsche Volkslied, de marcbe uit Tannhauser, de ouverture van Guillaume Tell en eindelijk het Zwitsersche nationale lied. Het vertrek had omstreeks den middag plaats in dertien rijtuigen. Daarna vertrok de speciale trein met 14 waggons naar Bazel. H. M. de Koningiunen zijn eergisterenavond in goeden welstand te Ludwigsburg aangekomen en luisterrijk ontvangen aan het station, waar de door welker half gesloten luiken den geheelen avond een flauw lichtschijnsel was te zien geweest. Dit zou zoo duren tot den volgenden ochtend. „Sluimert zacht in uw wiegje, terwijl ik op mijne sponde vol doornen nederlig XXVII. Gravin Uario verwachtte een bezoek van Santinella en was bezig een koralen halssnoer te rijgen om er haar mede te verrassen. Zij had haar sedert verleden uajaar niet meer gezien, en boewel de strenge winter zich reeds begon aan te kondigen, liet zij Rosa weten dat zij met het meisje komen moest. De graaf was met dit bezoek bekend doch stelde er niet de de minste belangstelling in. Hij was dien morgen knorrig opgestaan, omdat hij den geheelen nacht den kleinen jongen had hooren hoesten, en trad dus met geen zeer vroolijk gezicht de kamer zijner vrouw binnen. Da gravin daar- entegen verkeerde in eene zeer opgewekte stemming. jlk kan niet begrijpen hoe gij hier zoo rustig kunt zitten terwijl de jongen ziek is," zeide de graaf, geheel vergetende haar goeden morgen te wenschen. „Is de kleine ziek?" z,Ja waarlijkik weet het, doordien ik hoorde dat hij den ganschen nacht ourustig was en hoestte." »Ik zat hem te wachten om mij goeden morgen te wenschen." z/Dat is onmogelijk, want ik heb verboden dat hij zou opstaan." z/Het zal eene lichte verkondheid wezen," merkte de gravin aan, voortgaande met koralen rijgen z/Verkoudheid of iets anders, dat zal de dokter moeten uitmaken," Koning en Koningin van Wurtemberg, Prinses Pauline, de vorst en vorstiu van Bentheim en een talrijk gevolg ter begroeting aanwezig waren. Een groote menigte begroette metgeestdrift de vorstinnen; velen droegen oranjecocardes en strikjes. De vorstinnen bewonen met gevolg het koninklijk slot, de Wurtembergsche koninklijke familie de villa Marienwahl. Zondag half elf zal in de Garnizoenskerk de dechtige kerkelijke aanneming van Prinses Pauline, uicht van de Koningin-Regeutes plaats hebben. Tengevolge van de thans bekend geworden reorganisatie van het hoofdbestuur van posterijen en telegrafie krijgen ook de posterijen, evenals tot dusver de telegrafie, haar eigen afzonderlijken hoofd- inspecteur, wien 's Gravenhage als stand plaats is aangewezen. Het rekenplichtig bebeer van beide diensttakken voornoemd, tot dusver onder den referendaris, chef van comptabiliteit aan het Ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, wordt van die afdeeling afge- scheiden en opgedragen aan den benoemden admi- nistrateur bij het hoofdbestuur, voor de definitieve instelling van welk ambt in den vorm van een begrootingspost de bekrachtiging van de Staten- Generaal noodig is. In verband met een en ander zullen ambtenaren, thans werkzaam aan het departement van waterstaat, bij het hoofdbestuur der posterijen enz. overgaan. Tengevolge van de aanneming van het directeur- generaalschap heeft de heer Havelaar vanzelfopge- houden lid van de Tweede Kamer te zijn. Er zijn dus twee Kamer-verkiezingen in uitzicht Gouda (vacature Havelaar) en Beverwijk (vacature Boreel). Naar De Tijd verneemt, zal de aartsbisscbop van Utrecht Zondag 7 dezer, vergezeld door de heeren V. d. Wetering, pastoor te Hilversum en Dr. Schaepman, secretaris van Z. D. Hoogw., zich naar Rome begeven, ten einde de Nederlandsche pelgrims aan den Paus voor te stellen. Op de te Zwolle gehouden algemeene ver- gadering der vereeniging //Het Rundveestamboek" is besloten de inschrijvingskosten van f 5 per stuk vee te verlagen op f 2,50 bij opname van vijf stuks op dezelfde hoeve, onverschillig van welken eigenaar. Of ook bij opname van 4 stuks aau denzelfden eigenaar behoorend. Tevens werd bij acclamatie besloten de algemeene vergadering in 1894 te Goes te houden. Sedert de invoer voor het Nederlandsch vee in Belgie weder geopend is, bestaat te Eecloo een handel, zooals in jaren niet is gezien. Op de tram En hij trok driftig aau de schel. Er werd om den dokter gezonden. z/Ik heb gisteren reeds bespeurd dat hij onwel was." z/Ik niet, om u de waarhied te zeggen ,"was de openhartige beteekenis der gravin. z/Natuurlijkhernam de graaf droogjes. Innocenza zag op en zweeg. De pendule sloeg half twaalf en tegelijkertijd hoorde men het rijtuig voorrijden. ffDaar is Santinellariep de gravin verheugd. De graaf, zonder een woord te zeggen, liep de kamer door en ging de deur uit. De komst van de kleine meid was eene te feestelijke gebeurtenis dan dat de gravin er zich niet reeds bij voorbaat hartelijk in verblijd had. Zij legde een knoop tegen de laatste koraal die zij aangeregen had, en met eene kleur van genoegen en van opgewonden- heid haastte zij zich hare gasten tegemoet te Snellen. Santinella was een flink kind en zag er meer naar uit of zij zes dan wel vier jaar oud was donker van tint, met bruin haar en bruine oogen, blakende van gezondheid en tintelende van dartelheid. De gravin deed haar doekje af, kuste haar vurig, nam haar teederlijk in de armen en streek haar met den hand over het zware, loshangende hoofdhaar. De kleine begon te lachen en stak haar vingertje uit naar de knoopen die de japon der gravin versierden. z/Geef mij die," sprak zij vrijpostig. z/Eerst een kusje." Santinella gaf het verlangde kusje, maar trok daarbij zoo hard zij kon aan den blinkenden knoop. De gravin nam haar mede naar hare kamer en genoot onbeschrijfelijk van het bij zijn van hare kleine beveling. Was zij niet haar dochtertje TEK IEIZENSCHE (111 RUT A 1 II E uttgevcr 11 E ilen en Vrijitagavoml verscli ijnt llinstlaff lilail

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1