(iemengde berichten. Zaterdag werd te Rotterdam door eene vrij I groote politiemacht toezicht gehouden in de Boompjes, nabij het stoomschip Seagull, gekomen uit|}Hull. De bootwerkers, met dit stoomschip vertrokken, om te Hull bij de lossing en lading behulpzaam te zijn, werden na de aankomst te Rotterdam door bootwerkers, meest leden van de Union, bedreigd met mishandeling. Dit deed hen de hulp der politie inroepen, door wier krachtdadig optreden ongeregeldheden werden voorkomen. De Hullsche boot Swanland kwam Vrijdagavond te Harlingen terug, zonder dat er van de zijde der socialisten iets is uitgevoerd, om hun onaangenaam te zijn. Een waarschuwend schrijven, bij avond onder een oploop van volk aan het huis van een der firmanten van de patroons—agenten afgegeven, had niets uitgewerkt, eene poging om der boot te beletten de haven uit te gaan, door eene brug met enkele honderden menschen te bezetteu, was door den havenmeester verijdeld. Te Hull werden de Hollandsche werklieden zeer geroemd. Het loon bedroeg f 18 buiten den kost. Zooals men weet, is het houden van vee- markten tengevolge van het heerschen van be- smettelijke veeziekten in sommige plaatsen tijdelijk verboden. Naar men aan het U. D. mededeelt, hebben de kooplieden, die gewoonlijk de markt te Amsterdam bezoeken, op eenvoudige, practische wijze het hierdoor ontstane ongerief uit den weg geruimd door het huren van groote stallen, die thans prijken met het opschrift „koeien te koop". Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat vooral in dezen tijd de handel levendig is. Het zal intusschen de vraag zijn, of het geoor- loofd is op deze wijze een wettelijk voorschrift te ontduiken, en zeer zeker is het de vraag, of het in het belang van den veestapel en de veehouders is, op die wijze een maatregel, genomen ter voor- koming van de verspreiding van een besmettelijke ziekte, krachteloos te maken. Dat de handel met het buitenland hiervan nadeel zal ondervinden, is aan geen twijfel onderhevig. De heer B. van Eck te Ter Neuzen was bij de aanbestedingen op jl. Donderdag van de levering van Vilvoordsche, Doorniksche of bazaltsteen en perkoenpalen, de laagste inschrijver voor den polder Oud Noord-Beveland, ten be- drage van 3186, en mede laagste inschrijver voor den polder Nieuw Noord-Beveland, ten bedrage van 612, terwijl beide leveringen aan hem zijn gegund. Gisteren hadden wij ook alhier eene werk- staking die gelukkig een gunstig verloop had. Door een verschil omtrent betaling van werkloou weigerden eenige ploegen voor de Compagnie Mari time Beige te werken. In den namiddag hebben evenwel werkgevers en werklieden elkaar verstaan, zoodat heden morgen de arbeid is hervat. De orde werd geen oogenblik gestoord, terwijl de politie beleidzaam medewerkte om de gewenschte overeenkomst te verkrijgen. De alhier heden binnengekomen Zweedsche bark Hans, bestemd voor Gent, heeft op 2 April in den Atlantischen Oceaan de bemanning, bestaande uit 14 koppen, overgenomen van de in zinkenden toestand verkeerende Duitsche bark Victoria, kapt. Staben, van Nieuw-Brunswijk, met hars naar Rotterdam bestemd. De bark Hans zelf heeft veel stormweder doorstaan, zoodat een gedeelte der bovenlast verloren ging, en de hulp van de geredde equipage te pas kwam om het inhebbende water te helpen uitpompen. TER NEUZEN, 2 Mei 1893. Ter opening van de concerten, die dezen zomer weder in de buitensocieteit ,de Theetuin" alhier zullen gegeven worden, trad het muziek- gezelschap Apollo" verleden Zondag op. Over 't algemeen voldeden de meeste nummers ten zeerste. Wij hopen dat de pogingen van het bestuur om het gezelschap sempre crescendo te doen gaan, mogen slagen de krachten zijn aanwezig. Door het koude weder was het getal opgekomene leden niet groot. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. in twee perceelen aanbesteed het ouderhouden van- en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere gemeente-eigendommen gedurende 1893. Voor het eerste perceelonderhoud, werd inge- schreven door M. D. de Putter voor 1960, P. A. Mielen voor 1800, J. van de Velde voor /1772 en D. Herrebout voor 1330. Voor het tweede perceelverfwerk, schreven in Wed. A. de Pauw voor f 329, A. Guilliet voor /261, J. J. de Nering voor f 247,89 en 0. C. de Pauw voor f 185. Alle inschrijvers zijn alhier woonachtig. Nog werd door Burg, en Weth. aanbesteed het wegruimen van grond uit een gedeelte der ge- meentehaven. Hiervoor hadden ingeschreven M. A. Verschelling, voor 446 en K. de Vos, voor /445 beiden te Ter Neuzen. Deze werken zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Met verlies van ankers op de reede van Vlissingen is aldaar in de haven gekomen, de Noorsche brik Alkor, kapt. Jorgensen, van Ter Neuzen naar Arendal. Aan het postkantoor te Ter Neuzen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand April ingelegd f 6532,83 terugbetaald f 6164,36. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2094. De heer J. Z. de Buisonje te Oostburg is benoemd tot hoofd der school n°. 1 (Nieuwesluis) te Breskens. Iloek, 1 Mei. Heden werd alhier de bijzondere school voor Christelijk onderwijs feestelijk geopend. Het net en doelmatig ingericht gebouw was geheel gevuld met een groot aantal belangstellenden en een vijftigtal lterlingen. Na een kort openingswoord van den heer Koelmans, aan wien door den voorzitter van het bestuur, den heer M. de Regt, de leiding der vergadering was opgedragen, trad Ds. L. Bouma op, die in eene degelijke rede de beteekenis vau het Christelijk onderwijs uiteenzette. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren Dees, Oggel, De Feijter en Hage, hoofdouderwijzer der school, terwijl de kinderen onthaald werden. Ds. Wolf van Axel sprak een slotwoord en sloot daarna de vergadering met dankgebed. Axel. Mej. L. M. van der Weel, onderwijzeres aan de bijzondere school alhier is als zoodanig benoemd te Yerseke. Axel, 29 April. Bij de heden alhier vanwege de afdeeling Hulst der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland gehouden jaarlijksche stierenkeuring waren er 7 stuks aange- boden. Eerste prijzen (ieder 10 en gouden medaille), werden toegekend voor de stieren vau de heeren C. N. Jansen van Roosendaal en P. van Dixhoorn, beiden alhiertweede prijs 10 en bronzen medaille), voor dien van den heer G. Weijns alhier, en een reserve prijs (bronzen medaille) voor dien van den heer L. de Feijter Jz., alhier. Zaamslag. Gemeenteraadszitting van Vrij dag 28 April. Afwezig de heer Van Kerkvoort. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. 1. Mededeeling wordt gedaan van de instructie voor de landbouwleerarcn, van een verzoek van bewoners van de Polderstraat om een steenen voetpad te doen aanleggen v<5or hunne woningen welk verzoek wordt in handen gesteld van burg, en weth., van berichten van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten en van een besluit van den gemeeute- raad van Goes tot wijziging in de weekmarkten. 2. Het jaarverslag van den toestand der ge- meente over 1892 wordt aangeboden en zal den leden worden rondgezonden. 3. Besloten wordt tot af- en overschrijving in de begrooting voor 1892 van een bedrag van f 0,60 voor kosten van den Rijkstelephoondienst. 4. Is besloten tot het aangaan van een geld- leening van ten hoogste f 2500rentende hoogstens 4 ten honderd in het jaar en zullende met den aflos worden begonnen in 1905. De leening is noodig om de kosten te testrijden van de bekeiing van den op- en afrit en een ge deelte weg naar de los- en laadplaats. 5. De begrooting voor 1893 is als volgt gewijzigd Ontvangsten. Nieuw art., geldleening /2500. Uitgaven. Nieuw art. Kosten der bekeiing 2500; idem schoolbibliotheken 11,50. Onvoorziene uitgaven verminderd met f 11,50. Het totaal van outvangst en uitgaaf bedraagt thans f 21316,59. 6. Werden goedgekeurd af- en overschrijvingen in de begrooting voor 1892 van het algemeen burgerlijk armbesluur en beschikking over den post van onvoorziene uitgaven der zelfde begrooting. I 7 Is besloten tot onderhandschen verkoop aan J. Knijff van een partij oud zink, afkomstig vau I de school te Othene voor 10 cent de K.G. 8. Worden benoemd de gewone commissien voor de schutterij in 1893. Zaamslasr. De commissie van toezicht en beheer over den Valweg benoemde in hare gewone jaar- vergadering van Maandag 1 Mei tot voorzitter de heer A. Riemens en tot plaatsvervangend voorzitter de heer W. de Mul. De benoemingen hadden plaats, respectievelijk ter vervangiug van wijlen den heer D. E. Wolfert en van den heer A. Riemens. Koewacllt. Vrijdag heerschte er eene buiten- <*ewone drukte op ons dorp. Het parket uit Gent, vergezeld van den luitenant der marechaussees uit Deudermonde, den brigadier uit Moerbeke en drie manschappen, kwam een onderzoek instellen omtrent den voor eemgen tijd plaats gehad hebbende vecht- partijen. Ook de Hollandsche politie, wiens hulp men had ingeroepen, was goed vertegenwoordigd. Men merkte den luitenant der marechaussees uit Sas van Gent, den brigadier uit Axel, twee man schappen en twee veldwachters op. Meer dan twintig personen waren opgeroepen om voor den onderzoeks- rechter te verschijnen. Daar echter eenige Hol landsche jongelingen weigerden op Belgisch grondge- bied te komen, werden op de grensscheiding eenige tafels en stoelen geplaatst en aan de eene zijde op Belgisch grondgebied zaten de heeren uit Geut en aan de andere zijde dus op Hollandsch grondgebied stonden de opgeroepenen om hunne verklaring af te leggen. Vele nieuwsgierigen verdrongen zich om dit ongewoon schouwspel gade te slaan doch werden door de politie op eerbiedigen afstand ge houden. St. Jansteen, Zondag is de veelbesproken non- nenschool alhier ingewijd of liever gewijd en Maandag zijn de lessen begonnen met zoo wat 200 kinderen waaronder een groot aantal kleuters tusschen 2 en 6 jareu oud. Bij de hoofden der openbare scholen zijn ruim de helft der vaccinatiebewijzen van de schoolgaande meisjes opgevraagd, wat echter geene suprimatie van onderwijzers zal ten gevolge hebben. Aan bovengenoemde zusterschool zijn voorloopig 4 nonnetjes verbonden, waarvan eene de acte van bekwaamheid art. 56b en eene die, genoemd in art. 56a, bezit. Het voornemeu bestaat om dit perso- neel nog met 3 nonnetjes te vermeerderen in den loop van 't jaar, waaronder eene met de acte art. 56a. Bierviiet, 1 Mei. Zaterdag stierf bij den land- bouwer C. een rund kort daarop stierf n° 2 en nu Maandagmiddag is n° 3, 4, 5 en 6 al gevolgd. De veearts is tot lijkopening overgegaan. De dood schijut niet het gevolg te zijn van eene besmettelijke ziekte. Kwaadwilligheid dan In dit geval zou zeker ieder weldenkeud raensch van harte verlangen, dat de politie slagen rnocht in de opsporing vau zoo een boosaardigen dader. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heelt in hare zitting van 2 Mei de volgende vonnissen uitgesproken A. R., oud 52 j., werkman te Overslag, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevauge- nisstraf. 1°. D. S., oud 40 j., huisvr. van C. v. D., arbeidster, 2°. P. v. D., oud 12 j., beiden te St. Jansteen, zijn wegens mishaudeling veroord. de 1* tot f 5 boete of 5 dagen heehtenis, de 2" ontslagen van rechtsvervolging. J. F., oud 24 j., matroos te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hecht. G. B., oud 12 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. A. B., oud 24 j., landbouwersknecht te Stoppeldijk, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevang. P. F. v. E., oud 16 j., arbeider te Stoppeldijk, is wegens als voren veroord. tot 1 maand gevang. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank van gisteren is rechtsingang verleend, met bevel tot gevangeuhouding en instructie der zaak tegen J. v. P., oud 15 j., koewachter, geboren en woneude te Ter Hole, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den vroegen morgen van 27 April 1893 omstreeks 3 uur, opzettelijk brand heeft gesticht in eene schuur, staande op eene hof- stede onder de gemeente Houtenisse en toebe- j hoorende aan den heer Jules Vogelvanger, door I eenen brandenden lucifer in het aldaar aanwezige tarwestroo te werpen, tengevolge waarvan die schuur met de daarin zich bevindende landbouwersgereed- schappen, veldvruchten en levende have is verbrand, zoomede eene c^arnevenstaande schuur en hooiberg, alsmede eenige goederen toebehoorende aan den meesterknecht Petrus Polvliet, terwijl daardoorook levensgevaar was te duchten voor de knechts, die in de eerstgenoemde schuur lagen te slapen. fU zal niet ziek worden?" troostte haar de goedhartige vrouw. „Niet? En als ik u eens verzekerde dat ik nu reeds ziek ben „Kom, kom U wordt z66 zwak door niet genoeg voor uzelve te zorgen. Nooit een slokje bouillon, uooit eens tien uren slapen ,Ik kan niet, ik heb te veel werk." Nu brak zij het gesprek afzij bedankte de hulpvaardige vrouw, die haar zoozeer bijstond en gaf haar op eene vrieudelijke wijze haar afscheid. Den geheelen dag was zij alleen. De hand- werken, waarmede zij de kosten van haar onder houd bestreed, kwamen keurig uit hare handen, zonder dat zijzelve het bespeurde. Meer uog dan het verledene zweefde de toekomst haar voor den geest, en als zij vermoeid van het werk, een oogenblik haar borduurraam uit de handen legde was hare eerste beweging op den uitkijk te gaan staan voor het venster, waaruit men een ruim uitzicht had over de daken dan ademde zij met voile teugen de fnssche lucht in, en vestigde den blik op de gevel van het huis der familie Ilario, elke schaduw, elk persoon aldaar bespiedende dien zij voorbij de heldere glasruiten der hooge vensters zag gaan. Wie wist iets van haar af? Niemand. Waarom had zij dit plekje uitgekozen, dat, gelijk een gruwe- lijke spotternij, juist vlak tegenover het verblijf van een voornaam persoon gelegen was, terwijl zij hare eliende evengoed schuil had kunnen houden in een afgelegen gedeelte van de stad Omdat zij begeerde te zieu. Zij verwoestte onbarmhartig haar eigen leven, doch daaraau was haar niets meer gelegen. Het was haar voornemen haar hart door wanhoop te verteren, haar lichaam door gebrek te ondermijnen, totdat zij van lieverlede uitgeput door kommer, van koude en van honger zou om- komen, en het een ieder bekend zou worden dat zjj Amalia Yeber was en het zoodoende den graaf ter ooren zou komen. Plotseling opkomende gedachten deden van tijd tot tijd haar dof en iugezouken oog opflikkeren. Zij sloeg haar doek om, trok hare beste laarzen aan en inaakte zich gereed om uit te gaan, om eensklaps weder in haar stoel neer te zinken en in snikken los te barsten. Tegenover de deur barer woning was eene groote poort die den toegang verleende tot de binnen- plaats van het huis der Ilario'sdikwijls stond die poort open en kon men alsdan de stalknechts de paarden zien roskammen, de rijtuigen poetsen en de bedieuden heen en weer loopen, die elkander verschillende bevelen hadden over te brengen. Op een dag dat freule Veber huiswaarts keerde, beladen met brood, wol en zijde die zij gekocht had, zag zij op de binnenplaats graaf Rodolfo bezig een paard te onderzoeken. Een oogenblik bleef zij staan, van het hoofd tot de voeten sidderendezij was op het punt van den drempel te overschrijden Maar met afschuw wees zij de verzoeking van de hand en spoedde zich naar huis. Zij kleedde zich als eene geringe werkstergeen harer voorname vrienden zou haar ooit herkend hebben in haar wollen shawl, het hoofd bedekt door een katoenen doek, met een pak brood, groenten en allerlei zakjes onder den arm. De bovenbewoonster be- spaarde haar menigmaal de moeite van uit te gaan door haar van benoodigdheden te voorzien de andere buren kendeu haar termuwernood en niemand bemoeide zich met haar. Twee vensters van het paleis van graaf Ilario werden in het bijzonder angstvallig door freule Veber in het oog gehouden. De kamer van den graaf had het uitzicht op de binnenplaats, maar nooit kwam de graaf vdor het raam aan den kant van zijne drie kamers waren ook de kamers van den kleinen jongen die met de kindermeid soms uren lang vdor de glazen stond te kijken. Dan verkeerde freule Veber in eene zenuwachtige spanning. Innocenza Ilario bewoonde het voorste gedeelte van het huis. Zij was nog geen enkele maal voor de oogen van Amalia Veber verschenen. Elken avond alvorens zij zich ter ruste begaf, knielde de rampzalige neder en bad in stilte God en de gravin om vergeving. »Och, dat ik haar nimmer moge wederzien," zoo luidde dan haar verzuchting. Zij verviel van dag tot dag, maar hervond in hare verkropte woede gedurig weer de kracht zich staande te houden. Haar scherp vernuft, haar beschaafde opvoeding en haar iugeboren trots fol- terden haar zonder mededoogen, daar zij haar te duidelijker de diepte van den afgrond deden peilen waarin zij zich moedwillig had neergestort. Uit de romantische begoocheling was zj tot de ijzing- wekkende werkelijkheid ontwaaktzij had de vriendschap verraden en was op hare beurt door de liefde verradenzij bezat niets op de wereld, en het moederlijk gevoel zelfs werd haar tot eene marteling. Haar leven was eene voortdurende opoffering en geene hoop verzoette haar denken, geen enkele eene trouwelooze hand had de bloemen harer jeugd geknakt. Zij herdacht het jaar, doorgebracht aan huis bij gravin Ilario, toen zij zoo talrijke bewijzen harer toegenegenheid ontving zij dacht aan dien telkeus wederkeerenden blijden morgengroet, aan dien hartelijken handdruk elken avondaan de achting, welke de voortreffelijke vrouw haar waardig keurde I (Wordt vervolgd.) Bij enkele veehouders in het eiland Thai en, o. a. te Oud-Vosmeer, deed zich het verschijnsel voor, dat koeieu, die overigens gezond waren, de kracht misten om zich staande te houden en als echte dronkaards, op hunne pooteu stonden te waggelen. De veearts, wiens hulp werd ingeroepen, meende dit verschijnsel te moeten toeschrijven aan het gebruik van aardappels, die door vele landbouwers als voedsel, aan het rundvee worden gegeven. Zaterdagnacht omstreeks half twee is door twee personen op het vereenigingslokaal der sociaal- democraten aan de Rozengracht te Amsterdam eene oranjevlag geplant, die des morgens echter weer werd verwijderd. De politie heeft zich niet met het geval bemoeid. De Pr. Dr. en Asser Ct. bevatte Vrijdag de navolgende advertentie Zij, die vermoed worden voor den heer Hooger- brugge te hebben gestemd of zich voor diens candidatuur te hebben ge'interesseerd, ze het meest wenschelijke voor de provincie oordeelende, worden geraden de eerste dagen den heer M. A. D. Jolles, burgemeester van Assen, die blijk— baar geheel onder den indruk zijner nederlaag is, uit den weg te gaan, om niet bloot te staan aan de onbeschofte vraag, waarmede hij mij gisteren op de openbare straat te Assen staande hield, en wel deze Wat krijg jij van Hoogerbrugge, dat jij hem zoo goed geholpen hebt Vraag, waardoor ik mij in mijn zedelijk ka- rakter beleedigd gevoel en ter zake waarvan ik bij den heer officier van justitie een klacht heb ingediend. Oldenhuis Gratama. Assen, 28 April 1893. In het nummer van Zaterdag leest men daarop het volgende antwoord De ondergeteekende verklaart voor onwaar wat Mr. M. Oldenhuis Gratama hem in de ad vertentie, voorkomende in de Prov. Drentsche en Asser Courant, ten laste legt, en heeft deswege eene klacht bij den heer officier van justitie ingediend. M. A. D. Jolles. Assen, 29 April 1893.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2