Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHUTTERIJ. No. 2919. Woensdag 3 Mei 1893 33e Jaargang. BEiiENDMAKING. I De jaarmarkt te ZUIDD0RPE Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blatl verscli ijnt Itinsilai;- t-ll Vrijdatcavonil bij ilen wUgever I". Jf. V A SI I» E S A I II E te Ter Meuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN herinneren belaughebbenden dat zij zich ter inschrij- Vinsr voor de Schutterij moeten vervoegen op de gemeente-secretarie, lusschen 14 dozer en 1 Juiii a. S. en dat zij, die iD gebreke blijven dit te doen, ainbtshalve ingeschreven, zonder loting iugelijfd en bovendien tot geldboete moeten verwezen worden. Ter Neuzen, 2 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. zal dit jaar plaats hebben op Douderdag 18 Mei a, s., des morgens van 9 tot 12 ure. De Burgemeester, A. VAN 1IAELST. l^olitieli Overzicht. Er is weder spraak van dat de Belgische generaal Pontus als Minister van oorlog zal aftredeu en worden vervangen door luiteuant-generaal Brassine commandant der vierde militaire afdeeling, wclke de proviucien Brabant, Henegouweu en Namen omvat. Generaal Pontus is een tegenstander van deh algemeenen dienstplicht, maar de Minister- president Beernaert hield hem steeds de hand boven het hoofil, doch nu is een geschil ontstaan naar aan- leidiug van de jongste ongeregeldheden, waardoor het den heer Pontus onmogelijk is geworden, langer Minister te blijven. De onthoudersbond van Brugge heeft een ver- zoekschrift gezonden aau de leden der kamer van volksvertegenwoordigers, waariu gevraagd wordt het kiesrecht te weigeren 1. Aau alle personen, die driemaal gestraft geweest zijn wegens over- trediug der wet op de dronkenschap. 2. Aan de herbergiers en andere likeurverkoopers, die driemaal gestraft zijn voor drank te bestellen aan reeds bedronken personen. Het Engelsche Lagerbuis heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag home-rule voor Ierlaud met een meerderheid van 43 stemmen aangenomen. Of het groene eiland zijn eigen staatsregeliug en zelfbestuur spoedig verkrijgen zal, dat is een andere vraag, want een gelukkige oplossing der FEUILLETON. Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 34) Het was een vierkant stuk stramien, waarop van wol en zijde een zeer smaakvol bouquet gewerkt was. In het midden eene witte roos, eenige vergeet- mij-nietjes, eene neerhangende lichte anjelier en eene goudkleurige kapel. Dit alles op een zwarten achtergrond kon zeer goed voor een kussen dienen. ffIk schenk het u," zeide de graaf, onderwijl zijne vrouw die paar regels uit het briefje las. „Informeer eens naar de ongelukkigen die met zooveel smaak werkt De graaf ging naar de spreekkamer en stopte het meisje dat op hem stond te wachten 30 lira s in de hand. ,/Wie heeft u gestuurd?" ,/Mijne moeder." #Hoe heet gij #Ik ben Mimetta van den smid." ^Waar woont gij Het meisje trok een gezicbt alsof zij zeggen wilde i/Wat gaat het u aan dit te weten Zij zag er z6d armoedig en vies uit, dat de graaf niet den minsten lust had het gesprek verder voort te zetten. #Geef dit geld aan uwe moeder en zeg haar dat zij mij al hare borduurwerken stuurt." En inmiddels dacht de graaf hoe het mogelijk was, dat de jnoeder van zulk een onbehagelijk wezen bestaande moeielijkheden is nog niet te voorzien. Voorloopig moet Gladstone zich met het resultaat tevreden stellen, dat de meerderheid in het Lager- huis zijn lersche plannen in principe goedgekeurd heeft. Het was een heete kampbet Lagerhuis was stainpvol. Men zou kunnen zeggen, dat niet een afgevaardigde ontbrak, want van de 14 afwezigen was de belft voor, de andere tegen het voorstel. De heereu hadden vooraf afgesproken, niet te komen zoodat hun stemmen voor de partijen niet verloren gingen en zij een votuminabsentia uitbrachten. Van de 656 afgevaardigden brachten geen stem uit, de voorzitter en de vier leden van het stem- bureau van de overige 651 stemden er 347, nl. 266 liberalen, 72 lersche nationalisten en 9 I'ar- nellisten voor de wet, 304 er tegen, nl. 260 conservatieven en 44 unionisten. Toen Gladstone, nadat de uitslag bekend geworden was, lang na middernacht, in het Lagerhuis ver- scheen, werd hij door de leren en zijn Engelsche aanhangers vol geestdrift ontvangen. Zooals we boven zeiden, home-rule is in principe aangenomen wanneer men echter den 4 Mei de ouderdeeleu gaat bespreken, zal zich menige moeielijkheid opdoen en er zullen dan details gevonden worden, waarmee zelfs een deel der tegenwoordige meerder heid niet instemt. Afgezien van de financieele vragen, zal de hoofdstrijd deze zijn, of Ierland ook in het Rijksparlement vertegenwoordigd zal worden en over rijkszaken mee zal spreken, waar Eugeland en Schotland, lersche aangelegenheden betrelfende geen stem zullen hebben. Door deze toelating van lersche afgevaardigden in het Rijks parlement, weliswaar in geringer aautal dan tot nog toe, onderscheidt zich het huidige voorstel van Gladstone van het vroegere, en hier gaan ook de radicalen met de verboDden conservatieven en unionisten hand in hand. De werklieden van verschillende vakken, ten getale van 8000, hebben te Nantes het werk gestaakt. Ze eischen een loonsverhooging van 5 a 6 centimes per uur, terwijl de vrouwen in plaats van ander- halven franc, twee en een halveu eischen. De stakers trekken zingende de stad door en dreigen de rails van tram en spoor te vernielen en de gasleiding af te snijden. Men heeft daarom militaire hulp verzocht. Patrouilles trekken door de strateu. Eeitelijkheden hebben nog niet plaats gehad. De vreugde, die drie voile dagen in Servie heerschte, is voorbij stad en land zijn weer in hun gewonen doen en ook het volk is weer tot zijn normalen toestaud teruggekeerd. Men kan nu ook zulke fijne handwerkjes kon afleveren. Maar hij had geen tijd om er Jang over te denken en zond het meisje weg. Later op den middag ontving de gravin tal van bezoeken. Het was een geratel van rijtuigen die de koetspoort inreden en op de biunenplaats wachten, totdat zij om beurten vbor de groote trap stilhielden, als de bediende eene dame voorgaande, op de bovenste trede verscheen. Boven voor het zolderraampje van het leelijke huis aan de overzijde stoud-eene vrouw met het hoofd tegen de kleiue ruitjes geleund. Dat was freule Veber. Na het middagmaal bezag graaf Ilario den voor een de ontelbare visitekaartjes die de gravin dien dag ontvangen en in een zilveren bakje verzameld had. Mevrouw Marr*** stond naast haar en las hardop »Markies Alessandro Frosio." vDe man van zaken de hernieuwer van lief- dadigheidsinstelliugen 1" zeide schamper de graaf, die bij het vuur stond te rooken. ,Ik heb zulk een afkeer van den markies ge- kregen." „Eu ik niet minder beaamde mevrouw Marr***. Wat heeft de markies u gedaan?" vroeglnnocenza ernstig. ,/Niets." ,/En waarom dan ,/Hij boezemt mij afkeer in door zijn aanmatl genden toon." »Aanmatigend en onbeschofd," herhaalde de graaf hooghartig. #Ik heb hem alleen oubeschoft gevonden," en hij legde nadruk op dat ik. »Het kan zijn dat hij u beleefd voorkomthet is een vriend uit uwe kinderjaren de beteekenis van hetgeen in het koninklijk paleis gebeurd is, koeler en onbevangener beoordeelen, de eigenlijke oorzaak en de onmiddellijke gevolgen van de inderdaad gewichtige gebeurtenissen beter en helderder in het oog vatten. Zoo kan thans reeds met eenige zekerheid beweerd worden, dat de staatsgreep van den 13en April tot de gewichtigste gebeurtenissen van het onafhankelijke Servische koninkrijk behoort. Koning Alexander heeft met koene hand een einde geraaakt aan een toestand, die de gemoederen in den laatsten tijd meer en meer begon te beangstigen. In een land, dat zeer demo- cratisch is waarin alles zich gelijk gevoelt, is er weer een autoriteit. De Zweedscbe Regeering heeft onlangs een commissie benoemd om het vraagstuk der invoering van een verzekering van den arbeider te bestudeeren. Deze commissie heeft thans een voorstel openbaar gemaakt, waarin zij zich voor een verplichte ver zekering van den werkman verklaart. De grond- slageu van het voorstel zijn de volgeudeDe arbeiders worden in drie klassen ingedeeld. Tot de eerste klasse behooren de werklieden, die een inkomen van 5001800 kronen jaarlijks hebben tot de tweede worden de arbeiders gerekend, wier werk hoofdzakelijk in natura wordt betaald. Tot de derde klasse behooren de arbeidsters. De werk lieden hebben gemiddeld op 60jarigen leeftijd recht op pensioen. Indien de verzekering na verloop van 50 jaren volledig zal zijn doorgevoerd, zal het pensioen respectievelijk voor de drie klassen 250, 150 en 90 kronen bedragen. De wekelijksche bijdrage bedraagt 60, 30 en 20 pi., waarvan de helft door de werkgevers en de andere helft door de werknemers moet worden betaald. Bovendien betaalt de Staat aan de Pensioenvereeniging een steeds grooter wordeude bijdrage, die over 80 jaren tot het maximumcijfer zal zijn geklommen. Ingevolge art. 40 der wet op de vermogens- belasting zullen de belastingschuldigen hunue belasting, zonder kosten voor hen, aan den ont- vanger per postwissel kunnen overmaken. Hiertoe zal gebruik gemaakt worden van een bijzonder formulier postwissel n°. 11. Deze wissels zijn voorzien van twee strooken de eene aan het hoofd, de andere aan den voet van den wissel. De strook aan het hoofd van den wissel wordt den belastingschuldige ter hand gesteld, om hem te dienen tot kwitantie. De andere strook Ja, maar een vriend, die zich nooit hier ver- toout," antwoordde de gravin achteloos. „Het beteekend ook eingenlijk niets, omdat nie- mand het begrijpt. Mij keert hij in gezelschap den rug toe." 0 WatIs het waar?" was de verbaasde uitroep van mevrouw Marr***. „Het is haast niet denkbaarzeide de gravin. Als hij voortgaat met mij te brutaliseeren, dan geef ik hem een oorveeg." ,/Wel zeker!" riep mevrouw Marr*** lachende. z,Dat zou voor twee edellieden eene zaak van be- lang kunnen worden." ,/Het is te burgerlijk," meenae Inuocenza. De graaf viel in een leuningstoel neder zonder hierop iets te antwoorden en geeuwde zonder dat iemand het zag. XXYI. De bewoonster van de derde verdieping, eene arme goede vrouw, de vrouw van een smid, moeder van zes kinderen, stapte stralende van blijdschap in het kamertje boven het hare, om freule Amalia de dertig lira's te overhandigen die zij voor haar fraai tapisseriewerk ontvangen had. tfZiet u, freule Amalia, dat is een goede inval geweest om het werk hierover aan de gravin te brengengelukkig dat u haar naam te weten kon komen." Freule Yeber nam het geld aan en bezag het met eene sorobere uitdrukking in hare oogen hare vermagerde en sneeuwwitte handen beefden oumerkbaar bij de aanrakiug van die banknoten. „Is u er niet mede tevreden riep de vrouw vol verbazing uit. kan door den ontvanger van den wissel worden gescheiden en behouden. De gisteren hier te lande gehouden Meibe- toogingeu ten gunste van den 8urigen arbeidsdag zijn geheel kalmpjes afgeloopen, alleen in Zutfen en Winschoten was de politie genoodzaakt min of meer handelend op te treden. Te Zutfen was het houden van een optocht niet toegestaan. Toen nu de socialisten toch met de ontplooide vaandels stadwaarts wilden trekken, werd dit door de politie verboden. Aan het verbod werd echter dadelijk geen gevolg gegeven, waarop eenige agenten met geweld de vaandels neerhaalden, welke dientengevolge werden gehavend. Bij de hierdoor veroorzaakte botsing zag de politie zich verplicht van stok en sabel gebruik te maken. Ougelukken of verwondingen zijn echter niet voorgekomen. Voor het vergaderlokaal der socialisten op het Rijkenhage werd het volk door de politie uiteengedreven. Er heerschte eenige gisting in de gemoederen. Te Winschoten organiseerde men na de meeting een wandeltochtwaarbij de betoogers gevolgd werden door zestien marechaussees onder bevel van een ritmeester. Toen, ondanks het verbod, eenige vaandels werden ontplooid, deden de marechaussees een charge en ontrukten den manifestanten een vaandel. Jn het gedrang kwamen eenigen onder de paarden. Een vrouw werd gewond. Luitjes (Travailleur) kreeg een trap van het paard, doch werd niet ernstig gekwetst. Hij kon tenminste nog loopen. Troepen sociaal-democraten trokken, hun vrij- heidslied zingende, door de straten. De mare- chaussee patrouilleerde. Om half zeven was alles rustig. Tje Gouda werd aan de meeting iu de open lucht, een half uur buiten de stad in de Achter Wilnis, door ruim 1000 personen deelgenomen waarvan een 150tal betoogers uit Rotterdam. De burgemeester en de commissaris van politie met een 16tal agenten waren aanwezig. Niet de geringste geest drift heerschte er. Het aantal betoogers te Deventer wordt geschat op 4000, te Groningen op 2000, te Sneek en te Winschoten op 3000, te Drachten op 1400, te 's Gravenhage en te Halfweg op 500. Waar de meetings in de open lucht werden gehouden, had men veel te lijden van den kouden scherpen wind. Op vele plaatsen woei het zoo hevig, dat van de sprekers vaak geen woord verstaan werd. ffIk denk hoe het toch veel aaugenamer zou wezen om voor mijn pleizier te borduren," zeide freule Yeber en trachtte hare lippen tot een glimlach te plooien. ,/Hoor eens! Ook ik zou het prettiger vinden eene dame te wezen, en toch, kijk ik gaf wat als ik uwe handen had en daarmede dertig lira's kon verdienen zooals u doet." Gij hebt gelijk. Neem dithet is voor u." ffYoor mij, tien lira's ffWel, ik ben ze u schuldig. Zonder u zou ik geene kaus gezien hebben mijn borduurwerk te zeuden. Ik heb u immers gezegd, dat ik mij schaam bij anderen aan huis te komen." „0 lieve Hemel, tien lira's," stamelde de arme vrouw, rood van verlegenheid over zulk een rijkdom. #Ik moet de huishuur betalen en een paar lira's aan den winkelier; daarvoor heb ik genoegver- volgde freule Veber tot zichzelve sprekende. )/Ik heb eene bestelling voor bloemen, dat zal mij nog wat opbrengen. Indien verder de gezond- heid mij gaat begeven, dan is alles gedaan," zeide zij tot hare buurvrouw. tfHoud moed ik kan het niet aanhooren dat u zoo spreekt 1" „Dan blijft nog het gasthuis over." Het gelaat van Amalia Yeber was akelig bleek en zij zag norsch en strak; de smart gaf haar eene uitdrukking van troon en minachting, die dagelijks meer in het oog loopend werd. De last der armoede was te zwaar voor hare schouders, maar haar geweten had haar gedrongen dit kruis vrijwillig op zich te nemen en zij droeg het in het zweet haars aanschijns en met de wanhoop iu hare ziel. TER \EIZE\SCHE (OIRMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1