De raad der gemeente Ter Neuzen besluit Er wordt ten behoeve der gemeente eene belasting op de openbare vermakelijkheden ge- beven voor bet houden van spelen, concerten, danspartijen en andere vermakelijkheden, welke worden gegeven in localen of op plaatsen, de openbare straat uitgezonderd,die voor bet publiek toegankelijk zijn. De betaling bedraagt voor elken dag, dat een concert, danspartij, of soortgelijke publieke vermakelijkheid wordt gegeven f 1, Met afwijking van bet bierover bepaalde, bedraagt del belasting voor elken dag, dat in berbergen, tapperijen en dergelijke openbare plaatsen of in localen of op plaatsen, die daarmede gemeenscbap hebben, muziek wordt geniaakt tot 10 uur 's avonds f 1, 11 1,50 12 2,50 en voor ieder uur later f 5, De belasting is niet verschuldigd voor de vertooningen en vermakelijkheden, die gedurende de kermis of jaarmarkten in barakken of tenten, op de daarvoor door het gemeente- bestuur aangewezen plaatsen, tegen betaling van het daarvoor bepaalde markt- of staangeld, of in vaste localen worden gegeven. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. De voorzitter geeft hierop lezing van de ver- ordening op bet invorderen dier belasting. De verordening hierop luidt als volgt Art. 1. De belasting is verschuldigd door de gebruikers der betrokken localen of plaatsen. De belasting wordt voldaan ten kantore van den gemeente-ontv anger, uiterlijk op den dag voor 4 uur 's namiddags, waarop de uitvoering zal plaats hebben. Ingeval die dag op een Zondag of algemeen erkende Christelijke leest- dag invalt, moet de belasting uiterlijk den dag te voren zijn voldaan. Art. 2. De gemeente-ontvanger geeft aande betrokken personen van elke betaling kwitantie af, vermeldende bebalve den dag der afteekening der afgifte dier kwitantie, benevens den naam van den belanghebbende en bet bedrag der betaalde belasting, tevens den dag waarop en de plaats waar de uitvoering zal plaats hebben. Art. 3. Overtreding van de voorscbriften dezer verordening is strafbaar overeenkomstig de bepalingen der artt. 271, 272 en 273 der gemeentewet. Art. 4. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. De heer Harte wil den voorzitter eene vraag doen. Hier bestaat een symphonie-vereeniging, die elke week bare repetition boudt op de boven- zaal van bet Hotel Donze, zou deze ook vallen onder de termen der verordening? De voorzitter zegt, dat men zich algemeen onthoudt van het geven van definities bij 't maken van verordeningen. Dit is ook hier het geval. Wat verstaat men onder bet maken van muziek Zeer moeilijk te bepalen. En uitzon- dering te maken acht bij zeer gevaarlijk. De heer Harte merkt op, dat het muziekge- zelschap Apollo in betere conditie is, dit kan weder repeteeren in de z. g. oude school, terwijl de Symphonie geen locaal heeft, bij zegt dat het de draagkraclit der vereeniging zou te boven gaan als deze 52 maal 1 gulden moest betalen, bij vermeent dat het slechts onderwijs is en dat Apollo een voorrecht geniet, dat de Symphonie niet heeft. De voorzitter zegt, dat bet geven van onder wijs in herbergen om verschillende redenen volgens hem niet goed te keuren is. Vroeger werden de schoollocalen daarvoor beschikbaar gesteld en waarom zou dit nog niet kunnen. Er zijn nu in de kom der gemeente weldra 3 scholen, en een der lokalen kon immers voor dat doel worden afgestaan. De heer Harte kan zich hierbij neerleggen. De beer Nelemans vindt in de voorgestelde verordening en het vroeger gesprokene zoo'n enorm verscbil, dat bij voorstelt de behandeling hiervan tot later uit te stellen en deze, de veror- ning te doen drukken en aan de leden ter over- weging uit te reiken, die hierna kalm over deze maatregel kunnen nadenken. Daarom zou hij de discussie's hierover willen staken. Dit vindt ondersteuning bij de heeren Yisser en Van IJsselsteijn. De laatste vraagtwatwel een bal zou kosten tot 4 uur. De voorzitter antwoordt 20 gulden. Dit vindt de heer Van IJsselsteijn heel veel, »vrijheid, blijheid", wie er niet van profiteeren wil, blijve te huiswant 't wordt soms wel zoo laat. De heer Moes meent, dat die er liefhebber van is, er ook wat voor over moet hebben, bovendien is dit wel eens ten koste van een anders rust. Besloten wordt de beslissing in dezen tot een volgende vergadering uit te stellen. Aan de orde is het stichten van een graan- beurs enz. De heer Joz. de Feijter, lid der commissie aangewezen tot het doen van het noodig onder- zoek in deze, brengt namens deze verslag uit van hare bemoeiingen. De commissie heeft de inrichtingen te Oostburg en IJzendijke bezocht en is door de inlichtingen haar welwillend verschaft door burgemeester en secretans van genoemde gemeenten in staat gesteld mede te deelen, dat in Oostburg de beurs opbrengt 550, in IJzendijke 280. Hieruit worden de renten van 'tkapitaal voldoende gevonden. De commissie heeft hier allerwege uitgezien naar eene geschikte plaats, die, omstandigheden in aanmerking genomen moeilijk te vinden is maar meent de aandacht te moeten vestigen op de herberg, thans bewoond door De Eeijzer met daarachter liggend erf behoorende aan de heeren Sturm en Grenu. Dit zou volgens de commissie eene geschikte plaats wezen. De ruimte zou ongeveer zoo groot wezen als die, welke de beurs te IJzendijke beslaat en wordt geacht voldoende te zijn. De voorzitter dankt den heer De Feijter voor het gedane hij legt tevens een platte grond over van bet besproken terrein, terwijl hij mededeelt dat het te koopen is voor den prijs waar voor de eigenaars het kochten zijnde 5500 plus 10% voor de fiscus alzoo f 6050. De heer Visser wil aan het gesprokene door den heer De Feijter nog dit toevoegen. Hij acht het 't geschikst terrein, dat thans te vinden is. Verplaatst men de graanmarkt, waar zij nu feitelijk is in de Nieuwstraat men zou velen in nering treffen voor velen is het daar alleen de marktdag, die een groot deel van hun bestaan verzekert. Bovendien komen kooplieden en landbouwers liever in de omgeving, waar nu markt gehouden wordt. Ook nog dit, is ergens ander terrein te vinden Hij vermeent neen, grond te vragen op 'tkogelpark zal wel onnoodig zijn, daar het Rijk het zeer zeker niet inwilligt. Nog zijn pogingen aangewend tot verkrijging van het terrein waarop de stallen voor het Nederlandsch logement staan, doch, ofschoon de eigenares in het eerst hiertoe wel genegen scheen, kon zij later hiertoe nietbesluiten. De voorzitter denkt, al heeft men een beurs- gebouw men toch de voorkeur zal geven op straat of in eene herberg te handelen. Als voorbeeld noemt hij Middelburg. De heer Visser stelt hier tegenover IJzendijke. De tegenstand was aldaar in 't eerst zeer groot, thans hoort men er niets meer van, evenzoo te Oostburg. De heer Joz. de Feijter merkt nog op, dat het daar gedurende beurstijd verboden is op straat te handelen. De heer Moes vindt het jammer, dat het beursgebouw niet meer in het centrum der stad zal komen. Ter Neuzen breidt zich uit, maar dit kan natuurlijk enkel aan de zuidzijde. De heer Tazelaar zegt, dat toch nog maar enkel een platte grond van het besproken terrein is ingekomen, geen teekening of begrooting van kosten. De heer Visser zegt, dat het gebouw te IJzendijke f 5400 gekost heeft, dat dit hier, waar de materialen gemakkelijker kunnen aange- voerd worden 7 a 800 gulden minder kan wezen. Te Oostburg is de opbrengst 550, te IJzendijke f 280. Hij gelooft zeker dat deze alhier f 400 zal wezen. Laa#nu het gebouw ongeveer 11000 kosten, dan zal het nog 4 opleveren, alzoo meer dan het kapitaal op 't Grootboek. Er is nog meerhet gebouw moet niet alleen dienen voor graanbeurs, maar ook voor groente- en botermarkt. Een botermarkt is hier feitelijk niet. Het geeft den boeren weinig of zij goede of slechte boter leveren, zij is even duur. Dit zal dan veranderen. Ook voor groentemarkt zal het gebouw dienen, daar het toch niet opgaat de vrouwen op straat te laten zitten zooals te Hulst. En wat nu de gelegenheid betreft, hij vraagt, weten de heeren eene andere De heer Nelemans vraagt of het geen bezwaar opleveren zal het houden van graanmarkt met boter- en groentemarkt in het zelfde locaal en gaarne wist hij ook de heffing. De heer Visser antwoordt dat het bezwaar niet bestaat, daar natuurlijk een en ander op verschillende tijden geschiedt. Wat de heffing betreft deze is te Oostburg 1 per jaar per abonnement en overigens 5 cent entree. Dit zou hier hetzelfde kunnen. De heer Jac. de Feijter is het met den voor zitter eens, waar hij spreekt over 't weinig gebruik dat er van gemaakt zal worden en wijst ook op Middelburg. De voorzitter vindt in het verbieden van graan verkoopen op straat belemmering van vrijheid. De heer Harte wijst op Rotterdam, met een tamelijk liberaal bestuurvoor 12 uur zal men in de stad, op straat geen visch zien verkoopen, eerst als de markt is afgeloopen wordt dit toe- gestaan en dan nog maar op bepaalde punten. Breedvoerig wordt verder gediscussieerd over dit onderwerpde meeste leden zijn voor t stich ten van het gebouw, doch maken bezwaar tegen de hooge kosten. De voorzitter is nog niet overtuigd, dat dit rendeeren zalmet meer nieuwe instellingen is dit zoo. Men stelt zich een goudmijn voor, die ten slotte niets oplevert. Te Hulst was dit zoo met de gasfabriek thans heeft men die goudmijn afgebroken en gebruikt men weder petroleum. °De heer Visser meent dat, al rendeert de beurs niet, zij in 't belang is van den handel en de landbouwers. Het doel is zelfs niet er geldelijk voordeel uit te trekken. De heer Tazelaar zal dit niet bestrijden of er dringend behoefte aan is, dit is iets anders. Het komt hem voor, dat de kosten die wel tot 12000 gulden zullen beloopen een groot bezwaar zijn. Hij zou de zaak willen aanhouden tot er eene geschikter gelegenheid was. De heer Mr. Dronkers, ofschoon geen des- kundige, vraagt of het niet mogelijk zou zijn met een dak van glas en ijzer de kosten aan- merkelijk te verminderenhij vermeent dit. Ten slotte wordt met 8 tegen 4 stemmen (de heer Moes had de vergadering verlaten) be sloten tot het stichten van een beursgebouw en de commissie, naar aanleiding van't gesprokene uit te noodigen nogmaals nadere voorstellen te doen. Tegen stemden de heeren Jac. de Feijter, Wieland, Tazelaar en Van der Hooft. Voorde overige leden. Geschiedt lezing van eene kennisgeving aan den gemeenteraad van Dr. H. B. van Nes, dat hij, uit het verslag van de zitting van 13 April jl. opgemerkt hebbende dat bij den Raad de overtuiging niet bestaat dat de kosten van de door hem tijdens de cholera-epidemie in het vorige jaar verrichte werkzaamheden door de gemeente moeten worden gedragen, zijn verzoek tot betaling der ingediende declaratie intrekt, onder opmerking dat die declaratie niet aan de gemeente zou zijn ingediend, wanneer de voor zitter niet oorspronkelijk met hem van meening was geweest dat de bewuste werkzaamheden of door het Rijk of door de gemeente moeten worden vergoed en zelfs hem beloofde voor het geval dat het Rijk weigerde te betalen, pogingen te zullen aanwenden dat de gemeente die kosten zou dragen, eene belofte nog ongeveer twee weken voor de vergadering van 13 jl. herhaald. De voorzitter zegt, dat hij zoodanige voor- stelling van de toedracht der zaak, waar door zijne handelwijze in deze vreemd moet schijnen, niet had verwacht. Toen hij, op hoogeren last, de bewuste werkzaamheden aan den heer Van Nes opdroeg, vroeg deze, daar hij al zooveel voor niemendal moest doen, hoe het nu hiermede gaan zou, welke vraag eenigszins in verle- genheid bracht, daar, gelijk ook door het later gebleken groot verscbil van gevoelen daarom- trent in de beide Earners der Staten-Generaal en tusschen den Minister van Binnenlandsche Zaken en den gemeenteraad van Utrecht werd bewezen, het niet gemakkelijk was maar zoo dadelijk te beslissen wat in deze rechtens is. Intusschen moest er dadelijk gehandeld worden en gaf hij uit overwegingingen van billijkheid den heer Van Nes de verzekering dat deze zaak heel goed zou te recht komen en dat hij betaling of door het Rijk of door de gemeente zoude bevorderen. Toen hij nu na afloop der werk zaamheden de declaratie van den heer Van Nes ontving, heeft hij zich beijverd die door het Rijk te doen betalen, doch de Minister schreef kortaf dat hij dit niet deed. Bij de bespreking, die hierop met den heer Van Nes volgde, ongeveer twee weken voor de vergadering van 13 April jl., heeft de voorzitter verklaard dat hij nu genegen was de poging bij den gemeenteraad te doen, doch dat door de sedert plaatsgevonden nadere regeling van de' jaarwedden der geneesheeren even als van de belooning voor het onderzoek van quarantaine schepen, de overwegingen van billijkheid voor die betaling volgens hemwaren vervallen, waarom hij ernstig in overweging gaf de zaak verder te laten rusten. De heer V an Nes was het met die beschouwing volstrekt niet eens, daar de zaken geheel verschillend waren, doch gaf ten slotte toe de zaak als afgedaan te be- schouwen. De voorzitter was daarom zeer verbaasd toen hij later door tusschenkomst van den secretaris vernam, dat Dr. Van Nes had verzocht de declaratie toch maar aan den gemeenteraad in te dienen. En nu kwam hem kort voor de vergadering van 13 April j.l. in handen het stenografisch verslag van de beraad- slagingen in de Eerste Earner van de Staten- Generaal van 7 t. v., waaruit hem bleek dat bij de toen aan de orde zijnde wijziging van de Wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, juist eene hoogst belangrijke gedachtenwisseling over de kosten verrekening had plaats gevonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken toonde daarbij duidelijk aan, dat, zooals vroeger door den Minister Thorbecke met groote helderheid was uiteengezet, de zorg voor de openbare ge- zondheid in de verschillende gemeenten des Rijks aan de plaatselijke overheid behoort en maatregelen tegen besmettelijke ziekten, die uit het buitenland langs den zeeweg of over de landgrenzen zouden kunnen binnendringen, daarentegen behooren tot de taak van het Rijksgezag voorts dat waar in sommige gevallen tot voorziening tegen be smettelijke ziekten de Burgemeester alleen optreedt, hij dit niet doet omdat hij verant- woordelijk is aan de Regeering, maar omdat de maatregelen, die genomen moeten worden te veel spoed eischen en hij, waar dit niet zoo is, de medewerking van de wethouders behoeft dat de burgemeester echter op die wijze volstrekt niet vrij over de gemeeutegeldmiddelen kan beschikken, maar in dit opzicht gebonden is aan den Raad, die van zijnen kant gehouden is toe te staan wat bepaald noodig is, terwijl bij weigering de wetgeving middelen bezit daarin te voorzien. De voorzitter had daaruit geleerd dat deze zaak zeer verstandig was I geregeld, maar tevens de besliste overtuiging verkregen dat de meer bedoelde diensten van den heer Van Nes gemeente dienst waren en aldus volgens zijne instructie door zijne jaar- wedde van gemeente-geneesheer waren vergolden. Deze overtuiging mocht hij natuurlijk voor den Raad niet verborgen houden. Hij deed evenwel ten duidelijkste uitkomen, dat wanneer de Raad die overtuiging mocht deelen, hij daarom nog volstrekt niet als belist wilde hebben aange- merkt dat Dr. Van Nes in dit geval geen betaling van de declaratie zoude bekomen. Alleen zou die betaling dan niet ten laste van de gemeentekas kunnen worden gebracht wat de heer Moes deed vragenMaar wie zal dan betalen? waarop hij, voorzitter, een afdoend antwoord heeft gegeven. De heer Nelemans vermeent dat de heer Dr. Van Nes volkomen gelijk heeft. Hij is na de rede van den voorzitter niet veranderd in zijne overtuiging, dat deze middelen als zijnde even goed quarantaine middelen als die op de schepen dienden betaald te worden. Bovendien is het een zeer lastig werk. Het is hem trouwens gebleken dat andere gemeenten dachten als hij, b. v. Hulst en Hontenisse. De voorzitter gelooft niet, dat daar de in structie luidt als in Ter Neuzen. De heer Van IJsselsteijn zal in dezen weinig zeggen, als zijnde verwant aan Dr. Van Nes dit alleen, hij vindt het jammer dat de voorzitter die belofte gedaan heeft. De voorzitter zegt dit te hebben moeten doen. De heer Van IJsselsteijn zegt, dat het toch waarheid is, wat de heeren kunnen getuigen, dat de voorzitter betaling beloofd had. De heer Mr. Dronkers vraagt of deze kwestie nu uit is, m. a. w. is er nu vastheid van recht, hij gelooft het niet, zou dit niet van den Minister te verkrijgen zijn Indien onverhoopt zich weder zoo'n toestand voordoet, hoe dan te handelenindien een geneesheer weigert hulp te verleenen wat dan De voorzitter gelooft, dat dit niet zal ge- schieden, volgens hem is hij het verplicht volgens zijn instructie. De heer Nelemans vraagt naar aanleiding van art. 13 der instructie van wie het order is uitgegaan, in dit art. wordt gesproken van den gemeenteraad. De voorzitter zegt van hem als zijnde spoed- eischendhij achtte het zijn plicht aldus te handelen. De heer Mr. Dronkers zegt, dat hier veel afhangt van het denkbeeld, van wat de Minister spoed heet. Naar aanleiding ook van den twijfel van de heer Mr. Dronkers, stelt de heer Visser voor, het schrijven onder dankbetuiging aan te nemen. De voorzitter vermeent dat men dan alle ambtenaren diende te bedanken. De heer Visser trekt zijn voorstel na eenige gedachtenwisseling in. Hierna wordt de brief voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen eenige provinciale Staatsbladen en brieven van Ged. Staten. Met algemeene stemmen wordt besloten het schrijven van de E. v. E. aan te houden en aan deze te vragen om zich nader te preciseeren. Ontvangen is een schrijven van de heer Sprui- tenburg, dat hij met 1 Mei zijne betrekking als gemeente-geneesheer aanvaardt. De vergadering is gesloten. ZEETIJD1IMGEW, Van 25 tot en met 27 April. Van 25 tot en met 27 April werden langs de Oostsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op- en 29 afgeschut; door de Westsl. 3 op- en 1 afgeschut. VLAG. 25 26 27 25 26 27 25 26 27 26 NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen: 27 27 Eng. 9.8. Deens. s.s. Eng. sch. idem idem Belg. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. idem Belg. s.s. Eng. s.s. idem idem Deens. s.s. Noor. brik Noor. bark Noor. brik Eng. s.s. idem Belg. s.s. Noor. brik Era. sch. Duits. bark Eng. s.s. idem idem idem idem Duits. s.s. Belg. s.s. Duits. sch. Eng. s.s. River Derwent Goteborg Amy Francis Fruit Gril Terneuzen Glen Dochard 2272 1637 378 361 354 2278 3448 Londen Windau Pentowan idem Charlestone Londen I Bilbao Van Ter Neuzen: River Lagan Clytie Londres Tudor Robert Thorman River Derwent Goteborg 2272 1332 2367 3150 2653 2272 1637 Londen Harston Londen Middlesbro Bilbao Londen New-Castle Voor dent: Thule Marke To Betty Warkworth Spindrift Antwerpia 865 Chri9tiansand 1313 Frederikstad 649 1974 2003 1725 idem New-Castle Londen Rochefort Van dent Fred Avenir Reform Topaz Sea Belle Rosa Ralph Creyke Ptarmigan Minister Achenbach Franco Beige 811 238 748 1431 2152 1294 2065 3492 2999 326 Skeleftia Nantes Dantzig Londen idem Goole idem Antwerpen Methil Ostende Voor Selzaetei Tarmouth Commercial 473 Cadix 321 Havre stukg. hout pijpaarde idem idem stukg. minerie stukg. phosph. stukg. ledig idem stukg. ledig hout idem idem stukg. idem minerie ballast phosph. dakpann. ledig stukg. idem idem idem ledig idem creosoot idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 6