Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AMSTM1K. No. 2918. Zaterdag 29 April 1893 33e Jaargang. Binnenland. aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVEBIENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN zullen op Maandng, 1 Mei a. s., des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in twee perceelen het onderhouden van en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en anderegemeen- teeigendommen, gedurende 1893. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar, tegen betaling van 75 cents per exemplaar. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 21 April 1893. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jr*olitiel£ Overzicht. De beraadslagingen van Frankrijks Senaat en Kamer hebben al evenmin een groote politieke beteekems gedragen als de verhandelingen in Enge- lands Lagerhuis; in den Senaat kwam ter sprake de amnestie van Turpin, den uitvinder van het meliniet, en ua eenig debat tusschen den interpellant, den Minister van justitie, den titularis van oorlog en den ex-minister van oorlog De Freycinet, werd de zaak voor afgedaan gehouden, terwijl de kamer in een zeer kort samenzijn de interpellate over dezelfde zaak vaststelde op heden. In Engelands Lagerhuis werd geredekaveld over de onlusten en te Belfast en te Hull in verbaud met de door de regeering genomen maatregelen en drie uur lang werd er beraadslaagd over de wenschelijkheid om de Kamer te verdagen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de benoeming van rechters in Lancashire een voorstel dat werd verworpen met 260 tegen 186 stemmen, nadat medegedeeld was, dat de regeering alleen bedoelde het evenwicht te herstellen tusschen con- servatieve en liberale magistraatspersonen. Een vischmarkt op een triestigen dag van zwarte FEXJILLETO IN Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 33) Graaf en gravin Ilario gaven eene reeks van luisternjke feesten. De graaf droeg zorg dat de gravin evenals voorheen tal van gasten in hare schittereud verlichte zalen ontving. Hij hoopte dat de weelde met al hare vluchtige ijdelheid in haar de kiemen verstikken zou van den ernst en de zwaarmoedigheid die zich allengs bij haar be- gonnen te openbaren. Het jongske groeide teer, doch niet ziekelijk op, de gravin zag hem elken ochtend en avond, maar offerde geen vijf minuten van haar tijd aan hem op. Zij kustte hem in der haast,gelastte de kindermeid om toch vooral dagelijks met hem te gaan wandelen, hem netjes te kleeden, maar nooit nam zij hem mede in haar rijtuig, noch liet zij zich mama door hem noemeu. Zij mocht hem gaarne lijden, omdat haar hart een onweer- siaanbaren drang gevoelde van goedhartigheid voor alle schepselen, maar van hem houden zooals van Santinella, Deen zij bekende het zichzelve neen, daartoe zou zij nooit kunnen komen. Zij had zich gewend om onverschillig toe te zien als haar man het knaapje op den arm nam en hem met allerlei lieve narnen toesprak, als „Mijn kleine Ilario, rnijn beste Ilario, miju lieveling, mijn schat Door welk wangedrag toch had de kleine Santinella het verdiend, dat zij geene enkele maal eens vriendelijk werd aangehaald humeuren dat was Dinsdag de Duitsche Rijks- dag. Ahlwardt kwam los, maar de andere leden van het j/hooge" lichaam bleven niet bij hem achter, waar het op schelden en op dreigen aan- kwam. En zoo leverde de zitting een tooneel op, dat zeker eenig is in de parlementaire geschiedenis. De jberaadslaging" liep over het bekende voorstel van den anti-semiet, om een parlementaire commissie te benoemen tot het onderzoeken van de door hem ingebrachte beschuldigingen, welk voorstel ten slotte door den Rijksdag werd aangeuomen. Maar eer het zoover was Ahlwardt liet een korte toelichting voorafgaan en daarin kwam hij er rond voor uit, dat de akten, waaruit hij geput heeft, gedurende jaren uit de papiermanden van de directeuren der Rumeensche Spoorwegmaatschappij wareu gestolen door een bode, die uit haat handelde. Verder kreeg men een herhaliug van de beschul digingen tegen den tegenwoordigen Minister Miquel, die, onder bijval van het Huis, antwoordde, dat hij zijne diepe walging, om zich met Ahlwardt in te laten, slechts kon onderdrukken door de over- weging te maken, dat die man toch als een ver- tegenwoordiger der natie sprak. Hier veroorloofde zich de Rijksdag zeer ten onrechte stormachtig te protesteereu. Uit de mededeelingen van den heer Miquel bleek overigens, dat de regeering zich indertijd met bankiers (de Disconto-Bank en Bleichroder) in betrekking had gesteld om de Duitsche kapitalen te redden, die bij de Rumeensche Spoorwegmaat schappij verloren dreigden te gaan. Aan de beide financieele ondernemingen gelukte het die kapitalen behouden te doen blijven. Interruptie van Ahlwardt„Jawel, de heeren financiers redden het geld, maar in bun eigeu zakken Voortgaande, trachtte de heer Miquel uit gerech- telijke akten aan te toonen, dat Ahlwardt's laste- ringen tegen hem persoonlijk geheel ongegrond zijn. Hij ging daarbij heftig tegen den anti-semiet tekeer en zeide zelfs, dat deze een moreelen schop verdiende, waarop stormachtige bijvalsbetuigingen losbraken. Ten slotte daagde de Minister Ahlwardt uit om, indien hij nog een greiutje moed en eergevoel heeft, zijn beschuldiging buiteu den Rijksdag, waar hij niet door de vrijheid van spreken als afge- vaardigde gedekf zou zijn, te herhalen. Alsnu ontstond een hevig gescheld tusschen Ahlwardt en Richter, waarna de heer Von Benuigsen het woord nam om Ahlwardt's beschuldigingen Het liefst schreef zij dit toe aan eene zeer vergefelijke gril en troostte zich met het denkbeeld naar haar eigen welgevallen het meisje te kunnen bevoor- rechten. Het was de verjaardag der gravin. Op het gewone uur kwam de kamenier in haar kamer de luiken Van de vensters openen en vroeg haar of de kindermeid met den jongenheer mocht binnenkomen. lunocenza gaf hare toestemming. Zij tilde met de hand het gordijn van de alkoof op, waarachter de deur verborgen was, en wachtte het jongske af, leunend met den elleboog op de met kanten om- zoomde kussens. Het kind, nog niet zeer sievig op de beentje, waggelde naar binnen, met moeite in de doorschijnende, magere handjes eene kleine platte schaal vasthoudende waarop eene groote verscheidenheid van bloemen en groen geschikt was. „Ik dacht wel dat gij mij een present zoudt brengeu," zeide gravin vriendelijk glimlachende zij dacht daarbij aan Santinella, die een jaar te voren een onbehoorlijk rumoer gemaakt had omdat men haar dwingen wilde een door haar verfrom- melden ruiker hare mama aan te bieden. ffKom dan, kleine (zij noemde het kind nooit bij zijnen naam), laat mij eens kijken." De kleine jongen in zijn geplooid wit pakje dribbelde langzaam over het dikke tapijt en, bij den rand van het bed gekomen waarop het hem niet gelukte de schaal neer te zetten, liet hij deze vallen eer de gravin en de kindermeid het konden voorkomen. »Wat hebt gij gedaau P" De kamenier haastte zich de bloemen en de takjes op te rapen, benevens een foudraal, dat tus schen de plooien van de damasten deken gevallen was. tegen hem te weerleggen. Deze laatste hield echter zijne beweringen vol, waarop een helsch kabaal losbrak. Eenige minuten achtereen hoorde men niets dan de kreten#Gooit hem er uit 1 Schoft! Haalt den schooier van de tribuneEr uit men hem Orde Maakt er een einde aan Het was een schandaal zonder voorbeeld. Toen het wat kalmer was geworden en Ahlwardt door den voorzitter voor de zooveelste maal tot de orde was geroepen, nam Richter het woord en vervolgeus Lieber en Von Manteuffel. De laatste verlangde, dat Ahlwardt alle stukken, welke in zijn bezit zijn, nu terstond aan de commissie zou overhandigen. Onder groote opschudding verklaarde de anti- semiet hierop, nog niet al zijn materiaal te hebben overgelegd doch hij beloofde dit voor de commissie te zullen doen, die vervolgens benoemd is. Aangaande het Invalidenfons verklaarde hij geen akten te bezitteu en daarom zijn beschuldigingen daaromtrent terug te nemen. Vermeld zij ten slotte nog, dat de afgevaardigde Horwitz twijfel uitdrukte, wat de intellectueele toerekenbaarheid van Ahlwardt betreft. Hij las een ouden brief van Ahlwardt voor, waarin deze schreef, dat hij lijdende was aan neuspolypen, die hem van tijd tot tijd de helderheid van zijn denkvermogeu deden verliezen. De Koniuginnen zullen Woensdag 3 Mei van het Loo vertrekken naar Ludwigsburg. Het vertrek naar Fliins is bepaald op Maandag, 8 Mei. Baron Van Sytzama zal in plaats van den ordon- nansoflicier Graaf Schimmelpenninck, dienst doen bij het bezoek aan het Wurtenbergsche hof. De Kouinginnen zullen in het laatst van Juni naar het Loo terugkeeren en aldaar den zomer verblijven. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de in de provincien Groningen en Zeeland op te richten winterscholen zullen worden gevestigd in de ge- meeuten Groningen en Goes. Deze inrichtingen zullen worden geopend in de maand October van dit jaar. Aan ieder dezer beide inrichtingen kunnen worden geplaatsta. een onderwijzer, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en van eene akte voor lager onderwijs in de landbouwkunde, „0, o riep de gravin, zich in haar bed op- richtende. Dit is iets zeer fraais Is dit foudraal een geschenk van u, kleine P" ,/Papa," stamelde het ventje, aldus door zijne kindermeid oudericht. De gravin gevoelde zich in het diepst harer ziel geschokt, zooals altijd wanneer het kind den graaf bij den naam van vader noemde. Zij wendde zich af en opende het foudraal. „Diamauten 1" sprak zij zacht. „Altijd diamanten I" Zij liet het foudraal op het kussen glijden en nam een handvol bloemen op om aan te ruiken. Met afdwalenden blik en gefronste wenkbrauwen snoof zij begeerig den heerlijken geur op. Toen zij hiermede bezig was werd de tegenovergestelde deur van de alkoof geopend en verscheen de graaf, die een oogenblik zijne vrouw glimlachende bleef aanstaren. ,/Hebt gij voor mijn toilet van heden avond willen zorgen sprak Innocenza, wier gelaat zich verhelderde. Waarom hebt gij niet zelf mij het geschenk gegeven Het is te zwaar voor den kleinehij heeft het op den grond laten vallen." De graaf lachte en nam Ilario op den arm. Vraag verschooning aan mama, dat gij het foudraal hebt laten vallen," zeide hij en zette hem op het voeteinde van het bed bij de gravin. #Arme kleineDaar staat eene doos met lekkerskrijg die voor hem, Rodolfo en geef er hem veel van heel veel. Arme kleine 1" De graaf wenkte de kindermeid hem de doos aan te geven, waaruit hij een handvol suikergoed nam dat hij op de deken strooideeen stukje hield hij er uit, nam het tusschen de tanden en drukte zijn gelaat tegen het gezichtje van het jongske aan. bedoeld bij Kon. besluit van 3 Aug. 1879. Jaar- wedde f 1500 b. een veearts, in het bezit van het diploma van veearts, bedoeld in art. 8 der wet van 8 J uli 1874. Jaarwedde f 400. Zij, die voor deze betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich voor 15 Mei e. k. aan te melden bij den inspecteur van het m. o., belast met het toezicht op de landbouw- scholen, den heer F. B. Lohnis te 's Gravenhage. Men meldt aan de Telegraaf Mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, komt zeer in aanmerking voor de vacature van rechter te Zwolle. Mocht Mr. S. worden benoemd, dan zou hij, vervallende van het kamerlidmaatschap, naar men wil, geen mandaat meer voor dat college wenschen te aanvaardeu. Men schrijft aan de Amst. Het publiek mag er wel de noodige aandacht aan schenkeu, dat met 1 Mei de zeepaccijns van 10 cent per kilo vervalt en de zoutaccijns van 9 cent op 3 cent per kilo verminderd wordt. Een ieder eische, dat door den winkelier hem dan ook de zeep voor 5 cent minder en het zout voor 3 cent minder per oud pond geleverd worde dan tot nu toe. Er is geen reden om dat voordeeltje geheel of gedeeltelijk aan den winkelier te laten behouden. lloezeer de winkeliers niet uit afschaffing of verlaging maar zelfs uit verhooging van den ac- cijns een voordeeltje weten te halen, bleek ons dezer dagen uit een adverteutie, waarbij 52 hande- laars in gedistilleerd in eene provinciale hoofd- stad het publiek kennis gaven, dat zij met 1 Mei hun waar met 5 cent per liter in prijs verhoogden, wegens de verhooging van den accijns daarop. Als men nu weet dat die verhooging f 3 per H.L. bedraagt, d.i. slechts 3 cent per liter, en dat dit betreft gedistilleerd van 50 percent, terwijl de gewoonlijk verkochte vrij wat slapper is, dan ziet men dat de slijters dier waren beproeven om uit de verhooging van den accijns voor zich een voordeeltje van minstens 3 cent per liter te bemachtigen - Meer dan 40 boeren in Friesland hebben plan naar Amerika te verhuizen. Uit hun midden is eene commissie benoemd, die derwaarts zal ver trekken tot het doen van onderzoek. Is dit gunstig, dan zullen aldaar lauderijeu worden aangekocht en volgt de gezamenlijke verhuizing. Sommige boeren hebben het voornemen hunne arbeiders, wier werk- kracht en vertrouwbaarheid zij kennen, mede te nemen. Al deze boeren zijn greid-boerendat is vee-boeren. Vriendelijk vaderlijk was deze stoeiende houding met den kleine. Het fijae gezichtje van het kind verdweeu tusschen de blonde knevels van den graaf, en de gravin die een oogenblik dit bevallige tafereeltje had beschouwd, wendde de oogen plotseling af, daar de onaangeuame herinnering weder bij haar opkwam aan Santinella achteruitgezet, Santinella weggejaagd. ffNu moot gij hem dit geven," zeide de graaf, het lekkers bijeenverzamelende onder het bereik der gravin. ffIk wil dat hij van u leert houden." Het kind wierp zich achterover op het bed en kroop naar Innocenza toe. „Zoo mag ik het zienriep de graaf, hem zachtkens voortduwende. Dat is eene zoete mama. Zo<5 zal ik u laten portretteeren Ach 1 vindt gij het nu niet een aauvallig kindje?" Ja, ja, Rodolfo zeer aardig Hoewel toch niet zoo bijzonder De gravin streed inwendig tegen een overklaarbaren tegenzin en een haar inge- schapen gevoel van meewarigheid met alie arme kleine kiudertjes. Opmerkzaam zag zij het jongske aan en deed haar best om te lachen, maar het gelukte niet. Zij keerde het hoofd naar den anderen kant en fluisterde haar man in het oorGij wilt mij maar niet toegeven dat er eene zonderlinge gelijkenis is in de oogen Het koaapje roide van het bed afgeen geschikt oogenblik dus om te antwoorden. De graaf kleurde, greep het jongske bij een punt van zijn jurkje en zette het op zijn schouder. Daar werd aan de deur getikl. Het was de kamenier die in de eene hand een ruiker hield en in de andere een briefje. //Van mevrouw Marr***'' TER \E11ZESISCHE KM HUT. Kit blad verscliijnt Dinsilag- en Vrijdagavond liij den uitgeier P. J. V A S I) E 8 A It II G te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1