Gemengde berichten. eene geboorteacte van den adspirant en het bewijs dat hij Nederlander is. Om tot het examen te worden toegelaten moet men bij den aanvang van dit jaar den vollen ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. Graaf Schimmelpenninck, Minister van finan- cien in het eerste Kabinet-Heemskerkvan 18571891 bijna onafgebroken Kamerlid, opper- kamerheer, enz. is overleden. Nederland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, Duitschland, Italie, Luxemburg, Montenegro, Rus- land en Zwitserland hebben een overeenkomst ge- teekend, welke de bepalingen voor het atwenden van het gevaar van besmetting door cholera bevat en door het internationale gezondheidscongres te Dresden is vastgesteld. De Engelsche, Scandina- vische en Deensche afgevaardigden zullen aan hunne regeeringen raden hetzelfde te doende Portu- geesche en de Turksche afgevaardigden zullen de bepalingen aan hunne regeeringen bekend maken, terwijl Spanje niet toetreden zal, omdat het zijne strengere bepalingen voor de quarantaine ter zee wil behouden. De firma Wilson Sons, de grootste reeder van Hull, die aan het hoofd staat van het reeders- consortium aldaar, weigert pertinent ook slechts de geringste toenadering. De chef der firma moet hebben verklaard dat hij liever den Hulschen handel zou te gronde richten, en al zijne schepen van de hand doen, dan te zwichten voor de eischen der dokwerkers. Zoodra een der firmanten zich ook maar een schrede op straat vertoont, moet hij onmiddellijk door militairen worden geescorteerd. Gepasseerden Zaterdag vertrok van Amsterdam de Seahorse met zestien sjouwerlieden onder bevel van baas Jans (van de firma Gemmening en Penning) aan boord. Deze mannen zullen het schip lossen en laden, en hebben de strengste orders medege- kregen, om geen voet van boord te zetten, wijl hun leven daarmede gemoed zou kunnen zijn. In de Goesche Crt. komt van de hand van Corn. Moerman uit Alamosa d.d. 10 April het volgende schrijven voor Yerscheidene vrienden en bekenden hebben mij geschreven om een klein verslag te geven, aan- gaande den toestand van zaken hier in de San Luis Yallei, om reden ik den 18 Februari aan uwe Redactie gemeld heb, dat de grond hier niets anders was dan zand en bosschen. Maar mijnheer de Redacteur, men moet niet vergeten dat de vallei zoo groot is in omvang, als geheel ons Nederland. Dus, om een voorbeeld te noemen, als men in Zeeland zit, is men niet in Noord- of Zuid-Holland. Wij hebben nu onze kolonie ten zuiden van Alamosadoor de Utrechtsche maat- schappij waren wij ten westen van Alamosa gevoerd en daar was niets anders dan zand en bosch. Nu kunnen we zeer goed begrijpen dat al het geschrijf, dan van onze zijde en dan weer van de zijde van Noordtzij, vele menschen tot grooten twijfel brengt, om naar de San Luis Vallei te komen. Die mij geschreven hebben, deel ik mede dat ik niet alien kan antwoorden, wegens de tegenwoordige drukte, maar dit kan ik aanraden die zich naar hier wil begeven, luistere niet naar de lokstem van den heer Noordtzij, maar de houding van de Utrechtsche maatschappij is alien Redacties genoeg gekend, zoodat ik hiermede zal eindigen. Wat nu ons land hier aangaat, het is uitstekend goed land. Wij zitten als Hollanders op vijf secties, iedere sectie is groot 600 akkers. Dit land was al in cultuur en de helft was er zeker van geploegd. Om nu te bewijzen, dat we hier goed land hebben, zal ik het zooveel mogelijk duidelijk makenhet land is hier nog weinige jaren in cultuur, nog nimrner goed omgewerkt dan loopen er in den winter duizenden koeien en paarden op, die van zelf het land zeer veel mesten, zoodat het altijd in een goeden staat blijft verkeeren. Er worden hier ook allerhande granen verbouwd het meeste is tarwe en veel haverdat deze granen machtig veel schot geven, hebben onze eigene oogen gezien dezen winter, als de boeren aan het dorschen waren. Nu ligt er hier nog machtig veel land onbearbeid. In onze streek zijn slechts 7 secties in cultuur met nette huisjes en paardenstallen. We kunnen ieder aanraden, die wat geld heeft komt naar de San Luis-vallei. Yoor degenen, die geen geld hebben, dan alleen maar voor de reis, is het veel te moeielijk alleen die wat geld hebben kunnen goede zaken maken. Ons hebben ze geholpen uit den nood. Met den winter te komen is zeer gevaarlijk wegens de kleine kinderen. Die dit voorjaar of dezen zomer kan komen, kan dit jaar nog veel akkers in cultuur brengen. Voorts de natuur is prachtig. Onze vrouwen en kinderen zijn de natuur goed gewendalle boeren zijn op 'toogenblik aan het tarwe zaaien. Die de zaken verder wil onderzoeken ga naar den heer Van Boven te Rilland, die hier alles met zijn oogen aanschouwd heeft, of koope van hem een brochure, die niet anders dan de naakte waarheid zal melden. kind en de oprechte vriend niet de geringste svmpathie aan den echtgenoot inboezemen." ,/Maak gij hieruit waarlijk met ernst op, dat ik van Rodolfo minder houd naarmate ik mij gehecht heb aan Santinella? Ach, dat maakt mij boos. Gij zijt geen kenner van het menschelijk hart; erger nog gij zijt een rustverstoorder van bet geweten." Frosio had haar uitgelokt in het strijdperk van tegenspraak. nKomen de wroegingen u plagen, gravin zeide hij, terneergeslagen, terwijl hij zijn best deed te glimlachen. Zij stond op, geheel verbijsterd. Sedert elf jaar stelde zij hare grootste voldoening in hare nauw- gezette plichtsbetracbting als liefhebbende trouwe gade, en zij gevoelde zich beleedigd door de rede- neering van markies Frosio. 0Wroegingen Wroegingen herhaalde zij, tot in het diepst harer ziel getroffen. „Alsofiktot de overtuiging moest geraken mijn man zoo weinig te beminnen dat ik hem niet zijn weerzin tegen de kleine zou kunnen vergeven 1 Ik P Maar dat is volstrekt niet zoo! Mijn man heeft alle recht om naar zijn eigen goedvinden te handelen, en de liefde welke ik hem toedraag is van dien aard datdat zij, z66 Doodig, elken hinderpaal te boven komt Hare oogen straalden, de donkere wolk die haar gelaat overtogen had verdween. Het was haar aan te zien, dat een veerkrachtig, waardig gevoel haar geheele wezen doortintelde. De markies zag haar zwijgend aan. Misschien had hij gehoopt eene verandering in de verhouding tusschen haar en haar man waar te nemen en in dit geval daarvan ten voordeele zijner liefde partij te trekken doch hij had zich hieromtrent vergist. ,/Leef rustig voort", sprak hij met een zucht. //Gij hebt eene te reine ziel om iets van wroeging te weten. Uw man kan wezenlijk trotsch op u wezen ffZooWaarlijk? Ik ben u zeer verplicht", antwoordde de gravin, het hoofd fier omhoog ge- heven en de lip tot een trotschen glimlach ge- TER NEUZEiV, 25 April 1893. In de op a. s. Donaerdag des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den raad alhier, zullen de volgende punten worden bebandeld Beeedigen lid van den raadaanbieden geroeen- teverslag 1892; idem verslag Kamer van Koop handel enz. 1892 benoemen en verplaatsen onder- wijzers; verhoogde toelaag vrijwillige brandweer heffen belasting op openbare vermakelijkheden bouwen graanbeursingekomen stukken enz. Op de lijst der 132 hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komt de heer Julius Vogelvanger, te Hulst, voor met f 1719,08 als hoogste en de heer J. L. van Vessem, te Oosterland, met f 326,38 als de laagste. Aan het akte-examen (art. 56a) te Middelburg zijn o. a. geslaagd de heeren J. P. Bleijenberg, te Clinge, en C. A. Kok, te Middelburg, vroeger te Othene (Zaamslag). plooid. ffIk verzoek u intusscheu niet te vergeten, dat, zoo graaf Uario trotsch op mij kan wezen, ik eveneens trotsch op hem ben I" Er lag geen schijn van gemaaktheid opgesloten in de woorden der gravin, en hoewel zij in het binnenste van haar hart de barsche onverschilligheid van haar man voor het arrne kind veroordeelde, zou zij toch, doordrongen van den plicht der huwelijksliefde, hem ten overstaan van een ieder verdedigd en zijn alles overheerschend gezag, waarvan zij de drukkende uitwerking ondervond, vergoelijkt hebben. Zij gevoelde zich eensklaps geergerd over den markies, die haar voor den tweeden en derden keer een onaangenamen indruk bezorgdezij dacht er over voor goed een einde te maken aan een omgang die haar niets dan onaangenaamheden berokkende, en zij draalde thans niet langer om een besluit te nemen. Ernstig, zonder eenigen wrok, maar vastberaden deed zij den markies langzaam uitgeleide tot bij de deur en zeide toen met vaste stem „Ik wensch u alle mogelijke geluk toe. Wij zullen beiden veel in gedachten met uwe moeder wezen, die de beste en achtenswaardigste van alle vrouwen was. Ik dank u voor uw bezoek, alsmede voor het geschenk dat gij voor mij hebt mede- gebracht, en daar wij niet dikwijls in de gelegenheid zullen zijn met elkander om te gaan, verzoek ik u vriendelijk deze onze laatste ontmoeting in aandenken te houden 1" Markies Frosio, voor de tweede maal weggezonden, wierp vol innige droefheid een blik op het gelaat der gravin, waarop elke goedgunstige uitdrukking was uitgewischt. /./Rein hart 1" prevelde hij binnensmonds en een oogenblik weifelende of hij zou toegeven aan de verzoeking van den blinddoek af te werpen of het goede voornemen om verder het stilzwijgen te bewaren. Hij werd doodsbleek, doch behaalde nogmaals de overwinning. Hij groette met de hand, boog eerbiedig en trad de deur uit. De gravin, tevreden Hulst. Terwijl de heer Fassaert, landbouwer en molenaar te Ter Hole, Maandag 11. naar de markt te Hulst was, is diens hofstede door een onbekende oorzaak 's namiddags afgebrand. Van het vee vonden 15 koeien, 4 paarden en 5 varkens hun dood in de vlammen. Slechts het woonhuis bleef gespaard. Ten gevolge van gebrek aan water en langdurige droogte viei er aan blusschen niet te denkenpaarden- en koestal, wagenhuis en schuur met een voorraad stroo, hooi en graan werden een prooi van het vuur. Onder het schrijven van dit bencht, werd de brand weer alhier ook opgeroepen. Bij den heer Reuler, aannemer, was een schuur, tegelijk bergplaats van hout aan het branden. Door het flink optreden der brandweer en de hulpvaardigheid der burgerij van Hulst, was men gelukkig het vuur spoedig meester. Zeer veel valt hier te denken daar het pas 14 dagen geleden is dat bij dezelfden persoon eenige glasruiten verbrijzeld werden en een paar dagen daarna zijn huis weder met steenen werd ge- bombardeerd. Biervliet, 24 April. Heden Maandag ontving de heer J. Verheul bericht, dat hij benoemd was als onderwijzer te Leerdam. RECHTSZAKEN. ArrniHlissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 25 April de volgeude vonnissen uitgesproken T. S., oud 28 j., werkmau te Hulst, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. B., oud 18 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. P. B., oud 42 j., koetsier te Ter Neuzen, is wegens diefstal vrijgesproken. J. H., oud 42 j., hoofaconducteur bij de Spoorweg-Maatschappij MecheleuTer Neuzen, wonende te Sint Nicolaas (Belgie), is wegens het door schuld doen ontstaan van het gevaar voor spoorwegongelukken veroord. tot f 25 boete of 10 dagen hecht. over zichzelve, zette zich neder, met het hoofd op de hand geleund. z/Als alle vrouwen in dergelijke omstandigheden; zoo peinsde zij »de mannen behandelden gelijk zij verdienen, hoeveel minder zouden de heilige banden der liefde in den familiekring verbroken worden 1" En opnieuw doorzocht zij haar geweten. ,/Zou het ooit mogelijk kunnen zijn, dat ik mijn man minder liefhad sedert hij mij die kleine heeft ontnomen, die ik beloofd had gelijk eene moeder te zullen liefhebben Neen O, mijn Rodolfo 1" riep zij, in tranen uitbarstende, //liever zou ik willen sterven XXV. Het voorval met den zakdoek en met de onbe kende had geen zweem van argwaan in het gemoed der gravin achtergelaten, sinds Rosa had mede- gewerkt om haar te misleiden, bewerende dat de vreemdelinge rijzig van gestaite, donker van uitzicht en niet jong raeer was. Tusschen man en vrouw heerschte wederom eene vredige stemming, die een zachten glans van lieflijke, weldadige tint en over alles verspreidde. De goede berichten van Santinella stelden de gravin gerust en deden haar langzamerhand de geleden smarten vergeten. Daarbij maakte de vrees dat zij wellicht te kort mocht komen in de liefde voor haar echtgenoot, dat zij hare liefdesbetuigingen voor hem nog vermeerderde. Markies Frosio had zich niet meer laten zien alleen was het bekend, dat hij zich na deD dood zijner moeder in een werkzaam leven begeven en den post aangenomen had vau directeur van een Koninklijk Instituut van Liefdadigheid, aan welks reorganisatie hij met onvermoeiden ijver zijne krachten besteedde, aangezien het door een voor- malig bestuurder tamelijk verwaarloosd was geworden. (Wordt vervolgd.) De Engelsche matroos, die over eenige weken aan boord eener stoomboot ter reede van Vlissingen een zijner kameraden zoodanig heeft verwond, dat er de dood op volgde, is Maandag door de recht bank te Middelburg,ter zake van zware mishandeling, welke den dood heeft tengevolge gehad, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 4 jaren, waarbij de tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht, geheel zal worden in minderiug gebracht. Wegens het niet onmiddellijk kennis geven van het voorkomen van mond- en klauwzeer en het niet afzonderen van ziek en gezond vee, werd een veehouder te Vlaardingerambacht door het kantongerecht te Schiedam veroordeeld tot twee boeten van f 25 en van f 50. Yijftien runderen werden bovendien verbeurd verklaard. Veehouders derhalve, die de wettelijke bepalingen trachten te ontduiken, spelen gevaarlijk spel. Uit Klundert schrijft men Bij den landbouwer P. H. zijn al de koeien na het gebruik van aardappelen ziek geworden. De oorzaak werd gevonden in het voedsel, daar de aardappelen min of meer beschimmeld waren. Ook andere landbouwers hebben trouwens reeds onder- vonden, dat aardappelen geen duurzaam voedsel zijn voor hoornvee. Sommige beesten geven zelfs de voorkeur aan stroo in den stal. Men heeft een flesschentrekker, die zich gevestigd had op de Prinsengracht te Amsterdam, op aller- aardigste wijze te pakken gehad. De man had er reeds menigeen laten inloopeu en daar hij er uit* muntend uitzag en goed gekleed was, liepen de winkeliers blindelings in de val. Een bekend meubelmagazijnhouder aldaar leverde een heel mooi stel meubeltjes, toen toevallig een kruier die voor den meubelmaker werkte, in een tapperij op de Prinsengracht vernam, dat de persoon, waar de meubels gebracht waren, nooit betaalt. De magazijnhouder, lang niet dom, zond dien- zelfden avond twee karren naar de woning van den flesschentrekker, die niet te huis was. Men zeide echter aan de huisjuffrouw, dat mijnheer alles nieuw had besteld en dat de goederenwagen met het nieuwe meubilair onder weg was. Binnen tien rainuten was er geen meubel meer in huis. Toen de flesschentrekkers thuis kwamen, keken ze leelijk op hun neus en de juffrouw kreeg een vreeselijken uitbmnder, doch het ergste voor haar was zeker wel, dat de oplichters spoedig de woning verlieten, met een schuld van 50 gulden bij de juffrouw. In zake de in het Utrechtsch Dagblad gemelde terugvinding van een kind, wordt nader aan dat blad uit Lareu (N.-H.) het volgende medegedeeld. Een vrouw te Amersfoort was voor ongeveer 5 jaar door haren echtgenoot verlaten, die een zijner kinderen, een meisje van bijna 5 jaren, met zich meenam. De vader leidde na dien tijd een zwervend leven en trok met zijn kind in 't gezelschap van eenige andere lieden van gemeente naar gemeente. In December 11. werd de vader ziek, en toen hij zijn einde voelde nadereu, gaf hij het meisje aan een kinderloos echtpaar onder voorwaarde, dat deze het nimmer aan de moeder zoude afstaan. De moeder, die nu bericht had ontvangen van het overlijden van haren man en de aanwezigheid van haar kind in een kermiswagen, die toevallig nabij Laren stond, kwam Maandag morgen met een anderen man bij den eigenaar van „het huis op wielen" en verzocht, in tegenwoordigheid van den dorpsveldwachter, om het kind, aan welk verzoek onmiddellijk werd gevolg gegeven. Omtrent de zinsnede, dat te Laren yde bosschen" en ,/beschutte plaatsen" bij voorkeur door kermis- reizigers worden opgezocht, verdient opgemerkt te worden, dat er hier geen bosschen zijn en aan de woonwagens vanwege de politie een vaste stand- plaats aan den straatweg Laren-Eemnes wordt ngewezen. Nadat Woensdag nacht een zwaar on weder over de Hebryden was neergekomen, is er Donderdag in Schotland en het noorden van Engeland veel regen gevallen. Ook te Londen, waar men in 35 dagen enkel Zondag uacht een beetje regen heeft gehad. Op den dag werd het echter weder helder en zoo heet, dat de thermometer rot 79 graden steeg, wat sedert 20 jaren in April niet is voorgekomeu. De paus verleende Vrijdag gehoor aan 500 Belgiscbe pelgrims. In antwoord op het adres, dat door den aartsbisschop van Mechelen werd voorgelezen, zeide de paus dat hij met diep leed- wezen de laatste ongeregeldheden in Belgie ver- nomen had. Ten einde eene herhaling daarvan te voorkomen, moesten de goede katholieken zich niet laten misleiden door kwaadgezinden en de werklieden moesten meer in overleg met hunne werkgevers handelen. Yan de pracht, die de voor Keizer Wilhelm en zijne gemalin ingerichte vertrekken op het Quirinaal te aanschouweu geven, is reeds een en ander gemeld. Thans schrijft de Romeinsche correspondent van de Daily News, dat hij in staat gesteld was die vertrekken te bezichtigen. Niets, zegt hij, kan de weelde en het comfort dier kamers evenaren. In het geheel zijn zestien kamers voor het Kiezerlijk paar gereed gemaakt. De fraaiste kamer is een groot salon, behangen met het ver- maarde oude behangsel, de avonturen van Don Quichot voorstellende. Het plafond is beschilderd Hoek. Gemeenteraadszitting van 22 April 1893. Afwezig het raadslid J. Dieleman. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. Namens het dagelijks bestuur biedt de voorzitter den raad het gemeenteverslag over 1892 aan. Het kohier van de belasting op de honden voor 1893 wordt vastgesteld met een cijfer van f 65. In verband met het beslnit van den raad tot het vragen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering over den Noorddijk deelt de voorzitter mede, dat de daarvoor ver- eischte toestemming is gevraagd aan de besturen van den Koudepolder en van het waterschap Loven- en Willemskerke. Vermoedelijk zal op deze vraag geen antwoord verkregen worden dan na afloop der jaarlijksche vergaderingen van ingelanden, waarom hij voorstelt de zaak tot zoolang te laten rusten, hetgeen wordt goedgevonden. De werken van het gewoon onderhoud der gemeentege- bouwen enz. gedurende 1893 worden nagegaan en burgemeester Wethouders gemachtigd tot de aanbesteding over te gaan. Het verslag der nieuwjaars-commissie wordt gelezen en voor kennisgeving aangenomen. Worden goedgekeurd eenige af- en overschrijvingen in de gemeente-begrooting voor 1892. Tot leden van de commissie van beheer over den grindweg Ter Nenzen—Hoek worden herbenoemd de heeren J. de Feijter en J. van Wijck, de eerste met vijf, de tweede met vier stemmen, terwijl een briefje bianco was. Voor kennisgeving worden aangenomen a. de brief van Gedep. Staten, waarbij het raadsbeluit van de vorige vergadering tot af- en overschrijving in de gemeente-begrooting voor 1892 goedgekeurd is terugontvangen; b. idem, houdende terugzending van het goedgekeurd kohier van den hoofdelijken omslag voor 1893; c. idem, houdende mededeeling dat de rijksbijdrage iDge- volge art. 45 der wet op het lager onderwijs voor deze gemeente bedraagt f 1500 d. het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente- ontvanger op 25 Maart 11. het verslag der vereeniging tot verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders te Rotterdam f de brief van Gedep. Staten, waarbij goedgekeurd is terugontvangen de gemeente-begrooting voor 1893; g. de mededeeling van den voorzitter, dat de levering van de benoodigde schoolbehoeften voor 1893 is gegund aan F. Kaan voor f 125. Naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethouders om het uurwerk der gemeente te doen schoon- maken, waarvoor de raming plus minus 40 bedraagt, wordt besloten hiermede nog eenigen tijd te wachten tot het blijkt dat dit bepaald noodig is. Hierna is de vergadering gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2