Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I t MiKST1 ill Mi. oa&^rasj aa>^aa©9 AAWBESTEP1BIC. No. 2917. Woensdag 26 April 1893 33e Jaargang. wm m BEKENDMAKING. Binnenland. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen Openbare Vergadering aanbesteden: aanbesteden: ABONNEMENTr Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 27 April 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 24 April 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Kamor van Koophaadel en Fabrieken te Ter Neuzen. op Donderdag 27 April 1893, namiddag 7 uar. Te behandelen 1. Ingekomen stukken. 2. Besprekingen van verschillenden aard. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN zullen op Maandag, 1 Mei a. s., des voorm.ddags 11 uren, in bet gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in twee perceelen het onderhouden van en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere gemeen- teeigendommen, gedurende 1893. Het bestek ligt ter leziug op de gemeente- secretarie en is aldaar in afdruk verknjgbaar, tegen betaling van 7o cents per exemplaar. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal gesc'nieden op Donderdag, 27 dezer, s middags £en ure, te beginnen bij het gemeentehuis. Ter Neuzen, 21 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FEXJILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. #Bovenal moet gij zorgen dat gij u in het huwelijk begeeft," vervolgde de graviu. „Het eerste vereischte daartoe ontbreekt mij de liefde." Nu zweeg de gravin op hare beurt. „Ik zal nimmer trouwen en ik zal liever uwe raadgevingen in practijk brengen ten opzichte van een werkzaam leven, ten nutte mijner medomenschen doorgebracht. In elk geval, gravin, gelukkig kan ik nooit meer worden Mijn hart beboorde aan mijne moeder en ik vond rust door baar te aan- bidden. Groote hemelVoortaan zal ik niets meer gevoelen dan onrust, verveling en al de bitter- beid van het bestaan. Ik ben gekomen om u een gedacbtenis van haar te brengen." Hij nam den ring uit zijne portefeuille en kuste dien. »Staat gij mij toe u dezen ring aan uw vinger te steken De gravin stak de hand uit. j,En nu vertrek ik," riep de markies, opstaande fWaarom zoo haastig?" „Omdat dit onze afspraak is, graviu." z/Maar de vrieudschap Vriendschap is een veelzeggend woord en een Burgemeesler en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag, 1 Mei a. s., 's morgens 11 ure, op het gemeenteraadhuis, bij enkele inschrij ving, in het openbaar het wegruimen van grond uit een gedeelte der gemeentehaven aldaar. Bestek en voorwaarden liggen ter gemeente- secretarie ter inzage. Plaatselijke aanwijzing zal gescbieden op Woensdag 26 dezer, 's middags 2 ure. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester. Ter Neuzen, 17 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitiel* Overzicht. Het was wel niet anders te verwacbten, maar van zelf spreekt, dat het toch vermeld moet worden de commissie uit den Belgiscben Senaat tot onder- zoek van het voorstel-Nyssens, dat reeds door de Kamer werd aangenomen, heeft daaraan eveneens hare goedkeuring gehecht. Toch ontbrak het niet aan verzet. Zoo betoog- den verscheidene senatoren van de rechterzijde en ook een paar van de linkerzijde het noodzakelijke van belangrijke wijzigingen. De heer Van Put, de ontwerper van het voorstel, dat eenigen tijd het pendant van het voorstel-Nyssens uitmaakte, gispte het meervoudig kiesrecht. Zelfs verklaarde hij zich voor te behouden de indiening van een ontwerp, waarbij algemeen kiesrecht wordt toegestaan op 40jarigen en censitair en capacitair kiesrecht op 25 tot 40jarigen leeftijd. De twistappel rolde echter in een hoek en ver- dween daarna in een gat in de planken. Bleef over het voorstel-Nyssens, dat krachtig werd gesteund door de regeering en de uiterste linkerzijde en dan ook ten slotte zegevierde11 stemden vbor en 1 tegen, terwijl 6 leden zich onthielden. In de terechtszitting van Zaterdag morgen, die werd bijgewoond door een groot aantal socialisten, had de veroordeeling plaats van een 23tal personen, beschuldigd van verzet tegen de politie. De recht. bank toonde zich zeer genadig tegeuover hen, die een werkzaam aandeel hebben genomen in de zeer edel gevoelen, waarmede gij bekend zijt en dat gij kunt begrijpen en eerbiedigen Ik nietIk vertrek." De gravin bleef zitten, bedrukt, met neergeslagen oogen peiuzende. ,/Vaarwel, markies Alessandro 1" zeide zij, plotse- ling de oogen opslaande, waarin behalve de gewone goedhartigheid een licbt verwijt lag opgesloten. ,/Vaarwel, gravin Innocenza Ik hoop dat gij nog eenmaal zoo gelukkig zult worden als vroeger." ,/Wie zegt u, dat ik het niet nog altijd ben?" „Uwe geheele persoonlijkheid zegt het mij." „Daarin zoudt gij u kunnen bedriegen, zeide de gravin, blozende. „Ik geloof van neen. Zelfs mijne moeder, weinige dagen vodr haar afsterven, sprak mij over uw leven, dat zoozeer verscbilde met dat van vroegere tijden. Waaroin zijt gij niet gelukkig meer, graviu P" Het koste haar moeite te autwoorden zij haalde de schouders op en vouwde de handen over de borst. „Ik weet het niet," zeide zij beangst. »Sedert den dag dat ik de zorg voor een arm schepseltje op mij nam schijn ik het geheim verloren te hebben van gelukkig te wezen." „Waar is de kleine „Zij is ver van hier." „Hoe Gij hebt toch gezegd „Ik heb gezegd haar altijd bij mij te willen houden „Wel lets wat niet mogelijk geweest is riep zij, worstelende tegen eene opwelliDg van mis stakersbeweging. De vonnissen varieerden tusschen 50 francs boete en zes maanden gevangeuisstraf. De orde werd niet verstoord. Het laat zich nog niet aanzien, dat de strijd tusschen Kamer en Senaat te Parijs spoedig ge- eindigd zal wezen. Van daar wordt namelijk bericht, dat de financieele commissie uit den Senaat de verwerping van het door de Kamer aangenomen crediet van 750,000 francs tot verbetering van de controle op de spoorwegen gehandhaafd heeft. Wat de beursbelasting betreft, nam de commissie de wenschelijkheid daarvan in beginsel aan, maar zij bracht verscheidene wijzigingen in het ontwerp van den Minister van financieD, den heer Peytral. Geen van de vele omwentelingen, die het jonge Sarvie sedert zijn ontstaan in 1816 beleefd heeft, is zoo kalm en onbloedig verloopen als de Staats- greep of paleis-revolutie, die den 14 April jl. in de stille avonduren te Belgrado heeft plaats gehad. Het was meer een exameudag geweest voor den jongen Koning, wiens studien, in overeenstemming met het programma van de inrichtingen van onder- wijs daar te lande, ook reeds sedert een paar jaar de rechtsgeleerdheid omvatten. De antwoorden van den gekroonden leerliug moeten op het gebied dezer laatste wfetenschap weer zoo schitterend nauwkeurig geweest zijn, dat Ristitch, de eerste regent, zelf eeu goed jurist en doctor in de philosophie aan de universiteit te Heidelberg, dit bekende met de woorden „De jonge Koning is zoo goed voorbereid, dat hij aan iedere universiteit den doctorshoed zou kunnen verwerven." Zijn Majesteit hoorde glim- lachend deze vaderlijke lofspraak aan en noodigde de beide regenten voor dien a vond aan zijn disch. Bij deze gelegenheid bevonden zich buiteu de regenten en ministers een aantal gaslen daar, tegen welke men, op zich zelf beschouwd niets kon hebben, maar van wier aauwezigheid de regenten toch niet op de hoogte gebracht waren. De ont- stemming daarover was men echter spoedig te boven. De gebeurtenissen die nu volgden, zijn reeds voldoende bekend. Koning Alexander ontdekte, nadat zijn vreugde- roes voorbij was, dat hij een groot aantal zaken, waarvan hij tot nog toe niets wist, te behandelen had. Zijn nieuwe ministers trachtten zich in hun departementen in te werken en begonnen dadelijk de raderen links te draaien, die sedert zes maanden rechts gedraaid werden, en de nieuwe minister- president die tot dusverre als arts, professor, als opvoeder des vorsten en niet het minst als mensch zich een geachten en geeerbiedigden naam ver- worven had, trachtte nu ook taroelijk laat, als leideud staatsman op te treden en als Minister van onderwijs zijn laud van dienst te zien. Terwijl noegdheid. ,/Ik heb haar om geldige redenen moeten wegzenden." De markies, gereed om te vertrekken, ging weder zitten. fllk meen gehoord te hebben, dat de graaf uw voorbeeid heeft gevolgd en een jongentje heeft aangenomen." „Ja," antwoordde de gravin op ijskouden toon, Het is een edelmoedige wedstrijd," zeide de jonge man, eveneens op koelen toon. „Maar ik heb aan mijn man de overhand moeten laten." ffO, is het dat wat u hindert „Ik weet het niet, markies. Ik weet dat eene vrouw eene moeielijke taak te vervullen heeft. Ik. die tot nu toe in eene zekere soort van onafhan- kelijkheid geleefd heb, ik heb het geleerd toen ik, gedwongen mij te onderwerpen, Santinella van mij heb moeten verwijderen." Dit gezegd hebbende legde zij den vinger op de lippen. „Spreek nooit hieroverHet is eene uiting van vriendschap die ik mij veroorloof, terwijl gij mij wilt overhalen de vriendschap met u af te breken Ach markies, hoezeer betreur ik onze onderlinge toegenegenheid van broeder en zuster Zij liet deze woorden vergezeld gaan van een welgemeende blik, vol van oprechte goedhartigheid. Zij gaf duidelijk haar vurig verlaugen te kennen in hem een vriend te hebben, slechts een vriend. De hand van den markies beefde lichtelijk in die der gravin. //Ik kan niet", sprak gij diep bewogen. hij zelf zich moest oefenen in het verkeer met nieuwsgierige interviewers, onderzochten de politieke astrologen van Europa de oorzaak, de beteekenis en de strekking van de nieuwe wending en degenen, die het minste van het oosten weten, de gloeiende Russenvrienden in Frankrijk, waren de eersten die luid rondbazuinden dat het een groote triomf was voor het rijk des Czaren, dat de Servische liberalen en de metropolitaan Michael aan den dijk gezet waren. Wie de politieke verhoudingen en persoonlijk- heden van Servie nauwkeurig kent, zal trachten de oorzaken van de nieuwe gebeurtenissen in verband te brengen met het verledene. De commissie, die van regeeringswege benoemd is tot het opmaken eener wetenschappelijke statis- tiek der oorzaken van blindheid en doofsiomheid in Nederland, heeft voor de provincie Zeeland dat onderzoek opgedragen aan dr. Bylsma, oog- en oorarts te Middelburg. Dientengevolge zullen binnenkort alle blinden en doofstommen in onze provincie worden uitgenoodigd zich op nader te bepalen dag en plaats te vervoegen bij genoemden geneesheer. Het ligt in het plan van den heer Bylsma in de voornaamste plaatsen van onze provincie zitting te houden, teneinde de betrokken personen, die bij afzonderlijke oproeping worden uitgenoodigd, het zoo gemakkelijk mogelijk te waken. In het belang van het goede doel, dat met dat onderzoek wordt beoogd en dat voor het vervolg van groot nut zijn kan, is het te hopen dat aan die uitnoodiging zoo veel mogelijk zal worden voldaan. De bussen bedoeld in art. 19 der wet van 29 September 1892, Staatsblad u°. 223, op de verwogensbelasting, zijn aan de ontvangers der registratie— en successierechten toegezonden. De vorm gelijkt min of meer op de bussen welke voor de brievenposterij op de straten aan dehuizenzijn geplaatst. Ze zijn van gegoten ijzer en dragen het Rijkswapen, geverfd, met een goed slot voorzien en zoo zwaar, dat twee sterke mannen ze met moeite kunnen dragen. De Minister van financien heeft bepaald a. dat met aanvang op 17 Juli 1893 te's Graven- hage zal worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking vansurnumerairder directe belastingen, invoerrechten en accijuzen, en wel voor tien plaatsen b. dat de verzoekschriften om toelating tot dit examen voor of uiterlijk op 1 Juni 1893 bij het Dep. van financien moeten zijn ingekomen, met z/Ik smeek er u om, markies. Zet elk ongerijmd denkbeeld van u af, dat bij u opgekomen is in een oogeublik van zwakheid en van ledigheid. Doorzoek uw hart en overtuig u, dat het hart van eeu rechtschapen man in overeenstemmiug moet zijn met zijn wil. O God Zoo gij slechts even nadacht over de vernedering welke gij mij op den hals haalt, over de valscke verhouding waarin gij mij tegenover uzelf plaatst, u dien ik zoo gaarne voor mijn vriend zou willen blijven erkennen Ja, markies, gij hebt gedroomdthans zijt gij ontwaakt. Ik vergeef u alles en zeg tot u kom mij opzoeken, wij zullen over uwe moeder praten en over Santinella riep zij uit met aanbiddelijke eenvoudigheid. De markies zag haar oplettend aan. Mag ik u eene vraag doen, gravin P" „Ik luister." z,Waarom hecht gij u met zulk eene sterke te- langstelling, die bijua tot een hartstocht aangroeit aan dit arme kleine meisje, door u van de straat opgeraapt, terwijl er in uw hart toch geen leemte moet zijn, daar gij opgaat in de liefde voor uw echtgenootZeg mijhoe legt gij het aan om lief te hebben wat hij niet lief heeft P" Gravin Ilario sidderde en haar gelaat betrok. pEvengoed zoudt gij mij kunneu vragen waarom ik naar uwe vriendschap haak Volgens uwe meening zou er geene ruimte genoeg zijn in het hart eener vrouw om liefde voor haar man, voor een aange« nomen kind en genegenheid voor een oprecht vriend te bevatten #Neen, Diet zooveel, gravin antwoordde Frosio. //Voornamelijk, herhaal ik, indien het aangenomea TER COIIRAV nr Hit Ulad verscl.ijnt Uinsdag- en VriJdagavond bij den uitgever 1". J. V A I l> E S A H E te Ter leu.en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1