Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2916. 33e Jaargang. Zaterdag 22 April 1893. Binnenland. Gemengde berichten. Handelsberichten. BITRGERLIJKE STAND. I a 8 ~Bij~ de Dinsdag gehouden herstemmingvoor de verkiezing van een lid van de Tweede Earner der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistnct Har- lingen tusschen de heeren Mr. Th.Heemskerk (a.-rev.) en Bouman (lib.) zijn mtgebracht 2730 geldige stemmen. Gekozen de heer Heemskerk met 1366 stemmen. De heer Bouman verkreeg 1310 st. (B'jde verkiezing op 4 dezer werden mtgebracht 2609 seldige stemmen, waarvan de heer Heemskerk er 1281 en de heer Bouman er 883 verkreeg.) Nopens de vroeger vermelde krijgsvernch- tin^en in Tamiang (Oostkust van Sumatra), zijn bii°het Departement van Kolonien nog de volgende mededeelingen per telegram van den Gouverneur- Generaal ontvangen We<mns bemoeielijking der commumcatie met Seroewav zijn op 30 Maart 500 man der land-en zeemacht onder kolonel Van de Pol de Tamiang- rivier opgestoomd. Bij Rantau-Pakam werd een zware versperring opgeruimd en werden zeven ver- sterkingen genomen. Gesneuveld een mindere militair negen gewonden. Twee April werden vier bentings bij Toempa-Tengah door 280 man der infauterie en 90 der landingsdivisie stormenderhand genomen. Be vijand liet 63 dooden, alien Atjehers, achter. De houding der expeditie was bewonderens- waardig. Behalve luitenant Van der Schroell zijn gesneuveld of kort na het geveeht aan hunne wonden overleden vijf mindere militairen. Verder gewond luitenant Engeleu licht, zeeofficieren Mensert en Zeeman, de laatste licht, en 32 minderen. Op een verzoek van den kerkeraad der Chr. Geref. gemeente (afd. St. Domusstraat) te Zierikzee aan kerkvoogden der Herv. gemeente aldaar om gedurende de verbouwing hunner kerk in de St. Domusstraat gebruik te maken van een der kerkgebouwen waarin geen dieust moctit worden verricht, is gunstig beschikt. De heer Davenport (agent der Sequah-company) vertrekt aanstaanden Maandag van Middelburg met zijn gevolg naar Goes of naar Zierikzee. Te Nieuwediep is in het marinehospitaal aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden de lc luit. der mariniers P. K. P. ter Haar. De ver- giftiging moet zijn veroorzaakt door een puisje aan den wang, hetwelk bij het scheren bij ongeluk werd doorgesneden. De overledene, die zoowel bij meerderen als minderen in hoog aanzien stond, bereikte den leeftijd van 32 jaar. Voor een viertal jaren, werd bij gelegeuheid der Amersfoortsche kermis een meisje vermist. Dezer dagen vertoefde de vader te Laren en out- dekte zijn kind, thans een elfjarig meisje, bij een troep kermisreizigers. Door den burgemeester werd onmiddellijk beslag op het kind gelegd dat door de inmiddels aangekomen moeder terstond werd herkend. Eergistermiddag werd op de Martelaarsgracht te Amsterdam een deftig heer gearresteerd, tie eenigen tijd in het Victoriahotel had gelogeerd. Hij had juist het hotel verlaten, om weer naar elders te vertrekken, toen een inspecteur in politick op hem toetrad, om hem te arresteeren. JNauwelijks zag hij den man naderen, of hij koos het hazen- pad, doch op de Martelaarsgracht achterhaald, werd hij geboeid naar het bureau geleid. Men zegt, dat de deftige loge uit het Victoriahotel een diet- stal van 60,000 francs op zijne rekeuing heett. De Telegraaf meldt, dat in den nacht van 17 op 18 dezer eenigen tijd op de kazerne Oranje- Nassau bij de Muiderport te Amsterdam de roode vlag heeft gewapperd. Een voorbijgaande politieagent, die dit zag, ga er de wacht kennis van, waarna het roode doek omlaag werd gehaald. De Rijnbode, in eene correspondence uit Amster dam mede van dit geval melding makende, voegt er nog bij, dat een sergeant, wien gelast werd de vlag in te halen, dit weigerde, en daarom in arrest werdt gebracht. Bij een goudsmid te Apeldoorn is eergisteren nacht een brutale diefstal gepleegd. Achter de winkel, die geen toegang tot de womng geett maar toch slechts door een raam van het slaapver- trek van een daar naast wonende winkelier in galanterieSn is gescheiden, hebben de dieven een ruit uitgesneden. Niettegenstaande in het slaap- vertrek licht brandde hebben zij blijkbaar zeer op hun gemak de uitgesneden ruit tegen den muur gezet en daarna de winkel geplunderd. Een honderdtal gouden en zilveren horloges, ringen en armbanden zijn verdwenen, terwijl een nikkelen horlogeketting verachtelijk in een hoek was ge- slingerd. De dader of daders moeten met de localiteit goed bekend geweest zijn. De 's Hertogenb. Crt. geeft weder een staaitje van praktijken, die van uit Amsterdam worden gepleegd om goedgeloovige fabrikanten op te lichten. Het blad schrijft Uit Amsterdam is weer eens een poging gewaagd om van een onzer stadgenooten goederen los te Ditmaal was het /mevrouw" A. Eichhorn-Lotter, Houtman-kade 45 aldaar, die op een sierlijk corres- pondentie—kaartje met vergulde randjes den heer Corn. Loomans, handel in lederartikelen en koiter- fabriek alhier, begunstigde met een verzoek om prijsopgaaf en daarna met een bestelling van een Gladstonetasch van f 25, een bruinen koffer, en een paar reisdekens van 12 a 13, een toiletrol van 10 a 12, waaruit een keuze zou worden gedaan een en ander moest dienen voor //de reis naar Rome", dus spoed s. v. pi. I De heer Loomans, die in zijn uitgebreide zaken 1 al eens er aan heeft bloot gestaan, met leden van het flesschentrekkersgilde kennis te maken, gelukkig zonder er in te loopen, nam de vrijheid eyen naar /mevrouw" te informeeren en kreeg het bericht »af blijven." Later volgde een nommer van de Handelsbelangen, waarvan niet minder dan twee geheele bladzijden worden gewijd aan deu heer Albertus Eichhorn en zijne geachte echtgenoote mevr. Apolouia Elisabeth Eichhorn-Lotter, vroeger te 's Gravenhage, thans te Amsterdam, en waarin brutale staaltjes staan vermeld van de wijze, waarop deze luidjes bij hun „bestellingen" te werk gaan. In het algemeen belang deelen wij dit mede. Men doe er zijn voordeel mee Keumerkend voor den toestand te Osch is een brief, dien wij van een ons onbekenden inwoner van dat dorp ontvingen, den heer Joh. C. J. van Dijk-Well, waarin deze ons dringend verzocht een bericht te willen plaatsen, dat hij geen correspon dent is van ons blad, daar hij hierop aangezien wordt en de minste aanleiding vaak stof tot bloedige wraak geeft. Yoor eenigen tijd werd in een vechtpartij te Osch zekere G. Yos door de broeders Yan Berkum mishandeld. Toen den 23 Maart deze zaak voor de Bossche rechtbank diende, ontkende zoowel Yos als zijne vrouw iets van eene mishandeling te wetcn. De rechtbank, de drijfveer dezer ontkentenis wetende, stelde tegen de beide echtgenooten eene vervolging wegens meineed in en het O. M. vroeg m e Dinsdag gehouden zitting voor ieder 3 jaar ge- vangenisstraf. Men kan eenigszins oordeelen over de vrees, die de bewoners der beruchte gemeente bezielt om tegen iemand te getuigen, wanneer wij hieronder laten volgen de woorden, door den ver- dediger Mr. Yan Baar voor de vrouw gesproken „Als een vrouw de mishandelingen van haar man verzwijgt om anderen te vrijwaren en toch zich bloot stelt om een straf van 6 jaar op te loopen, dan weet de rechtbank evengoed de reden waarom dit geschiedt. Met de vox populi en het O. M. antwoordt hij dan het is de angst. Als zij daD een valsche verklaring heett afgelegd, welken angst moet zij dau wel gehad hebben En dit niet noodeloos want als men een gewapend man durft aan te randen en een graf schenden, wat zal dan met een weerlooze vrouw geschieden De rechtbank zal Dinsdag a. s. uitspraak d°en- Omtrent den moord op den wachtmeester Hoek- man gepleegd en de schandelijke schending van diens graf verneemt men nog het volgende Nadat de justitie zich Maandag schier onafgebroken met het verhoor der voorloopig aangehoudenen uit Osch had beziggehouden, is door haar voldoende licht in deze zaak verkregen om de zekere hoop te hebben haar geheel tot klaarheid te brengen. Zijn de geruchten waar, dau is het schandaal, aan het graf van Hoekman gepleegd in den nacht yan Zaterdag op Zondag j.l., als de oorzaak te be- schouwen, waardoor men thans zoover is, als men is. Men beweert namelijk, dat een inwoner van Osch, over dat schandaal verontwaardigd en meer van deu moord wetende dan hij tot nog toe had durven zeggen, Gijsbertus van Gelderen als den moordenaar en G. J. de Bie en A. van Galen als diens medeplichtigen zou hebben aangewezen. Eerst- genoemde, ongeveer 30 jaar oud, is gepensioneerd O.-I. militair, thans broodjager, te Osch woon- achtig. De Bie, 27 jaar oud, en Van Galen 32, zijn beiden arbeiders en wonen mede te Osch. De toestand van den toren te I'urmerland blijft nog steeds groote bezorgdheid baren. Dinsdag middag om vier uur werd het laatste stuk yan het houten vierkant omgetrokken, dat zich tusschen het steenen gevaarte en de spits bevond. De hoogte van den geheelen toren bedroeg 155 voeten ot ongeveer 44 meters. De hoogte van de spits met het vierkant was 89 voeten, zoodat er nog bb voeten voor het steenen gevaarte oyerblijven. Hoewel de drukking thans veel verminderd is, blijft het gevaar echter nog zeer groot. Bedroeg de helling een tiental dagen geleden 1,40 M. van af de spits, thans wijst het schietlood van het overblijvend gedeelte eene afwijking aan van ruim 1 50 M De toren blijft steeds werkende en wees van Maandag avond 7 uur tot Dinsdag middag 3 uur eene verontrustende vermeerderde helling aan van 18 centimeters. De verzakking wordt van dag tot dag grooter en het sloopen van den toren van uur tot uur gevaarlijker. Klok en uurwerk moeten nog worden uitgenomen en men vreest, dat de aannemer, ondanks alle krachtsinspanmng, het gevaarte in zijnen alles verpletterenden val met zal hunne,n tegenhouden. Deskundigen hebben berekecd, dat de toren 2000 kub. M. steenen bevaL gelijkstaande met een gewicht van 2 millioen kilo's. Yoor een woning op de Weteringschans te Amsterdam was Dinsdag een heel oploopje. Honder- den menschen stonden er voor de deur en telkens kwamen er uit de verte nog meuwsgiengen aaAllerP blikken waren naar boven gericht, want daar hing voor een raam van de tweede verdieping een dienstbode, die zich krampachtig vasthield aan de gordijnlat boven het raam. De omstanders begrepen, dat het dienstmeisje daar wel wat gevaarlijk aan die duune gordynlat hing en dat spoedig hulp gewenscht was. Daar kwam, als een redder in deu nood, eon politie-agent aanstappen. Hij keek ook naar boven, bedacht zich niet lang, maar schelde aan en wacntte. Niemand deed open hij schelde nog eens, maar weer te vergeefs. Blijkbaar was er, behalve de meid, die voor het raam hing, niemand thuis. Gelukkig wist onze agent er gauw raad op. Hij haalde zijn wapenstok voor den dag, sloeg het raampje in de voordeur stuk, stak zijn hand door de gebroken ruit, opende de voordeur en ging naar biunen. Na eenige oogenblikken zagen de menschen, die op straat stonden, den agent voor het raam van de bovenverdieping verschijuen, op een trapje klimmen en de dienstbode uit haar neteligen toe stand bevrijden. Het bleek, dat de meid bezig was geweest met glazen zeemen en dat plotseling de trap onder hare voeten weggleed. Zij had zich toen aan de gor- dijnlat vastgegrepen en was voor 't raam blijven hangen. Ur is zeker geen tweede dorp in Nederland, dat zich zoo in de gunst mag verheugen, bezoeken te ontvangen van marskramers, bedelaars en der- crelijk slag van volkje als Baarn. Maar een soort van manoeuvreeren, zooals hier oulangs gebeurde, is zeker nog niet voorgevallen. Plaats der handeling een tamelijk groote villa. Er wordt oescheld en de meid ziet een mijuheer, net geganteerd op de stoep. Is mevrouw thuis Ja Gaarne spreken. De meid kan toch dien netten mijnheer niet op de mat laten staan, en opent de deur van de zijkamer. Een oogenblik daarna komt mevrouw U wenschte mij te spreken. Ja mevrouw, ik was hier bij de familie noemt den naam van eene bekende familie en daar u vroeger te Amsterdam bij ons nog al eens kocht, dacht ikMevrouw valt in de rede ik heb met j de eer, ik ken u niet. Grut mevrouw op den Nieuwendijk. Op den Nieuwendijk zegt mevrouw. nij sneldan zal het in ons filiaal in de Reguliers- breestraat zijn. U kocht kanten, enz. toch altijd van ons. Onder wij 1 wordt iets uitgepakt en mevrouw, minder op haar gemak, kiest eindelijk uit het sober beetje monsters wat uit. Morgen stuur ik het u op! maar als ik vragen mag, mevrouw 't Is eigenlijk te weimg om een afzonderlijk hoofd in het boek te maken. O, wil u tevens geld hebben ziedaar En buigende en dankende voor de klandisie verlaat hij het huis. De manufacturen of kantjes laten echter nog altijd op zich wachten. De firma flesschentrekker Go. was in functie. Op kamers Mijnheer heeft juist de juft'rouw geroepen. Mijnheer „Juffrouw, die leverworst is tot op de helft verminderd sedert gisteren." Juffrouw 5Ik verzeker u, mijnheer, dat er geen mensch op uw kamers is geweest, sedert u er gisteren zat." Mijnheer (nadenkend)Heeft u ook een kat, juffrouw ,/Jawel, mijnheer." H0dan zal het die zijn. Maar, jutlrouw, wil u dan zoo goed zijn aan 't stomme dier te zeggen of hij, als hij in 't vervolg nog eens iets nuttigt, zijn tanden gebruiken wil en in geen geval een mes ZEETlJDINGrENt o Van 18 tot en met 20 April werden langs de Oostsluizen alhier 36 binnenvaartuigen op- en 41 afgeschut; door de Westsl. 5 op-en 5 afgeschut. Yan 1 tot en met 15 April. Dordrecht, 20 April. ROERS VAN 1IET GELD. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,70 ft 47,90 12,06 12,10. Biivoegsel v&ii do Tor ITouzonscTio Cour&iit. T ndninaiia .TrvVmnnP.S 7.. V&T1 Ludovicus Johannes, z. van Carolns Ludovicus de Cock en van Maria Theodora Dansaert. 3 April. Seraphma Maria, d van Charles Ludovicus van der Heijden en van Stephanie van Ertvelde. Desiderius Philippus Franciscus, z. van Johan nes Josephus Staal en van Eugenia Johanna Maria Petronella de Wael. 4 April. Joannes Franciscus, z. van Constantmus Herrewegh en van Maria Louisa van Remoortere. 7 April. Petrus Julianus, z. Rumondus Franciscus van Hauten en van Angelina Ruijloft. 15 April. Phelomena Prudentta d. van Karel Ludovicus van Broeck en van Mana Ludovica Willekens. HeiiffistrtijU. Geboorten. 6 April. Johannes Fran ciscus, z. van Augustinus de Voider en van Maria Elisabeth Buisrogge. Hoek. Huwelijks-aangiften. 7 April. Bernardus Goet- hals oud 27 j., jm. en Filista van Hecke, oud 27 j., Jd. Jan de Ritter, oud 21 j., jm. en Maatje Adriana Meertens, OUGeboorten. 4 April. Antonina Anna, d. van Pieter Buijze en van Adriana Heijnsdijk. 14 April. Cathanna Levina, d. van Francois de Jonge en van Jacomina Cornelia deKraker. Overlijden. 5 April. Helena van Alten, oud 3 m„ d. van Jacobus en van Maria Hamelink. 13 April. Johannis Hie- mens, oud 11 m., z. van Johannis en van Anna Meeusen. Ossenisse. Huwelijks-aangiften. 14 April. Eduardus de Kort, oud 34 j., jm. en Rozalia Lauwers, oud 32 J., Jd. Geboorten. 21 Maart. Josephus Franciscus, z. van Jacobus de Waal en van Julia Johanna Ysebaert. 6 April. Cathanna en Louisa, d. van Nicolaes Verlent en van Louisa Picavet. 8 April Emilius Petrus, z. van Johannes Benedictus lunt en van Maria Colleta Neve. 10 April. Maria, d. yan Josephus Hendriks en van Colleta Morcus. 14 April. Lu dovicus z. van Josephus Roelands en van Ida van den Branden. 13 April. Seno, z. van Petrus Vaal en van Catharina Dullaart. Overlijden. 10 April. Francies Joseph de Munck, oud 69 j., echtg. van Maria Boeijkens. St. Jansteen. Huwelijks-voltrekkingen. 3 April. Carolus Dominicus IJsebaert, oud 39 j„ jm. en Leome Bosman, oud 26 j., jd. 5 April. Eduardus van Looij, oud 36 j. jm. en Pelagia Maria Kant, oud 23 j., jd. Eduardus de Saeyher, oud 21 j., jm. en Maria Vervaet oud 22 y, jd. Franciscus Janssens, oud 22 j., jm. en Philomena Zegera, oud 20 j., jd. 12 April Adolphus van Goethem, oud 31 j., im. en Joanna Meerschaert, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 April. Johannes Baptist, z. van Lambertus Boussen en van Amelia Mathilda de Block. 14 April. Louisa Maria, d. van Charles Louis de Kind en van Philomena de Smet. 15 April. Albertus, z. van Jacobus de Meester en van Theodora Vernimmen. Overlijden. 2 April. Valentina Maria Louisa Plasschaert, oud 2 m d. van Emile Benignus en van Amelia IJsebaert. Lucretia Rottier, oud 69 j., wed. van Vitalis Burm. 3 April. Johannes Baptist Boussen, oud 1 d., z. van Lambertus en van Amelia Mathilda de Block. 4 April. Constantmus Vael, oud 78 j., weduwn. van Amalia de Koninck. -*-3 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 19 Noor. s.s. Eng. s.s. idem idem 20 18 19 20 18 19 20 18 19 20 En.3m.sch. Eng. s.s. idem Belg. s.s, Noor. s.s. Voor Ter leuzeni Bilbao idem New-Castle Londen Talabot I 3726 Keroula j 4379 Wark worth 1974 River Derwent 2272 Van Ter 1%'enasen: Vixen 532 Plymouth Devonshire 1917 Sunderland River Lagan 2272 Londen Londres 2367 idem Talabot 3726 Voor Gent Eng. s.s. Electro Noor. bark Emanuel minerie idem stukg. idem phosph. ledig stukg. idem ledig Fra. sch. Duits. s.s. Noor. bark Eng. s.s. idem idem idem Duits. s.s. Avenir Rheinstein Heidrun Sea Spray Topaz Hebble Spindrift Rolandseck Van Antwerpen Grimstad Bordeau x Libau Frederikstad Londen idem Goole i Londen i Libau stukg. hout wijn vlas hout stukg. pitchk. stakg. idem vlas 18 18 19 Noor. hark Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. Eng. brik Trivold Chatsworth Mlawka Rosa Sea Belle Abbotsford Avocet Electro Marshall Keith Ralph Creyke Voor Selzaetei Marshall Keith I 1426 I Hamburg Van Selzaete Chiistiansand Cardiff Methil Goole Londen Leith 3260 I Antwerpen 1387 j Hull 1426 Middlesbro 2062 Goole Commercial Fanny Scot 321 695 Londen idem ballast aardapp. ledig stukg. idem idem idem idem ledig stukg. koolteer ledig idem Vertrokken naar de reede, wachtende op order. nuimramar Clinse. Huwelijks-voltrekkingen. 12 April. Petrus Mariman, oud 30 j., jm. en Maria Colleta Huijgens, oud 27 j., jd. Benedict Bursens, oud 24 j., jm. en Stephanie Ver- meulen, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 April. Marie Louise Emma, d. van Fran ciscus Blommaert en van Melania van der Heijden. Isidoor Bij redelijken aanvoer waren Granen tot bestaande noteering vrij wel te plaatsen, Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 5,00 a 5,5U nieuwe 6,30 a 6,70. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche f 5 00 a 5.20. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 3,50 a f 4 00. Overmaasche f 3,00 a f 3,50. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 3,50 a 4,00. Haver dunne 3.10 a /3 70 Paardeboonen 5,30 a 5,70 Duiveboonen J b,/0 a f 7 20. Witteboonen 6,00 a 7,00. Bruineboonen f 4 00 a 7,50. Erwten 6,50 a 7,00. Voeder 6,00 a f 6,50. Koolzaad /9,50a/9,80. Lijnzaad zaai

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5