Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. AANBISTED1Nfi. UMIESmiM. No. 2916. Zaterdag 22 April 1893 33e Jaargang. aanbesteden: aanbesteden: Ongeregeldheilen in Belgie. iBONNEMENI; Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Itij deze courant behoort eeii bijvoegsel. Burgemeester en Wetbouders van IER NEUZEN zullen op Maandag, 1 Mei a. s., des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij eukele inschrijving, in twee perceelen het onderhouden van en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en anderegemeen- teeigendommen, gedurende 1893. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar van af Maandag, 24 dezer, in afdruk verkrijgbaar, tegeu betaling van 75 cents per exemplaar. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzirig zal gesc'nieden op Donderdag, 27 dezer, 's middags een ure, te beginnen bij het gemeentehuis. Ter Neuzen, 21 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag, 1 Mei a. s., 's morgens 11 ure, op het gemeenteraadhuis, bij enkele inschrij ving, in het openbaar het wegruimen van grond uit een gedeelte der gemeentehaven aldaar. Bestek en voorwaarden liggen ter gemeente- secretarie ter inzage. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Woensdag 26 dezer, 's middags 2 ure. Nadere inlichtingen kuunen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester. Ter Neuzen, 17 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FEUILLETON. Naar het Italiaansck van Tommasina Guidi door H. C. 31) /Freule Veber," antwoordde Rosa aarzelend zij werd spierwit, nog witter dan de doek dien zij kruiseling over de borst droeg. ,/Hoe kwam zij er in?" „Zij tikte tegen de ruiten, ik maakte het raam open, ik opende de deur en liet haar in, half dood van koude." /Wat zeide zij Wat deed zij Zij zeide niets. Zij deed niets dan tranen storten. /./En verder?" /Zij kuste het kind." Rosa zag den graaf huiverend aan en was overtuigd dat ook hem eene huivering door de leden ging. Sedert lang hadden de meester en de dienstbode elkander niet op die wijze aangezien Sedert wauneer Sedert den dag waarop Rosa, na voor den tweeden keer freule Veber des nachts in den tuin gezien te hebbeu, een blik van den graaf opving, waarin zij eene verborgen, smadelijke liefdesgeschiedenis las. De trots van graaf Ilario, zijne alles overhear schende zelfzucbt, zijn naijverig eergevoel waren thans tot zijne schande aan de bescheidenheid eener arme burgervrouw prijsgegeven. Deze kon op een ge. Acht dagen van agitatie, beroering en emotie, acht dagen van spanning en angst en dan eensklaps verandering van tooneelin de plaats van ernstige bedreigingen en doffe wanhoops- kreten, gejuich en gejubel, gegronde hoop biedend op algemeene hervatting van den arbeid, op terugkeer van rust en orde want de Earner, ten getalle van 145 leden bijeen, heeft met 119 tegen 14 stemmen en 12 onthoudingen (met 21 stemmen dus boven het vereischte twee derde gedeelte van het gansche aantal aanwezige afgevaardigden) hetvoorstelNijssens aangenomen. Dat voorstel geeft niet alles, wat de strijders voor onbeperkt algemeen stemrecht verlangen (Belgie zou 1,500,000 kiezers tellen als elk mannelijk burger boven 21jarigen leeftijd kiesgerechtigd werd geheeten, zonder eenige beperking) doch 't geeft genoeg om zelfs de hardste schreeuwers voor 't oogenblik te be- vredigen. Het stemrecht wordt volgens het nu aangenomen wetsvoorstel verleend aan elk mannelijk persoon boven 25jarigen leeftijd, met meervoudige stemming voor hem, die vader is, 35 jaar oud is, een kapitaal-grondeigendom bezit van 2000 frcs. of wel een spaarbankboekje heeft, een gelijke som vertegenwoordigend, of wel een diploma van 't hooger onderwijs kan vertoonen. In elk geval kan eenzelfde burger niet meer dan drie stemmen uitbrengen. Dit voorstel levert 837,000 kiezers op en daar volgens de tot nog toe vigeerende kies- rechtregeling slechts 150,000 Belgen recht hadden deel te nemen aan de samenstelling van een lichaam, dat vrij onjuist Volksvertegenwoordiging werd geheeten, kunnen de ijveraars voor algemeen stemrecht zich, hoewel niet gansch en al voldaan, toch zeker dankbaar toonen en het einde van de beweging, gevolgd door den terugkeer van handel en verkeer in tun oude banen mag men verwachten de ernstige crisis, die dreigde en welker resultaten voor land en volk diep be- droevend zouden geweest zijn, is vermeden. In zeer gunstige tegenstelling met de be- sluiteloosheid, aan den dag gelegd door de Earner in haar geheel, zoowel als door de verschillende fracties elk in 't bijzonder, leek 't Dinsdag wel een wedkamp tusschen parlement en regeering, wie zich 't meest doordrongen zou toonen van den ernst van 't oogenblik. De staking nam grooter afinetingen aan, de orde werd telkenmale verstoord, het bloed had reeds gestroomd en toen 'twerd hoog tijd behaalden de leden der rechterzijde, behaalde ook de regeering, een overwinning op zichzelf, op gevaar af zich geven oogenblik, veel beter nog dan de verloren zakdoek van freule Veber, de betreurenswaardige episode uit zijn leven openbaar maken. Welk een gruwelHet geheim van een edelman in handen eener dienstbodeWas het niet reeds stuitend genoeg voor hem dat ook mevrouw Marr*** in deze zaak betrokken was Hij stond op en liep de kamer op en neer. Wat zou hem beter te stade kornenbedreigingen of een verzoek Een ver zoek zou hem bovenmate vernederd hebben, eene bedreiging kon Rosa allicht tot wrok vervoeren en haar het denkbeeld aan de hand geven hem te verraden. De zekerste weg was haar door middel van geld te vermurwen. „Luister, Rosa," sprak hij op kalmen toon. /Ik heb verscheideue gegronde redenen om gehoorzaam- heid en voorzichtigheid van u te vorderen. In- dien gij mij belooft aan de gravin te zeggen wat ik u zal voorzeggen, dan zult gij van mij uit dankbaarheid eene ruime belooning ontvangeu." De arme vrouw vatte moed en wischte zich een traan uit de oogen. ,/Onderricht mij aangaande hetgeen ik tot me vrouw de gravin moet zeggen." /Luister. Morgen ochtend rijdt gij met mij mede naar staddan zult gij mijne vrouw zien, die u haarklein zal ondervragen naar alles be- treffende die vreemde dame." ,/Maar ik zou weleens willen weten, mijnheer de graaf, wie over haar gesproken heeft viel Rosa hem levendig in de rede. tfDat kan voor u van geen belaDg wezen. Op verweten te zien te hebben toegegeven aan het straatrumoer en liet ruwe geweld. De zitting droeg een zeer onrustig, koorts- achtig karakter en na eenig tumult, telkens wanneer een of ander afgevaardigde toespelingen maakte op verdaging en nieuwe overwegingen, verklaarde de premier Beernaert tegen twee uur, dat hij der Earner wilde toestaan wat hij aan het oproer had geweigerd de Earner zelf stond toch eigenlijk ook onder den invloed van de volksbewegingen zoo gingen de volksvertegenwoordigers toen uiteen tot 4,25, wanneer het gerucht zich verspreidde dat het voorstel Nijssens goede, zeer goede kansenhad. Alle andere voorstellen werden ingetrokken en Beernaert heette Nijssens' voorstel als transactie zeer aannemelijk, hulde brengend aan den geest van verzoening, getoond door de geavanceerde linkerzijde. Enkele tegenstanders a tort et a travers van algemeen stemrecht, deden nog een klaagzang hooren, heftige agitatie wekkend en toen begon, na de verwerping van een amen- dement op Nijssen's kiesstelsel, de stemming hierover met het reeds vermelde heugelijke re- sultaat. Een drievoudig salvo van toejuichingen volgde en om tien minuten over zeven werd Dinsdagavond de zitting onder levendige agitatie opgeheven. Het niet gansch en al ongegronde verwijt te hebben gehandeld onder intimidatie, komt voor het grootste deel voor rekening van den premierindien deze den dag, waarop 't eene herzieningsvoorstel na het andere werd ten grave gedragen, zich openlijk had verklaard voor het voorstel-Nijssens en de kabinets-kwestie had gesteld, zou de rechterzijde hem gesteund hebben en artikel 47 der grondwet zou gewijzigd zijn in bevredigenden zin. Dan had de rechter zijde ter rechtvaardiging van haar eensklaps gewijzigde houding niet behoeven aan te voeren, dat er nog geen agitatie was toen Beernaert zich in beginsel voor stemrecht-uitbreiding ver klaarde, toen Nijssens zijn voorstel deponeerde en de Regeering zich niet ongunstig er over uitliet. Van Brussel is niet veel nieuws te melden. Gelukkig dus ook niet, dat er dooden gevallen zijn. De letterzetters hebben grootendeels het werk gestaakt, - zoodat de regeering 80 typo- grafen in het leger heeft aangewezen, om de uitgaven van den Moniteur en den Patriote te verzekeren. De koffiehuisbedienden hebben ge- meend in deze gewichtige omstandigheden met te mogen achterblijven. Zij hebben Dinsdag- morgen om elf uur een vergadering gehouden, waarin besloten is een commissie te zenden naar de eigenaars van koffiehuizen en restaurants. Lid de vragen mijner vrouw hebt gij te antwoorden, dat de onbekende eene niet jeugdige vrouw was, groot, donker van uitzicht." Mijnheer de graaf! Mijnheer de graaf!" be- knorde hem Rosa, ten hoogste verontwaardigd. ,/Gij moet het zeggen Ik verkies het zoo Is er u iets aan gelegen den vrede in een gezin te bewaren Bekommert gij u om het leven uwer meesteres ,/Ach, mijne arme meesteres, mevrouw de gravin riep Rosa uit met eene niet te miskennen hartelijke deelneming. Welaan dan Sinds gij mijne vrouw liefhebt en haar acht ,/Gave God dat alien haar zdo achtten en lief hadden als ik De graaf fronste de wenkbrauwen; maar Rosa had alle vrees op zijde gezethet ijs was gebroken en zij verstoutte zich om rouduit voor haar gevoeleu uit te komen. Me vrouw de gravin te bedriegen is even erg als Onze Lieve Vrouw te beleedigenkwaad te bedrijven in zijn eigen huis is erger dan daarbuiten, want het komt mij voor, dat men niet in staat zou zijn God in de kerk te hooren. En u, mijnheer de graaf, ik durf het zeggen nu ik eenmaal zodvdr ben gegaan u, mijnheer de graaf, u heeft eene slechte daad bedreven, als het ware v66r het altaar." „Zwijg u Waaroin komt u van mij vergen dingen te zeggen die niet waar zijn Ik zou in eeuwigheid gezwegen hebben, liever dan leugens te vertellen." van deze commissie te zijn, lachte niemandtoe. Bijna alien weigerden, tot een paar jongelui zich aanboden. De eigenaar van het cafe Royal Nord ontving ze heel slecht. Een der heeren gedelegeerden kreeg zelfs een paar klappen om zijn oor, maar gelukkig voor hen was de ont- vangst bij de volgende patroons beter. Dezen stonden hun toe, het werk te staken. Te Molenbeek heeft een meeting plaats gehad, van omstreeks 20000 manifestanten. De burge meester heeft die niet willen verbieden, niet- tegenstaande de gouverneur van Brabant alle hoofden der gemeenten verzocht had, geen op- tochten of vergaderingen in de open lucht toe te laten. Generaal d'Oultremont, de opperbe- velhebber der burgerwacht van Brussel en de voorsteden, zond bevel aan die van Molenbeek, om de vergaderden uiteen te drijven, doch de luitenant-kolonel Peeters verklaarde, slechts in overeenstemming met den burgemeester te zullen handelen. Toen er geen belemmeringen opge- worpen werden door politie of militie, had er volstrekt geen rustverstoring plaats. Overigens hebben in Belgie geen bloedige botsingen plaats gehad dan in de provincie Antwerpen. Daar hebben de werkstakers een aanval gewaagd op de waskaarsenfabriek te Borgerhout. De pompiers" en de gendarmes hebben gebruik gemaakt van de wapens, met dit gevolg, dat tien stakers gedood zijn en velen gekwetst. De Independance zegt, dat, indien de Dinsdag goedgekeurde regeling niet beantwoordt aan de verwachtingen van alien, zij tenminste verade- ming schenkt. De Etoile heet het votum een schitterend resultaat, waarmee het.geheele land zich geluk mag wenschen, en zegt voorts, dat de arbeids- klasse voldaan zal zijn over de groote politieke naturalisatie. Den uitslag heet het blad veree- rend voor de parlementaire fracties, die hebben samengewerkt tot een votum, dat in Belgie de rust en de eendracht zal herstellen. De Chronique schrijft aldus We hebben niet, wat we verlangden, maar we hebben toch iets verkregen het voornaamste was een einde te maken aan de agitatie en de revolutie, die op het punt stond uit te breken, in haar begin te smoren. Het votum van Dinsdag opent den weg naar algemeen stemrecht, zonder belemmering. Het ingewikkelde systeem-Nijssens zal niet lang kunnen werken zonder gewijzigd te worden. De Chronique eindigt met den eisch van algemeene amnestie voor de politieke mis- drijven, in den laatsten tijd bedreven. Het werk is Woensdagmorgen bijna overal hervat. „Gij zult aan mijne vrouw zeggen dat de onbekende lang, donker, leelijk was „Ha Moet ik dat zeggen „Ja dat, niets dan datZij was de moeder van het jongske, begrepen De moeder /Zij was de moeder, dat weet ik," zeide zij herhaaldelijk met het hoofd knikkende. ,/Gij moogt niet dralen haar te verzekeren dat zij Antonia heet." z,Wat, Antonia Maar dat is niet waar Zij heet Amalia, freule Veber." /Freule Veber bestaat uiet meer op de wereld," schreeuwde de graaf, buiten zichzelven van drift. z/Hier hebt gij mijne portefeuille met banknoten, waarmede ik u betalen zal als gij mijne bevelen stipt Davolgt." Dit zeggende, wierp hij haar de portefeuille toe, die Rosa op den grond liet vallen zonder er eene hand naar uit te steken. /Rosa wilt gij mij razend maken /,Neen, mijnheer!" antwoordde zij na een oogenblik van stilte. ,/Nu ik u mijne denkwijze omtrent tien punt heb kenbaar gemaakt, wil ik u die ook omtrent iets anders te weten doen komen. Ik neem geen geld aan om het een of ander te zeggen. Mevrouw Marr*** heeft ook getracht mij om te koopen maar zij begreep dat ik eene eerlijke vrouw wasdaarom is zij mij nooit meer met geschenken lastig gevallen. Uit liefde voor mijne hooggeschatte meesteres, mijne goede mevrouw, zal ik het besluit nemen haar alle mogelijke leugens op de rnouw te spelden, die u, mijnheer de graaf mij zult ingeveu TER \EIZE\S(HE COURANT ■tit l.la.1 verticilijnt IMnsdag- en Vrijrtagavond bij den ..itgever 1*. J. V A HT 1> E S A 1> 11 E te Ter Tlienzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1