Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Eergisternacht is het graf van den vermoorden wachtmeester der marechaussees Hoekman te Osch ellendig geschonden geworden. De rechtbank te's Hertogenbosch heeft tegen A. van B., thans in voorloopige hechtenis, als verdacht scbuldig of medeplichtig te zijn aan den moord op den wachtmeester Hoekman te Osch gepleegd, bevel tot gevangenhouding uit- gevaardigd. Naar men meldt, zijn te Osch drie personen gearresteerd, Van Gelder, Van Galen en De Bie, die verdacht worden van den moord op g noemden wachtmeester. De Minister van finantien maakt bekend dat de bussen, bestemd voor de ontvangst der aan- giften in de vermogensbelasting, zullen zijn geplaatst in elk der kantoren van de registratie en van de successierechten en bovendien in de secretarie van elk der volgende gemeenten in Zeeland Domburg, Koudekerde, Oostkapelle, Vlissingen, Aardenburg, Breskens, Kadzand, Sluis, IJzendijke, Heinkenszand, Kortgene, Kruiningen, Ovezande, Wissekerke, Wol- fertsdijk, Axel, Hontenisse, Ter Neuzen, Sas van Gent, St. Maartensdijk. In eene Zondag te Amsterdam gehouden vergadering van den Ned. Bond Steeds Voor- waarts" ter bespreking van Zondagsrust voor spoor- en tramwegpersoneel, in welke bijeen- komst als sprekers optraden de heeren D3. Tent- hof, Dr. Vitus Bruinsma, Dr. Schaepman en Prof. Pekelharing uit Delft, is met bijna algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De vergadering, bestaande zoowel uit personeel als instemmend publiek, gehoord de gevoerde besprekingen en de debatten, draagt aan het bestuur der vereeniging Steeds Voorwaarts' op, in het belang van het spoor- en tramweg' personeel en tot bevordering van hunne ver- standelijke en zedelijke outwikkeling, bij de regeering en de verschillende spoor- en tramweg besturen aan te dringen op opheffing van alle aanneming en het vervoer van goederen op Zondag. Hoewel de vergadering, welke door een duizendtal personen, waaronder ook Domela Nieuwenhuis, die zich echter niet in het debat mengde, werd bijgewoond, rustig uiteenging, is het op straat niet buiten botsingen met de politie gebleven. Herhaaldelijk moest er met de sabel op worden ingeslagen om de zich ophoopende menigte uiteen te jagen. Ernstige verwondingen hadden niet plaats. Een paar personen werden in arrest genomen. Gisteren ontving Amsterdam het bezoek van meer dan 1100 werklieden met hunne vrouwen, van de fabriek des heeren Gelderman te Oldenzaal. Die industrieel in Twente vierde dezer dagen zijn 25-jarig huwelijksfeest en uit dankbaarheid voor de ovatie hem toen door zijn werklieden gebracht, ging hij toen met hen een tocht naar de hoofdstad maken. Gisterenmorgen te 6 uur vertrok een extra-trein van Oldenzaal, die te 10 uur met het geheele personeel der fabrieken en kantoren aankwa- men. Door een der chefs van het kantoor, Amsterdammer van geboorte, begeleid, werd door het personeel eerst een bezoek gebracht aan Artis, in welker ruime zalen te 12 uur een diner werd gebruikt. Daarna werd een extra namiddagvoorstelling bij Carre bijgewoond en verder de dag zoo aangenaam mogelijk door- gebracht. #En nu, Rosa, heb de goedheid mij te vertellen hoe, wanneer, wie verleden winter tu mijn huis is gekomen." Rosa, die het fraaie ros van haren meester pijlsnel het hek had zien indraaien, gemend door den graaf zelveD, bestierf het haast van schrik op het hooren van de kort afgepaste vraag die de graaf, nauwelijks uitgestegen, tot haar richtte. Santinella door de zon verbrand, met lang los- hangend haar, zag ook verwonderd naar den graaf op, terwijl zij met de kleine handjes een ouden jachthond bij zijn kroezig haar vasthield. De hond liet zijn meester, dien hij niet genoeg kende de tanden zien, maar deze gaf hem driftig een schop, zoodat het kind en het dier over den grond iuimelden. „Rosa, let op hetgeen ik zegVolg mij 1" riep de graaf, onstuimig het huis binnentredende zonder acht te slaan op zijne onderhoorigen, die van verschillende zijden te voorsehijn kwamen om hem te begroeten. Rosa volgde hem naar binnen, in stilte God om bijstand aauroepende. ,/Waart gij zoo trouw en verstandig als ik mij voorgesteld had, dan zoudt gij mij niet onkundig gelaten hebbeu omtrent hetgeen in mijn huis voorviel. Gij die ik uitermate begunstigd heb, gij, die ik boven elke andere dienstbode verkozen heb om mij behulpzaam te wezen in aangelegenheden van kiescheu aard bij den Hemel, gij drijft den spot met mij 1" En hij sloeg met de vlakke hand op het gladde hout van den groote tafel waaraan hij gezeten was. i;Waarop heb gij gewacht om mij het gebeurde mee te deelen Totdat ik kwam om er u over te spreken, niet waar Opdat het iedereen ter ooreu zou komen, van de kleiusten tot de grootsten in het dorp 0 Mij li heer de graaf, u zou mij aan hetschreien brengen riep Rosa, wier oogen zich inderdaad met tranen, vulden. TER NEUZEN, 18 April 1803. Door het voorloopig comite tot oprichting van een ijsclub alhier, is aan ZExc. den Minister van Oorlog aangevraagd de buitengracht van het zuidelijk deel van Bastion n°. 8, liggende even buiten de Sassche poort. Van de gelegenbeid om Mr. H. Goeman Borgesius, die verleden Zaterdag 's namiddags half drie in een vergadering der kiesvereeniging //Burger- plicht" als redenaar optrad, te hooren, werd door ruim tachtig personen, waaronder drie dames en verscheideuen van buiten de gemeente, gebruik gemaakt. In zijne inleiding wees de spreker er op hoe moeilijk de tijden zijn, hoe alles jaagt en woelt en werkt om verbetering, althans om veraudering, en hoe in dien strijd vaak gebruik wordt gemaakt van onedele wapenen, van verdachtmaking en verguizing. Moge dit hen, die den strijd om verbetering aanbinden, soms ontmoedigen, zij moeten bedenken, dat nieuwe denkbeelden, zullen ze iu practijk worden gebracht, eerst moeten wortel schieten en groeien in den geest van het volk en dat ver- hooging van het gemeenschapsgevoel een machtigen tegenstander heeft in de zelfzucht van het indivi dualisme. Hij hoopte in zijne rede aan te toonen, hoe de liberalen in Nederland aan de maatschappelijke evolutie wilden medewerken en daardoor trachten hen te beschamen, die alleen in revolutie lieil zien. Na er op te hebben gewezen, dat deze Regeering sedert 1891 had ter hand genomen de wet op het faillissement, en daardoor de kosten van den eischer belangrijk had verminderd, de verhooging van het plantloon van koffie in de Oost, waardoor de Javaan niet meer voor 3 h 5 cent per dag behoefde te werken, het militair strafwetboek en het land- bouw— en het ambachtsonderwijs, herinnerde hij ons het program der Regeering, in 1891 bij de troonrede gegevende defensie, de belastingher- vorming, de sociale wetgeving en de kiesrecht- hervorming. Het ligt niet in ons bestek den spreker op alle punten te volgen en alzoo een volledig verslag te geven van het gesprokene de ruimte zou er ons toe ontbreken. Maar we willen toch enkele dingen aanstippeu van de met den gloed der overtuiging, in schoone woorden uitgesproken rede, die om haar duidelijkheid door ieder gemakkelijk te volgen was. Dat de Minister van oorlog niet meer deed, was niet in de eerste plaats aan hem te wijtenmen bedenke, dat Minister Bergansius in het vorige, anti-liberale ministerie, het heftigst door zijne partijgenooten bestreden werd. Minister Pierson had, kloek en voortvarend, de belasting-hervorming ter hand genomen, zoodat men op 1 Mei 1893 de invoering der vermogens-, op 1 Mei 1894 die van de bedrijfsbelasting kan te gemoet zien. Daardoor worden de belastingen op de eerste levensbehoefteu afgeschaftof verminderd. De belasting op zeep verdwijnt, die op zout tot op f 3 gebracht, terwijl aan grondlasten 1 millioen minder en aan successie-rechten 2% in plaats van 6,270/o zal worden betaald. Is dit nog niet alles, en ware het beter b. v. zout geheel te ontlasten, men bedenke hoe moeilijk in Nederland een belasting op het roerend vermogen er door te krijgen is, omdat steeds de anti-liberalen er tegen hebben gestemd. Spreker hoopte, dat het vertrouwen in de eerlijkheid van het Nederlandsche volk, door Mr. Pierson gesteld, bij de uitvoering der wetten niet zou worden beschaamd. En daar bestaat grond voor als men bedenkt, dat in Rotterdam de inkomsten belasting bij eigen aangifte Ys meer had opgebracht dan men had geschat. Moeten de directe belastingen stijgen, dan vergete men niet, dat de accijnsen, die grooten- deels door den minderen man worden betaald, zijn afgeschaft en die bedroegen nog al wat, o. a. in Den Haag voor 30 jaar f 400,000. Is het goed en noodig, dat de Regeering de sociale wetgeving ter hand neemt, men bedenke, dat wetten alleen het maatschappelijk welzijn niet verhoogen. Men herinnert zich het woord van den te vroeg gestorven Minister van Justitie, Modderman, die zeide, bij den krachtigen aan- drang op wettelijke voorziening, nu 10 jaren geleden »Herzie u zelf." Zoolang er machtigen zijn, die zich niet schamen zich vet en rijk te maken ten koste van maatschappelijk zwakkeren, zoolang zullen er misstanden zijn. Maar toch is er beterschap te wachten van de wet op Leerplicht, op Veiligheid in fabrieken en werk- plaatsen, op Yerzekering van het leven van den werkman. En waar men bij Leerplicht b.v. z/Gij verdiendet dat ik u deed schreien. Waarom lebt gij het mij verzwegen, dat eene vrouw op een winternacht in mijn huis binnensloop P" »Omdat zij mij dringend bad toch te zwijgen." //Voor mij moet niets verzwegen worden schreeuwde de graaf rood van toorn. //Uw stil- zwijgen heeft eene verwikkeling van hoogstonaan- gename omstandigheden teweeggebracht. Hoe durft gij u het recht aanmatigen de hand te leenen in zulke knoeierijen z/Maar, dat doe ik volstrekt niet, mijnheer de graaf." //Zoo, niet P Niet Hij zweeg even, waarop hij hernam ;/Wie was de vrouw die in mijn huis is geweest p" (Wordt vervolgd.) wijst op verkorting van de vrijheid der ouders daar merkt men op, dat in Duitschland het volk recht dankbaar is zulk een vrijheid niet te bezitten. En verzekering van lot en leven van den werkman de enquete-commissie heeft haar noodzakelijkheid duidelijk aangetoond. Wie de kiesrechtregeling van Minister Tak afkeurt en tegen wil houden, hij bedenke, dat Europa zich in democratische richting voort- beweegt en dat het beter is toe te geven aan wat men vraagt, dan later te moeten bukken voor geweld. Als men nagaat, dat volgens Dr. Kuijper van zijne 20 anti-revolutionaire kiezers geen 3 tot de meergegoeden behooren, en nochtans door hen slechts graven en baronnen worden afgevaardigd, daar behoeft men niet bang te zijn voor »eene Tweede Kamer op klompen," evenmin als in 1848, toen Thorbecke zich reeds, zoover als hij dat toen doen kon, democratisch gezind betoonde, dezelfde Thor becke, die in '44 reeds had aangeteekend »algemeen stemrecht is een quaestie van tijd." Bovendien, Minister Tak is nog ver van algemeen stemrechthij berekent 800,000 kiezers maar volgens anderen zal het slechts tusschen de 500,000 en 600,000 zijn, terwijl het aantal nu 330,000 is. Na zeer duidelijk de nieuwe wijze van kiezen en het couloirstelsel te hebben besproken, eindigde de spreker zijne leerrijke voordracht, die met luid applaus werd begroet. Er was gelegeuheid voor debat gegeven, waarvan slechts door den heer Kerstens, pastoor alhier, gebruik gemaakt werd. Deze begon met te ver- klaren, dat hij den geachten redenaar met het grootste genoegen en de meeste instemming had aanhoord bij dat gedeelte zijner rede, waarin h'j de sociale kwestie en derzelver wijze van oplossing had besprokeu. Hij bracht gaarne hulde aan het vele goede dat Mr. Goeman Borgesius en als lid der Tweede Kamer en als lid der door hem ver- melde parlementaire commissie van enquete op dit stuk had verricht, en hij herinnerde meteen aan het den meesten aauwezigen onbekeude feit, dat het voorstel tot het iustellen dier commissie wel voornamelijk aan het initiatief van dezen afgevaardigde is te danken. Hij betreurde het dan ook, dat de geachte afgevaardigde niet liever bij de tegenwoordige Regeering heeft aangedrongen om met de sociale wetgeving voort te gaan, die hij nu, evenals de Regeering, blijkt achter te stellen bij kiesrechthervorming. De heer Kerstens meende, dat men met de uitbreiding onzer sociale wetgeving veel meer te gemoet zou komen aan de behoeften onzer werk lieden, hen daarmede meer tevreden en rustiger houden. Met de vermeerdering van kiezers, volgens het ontwerp-Tak, was hij niet ingenomen. Zij ging hem te ver in eens. Zijns inziens was er reeds kiezers-vee genoeg, en hij vroeg den spreker, of hij dan meende dat het pleilte voor de ont- wikkeling der meerderheid van de 170,000 nieuwe kiezers van 1887, dat bij de eerstvolgende alge meene verkiezingen reeds de liberale partij in de minderheid kwam Hij betwistte ook en beriep zich daarbij op het werk van De Geancey, dat de Amerikaansche, Eransche en Spaansche toestanden zulk uitgebreid stemrechi aanlokkelijk moesten maken. Hij wilde het debat niet rekken, maar moest toch dit zeggen, dat hij de krachtigste veroordeeling van zulke groote uitbreiding zag in het feit, dat de gemeenteraadsverkieziugen er van buiten gesloteu werden. En toch liggen de ge- meentebelangen eerder binnen ieders begrip dan 's landsbelangen en is het veel gemakkelijker het werk van een gemeenteraad dan van eene wet- gevende vergadering te beoordeelen. Het gaat niet aan, werklieden bekwaam en geschikt te achten voor het hoogere en meerdere en on bekwaam en ongeschikt voor het mindere en wat lager bij den grond is. In zijne repliek zeide de spreker het hooglijk te waardeeren van die zijde zulke sympathieke woorden te hebben gehoord. En waar de debatter zoo iustemde met het grootste deel zijner rede, daar hoopte hij, dat hij ook genegen zou zijn om het verdere werk'der enquete-commissie, zoowel als dat der regeering met goed vertrouwen af te wachten. Wat het kiesrecht voor den gemeenteraad aangaat, hij meende dat dit ontwerp volstrekt aan den werkman dat recht niet ontneemtintegendeel. Dat de Minister dit niet in zijn ontwerp heeft ingelascht staat in verband met de noodzakelijke wijziging der gemeentewet. De voorzitter van Burgerplicht dankte in eenige hartelijke woorden den spreker en de aanwezigen en sprak de hoop uit, dat meerderen lust zouden gaan gevoelen zich als lid bij de kiesvereeniging aan te sluiten. Bij kon. besluit is tot eene behoorlijke inrich- ting van het lager onderwijs, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, subsidie verleend o. a. aan de gemeenten Bosch- rapelle f 700, Eede f 565, Graauw f 500, Overslag f 350, Philippine f 1000, Retranchement f 650, Ter Neuzen f 2000. Bij beschikking van den Minister van waterstaat, handel en nijverheid is o. a. met ingang van 1 Mei a. s. bij den waterstaat be- vorderd tot opzichter 3e kl. L. J. Blankenbijl, thans opzichter 4e kl. Aan het akte-examen voor de vrije en orde-oefeningen gymnastiek te Middelburg slaagde o. a. de heer J. van Baal te Oostburg. Axel, 17 April. In eene heden avond alhier gehouden vergaderiug van honoraire leden van het fanfarengezelschap Concordia" werd besloten de nieuw gebouwde muziektent in te wijden op Maandag 22 Mei e. k. (2den Pinksterdag). Vervolgens werd nog besloten tot bijwoning hiertoe uit te noodigen de muziekgezelschappen van Hulst, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Koewacht. Vrijdagnacht meende de dochter van den landbouwer v. H. alhier gerucht te hooren en opziende bemerkte ze iu het schemerdouker het was omstreeks 3 uur een man in haar kamer. Aanstonds begon ze om hulp te roepen en haar broer, die boven sliep, hierdoor ontwaakt sprong naar beneden. De dieven dit hoorende, kozen het hazenpad, terwijl er een bijna struikelde over een paar klompen, welke in de gang stonden. De buitendeur was met geweld opengebroken. De dieven schijnen niets van hun gading gevotiden te hebben of misschien geen tijd gehad te hebben iets mede te nemen, want men mist niets. Teleurge- steld over het mislukkeu van hun plan, hebben zij waarschijnlijk op eene andere plaats nog hun slag willen slaan, want een landbouwer uit den omtrek werd ook tegen dien tijd gewekt door eeu buitengewoon geraas en uit het venster ziende zag hij een man, op een schraag staande, de pannen van het hoenderhok lichteu en ze aan twee mannen aangeven. Hij wekte een der huisgenooten, doch beneden komende namen de drie mannen haastig de vlucht en konden niet achterhaald worden. De politie doet een streng onderzoek. Zuiddorpe, 15 April. Tegen zekere J. B. v. V. alhier is door den veldwachter proces-verbaal opge- maakt wegens diefstal van steenkolen bij nacht en op een afgesloten erf ten nadeele van den smid A. W. Reeds meer dan een jaar lang, verraiste genoemde smid nu en dan steenkolen Zuiddorpe, 16 April. Gisteravond omstreeks 7 ure had alhier een droevig ongeluk plaats. Een oppassend man J. Abar, knecht bij den landbouwer C. L. Puijlaert, bezig zijnde eenig veevoeder van den zolder te haleu, viel van den trap en stierf reeds ten 10 ure. Alhoewel terstond geneeskundige hulp werd gehaald en verstrekt bleken alle hulpmiddelen der kunst hier onvoldoende. Middelburg, 18 April. Het openbaar ministerie van de Arrondissements-Rechtbank vorderde tegen J. H.trein-conducteur op de lijn Mechelen- Ter Neuzen (zie ons blad van Zaterdag 1.1.), twee maanden gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak. IJitspraak over 8 dagen. De afdeeling »Nijehorne" van den Soc. Dem. Bond, waarvan de leden meest alien tot de veenarbeiders behooren, heeft een motie aan genomen, waarin zij ten sterkste ontraadt over te gaan tot eene werkstaking in de venen, omdat deze nu nog vele arbeiders werkloos zijn -altijd ten nadeele van de arbeiders zou uitloopen. De afdeeling is intusschen bereid mede te werken tot eene werkstaking voor een geheel jaar. Men schrijft uit Bergen van gisteren De werkstakers uit de Borinage, ten getale van 6000, wilden met geweld de stad binnen dringen en deden een hagelbui van steenen op de schutters neerkomen. Dezen, geheel overvleugeld, waren tot zelfverdediging genoodzaakt te schieten op de werkstakers, die zes dooden en veertien zwaar gekwetsten bekwamen. Het aantal ge- wonde schutters is eveneens aanzienlijk. Het was een verschrikkelijk tooneel. De gouverneur van Bergen wierp zich te midden der strijdenden, om te trachten aan de worsteling een einde te maken, doch zijn pogingen faalden. Dadelijk na het salvo droegen de werkstakers hun dooden en gewonden weg. Het aantal gewonde schutters bedraagt 14, waarvan er 3 in het gasthuis zijn opgenomeneveneens zijn daar 5 doode en gewonde werkstakers gebracht. Van de gewonde werkstakers zijn er 2 doodelijk getroffen. Het parket heeft in het gasthuis de gewonde werkstakers in verhoor genomen. Het bericht, dat er op de werkstakers ge- schoten was, verspreidde zich met verbazende snelheid door de stad en verwekte een onbe- schrijfelijke ontsteltenis. Met angst vraagt men zich af, hoe het moet afloopen, vooral daar de verwoede werkstakers dreigen hun gedoode cameraden te wreken. Alle winkels zijn gesloten. Het parket heeft zich naar de plaats begeven, waar de botsing is voorgevallen, maar de menigte, welke zich daar verdringt, is zoo groot, dat let onmogelijk is thans reeds een onderzoek in te stellen. De werkstaking neemt te Antwerpen een ernstig karakter aan. Gisteren zijn de werk stakers tweemalen in optocht naar de haven getrokken, om den werklieden het werken on mogelijk te maken. Zij sneden de touwen der aooten door wierpen de goederen in het water en trokkcn de loopplanken wegeen troep i;rachtte de petroleum-tanks te doen springen. De burgemeester kwam aan het hoofd der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2