Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. UMimilllMi. No. 2915. Woensdag 19 April 1893 33e Jaargang. aanbesteden: Ongeregeldlieden in Belgie. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze couraut belioort eeu byvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op llaanilag, 1 Jlei a. s., 's morgeus 11 ure, op het gemeenteraadhuis, bij enkele iusohrij- ving, in het openbaar het wegruimen van grond uit een gedeelte der gemeentehaven aldaar. Bestek en voorwaarden liggen ter gemeente- secretarie ter inzage. Plaatselijke aauwijzing zal geschieden op Woensdag 26 dezer, 's middags 2 ure. Nadere inlichtingen kuunen worden verkregen bij den geineente—bouwmeester. Ter Neuzen, 17 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Omtrent den toestand schrijft men uit Brussel d.d. 16 April het volgende De proclamatie van den burgemeester, waarbij de burgers worden uitgenoodigd thuis te blijven wordt over het algemeen slecht opgenomen. De Reforme noemt het een schande en een schandaal, dat men dergelijke bedreigingen tot het volk durft richten. De werkstaking breidt zich uit. Le Peuple zegt, dat zij algemeen is, dat men nooit en in geen enkel land een dergelijke beweging heeft gezien, en dat nooit een volk zoo onderdrukt werd overal worden arme menschen, die zich niet kunnen verdedigen, neergeschoten, lieer- gesabeld en aan de bajonet geregen. Het blad noemt de rumoermakers martelaars voor de heilige zaak. Het Journal de Bruxelles laat zich aldus uit: Men hakt op de menschen in als een slager op het vleeschop deze manier maakt men revolutionnairen van alien die het volk willen bevrijden en die voortaan slechts ver- trouwen op hun overmacht, want tegenwoordig geldt het recht van den sterkste. FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 30) XXIII. De helft van zijn fortuin zou de grnaf er voor overgehad hebbeu, iudieu hij maar de plaats mocht ontdekken waar freule Veber zich ophield. Haar zien, haar het misdrevene verwijten, haar door zijn toorn verpletterenHij had haar bemind in eeu oogeDblik van opgewondenbeid, alleeu om het genot te srnaken van een dier misslagen te plegeu, waardoor bij voorkeur bezadigde mannen zich laten meesleepen, als wilden zij, eer hunne bloeiende jeugd vergaat, ook eenmaal de bedwelming van de verrukking eener zegepraal oudervinden en weten wat het kost eene zonde te bedrijven, een deel van hun hart, een sprank van hun geloof op te offeren. Geslaagd in dit zijn voornemen, kwam hij tot de outdekkiug haar niet van harte te bemiunen vandaar dat hij haar van zich stiet, niet uit deugd- zaamheid, maar louter omdat hij haar moede werd, na eerst het schrale stekje tot zich geuomen te hebben, dat in de schaduw van zijn dak, omringd door zijne rijkdoinmen en gekoesterd door zijne grenzenlooze liefde, tot eene sterke bloeiende plant in zijn gezin moest opgrbeien. Amalia Veber moest niet meer bestaan Maar Amalia Veber was niet slechts in leven, zij was zelfs in zijne nabij- heidzij weigerde zijne ondersteuning en bedreigde Voor de monster-betooging, die hedennamiddag op de vlakte Ten Bosch wordt gehouden, ijn de karabiniers uit Mechelen overgekomen om de troepen te versterken. Heden, als de nieuwe voorstellen tot grond- wetsherziening in de Kamer behandeld worden, zal er een monsterbetooging worden gehouden in de voorsteden en te Brussel waar samen- scholingen verboden zijn. Ook in Vlaanderen breidt de werkstaking zich uit. Te Gent hebben 25000 werklieden den arbeid gestaaktin het dal van de Dender te Grammont, Renaix, Kortrijk en andere plaatsen werd tegen Maandag een algemeene strike aangekondigd. Te Verviers en verdere plaatsen in het dal van de Vesdre heerscht een algemeene werk staking, die men tot heden zal voortzetten op dezen dag, hoopt men, zal het Parlement recht doen wedervaren aan de eischen des volks. Te Antwerpen zijn ongeregeldheden voorge- vallen hier en daar werden glazen ingegooid en voor de woningen der Kamerleden hadden vijandige betoogingen plaats. De socialistische leiders voeren een opruiende taalzij sporen de werklieden aan weerstand te bieden aan de gewapende macht en geweld te gebruiken ter verkrijging van de inwilliging hunner rechten. In alle plaatsen is de infanterie geconsigneerd. De bladen zien met vrees den afloop der tegen- woordige crisis te gemoet en geven den raad, er zoo spoedig mogelijk een einde aan te maken. Latere berichten melden Om half vijf verzamelden zich Zondag bij prach- tg weder ongeveer 3000 werkstakers op de uit- gestrekte vlakte Ten Bosch. Het ging er buiten- gewoon levendig toe. Verschillende socialistische leiders voerden achtereenvolgens het woord. Algemeen werd met afkeuring gesproken van het voorstel-Nyssens, omdat dit 600,000 stem- men zou geven aan de werklieden en driemaal zooveel aan proprietaires (belastingbetalers, be- bezitters van onroerend goed of van een diploma van bekwaamheid)om die reden werd aange- raden, de beweging tot heden (Dinsdag) voort te zetten, doch een kalme houding te bewaren. Heden (Dinsdag,) zal de groote dag zijn des morgens te 9 uur, zullen 150,000 werkstakers uit alle oorden des lands in de voorstad Molen- beek St. Jean zich vereenigen en naar het park van St. Gilles trekken, waar men den eed zal lierhalen om alles te wagen tot verkrijging van hem met eene inderdqad gevaarlijke vrijheid van handelen. Waar haar op te sporen In stad gekomen, beval hij den kuecht het paara wat te laten rusten en na een paar uren weer voor te kornen om naar zijn landgoed van te rijden, waar hij plan had den nacht door te brengen. Hij had geene zaken in de stad te verhandelen hij onderhield zich een oogenblik met zijn rent- meester en onder wij 1 maakte de huisbewaarder de vensters van het vertrek open. Hij begat' zich in zijne studeerkainer en ging op bet balcon zitten, dat uitzicht had op eene ruime binnenplaats, waarop de stallen van het prachtige huis uitkwamen en waarboven men de gevels en de daken zag uitsteken van een groot aantal huisjes uit eene armoedige buurt. Uit elk venster hiug een kleedingstuk over een touw, potten met geraniums stonden er onder en eene enkele anjelier liet hare voile bloemen over den rand van den muur hangen, de lichtgekleurde convolvulussen sliugerden zich in guirlandes om het eenvoudige bloemenrekje van den werkman. De zon scheen er brandend op. Beneden op de binnenplaats liep de knecht in en uit, en de graaf in de schaduw van het venster gezeten en geheel in gedachten verdiept, zat op zijn gemak zijne sigaar te rooken. Over een uur zou hij weer vertrekken, met het doel om Rosa te polsen aan- gaande de oubekende, en hij overwoog bij zichzelf of het voor alle zekerheid obk beter zou wezen Rosa rnede terug te laten komen, opdat de gravin van haar elke gewenschte uitlegging kon verkrijgen. Hij zat te denken, op zijne sigaar te bijten hij zuchte en schudde van tijd tot tijd het hoofd. Wie bad kunnen denken, dat uit een raainpje op de vierde verdiepiDg aan den anderen kant van de erkenning van de rechten des volks. Indien de Kamer heden een grondwetsherziening in reactionairen geest aannam, zou de werkstaking een opstand worden. Aldus ongeveer was de korte inhoud der redevoeringen, die alle uitbundig werden toege- juicht. Na afloop der meeting vormde zich een ontzaglijke stoet, die door zijne uittartende hou ding dadelijk tot een geduchte charge der politie aanleiding gaf. Een troepje meetinggangers kreeg in de Avenue Louise den burgemeester Buls in het oog, die daar met het Kamerlid Graux wandelde. Een der betoogers gaf den heer Buls met een knuppel een slag achter op het hoofd, waardoor hij in zwijm viel. Dadelijk schoten eenige gen darmes toe, maar nu werd door de betoogers met revolvers gevuurd, waardoor een inspecteur van politie een kogel in den rug kreeg. De gen darmes maakten een charge op de betoogers en namen twee der belhamels in hechtenis. De heer Buls, die verschrikkelijk bloedde, werd naar zijne in de nabijheid gelegen woning gebracht, waar twee dokters hem een verband aanlegden. De geneesheeren hebben volstrekte rust bevolen. De wethouder Andre zal tijdelijk als burgemeester optreden. De kogel, waardoor de inspecteur van politie getroffen werd, is reeds verwijderd. Het geval heeft een buitengewone opschudding teweeggebracht. Er heerschte in deze aristo- cratische wijk een ware paniekoveral werden in allerijl de luiken gesloten. De politie heeft het volk verdreven uit de Avenue en uit de nabijheid van de woning des burgemeesters. Uit nader ingewonnen inlichtingen blijkt, dat de toestand van den burgemeester naar om- standigheden bevredigend is. De wonde is niet zoo gevaarlijk als men eerst dacht en men hoopt dat de heer Buls over eenige dagen zijne tunctien zal kunnen hervatten. De Koning liet naar den toestand berichten inwinnen. De Zondag is betrekkelijk kalm voorbijge- gaan. Behalve de rumoerige meeting te Brussel en de aanslag op burgemeester Buls, zijn nog vooral te melden een groote meeting te Gent in de open lucht, eenige opstootjes te Luik en de toenemende gisting in de Borinage, vooral te Boussu, waar de militaire macht met spoed ontboden werd. Te Gent hebben de werklieden in verschil lende volksbuurten besloten niet langer hun huishuur te betalenop de muren hunner de binnenplaats, vlak over hem, verborgen door een grof blauw gordijn eene vrouw hem stond te begluren P Als hij geweten had dat het Amalia Veber wasZij, geknield op een voetenbankje, stak voorzicbtig het hoofd vooruit, zich krarnp- achtig aan den zoom van het gordijn vasthoudende waarachter zij zich zoo noodig terstoud weer kon verschuilen. Groote zweetdroppelen pareldeu op haar voorhoofd waarover de dunne blonde haten wanordelijk neervielen. Zij was armoedig gekleed en zag er vervallen uit, gelijk eene vrouw uitge- put door vermoeiuis, gebrek en zieleleed. Dat zij er eertijds bevallig had uitgezien, niemand zou het hebben kunnen raden, op dit oogenblik waarin eene bittere spijt en veroutwaardiging op haar gelaat geteekend waren. Zij zag graaf Uario en prevelde binuensmonds ,/Ik ben twintig jaar en ik gevoel mij oudik bad vrienden en ik heb geen enkele meer ik was niet gewoon te werken en nu werk ik van den ocbtend tot den avond Monster die gij zijtl" De graaf blies den rook van zijne sigaar uit het raain en tuurde, geheel met zijne overdenkingen vervuld, naar de voorbijdrijvende wolkjes, die de zon verduisterden. ^Monster die gij zijt I" herhaalde Amalia Veber van uit haar dakkamertje. De graaf hoorde stem men op de binnenplaats, stond op en zag uit het raam. ,/Zijt gij daar, markies //Ha, zijt gij in de stad Ik kom boveu," Markies Erosio kwam boven. Hij was neerslacktig gestemd. z/Ik was aan het zoeken van een uwer bedienden om hem dezen brief te overhandigen die aan u woningen hebben zij papieren aangeplakt, waarop dit besluit wordt medegedeeld. Over het algemeen blijft de toestand zeer ernstig, ondanks de kalmte gedurende den ge- heelen Zondag. Dit is het gevolg van de ver- klaringen der socialistische leiderszoo riep de advocaat Van der Velde, de Brusselsche leider, onder de toejuichingen van een gehoor van 3000 personenAls de Kamer Dinsdag onze eischen niet inwilligt, zal de werkstaking een omwenteling wordenLeon Defuisseaux, sprekende namens de werklieden van de Borinage, verklaarde, dat het een lafheid zou zijn als de werklieden nu terugweken, en dat men den strijd niet zal opgeven voor de overwinning be- vochten is. De Gentsche volksman Anseele verklaarde in een onderhoud met de Kamerleden van Gent: »Als de Kamer Dinsdag de rechten des volks schendt, zal de toestand uiterst ernstig worden." Na dit onderhoud ging hij den uitslag zijner zending mededeelen aan de Gentsche socialisten, die ten getale van 15000 in de open lucht vergaderd waren en op zijne terugkomst wacht- ten. Als het volk niet algeheele voldoening heeft gekregen," riep hij toen uit, »zullen wij op deze zelfde plaats weder bijeenkomen, en dan zal een strijd op leven en dood beslissen." HH. MM. de Koningin en de Regentes hebben gisteren-voormiddag te 10,5 de hoofdstad verlaten en zijn per Oosterspoor naar Het Loo vertrokken. Op den Dam en langs het Damrak was weder eene groote menigte bijeen, die de Vorstinnen luide toejuichte, welke uitingen van gehechtheid als altijd met groote minzaamheid werden beant- woord. Aan het station werden HH. MM. uitgeleide gedaan door B. en W. en de heeren IV esterwoudt en Van der Vliet, commissarissen van de H. IJ. S. M. In de koninklijke wachtkamer betuigde de Regentes hare ingenomenheid met de hartelijke ontvangst door het overgroot deel der hoofdstad, der Koningin en haar bereid. H. M. heeft den burgemeester de som van f 2000 voor de algemeene armen doen ter hand stellen. H. M. de Koningin-regentes deed aan den burgemeester van Osch f 100 toekomen voor de weduwe en kinderen van den vermoorden wachtmeester der marechaussee Hoekman. geadresseerd is," zeide Frosio. ,/Nu is het onnoodig daar ik u mondeling de boodschap kan doen dat mijne moeder ernstig ziek ligt en naar de gravin vraagt, wie ik dringend smeek haar te komen bezoeken." Maar ik kom niet vodr morgen weer buiten." De markies was zeer teleurgesteld. Ik moet naar gaan en de reis daarheen is niet kort. Deuk gij, dat het uwe moeder zwaar zou vallen nog edn dag te moeten wachten u Zij verwachte haar vandaag De geneesheer raadt aan haar vooral kalm te houden." z/Doe zoo, markies. Ga zelf naar Innocenza en verzoek haar morgenochtend in stad te komen. Vertrek met den trein van vier uren, dan kunt gij met dien van negen terngkeeren. Wat duukt u De markies dacht er over na. z/Zeg aan Innocenza dat gij mij gesproken hebt, dat zij mij morgen hier in huis zal aantreffen en dat wij dan 's avonds samen naar buiten kunnen rijden." Frosio zag op zijn horloge. z/Gij hebt nog tijd uwe moeder te verwittigen," voegde de graaf er bij, wien het denkbeeld toelachte den volgenden dag zijne vrouw in stad te ontmoeten en aldus te eerder een eind aan het voorval met den zakdoek te maken. Frosio was op het punt van neen te zeggen, doch hetzij de wensch om het verlangeu zijner moeder te kunnen bevredigen hetzij een onweder- staanbare aandrang om Innocenza weer te zien deed hem van meening veranderen en in het voorstel toestemmen. De graaf reed naar zijn landgoed te*** en de markies stapte in den trein op weg, naar de villa in het gebergte. TER \EI /TVS (HE (OIRVVT Hit lilml verscliijnt llinailan- en Vrijda^avond l»ij den nitgever I*. J. IAS U E S A A D E te Ter Aeuzen. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1