8 Hont-, Marnier- en DecoratinMMer. Bericht. Gemengde berichten. Advertentien. Telegrafische berichten. UITCESTELD houden, die minstens zes maanden zal duren, doch waarschijnlijk verlengd zal worden tot 12 November 1894. Gedurende die tentoonstelling zal de Konink- lijke Maatschappij tot bevordering van schoone Kunsten een tentoonstelling houden van schilder- en beeldhouwkunst, van bouw- en graveerkunst, tot deelneming waaraan de kunstenaars van alle landen zullen worden uitgenoodigd. Ook is een maritieme tentoonstelling ontworpen en een koloniale en speciaal Afrikaansche ten toonstelling, terwijl bijzondere wedstrijden, con- gressen, voordrachten, feestelijkheden enz. zullen worden georganiseerd. De tentoonstelling zal worden ingericht in het nieuw gedeelte der stad, in de nabijheid der Schelde en der nieuwe havenwerken. Zij zal verbonden worden met het Zuiderstation en een oppervlakte beslaan van ongeer 30 hectaren. De voorzitter van het uitvoerend comite is de graal De Pret Roose de Calesberg, terwijl zich met het algemeen secretariaat heeft belast de heer De Ramain, eereraad van legatie, vroeger legatieraad bij het Belgische gezantschap te 's Hage. De redactie van de Floralia te Groningen schrijft over eene Nationale bloem van Nederland. In elk land heeft men tegenwoordig bijna een nationale bloem. In Nederland, voor zoover wij weteu nog niet. Engeland heeft zijne //Primrose" (Primula acaulis) welke bloem ter eere van een zijner grootste mannen werd gekozen. Duitschland heeft de //Korenbloem" (Dentaurea Cyanus), de bloem waarvan Keizer Wilhelm I zooveel hield en in de Vereenigde Siaten van Noord-Amerika heeft de heer M. Buttler nu voorgesteld om de //Pensde" (Viola tricolor maxima) als nationale bloem te kiezen. In Nederland bezitten we nog niet zulk eene nationale bloem. Komaan, lezers van Floralia laat uwe gedachte er eens overgaan en kiest voor Nederland eens een nationale bloem. Denkt vooral om eene bloem, die tegen 31 Augustus, den ver- jaardag onzer geliefde Koningin Wilhelmiua, in vollen bloei prijkt. Laten wij ons op dien dag alien tooien met die zelfde bloem en laten wij onze kennissen en vrienden er op attent maken, dat ze dat ook doen. Zoo zullen wij voor Neder land eene nationale bloem krijgen die naar wij hopen door onze Koningin zal worden aangenomen. Laat ieder de bloem, die hem het meest geschikt schijnt aan ons adres opgeven, wij van onzen kant zullen dan de volledige lijst opnemen en daarna met een voorstel voor den dag komen. Van af heden wordt de lijst ter inschrijving geopend zendt daarom den naam van de bloem uwer keuze aan ons adres. Op die wijze zal ieder er toe medewerken om de Nationale bloem van Nederland te helpen kiezen. De redactie van het Weekbl. v. W. Z.-Vl. teekent daarbij aan, dat Nederland al lang zijne nationale bloem heeft, n. 1. de goudsbloem, die den vuurdoop ontvangen heeft in den tijd der Patriotten en Oranjemannen. Deze historische bloem mag door geene andere vervangen worden, terwijl de Haarl. Ct. opmerkt dat men de zaak ook zou kunnen omkeeren en H. M. de Koningin eerbiedig uitnoodigen hare lievelingsbloem te noemen, die dan door het Nederlandsche volk als nationale bloem kon worden aangenomen. TER NEGZEiA, 11 April 1893. In de op Donderdag 13 April a. s. te houden vergadering van den gemeenteraad komen de vol- gende punten in behandeling onderzoek geloofs- brieven nieuw gekozen lid, benoemen hoofd school gaandeweg de trouw van het huwelijksleven en de eer van een fatsoenlijk man ten gronde gingen. Armzalige eer Dwaallicht, dat in de oogen eener edelaardige gade nog op een schitterende ster geleek Met edn slag werd alles vernietigd »Neen," raasde het daarbinnen in zijn hart. ^Neen duizendmaal neen 1" z/De geschiedenis welke zij ons opdischt is be- leedigend of belachelijk I" riep hij uit, de vrouw den rug toekeerende en de armen over elkaar slaande. z/Ik zal een onderzoek instellen 0 twijfel er niet aan Men zal alles ten onderstboven keeren om de waarheid aan het daglicht te brengenGij intusschen," en zich opnieuw tot de voedster keerende, #ga de deur uit en kom er nimmer weer in, tenzij ik u laat roepen Hij hield den vinger naar de deur gestrekt, zoolang tot de vrouw met gebogen hoofd er uit gegaan was. z/Mag ik komen vroeg mevrouw Marr*** en stak het hoofd naar binnen. z/Niemaud komt hier in de kamer," antwooidde de gravin. Mevrouw Marr*** maakte zich haastig uit de voeten, maar te oordeelen naar hetgeen zij gezien had, was zij overtuigd, dat er iets ongewoons plaats greep. //Lieve hemel! Wat zal mij overkomen? De graaf is buiten zich zelven van woede en Innocenza ziet er ook niet uit als eene heilige Wat zal er tusschen hen voorvallen Zij besloot de voedster na te loopen, ten einde van haar de verlangde iulichtingen te verkrijgen, en zij verkreeg die ook werkelijk. Sluiskil, besteding gewoon onderhoud, beschikken op post onvoorziene uitgaven, rekening brandweer, adres betrekkelijk dausen in bierhuizen, declaratie Dr. Van Nes diensten in zake cholera, adres R. Scheele om grond in erfpacht, ingekomen stukken, enz. Naar wij vernemen zijn als deskundigen tot schatting van de pachtwaarde van de gronden in deu calamiteusen polder Nieuwe Neuzen, tot grond- slag voor den aanslag in het dijkgeschot voor het nieuw tiental jaren, ingaande 1 Mei a. s., benoemd door den dijkraad voor de waterkeeriug van ge- noemden polder, de heer Joz. de Feijter Pz., te Ter Neuzen door Gedeputeerde .Staten van Zeeland de heer B. G. van der Have te Ouwerkerk en door de arrondissements-rechtbank te Middelburg, de heer J. M. Kakebeeke te Goes. Met ingang van 1 Mei is door het bestuur der Maatschappij Mechelen-Ter Neuzen tot stations- chef te Hulst benoemd de heer H. Bauwens, eerste beambte aan het station alhier. Heden ochtend omstreeks 8 uur ontstond alhier brand in een der ijzeren hangars aan de loskade bij het spoorwegst.ation. Nadat bereids door het daar ter plaatse liggende stoomschip River Clyde het blusschingswerk was aangevangen, verscheen in zeer korten tijd onze vrijwillige, daarna de gemeentebrandweer en de spuit van ons garnizoen. De brand liet zich in 't eerst, begunstigd door een sterken noord-oosten wind ernstig aanzien. Door het spoedig en met kracht optreden van de gezamenlijke brandweer was het gevaar in enkele uren geweken, en beperkt tot het middengedeelte van den hangar. Zonder dit toch waren waar schijnlijk de hiernaast en achterliggende bergplaatsen aangeiast. Verbrand zijn een menigte balen z. g. klodden, of afval van vlas, turfstrooisel, eenig hooi en glaswerk, terwijl het inwendige van den hangar ua- tuurlijk de sporen van den vuurgloed draagt. Een en ander waren goederen ter expeditie voor het kautoor Little Johnston en de Compagnie Maritime Beige. Als eene zeldzaamheid voor ons deelen wij mede, dat in den tuin van den heer S. alhier een magnolia thans met 57 groote bloemkelken zich in voile pracht vertoont. Te Zaamslag, eene gemeente boven de3000 zielen, is gedurende het jaar 1893 nog slechts door een paar huwelijks-aangifte gedaan. De officier van justitie te Middelburg waarschuwt tegen zekeren oplichter wiens signale- ment is opgegeven als volgtvrij lang en mager van postuur, met langen rossigen knevel, fatsoenlijk gekleed, middelbaren leeftijd, spreekt Hollandsch en Fransch, bedient zich op zijne tochten van eene velocipede. Hij geeft op te heeten Matthieu Theunissen wonende te 's Gravenhage en agent te zijn van de Algemeene Spaarmaatschappij, gevestigd te Amster dam, Keizersgracht no. 104, Directeur Verhaken, bij onderzoek is gebleken, dat die maatschappij te Amsterdam niet bestaat en de naam Verhaken aldaar ook niet bekend is. Hij tracht agentschappen voor die maatschappij te werven, spiegelt een salaris van f 45 per maaud voor en bovendien 5% van de winst en biedt tegelijk stukken aan, uitgegeven door Kamiuski, Banquier 40 Rue de la Bourse Bruxelles, houdende een #Contrat de Livraison" waarbij deze zich verbindt obligation van stedelijke leeningen in Belgie te leveren tegen maandelijksche betaling van f 2,50 met vooruitbetaling van f 2,50 die men natuurlijk kwijt is. In de logementen waar hij den nacht doorbrengt geeft hij voor door een val van zijne velocipede zijn geld te hebben verloren. XXII. Gravin Ilario had in haar geest de draad nog niet gesponnen, die haar tot het vermoeden en daarna tot de zekerheid moest leiden dat haar man haar bedrogen had. Hare gedachten, vervuld van het bericht, dat freule Veber in haar huis geweest was, hadden zich eerst aan de mogelijkheid vast geklampt, dat Amalia Veber, die romanesk van aard was, uit Weenen komende, gehoopt had iemand van de famiiie Ilario buiten aan te tretfen. De ontmoeting echter met het kind dat zij gekust en met tranen besproeid had, wederom hare verdwijning zondor eenige tijding hoegenaamd achter te laten, ontnam haar dit vermoeden en bracht een chaos van verwondering, van afschuw en ontsteltenis in haar gemoed teweeg, waardoor zij uitermate ontroerd en geschokt werd. Nauwelijks alleeu gelaten met haar echtgenoot, trad zij wankelend naar hem toe en zag hem met doorborenden blik aan. z/Gij moet weten van wie dit kind is, waarvoor Amalia Veber uit Weenen gekomen is om het te omhelzen." z/Maar wat deert u, Innocenza, dat gij spreekt van Amalia Veber In 's Hemels naam Wie heeft u gezegd dat Amalia Veber de persoon is die dien nacht daar geweest is en haar zakdoek verloren heeft? Gij zegt het! Nu ja, maar waarom Omdat gij een zakdoek in handen krijgt met de naamcijfers A. en V. Wees kalm Laat mij ook eerst tot bezinning komen Ga zitten." Hij verlangde een oogenblik om na te deuken. Maar spoedig had hij het dichte weefsel saam- gesponnen, waarin hij zich kon verschuilen. Hij dwong de gravin te gaan zitten, nam tegenover haar plaats en trachtte haar tot bedaren te brengen. Ifoek. Ds. J. van der Spek, te Giesen Nieuwkerk, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Axel, 8 April. Heden had alhier door de maatschappij Vooruitgang is ons Streven" de aanbesteding plaats van 30,000 K.G. kunstmest en 40,000 K.G. chilisalpeter. De levering van de kunstmest werd gegund aan deu heer P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 8,32 per 100 K.G. en van de chilisalpeter aan den heer D. J. Oggel te Axel, voor f 12,05 per 100 K.G. Ilulst, 10 April. Heden had alhier in de bierbrouwerij „De halve Maan", van den heer Van Heteren een der knechls, P. Maas, het ongeluk in een koelbak met kokend bier te vallen. Gelukkig dat een andere knecht terstond de machine tot. stilstand wist te brengen, anders was de onge- lukklge waarschijnlijk dood geslagen. Met zware brandwonden overdekt werd hij bij zijn moeder, voor wie hij de kostwinner is, te huis gebracht. 's Gravenhage, 11 April. Er bestaat gegrond vooruitzicht dat de geheele Belgische grens nog deze week voor den invoer van Nederlandsch vee, onder zekere voorwaarden, zal worden opengesteld. RECHTSZAKEN. Arroudissemeiits-reehthauk te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 11 April de volgende vonnissen uitgesproken G. 't G., oud 22 j., werkmain, wonende te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dageu hechtenis. P. v. II., oud 19 j., arbeidster, wonende te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen ge- vangenisstraf. J. J. v. G., oud 54 j., landbouwer teGraauw, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevang. 1°. A. S., oud 17 j, 2°. M. S., oud 14 j., beiden zonder beroep te Hontenisse, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 5 dagen gevang. P. v. H., oud 13 j., zonder beroep te Hontenisse, is wegens diefstal veroord. tot 5 dagen gevang. Aarbeien worden dit jaar in 'tWestland weder veel geteeld, vooral de nieuwe soort, Laxton noble, terwijl de teelt van vroege groenten vroeger alleen tot Loosduinen beperkt, ook in 'toverige Westland in de druivenkasten, nog van jaar tot jaar toeneemt. Het boomgewas belooft er bijna zonder uit- zondering veel, zeer veelals de rijke schat van knoppen zich gaat openen, zal het Westland een groote bloemenzee gelijkenthans reeds bloeien de perziken prachtigvoor de boomen is 't koele, schrale weer zeer goed, daar het de knoppen wat langer gesloten houdtbij te vroegen bloei toch zouden de nachtvorsten onberekenbare schade kunnen aanrichten. Te Kopenhagen heeft een moord plaats gevonden, die in alle kringen der bevolking druk besproken wordt. In een opvoedings- gesticht voor knapen, van zekere juffrouw Moller, stierf den 28 Februari van dit jaar een vijftien- jarige knaap, waarmede de bestuur der in onge- oorloofde verstandhouding had gestaan. Kort voor de jongen zou worden ontslagen, had zij z/Luister er is eene vrouw gekomen dat geloof ikzij zal haar zakdoek verloren hebben, dat kan ik ook gelooven hier is die zakdoek. Hij is gemerkr A. V., en om die reden Nu zijn wij alleen, ik kau dus vrijuit spreken. Bij den Hemel Zoudt gij verlangen dat ik in tegen- woordigheid van eene arine onwetende vrouw zulk een gewichtig geheim zou openbaren Ik ben een man van eer en in 'deze zaak geldt het de eer van een anderHebt gij begrepen, Innocenza, mijue lieve, begrijpt gij het nu P" En hij streek haar de lokken van het marmer- witte voorhoofd, liefkoosde haar en zag haar met een onwederstaanbare liefdevolle blik aan. z/Hoor mij verder aan. Er leeft een vrouw die ik nauwlijks ken, daar ik haar slechts even gezien heb. Het is eene ongelukkige vrouw, die beminde en bemind werd en thans haar leven eenzaam doorbrengt. Zij is de moeder van dit arme wichtje dat haar niet meer toebehoort en ook nimmermeer toebehooren kan, omdat ik aan een sterfbed de gelofte aflegde het kind aan anderen te zullen toevertrouwen. Welnu, Innocenzadie vrouw heeft waarschijnlijk geen weerstand kunnen bieden aan het verlangen om haar zoon te zien Achverbeeld uGesteld dat de moeder van Sautinelle nog in leven ware, zou zij haar kind dan niet komen omhelzen, al vond zij het in uwe armen Deze arme ziel is gekomen Zij weet dat ik voor het kind zorgdraag, en 's nachts, in het hartje van den winter, is zij in ons huis ge- slopen om haar kindje te kussen. Veroordeelt gij haar? Zij is moeder. Wilt gij weten hoe zij heet Ik zal het u zeggen maar in Gods naam, gezwegen Ik had gezworen nimmer haar naam op mijne lippen te nemen. Het is eene zekere Antonia Vari***." (Wordt vervolgd.) hem om het leven gebracht, om te verhinderen, dat van die verstandhouding iets bekend werd. Eerst toen een kameraad van den jongen, die het gesticht thans heeft verlaten, vertelde dat juffrouw Moller 's nachts in de slaapzaal kwam en Sjogsen (dus heette de doode) weghaalde, die dan lang weg bleef, kwam de politie er toe de zaak te onderzoeken. Dit onderzoek leidde tot de arrestatie van juffrouw Moller, die in den beginne hardnekkig ontkende. Op den tweeden Paaschdag legde zij eindelijk de bekentenis af dat zij met den knaap zeer vertrouwelijken omgang had gehad. Hij zou op den eersten Paaschdag zijn aangenomen en met Mei worden ontslagen. Daar zij door angst gepijnigd werd, dat hij iets zou verraden, besloot zij hem te dooden. Den 28 Februari toen in het gesticht de verjaardag van een der knapen werd gevierd, deed zij opium in het glas van Sjogsne en toen hij bedwelmd was, legde zij hem te bed en bond doeken stevig om zijn hoofd vast. Toen zij des middags zekerheid had, dat hij dood was, liet zij een geneesheer halen, die niets opvallends bespeurde. De knaap was niet meer tot zijn bewustzijn gekomen. De vermoorde was een knappe, forsch ontwikkelde jongen, de grootste van al de scholieren. Juflrouw Moller is 47 jaar, van rijzige gestalte en heeft een uiterlijk, dat strenge vroomheid schijnt te kennen te geven. Zij was in de stad bekend door haar, in 't openbaar gehouden, voordrachten over de opvoeding van kinderen. Nu Frankrijk met zijn wereldtentoonstel- ling van 1900 Duitschland te vlug af is geweest, zal men zich daar bepalen tot een nationale tentoonstelling, welke in 1896 te Berlijn wordt gehouden. De Regeering heeft evenals hetge- meentebestuur haar krachtige hulp toegezegd en van de belanghebbenden zelven op het gebied van handel en nijverheid, kunst en wetenschap zijn reeds tal van blijken van instemming en beloften van deelneming ingekomen. Op Donderdag 13 April a. s. hopen onze geliefde ouders en behuwdouders JOCHEM VAN DE WEGE en ADRIANA DE KLERK, hun 45jarige Eelitvereeniging te her- denken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen. Ondertrouxvd P. J. MONTE, l8te machinist a/b s.s. >Londres," en M. LOEKEMEIJER. Huwelijks-voltrekking 1 Mei. Ter Neuzen, 10 April 1893. Nalatigen in de betaling van Hoof- delijken Omslag en belasting op de hondeii, over 1892, in de gemeente HOEK, worden, ter voorkoming van vervolging, aan de verplichting tot het doen dier betaling herinnerd. i Hoek, 6 April 1893. De Gemeente-Ontvanger, J. DIELEMAN Wz. Al de schuldeischers in het faillis- sement van JAN PIKKAARD,schipper gedomicilieerd te Ter Neuzen, worden opgeroepen voor de verificatie hunner schuldvorderingen ter vergadering, die daartoe zal gehouden worden op Zaterdag 15 April 1893, des voormiddags te tien uur, in het gerechtsgebouw te Middelburg. Middelburg, 8 April 1893. De Curator, Mr. C. LUCASSE, Advocaat en Procureur. De ondergeteekende maakt bij dezen bekend, dat bij haar iu dienst getreden is Jac. de Meulder, als zich bij hernieuwing bij het publiek aanbevelende, belooft zij, door een nette en prompte bediening zich ieders vertrouwen waardig te maken. Wed. A. DE PAUW. Ter Neuzen, 11 April 1893. De geannonceerde verkoop ONROEREND GOED Wed. en Erven L. Vermoet, te Sas van Gent, op 18 April a. s. is en voorloopig bepaald op Woensdag 3 Mel 1893. Aotaris DUEGMAAS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2