Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GELDLEENING. f 16000,-. No. 2913. Woensdag 12 April 1893 33e Jaargang. BEK.ENDMAKING. De Burgemeester tier gemeente Tor Aeuzen Binnenland. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandclaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregelmeer/"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den GemeeDteraad is belegd tegen Donderdag den 13 April 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 10 April 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT maken bekend, dat met 1 Mei a. s. ten behoeve dier gemeente eeDe geldleening, groot verdeeld in aandeelen van f 400,— rentende 4 pCt., zal worden aangegaan dat de inscbrijvingsbiljetten voor die leening vdor Donderdag 20 April 1893 vrachtvrij aan hen moeten ingezonden worden en dat het plan van leening op de gemeente-secretane ter lezing ligt. Sas van Gent, den 30 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, JOH. VERSCHAFFEL. De Secretaris, L. N. STUBB& Jr*olitieli Overzicht. Een Fransch kabinet dient zich v6or alles te omgorden met het pantser der absolute onver- schTlligheid als 't niet van nature onkwetsbaar is, moet 't zich langs kunstmatigen weg vrijwaren tegen aantijgingen en beleedigen, geheime en openlijke, en het nieuwe kabinet-Dupuj moet evenzeer deelnemen aan de wandeliug door de spitsroeden, welke de verschillende bladen in den vorm van arllerlei hatelijks voor de nieuw-aange- tredenen bereids houden. llet ministerie, dat er niet voor teruggedeinsd is de erfenis van Ribot c. s. te aanvaarden, wordt opvallenderwijs meer genegeerd of onbeduidend geheeten dan veroordeeld, voor FEUILLBTON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 28) De vrouw sprong overeind, maakte de deur open en vluchtte. In den hoogsten graad versohrikt, drong mevrouw Marr*** nu de kamer binnen, ijlde met uitgebreide armeu naar hare vriendin toe en ving haar nog juist bijtijds op, daar zij op het punt was ineen te zakken en op den grond neer te storten. Intusschen, sterke, flinke karakters ver- liezen zelden lang hunne zelfbeheersching; zoo ook herwon gravin Ilario oogenblikkelijk hare geest- kracht en kwam weldra weder tot zichzelve. „Waar is de min vroeg zij en zag met doffen blik rond. ,/Maar wat overkomt u, Innocenza? De min liep mij bijna onderstboven in hare overhaaste vlucbt." „Laat haar terstond terugkomen en roep mijn man Ik ga de kamer niet uit. Dadelijk, Geltrude, dadelijk De gravin stond op haar stuk, en mevrouw Marr*** begreep de zaak maar al te goed. ijf minuten later, gedurende welken tijd de gravin de linten van haar goed gescheurd had om dien des te spoediger van zich af te kunnen werpen en met de tanden hare handschoenen had uitgetrokken, naderde van den eenen kant de voedster, biunen- geleid door mevrouw Marr***, en van den anderen kant de graaf verwonderd en ongerust. De gravin welke ontvangst ook wel iets te zeggen valt. 't Is toch menigwerf gebleken, dat ook in t artikel kabinetten, krakende wagens wel eens heel lang duren kunnen, terwijl juist die combinaties, welke door een geestdriftige ontvangst't beste deden ver- wachten en alle gedachten aan een kortstondig bestaan deden verdwijnen als sneeuw voor de zon na een korte spanne tijds gedwongen werden er 't bijltje bij neer te te leggen. Juist het feit, dat men zijn verwachtingen niet bovenmatig hoog spant, zou het kabiuet-Dupuy wel eens enorm tot voordeel kunnen zijnde banaliteiten, welke de nieuwe regeering in haar programma heeft opeen- gestapeld, mogen den lach wekken van den kaltnen waarnemer, en van hem, die met de toestanden in de Groote Republiek vertrouwd is, in Frankrijk houdt men wel van phrases en opschroeverijtjes, ook al klinkt 't wat dwaas hoog te hooren opgeven van 's lands ongeschokt vertrouwen in de Republiek en van de ongerepte rechtschapenheid en eer, waarop Frankrijk zich zoo na als vdor dezen mag verheffeu Of het nieuwe bewind er in slagen zal de hoofdpunten van zijn programma (geen Kamerontbinding en vaststelling van de begrooting 1894 zoowel als van die van 1893) tot van verwezenlijking te brengen, is een vraag, welker beantwoording wel voor een groot deel berust bij den Senaat, die evenzeer ontstemd is over de samenstelling van het nieuwe bewind als over de minachtende houding van den president der Republiek tegenover de Eerste Kamer. Opnieuw kan in Frankrijk blijken, dat een Minister zich niet gehonden behoeft te wanen als hoofd van een of ander departemeut alles tot ver wezenlijking te brengen, waarvoor hij als doodgewoon afgevaardigde heeft geijverd en gestreden de nieuwe titularis van justitie, Guerin, heeft in 1891 toen hij candidaat was voor den Senaat, zich bij eerewoora verbonden te zullen ijveren voor een wet, waarbij het geven van onderwijs wordt ver- boden aan alle niet nadrukkelijk daartoe gemachtigde godsdienstige genootschappen en haar leden voorts er voor te zullen strijdeu dat den leden van alle godsdienstige vereenigingen, het kiesrecht zal worden onttrokken. Minister Guerin zal 't zich heel wijselijk over zijn in oubedachtzaamheid uitgesproken woorden, wel niet zoo heel druk maken Na de inleiding, door Gladstone uitgesproken bij den aanvang van de tweede lezing van het home—rule—voorstel een herhaling eigenlijk van 'tgeen reeds zoo menigwerf gezegd is heeft de zitting van 't Lagerhuis weinig belangwekkends wenkte mevrouw Marr*** ten teeken dat zij de kamer zou verlaten. „Ik bid u, Innocenza, mij de reden mee te deelen van deze opschudding Yergun mij toch binnen te blijvenik ben immers geene vreemde Tot eenig antwoord wees de gravin met de hand naar de deur en mevrouw Marr***, ten hoogste gegriefd, vertrok en vatte post in de aangrenzende kamer, vast besloteu om het fijne van de zaak te weten te komen. „Wat gebeurt hier?" vroeg de graaf, den schijn aannemende als wilde hij zich volstrekt niet inlaten met dienstbodenpraatjes of gehoor geven aan ver- halen en mededeelingen van ondergeschikten. ,/Gij hebt mij met eene schrikverwekkende haast laten halen. Maar vddr alles vraag ik wat heeft Anuun- ziata hier te maken Ik dacht dat zij reeds lang vertrokken was." De gravin richtte het woord tot haren echtgenoot. Alles wat mij bijzonder gewichtig of zonderling voorkomt, wensch ik aan het oordeel van anderen te onderwerpen. Ik heb u doen roepen om mij te helpen een geheim op te klaren. Ziehier I" vervolgde zij, den zakdoek uitspreidende en de ge- borduurde punt aan haren man toonende. //De min is in het bezit geraakt van een zakdoek van Amalia Veber." De graaf kreeg geen schok, stokte niet in zijn adem, veranderde niet van kleur. De minste be- weging, de geringste verandering van tint zou tot zijne beschuldiging hebben kunnen strekken, en hij begreep de dringeude noodzakelijkheid van zich goed te moeten houden. Doch hij rilde van het hoofd tot de voeten, alsof hij een schep koud water over het lichaam kreeg. geboden. Dat is eigenlijk een herhaling van het reeds zoo menigwerf geconstateerde wanneer de debatten over voorstellen zooals home-rule voor Ierland, zoover gekomen zijn dat het beslissende votum aanstaande is, dan is door 't eindelooze gepraat en geschrijf de belangstelling van't publiek verslapt. Maandag a. s. begint eigenlijk eerst de groote kamp, die een beslissing zal moeten brengen, welke sommigen eerst tegen 26 of 28 dezer verwachten. Gladstone is onderwijl weder naar Brighton gereisd om nieuwe krachten te verzamelen voor de heftige vermoeienissen, die hem beiden. Terwijl van de Fransche zijde over Bucharest een sensatie-nieuwtje de wereld is ingezonden, volgens hetwelk de Russische regeering niets meer of minder zou voornemens zijn dan om Bulgarije te bezetten indien de groote SobraDje de voorgestelde wijzigingen der grondwet goedkeurt, zijn de berichten omtrent den politieken toestand in Servie van dien aard, dat men bijna geneigd wordt te sprekeu van een soort anarchie. Zooals men weet, hebben de radicale afgevaardigden op den eersten dag der samenkomst en corps de vergaderzaal verlaten en indien de heeren binnen een bepaalden tijd hun zetels niet hebben ingenomen aldns is hun van regeeringswege aangezegd dan wordt hun mandaat vervallen verklaard en zal de regeering de noodig geworden nieuwe verkiezingen uitschrijven tegen de derde week dezer maand. Voor 't oogenblik is alles rustig: de Skupchtina is met Paaschvacantie, maar hoe 'l gaan zal als de liberalen eenvoudigweg de radicalen negeeren en daardoor eigenlijk alle besluiten door hen te nemen, anwettig maken, blijft de vraag. Een adres, voorzien van 461 handteekeningen van veehouders en veehandelaren in de provincien Friesland en Groningen, is aan den Minister van Buitenlandsche Zaken ingediendwaarin wordt verzocht het daarheen te leiden dat de drie noor- delijke provincien wederom vee naar Duitschland mogen invoeren, en wel uitsluitend langs de lijn Leeuwarden-Nieuweschans. Iudien het verbod tot invoer nog langen tijd van kracht blijft, dan wordt, naar het oordeel van de onderteekenaren, een der voornaamste takken van bestaan der (tegenwoordig toch niet bijzonder welvarende) provincien Friesland en GroniDgen met algeheelen ondergang bedreigd. Men schrijft aan het Vad. uit de Molukken dat de resident van Ternate en de controleur van De gravin hernam „Deze zakdoek is van Amalia Veber." Spreken was hem niet mogelijk daarom keerde hij zich tot de min en zag haar vragend aan. #Ik ben maar een arm, onwetend sehepsel, mijnheer en mevrouw Hetgeen ik gezegd heb moet ik herhalen ,/Herhaal dan!" beval de gravin. „Ik vond den zakdoek op de wieg van het kind" ^Ga voort 1" ,/s Nachts was er eene vreemde dame ge komen z/En toen uZij bleef in de kamer tot de dag aanbrak, en toen zij vertrokken was, vond ik den van tranen doorweekten zakdoek-" Op deze woorden volgde een pijnlijke stilte. De graaf was geheel van zijn stuk gebracht, zijn hoofd bonsde, de grond wankelde onder zijne voeten. Het feit, 't welk hem onbekend was, maakte op hem den dubbelen vreeselijken indruk van verbazing ten opzichte van Amalia Veber en van angst ten opzichte zijner vrouw. Een donkere bios bedekte zijn mannelijk gelaat, en aangezien zijn geweten hem niet toeliet onbe- vooroordeeld en bedaard het geval te beoordeelen, riep hij de overmoedigheid, de onbeschaamde ver- metelheid te baat, die veelal dengeoen ten dienste staan die zich hunne vastberadenheid voelen ont- zinken. Hij trad op de vrouw toe en hief zijn arm dreigend op. z/Gij zijt een lage bedriegster die leugens uit- strooit, of wel gij hebt gedroomd //Mijnheer riep de vrouw geheel onthutst. #Gij hebt den zakdoek gestolen, die hier wellicht Batjan door den gouverneur-generaal per telegram naar Batavia zijn ontbodenzeer waarschijulijk naar aanleiding van de groote wanordelijkheden welke volgens aanklacht bij de justitie te Macassar van 1888 tot en met '91 op de eilanden Kasiroeta en Mandioli zouden hebben plaats gehad, zonder dat het bestuur van Ternate, waaronder die eilanden behooren, daarvan ooit iets geweten heeft. Bij het gevecht aan de Tamaiang-rivier tegen de Atjehers, moeten van de Nederlandsche marine 2 korporaals der mariniers en 2 mariniers zijn gesneuveldde luit. ter zee le kl. D. A. Mensert en 6 minderen werden zwaar, twee luitenants ter zee 2e kl., J. F. B. van Dijk en J. H. Leeman, en 9 minderen licht gewond. Voorts is gesneuveld, zooals reeds werd mede- gedeeld, de le luit. der inf. C. van der Schroeff, j post-commandant van Seroeway. In Coenraad van der Schroeff verliest het Indisch leger een flink, dapper officier, die zich reeds bij verschillende krijgsverrichtingen had onderscheiden door zijne taktvolle wijze van aanvoeren en zijn moedig gedrag. Verleden jaar werd hem het bevel opgedragen van den post Seroeway, welke de hoogst moeilijke opdracht had, het Delische tegen de invallen der Atjehers te beschermen. In die be- trekking sneuvelde hij bij de verdediging van den hem toevertrouwden post. De Utrechtsche Universiteit heeft een groot verlies geleden. Professor Friedrich August Sal- zer, hoogleeraar in de chirurgie, vroeger assistent van Prof. Billroth, heeft zich in een hotel te Dresden van het leven beroofd door zich van de derde verdieping naar beneden te storten. De dood volgde onmiddellijk. Prof. Salzer trad den 16 Sept. 1890 te Utrecht als hoogleeraar op, als opvolger van prof. Van Goudoever. In 1892 zag hij zich wegens ziekte verplicht, eenigen tijd naar een Duitsche bad- plaats te gaan. Teneinde lotsverbetering te verkrijgen, ver- trekken tegenwoordig herhaaldelijk een aantal der beste arbeiders uit het zuiden van Drenthe naar steen- en pannenbakkerijen langs den Rijn. Met de vervening in Drenthe staat het er dit jaar treurig bijmenig arbeider kan daar nog geen werk bekomen, zoodat den a. s. winter wederom veel gebrek te wachten staat, tenzij op andere wijze daarin voorzien wordt. Onder de bescherming van Z. M. den Koning der Belgen, zal den 5 Mei 1894 te Antwerpen een wereldtentoonstelling worden ge- Ja, in de eene of andere doos is blijven liggen beken het maar. En aldus...." »Neen, bij God 1 neen, ik heb hem niet gestolen, mijnheer de graaf 1" z/Hoe zou freule Veber in mijn huis hebben kuunen komen Freule Veber die hier zoover vandaan is 1" voegde hij er bij, de stem hoe langer hoe meer verheffende. ,/Zij is in den nacht gekomen het was erg koud zij liet haar mantel in de voorkamer en begon te weenen en het kindje te kussen." „Dat is niet waar 1" klonk donderend de stem van den graaf. ,/Waarom zou dit on mogelijk waar kunnen zijn sprak de gravin, met zwoegende bost, terwijl haar gelaat al de kenmerken droeg van de iunigste verontwaardiging. ffWaar was Rosa ging de graaf voort. ,/Rosa was bij mij en smeekte mij toch te zwijgen O, ik zou ook niets gezegd hebben, ik ik heb gesproken om dien zakdoek." En zij snikte en verborg haar gelaat in de handen. De graaf doorgondde aanstonds de ware toedracht der zaken. Amalia Veber was, eer zij hem den laatsten brief had geschreven, in zijn huis geslopeu, had het knaapje gezien en had zich dus niet aan hare belofte gehouden om nimmermeer onderzoek naar het kind te doen. Dat zij zich niet om zijnen wil bekreund had, was niet het ergste wat hem kwelde, maar een namelooze angst maakte zich van hem meester bij het denkbeeld dat zijne vrouw ougetwijfeld de noodige opheldering in deze zaak van hem vorderen zou. Alles dreigde ineen te storten 1 Rust, fatsoeu, geluk, met moeite slechts behouden ten koste van allerlei bedriegerijen, waardoor TER SEIIZENSCHE (OIRAM Hit lilad verscliijnt llinsda^'- en Vrijdagavond liij den nit^ever 1*. J. I A D E i A H' II E te Ter TVeuzen*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1