Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. mpn Eii voetpaileii met ie Knnstwerteo. Aankondiging. Wepn en Voetpaflen met ie KisMeo. No. 2909. YVoensdag 29 Maart 1893. 33e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. Openbare Vergadering ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,S2£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. eBurgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbende dat, te beginnen op 10 April 1893, van wege de gemeente eeue alge- meeue opneming zal worden gehouden van de Ter Neuzen, 28 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoeind, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Bnrgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belangheb- beuden, dat te beginnen op Douderdag 6 April e. k., vanwege de gemeente eene algemeene opne ming zal worden gehouden van de Zaamslag, 24 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Nenzen. op Donderdag 30 Maart 1893, namiddag 7 uur. Te behandelen Ingekomen stukken. Nadere bespreking toestand losinrichtingen. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. folitieli Overzicht. 't Is de periode der groote schoonmaak, welke we met de mooie dagen eensklaps zijn ingetreden en 't is of de parlementen van Frankrijk en Italie 't den om haar schoonmaakinanie beroemden sommige heeren der schepping durven spreken van berucht Hollandschen vrouwtjes eens knapjes hebben willen afsnoepen in Frankrijk heeft men 't wenschelijk geacht de Panama-geschiedenis te verwijzen naar die dingen, waarover men liefst niet meer spreekt en in Italie schijnt men de Bank- aangelegenheid, voor zoover zij het parlement of enkele harer leden raakt, ook vlug te willen afdoen, hoewel 't met de parlementaire coinmissie van onderzoek nog niet goed vlotten wil. Wei heeft men er in het Fransche parlement lang werk mee gehad, maar 't was dan ook een boeltje en als niet de algemeen gevoelde behoefte aan rust zich had doeu golden, dan zou 't nog wekeu lang hebben kuunen duren, te meer daar 't niet „faute de combattants" is, dat de campagne is geeindigd, maar bij gebrek aan belaugstelliug, bij gebrek ook aan strijdlust van de zijde der republikeinen, die hebbeu getoond bij eendrachtig samengaan nog immer de wet te kunnen stellen, al geschiedt dat dan ook op een mauier, die allicht tot de overtuiging leidt, dat men zoo ongeveer een maand of vijf heeft gekibbeld en geredekaveld over niets, dat er een dozijn ministers zijn omvergeworpen om niets, dat men zich heeft warm gemaakt om niets. In hoever de nu bevochten rust zal blijken van blijvenden aard te zijn, moet worden afgewacht de arrestatie van een Arton, de onthullingen van een Herz of wel de algemeene verkiezingen met daaraan voorafgaande campagne, kunnen de poppen weer van voren af aan 't dansen brengen 440 millioen francs verdwijnen zoo maar niet zonder eenig spoor achter te laten, dat weten de heeren der oppositie ook en die wetenschap zal door hen, bij gebrek aan beter, in de kiescampague allicht ijverig toegepast worden. Hoe men met wat goeden wil een budget kan doen kloppen, dat eerst een deficit van 70 millioen had doen verwachten, blijkt in Spanje. t Is niet alleen de Minister van marine, die op zijn budget jnoet bezuinigen, hij behoort zelfs tot hen, die er 't best afkomen. Te zamen moeten de heeren 30 millioen laten vallenbuitenlandsche zaken 1 mil lioen justitie 3 millioenopenbare werken 14 millioen financien 3 millioen oorlog 7 millioen biunenlandsche zaken 1^ millioen en marine 1^ millioen. Die bezuinigingen, gevoegd bij de hoogere inkomsten, geschat op 40 millioen, dekken juist het deficit Engelands premier, ondanks zijn hoogen leeftijd krachtig en energiek, heeft de beraadslaging over Balfours censuur-motie, vastgesteld op aanstaanden Maandag. Die rnotie, waartoe Balfour zich door Gladstone uitgedaagd heet, luidt aldus De Kamer de laatste gebeurtenissen in Ierland in aamerking nemend, heet de houding van de uitvoerende macht welke ernstige misdrijven door de vingers ziet en de wet evenmin weet uit te voeren als te doen eerbiedigen, van dien aard, dat het sjsteem van intimidatie en terrorisme zal herleven en de rechterlijke macht in een bespottelijk licht moet komen. Hoe kras de inhoud van deze motie ook zij, de behandeling zal tot niets bijzonders leiden, over dergeiijke zaakjes maakt Gladstone zich niet onge- rust, 't zijn onschuldige aaublaffingen zonder meer, zoodat de zitting van 't Lagerhuis Maandag wel in hoofdzaak interessant zal zijn wijl de premier dan de beslissing der regeering inzake de Paasch- vaccautie kenbaar zal maken hij zal dan namelijk zeggen of er ditmaal Paaschreces zal zijn en zoo ja, tot welken datum. In het Hoogerhuis stelde het lid Allen voor de leden van het Lagerhuis financieel schadeloos te stellen voor den door heu in dienst van land en volk verloren tijd en nadat een der heeren had gepoogd de Fransche Panama-geschiedenis iu verband te brengen met de den afgevaardigden toegekende gelden, werd Allen's voorstel aangeuomeu met 276 tegen 229 stemmen. De autoriteiten maken zich ongerust over een manifestatie der sociaal-democraten, welke den 2den April te Gent zal plaats hebben. Men zegt, dat 2000 partijgenooten uit Rijssel en Roubaix zich tot het houden van een verbroederingsfeest naar die stad zullen begeven. Het verzoek, het tegen optochten uitgevaardigde verbod in te trekken, heeft de burgemeester afgewezen, maar hij wil toelaten, dat de Frauschen door de muziek der sociaal-democraten van het station afgehaald worden, wanneer vo6r dien tijd geen verstoring der orde heeft plaats gehad. Treurige berichten kwamen uit Algerie, waar vier jaren achtereen de oogst zeer slecht geweest of door sprinkhanen vernield is en waar nu hongers- uood heerscht. Vooral in de groote vlakte van Ckeliff is de toestand ellendig. „Stel u voor", zoo schrijft een berichtgever van de Figaro, „30,000 menschen" bijna stervend van honger, tot geraamten uitgeteerd die, als uit het graf verrezen dooden, zich spoeden naar de groote steden van Europa, maar voor een groot deel onderweg door den dood overvallen worden. Denk u, bij de poorten van een stad, groote schureu, waarin als dieren opeen- gepakt, magere, havelooze wezens zijn, met kwalijk riekende lompen bedekt, menschen met blikken van wilde beesten moeders, die geen voedsel heb ben voor hare zuigelingeu, kinderen, die zand eten of op hout zuigen, menschen, die gretig een dooden hond of een kat verslinden, en gij hebt eenig denk- beeld van de ellende, die in geheel Algerie alle harten roert. Men vreest, dat weldra besmettelijke ziekteu, typhus of cholera, die ellende nog zullen vergrooten. Er zijn comites van onderstand gevormd, en van alle kanten beijvert men zich giften in te zameleu voor de noodlijdenden. De Haagsche kroniekschijver van de N. Gron. Ct. meldt Zijn de reisplannen van de Koninginnen voor dit jaar nog niet vastgesteld, dat HH. MM. zich naar het buitenland begeven is reeds zeker en vermoedelijk zal 't wel neerkomen op een herhaling van de luchtkuur, die het vorig jaar zulke goede uitkorasten heeft opgeleverd. Hoogst waarschijnlijk zal er van een bezoek aan eenige provincien dit jaar wel niet komen, maar in dat geval kan men er zeker van zijn, dat uitslel geen afstel iswant het biijft het vooruemen van de koningin-regentes om met de jonge kouingin, nog voor haar optreden als regeerend vorstin al de provincien des rijks te bezoeken. Een bende van 200 Atjehers is te Salahadji verzameld en bedreigt de versterking van den datoe van Bisitan, wien 20 man ter ondersteuning zijn gezonden, terwijl eene compagnie Langkat zal dekken. Eenige Tamiangsche landschappen hebben zich bij de Atjehers gevoegd. Aldus seint men van 22 Februari uit Medan aan de Javabode, aan welk blad een paar dagen vroeger werd geseind, dat de expeditie naar Tamiaug was afgeloopen en de vijand uit twee versterkingen was verdreven. Is het vorenstaande telegram juist dan hebben de Atjehers nog volstrekt de residentie Oostkust van Sumatra niet verlaten, maar rukken zij integendeel naar Langkat op, aan welks noor- delijke grens Bisitan gelegen is. Gelukt het hun de versterking aldaar te nemen, dan zou onze vestiging te Seroeway zijn ingesloten en Langkat aan hunne iuvallen blootstaan, vooral nu land schappen in Tamiang met hen meedoen, wat bij vorige gelegenheden niet het geval was. TER iVEUZElV, 28 Maart 1893. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de vereeniging Philanthropic et Agrdment" op Donder- dag 6 April weder een „Soirde" geven. De gein- viteerden zullen thans blijkeu kunnen geven van hunne instemming met het streven der vereeniging, door inteekening voor eenig bedrag op de lijst die hun zal worden aangeboden. De opbrengst toch is geheel voor de armen. En wie zich de genoe- gelijke eerste Soiree dezer vereeniging herinnert zal zeker gaarne opkomen. Thans, zoo meldt men ons, zal weder eene nieuwe pantomime gegeven worden, die elders met veel succes is opgevoerd. Wij hopen dat eene goede opkomst de moeite der leden zal loonen. Gisteren werd alhier aanbesteed de levering van boeken en andere behoeften voor de openbare scholen in de gemeente, voor het loopende jaar. De eenige inschrijver hiervoor was de heer H. Yerlinde, te Bergen op Zoom, en wel voor school A f 238, school B f 245, school C f 369 en school D (Sluiskil) voor f 81. De levering is nog niet gegund. Voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Nieuwdorp is door den heer L. Bouma, predikant bij die Kerk alhier, bedankt. De veetransporten per provinciale stoombooten van Vlissingen naar Ter Neuzen, bestemd ter invoer naar Belgie, nemen dagelijks toe, zoodat het veeltijds gebeurt dat de booten ze niet alien kunDen laden, en men tot een volgende reis moet wachteu, of extra-booten moeten aangevraagd worden. Tot de rijksnormaalschool te Axel zijn toe- gelatenVoor de le klasse E. Verdurmen, te OverslagB. F. Remerij en Ph. F. Plasschaert, te Westdorpe; A. K. J. van den Ende, te Kuitaart A. A. Tacq, te Zuiddorpe, G. L. van 't Hoff, te Hoek en Suzanna Dees, te Sluiskil. Voor de 2° klasse C. J. Neteson, te Kloosterzande en F. H. Odink te Zaamslag. Voor de 3" klasse A. Swage- makers, te Kuitaart. Roewacht. Onze dennenbosschen worden met een groot gevaar bedreigd. Het is van algemeene bekendheid, dat de den recht in de hoogte schiet en het bovenste gedeelte eindigt in een harsachtigen knop. Nu schijnen er in Belgie fabrieken te be- staan, die deze kuoppen verwerken. Sommigen zeggen, dat men er eene zekere kleurstof vah maakt anderen beweren, dat ze dienen tot de vervaardiging der bekende teercapsules. Hoe het ook zij, die knoppen worden voor eenige centen per honderd opgekocht en om die eenige centen te verdienen onlzien eenige lui zich niet om in onze bosschen de kuoppen der jonge dennenboompjes af te snijden en zoo in een nacht voor honderden guldens schade te doen, want door die knoppen af te snijden wordt de den belet in de hoogte te schieten en in plaats van een schoonen, rechten boom, juist daarom zoo gezocht, ontstaat een boompje met uitgespreide takken. In Belgie schijnt die schandelijke vernieling reeds groote uitbreiding genomen te hebben. En nu het exploitatieveld daar al kleiner en kleiner gewordeu is, komen die lui ook over de grenzeu om onze jonge bosschen voor de toekomst te ver- nielen. Ja zij outzien zelfs de oudere niet en buigen daar met geweld de boompjes naar beneden om de knoppen er af te kunnen snijden, waardoor nog menig boompje afbreekt. Onze politie doet wat zij kan, om die boomenvernielers machtig te worden doch het is zeer moeilijk de bedrijvers in handen te krijgen. Toch zouden er maatregelen genomen moeten worden, wijl anders de dennenteelt, van veel beteekenis in de heideachtige streken van ons vaderland, met ondergang bedreigd wordt. Biervliet, 27 Maart. Gisteren moest de pre dikant der Nederl. Herv. gemeente ongeveer 1500 zielen onverrichtezaken huiswaarts keeren. Er was geen publiek. De vorige week was precies dezelfde geschiedenis voorgevallen. De belangstelling voor de namiddag godsdienst- oefeningen is nihil. Daar onze predikantsbetrekking vacant is, komt slechts af en toe een leeraar voormiddags optreden. Maar dan is ook het kerkgebouw vrij goed bezet. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg Blijkeus de Staats Courant is aan H. Willems, brugwachter aan de Brunstingerdraaibrug, een pen- sioen verleend van f 7 'sjaars of nog geen twee cent per dag. In Noord-Brabant zijn door een handelaar 1500 hectoliter aardappelen opgekocht, ten prijze van f 1 per hectoliter, bestemd ter vervoer naar Amerika. Er zijn landbouwers iu Noord-Brabant die ieder nog 1000 a 2000 hectoliter gekuild in voorraad hebben, niettegenstaande er veel aan het vee worden gevoerd. Werd er binnen betrekkelijk korten tijd uit Osch (Noord-Brabant) tot twee malen toe melding gemaakt van een poging tot moord, tbans wordt een derde moordaansiag van daar bericht, die maar al te wel gelukt is. Men verueemt dienaangaande het volgende Terwijl de wachtmeester der marechaussees, de heer Iloekman, Zondagavond omstreeks half 12 ter hoogte van den „Eikenboogaard," een straat in de kom der gemeente Osch op surveillance was en hij zich bevond juist tegenover het woonhuis van mevrouw de wed. W., werd hij plotseling op verradelijke wijze vermoord. Twee schoten knalden, met het gevolg dat de ongelukkige Hoekman doodelijk ge- troffen ineeu zeeg. Slechts enkele oogeublikken leefde hij nog. Toen gaf hij den geest. De ongelukkige was sedert jaren in Osch gesta- tioneerd. Hij stond bekend als een ijverig politie- dienaar, die zeer gezien was bij zijn superieureu. Binnenkort zou hij gepensioneerd zijn geworden en zou hij zijn welverdiende rust hebben inogen genie- ten. Het lot heeft het evenwel anders bestemd. Hoekman laat een vrouw met 5 kinderen achter, waarvan de jongste slechts enkele dagen oud is. Het gebeurde heeft in Osch groote onisteltenis verwekt, wat gemakkelijk te verklaren is als meo Hit Itlail verschijnt Hinging- en Vrijdagavond l»ij «len uitgever I*. J. V A W HE S A M 1> E te Ter Xenzen. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. J. G., oud 48 j., schipper te Cauter (Clinge), is wegens mishandeling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. A. d. L., oud 26 j., werkman te Koewacht, is wegens wederspannigheid en bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven veroord. tot 2 maanden gevang. M. H., oud 26 j., zonder beroep te Westdorpe, is wegens diefstal vrijgesproken. 1. M. v. G., oud 22 j., 2. L. Z.t oud 13 j., 3. P. Z„ oud 15 j., alien te Clinge, zijn wegens strooperij de le veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e en 3e ontslagen van rechtsvervolging. L. M. H., oud 40 j., arbeidster te Hulst, is wegens ver nieling en mishandeling voor 't le feit veroord. tot 7 dagen gevang., voor 't 2e feit vrijgesproken. L. J. E., oud 32 j., koopman in aardappelen te St. Jansteen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. Ch. F. K., oud 25 j., hotelhouder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 10 boete of 5 dagen hecht. 1. P. S. T., oud 23 j., polderwerker, 2. A. v. M., oud 28 j., arbeider, 3. A. d'H., oud 26 j., alien te Boschkapelle, zijn wegens als voren vrijgesproken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1