Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2908. Zaterdag 25 Maart 1893. 33e Jaargan^. Binnenland. Gemengde berichten. Handelsberichten. Bij Kon. besluit is het wapen der koninklijke marechaussee belangrijk uitgebreid en op een compleete sterkte gebracht van 15 officieren, 456 onderofficieren en manschappen te paard en 185 te voet, alsmede 30 officiers-en 456 troepenpaarden. Het corps bestaat uit drie divisiende le divisie, standplaats van den commandant te's Hertogenbosch, is verdeeld over de districten 's Hertogenbosch, Eindhoven, Breda en Sas van Gentde 2" divisie, standplaats Maastricht, verdeeld over Maastricht, Roermond en Nijmegen; de 3e divisie, standplaats Zwolle, verdeeld over Zwolle, Assen, Almeloo, Zutfen en Leeuwarden. De drie divisien worden geplaatst onder het administratief toezicht van den intendant in de 3e mil. afdeeling. De Minister van oorlog is gemachtigd aan dit besluit nitvoering te geven naarmate de aan het aantal officieren, onderofficieren en manschappen van het corps te geven uitbreiding zulks zal toelaten. Te Oostkapelle is Dinsdag in alien eenvoud teraardebesteld het stoffelijk overschot van den heer J. C. Lantsheer. Bij de begrafenis waren o. a. tegenwoordig de commissaris der Koningin in Zeeland en eenige leden der Provinciale Staten. Jhr. van Reigersberg Versluijs, zwager van den overledene, bracht hulde aan het karakter en de eigenschappen van den heer Lantsheer en dankte, namens de weduwe en de andere farailieleden, voor de betoonde belangstelling. Te Breda is overleden Marie Antoinette de Bourbon, dochter van den veel besproken Naundort (Lodewijk XVII). Zij was gehuwd met den te Breda wonendenFranschen rechtsgeleerde Deymonaz, die zich, evenals vroeger de Graaf de la Barre, steeds met de zaak der Bourbons heeft beziggehouden Ooggetuigen herinneren zich nog welk een indruk het maakte als vroeger, toen de familie nog te Delft woonde, op huiselijke feestjes de vleugeldeuren wijd opengeslagen werden, een lakei aankondigde La Reine en dan deze Marie Antoinette in acht- tiende-eeuwsch gewaad en met gepoederd haar bin- nentrad, alien verbijsterend door haar treflende gelijkenis met de ongelukkige koningin, van wie zij eene kleindochter was of heette te zijn. Het stoomschip Stad Antwerpen, dat verleden week in het Keeten zonk, is Woensdag met behulp van eenige vaartuigen, boven water gebracht. In de maand Mei a. s. zal te Middelburg in het opeubaar worden verkocht, het droogdok Prins Hendrik, benevens de scheepstimmerwerf Middelburgs Welvaren, beide aldaar. De bouw van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam was begroot op ruim een millioen gulden en thans blijkt, dat er 16 ton mee gemoeid zijn. Burgemeester en wethouders vragen nu uit de gemeentekas nog een half millioentje om den bouw te kunnen voleindigen. 't Valt niet te ontkennen, dat Weert met zijn omstreken in de laatste jaren een treurige vermaardheid heeft gekregen op flnancieel gebied de financieele toestand is er in den laatsten tijd zeer geschokt. Bij al het leed, daardoor teweeggebracht, hebben ook enkele vermakelijke tooneelen plaats, waarvan wij een enkel mededeelen A. gaat naar den notaris X. om zijn geldX. tracht hem met beloften te paaien. A. blijft een uur of vier op het kantoor zitten. Den volgenden morgen begeeft hij zich weer vroeg naar het kantoor en thans beter gewapend. Hij heeft een korf bij zich met een wichtigen pannekoek. Vergeefs vraagt hij gedurig naar zijn geld; hij krijgt honger en spreekt zijn koek aan, fluit daarna eeii deuntje, vraagt nogmaals naar zijn geld, doch blijft steeds zitten. Eer het avond was, ontving A. zijn geld. Zijn hardnekkigheid had hem doen zegeviereu. Te Weel (bij Zevenaar) bracht een man die sinds enkele dagen niet al te wel bij het hoofd was, niet weinig schrik en ontsteltenis teweeg. Terwijl eergisteravond een trein aan het station voor 't vertrek gereed stond, kwam hij eensklaps op het station, sprong op de machiue en klom tegen den schoorsteen op. Met den besten wil kon men hem niet naar beneden krijgen, zoodat men hem met geweld er af moest trekken. loen klemde hij zich aan de koppelstang vast. Eindelijk wist men hem te verwijderen en, ter voorkoming van gevaar op te sluiten in het arrestantenhuis, dat hij des nachts geheel vernielde. Later is de ongelukkige naar het gesticht ^Coudewater te Rosmalen overgebracht. Te Meteren in Gelderland doet zich het zeldzame verschijnsel voor dat de uren er iets minder duren dan 59 minuten, dat de zon er thans vroeger opkomt dan in Maart van vorige jaren en het middagmaal er met rassche schreden den tijd nadert voor het ontbijt, alles een gevolg van het treurige feit, dat een oud vrouwtje in die gemeente eenige harer tanden verloren heeft. De torenklok namelijk is in dezen de lijderes, die nu eens heel geregeld haar „tiktak" laat hooren en dan, als door den bliksem getrofl'en, de dorpeliugen ^rrrrrrr toeroept. De bewoners van Meteren verlangen sterk naar een betere tijdregeling. - Eene koe raakte, toen zij met haar geleider de schipbrug te Deventer passeerde, aan het holleu. Met behulp van anderen gelukte het hem het dier tot staan te brengen. Hij bond de koe aan een boom, gaf haar een liter jenever in, waarna hij haar een remtouw aandeed en blinddoekte. Daarna ging zij rustig met hem naar huis. Door de politie te Utrecht is een 16jarig meisje gearresteerd, dat ondanks haar jeugdigen leeftijd, reeds een vonnis wegens oplichting onder- ging en nog niet lang geleden uit de gevangenis werd ontslagen. Zij wordt thans verdacht op verschillende tijd- stippen uit de kleedkamer der studenten in het ziekenhuis aldaar, door middel van insluiping, drie overjassen te hebben ontvreemd en aan uit- dragers te hebben verkocht. Van de aldus verkregen gelden, gaf zij haar moeder, die niet beter wist of zij was nog altijd in den dienst, welken deze haar met moeite had bezorgd, zooveel, als haar weekloon had bedragen, voordat zij uit haar dienst werd weggezonden, terwijl het overige werd versnoept. De jeugdige dievegge, op wie de reeds ondergane straf al heel weinig indruk schijnt te hebben ge- maakt, werd naar de gevangenis overgebracht. Te Wildervank zag dezer dagen de familie L. vreemd op, toen de melkboer haar eene rekening aanbood van ongeveer 60, voor geleverde melk. Elken dag toch had men aan de meid het geld gegeven om den melkboer te betalen. Het bleek echter, dat de meid de centen voor zichzelve had gehouden en den melkboer maar had laten opschrijven. De ontrouwe dienstbode heeft nu veel spijt over haar wangedrag. De behandeling der emigranten in de St. Louis-Vallei heeft reeds aanleiding gegeven tot een uitvoerig debat tusschen de heeren Noordtzij en Bruintjes. In de Zwolsche Ct. komt opnieuw een schrijven voor van den heer Bruintjes, waarin hij het een feit verklaart, dat de emigranten door de (Utrechtsche) Maatschappij zijn misleid. De inzender deelt een schrijven mede van zijn broeder aldaar, waarin wordt gezegd, dat reeds elf kinderen aan eene vreeselijke ziekte gestorven en zestig menschen ziek waren, alles oorzaak van den ellendigen toestand, waarin zich de gebouwen be- vinden, die dan ook ontruimd moesten worden. Wat de Platte-Vallei (bij Denver) betreft de schrijver heeft zich op verzoek der emigranten daarheen begeven, en hoewel hem de grona daar beter voorkomt dan in de St.-Louis-Vallei, vreest hij toch, dat daar watergebrek den oogst dikwijls zal doen mislukken. Een groot aantal leerlingen van de reaalschool te Regensburg is het bijwonen van de lessen aan die school verboden geworden, omdat zij zich hebben schuldig gemaakt aan het bezoeken van koffiehuizen, wat in strijd is met de reglementen der school. Een leerling der hoogste klasse, die bevreesd was in het lot zijner kameraden te zullen deelen, hing zich op. Het gevolg is geweest, dat thans alle leerlingen der middelbare eu hoogere scholen te Regensburg onder toezicht der politie staan en alien koffihuishouders is aangezegd, dat zij het recht tot uitoefening buuner ^affaire" zullen verliezen, als zij voortgaan aan schoolgaande jongens en jongelin gen sterken drank te verkoopen. G E M E E X T E R A A I) VAX TER X E U Z E X. Zitting van 23 Maart 1893. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Joz. de Feijter, Harte, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer en Nelemans. De notulen der vergadering van 10 Maart worden gelezen. De heer Visser wenschte hierin opgenomen te zien, dat de voorzitter, naar aanleiding van het gesprokene over de plaats waar de lijders aan be- smettelijke ziekten zullen verpleegd worden, bij voorkomende gevallen er zal opletten. De voorzitter heeft hiertegen geen bezwaren, hij deelt nog mede dat door het Dag. Best, pogingen worden aangewend de ziekenbarak op de oude plaats te krijgen. Hierna worden de notulen van deze en van de laatste vergadering zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag, waarvoor de deuren gesloten worden. Na eene langdurige geheime zitting, gedurende welke de heer Van IJsselsteijn was verschenen en na afloop waarvan de heer Jac. de Feijter de ver gadering had verlaten, werd deze weder openbaar. De voorzitter zegt, dat behandeld is geworden het kohier van den hoofdelijken omslag. Dit wordt hierna goedgekeurd en vastgesteld, evenals dat van de houdenbelasting. In behandeling komt de brief van Ged. Staten, over de verordening op het onderwijs de voor zitter geeft hiervan nogmaals lezing. Slechts tegen een enkel artikel had dit college bezwaar. Zij stellen daarom eene wijziging voor. Het Dag. Best., gehoord hebbende de commissie van toezicht op het onderwijs, geven in overweging hieraan te voldoen en de verordening dienovereen- komstig te wijzigen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming be- sloten. Aan den raad wordt aangeboden het verslag van het lager onderwijs over 1892, dit zal den leden ter lezing aangeboden worden. Ingekomen was een schrijven van den heer A. Spruitenburg, waarin hij mededeelt, dat hij de betrekking van gemeente-geneesheer aanneemt en wel met 15 Mei a. s. De voorzitter deelt namens de commissie, die benoemd was om het goed recht der gemeente in zake bouwverordening enz. te bepleiten aan deze opdracht had voldaan en op audientie was geweest bij de Ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog. De bezwaren der gemeente zullen door deze onderzocht en overwogen worden. De commissie is met belangstelling aangehoord en in de gelegenheid geweest alles te zeggen wat zij dienstig achttte. Dit kan hij mededeelen, dat geen vernietiging der bouwverordening zal worden voorgesteld, voor dat de raad zal gehoord worden. Ingekomen eenige Prov. en Staatsbladen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. I X G E Z 0 X D E X STUKREX. Mijnheer de Redacteur Ik ben overtuigd de tolk te zijn van de over- groote meerderheid der bevolking van onze ge meente, wanneer ik hier den staf breken kom er het besluit van onzen gemeenteraad tot verhooging van het tractement van Dr. Aan Nes als armengeneesheer, op diens verzoek. Let wel. Ik heb niets tegen Dr. Van Nes en zelfs niets tegen zijn verzoek. Hij is de geneesheer van mijn gezin, en mijn vertrouwen in zijn kunde is te groot dan dat ik ooit voor mij endemijnen de geneeskundige hulp van een ander collega verlangen zou. En vragen staat een ieder vrij. Ook hij mag het loon van zijn arbeid schatten. Maar de gemeenteraad behoefde op zijn verzoek niet in te gaan. Had Dr. Van Nes de armenpraktijk, zooals hij in zijn request dreigde, nedergelegd, het ware zooveel te beter geweest voor den opvolger van den heer Dorst; want daardoor werd diens armen praktijk en tractement met de helft vermeerderd Zooveel te beter ook voor onze bevolking, doordien de kans dat zij den nieuw benoemde in haar midden behield, ook toenam. De armenpraktijk schenkt een nieuwen geneesheer gemeenlijk gelegenheid om zich naara te maken in zijn omgeving. Men had niet raoeten vergeten, dat aan de heer Dorst's heengaan de geldelijke zijde van de praktijk niet vreemd is geweest. Dat Dr. Van Nes, na weigering van zijn verzoek, deze gemeente verlaten zou, behoefde men zoo spoedig niet te vreezen. Hij ook beseft wel, dat het beter is, een vogel te hebben in de hand dan tien op het land. En 't is bekend dat zijn voge zeer vruchtbaar is. Waarlijk, onze gemeenteraad heeft een onberaden stap gedaan en wel wat verkwistend en onverant- woordelijk omgesprongen met de belastingpenningen der ingezeteuen. En dat bij den bedenkelijken toestand der gemeente-financien en de hooge opvoering van den hoofdelijken omslag Mijn vrouw, over mijn schouder glurende, zegt z/Manlief, tob toch niet over gedane dingen. Met den heer M. v. d. Hoek is immers nieuw bloed in den raad gekomen en zullen dergelijke dingen voortaan niet meer gebeuren I" Ter Neuzen, 22 Maart '93. X. Wij vertrouwen dat de vrouw van X dit laatste met eene goede bedoeling zeide. Red. Wat mij even wel tegen de borst stuitte is de behandeling van die zaak in openbare zitting. Mij dunk dit was een persoonlijke, een teere zaak. Het moet voor den betrokken persoon alles behalve aangenaam zijn zoo besproken te worden. Op dezen weg voortgaande behandele men het collier van den hoofdelijken omslag ook publiek. Er is nog iets. Ik vermeen dat het den leden verboden is uit geheime zittingen te klappen. Welnu in de openbare zitting is nog al heel wat uit de geheime medegedeeld. Versta mij wel, M. d. R., ik ben geen voor- stander van geheime zittingen, maar in dezen hadden onze eerste burgers de les moeten betrachten„dat uwe bescheidenheid alien menschen kennelijk zij Ter Neuzen, 24 Maart 1893. N.N. Mijnheer de Redacteur Terwijl in Belgie de kikvorschen te recht onder de voor den landbouw nuttige diersoorten worden gerangschikt en de verkoop en het vervoer daarvan totaal verboden is, houden in deze streken tal van Belgen zich dagelijksch onledig met het vangen dier diertjes, waarvan de pootjes worden afgerukt en met duizenden stuks tegelijk netjes verpakt, naar Frankrijk worden gezonden, terwijl al het overblijvende wordt weggeworpen en ligt te rotten en te stinken in het open veld. De aandacht hierop in te roepen van burge- meesters, kantonrechters, de veldpolitie bijzouder, van marechaussees, Rijks-, onbezoldige- en gemeente- veldwachters is de bedoeling van dit schrijven art. 254 van het Wetboek van strafrecht, mis- handelen van dieren, is toch ook toepasselijk voor Clinge en bovendien stelt toch ook art. 460 Strafrecht, het loopen over bezaaide grond eene overtreding daar en nu bedoelde kikvorschenvangers door- kruissen van den morgeu tot den avond de bezaaide gronden en polders, plegen strooperij in den meest uitgebreiden zin en niet het minst in de mast- of sparreubosschen, terwijl zij aan het pachtveld ook niet weinig schade berokkenen. Dank voor de opname Qui hubet aures audiendi audiat Clinge, den 23 Maart 1893. ZEETUDirVGEN. Van 21 tot en met 23 Maart. Mijnheer de Redacteur t Met ingenomenheid las ik, dat de raad in zijn laatste vergadering aan Dr. Van Nes hetzelfde salaris toekende als aan den nieuw benoemden geneesheer. Dit was niets meer dan billijk. Jammer dat de heer Van Nes dit moest vragen. Dit had m. i. de raad kunnen en moeten voorkomen. Van 21 tot en met 23 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen op— en 43 afgeschut; door de Westsl. 10 op- en 4 afgeschut. Dordrecht, 23 Maart. ROERS VAX IIET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,70 f 47,85 Engelsch per 12,06 12,08 Bijvoegsel van de Ter ITeuzenschs Courant. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Meuzen 21 Eng. a.s. Shieldrake 3057 Liverpool stukg. Duits. s.s. Moltke 2681 Bilbao minerie idem Friede 1539 Warkworth kolen 22 Eng. s.s. Danish Monarch 3787 Bilbao minerie idem River Lagan 2272 Londen stukg. 23 idem Abbotsford 2979 Leith idem Belg. s.s. Terneuzen 2278 Londen idem Van Ter Meuzen: 21 Eng. 8.8. River Derwent 2272 Londen stukg. idem Gwendoline 1485 Middlesbro ledig Eng. 8ch. Touch me not 423 Londen phosph. idem Deveron 392 idem idem Eng. barge Volzy 275 Plymouth idem 22 Belg. s.s. Londres 2367 Londen stukg. 23 Eng. s.s. River Clyde 2721 idem idem Duits. 8.8. Friede 1539 Caen ledig idem Moltke 2681 op avontuur idem Voor Gent: 21 Belg. s.s. Antwerpia 1725 Rochefort minerie 22 Eng. s.s. Sea Spray 1579 Londen stukg. 23 idem Newington 3078 Libau vlas Deens. 8.8. Hermia 2963 Koningsberg. vl. en z. Eng. s.s. Hebble 2558 Goole stukg. Tan Gent 21 Eng. s.s. Onyx 1059 Ipswich phosph. 22 Fra. brik Faune 433 Marennes idem Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Ouse 1929 Goole idem idem Norma 1385 idem idem idem Shieldrake 3057 Liverpool idem 23 Duits. s.s. Hermia 2242 Antwerpen led. vaten Eng. s.s. Sea Spray 1579 Londen stukg. Tour Selzaete 23 Eng. s.s. Commercial j 321 j Havre creosoot Bij geringe aanbod van Granen was de stemming onveranderd. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 5,00 a f 5,50 nieuwe f 6,30 a f 6,70. Bogge Zeeuwsche en Vlaamsche f 5,00 a f 5.10. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 3,50 r f 4,00. Overmaasche 3,30 a f 4,00. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 3,50 a f 4,00. Haver dunne f 3,00 a f 3,60. Paardeboonen f 5,40 a f 6,00 Duiveboonen f 6,50 a f 7,00. Witteboonen f 6,00 a f 7,00. Bruineboonen 4,00 a 7,50. Erwten 6,50 a 7,00. Voeder 6,00 a f 6,50. Koolzaad J 9,50 a f 9,80. Lijnzaad zaai f a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5