Algemeeo Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. ins yan moo No. 2908. Zaterdag 25 Maart 1893 33e Jaargang. aanbesteden: aanbesteden: aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Li Burgeraeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Maandag, 27 Maart a. s., des voormid- dags 104 ure, ten gemeenteraadhuize aldaar, in het openbaar en bij enkele inschrijviug in vier perceeien de levering van Boeken en andere behoeften voor de openbare scholen in de gemeente, voor het loopende jaar. De voorwaarden liggen op de gemeente-secretarie ter inzage. Ter Neuzen, 17 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoeind, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ST. JANSTEEN, provincie Zeeland, zullen op Woensdag den 5 April 1893, des voormiddags 10 ure, ten gemeentehuize bij enkele inschrijving Het maken van een KEIWEG ter verbinding van de hoofdkom der gemeente met den „weg naar Zuiddorpe", nabij de hoofdkom der gemeente Koewacht, voor wat aan- gaat het gedeelte in de gemeente St. Jansteen ter lengte van 4610 M. Raming f 37455, Bestekken zijn ad 1,— per exemplaar franco verkrijgbaar bij den secretaris van af 22 Maart 189-3. De aanwijzing geschiedt op 4 April 1893, des namiddags te 1 ure, aanvangende in de hoofdkom. Inlichtingen verstrekken de besteders en den opzichter van den Provincialen Waterstaat, EIJKE te Ter Neuzen. St. JansteeD, 16 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. YSEBAERT, Burgemeester. A. T. ROUTER, Secretaris. FBXJILLETON Naar /it;i Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 24) - Hoezeer zij zichzelve verweet een slecht hart te bezitten en God om vergeving smeekte voor de zondige onderstelling, zoo verviel zij tocb telkens weer in die beleedigende,.raadselachtige vermoedens, in haar geest een geheimzinnig samenweefsel van eebeurlijkheden vaststellende, waarvan zij het wer- kelijk bestaan niet met eede kon staven, maar niettemin toch de mogelijkheid er van bevroeden kon. Niettegenstaande men in het hartje van den winter was, kwam de graaf bijna elke week een dag buiten doorbrengen. Het was in den loop van een dier dagen, dat Rosa ruimschoots gelegenheid vond haar oordeel te laten gaan over iets, toenmaals nog een groot geheim, doch waarmede zij tegen wil en dank in kennis werd gebracht zoodra de graaf vertrokken was en dat zij terstond weder als eene slechte ingeving verre van zich wierp. De liefde welke de graaf voor den zoon van zijn vriend betoonde was wel buitengewoon die zoon van een overleden vriend genoot eene goede gezondheid, maar groeide teer en zwak op, gelijk de knop van een bloempje dat in geen gunstig klimaat is ontlo- kenzijne doorzichtige handjes, zijne fletse tint en zijne zwaarmoedige oogjes gaven u den indruk „als hadde hij den tranendoop ondergaan." Rosa Burgemeester en Wethouders der ge- meente KOEWACHT,provincie Zeeland, zullen op Boiiderdsig den €5 April 1893, des middags 12 ure, ten gemeentehuize bij enkele inschrijving Het maken van een KEIWEG ter verbinding van de hoofdkom der gemeente St. Jansteen met den „weg naar Zuiddorpe" nabij de hoofdkom der gemeente Koewacht, voor wat aangaat het gedeelte in deze gemeente, ter lengte van 3250 M. Raming f 27400, Bestekken zijn ad f 1,per exemplaar franco verkrijgbaar bij den secretaris van af 22 Maart 1893. De aanwijzing geschiedt op 4 April 1893, des namiddags 4 ure, aanvangende aan de grens der gemeente St. Jansteen. Inlichtingen verstrekken de besteders en den opzichter van den Provincialen Waterstaat, EIJKE te Ter Neuzen. Koewacht, 17 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DIERICK, Burgemeester. H. YSEBAERT, Secretaris. folitieli Overzlcht. In Duitschland is een zekere ongerustheid ont- staan over een mogelijke oplossing der legerkwestie op de minst wenschelijke wijze. De Germania, een blad van de Centrumpartij, eindigt een artikel over de mosrelijkheid van eeu vergelijk aldus„Het vergelijk moet gevonden worden, zonder ontbinding van den Rijksdag, en en als men wil, is dat op meer dan een manier te verkrijgen." Het Cemtrum zou misschien de regeermg willen steunen, maar tot welken prijs Is in alle landen van Europa een zekere gisting waar te nemen, in het eene land over een Panama- schandaal, in het andere over een Panamino, in het derde over de legerwet, in het vierde over de grondwetsherziening, in Servie is de toestand, als men den minister-president gelooven mag, wel njet coleur de rose, maar toch zeer bevredigend. Een correspondent van de Koln. Zeitung heeft zich tot hem begeven, om zijn meening te vragen. De Minister was zoo vriendelijk te antwoorden, dat de bewering, als zou Servie in zeer moeielijke omstandigheden verkeeren, alleen het gevolg kon hield van hem uit een gevoel van medelijden, of- schoon het lot hem geene onzekere toekomst voor- spelde. Maar wat baten rijkdommen zoo luidde de wijsgeerige bespiegeling der portiersvrouw. Deze rijke zal niet gelukkig wezen. Terwijl daar- entegen de mogelijkheid bestond, dat Santinella, al ware zij eene bedelares gebleven, evenwel niet onge- lukkig zou zijn. De twee kamers waar de voedster en Rosa haar intrek hadden genomen, en waarvan de groote spiegelruiten in den tuin uitzageu, waren op de benedenverdieping aan den zonnekant gelegen en voorzien van ijzeren hekjes omdat zij maar een meter van den grond af waren. In het scbemeruur vereenigden Lorenzo, de keukenmeid en de knecht zich in ddne dier kamers, terwijl de kleine Uario in de aangrenzende kamer zijn slaapje deed of bij de tafel in zijn mandenstoeltje zat in het rond te kijken, bij voorkeur al zijne aandacht vestigende op den ouden portier Lorenzo, naar wiens bijzonder grooten neus menigmaal de kleine handjes werden uitgestoken als naar een nieuw, vermakelijk stuk speelgoed. Men maakte een praatje met elkaar of speelde een partijtje kaart tot tien uur, wanneer Rosa, die de uitvoerenae macht bij het troepje vertegenwoordigde, het sein tot opbreken g8f en de gasten vertrokken, waarna zij de luiken voor de blinkende vensterrui- ten sloot. Het was Kerstavond. De zon was prachtig ondergegaan achter de besneeuwde bergenaan den helderen, donkerblauwe hemel schitterde een onnoemelijk aantal sterren, en de bij uitstek koude zijn van onbekendheid met de daar bestaande verhoudingen. De regeering kon alie moeielijkheden op constitutioneele wijze overwinnen. Wie het Servische proportioneele kiesstelsel kent, zal ge- voelen, dat de liberale regeering zeer sterk is, daar ze bij de verkiezingen de overhand behield, niet tegenstaande door de tegenstanders groote druk uitgeoefend is en dezen ze zelfs niet voor geweld- dadige raiddelen terugdeinsden. In Belgie praat men nu reeds drie weken over de herziening der grondwet, zonder dat men een stap verder gekomen is, en de sluizen der wel- sprekendheid schijnen vooreerst niet gesloten te zullen worden, daar nog tal van afgevaardigden als sprekers ingeschreven zijn. Misschien echter gaat men inzien, dat er thans niet veel nieuws meer te zeggen valt, dat men door al die discussies niet verder komt, en is dus het gerucht waar, dat verscheidene leden der linker- zijde besloten hebben de Kamer voor te stellen, het kiesrecht aan de mannelijke ingezeten boven de 30 jaar toe te kennen, aan de 21jarigen reeds, indien ze gehuwd zijn. Zoo zou misschien een oplossing gevonden zijn, die weliswaar niet alien, maar toch de groote meerderheid voldoening zou schenken. Onder alle resave wordt medegedeeld, dat Beer- naert met den koning twee dagen geleden een onderhoud gebad heeft, waarin hij verklaarde geheel moedeloos te zijn door de weimge toegefelijkheid van den rechter- en van een groot deel der linker- zijde. Beernaert zou deu koning verder verklaard hebben, dat hij er genoeg van had en voornemens is, zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Zijne Majesteit heeft er bij den Minister levendig op aangedror.gen, dat hij op dit deukbeeld zou terug komen. ,/Gij kunt", zeide de koning in hoofdzaak, „het bestuur niet neerleggen, op het oogenblik, dat het land een der hevigste crises doorleeft." Beernaert heeft zich door den koning laten over- halen om aan te blijven. Eindelijk is de nieuwsgierigheid van Frankrijk, van gansch Europa mogen we wel zeggen, bevredigd. De jury heeft haar woord, 11a een beraadslaging van twee uur gesproken, het schuldig over De Lesseps, Baihaut en Blondin, het nietschuldig over Eontane, Sans-Leroy, Beral, Dugue de la Fauconnerie, Gobron en Antouin Proust. Het gerechtshof heeft daarna, onder aanneming van verzachtende om standigheden, De Lesseps veroordeeld tot een jaar gevaugenisstraf, Baihaut tot verlies zijner burger- schapsrechten, vijf jaar gevangenisstraf en teruggave van 750,000 francs aan de maatschappij in liquidatie; Blondin tot twee jaar gevangenisstraf, en alle drie tot in de kosten van het geding. Allen, die lucht veranderde in even zoovele ijskegels de droppels die aan de onbewegelijke takken der boomen hingen. Langs de moeielijk begaanbare paden aan den rand der bergen of op den straatweg verscheen nu en dan een enkele, verat wonende voetganger, die, gekleed in eene dikke jas, zich uit de gastvrije woning, waar hij het Kerstfeest gevierd had, met Snellen tred huiswaarts spoedde. Eenige honden zwierven druipstaartende in den omtrek rond en de rivier stuurde hare golfjes zoo donker en slijkerig voort in de diepte, dat geene ster in het troebele water weerspiegelen kon. Zoo even was het Ave Maria geluid, toen uit den spoortrein, die van Toscane komende twee minuten aan het station stopt, eene vrouw uitstapte, van het hoofd tot de voeten gehuld in een zwaren mantel, die de vormen harer slanke gestalte aan ieders oog onttrok. Eene voile, met een zwart speldje op haar kap vastgehecht, verborg haar gelaat, zoodat zelfs de scherpst ziende blik Doch den leeftijd, noch de gelaatstrekken der reizigster zou hebben kunnen ontdekken. Zij kwam uit den trein, giug het station door, trad naar buiten en verdween door het geopende hek onopgemerkt in het veld. De weg was haar bekend. In weinige minuten stond zij voor den ingang van de villa der Ilario's. Zij rammelde aan het hek het was gesloten, maar aaarover bekommerde zij zich nietzij keerde op hare schreden terug en hield stil voor een poortje, dat onmiddellijk toegang verschafte tot het huisje van den portier, waar zij beproefde de klink van de deur te lichten. Lorenzo deed er nooit den gren- del voor en dit wist zij. Nu zette zij den voet eenigszins in de zaak betrokken waren verkeerden in de hevigste spanning. Mr. Dubuit, de verdediger van Charles de Lesseps schreide als een kind. Eontane viel bijna flauw, toen hij de uitspraak der jury vernam. Hoe over die uitspraak in Erankrijk geoordeeld zal worden, is natuurlijk nog onbekend. Alleen van een partij kan men nu reeds voorspellen, dat ze niet anders dan aauhangers zal winnen, tenge- volge van de manier, waarop de regeering de zaak behandeld heeft, tengevolge van het geknoei zelf: het oordeel der sociaal-democraten behoeft men niet af te wachten. Een hunner afgevaardigden, Paul Lafargue, is te Marseille geintervieuwd. Hij bekende, dat het Panama-schandaal niet anders dan gunstig kan werken voor zijn partij, want het proces heeft de verdorvenheid van degeoen bewezen die thans het roer in handen hebben. Wat den toestand kenschetst, het is het feit dat Milleraud met de radical en gebroken heeft en een nieuwe partij wil vormen, die op de werklieden steunen zal om de noodige sociale hervormingen tot stand te brengen. Het proces heeft getoond, dat de pers omkoopbaar is. Bij de volgende verkiezingen zal zijn partij, overal waar die aanhangers heeft, can- didaten stellen en ze rekenen op dertig zetels. In de Dinsdagmiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer vroeg de heer Pijttersen ver- lof om tot de Regeering en meer bepaaldelijk tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Justitie en van Financien de volgende vraag te richten //Zijn er van de zijde der Regeering voorstellen te verwachten om tot de onteigening van gronden door gemeentebesturen, zoo noodig met fiuancieelen stenn van het rijk, mede te werken ter verbetering van den toestand der arbeidende klasse, voornamelijk ten plattelande De heer Schepel vroeg verlof om tot den Minister van Waterstaat een paar vragen te mogen richten over en naar aanleiding van den toestand van onze zeehaven aan de Eems, de haven van Delfzijl. De heer Tydens vroeg verlof om tot den Minister van Binnenlandsche Zaken een paar vragen te richten over hetgeen de Minister voornemens is te doen om voor den volgenden winter groote werkloosheid te voorkomen. Al deze aan vragen om verlof werden toegestaan. Het tijdstip van de interpellation zal later worden bepaald. op het erf der Ilario's en zij sloeg haar sluier op. Het was eene jouge, teere, bleeke vrouw, niet schoou, maar aantrekkelijk door de uitdrukking harer oogen en haar hoogst deftig voorkomen. Hare keurig geschoeide voetjes deden de ijskorst kraken, waarmede allengskens de weg bij het hel- der stergeflonker werd overdektom niet uit te glijdeu zocht zij de plekjes omgewoeld zand op en vervolgde dan met vasten tred haar weg. De stilte, de eenzaamheid om haar been, waren indrukwekkend. Bij het portiershuisje aangekomen, liep zij er roudom been, ten einde te zien of door de reton der deur en der vensters een lichtstraal schemerde. Alles was stikdonker. Toen sloeg zij den breeden rijweg in, die naar de voordeur van de villa leidde, langzamer voortgaande, bijna gebo- gen, met een onstuimig kloppend hart, het klamme zweet parelende op haar voorhoofd. De oude wachthond sprong blaffende midden op den weg, doch toen zij het dier even had toege- sproken ging het naast haar loopen en legde ver- trouwelijk zijn zwarten snoet in de geopende hand, die zij hem toestak. Zij waren bekenden. Vlak bij de stoep bleef zij staan en beduidde den hond dat hij terug moest keeren. Alles was gesloten, stil, duister. Zij sloop langs den munr, linksaf, sloeg den hoek om, deed een stap den tuin in, keerde weerom en bleef opnieuw stilstaan, turende naar een licht, dat door het venster op de laan scheen, en lnisterende naar de stemmen die daar achter werden gehoord. yDaarbinnen is hij", prevelde zij, met den vingej naar het raam wijzende, TER 117, IVS t III (01 RUT Dit blail verscliijnt IlinsilAK- en Vrijtlasfavonil bij den nltgever 1". J. V A Sf II K S A Hi II E te Ter A'euzen. a**"""tmrnrnmrnmrntmmmmmtunmmm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1