Gemengde berichten. daar zij,'die bieten verbouwen, ook recht hebben op eene zekere hoeveelheid pulpe eu dit voedings- middel tegen met te booge prijzen in de aanstaar.de wintermaanden kunnen bekomen. \olgens niede- deelingen der bietenagenten zullen de uitzaaiingen dit jaar grooter zijn dan in 1892. In het Westland is het, uitpoten van uien in vollen gang. He plant is scbraal, uiterst zwak gewassen en zeer duur. Per bed wordt f 1 18 besteed. Door de afwisselende vorst hebben de plantjes veel geleden. Het gunstige weer van Maart heeft veel goed gemaakt en de teelt grootendeels gered. Toch zal deze niet uitgebreid zijn. De eerste aardappelen zijn uitgepoot. Op lage, koude gronden is die arbeid nog niet aangevangen. De weilanden liggen er prachtig bij. Er is zeer weinig winterkoren, wegens den ongun- stigen zaaitijd in het najaar. Door den Minister van binnenlandsche zaken is aan de Gedeputeerde Staten der ouderscheideue provincien eene circulaire gezonden waarbij naar aanleiding van de door velen gekoesterde vrees, dat de cholera ons land dit jaar opnieuw ernstig zal bedreigen, in herinnering wordt gebracht zijn in de maand Augustus, des vorigen jaars aan hen gezonden schrijven, betreffende het nemen van maatregelen tegen die ziekte, met verzoek de ge- meentebesturen en de burgemeesters nogmaals met aandrang te wijzen op het gewicht hunner taak in deze en hun opnieuw, namens hem, een nauw- gezette, snelle en krachtige toepassing van de wet van 4 Dec. 1872 tot voorziemng tegen besmette- lijke ziekten, waar noodig aan te bevelen. Yoorts verlangt de Minister, dat daarbij nog op een bijzonder punt de aandacht wordt gevestigd. In den laatsten tijd schrijft de Minister, is bij herhaling gebleken van het gevaar, dat het in het water werpen van fsecalien van lijders aan eene besmettelijke ziekte aanbiedt voor de verspreiding der ziekte, in het bijzonder ten aanzien van Aziatische cholera. Dit is zoo duidelijk gebleken en is van zoo algemeene bekendheid, dat hij, die zich aan dergelijke verontreiniging van het water schuldig maakt door onvoorzichtigheid of achte- loosheid gevaar van besmetting, dat voorzien kan worden voor anderen doet ontstaan. De Minister van justitie beeft dan ook bij circulaire van 3 Maart jl. de procureurs-generaal bij de gerechtshoven verzocht, aan de ambtenaren van het openbaar ministerie in hun ressorl op te dragen tegen hem die fsecalien van lijders aan een besmet telijke ziekte met name Aziatische cholera, werpt in openbare of andere wateren, die openstaan voor de scheepvaart of wel voor andere doeleinden benuttigd worden, eene strafvervolging in te stellen op grond van art. 30 sub 3°. in verband met het slot van art. 8 der wet van 4 Dec. 1872. Gedeputeerde Staten worden uitgenoodigd, de burgemeesters te verzoeken, op dit punt bijzonder waakzaam te zijn en aan de ambtenaren van het openbaar ministerie in deze zooveel mogelijk hunne medewerking te verleenen. Yerder wordt nog verzocht de gemeentebesturen te wijzen op het groote gewicht, dat tot voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziekten ligt in het, waar noodig aanvullen van boveuge- noemde wetsbepaling door plaatselijke verordeniugen tegen de schadelijke verontreiniging van wateren in hunne gemeente, eD wijst er op dat de besturen bij de vaststelliug van zoodanige verordeniugen, bet in art. 14 der wet van 1 Juni 1865 voor- geschreven overleg met de ambtenaren van het geneeskundig staatstoezicht niet mogen verzuimen. TER NEUZEN, 31 Maart 1893. In de op Donderdag a. s. te houden ver gadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling kohier hoofdelijken omslag idem belasting op de honden brief Gedep. Staten betreffende verordening A regeling onderwijs; verslag lager onderwijs over 1892 ingekomen stukken enz. Bij de beden gehouden herstemming van een lid voor den gemeenteraad hebben 405 van de 493 kiezers hunne stem uitgebracht. Bij de eerste stemming op 7 Maart j.l. werden 371 stemmen uitgebracht. De heer A. Spruitenburg, sedert 4 jaren arts van Hoedekenskerke, Baarland en's Gravenpolder, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd, om dus zijne benoeming als tweeden geneesheer naar Ter Neuzen op te volgen. Naar wij vernemen zal het Zeeuwsch— Ylaamsche zendingsfeest dit jaar gehouden worden te Ter Neuzen den 29 Juni. Met ingang van 16 April a. s. is, bij koninklijk besluit benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te IJzendijke, de heer J. H. Bodeker, thans in gelijke betrekking te Makkum. Bij koninklijk besluit is benoemd tot outvanger der registratie te Oostburg, de heer B. W. de Jong, surnumerair. Zuiddorpe. In 1889 vertrok uit deze gemeente een persoon ten einde zijn geluk te beproeven in Noord-Amerika de door hem afgezonden berichten waren zoo gunstig, dat zijn voorbeeld in 1890 door twee arideren werd gevolgd. Toen ook van deze de tijdingen even rooskleurig luidden werd ook dit vertrek, in Maart van het afgeloopen jaar 1892 gevolgd, door zes en in Januari laatst wederom door °vier anderen die alien met open armen bij hunne landgenooten werden ontvangen. Door dit alles aangemoedigd zullen nu tegen Mei aanstaande elf personen eveneens den grooten stap wagen. Ossenisse. Over 1892 werden door de kolen- vereeniging te Ossenisse de steenkolen aan hare leden geleverd a f 12,per hoed of 18 IlL. In 1893 zal dit geschieden a 10,40. Zullen de steenkolenhandelaren uit den omtrek dit jaar wederom zoo sterk concurreeren als voorheen RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Maart de volgende vonnissen uitgesproken W. v. H., oud 26 j., werkman te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar verooordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. W P. 't G., oud 20 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. Het openbaar ministerie bij den Hoogen Ttaad te 's Gravenhage concludeerde gisteren tot verwer- ping van het beroep in cassatie van L. B., vrouw van E. v. K., te Hulst, tegen hare veroordeeling door het kantoDgerecht te Ter Neuzen en de rechtbank te Middelburg wegens het afleveren van surrogaat van boter zonder vermelding op de ver- pakkrng van het woord /margarine" of „surrogaat". Uitspraak 17 April. tf Dat het bedrog in den handel nog niet uit de wereld is, ondervond de veehandelaar ten B. te Dalfsen, die voor 14 dagen op de markt te Utrecht een koe kocht, welke den volgenden dag een gedeelte van den staart verloor. Het bleek toen dat de verkooper, zekere W. L. te Egede, dit stuk er had aangeknoopt en door vuil bedekt, dit had onzichtbaar gemaakt. Het boertje had echter niet veel voordeel van zijne fopperij, daar hij door tusschenkomst van den brigadier der marechaussde van den koopprijs f 25 moest terug- geven, terwijl bovendien nog proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Te 's Gravenvoeren bij Eijsden is dezer dagen eene soort van bom geslingerd in het huis van een jacbtopzichter. Aan een benedenvenster, uitkomende in eene kamer, waar 't gezin van den jacbtopzichter tot voor eenige dagen sliep, werd eene ruit gebroken, waarbij de dader zijne hand verwoudde, en door het gat werd de bom geworpen. Bij later onder- zoek bleek zij te bestaan uit eene doos vol oud ijzer, eene hoeveelheid buskruit en een dynamiet- I patroon. Gerucht hoorende, stond de jager op en ging met zijne vrouw naar benedeu. Beiden waren gelukkig nog op den trap, toen de vreeselijke ont- ploffing volgde, die een gedeelte der meubels vernielde, maar geene persoonlijke ongelukken veroorzaakte. Het gerecht doet onderzoek. De Maartsche buien, welke hier door wind en wat sneeuw inerkbaar waren, hebben zich in het buitenland krachtiger doeu kennen. Sedert twee uur in den namiddag van Donderdag was het telegraphisch verkeer in Duitschland zoo gestoord, dat de telegrammen een vertraging van ongeveer vier uur ondergingen. Ook de telephoondienst ParijsBrussel was, naar men uit Brussel seinde, gestoord. Op de FranschBelgische telegraaflijn heerschte daardoor veel drukte, welke ook hier tot vertraging aanleiding geeft. De storm van Donderdag heeft voor eenige binneuschippers noodlottige gevolgen gehad. In eene hevige bui werd te Deinum in de Harlinge Yaart een der twee opvarenden van een met steen geladen praam, een jongeling van 23 jaar de zoon eener weduwe uit Berlikum, door onder het pellen van kastanjes haar aanhoorde. „Gooi dat leelijke goedje weg," beval Rosa; „gij hebt zooveel goede gaven des Hemels onder uw bereik, dat gij niet meer om dat ongezonde voedsel moest denken. ,,Tocb niet 1 Het zou wezen of lk met meer in het gehuchtje Fram*** thuis behoorde, als lk geene kastanjes at 1 ,1k zal uwen man zeggen, dat hij ze met meer voor u meebrengt." „Dan zal ik ze door iemand anders laten koopen voor mij." „En ik zal bet aan den graaf vertellen. -Gij kunt mij niet uitstaan 1 „Dat is niet waar, want ik heb mijne naasten lief gelijk mijzelf; maar als het er op aaukomt alles te voorkomen wat den jongenheer nadeelig zou kunnen wezen, dan zie ik er niet tegen op om bet met u aan den stok tekrijgen. Voedsters zijn verplicht te gehoorzamen. ,/Als ik er genoeg van krijg, dan ga ik been. ;/Ei wat 1 Gij zult niet heengaan 1 De buiten- kansjes zijn niet opgeschept, en men trekt de hand niet terug zoodra men er een heeft weten machtig te worden. Het jongske is acht maanden^en hij heeft u noodig tot dat hij een jaar oud is. De vertegenwoordiger der Sequah-company, de heer Davenport, zal ook eerlang Middelburg bezoeken, met voomemen aldaar in het Schuttershof van 29 Maart tot 12 April openbare sdmces te geven. Nu de invoer van vee uit Nederland in Duitschland is verboden is het zeker niet van belang ontbloot, te weten hoe groot de invoer anders is. Uit officieele berichten blijkt, dat in Duitschland uit Nederland in 1891 werden ingevoerd 37,000 koeien, 34 stieren en 10,000 stuks jong vee beneden 2J^ jaar. Te Rozendaal houden zich sedert eenige dagen twee Franschen op, die dagelijks voor de vangst van kikvorschen uitgaan. Duizenden dezer arme dieren worden met sleepnetten gevangen en onmiddellijk de achterste pooten afgekmpt. De pootjes worden aan een draad geregen en voorts, tusschen ijs verpakt, voor de concumptie naar 1 rankrijk verzondeu. De verminkte beestjes, die natuurhjk een smartelijken dood oudergaan, werpen zij ze in de sloot terug. ij In Belgie is deze kikvorschenmoord verboden. Yoor ddu kikvorschenpasteitje heeft men twaalt pooten noodig. ..Dat weet ik ik blijf hier, en ik blijf gaanie, maar gelooft gij niet dat ik weleens behoefte heb aan open lucht Ik heb ook weleens verlangd naar honderderlei dingen die ik tocb niet hebben kon. Och mijne kleine Santinella 1" „Die heeft een leelijk gezichtje. „Hoe brutaal om zoo iets te zeggen. Toon mr) een mooier meisje in den ganschen omtrek. ffGij noemt haar mooi omdat zij met njke kleertjes prijktwij moesten haar eens gekleed zien met de lompen eener bedelares. Neen weet gij wie mooi is Zie 1" en zij nam het knaapje I en hield het in het voile daglicht om hem te bewonderen. „0! niet half zoo mooi als wij de voile waar- heid bekennen willen," antwoordde Rosa gewichtig. f Hij heeft zulk een lijdend uitzicht, zulke groote oogen en een mond, gevormd op een wijze die Alle heeren zien er zoo uit," voegde de vrouw ,/Ja dat doen zij," herhaalde Rosa werktuigelijk, terwijl zij in stilte eene vergelijking maakte en zich eene gelijkenis voorstelde, waarvan zij onwille- keurig huiverde. (Wordt vervolgd.) het 'zeil overboord geslagen hij verdween spoorloos in de diepte. In het Mastgat, onder de gemeente Bruioisse, is een schip gezonken, geladen met steen, bestemd voor den polder Borssele. De opvarenden, schipper, vrouw, kind en knecht, zijn echter alien gered. Te Bruinisse verdronk op de Vlieger W. van de Klooster, schipper, te Ouddorp. Het stoomschip Stad Antwerpen is in het Keeten gezonken de opvarenden werden gered door het stoomschip Amsterdam. Wegens het stormweder ligt de haven van Urk vol vischschuiten elders thuisbehoorende een groot deel visschers kon zelfs niet meer binnen komen en moest ergens anders een veilige ree zoeken. De stoomboot Minister Havelaar moest, zonder teUrk de post aante brengen, doorstoomen naar Enkhuizen. De influenza is te Londen druk in de weer en zonderling genoeg woedt ze weer het hevigst in het parlement. De hoofden van beide staat- kundige partijen Gladstone en lord Salisbury zijn aangetast. De eerste is beterende en komt waar- schijnlijk weder uit, maar lord Salisbury is na korte beterschap weder ingestort en is nu hard ziek. Eergisteren was zij lichaamstempcratuur 102 graden F. Tot dusver zijn er geen onrustwekkende ver- schijnselen. De unioniste vreezen, dat de reis van hun leider naar Ulster nu zal moeten vervallen. Een Berlijnsche roman. De chronique scandaleuze van Berlijn, houdt zich op't oogenblik druk bezig met het lot van iemand, die eens in de hoofdstad van Duitschland een belangrijke rol speelde en thans door een van Eva's kinderen in het verderf is gestort. De man hij bezit op 't oogenblik zelfs niets, om het hoofd op te leggen bezat vroeger huizen, equipages, bedienden, een landgoed en een groot vermogen, waarmede hij uitstekend scheen te kunnen speculeeren en een beeldschoone jopge vrouw. Uit de lagere volks- klasse had hij de schoone vrouw tot zich opgeheven, alleen den drang zijns harten volgend Aanvan- kelijk leefden beide gelukkig, de echt was met fiinke kinderen gezegend toen gingen de zaken achteruit. Door zijn crediteuren in 't nauw gebracht nam de man, die er zijn hoofd half onder verloor zijn toevlucht tot een niet alledaagsch middel om het vermogen voor zijn vrouw en kinderen te redden. Hij sloeg zijne vrouw voor om zich wettelijk van hem te laten scheiden, zoodat de crediteuren geen vat op hem zouden kunnen hebben en de vrouw willigde dit verzoek in, hoewel aan- vankelijk met tegenzin. In het begin ging alles naar wensch wat de gescheiden echtgenoot ver- diende en het was dikwijls geen klein beetje droeg hij af aan zijn van hem gescheiden echtge- noote bij welke de ex-echtgenoot natuurlijk op kamers woonde. Maar daar naderde in den afge loopen zomer het noodlot. De jonge schoone en rijke vrouw hield zich op in een der badplaatsen van Zuid-Duitschland de echtgenoot had intusschen in Berlijn de handen vol met zijn zaken. In de badplaats maakte de jonge vrouw „furore" bij de mannen en werd zij nog meer achterna geloopen, toen men op de hoogte was van den eigenaardigen stand van zaken en van haar rijkdom. Een jonge dokter gelukte het, het hart der schoone vrouw te veroveren en toen zij werkelijk liefde gevoelde, viel het de_ arme naaister van voorheen zeer licht, ook den laatsten zedelijken band te verbreken en van haar recht als gescheiden vrouw gebruik te maken. In triomf keerde zij met haren armen, maar jongen en levens- lustigen seladon naar Berlijn terugde huurder, haar ,/VOormalige" werd //brevie mann met pak en zak op straat gezet en leeft thans voorloopig in de meest behoeftige omstandigheden, Des nachts mag hij slapen op een oude sofa in een bekende wkneipe". Nabij Parijs is den passagiers van den stoomtram Place de l'Etoile—Sint-Germain het volgende overkomen, dat wel eenigszins doet denken aan de spoorwegavonturen in het verre Westen. In den laten avond reed de tram door de ge- woonlijk rustige voorstad Puteaux, toen de machinist een man gewapend met een dikken stok op het spoor zag staau. Hij liet de tram ophouden om den man niet te overriden en ging van de machine om hem te vragen, waarom hij niet wegging. Zes kerels, die zich verborgen hadden gehouden, sprongen nu te voorschijn en vielen den machinist aan, als ook den stoker, die zijn kameraad ter hulpe was gesneld. De laatste werd een stomp wapen ernstig gewond. Gelukkig schoten op dit oogenblik de conducteurs en enkele passagiers toe en dreven de roovers op de vlucht, zonder dat deze eenig voordeeel behaalden bij hunne poging om de tram te plunderen. Een eigenaardig besluit ten gur.ste der vrouwen heeft onlangs de groote jury van het district Mercer in den Noord-Amerikaanschen staat New- Yersey genomen. In aanmerking genomen, dat sedert eenigen tijd de handtastelijkheden tusschen echtelieden op onrustbarende wijze toenemen, heeft de groote jury besloten, de wetgevende macht in New-Yersey uit te noodigen, zorg te willen dragen, dat in alle steden en dorpen, stations worden opge- richt waar lijfstraffen kunnen worden toegepast op echtgenooten, die, hetzij met of zonder geldige redenen hun vrouwen hebben geslagen. Zij worden ontkleed aan eene paal gebonden en alsdan op stokslagen onthaald. Het aantal I stokslagen moet door den rechter worden bepaald. I Het hoogste aantal slagen, dat mag worden toege- diend mag niet meer zijn dan 250, maar in geen geval minder dan 25. De echtgenoot vervalt boven dien in de kosten der strafoefening. In het vrije Amerika is zulk een wet zeer goed mogelijk. Maar met recht mag men vragen „Wat gebeurt in een omgekeerd geval, als de vrouw den man slaat, wat toch ook wel eens zal plaats hebben Een dag of veertien geleden verzocht de gewezen Italiaansche premier, de heer Crispi, voor zijn zoon opsluiting in een verbeterhuis. Als reden gaf hij het losbandig leven, dat genoemde zoon leidde, en de vele schulden, die hij maakte, op. Uit hoogachting voor den vader voldeed de rechterlijke overheid aan het verzoek. Nu komt echter de werkelijke reden, die den heer Crispi tot dien stap dwong, aan den dag: Om aan geld te komen, verkocht de zoon eenige papieren van zijnen vader, waarbij zich belangrijke brieven van Garibaldi en Mazzini bevinden, en wat nog ernstiger is men zegt, dat geheime brieven over staatszaken zich nu in de handen van Crispi's politieke tegenstanders bevinden. De jonge Crispi is op het oogenblik in het verbeteringsgesticht te Pisa, waar hij zijn vrijen tijd met lezen doorbrengt. Yan handenarbeid is hij vrijgesteldoverigens wordt hij op dezelfde wijze behandeld als de andere ,/onverbetelijken". GEMEENTERAAD TAN TER NEUZEN. uvwvsu £3 J O O Zitting van Yrijdag 17 Maart. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Moes, Tazelaar, Wieland, Yan IJssel- steijn, De Koeijer en Nelemans. Wordt besloten het lezen van de notulen der vorige ver- gadering tot eene volgende uit te stellen. De voorzitter zegt dat deze buitengewone vorgadering is belegd naar aanleiding van een bezwaarschrift, ingezonden door den heer Dr. H. B. van Nes, gemeente-geneesheer alhier, luidende als volgt: »Ik heb de eer U mede te deelen dat ik met verbazing heb kennis genomen van het in uwe vorgadering van heden genomen beslnit, waarbij een tweede gemeente-geneesheer op gunstiger voorwaarden is benoemd dan de tot nu toe bestaande. »Ik wil voor uwe vergadering niet verhelen, dat deze ver bazing zoo groot was, dat ik aanrankelijk het voomemen had op heden mijn ontslag als gemeente-geneesheer te nemen. Uit het genomen besluit toch moet ik opmaken dat mijne gedurende negen jaren aan de gemeente bewezen dionsten, op geringer waarde worden geschat dan die yan den nieuw benoemden geneesheer. Erkennende dat, om in de werkelijk bestaande behoefte aan een tweeden geneesheer te voorzien, billijke voorwaarden moesten gesteld worden, komt het mij toch voor dat dit geen recht geeft om hem daarvan te onthouden, die reeds langen tijd tegen een, in verhouding tot het steeds toenemend aantal armen, veel te gering salaris is werkzaam geweest. •Zooals uwe vergadering bekend is werd door mij, niettegen- staande dat toenemend aantal, nooit verhooging van salaris gevraagd omdat ik meende overtuigd te kunnen zijn dat uwe vergadering hiertoe zelf zou overgaan zoodra de gemeente- financien dit zouden toelaten en in elk geval geen onbillijke verhoudingen tusschen de honoraria der beide gemeente- geneesheeren zoude in 't leven roepen. Ik heb de eer u mitsdien te verzoeken mij binnen acht dagen te willen mededeelen of uwe vergadering al dan niet deze beschouwingen deelt ten einde alsdan een beslissing te nemen." De voorzitter deelt mede, dat reeds vroeger door het Dag. Best, een voorstel gedaan werd om den heer Van Nes gelijk te stellen met een nieuw te benoemen tweeden geneesheer. Ofschoon de heer Visser in principe tegen geheime zittingen is, wenschte hij deze zaak niet in het openbaar behandeld te zien, vooral ook daar deze vroeger ook met gesloten deuren I is behandeld. Hierop gaat de openbare in geheime zitting over. Bij heropening merkt de heer Moes op, dat de heer Van Nes een massa voordeelen geniet, die de tweede geneesheer moet missen. Er zal evenwel niet anders overschieten dan aan t verlangen van Dr. Van Nes te voldoen, daar ander3 de zieken de dupe der historie zullen worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2